PEREZ ROLDAN IN VIER SETS ONDERUIT Experimenten met testosteron Koenders beste tri-atleet ter wereld IEL OME UN TB Lease Girls talk 320.320.88 I-Toernooi Voorrang voor houders van Oranje-paspoort Toeschouwers uit Zuidafrika niet welkom bij Spelen Pfaff is nog steeds op zoek naar een geschikte club igeboden »hemel anbieding MAANDAG 1 AUGUSTUS 1988 jftpeerartikelen Caravanstalling Scandinavië jpslagruimte Grieken delen kopstoten uit aan spelers DS ekreatie en caravans Westerwald ïeken v/a 4.9% ïreda, 076-657595. parachute springen 06- VOOR NEDERLAND-WALES PLOEG-ARTS PDM PETER JANSSEN: 'NA EEN WEEK GESTOPT' COMPUTER HOUDT HARTSLAG IN DE GATEN Schietpartij na nederlaag HILVERSUM - De Spanjaard Emilio Sanchez is gisteren de 31ste winnaar geworden van de Open Nederlandse tenniskampioenschappen. 0-320.61 ,t per minuut Autoleasing Autoverhuur Ginnekenweg 21, Breda. Telefoon: 076 - 222100 vakanlie/rekreatie (huisdieren i-PERS. toercaravan t.k, (raste prijs I 750,-. Tel 376-417717. In Wernhoul, ook mog. tot ouiten stallen. 01696-5167. .Boeiende 12-daagse rond reis met o.a. bezoek aan Denemarken, Zweden en Noorwegen. Volpension incl. excursies, reisverze kering en nederlandse ireisleiding j 1199,-. Ver trek 18/8 en 1/9. Stichting Recreatie Reizen voor Ouderen/Kras Reizen 04199-3622. WEG. omst.h. ter over name aangeboden 1? daagse reis voor 2-pers. naar Llorett de Mar in gloednieuw 3 sterren hotel met Royal Class bus ver trek op 11-8 Pr. n.o.t.k. Tel. na 18.00 uur 076-226673. st een nieuwe kopen! 14 dagen a 150,- eplaatst. Bel voor informs# het vernieuwen van Wolf b® betrekken wij ons nieuwi iters 39 te Breda, luxe kantoorruimtes, compl rite opslagruimte te huur. resp. 75 mz, opslag 70 tot 10 ds voorzien van telefoonaar- i zijn aanwezig, krijgen bij I.T.C. Breda B.V, DORDRECHT (ANP) - De oefenwedstrijd van eerste-di visieclub DS'79 tegen Panathi- naikos is zondag voor tijdig gestopt. Drie minuten voor het eind blies scheidsrechter Verhoef voor het laatst, toen de geïrriteerde Griekse voetballers kop stootjes begonnen uit te delen. De stand in Dor drecht was op dat moment nog 0-0. De Dordtenaren Tebbens en Knippenberg kregen een gele kaart voor het te harde spel in de wedstrijd. e huur In aantrekkelijke prijzen. 15065. 8 dg. Nisterlalop basis van halfpension en incl. excur sies 399,-. Vertrek 6-8. Da's pas Kras 041 99-3622. eten. Computerberekening il marktinzicht, fiscale info. T.K. 2 kamer app. met par- ketvl., schrootjeswandj gang met granol, balkon op Z., lift en parkeerpl aanw. Vr.pr.j 66.500,- k.k I Tel. 076-811479/416314. Cursus Info: Paracentrum Midi Zeeland, 01196-12910. T.K. mooie C-pony i 1.34 Geen handelai Tel. 01696-4435. RUITER zoekt ruiter amazone om tegen stallingskosten paard 1 rijden (springen, dreSi bosritten). Inl. 076-4153' LIEVE jongem. wil grij kennism. m.h.nachtlei' in Breda. Ruud: 419083 50 cant par minuut ZEIST (ANP) - Van vandaag tot woensdag mid dernacht zitten 25 telefonisten klaar om de vraag naar de kaarten voor het voetbal kwalifi catieduel Nederland-Wales in goede banen te leiden. De KNVB, heeft voor de dertig- tot veertigduizend houders van het Oranje-paspoort bij de Europese ti telstrijd in West-Duitsland een voorrangsregeling op gezet. De vrije verkoop begint een week later. Slechts de pashouders kunnen