UITBLAZEN 'In Nederland is inflatie van het onderwijs gaande' Speurders naar banden tussen maffia en politiek overgeplaatst Vredesplan Midden-Amerika dreigt aan kinderziekten te bezwijken BESLUIT VEI ide Stem coiv Pedante kolonel RIJENSE SCHOOLDIRECTEUR NAAR SYMPOSIUM OVER LEERSTOORNISSEN Vpryekerin Vakantieleed e DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 DE «TEM BINNENLA WIMKOCK DE STEM DEN HAAG - De Nederli het personenvervoer (FNO gesteld' over het besluit va (Verkeer en Waterstaat) - voor autobussen op snelw 80 kilometer per uur. Onderzoek VIER jaar geleden werden op grootse wijze o.m. de Invasie in Normandië en de Slag om Arnhem herdacht. Men wilde niet wachten tot deze gebeurtenissen een halve eeuw geschiede nis zouden zijn, omdat men bang was, onderweg naar 1994, te veel oud-strijders te verliezen aan de dood. Intussen blijkt vier jaar later dat de oude mannen, die bij de herdenking van 'Arnhem' in 1984 vooraan mochten staan, nog altijd vitaal zijn om onderling een oorlog werd de betreffende brug naar hem genoemd. De generaals vinden het geen stijl dat Londsdale zijn eigen actie uit het geheel van de rampzalig verlopen slag pikt om die afzonderlijk te eren met een monument. De generaals hebben niets tegen een monu ment, maar dat mag dan niet de verrichtingen overschadu wen of over het hoofd zien van talloze andere dappere mannen en eenheden. Van de 10.000 bij Arnhem gelande mannen van de 1ste Luchtlandingsdivisie zijn er maar 2 .500 terugge keerd. Bovendien vinden de ge neraals dat het raam in esthe tisch opzicht niet past in de en tourage van de 1000 jaar oude kerk. Zij lieten Oosterbeek we ten dat het aanbrengen van Londsdale's raam Arnhem-ve teranen van andere eenheden zou storen. In plaats van het raam stelden ze een gedenk steen voor, buiten de kerk, als eerbewijs voor allen die in de slag vochten. Londsdale is nog niet van plan de strijd op te geven. Dit niettegenstaande het feit dat de Oosterbeekse kerkvoogdij hem heeft laten weten geen prijs meer op het raam te stellen. Dat laatste wijt de kolonel aan het gestook van de generaals. Hij is 'teleurgesteld en ge kwetst'. Gediscrimineerd ook want hij wijst erop dat de gene raals zich destijds niet hebben verzet toen zij zelf werden uit verkoren voor het ontvangen van een speciaal eerbewijs: Ur- quhart met zijn straat en Frost met de naar hem genoemde brug. Ook generaal John Hackett, naar wie ook niets genoemd is in Arnhem en omstreken, is vastbesloten zijn tegenstand niet op te geven. Het is een kwestie van principe en het heeft niets te maken met gebrek aan waardering voor wat Londsdale en zijn mannen presteerden. In de Sunday Ti mes zegt Hacket: „Dicky deed het geweldig goed, maar dat de den vele anderen met soortge lijke eenheden ook. Volgens mij is het een goed idee om daar een monument te hebben, maar ik heb altijd gezegd dat het er dan een moet zijn dat eer be wijst aan allen die met de 1ste luchtlandingsdivisie vochten. Doorgaan met proberen dat raam geplaatst te krijgen zou een grote fout zijn, met als eer ste resultaat het schaden van onze geweldige, vriendschappe lijke banden met Oosterbeek. Dat laatste is een waarheid als een koe, want gegeven het feit dat de kerkvoogdij al tegen is, is er maar één manier om dat raam nog geplaatst te krij gen: by force. Éi dat zouden ze m Oosterbeek niet leuk vinden. guerrilla te voeren. De inzet is een gebrandschilderd raam, be stemd voor de oude dorpskerk van Oosterbeek. Het eerste schot in deze strijd werd afgevuurd door de toenmalige majoor - nu kolonel b.d.