Oostburg wil adempauze in bouw 'ONTBREKEN VAN EXCESSEN GOED VOOR ZEEOTS IMAGO' I 'Collectie moet in bezit van stichting komen' Den Toonder wint vlucht uit Bergerac Drinkwater dank zij paneel zonnecellen POLITIERAPPORT Bakker ;er thtoffer reactie LEASING CENTRUM MAANDAG 1 AUGUSTUS 1988 'ENIGE MIDDEL OM LEEGSTAND TE BESTRIJDEN' TERNEUZEN MID DELBURG - In tegen- stalling tot de ver achtingen is Zeeland it weekeinde een toe ristische leegloop be spaard gebleven. Topdagen Campings Niet warm Positief GROTE BELANGSTELLING JUBILEUMFEEST LANDBOUWMUSEUM Oproep Overleg Dronken chauffeur ramt twee auto's Auto uitgebrand in Terneuzen Gewonde bij steekpartij DOOR HARDE WIND ARRIVEREN ENKELE DUIVEN 'S NACHTS Knallende opening van de Jeugd vakantieweek ae stadswandeling op femberochtend voerde pr die honderd jaar uwstijlen hutspot, ge- De Ginnekenweg, |ferd mijn oog getroffen t pand van een warme betiteld De Blote Kon- >g gesloten op dat uur. Hoe nu? vraagt fttende lezer zich af, et hij met zoveel ze de naam te noemen nog gesloten behui- yelnu, die naam stond I, vergulde letters ver- op de raamblinderin- het dan in het Engels: re Bums. Ie zoetvloeiende allite- pn deze Engelse bena- en geweld aan te doen prosaïsche, hoewel nederlandse verta- ote Konten kunnen we ater het genoegen doen If rijm te redden door de pke vertaling: De Blote De warme slager zal haam echter nimmer boeren. Ook voor hem vat van kracht is voor dere Bredase nering- fen: wat je ver haalt is Getuige: De Klokshop, tpsjop* (hoek Bosch- -Korte Boschstrat) en iair-Styling Instituut isalon). Zijn zaak heet Ive: Nightclub The Bare gelse toeristen hebben ar moeilijk met ome Dutch shops en sjopt, shop zegt hun weinig t in hun land een fop een jek is. Ze staren in de e van de Fopsjop naar imitaties van een menselijk braaksel (het eten Kleintje Kots) en zich af waar en wan Nederlandse modegek- deze uitmonstering dra- (IoAKCWCM inderde tijdens de on een zoutpilaar als ge- pt meent dr.I.M. Klotz, lie hiermee een moge- otste raadselen in het van Lot het leven kostte lcium, dat van nature in iaam aanwezig is. moet geraakt zijn door achtige golf hete lucht :n hoog gehalte aan car- ixide. Ze was blootge-' aan buitengewoon grote in straling die afkomstig van het inferno achter zegt Klotz. gevolg van de hitte en arbondioxide zou haar li- nstemperatuur dusdanig gen zijn, dat een noodlot- ïoeveelheid calcium door vaatstelsel begon te stro- Als calcium (Ca) en gas- ig carbondioxide (COi) slkaar reageren, ontstaat dneraal calciumcarbonaat Dj), of calciet. :t moet een samentrel van de spieren tot gevol_ en gehad die leidde tot een iele verstijving. Tegelij- jd zorgde het carbondioxi- lat zich verspreidde naar organen en weefsels, voor orming van massief cal- tussen en in alle li- mscellen." Igens Genesis 19 was Lot, echtschapen inwoner van m, door God gewaar- wd en in de gelegenheid ;ld met zijn gezin te ont- pen aan de aangekondigde zoesting. Dr.Klotz ver- It dat het gezin van Lot na paar kilometer te kampen ig met een vuurstorm, die vanuit Sodom achterna ide. Door zich om te keren le richting van de bran ie stad, in plaats van door open, stelde de vrouw vah zich een ogenblik bloot aan straling zodat in haar li- am de reactie plaats kon ben, zoals hierboven be- reven. Zij stierf aan rigor calcium oonatus en veranderde rmee in een bewegingloos c calciet", zegt Klotz. Mis* en werd de legende van de larvorming nog versterkt rdat de van de Dode Zee aiende winden een laagje ;t over haar lichaam legden, wijze van 'finishing ch',zegt hij. copyright the times Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Meehelaarstraat 11 4903 HE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever OOSTBURG - Het gemeen tebestuur van Oostburg meent dat het inlassen van een adempauze op het ge bied van sociale woning bouw een positief effect kan (tebben op de leegstand van Woningen. Tevens kan een jaar niet-bouwen leiden tot een 'zuivering' van de lijst van woningzoekenden. Het college verzoekt de ge meenteraad dan ook om een bouwstop van een jaar nog eens in overweging te nemen. In 1987 koesterde het college ook al dit plan, maar werd door ie Oostburgse politiek