via de speciale telefoonlijnen (06- 8382) bellen voor de 25.000 toegangsbewijzen voor de wedstrijd van woensdag 14 september. Per paspoort kunnen twee kaarten worden besteld, volgens de re geling 'wie het eerst belt'. Later kunnen de kaarten op zeven distributiepun ten worden afgehaald. Behalve de 25.000 plaatsen voor de pashouders zijn tienduizend kaarten gereserveerd voor de vaste afnemers van de bond, zoals sponsors en officials. De KNVB heeft alle gedupeerden door de Zeister chaos bij de verdeling voor het toernooi om het Euro pees kampioenschap, ongeveer tweeduizend, gratis toegangsbewijzen toegezegd. Mensen, die na betaling hun kaartje voor de groepswedstrijden in West- Duitsland niet hebben ontvangen en dat kunnen aan tonen, krijgen op 14 september vrij toegang tot het Olympisch Stadion. PRETORIA (AFP/SID) - Bij de Olympische Spelen, die 17 september in Seoul beginnen, zijn ook toe schouwers uit Zuidafrika niet welkom. Zuidafrikaanse atleten worden wegens de apartheidspoli tiek van het blanke regime in Johannesburg al jaren ge weigerd bij de Spelen. Charles Nieuwoudt, de voorzitter van de overkoepelende sportorganisatie in Zuidafrika, heeft zaterdag bij de alge mene vergadering in Pretoria een brief voorgelezen van het Internationale Olympische Comité, waarin staat dat mogelijke Zuidafrikaanse bezoekers van de Spelen er be ter aan doen thuis te blijven. Hun aanwezigheid in Seoul wordt niet op prijs gesteld. Nieuwoudt sprak zijn veront rusting uit over deze gang van zaken. Hij zei bang te zijn, dat dit voorbeeld wordt gevolgd bij andere internationale sportevenementen. -3 5 auqustus 1990 en 21.00 uu «lag 7 augustus 1700 en 19,15 u,, |.-; zitten korte zide '30,-; kinderkaarl|etot 12 jaar 110.- Jean-Marie Pfaff: nog Van onze sportredactie BEVEREN - Jean- Marie Pfaff is nog steeds op zoek naar een nieuwe club. De 34-jarige Belgische doelman onderhandelde vergeefs met Bayer Uer- dingen, Fenerbahce en Racing Paris. Zijn Duitse manager Holger Klemme speurt nu de Spaanse markt af. Hij kan Pfaff stallen hij Las Palmas in de tweede divisie. De Belg geeft persoonlijk de voorkeur aan een betere club. teeds geen club. - FOTO DE STEM/DICK DE BOER „Mijn manager gaat ook praten met Atletico Madrid", aldus Pfaff die het laatst voor Bayern München actief was. Pfaffs afkoopsom is in middels teruggebracht van 500.000 naar 300.000 D-Mark. FC Sevilla, FC Cadiz, Grazer AK en West Ham United zouden eveneens interesse heb ben. Pfaff verklaarde geen haast te willen ma ken. „Tenslotte loopt mijn contract bij Bayern door tot 30 juni 1989. Voor die club zal Ik wel nooit meer spelen". Door Rob van Deursen BREDA - Peter Janssen, ploegarts van de wielerfor- matie van PDM en in de laatste week van de Tour de France na de doping-affaire rond Gert-Jan Theinisse Europa's meest gezochte dokter, heeft gisteravond toegegeven dat binnen de equipe van Jan Gisbers aan het begin van het seizoen is geëxperimenteerd met tes tosteron. Janssen voegde daar echter di rect aan toe dat na een week in de periode van januari of fe bruari tijdens de trainingsop- bouw het experiment onmidde- lijk werd afgebroken. Dit om dat bleek dat het toevoegen van testosteron in kleine hoeveel heden - Janssen gaf de naam van de Zwitsers PDM-renner Jorgi Müller prijs, terwijl hij bekende met