- Dicky Londsdale. Zon dag stond zijn foto in de Sun day Times, die hem de cocky co lonel noemt. Cocky is iets tus sen verwaand en pedant. De foto toont een fier kijkende man van 74 jaar. Nog bijna kaarsrecht. Geruit overhemd onder donkere, double breasted blazer, regimentsdas en op de linkerborst een brede rij me dailles. Londsdale comman deerde in 1944 de eenheid van aanvankelijk 300 parachutisten die vijf dagen lang de enige ontsnappingsroute over de Rijn verdedigde. Slechts 100 man overleefden die strijd. Enkele jaren geleden werd Londsdale op het idee gebracht het wapenfeit van zijn groep te vereeuwigen in gebrandschil derd glas en het raam aan te bieden aan de tien eeuwen oude kerk van Oosterbeek. Het geld ervoor was in no lime bij eengebracht door oud-strijders en hun vrienden. Aanvankelijk had de Oosterbeekse kerkvoog dij wel oren naar het idee, maar toen het ontwerp bekend was, proefden de kerkvaders er wat te veel zelfverheerlijking in. De centrale figuur in het af gebeelde tafereel is Londsdale zelf, staande op de preekstoel van de Oosterbeekse kerk, het hoofd omzwachteld, de rechter arm in een mitella. In de ban ken zitten zijn mannen te luis teren. Die gebeurtenis heeft zich echt voorgedaan in 1944 en het is ook een feit dat Londsdale met zijn 'preek' de ontmoedigde manschappen weer wist op te kikkeren en te motiveren tot voortzetting van de hopeloos lijkende strijd. Aan het optreden van de 'Londsdale Force' dankten 2.500 parachu tisten hun ontsnapping uit de hel. De tegenstand waarmee Londsale heeft af te rekenen is naar verhouding even formida bel als in 1944. Drie rustende generaals, allen Arnhem-vete ranen, hebben zich tegen zijn plan gekeerd: Sir John Hackett, die tijdens de slag gewond raakte, verdwaalde en maan denlang zat ondergedoken bij een Nederlandse familie; Roy Urquhart, naar wie in Ooster beek een weg is genoemd en John Frost. Frost was de man die met zijn groepje de brug het dichtst naderde, m een huis na bij de oprit geïsoleerd raakte en er dagenlang stand hield. Na de llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliri Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie® 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, 236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, «01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, «01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. j 1,- per maand, J 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heett u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door René van der Velden DE RIJENSE schooldirec teur Niek de Kruif heeft in zijn zomervakantie een symposium over leerstoor nissen bezocht in Duits land. Wat hij bij onze oosterburen heeft gezien en gehoord druist regelrecht in tegen diverse maatregelen die de afgelopen jaren over het Nederlandse onderwijs zijn uitgestrooid. Met name de onlangs door staatssecretaris N. Ginjaar- Maas aangekondigde bezuini gingsmaatregelen voor het te hard groeiende speciaal on derwijs-die onontkoombaar leiden tot een regelrechte leerlingenstop - zijn volgens De Kruif ronduit 'onfatsoen lijk'. „Nederland is niet bereid elementaire zaken op te pak ken. Wat mij betreft is het ge vecht begonnen". Niek de Kruif heeft zich ge specialiseerd in de gevolgen van 'pesten' op school. Dat heeft hem het secretariaat op geleverd van de werkgroep 'Bullying in School' van de Raad van Europa. In die func tie heeft hij het afgelopen jaar diverse publicaties op zijn naam gezet en is hij een veel gevraagde gast voor