LEERLDNGENAANTAL IRISSCHOOL DREIGT TERUG TE LOPEN Gemeente wil school behouden 'Ik heb mijn hart verpand aan Zeeuwsch-Vlaanderen' Sign 'o' tb ervelend Groots kerkconcert in IJzendijke met Wolga-Kozakken Jeugdactiviteiten Terneuzen draaien goed Psychiatrie Showband Jeugdbelang houdt grote taptoe in IJzendijke Ot en Sien-dag in Cadzand Twee gewonden in Groede POLITIERAPPORT MARKTEN SCHIETINGEN IJzendijkse koster wandelt in Oostenrijk DE STEM VAN ZEELAND 3 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1988 TERNEUZEN - De ge meente Terneuzen gaat nu al een procedure op gang brengen om het voortbe staan van de openbare ba sisschool 'de Irisschool' in Zaamslag veilig te stellen. to MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ Inbraak PLAATSELIJK NIEUWS Hoek Nieuw-Namen Keukenbrand in Oostburg restaurant Spring Band speelt op Snorfeesten rambo en de )ie Russen -je kunt er Inooit staat op maken, ïerst bedreigen ze ja renlang de vrije we reld, en net als je bezig jent dat streven met ïarde middelen aan de laak te stellen, trekken le Russen zich terug lit Afghanistan - en laar ging je film nou iet over. VOORPREMIÈRE FII FILMHUIS CONCOI T16 Dit is nodig omdat het leerlin genaantal volgend jaar mogelijk onder de grens van dertig schiet. Scholen in dorpen met minder dan dertig leerlingen moeten volgens de richtlijnen van het ministerie van onderwijs wor den gesloten. De Irisschool bevindt zich momenteel al in uitzonderinspositie. Normaal moet elke basischoolschool minimaal 75 leerlingen hebben maar dat aantal is voor de scholen in de buitenkernen van Terneuzen niet haalbaar. De mi nister heeft vervolgens toestemming geven dat aantal te verlagen tot vijf tig- Maar ook dat aantal haalt de Iris school niet. Maar omdat er binnen een straal van drie kilometer geen ander openbare school is, de dichtsbijzijnde is de Zuidlandschool in Terneuzen op zes kilomter afstand, stemde de mi nister er in toe de grens te verleggen naar dertig. Nu de Irisschool ook die grens dreigt te gaan overschrijden wil het gemeentebestuur er alles aan doen om het schooltje toch te behouden. Wethouder W. van Walraven sprak gisteren van een formele gang van zaken. „Het is beslist nog niet zo dat de grens van dertig niet wordt ge haald. Maar in het geval dat dat niet gebeurt willen we er toch verzekerd van zijn dat het schooltje blijft be staan. Wordt de dertig volgend jaar wel gehaald dan trekken we de proce dure in", aldus Van Walraven. De toekomst van de Irisschool wordt donderdag 11 augustus bespro ken tijdens een vergadering van de commissie voor onderwijs. Deze be gint om 19.30 uur. B en W willen, tegen hun zin omdat ze de voordelen er niet van in zien, 35.000 gulden beschikbaar stellen om verenigingen te stimuleren oud pa pier op te halen. Met de subsidie van de gemeente zijn de verenigingen (dertien binnen de gemeente) verze kerd van een minimum opbrengst van zes cent per kilo. Althans als Ter neuzen niet meer dan drie cent per kilo moet bijleggen. B en W willen de verenigingen in totaal per kalender jaar niet meer geven dan 2000 gulden. Om de regeling is door de vereni gingen gevraagd omdat de marktprijs van oud papier zo laag is dat het op halen nog nauwelijk de moeite loont. De verenigingen hebben de inkom sten nodig om de clubkas te spekken. Het subsidieverzoek van de vereni gingen vormt onderdeel van de be raadslaging van de commisse voor openbare werken op donderdag 11 augustus. De commissie buitgt zich dan ook over het voorstel van het col lege om de firma Van de Kerkvoorde toestemming te geven op de algemene begraafplaats een crematorium te be ginnen. Verder bespreekt de commis sie het verzoek van rijkswaterstaat in de Koegorspolder een baggerslibde- pot aan te leggen. Daarin moet het vervuilde kanaalslib voorlopig wor den opgeslagen totdat een definitieve bestemming bekend is. De vergade ring van de commissie begint om 19.30 uur. