SPEEL-O-THEEK HULST HOEFT NOG NIET TE VERHUIZEN De Jèrden 'Euvel destem Terneuzenaar is zijn auto kwijt George Z Sponselee Optimale opkomst in Graauw tijdens Jeugdvakantieweek SCHIETINGEN DUIVENSPORT PLAATSELIJK NIEUWS Hooglandpolder Rummersdijkpolder Hellegat polder Koningsdijk Kleine Hengst dijkpolder HULST - De Speel-o-theek 'Aap, Noot, Mies' in Hulst is verlost van het zwaard van Damocles dat boven het hoofd hing. De gemeente Hulst heeft het bestuur toe stemming gegeven om op de huidige stek te blijven zit ten. Strooienstad Vogelwaarde Zuiddorpe Etampes VAAK GEREDEN ZONDER RIJBEWIJS Verzekering Te hard ESTEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1988 I JjZ Jèrden 'Euvel --I Aap, Noot, Mies' behouden 1 Van onze correspondente De speel-o-theek blijft voorlopig in het gebouw aan de IJzeren- handstraat 1. Daar kunnen ge gadigden speelgoed lenen. Er is speelgoed voor kinderen tot twaalf jaar. Bijna een jaar lang verbleef de werk groep in onzekerheid over het voort bestaan. Het gebouw waar de speel- o-theek een lokaal in betrok was de dependance van de Moerschans- school. Deze school stootte het gebouw echter af aan het eind van het school jaar. Daarmee werd een einde ge maakt aan de overeenkomst met de speel-o-theek. Voorzitster Tineke Spinhoven van de speel-o-theek had met haar mede werksters de bui al lang zien hangen en trok vorig jaar oktober aan de bel bij wethouder P. Weemaes. Deze kon echter niet snel een oplossing bieden. Wel werd er driftig gezocht naar een andere ruimte. De speel-o-theek groeide het afgelopen jaar enorm en de mededeling van de gemeente dat men voorlopig kan blijven zitten kwam dan ook zeer gelegen. „We verhuizen wel naar een ander lokaal in verband met de stookkos ten", aldus Spinhoven. Door het geven van deze toestemming laat de ge meente een leegstandsubsidie van zesduizend gulden lopen. Dit bedrag ziet de speel-o-theek als een verkapte subsidie maar de beslissing wordt vooral ervaren als een bewijs van waardering voor het werk van de vrijwilligsters. „We hebben ons be staansrecht echt verworven. Momen teel tellen we zelfs leden uit Terneu- zen, Lamswaarde en Sas van Gent", aldus de voorzitster. De speel-o-theek bezit 70 abonnees, goed voor 150 kin deren. Zekerheid over vaste huisvesting is er nog steeds niet. „Voorlopig zitten we goed maar we blijven een ruimte zoeken. Wij sluiten natuurlijk steeds de rij van de zoekenden want we be zitten geen kapitaal", legt Tineke uit. Zij hoopt dat er meer klaarheid komt als het Sociaal Medisch Centrum vaste vorm heeft gekregen. „Dan ko men er beschikbare ruimtes, maar ik ben bang dat dan ook de grote stoe lendans begint". De speel-o-theek heeft een ruimte nodig van ongeveer vijftig vierkante meter. Hierin is plaats voor de uit- leenhoek, een informatiestand en de verkoop van tweede hands speelgoed en kinderkleding. De financiering komt via subsidies en de steun van het nationaal comité van de zomerze- gels. Deze stortte duizend gulden in de kas. Daardoor is de voorraad speelgoed weer uitgebreid. Ook zijn er enkele bedrijven in Hulst die spon soren. In de toekomst wil de werk groep de Spel- en Opvoedwinkel uit breiden. Deze activiteit is tot nu toe nog niet goed uit de verf gekomen. De