lezingen op scholen. Als afgevaardigde van de Raad van Europa heeft hij met een Griekse collega deelgenomen aan een sympo sium over leerstoornissen in het Westduitse Dillingen aan de Donau. Daar heeft hij de nodige onderbouwingen opgedaan van zijn kritiek op de ontwik kelingen in het onderwijs in Nederland: klassen met 20 tot 25 leerlingen en scholen voor speciaal onderwijs om je vin gers bij af te likken. „School bussen, vloerbedekking, een rustige sfeer en in elk lokaal audio-visuele middelen", al dus De Kruif. „Op mijn eigen schoollje heb ik vorig jaar een klas van 34 leerlingen gehad". In vergelijkingen met an dere Europese landen komt Nederland er bekaaid af. Zo'n zeven procent van de basis schoolleerlingen komt in het speciaal onderwijs terecht, in Duitsland is dat ongeveer 3,5 procent en in Zweden zelfs maar een procent. De oorzaak ligt volgens De Kruif voor de hand. „Samen met Ierland heeft Nederland de grootste klassen in West-Europa. Dan heb je automatisch de meeste problemen met leerstoornis- Niek de Kruif: 'Als ouders veel met hun kinde ren bezig zijn, worden de prestaties geoptimaliseerd'. - foto marcel bekken sen. Met 34 leerlingen is de spoeling nu eenmaal wat dik ker". De oplossing, die De Kruif per brief aan Ginjaar-Maas heeft doen toekomen, schittert door simpelheid. De Kruif: „Hef de vierjarigenmaatregel op, maak de klassen kleiner en het speciaal onderwijs is uit de problemen". Geld hoeft dit volgens hem niet te kosten. „Het levert alleen maar geld op. Speciaal onderwijs is duurder dan gewoon onder wijs. Het speciaal onderwijs groeit omdat het gewone on derwijs niet aan de basisvoor waarden voldoet. Als je in het gewone onderwijs de klassen kleiner maakt, worden de klassen ook kleiner op de spe ciale scholen". „Ginjaar-Maas heeft ge woon gezegd dat we het niet goed doen. Ze zegt dat de ge wone basisschool leerlingen te snel doorverwijst naar het speciaal onderwijs en ze ver wijt het speciaal onderwijs kinderen te lang vast te hou den. Dat is idioot. Kinderen in het speciaal onderwijs kun nen niet teruggeplaatst wor den naar een school met klas sen met 34 leerlingen. Volgens De Kruif wordt er door de Raad van Europa 'wantrouwend gekeken naar Nederland en Ierland'. „Het niveau daalt. Er is een inflatie van het onderwijs gaande. We moeten geen Derde Wereld worden, zodat de Zweden ons straks ontwikkelingshulp moeten gaan geven". Het onderwijs moet overi gens de beschuldigende vin ger niet alleen richting poli tiek wijzen. De conclusies van het door De Kruif bezochte symposium over leerstoornis sen laten ook wel wat te doen over voor onderwijskrachten en vooral voor ouders. Zij kunnen een belangrijke rol spelen bij het voorkomen van leerstoornissen. Zo toont een Duits onderzoek aan dat kin deren veel meer slaap nodig hebben dan door velen wordt gedacht: 5- en 6-jarigen 12,5 uur, 8- en 9-jarigen 11 uur, 10- 12-jarigen 10,5 uur, 13- tot 15- jarigen 9,5 uur en 16-jarigen nog altijd 9 uur. De Kruif: „Als kinderen te weinig sla pen, hebben ze de volgende dag minder zin om te preste ren. En als een kind niet pres teert, is er maar één schuldi ge: de school. Maar zo ligt dat natuurlijk niet. Een groot deel van de schuld daarvan ligt bij de ouders. Veel kinderen ko men niet aan die uren toe, met name door de televisie". Een aardig gegeven op het symposium was ook een schema dat de mate van aan dacht aangeeft in de loop van de schoolweek met absolute dieptepunten dagelijks rond het middaguur en op vrijdag. „Daar wordt bij het maken van een lesrooster