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Het Wolga-Kozakkenkoor geeft zaterdag 13 augustus onder leiding van Alexander Petrow een kerk concert in de Nederlands hervormde kerk in IJzendijke, aanvang 20.00 uur. De grondslag voor de Kozak- kenkoren werd gelegd in 1921. Serge Jaroff richtte in Galipolli zijn koor op. In 1923 volgde dan het eerste officiële optreden in Wenen. Daarna volgde 55 jaar lang reizen over de gehele we reld. Jaroff stierf in 1985 op 89- jarig leeftijd in Amerika. Steeds meer kozakkenkoren werden opgericht. Het Wolga-Kozakkenkoor werd opgericht door Nicolai Tripolitoff en vele successen volgden. In 1958 nam Oleg Jew- sewsky het roer over. Hij wis selde het Schwarzmeer-koor voor de Wolga-Kozakken. Alexander Petrow is sinds 1975 de muzikale leider van het ge zelschap, dat sinds 1970 in kwantiteit werd teruggebracht tot een ensemble. Een juiste stap zo bleek, want per jaar werden er 280 concerten gege ven. Het Wolga-Kozakkenkoor zingt gezangen van de Russisch orthodoxe kerken, maar ook oorspronkelijke en eenvoudige volksliederen. Tijdens het op treden in IJzendijke, dat uniek mag worden genoemd, wordt een vijftiental numners ten ge hore gebracht. Voorverkoopadressen zijn: het Streekmuseum te IJzendij ke, A. van Sorgen, Koninginne straat, Art House in Biervliet en natuurlijk zaterdagavond aan de Nederlands hervormde kerk. Van onze correspondent CADZAND - Sjoelen en ke gelen zijn nog bekende volksspelen. In Cadzand is er gisteren volop gespeeld. Ook met minder bekende oud Vlaamse spelen, zoals pier- en gaaibollen, troumadam, schuif - en toptafel, het tonspel en ta felkegelen. Vooral de toptafel viel bij het jonge publiek in de smaak. Tussendoor waren er optredens van de vaandel- zwaaigroep Vorsela uit het Belgische Rijckevorsel. En de groep I Minos di Sala uit Reggio Calabria (de teen van de Italiaanse laars). Hun dans en muziek komen uit de tijd dat de Grieken zuidelijk Italië veroverden en de bevol king voor het eerst hoorden over Minos de koning van Kreta en zijn stierendansers. Een overleving van 2500 jaar. De 26 dansers en danseressen werden begeleid door een trek zak, tambourijn, mandoline en gitaar. Zaterdag spelen ze op de sluitingsdag van het volks- dansfestival te Borsele met een groep uit Noorwegen en Joego slavië. Nederlands bekendste bal lonvaarder Hans Zoet gaf een demonstratie met zijn hete luchtballon. De derde Kezandse donder dag was geen publiekstrekker. Vooral bij het volksdansen werd daardoor de sfeer nega tief beïnvloed. Van onze correspondent TERNEUZEN - Woord voerder Mario Willems van het jeugdvakantieco- mité is bijzonder tevreden over het verloop van de jeugdactiviteiten. Ook gis teren waren in het Oran- jekwartier zeventig kinde ren die zich vermaakten met knutselen, spelletjes en water. De deelname aan de jeugdva- kantieweek houdt schijnbaar gelijke tred met het weer. Hoe mooier het weer des te meer kinderen deelnemen aan de buitenactiviteiten. Mario Willems: „We hebben veel ge leerd van voorgaande jaren. De witte plekken zijn nu op gevuld en we bieden de jeugd een professionele opvang". Op het veld naast speeltuin Oranjekwartier waren de kinderen in de morgenuren creatief bezig. Er kon worden gekozen uit diverse technie ken zoals sieraden maken, fi guur zagen, kleding maken en beeldhouwen. In de middag uren gaf het rondreizend theater Rijn en Trijn een ge slaagde voorstelling. Vandaag