speel-o-theek creëert dan een moge lijkheid waar kinderen kunnen spe len terwijl de ouders een kop koffie drinken en een gesprek hebben over opvoeding. Zij kunnen ook om advies vragen. De discussie is vrijblijvend en tussen ouders onderling. Bovendien wil men ook thema-ochtenden orga niseren. Door het grote ledental gaat de speel-o-theek ook op meerdere tijden open. Het nieuwe seizoen begint dins dag 16 augustus. Naast de opening op de dinsdagen van 9.30 tot 11.00 uur en de woensdagen van 13.00 tot 15.00 uur opent de speel-o-theek de deuren op elke eerste vrijdag van de maand van 13.30 tot 15.00 uur. Telefonische ver lengingen kunnen niet meer via het oude nummer. Dit moet voortaan via een van de medewerksters op dinsdag van 9.30 tot 11.00 uur. De speel-o-theek is van plan goed aan de weg te timmeren. Tijdens de Braderie van Hulst (26 tot en met 29 augustus) bemannen zij een stand die gefinancierd wordt door Fitnesscen trum Hulst. Hier kunnen de belang stellenden alle informatie krijgen. Ook is er een loterij, stickerverkoop en een ballengooispel. Deze prent ontvingen we van Anny Schelfhout-Claessens uit Kloosterzande. De foto is gemaakt in 1934 of mischien een jaar vroeger of later Deze foto is uit 1933, dus ook alweer meer dan een half mensenleven geleden. Het is een uitstapje van het patronaat van Groenendijk. WIE HEEFT er foto's van de Jèrden 'Euvel vroegen we kort geleden. We ont vingen er twee. Vijf kinde ren op de flank van de heuvel. Dat prentje ont vingen we van Anny Schelfhout-Claessens uit Kloosterzande. Het is ge maakt in 1934 of mischien een jaar vroeger of later. Rosa Lambert, nu me vrouw Voet, Anny zelf, Ella en Madeion Voet en Theo Claessens (gesneu veld in Indonesië) staan erop. „Als kind," schrijft ze nog, „vond ik het een hoge berg en telkens als ik er langs fiets kijk ik nog naar de plaats waar eens de Jèrden 'Euvel lag." De andere foto is uit 1933, dus ook alweer meer dan een half mensenleven gele den. Het is een uitstapje van het patronaat van Groenen dijk. De foto is ons ter hand gesteld door A. Pauwels, eveneens uit Kloosterzande, die deze foto aantrof in de na latenschap van zijn zuster. Wat was nu die Jèrden 'euvel, in standaard Neder lands: de Aarden Heuvel? Een vrij hoge heuvel op het raakpunt van de polders Hoogland, Rummersdijk en Kleine Hengstdijk. Wellicht niet ten overvloede nemen we een stukje stafkaart op. Bo venop stond een knotwilg zo als op de foto's duidelijk te zien is. Hoe oud hij was en waarom hij ooit is opgewor pen, is, voor zover wij hebben kunnen nagaan, onbekend. Op een kaart uit 1645 staat hij aangegeven. Het is dus niet juist, zoals wel eens beweerd werd, dat hij zou stammen uit de tijd van Napoleon, uit het begin van de vorige eeuw dus. Het Hel legat drong toen nog wel ver het land in (de Catharinapol- der onder Zaamslag is pas in 1845 46 afgedamd). Men kon met een kanon schieten van Vlissingen naar Breskens, maar toch lag hij voor mili taire doeleinden vast en zeker te ver landinwaarts. De stra tegen van Napoleon bouwden hun batterijen dichter bij de zeedijk zoals de Batterië uit 1807 iets westelijk van Griete. Ouderen zullen zich daar in de hoek van de Margaretha- polder - alleen te bereiken over het fietspad boven op de kruin