geen reke ning mee gehouden. Het roos ter is afhankelijk van de be schikbaarheid van de leer krachten", tekent De Kruif hierbij aan. Voor de hand liggende oor zaken van leerstoornissen zijn j fysieke problemen, zoals het niet goed zien, horen en schrijven. „Ik heb het meege maakt dat een kind al ander half jaar slecht hoorde, dan moet je het niet gek vinden dat zo'n kind een spraakach- terstand heeft. Het onderwijs heeft niet de middelen om al les op te sporen, dus ouders moeten dat doen en dat veel eerder merken en melden". Ouders moeten volgens hem meer bezig zijn met hun kinderen: vragen stellen, ze serieus nemen ('als je dat doet met hele kleine dingen, ko- men ze ook bij je met de grote dingen') en spelen. Een Bel gisch onderzoek heeft aange toond dat er een verband be staat tussen de tijd die ouders in hun kinderen steken en de leerprestaties. „Prestaties en emoties gaan hand in hand Als ouders veel met hun kin deren bezig zijn, worden ze emotioneel stabieler. Daar door worden de prestaties ge optimaliseerd". In dit verband moet ook machtsmisbruik van ouders (van slaan tot sek sueel misbruik) genoemd worden als oorzaak van leer stoornissen. Door Gerard Kessels WAT IS er in Palermo aan de hand? De beste rechters en politie-mensen in de strijd tegen de maffia ver laten de stad. Toen met Kerstmis 250 mafia- bazen en killers tot zware ge vangenisstraffen werden ver oordeeld, heerste er nog opti misme in de Siciliaanse hoofdstad. De maffia, zo leek het, was toch niet onverslaan baar. In deze gloeiend hete zomer is van dat optimisme niets meer te bespeuren. De maffia is sterker dan ooit. En de ben des regeren niet alleen met de kogels uit de Kalasjnikovs. Vaak volstaan subtielere me thodes om tegenstanders uit te schakelen. Dat gebeurt door verdacht makingen, overplaatsingen en 'promoties'. En uitgeschakeld worden vooral diegenen die door willen stoten naar het hart van het probleem: de banden tussen maffia en poli tiek. De staat kan in Sicilië geen vuist meer maken. De belang rijkste functionarissen in de strijd tegen de georganiseerde misdaad hebben het veld moeten ruimen. Wie in Sicilië zand strooit in het geoliede samenspel tussen onderne mers, politici, bankiers en maffia-bazen die een beleg ging zoeken voor hun miljar den uit de internationale he- roïne-handel, is lastig en moet weg. Neem Francesco Accordino, hoofd van de moordbrigade van de Palermitaanse politie. Hij had het signalement van elke maffia-baas in zijn hoofd. Vuurvreter Accordino werd overgeplaatst naar de postale recherche van Reggio Calabrië. Om hem te bescher men, zeiden zijn superieuren. Accordino was immers be dreigd. Er zijn echter aanwijzingen dat de telefonische dreige menten afkomstig waren vanuit het politie-bureau. De maffia heeft overal haar mensen zitten. Bij de moord op de moedige carabinieri-ge- neraal Alberto dalla Chiesa in september 1982 was het ma fia-commando vanuit Dalla Chiesa's prefectuur getipt over de route die hij die dag zou nemen. Neem ook Saverio Montal- bano, hoofd van de recherche van Palermo en eveneens een briljant vakman. Montalbano is in staat van beschuldiging gesteld omdat hij de politie man Natale Mondo te weinig beschermd zou hebben. Mondo overleefde enkele ja ren geleden als enige de moordaanslag op Montalba- no's voorganger Ninno Cassa- ra. Mondo zwoer wraak en hij slaagde er in te infiltreren in een belangrijke maffia-fami lie. Begin dit jaar werd Mondo vermoord. Montalba no, zo luidt nu de beschuldi ging, zou hem te grote risico's hebben laten