kunnen de kinde ren deelnemen aan een spel- circuit waarbij water een hoofdrol vervult. Natuurlijk is de speeltuin ook dan de ge hele dag geopend en een van de grootste attracties. Voor de wijk Serlippens en Hof Zeldenrust begint de spelweek maandag 8 augus tus. Hof Zeldenrust pakt dan uit met een open sporttoer. Zo komen er een podiumwagen, een rollenbaan, reuzen-lucht kussen en als het weer even meezit een luchtballon waar mee mensen hun luchtdoop kunnen houden. Kinderen kunnen gratis in de schommel Behalve deze spektakel show verzorgt de buurtvere niging een hele week jeugd activiteiten die afgesloten worden met een barbeque. Alle activiteiten vinden plaats om en nabij het buurt huis 't Rivierenhuis aan de IJsselstraat. De wijk Serlip pens houdt de activiteiten op - FOTO WtM KOOYMAN het schoolplein van de Zuid landschool. Maandag 8 augustus wordt daar van 14.00 uur tot 16.00 uur een kin derbingo gehouden. G ROEDE - Bij een verkeerson geval op de Puijendijk onder Groede werden woensdag avond twee inzittenden van een personenauto gewond. Ze weraen per ambulance overgebracht naar te Antonius ziekenhuis te Oostburg. Het ongeval gebeurde in een onoverzichtelijke bocht van de rijweg. MG. uit Waterland kerkje kwam in de bocht in botsing met een andere auto bestuurd door M. de B. uit Big- gekerke. Twee inzittenden van zijn voertuig, de 68-jarige J W. en de 73-jarige A. de B. liepen hierbij verwondingen op. Beide voertuigen werden geheel ver nield. (ADVERTENTIE) 3) HOELANG AARZELT U if, a O 5.» Q =N«gBH_ANDSF STAATSLOTERIJ (5 Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 1 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aanprijzen. Van een tientje De oude Kollaard op zijn stekje op de markt van Sint Anna ter Muiden. FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever SINT ANNA TER MUIDEN - Er gaat geen dag voorbij of ze zitten er. Beroeps- of amateurkunstenaars die het eeuwenoude pitteroske dorpje Sint Anna ter Muiden op linnen of papier vereeuwigen. Gisteren was het de beurt aan Johan Kollaard, de vader van de West-Zeeuws-Vlaamse schil der dichter Joop Kollaard. De oude Kollaard, biina zeventig, die in Houten bij Utrecht woont, vertoeft elk jaar verschillende weken in Zeeuwsch-Vlaanderen om er te schilderen. „Ik heb mijn hart verpand aan Zeeuwsch- Vlaanderen", zei hij gisteren op het Marktplein van Sint Anna ter Muiden waar hij een Duitse kennis de kneepjes van het vak biibracht. Zijn aandacht ging uit naar de nooit afge bouwde kerktoren van het dorpje. Werk van Jo han Kollaard, die een leven lang werkte als illu strator, hangt momenteel in hotel café restau rant De Schelde in Cadzand. MIDDELBURG - In de nacht van woensdag op donder: werd ingebroken in het gebouw van de Kruisvereniging W: cheren aan de Rozenburglaan te Middelburg. Er wordt geldbedrag vermist van 350 guide" Men was bi"' ^ngekoi door het forceren van een raam. KAARTING - Op recreatie centrum De Braakman werd een kaarting gehouden waar aan 65 personen deelnamen. Uitslag bieden: 1. mevrouw Reijers, Terneuzen; 2. me vrouw Haulez, Hulst; 3. me vrouw Sanders, Terneuzen. Jokeren: 1. A. Jansen, 2. A. Dieleman, 3. mevrouw Rouw, allen Terneuzen. Klaverjas sen: 1. de heer De Bruijn, Rot terdam, 2. de heer Scholing, Oosterhout. GEHANDICAPTEN - Het Vlottend Scheepje, een vel eniging die zich inzet voor| gehandicapten van drecht en Nieuw-Nair houdt haar ledenvergaderi] zaterdag 6 augustus in i De Nachtegaal. De aanvangl 19.30 uur. FEEST- EN SPORTCOMlli - Het Feest- en Sportcom houdt vrijdag 5 august) haar ledenvergadering, aanvang is 20.30 uur bij Steketee. Op de agenda sta een discussie over het misprogramma