in totaal drie ren ners proeven te hebben geno men - niet zo danig te beheer sen viel dat de hormonenspie- gels van de renners onder de waarde van zes bleven. Peter Janssen: „In de sport- medische wereld gaat al jaren de vraag in hoeverre het is toe gestaan om na een duurpresta- tie waarbij onder andere de hormomenspiegel in het li chaam drastisch kan dalen, dat weer op peil te brengen via de toevoeging van bepaalde stof fen. Vorig jaar heb ik tijdens de Tour de France van een aantal renners van PDM bloed- en urinemonsters afgenomen. Toen bleek dat inderdaad de testosteronwaarden in het li chaam stevig daalden. Daarom hebben we in de aanloop naar dit seizoen die experimenten gedaan. Maar al snel kregen we in de gaten dat het niet be heersbaar was en toen hebben we de zaak afgeblazen. Daarna heeft geen enkele renner van PDM nog testosteron gehad. Niet in de Giro zoals een week blad beweerde en niet in de Tour de France". Met zijn bekentenis schopt Peter Janssen een wijd open staande deur in. Het is in het wielerwereldje al lang bekend dat via medische ingrepen - bijvoorbeeld door de renners aan een infuus te leggen na af loop van een rit in een etappe koers - na een zware inspan ning zo snel mogelijk wordt ge probeerd om te verbruikte stoffen in de lichamen van de coureurs weer het peil te bren gen. Dat wordt het fysiologisch herstellen van de voorraden genoemd. PDM-ploegleider Jan Gis bers verklaarde gisteren dat hij blij was dat de proeven na een week gestaakt werden. „Ik wist er van, dat wel, maar ik verheugde me op het moment dat bleek dat het niet beheers baar bleek. Dus dat je via aan vulling niet precies kon bepa len dat een renner bij controle onder de waarde van zes, zoals door de internationale wieler bond en het IOC wordt toege staan, blijft". Volgens Jan Gibers zal de UCI, de internationale wieler organisatie komende winter een uitgebreid onderzoek doen naar de werking van het hor monale testosteron. Gisbers: „Hein Verbruggen, de voorzit ter van de profsectie van de UCI heeft dat aangekondigd, omdat helemaal niet vasttstaat wat het toedienen testosteron nu voor effecten heeft". Gis bers gaf tevens aan dat PDM er alles aan zal doen om in de af faire rond Gert-Jan Theunisse de onderste steen boven te ha len. „De PDM-directie heeft toegezegd daar veel geld voor over te hebben. We willen de gehele weg die de urine van Theunisse vanaf Morzine tot aan het laboratorium in Parijs heeft afgelegd laten nagaan. En mocht dan blijken dat we niets kunnen ontdekken, hoeven we ons zelf niets te verwijten. Dan weten we dat we er alles aan gedaan hebben om de waarheid te achterhalen", aldus Gisbers, die Gert-Jan Theunisse nog steeds vrijpleit. wint Melkhuisj e Emilio Sanchez viert zijn overwinning op Het Melkhuisje. loor hij zijn beide enkelspelen in de Davis Cup zodat tennisd- werg Denemarken van Spanje won, daarna werd hij vier keer op rij uit de eerste ronde van een Grand Prix-toernooi ge knikkerd; in Rotterdam, in Mi laan (tegen Schapers), in Monte Carlo en in Rome. De eerste tekenen van her stel kwamen in Parijs, want op Roland Garros bereikte hij de kwartfinales, waarin hij ten onder ging tegen de latere win naar, Mats Wilander. Gisteren liepen er in Hilver sum drie Spaanse televisiecom mentatoren rond. Een indicatie van de