lopen. Maar is dat de werkelijke reden Montalbano was las tig. Hij verstoorde de rust in Palermo, de rust waarin de mafia floreert. Montalbano Vorig jaar werden hier 250 maffialeiders tot lange ge vangenisstraffen veroordeeld. Even leek het dat de macht van de maffia voorbij was. fotoap was bezig met een explosief onderzoek. Hij speurde naar de moordenaars van de oud- burgemeester van Palermo Giuseppe Insalaco. De chris tendemocraat stierf in jua- nuari achter het stuur van zijn auto in een regen van ko gels. Insalaco stond op het punt zijn omvangrijke kennis over het gekonkel tussen maffia, politici en ondernemers aan de justitie te openbaren. Insa laco had het samenspel aan den lijve ondervonden bij het verlenen van overheidsop drachten in de stad. Hij was door de oude clan van chris tendemocraten geïntimideerd en onder zware druk gezet om de opdrachten zonder open bare inschrijving te doen toe komen aan enkele bedrijven in Palermo die al dertig jaar voor de stad werken. Een clan onder leiding van oud-burgemeester Vito Cian- cimino, een volgeling van mi nister van Buitenlandse Za ken, Giulio Andreotti. Cianci- mino, een werktuig in de han den van de maffia-familie der Corleone's, zal in september in Palermo terecht moeten staan. Montalbano bestudeerde de explosieve dagboeken van In salaco en speurde in de maf fia-wereld van Palermo. Zijn rapport van 35 bladzijden liet aan duidelijkheid niets te wensen over. 'Oud-burge meester Insalaco vormde een ernstig gevaar voor het sys teem van politiek-mafiose macht', zo concludeerde hij. Zijn bazen, bang in aanvaring te komen met de politieke macht, dwongen hem de scherpe kantjes er af te snij den. Zo moest hij in de hierbo ven vermelde zinsnede de term 'politiek-mafiose macht' schrappen. En nu heeft de vernederde speurder dan nog eens een ernstige aanklacht aan de broek gekregen. 'Er is een strategie in gang gezet om alles te doen verzanden', zo meent Montalbano. Die indruk heeft ook rech- ter-commissaris Giovanni Falcone. Na acht jaar van een geblindeerd bestaan heeft de best bewaakte rechter van Si cilië er de brui aan gegeven. Falcone, de meest succesvolle maffia-jager uit de geschie denis, liep eerst de promotie mis tot hoofd van het parket van Palermo en verloor toen een deel van zijn bevoegdhe den. Alle maffia-onderzoeken lopen niet meer via zijn bu reau. Falcone's nieuwe chef, Antonino Meli, is er duidelijku op uit de pool van gespeciali seerde rechters te ontbinden. Dat zal niet moeilijk zijn nu Falcone officieel om ander werk heeft gevraagd. De an dere rechters van de pool heb ben al laten weten dat zij na het vertrek van Falcone 'geen minuuut' langer zullen blij ven. De kern van het conflict dat Palermo op zijn grondvesten doet schudden lijkt de zaak- Insalaco. Bij het onderzoek zijn tal van ministers, ex-mi nisters en staatssecretarissen verhoord. Er schijnen, niet al leen via het Montalbano-rap- port, elementen naar boven te zijn gekomen die ook een licht werpen op andere 'politieke moorden' uit het verleden. Die zijn er heel wat geweest. Steeds werden progressieve politici, die zich tegen de maf fia keerden, vermoord. Zo werd de Siciliaanse par tij-secretaris van de christen democraten, Michele Reina, uit de weg geruimd. Dat lot trof ook de president van de provincie, de christendemo craat Piersanti Mattarella en de communistenleider Pio la Torre. Geen enkele van deze politieke delicten werd ooit opgelost. Zelfs de grote ma- fia-baas Buscetta, die alles wat hij over de criminele or ganisatie wist aan de