terug- gefloten. B en W menen echter nu, op grond van een recente nota over de woon- en bouw- ontwikkeling in de gemeente, dat een pas op plaats terecht is. De leegstand in Oostburg is de afgelopen twee jaren fors toegenomen. Stonden er in 1986 slechts 173 huizen leeg, nu zijn dat er 225. Het overgrote deel van de leegstaande panden is evenwel particulier bezit en geen bezit van de woning bouwverenigingen. Een ander punt dat pleit voor een bouwstop is de forse terugloop van het aantal inwo ners. Tussen 1 januari 1985 en mei 1988 kelderde het inwoner tal van Oostburg met 256 zie len. Het college pleit in het wo ningbouwprogramma voor de jaren 1989-1993 voor het afrem men van de bouw van eensge zinswoningen. In de komende jaren moet alleen uitgegaan worden van de bouw van be jaardenwoningen. Ook moet onderzocht worden of bouw van woningen voor jongeren mogelijk is. Het gemeentebestuur is ver der van mening dat de Alge mene Woningbouwvereniging West-Zeeuwsch-Vlaanderen (AWWZV) haar bouwwoede enigszins temperen moet. De andere coörperatie, de Regio nale Zeeuws-Vlaamse Wo- ningbouwverening (RZVW), heeft dit al gedaan, omdat zij niet bouwen wil voor leeg stand. Met het oog op de on gunstige prognoses houdt de RZVW er dan ook een zeer voorzichtig bouwbeleid op na. In de komende overlegron des met de woningbouwvereni gingen hoopt het college de coörperaties te kunnen overha len om ook in de kernen Hoofd plaat en waterlandkerkje te bouwen. Deze plaatsen bleven tot nu toe verstoken van bouw activiteiten, in tegenstelling tot Breskens en Oostburg. B en W vinden verder dat de vereni gingen hun wensen met be trekking tot het verbeteren van T15 het bestaande woningbestand in de gemeente kenbaar moe ten maken. Vooralsnog gaat het gemeen tebestuur uit van de bouw van 24 woningen in Groede, Bres kens en Oostburg in 1989, veer tien in 1990, 22 woningen in 1991, tien woningen in 1992 en dertig woningen in 1993. Het college baseert zich dan op op- gaves van de beide woning bouwverenigingen. De commissie voor openbare werken en bouwbeleid spreekt zich woensdag 3 augustus uit over het woningbouwpro gramma voor de komede jaren. De vergadering van de com missie vindt plaats in het Oost burgse gemeentehuis en begint om 9.00 uur. Geen toeristische leegloop Vin onze verslaggever Stafmedewerkster M. de Muynck van de provinciale WV sprak gisteravond van een 'gezellige drukte' op de kampeerterreinen en to de verhuursector. „De eerste lichting toeristen mag dan dit weekeinde ver trokken zijn, toch zijn buiten verwachting nog erg veel men sen gekomen die gekozen heb ben voor een vakantie in Zee land. Met name in de hotelsec tor is dit te merken aan het groot aantal korte boekingen. Veel mensen hebben gekozen voer een kort verblijf om eerst even de kat uit de boom te kij ken en als het dan redelijk W«r blijft alsnog wat langer te blijven", aldus De Muynck. De toeristische attracties heb ber ook het afgelopen week einde topdagen beleeft, omdat het geen uitgesproken strand weer was. „Miniatuur Walche ren heeft inmiddels zijn 100000e bezoeker genoteerd. Beduidend eerder dan vorig seiaoen. Daarnaast trekt ook de Delta-expo op Neeltje Jans grete aantallen bezoekers, maar ook de wat minder grote attracties zoals de verschil lende musea, de reptielengale rie Iguana in Vlissingen en de tomtram trekken heel wat geïnteresseerden." aldus de VW-zegsvrouwe. De vakantiewoningen aan de kust waren dit weekeinde vol gens de VW-woordvoerster nog voor de volle honderd pro cent bezet. „Slechts incidenteel is er nog een gaatje te vinden." De campings aan de kust zijn weliswaar niet vol, maar een bezettingspercentage van 90 tot 95procent wordt vrijwel overal gehaald. In het binnenland is de bezettingsgraad op de cam pings beduidend minder. De hotels hebben nog enige niimte, maar ook in deze sector is er nog sprake van een be hoorlijke bezetting. „We kunnen dan ook nog bij lange na niet spreken van een verloren seizoen. De eerste helft van juli was voor de hele recreatiesector slecht, maar droog weer en dan hoeft het echt niet heel erg warm te zijn, kan het seizoen nog redden. Van een topseizoen zal echter geen sprake zijn", aldus me vrouw De Muynck. Het