van de dijk - nog wel de hoop grond onder die naam herinneren. De Batterië is in ~TL_ II To 1871 bij de dijkverzwaring verdwenen. Napoleon kan dus op de Jèrden 'Euvel eer tijds wel een kanon gezet hebben, zijn schepping is het niet zoals reeds gezegd. Was het dan een vliedberg, zoals we die elders in Zeeland nog aantreffen, alles tezamen zo'n kleine veertig, vooral op Wal cheren en Zuid-Beveland? Om de drie Zeeuws-Vlaamse te noemen: de Torenberg bij Zaamslag, de Vliedberg bij Groede aan de Scherpbierse- weg en die te Sluis. Op een aantal van deze vliedbergen heeft ooit een kasteel gestaan Deel uit stafkaart 48H, verkend in 1960. De Jèrden 'Euvel was toen al weg (1953), maar ter plaatse be kenden zien dat de "brug van Serrarrens' er nog ligt (die is verdwenen tussen 1967 en 1969) vooral bij overstromingen, op te vluchten. We mogen vlied bergen niet verwarren met stellen, ook verhogingen in het terrein en ook door de mens opgeworpen, maar veel lager. Twee hele bekende stellen zijn die in Saeftinghe op de Noord, waar de oude schaaps kooien opstaan. Den 'Euvel, de derde in dat gebied ligt aan de westkant ongeveer op de lijn Emmahaven richting Waarde. Ook in de polders zien we nog stellen, gewoon lijk met een boerderij erop. Het zijn er teveel om op te noemen, maar uiteraard wil len we die aan de Stellestraat of iets wat daar voor door ging. Een aantal andere diende alleen om er bij ge vaar, en dan natuurlijk bij St.-Jansteen niet onge noemd laten. Wie zijn ogen de kost kan ze in de lijk ontdekken, zijn opgeworpen toen de pol ders nog schorren waren. Bij vloed bracht de schaapherder daar zijn kudde in veiligheid. Ook kennen we in Zeeland enkele stellepolders en de fa milienamen Van der Stel en Stellenaars zijn niet onbe kend. Wie over vliedbergen geïnformeerd wil worden, mogen we verwijzen naar het in de boekhandel verkrijg bare boekje: Vliedbergen, te kens van strijd in het Zeeuwse landschap. Over de Jèrden 'Euvel evenwel zwijgt dat. Op zich niet zo vreemd, die is in 1953, overigens zonder toestem ming van de eigenaar, afge graven. De watersnood brak toen waarschijnlijk de wet. Voor zover ons bekend zijn er toen geen sporen gevonden dat er ooit iets gebouwds op heeft gestaan. Is hij dan toch opgeworpen als vliedberg, al leen te gebruiken in geval de zee weer eens terugsloeg? Want 'zo maar' lag die er na tuurlijk niet. We weten het niet, maar we zijn wel con tent dat die oude foto's weer eens boven water gekomen zijn. 'an onze correspondente RAAUW - De jeugdigen t Graauw komen elk jaar assaal naar de spelen die eugdvakantiewerk opzet, r wonen niet zoveel kinde- GBLADVOqr ZUIDWEST NEDFRl AMn antoren rneuzen, Hulst en Goes, dressen en telefoon- 'mmers op pagina 2. peningstijden: •30-12.30/13.30-17.00 uur. edactie erneuzen: Rein van der elm (editie-chef), Romain an Damme, Frank Deij, onny van Gremberghe, onald Verstraten, Cor de eer (foto), Ton Koomen port). oes: Jan Jansen, eist: Eugène Verstraeten, oep Trommelen. dvertentie-exploitatie specteur Zeeland: 5^nu'Privé te!. 01-150- ren in het dorp maar ze zijn bijna allen elke keer pre sent. Ze zochten gisteren ij verig naar professor Knap die onvoorzichtig omge sprongen was met zijn uit vinding. Hij liet zichzelf verdwijnen. In de