justitie vertelde, bleef op dit punt in een ijzeren zwijgen volhar den. De sensatie in Palermo is dat met de overplaatsingen en verschuivingen een uiterste poging gedaan wordt het poli tiek-mafiose machtssysteem te beschermen. Daar lijkt ook Leoluca Orlando, de moedige christendemocratische burge meester van Palermo van overtuigd. De staat heeft geen ant woord op de maffia, zo zei hij deze week, „zo lang wij er niet in slagen licht te werpen op al de politieke moorden die heb ben plaats gevonden, hoe moeilijk en riskant dat ook is.." Dat 'riskant' klinkt als een duidelijke verwijzing naar zijn partijgenoten. In 1982 concludeerde carabi- nieri-generaal Dalla Chiesa dat veel van Andreotti's vol gelingen in Sicilië 'tot hun nek in de maffia zaten ZONDAG 7 augustus is de eerste verjaardag van 'Es- quipulas II', het vredes plan voor Midden-Ame rika dat bij de geboorte zo veel blije en trotse gezich ten boven de wieg kreeg en dat de trotse 'vader', presi dent Oscar Arias Sanchez van Costa Rica, de Nobel prijs voor de vrede ople verde. Nu, een jaar later, lijken de Middenamerikaanse landen meer in de stemming voor een begrafenis dan voor een ver jaardag, aldus waarnemers. 'Esquipulas II' dreigt aan kin derziekten te bezwijken en niemand blijkt het juiste re cept te kunnen vinden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Shultz, is deze week voor de tweede keer binnen een maand naar Midden- Amerika gereisd om de bond genoten van Washington nog eens goed en voor het laatst het recept van de regering- Reagan voor te houden. In Guatemala-Stad probeerde de Amerikaanse bewindsman zijn collega's van El Salvador, Honduras, Costa Rica en Guatemala aan het verstand te brengen dat de 'ziekte' in Midden-Amerika Nicaragua heet. Met halve en zachte maatregelen krijg je die er er niet onder, aldus zijn bood schap. De 'vier democratieën' moeten het 'repressieve en communistische' Nicaragua scherp veroordelen aangezien de Sandinisten zich niet hou den aan het vredesverdrag. Volgens waarnemers wilde Shultz hiermee een verdere isolering van het Sandinisti- sche bewind bewerkstelligen en tegelijkertijd het Ameri kaanse Congres onder druk zetten om met hernieuwde (militaire) hulp voor de Con tra's over de brug te komen. Maar Shultz slaagde er niet in de Middenamerikaanse bondgenoten op één lijn te krijgen tegen Nicaragua. In de gezamenlijke verklaring bleef een veroordeling van Nicaragua achterwege. Er werd slechts gesproken over de noodzaak van democratie, pluralisme en stabiliteit in Midden-Amerika. Vooral Guatemala en en Costa Rica verzetten zich tegen een open lij ke veroordeling van Nica ragua omdat dat naar hun mening nagenoeg zou neerko men op een oorlogsverklaring. Minister Alfonso Cabrera van Guatemala verzekerde dat zijn regering vasthoudt aan 'de politiek van actieve neutraliteit in het regionale conflict' en zijn Costaricaanse ambtgenoot, Rodrigo Madri gal, sprak de hoop uit dat ook Nicaragua bij een volgende ontmoeting met de VS zal worden uitgenodigd. El Sal vador en Honduras beschul digden Guatemala en Costa Rica ervan 'dwars te liggen' en de 'eenheid te ondermij nen'. Uit het bezoek van Shultz blijkt eens te meer hoe weinig schot er zit in de pogingen van de betrokken partijen een di plomatieke uitweg te vinden uit de crisis in Midden-Ame rika, oordelen waarnemers. Sinds de ondertekening vorig jaar door de vijf Middename rikaanse presidenten van Es quipulas II zijn de spanningen in het gebied niet verminderd. Integendeel. De ontwikkelin gen van de laatste tijd lijken