voor de mende kermis in septembej KAPELLE, 4 augustus - Bramen ds a 200 gr: I 90-146, II 65-93. Frambozen ds a 200 gr: I 180-290. Rode bessen ds a 500 gr: I 210-270; kg: II 300-360. Pruimen: Opal: I 25-245; Czar: I 160-202. Spercie- bonen: I 80-100, II 60. Benoni: kil 80/90 87-104, 70/80 127-169, 60/70 60-77. kl2 80/90 55, 70/80 93. Man- tet: kil 70/80 24-52. Vista bella: kil 80/90 59-72, 70/80 62-90, 60/70 60-77, kl2 70/80 74. Discovery: kil 80/90 102-190, 70/80 150-220, 65/70 126-167, 60/65 62-114, kl2 80/90 74- 117, 70/80 80-146, 65/70 52-lL 60/65 23-47. Precose: kil 70/9)1 60/70 63-87, 55/60 34-55. Stil Trevoux: kl 80/90 57-58,70/80| 84,60/70 63-67. AMSTERDAM, 4 augustus Aardappeltermijnmarkt: Bintje 50 mm, oogst 1988, werd] 418 contracten verhandeld vi levering april bij een prijs J ƒ35,80 tot ƒ33,70 per 100 kg. J stemming was prijshoudend lager niveau. 'S-HEERENHOEK - Eengezind heid, 47 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: D. Verdonk, Jacoba van Beieren; tweede hoge vogel: M. Wisse, Concordia; derde hoge vogel: A. Traas VIOS; eerste zij - vovel: S. van Eykeren, Vrije Schutters; tweede zij vogel: H. Koens, Spes Nostra; derde zij vo gel: M. Verdonk, Jacoba van Beieren; vierde zij vogel; H. Ver donk, Concordia; grootste aantal (5): P. Vette, Concordia. Wip 2: eerste hoge vogel: G. Voet, Sora- nus; tweede hoge vogel: W. de Jonge VIOS; eerste zij vogel: M. Verdonk, Concordia; tweede zij- vogel: J. Koens, Victoria; derde zij vogel: J. de Rijke, Edele Hand boog; vierde zij vogel: M. Ver donk, Concordia; grootste aantal (7): J. Doene, Victoria. 'S-HEERENHOEK - Verenigde Sociëteiten, 59 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: C. van 't Wea einde; tweede hoge vogel: I Voet, beiden Soranus; derde hi vogel; J. Platschorre, ZorgvlliS eerste zij vogel: J. Smalleganf] Zorgvlied; tweede en vierdeq vogel: M. Wisse; derde zijvogi P. Vette, beiden Concord grootste aantal (10): J. Traj Eensgezindheid. Wip 2: eer| hoge vogel: J. Platschorre, Z vlied; tweede hoge vogel; Voet, Soranus; eerste en vieiJ zij vogel: N. van de Dries, Eend zindheid; tweede zij vogel: J.n de Guchte; derde zij vogel: C,JT remiasse, beiden Zorgvli(| grootste aantal (9): A. Dekk Doel naar Hoger; extra vogels! Vermeule, Zeelandia; M. Va donk, Concordia; C. Jeremiasf Zorgvlied; W. Boudens, Willy Tell; Ch. Korstanje, Doel i Hoger; G. Voet, Soranus en| Steenbakker, Victoria. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Showband Jeugdbelang houdt zater dag 10 september een grote taptoe op de Markt in IJ zendijke, ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan. Het voorprogramma wordt ge vuld door mziekvereniging Ge duld Overwint uit IJzendijke. In het hoofdprogramma, be staande uit acht shows, treden een Belgische en vier Zeeuwse showbands op. De deelnemers zijn: show band Sas uit Sas van Gent, Showband Axel, Rust Roest uit Zierikzee, The Flemisch Girls uit Lokeren en natuurlijk de jubilerende showband Jeugd belang. Het voorprogramma begint al om 19.30 uur, terwijl de taptoe om 20.00 uur start. De toegang tot dit muzikale evene ment is gratis. „Traditiegetrouw tracteert' Jeugdbelang bij ieder lustrum het publiek op een muzikaal gebeuren," aldus een Jeugdbe- lang-woordvoerder. „Het zesde lustrum zal, geheel in de lijn Van onze correspondent IJZENDIJKE - De IJzen dijkse koster Jacques van Voorenberghe is momenteel samen met zijn neef Ludwig de Schoolmeester in het Oostenrijkse Knittelfeld om daar deel te nemen aan de internationale bergtochten die voor de 26e keer worden gehouden. Binnen drie dagen moet er 120 kilometer worden afgewerkt. Vorig jaar waren er maar liefst 483 