populariteit van de fa milie Sanchez, die naast Emilio en zijn ouders bestaat uit broertje Javier en zusjes Aranxta en Marisa. Javier en Aranxta hebben hun sporen in het proftennis al verdiend, maar ook Marisa, de oudste - FOTO ANP van het stel, probeert als ten- nisprof aan de slag te komen. Wellicht dat de familie San chez groepskorting kan krijgen bij de luchtvaartmaatschappij Iberia, op weg naar Sróul. Want Emilio en Aranxta wa ren al aangewezen voor de Olympische Spelen, terwijl Ja- vier zich het afgelopen week einde in Budapest voor de Spe len wist te plaatsen. Spanje heeft een lange tradi tie in stand te houden, waar het tennis op gravel betreft. De na men van Manuel Orantes, Ma nuel Santana, Andres Gimeno, Angel Gimenez en Jose Higue- ras spreken voor zich. Met San tana is Sanchez de enige van dat illustere zestal die in Ma drid geboren is, maar al op zes jarige leeftijd verhuisde hij naar de woonplaats van de an dere: Barcelona. Daar werden hij en zijn broer en zusjes door zijn ouders aanvankelijk regelmatig naar een zwembad gesleept. Later kreeg Emilio Sanchez een rac ket in zijn handen en dat beviel hem beter dan baantjes trek ken. Een in Barcelona woon achtige Colombiaanse trainer ontdekte vervolgens dat het manneke talent had en kreeg van de ouders van Emilio toe stemming om hem onder zijn hoede te nemen. Pato ('de eend') Alvarez waakt nog steeds over Sanchez als een moedereend over haar kuikens. Alvarez slaapt zelfs bij zijn protégé op de kamer teneinde te voorkomen dat vrouwelijke fans, die hij als duivelse bedreigingen voor Emilio beschouwt, buiten de deur te houden. Wellicht dat de dolgelukkige winnaar daarom gisteren zijn lippen bleef tuiten nadat de in Volendamse klederdracht ge stoken rondemiss hem de bloe men en de drie obligate klap- kussen had uitgereikt. Alsof hij drommels goed besefte dat Pato Alvarez op dat moment zijn snavel toch helemaal ner gens tussen kon steken. Uitslagen: enkelspel halve finales: Emilio Sanchez (Spa)-Mark Wood- forde (Aus) 6-4, 6-3: Perez-Roldan (Arg)-Gustafsson (Zwe) 7-6 (14-12), 2-6, 6-3; finale: Sanchez (Spa)-Pe- rez-Roldan (Are) 6-3,6-1,3-6,6-3. Dubbelspel, halve finales: Casal/ Sanchez (Spa)-Baxter/Carbonell (VSt/Spa) 6-3, 3-6, 6-4; Gustafs- son/Perez-Roldan (Zwe/Arg)- Oosting/Van Boeckel (Ned) 7-5, 3- 6,6-0; finale: Sanchez/Casal (Spa)- Gustafsson/Perez-Roldan (Zwe/ Arg) 7-6 (7-5), 6-3. - FOTO ANP Sanchez TYRE (RTR) - Slechte ver liezers in een lokale voet balwedstrijd in Libanon hebben hun ongenoegen af gereageerd met een schiet partij. Vier voetballers wer den door kogels getroffen. Het vuurgevecht had plaats in Abbassiyeh, tien kilometer van de havenstad Tyre in Zuid-Li- banon. Een wedstrijd tussen twee rivaliserende plaatselijke elftallen eindigde in 3-2. Na het laatste fluitsignaal begonnen de verliezers op het winnende elftal te schieten. Het vuur werd beantwoord. Van het winnende elftal raakten drie spelers gewond, van de verliezers een. Door Leon Krijnen In de finale versloeg de nummer twee de als nummer een geplaatste Argentijn Guillermo Perez Roldan in vier sets: 6-3,6-1,3-6,6-3. ROTH (ANP) - Hawaï is niet langer het mekka van de triathlon. En de tak van sport is niet langer het domein van Amerikanen. Axel Koenders werd zaterdag in Roth 's werelds beste tri-atleet. ?