de hoop op spoedige vrede de finitief de bodem te hebben De vier presidenten die vorig jaar een vredesplan voor Middenamerika opstelden. Vlnr. Joze Azcona van Honduras, Vinicio Cerezo van Guatemala, Oscar Arias van Costa Rica en Napoleon Duarte van El Salvador. - fotoanp ingeslagen. In Nicaragua, het land dat volgens de meeste waarne mers het verst was gevorderd in de uitvoering van het vre desplan, zijn de onderhande lingen tussen de Sandinisten en de Contras in het slop ge raakt en hebben de haviken aan beide kanten de macht overgenomen. De overkoepe lende organisatie van de Con tras, Resistencia Nicaraguen- se, koos onlangs na een verbe ten machtsstrijd tussen ge matigden en radicalen voor het eerst een militair in haar uit zeven man bestaande be stuur. Het betreft de omstreden militaire leider van de Con tra's, de 56-jarige Enrique Bermudez, die onder het vo rige gehate bewind van presi dent Somoza lid was van diens beruchte nationale gar de. Bermudez, die voor Wash ington geldt als de juiste man, heeft herhaaldelijk duidelijk gemaakt niets te voelen voor overleg met de Sandistische regering en uit te zijn op een militaire confrontatie. Het wankele voorlopig bestand dat de Sandinisten en de Con tras in maart in het Nicara guaanse grensstadje Sapoa sloten, komt hiermee hele maal op losse schroeven te staan. Ook in de regering van Ni caragua is volgens waarne mers een radicalisering aan de gang. Vorige maand kwam het bij een demonstratie van de rechtse oppositie in Nica ragua tot een zeer harde con frontatie tussen betogers en politie, waarbij aan weerszij den tientallen gewonden vie len. De Sandinistische rege ring zei dat de demonstratie een onderdeel was van een Amerikaans complot Nicara gua van binnenuit te ont wrichten en ging over tot on gekend drastische maatrege len. De Amerikaanse ambassa deur en zeven leden van diens staf werden het land uitgezet en de katholieke radiozender alsmede de oppositiekrant La Prensa werden gesloten. De uitwijzing door Managua van de Amerikaanse diplomaten heeft geleid tot een ware di plomatieke oorlog met de VS. De kans dat Washington zijn confrontatiepolitiek tegen over Nicaragua verandert, wordt nu kleiner dan ooit geacht. In de andere landen van Midden-Amerika is de situa tie nauwelijks rooskleuriger, In El Salvador en Guatemala zijn besprekingen tussen de regering en de - gewapende oppositie vrijwel onmiddellijk na de start mislukt. Daar naast namen de acties van linkse guerrillabewegingen en rechtse doodseskaders weer toe. De laatste tijd ste ken steeds meer geruchten de kop op dat het leger een staatsgreep in de zin heeft President Cerezo van Guate mala moest eind juni inder daad verschillende staats greep-pogingen weerstaan en de Salvadoraanse stafchef ge neraal Blandon waarschuwde onlangs tegen bedreigende couplust van ultra-rechtse collega's. In El Salvador worden de vooruitzichten op vrede als uiterst somber beschouwd sinds de verkiezingsoverwin ning in maart van de ex treem-rechtse Nationale Re publikeinse Alliantie (ARE NA). Deze partij, die ervan wordt beschuldigd nauwe banden te onderhouden met doodseskaders, wil het linkse verzet met wortel en tak uit roeien. Volgens waarnemers heeft ARENA een goede kans de presidentsverkiezingen in 1989 te winnen. De regeerkracht van de christendemocratische rege ring van president José Napo leon Duarte is ondertussen schrikbarend verzwakt door interne machtsstrijd en door de ziekte van Duarte die vol gens artsen nog maar zes maanden te leven heeft. We gens zijn