middaguren werd Graauw overspoeld door Ro meinen, ridders, holbewoners en indianen. De 'Vier Tijden Kamp' bestond uit spelen door de eeuwen heen. De deelnemers sloofden zich uit en het werd een spannende strijd. Op het buitencentrum 't Ja gertje in Hulst was de organi satie erg tevreden. De leiding was vol lof voor de ploeg van medewerkers en staken een pluim op de hoeden van de twee dames die de gehele week voor een warme hap zorgen. Het vervoer van materiaal en mensen naar de kerndorpen verloopt vlot en over de deel name valt niet te klagen. De vrijwillige Brandweer maakte er weer een spektakel van gisterenmiddag tijdens het 'Altijd kletsnat in het water bad'. De jeugd van Hulst werd kliedernat en ook de schuim- mannetjes renden over het ter rein. Vandaag waart de professor OUD PAPIER - In verband met vakanties wordt in de maand augustus geen oud pa pier opgehaald door de voet balvereniging Vogelwaarde. De volgende ophaaldag is za terdag 10 september. ROMMELMARKT - Leden van volleybalvereniging De Sterre gaan zaterdag 6 augustus langs de deur om spulletjes op te halen voor de rommelmarkt die wordt ge houden tijdens de boekweit feesten. KWADENDAMME - ADLM, 52 schutters: Wip 1: eerste hoge vo gel: W. Boudens, Willem Teil; tweede hoge vogel; J. van de Guchte, Zorgvlied; eerste zijvo gel; G. de Jonge, Willem Teil; tweede en derde zij vogel en grootste aantal (8)M. Steenbak ker, Victoria; vierde zij vogel en extra vogel; L. de Jonge, ADLM. Wip 2: eerste hoge vogel: J. Plat- schorre; tweede hoge vogel: J. van de Guchte, beiden Zorgvlied; eerste zij vogel: J. Schipper, St.- Andries; tweede zij vogel: P. Vet te, Concordia; derde zij vogel; J. Rijk, ADLM; vierde zij vogel: A. de Jonge, Soranus; grootste aan tal (6): mevrouw De Jonge; extra prijs: W. de Jonge, beiden ADLM. OVEZANDE - Willem Teil, 18 schutters: Wip 1: eerste hoge vo gel: L. Rentmeester Cz; tweede hoge vogel: J. Schreurs, beiden Willem Teil; eerste en derde zij- vogelM. Wisse, Concordia; tweede zij vogel: F. Koens, Spess Nostra; vierde zijvogel; J. Boe lens, Willem Teil. Wip 2, blok- schieting: J. Platschorre, Zorg vlied (3x), J. Schreurs en L. Rent meester Cz, beiden Willem en J. Smallegange, Zorgvlied, (allen lx). TERNEUZEN - Aan het provin ciale concours gehouden vanuit Tours werd door 3240 oude dui ven deelgenomen. Winnaar werd een duif van J. Reynvoet uit Breskens met een gemiddelde snelheid van 1612,40 meter per minuut. 2. A. Schuren en zoon Boschkapelle, 3 en 8. M. van Iwaarden Kruiningen, 4. J. Blom Hans weert, 5. L. Herwegh St.- Jansteen, 6. W. van de Bilt Koe wacht, 7. P. Baecke Westdorpe, 9. R. de Baar Graauw, 1. H. van de Veeke Westdorpe, 11 en 14. H. van Dijk Kloosterzande, 12. O. van Damme Joe wacht, 13. J. de Vreeze Eede, 15. G. Dusarduijn Groede. Kring West Zeeuwsch Vlaande ren/Walcheren met 1141 oude duiven, 1612,40 mpm: 1. J. Reyn voet Breskens, 2. J. de Vreeze Eede, 3. G. Dusarduijn Groede, 4. A. Risseeuw Sr. Oostburg, 5. A. van Oeffelen Breskesn, 6. H. van Damme Sluis, 7. P. Borremans Souburg, 8. R. Colpaert IJzendij- ke, 9. C. Baute St.