-e docent aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Amsterdam verlegde de grenzen in deze nog prille tak van sport. Met een kwartier verbeterde Koenders het twee jaar oude record van de Amerikaan Scott Tinley. De zwemleraar uit Ouderkerk aan de, Amstel zwom, fietste en liep 8 uur 13 mi- nUvjn en seconden. Hoewel de wedstrijd gold als Europese kwalificatie voor de be taamde Ironman Triathlon, zal de win naar zich dit najaar niet naar Hawaï be geven. Gezien zijn beroepsbezigheden kan ue snelste wielrenner onder de tri-atleten ken n 'n z°mermaanden vrij ma- Achter Koenders was de uit Roth bij Neurenberg afkomstige Dirk Aschmoleit „.,snf r dan Tinley, die zijn wereldre- Jtrouwens buiten Hawaï, in het rwi6?6 plaatsie Sater, had gevestigd, uuü-beroepswielrenner Peter Zijderveld, ~~e Pas op gevorderde leeftijd leerde zwemmen, werd vierde. ,l;^°®nders bad in samenwerking met jn trainer Jos Geijsel becijferd dat hij onder optimale omstandigheden in 54 mi nuten 3,8 kilometer zou zwemmen, het 180 kilometer lange fietstraject zou afleggen in 4 uur 25 minuten en de marathon zou lo pen in 2.56. Ondanks de nauwgezette we tenschappelijke benadering van inspan ningsfysioloog Geijsel (tevens conditie trainer bij de schaatsbond) liep het in de praktijk anders. De afzonderlijke tijden waren 49.52 - 4.31.11 - 2.52.08. Koenders' winst ten opzichte van zijn beste triathlon bedroeg alleen al bij het wielrennen acht minuten. Terwijl het zwemmen en het hardlopen aanzienlijk voortvarender verliepen dan voorzien, bleef het fietsen achter bij de prognoses. Desondanks verbeterde de Nederlander op alle drie onderdelen zijn beste prestatie. Met 4.39.01 was Koenders al de beste wiel renner onder de ijzeren mannen. Koenders experimenteerde met een ver lengd ossekopstuur waardoor het bovenli chaam de ideale aërodynamische eivorm krijgt. Op deze wijze denkt Koenders zijn record nog te verbeteren. In alle vroegte sprongen 699 tri-atleten in het Main-Donau Kanaal. Inzet was 225 startbewijzen voor de wedstrijd op Hawaï. Anders dan bijvoorbeeld in Almere was het water aangenaam warm, hetgeen de goede tijden van vrijwel alle deelnemers verklaart. Koenders droeg tijdens de triathlon een computertje, dat voortdu rend de hartslag controleerde. Acht uur lang mocht die de 175 tikken per minuut niet overschrijden. Aschmoleit kon Koen ders in het kanaal nog aardig volgen. De, achterstand van de Westduitser liep bij het wielrennen op tot twaalf minuten. Harde kuiten in de eerste kilometers van de marathon hinderden de Westduitser meer dan Koenders, die die deze overgang vlekkeloos verwerkte. Koenders had zich de laatste weken full-time op de duurprestatie voorbereid. In Roth zwom hij de wekelijks twintig ki lometer, fietste 700 en liep hij ongeveer honderd kilometer. De werkdagen begon nen om een uur of zes. Dat gebeurde in stilte, samen met Geijsel. Zaterdag waren er in Beieren 70.000 toeschouwers langs het parkoers. Die leverden ook een duurpres tatie. De laatste tri-atleten kwamen een kleine zeven uur na Koenders over de streep. Uitslag (achtereenvolgens totaal, 3,8 km zwem men, 180 km wielrennen en 42,195 km lopen): 1. Koenders (Ned) 8.13.11 (49.52 - 4.31,11 - 2.52.08), 2. Aschmoneit (WD1) 8.24.31 (47.52 - 4.41.54 - 2.54.45), 3. Schuier (WD1) 8.36.09 (52.39 - 