gezondheidstoestand is besloten de Middenamer: kaanse topontmoeting ter ere van de 'verjaardag' van Es quipulas II tot later deze maand uit te stellen. (ANP) AMERSFOORT (ANP) - De orgè nisatie van tussenpersonen t verzekeringen is tegen de aanpa van het rijden onder invloed c i de Nederlandse Vereniging v< Automobielassuradeuren (NV, wil invoeren. De NVA adviseerde de maatscha pijen vorige week bij rijden onder i Busk Van onze verslaggever Woordvoerder mr. P.P. Lindn procent van de toeringcarbedi zei donderdag in een reactie c winds vrouw ook niet helemaa' Het argument dat het optrek ken van de maximum-snelheid tot 100 kilometer per uur een extra belasting van het milieu zou betekenen, geldt evenzeer voor het optrekken van de ma ximum-snelheid van personen auto's tot 120 kilometer per uur, zegt Lindner. „Maar daartegen 1 is door de minister van milieu geen bezwaar aangetekend". t Ook de verkeersveiligheid zou j volgens de minister in het ge- i drang komen. „Maar onderzoek in de Bondsrepubliek Duits- j land heeft juist aangetoond dat een maximum-snelheid van 100 kilometer per uur voor autobussen de verkeersveilig heid bevordert", aldus Lindner. Hij wijst erop dat ook in Frankrijk autobussen 100 kilo- meter per uur mogen rijden. Het schielijk weer ingetrok ken besluit om de maximum snelheid voor autobussen te 1 verhogen was overigens een ambtelijke miskleun. De va kantievierende minister Smit- Kroes werd onaangenaam ver- rast toen ze in de kranten las dat ze een brief geschreven had I waarin dat besluit bekendge- maakt werd. Ze had die brief I niet geschreven en is het zelfs met die verhoging helemaal niet eens. DE VERHALEN van teruggekeerde aar tot jaar meer klaagzangen. De eder jaar meer opgewonden en m< ng nieuws onder de zon. Alleen: dt oiometers langer geworden, de v Spanje staken nog langer, de wat /erlenende vliegvelden zijn niet m onderen bezorgen de ouders zenui ren raken verhit tot boven het kook de ellende weer vergeten en kijkei vakantie'. De andere kant van dei aandacht: geen larmoyante verhal! politieagenten, luchtverkeersleiders! Als het vakantiecircus voorbij is' nieuw - het hoort allemaal bij het evaluatierapporten. De conclusies zijn als in voorgaande jaren: het Ei zijn te weinig verkeersgeleidingsct Jen willen te veel Europeanen vaa Breda naar Wenen, van Müncher Amsterdam naar de Spaanse kuste beveling: de vakanties moeten nG elkaar leed te besparen. En....blablJ Het gezeur over het vakantieverk open, of het gekrakeel over verked jint al weer. Immers ons landje zou ander niet gepaard zou gaan mei worden met een relletje. En ja h- blunder én een relletje noteren. 1 d de miskleun van de ambte staat Begin deze week wordt beke =nelheid voor autobussen verhoc Gometer. Fout. Een overijverige a kend zonder dat minister Smit-Kro ertegen. En dus komt een gebruir pwerpt als de kampioen van het 120 mochten gaan rijden was dat i en de verkeersveiligheid. Eerst velf eleurgesteld en kwaad. znuv .relletie: Een aantal te snel zal niet meer bekeurd worden. Alle Ak ,'n de kraa9 gevat kan w de PollÏ!e alleen maar beschill !l e snelheidscontroles £n de bon maar beter achterwegi in 9e?n '''d trek om de namei kan trotf 9nVen' zodat de Nederlf voor nf Pra9matisch gereden! heefMnr?a^paj van de Nederlanl naar mhLt "en zin als dieS vmontlhet °°9Punt van gelijke r ttiri Oo nnSt9eplaatst worden. Is VoorhliiHUltSe )ustitie die voorbeeld gaat om ons drugsbeleij en^uawL9?80'Jaten we maar mild i vakantie. En gelukkig is Euror bos in wat eigenlijk"? M

de Stem | 1988 | | pagina 2