deelnemers. Voor Van Voorenberghe is het inmiddels een routineklus geworden, Ludwig neemt nu voor de tweede keer deel aan deze bergtochten. Mochten ze echter problemen krijgen dan kunnen ze dit keer voor hun verzorging terecht bij Annemarie de Schoolmeester. Maandag rond 23.30 uur worden de wande laars weer terug verwacht. van de ontwikkeling van i vereniging zelf, in het tekj staan van muziek en bewegi Met dit programma willen de mensen laten zien wat er| het gebied van show allen gebeuert en mogelijk is." Het hoogtepunt van de I toe is ongetwijfeld de present| tie van de nieuwe unifori van Jeugdbelang. Momentj wordt er nog keihard gewei om de uniformen, die in eia beheer worden gemaakt, f september klaar te hebben. Van onze correspondent OOSTBURG - Bij brand in de keuken vantj fé-restaurant De Hert* aan de Nieuwstraat te burg is gistermiddag schade ontstaan van ons veer 16.000 gulden. De eigenaar S. is tegen bri verzekerd. De brand is veriW delijk ontstaan door een dei aan de thermostaat waart' het frituurvet overvei raakte en vlam vatte. S. probeerde zelf nog 1 vuur te blussen doch slaai daarin niet. De gewaf schuwde brandweer van burg was het vuur sp meester. Van onze verslaggever KRUISPOLDERtirt VEN De Spring Band treedt v avond op in Kruispolder!1 ven tijdens de erav< van de Snorfeesten. Hettj treden begint on ..00 in de fee '+<- De Spring Band is een Zeeid. Vlaamse popgroep met eeni varieerd genre. De kern bet uit zangeres Sonja Broeck zanger gitarist Guino BUi rogge en verder bestas'I band uit sologitarist Pabj Totté, bassist Paul Lau*t en drummer Edwin van Cl sche. )oor Boet Kokke lisschien dat over tien jaar .en film over de Russen in Af ghanistan weer kan. Het is net als met de krant: die van giste ren is niet meer te pruimen, tiaar die van jaren geleden is /eer interessant. Misschien zal dit alles de trouwe aanhang van Sylvester Stallone een rotzorg zijn. Maar le bezoekcijfers in Amerika reiken toch niet tot de ver zachte astronomische hoogte, »n dat zou misschien met de onverwachte belegenheid van bet onderwerp te maken kun- len hebben - het steekt de ma ters dan ook zéér dat ze de Australiër Paul Hogan als Cro codile Dundee in de filmhitlijst bóven Rambo III moeten dul den.. Döt ligt bepaald niet aan een ekort aan geweld, en daarmee 8s Stallone-Rambo tenslotte groot geworden. Via het door hemzelf mede geschreven ver haal wordt Stallone in deze 3innenkort barst in Nederland en 20 augustus staan er in het [terdam concerten op het prog "boek over Prince en in de bios (the times' draaien. In Casino 3 ii pm 14.30 uur een voorpremière Prince. «Sign 'o' the times' is een regi stratie van de gelijknamige concerten die door Prince en gevolg vorig jaar werden gege- yen. In ons land werden eerst en paar concerten in het Utrechtse Galgewaard-stadion gegeven en vervolgens volgde nog een reeks optredens in de Ahoy-hal in Rotterdam. Op die Baatste lokatie is een belangrijk peel van de film 'Sign 'o' the ti mes' opgenomen. De film is een flitsende regi- 1 ptratie van het concert. Wie re gelmatig video-clips bekijkt, kal weten dat de clip van de Prince-hit 'I could never take fthe place of your man' uit die Bilrn afkomstig is. De film staat Van onze filmredactie FILMHUIS Concordia in Bre tot eifid augustus door met zi; zomerprogramma, 'Mad, ma mer' over waanzin in de fi voorstellingen zijn om 21.00 u Vanavond en morgenavond: 'Fa fe' uit 1971 van de Brit Kennetl Deze sociaal-kritische filmer v jaren zestig een aanhanger vai die psychische stoornissen voor. voerde naar het maatschappel teem, In dit als een document XI t Een fragment uit 'The Untoudi

de Stem | 1988 | | pagina 12