4.35.14 - 3.08.16), 4. Zijderveld (Ned) 8.41,04 (55.48 - 4.40.36 - 3.04.40), 5. Hoter (WD1) 8.47.20 (58.42 - 4.53.15 - 2.55.23), 6. Krotks (Hon) 8.49.22 (52,54 - 5.05.37 - 2.50.51), 7. Rattensper (Oos) 8.51.34, 8. Schuma cher (Zwi) 8.51.46, 9. Annaheim (Zwi) 8.52.43,10. Winterdijk (Can) 8.53.48. Dames: 1. Keitmar. (WD1) 10.07.35 (56.57 - 5.18.00 - 3.52,38), 2. Barton (VSt) 10.08.57. Axel Koenders: snelste tri-atleet ter wereld. Volgens penningmeester Hans Back is Onze Lieve Heer de af gelopen week de beste sponsor van Het Melkhuisje geweest. Niet omdat hij een zak geld in het laatje heeft gebracht maar omdat het, in tegenstelling tot de laatste maanden, de afgelo pen week kurkdroog gebleven is in Hilversum. Tijdens de finale van giste ren viel er weliswaar een kort buifje, maar daar hoefden spe lers en publiek niet eens de baan voor te verlaten. Met de 2700 bezoekers, die gisteren het knusse tennispark aan de Bus- summergrintweg bevolkten, zijn er dit seizoen 16.500 toe schouwers aanwezig geweest. „Het hadden er nog veel meer kunnen zijn", aldus direc teur Piet van Eysden, „maar dat is een bekend verhaal. Ik weet niet waar ik ze laten moet. Ik kan het wel blijven herhalen, maar we zijn hier uit ons jasje gegroeid". Sanchez was voor de finale favoriet, ondanks het gegeven dat hij als tweede was ge plaatst, achter zijn tegenstan der Perez Roldan. De Argen tijn, een jaar geleden eveneens verliezend finalist tegen Milos- lav Mecir, bekleedde de toppo sitie op basis van zijn plaats op de wereldranglijst, met 14 net enkele plaatsjes hoger dan het rugnummer van Sanchez. De Spanjaard had de hele week nog geen set verloren en bereikte zaterdag de finale met opvallend gemak door Mark Woodforde met 6-4 en 6-3 te verslaan. Perez Roldan daarentegen balanceerde zaterdag al op de rand van de nederlaag tegen zijn dubbelspelpartner Magnus Gustafsson. Alleen al de eerste set van die marathon nam an derhalf uur in beslag, met een gedenkwaardige tie-breaker als uitsmijter: 7-6 (14-12), 2-6, 6-3. In de eerste twee sets van de finale, die op Het Melkhuisje nog steeds om drie gewonnen spelreeksen gaat, had het er alle schijn van dat Perez Rol dan de tol voor de inspannin gen van zaterdag moest beta len. Waar Sanchez bijna alles lukte, bleef hij fout op fout sta pelen, hetgeen binnen ander half uur twee sets achterstand betekende. Weliswaar zou hij in de derde set een opslagdoorbraak meer dan zijn tegenstander weten te realiseren (2 tegen 1), zodat hij die set met 3-6 won, maar Sanchez zou het niet op een vijfde set aan laten komen en trok de partij met dezelfde cijfers naar zich toe. Sanchez was na afloop dol gelukkig, niet alleen om de reuze-cheque van 30.000 dollar, een dikke 60.000 gulden, die hij van AVRO-voorzitter Wallis de Vries overhandigd kreeg. Miljonair, in dollars, is hij im mers al lang. Emilio had lang moeten wachten op zijn achtste toernooiwinst. Zo lang dat hij zelfs vergeten was welk toer nooi dat precies was. In zijn ge boorteplaats Madrid won hij in september het Grand Prix toernooi, maar dat was hij blijkbaar zelf al weer vergeten. Hij refereerde in zijn dank woordje aan Kitzbuhel, het toernooi dat vandaag begint en dat hij vorig jaar eveneens worn Daarna ging het niet zo best meer met Sanchez. Eerst ver-

de Stem | 1988 | | pagina 9