-Kruis, 10. W. Fenijn Breskens. Concoursbond Zuidbeveland met 738 duiven, 1560,96mpm: 1, 3 en 6. M. van Iwaarden Kruiningen, 2. J. Blom Hansweert, 4. J. Polfliet Lewedorp, 5. M. Nelisse Goes, 7 en 9. J. Verhaagen Goes, 8. J. Bras, 10 Jeremiasse en zoon bei den te Wemeldinge. Concourscombinatie West Zuid Beveland met 212 duiven, 1522,38mpm: 1 en 7. J. Polfliet Le wedorp, 2. P. van de Waart 's- Heerenhoek, 3. P. Steenbakker Lewedorp, 4, 9 en 10. J. van Mal- degem Heinkenszand, 5 P. Drie- dijk Lewedorp, 6. T. den Toonder Jr. Ovezande, 8. J. Geluk Hein kenszand. VZV Hoofdplaat met 184 jonge duiven, 1367,39mpm: 1. A. Mar tens, 2. W. de Ruijsscher, 3. com binatie Den Hamer, 4 en 8. P. de Poorter, 5. H. Riemens, 6 en 10. E. Temmerman-H, 7. A. de Poorter en zoon, 9. H. Calon, met 63 oude duiven, 1408,45mpm: lcombinatie Den Hamer, 2 en 3. R. Pielaet, 4. A. de Poorter en zoon, 5. John. de Poorter. Steeds SneUer IJzendijke met 191 jonge duiven, 1379mpm: 1. L. van de Velde, 2, 4 en 9. H. Baute, 3. G. de Boevere, 5. B. Provoost, 6. C. de Putter en zoon, 7. J. van de Zan- de, 8. P. Neve, 10. A. Dusarduijn, met 161 oude duiven, 1410mpm: 1. 1. de Cocq, 2 en 7. H. Baute, 3 en 9. A. Dusarduijn, 4. A. Delldert, 5, 6 en 10. C. de Putter en zoon, 8 com binatie De Smet. Recht voor Allen Sluis met 96 jonge duiven, 1398mpm: 1, 2, 4, 6 en 8 mevrouw Coppens-Baert, 3. F. Baas en zoon, 5. J. Lauret, 7 en 10. W. Coppens, 9. G. Tange. De Bonte Duif Aardenburg in sa menspel met De Grensvliegers Eede met 112 jonge duiven, 1391,6mpm: 1. N. d'HOndt, 2 en 9. J. Wieme, 3. J. van Ommen, 4 en 10. H. Cocquit, 5. H. Timmerman, 6. W. de Clerck, 7. M. de Smet, 8.Ph. Rammelaere, met 35 oude duiven, 1378,6mpm: 1 en 2. J. de Vreeze, 3. Ph. Rammelaere., De Snelvliegers Oostburg met 174 jonge duiven, 1357,55mpm: 1. J. Tanghe, 2. I. Aalbregtse, 3. J. Simpelaa, 4, 5, 8 en 9. M. Buysse, 6. A. Rabout, 7. J. Risseeuw, 10. R. van Hee, met 57 oude duiven, 1369,53mpm: 1 en 4. J. de Smet, 2. R. van Hee, 3. J. de Lij ze, 5. J. Simpelaar. De Getrouwe Duif Cadzand met 143 jonge duiven, 1372,14mpm: 1,4 en 9. J. van de Plasse, 2, 3 en 7. Aart Vasseur, 5. A. Duininck, 6 en 8. D. van Kerkhoven, met 62 oude duiven, 1396,28mpm: 1 en 4. J. Kools, 2. D. van Kerkhoven, 3 en 5. G. Schrier. Strijd in Vrede Groede met 128 jonge duiven, 1415,76mpm: 1, 3 en 7. L. van de Wege NS, 2. O. de Zutter en zoon, 4, 6 en 9. G. Schautteet, 5. A. Schaap, 8. me vrouw Scheele, 10. G. Dusarduijn Gzoon. Nog Sneller Breskens metl80 jonge duiven, 1412,44mpm: 1. Th. Smallegange, 2. Sj. van de Velde, 3, 8 en 10. gebroeders Pijcke, 4, 5 en 9. A. Cornelis en zoon, 6. Iz. de Kruyter, 7. J. Donze, met 73 oude duiven, 1403,47mpm: 1 en 3. A. Cornelis en zoon, 2. W. Daansen, 4. R. de Smit, 5. H. Mookhoek en zoon. Hoop Biervlietmèt 1.81 jonge dui ven, 1414,59mpm: 1. J. Lecluijze, 2. P. en M. de Bree, 3 en 10. Van de Linde-De Regt, 4. C. van Belois, 5. C. de Regt-Bracke, 6. Her. de Dobbelaere, 7. M. de Dobbelaere, 8. M. Brevet, 9. P. Dingemanse, 10. M. Von Hout, met 55 oude duiven, 1361,35mpm: 1. I. Versluijs, 2. U. Kouijzer, 3. J. du Puy, 4. A. de Boevere, 5. P. Dingemanse. De Reisduif Breskens met 124 jonge duiven vanuit Creil 1439,64mpm: 1. M. Quaars, 2 en 6. A. Ribbe, 3,5 en 9. J. de Meester, 4 en 7. J. van de Lijke,8. L. Ver- berkmoes, 10. J. Bakker. TERNEUZEN - Twee weken voorwaardelijke gevangenis straf en verbeurdverklaring van zijn auto. Dat was de straf die Terneuzenaar RK. gisteren kreeg nadat hij voor de derde keer was betrapt op het rijden zonder rijbewijs. Kinderspelen op het voetbalveld in Graauw foto de stem cor j. de boer met of zonder tijdmachine Sint Jansteen worden de zang- besten treden vrijdag op tij- alle kinderen uit de kernen weer rond. In Nieuw Namen en en toneeltalenten getest. De dens het slotspel in Hulst waar eveneens aan meedoen. Officier van justitie mr. T. Stein had overigens twee we ken cel onvoorwaardelijk geëist. K. had het er ook naar ge maakt. In relatief korte tijd was hij al twee keer bekeurd wegens het rijden in een auto zonder een rijbewijs te hebben. „Meneer is dus hardleers want hij was al een paar keer drin gend gewaarschuwd." K.'s raadsman pleitte voor een voorwaardelijke hechtenis, omdat zijn cliënt al twee weken hechtenis achter de rug heb ben. Hij zou nu met de hand op het hart beloofd hebben nooit meer in een auto te rijden zo lang hij geen rijbewijs heeft. Drie keer had hij een rij-exa men afgelegd, maar was steeds gezakt. Mogelijk ging het de vierde keer wel lukken. Om toch te kunnen rijden moet hij dan wel een nieuwe auto ko pen, want de inbeslaggenomen auto werd verbeurd verklaard. F. van de H. uit Philippine reed 15 januari van dit jaar in zijn personenauto in Sas van Gent. Hij had echter geen verzeke ring afgesloten. Bovendien ont brak ook een geldig APK-be- wijs. Van de H. zei die dag naar de verzekering te hebben ge beld om de verzekering van zijn vroegere personenauto op het tienjarige voertuig over te schrijven waarin hij nu reed. Dat was hem toegezegd, zo ver klaarde hij gisteren. Dat ging er bij mr. Stein maar moeilijk in. „Een auto van deze leeftijd wordt niet zo gemakkelijk meer in verzeke ring genomen. Zeker niet zon der een APK," aldus mr. Stein. Hij eiste voor het onverzekerd rijden een boete van 500,- of tien dgen hechtenis. Verder ook een voorwaardelijke rijontzeg ging van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Het ontbrekende keuringsbewijs kwam Van de H. op 180,- of vier dagen te staan. Van die laatste eis week de kanton rechter niet af, maar rekening houdend met de financiële si tuatie van de verdachte deed hij er voor het onverzekerd rij den 200,- en vier dagen vanaf. Mevrouw L. van de V. uit Axel moest 4 februari van dit jaar bij een garage in Terneuzen nog even voor het middaguur een onderdeel halen. Niet voor haar auto want die ging snel genoeg. Ze raasde door de be bouwde kom van Spui met een snelheid van 103 kilometer, die door de daar opgestelde radar controlepost van de politie werd geregistreerd. Het werd een duur ritje, want het kwam haar op een geldboete van 350 of zeven dagen te staan. Haar plaatsgenoot SO. reed 5 maart 1988 op zijn motor met hoge snelheid over de Beoos- tenblijsestraat. Volgens het proces verbaal 150 kilometer. Dat hij harder dan 80 had gere den wilde O. wel toegeven, maar zo hard als tenlastege- legd kon hij maar moeilijk aannemen. De betrokken ver balisant echter had hem over een afstand van 1200 meter op vrijwel gelijkblijvende afstand gevolgd. Dat gaf voor de kan tonrechter de doorslag. Hij ho noreerde daarom de eis van 360 boete of acht dageüzitten.

de Stem | 1988 | | pagina 11