matige weer van de afgelo pen weken heeft ook nog een Positieve bijkomstigheid. „Na drukkelijk krijgen we overal te horen dat de sfeer gewoonweg gezellig is. Zeeland is tot op he den verstoken gebleven van onrust op campings en in toe ristenplaatsen, die bij warm Weer de kop opsteken. Ongere geldheden en excessen hebben hch nog nergens voorgedaan en daar zijn we als VVV ook efg blij mee, omdat het imago van Zeeland als vakantiepro- Vincie goed doet", stelde zij. Van onze verslaggever HEILLE - Ondanks hel feit dat dit weekeinde veel toeristen weer huiswaarts keerden, namen tal van tijdelijke bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen za terdag de moeite om de festiviteiten in het kader van vijftien-jarig jubi leum van het streekland- bouwmuseum in Heille bij te wonen. Meer dan 2500 belangstellen den passeerden zaterdag hef toegangshek tot het feester rein en circa 1500 mensen lie ten zich rondleiden door het museum. Voor de beheers stichting van het noodlij dende museum leverde hef jubileum nog een meevaller op van enkele duizenden gul dens aan donaties en schen kingen. Voorzitter M. Eve- raers sprak dan ook na afloop van het feest van 'een uitste kend verlopen jubileumvie ring'. Everaers, tevens burge meester van de gemeente Sluis, opende de festiviteiten zaterdagochtend door met een antiek tractor een lint aan flarden te rijden. Voor de openingsceremonie had Eve raers in zijn toespraak de droevige situatie waarin het museum verkeerd aan een groot gezelschap genodigden uit de doeken gedaan. „Het is duidelijk," zo stelde hij, „dat we moeten roeien met te korte financiële rie men. De financiële positie waarin de stichting verkeerd is dusdanig dat we ons moe ten afvragen of het wel zinvol is om op deze wijze voort te gaan." Everaers deed vervolgens een oproep aan de mensen die stukken uit de collectie in bruikleen hadden afgestaan om deze over te dragen aan de beheersstichting. „Wanneer aan deze oproep geen gehoor gegeven wordt, bestaat de kans dat onze unieke collectie aan agrarische werkrtuigen voor het nageslacht verloren gaat," benadrukte hij. In een kritisch betoog schetste Everaers de positie waarin het museum momen teel verkeert. De monumen tale schuur, daterend uit de zeventiende eeuw, moet ge restaureerd worden, maar is niet in bezit van de stichting, waardoor subsidies voor res tauratiewerken worden mis gelopen. De schuur is verder veel te klein om de volledige collectie voorwerpen en werktuigen te herbergen. De collectie zelf is bovendien gedeeltelijk aan getast door houtworm. Maat regelen hiertegen kunnen niet getroffen worden omdat er geen financiële middelen van rijk of provincie gekre gen kunnen worden zolang de beheersstichting de schuur en de collectie niet in bezit heeft. Everaers zei echter te hopen dat de eigenaren zijn pleidooi voor vrijwillige overdracht niet zullen negeren. „Een de zer dagen zullen we deze mensen dan ook aanschrijven en verzoeken om de voorwer pen af te staan. Daarnaast gaan we met de gemeentebe sturen van Sluis, Aardenburg en Oostburg na de vakantie om de tafel zitten om eens te bekijken wat we van ge meentewege uit kunnen doen om het museum van een ze kere ondergang te behoeden," aldus de burgemeester. De bezoekers die zaterdag middag het museumterrein bij Heille opstapten, konden zonder moeite een stapje te rug doen in de tijd. Beheerder Herman Bakker leidde hon derden mensen door 'zijn mu seum' en vertoonde in een achterzaaltje met de regel maat van de klok een diase rie. Verscheidene oude land bouwmachines draaiden de hele dag door en ook waren er op het terrein kleinvee en en kele Zeeuwse paarden te zien. Op een weiland naast de schuur werden tractorbehen- Stand met miniatuurlandbouwwerktuigen digheidswedstrijden gehou den en liefhebbers van hon den konden kijken hoe leden van de Aardenburgse hon denclub hun trouwe viervoe ters getraind hadden. Op het feestterrein stonden tal van kraampjes en ook kon het pu bliek een gokje wagen bij het rad van avontuur. Ook was er gezorgd voor warme en koude versnaperingen. De Aarden- burgsche Fanfaren zorgde re gelmatig voor muzikaal ver tier. Het publiek kon verder meedoen aan een fiets-puz- zeltocht en bolwedstrijden. Schermutseling BRESKENS - De 38-jarige PC. uit Mechelen (België) werd in de nacht van vrijdag op zaterdag op het strand na bij Breskens belaagd door een drietal jongens. De man werd Aanrijding tegen de grond geslagen, en door zijn belagers gefouil leerd. Bij deze schermutselin gen liep C. enkele schaafwon den op. bromfietser MG. uit Groede in botsing met een personen auto bestuurd door HW. uit Enschede. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. G. werd licht gewond. Botsing GROEDE - Op de kruising Philipsweg-Bredestraat kwam zaterdagmiddag de OOSTBURG - Op de Zuid- zandsestraat kwam gisteren middag de fietser G.F. uit Mundfort (Hengelo), rijdend op het voor hem linkerwegge deelte van het rijwielpad, in botsing met een bromfiets, bestuurd door C.S. uit Ter- neuzen. Het bleef bij mate riële schade. Van onze verslaggever KOEWACHT - Jaren ge leden werden zonnecellen ontwikkeld voor de ruimtevaart. Een techno logie, die zijn weg gevon den heeft naar het alle daagse leven. Huizen verwarmd met behulp van zonnecellen, ijskoud zwemwater in temperatuur omhoog door zonnecellen. En ook in de veeteelt is de zonnecel nu doorgebroken. Niet voor verwarming, maar gewoon om - foto wim kooijman zo economisch mogelijk water uit de grond te pompen. Jarenlang konden koeien in de wei-die dat uiterst snel doorhebben - aan hun water komen, door met de kop tegen een vacuümpomp te drukken om vervolgens een heldere straal water in hun drinkbak te zien plenzen. In Koewacht heb ben twee veetelers de drank voorziening aan hun beesten geregeld met pompen die grondwater onttrekken aan de bodem. Een pomp met een ein deloze energiebron: inderdaad, een zonnepaneel zorgt voor de noodzakelijke brandstof. MIDDELBURG - De ge meentepolitie van Vlissin gen heeft gistermiddag D. de B. uit Middelburg aan houden. Hij had omstreeks 11.00 uur op de Vlissingse- weg te Middelburg twee personenauto's, die stil stonden voor de verkeers lichten aangereden. Daarbij TERNEUZEN - De perso nenauto van mevrouw AC. uit Terneuzen is zaterdag morgen spontaan in brand geraakt en volledig uitge brand. Ze was bij kennissen in de Beethovenhof op bezoek en zag dat er op een gegeven moment vlammen vanonder de motorr- kap oplaaiden. Vermoedelijke oorzaak is een kortsluiting in het motorblok De brandweer van Terneu zen was spoedig ter plaatse doch kon niet voorkomen dat het voertuig geheel uitbrandde. De schade is ongeveer 14.000 gulden. Mevrouw C. is tegen brand verzekerd. werd ook het voertuig van De B. zwaar beschadigd. Na het ongeval, waarbij nie mand letsel opliep, reed hij ge woon door. Een adem-analyse- test op het Vlissingse politiebu reau bracht aan het licht dat De B. teveel gedronken had. Na het opmaken van een proces verbaal en in het bezit van een rijverbod, mocht hij weer ver trekken. HULST - Bij een hoop op gelopen ruzie in een café in de Hulsterse binnenstad werd R.N. uit Klooster- zande door zijn tegenstan- r der met een mes in de borst gestoken. N. werd per ambulance J overgebracht naar het Eli sabeth ziekenhuis te Hulst. Hij heeft longletsel maar is buiten levensgevaar. De dader, de 27-jarige ES. uit Hulst werd door de rijkspolitie aangehouden. Tegen hem is proces ver baal opgemaakten. Daarna is hij op vrije voeten ge- r steld. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - Nationaal Bergerac, een overnachtfondvlucht die dat eigenlijk voor Zuidnederland niet zou moeten zijn, zeker niet nu het natio naal concours in drie afdelingen (Zuid, Midden en Noord) is verdeeld. Voor Zeeland een afstand van pak weg ruim zevenhonderd en vijftig ki lometer. Vrijdag 29 juli op de dag van lossing stond er een harde zuidwestelijke wind. En dan waait het hard en worden snelheden be reikt van meer dan honderd kilometer per uur. Moe zijn de vogels niet en dus blijven velen ook 's avonds laat doorvliegen. De goeie althans en daarin schuilt een groot gevaar. De kans dat er tegen een bovenlei ding wordt gevlogen is zeker niet uitgeslo ten. In Zeeland arriveerden dan ook deze keer enkele duiven 's nachts op het thuis- hok. Het snelst thuis doch geen winnaar want een half uur na zonsondergang treedt de neutralisatietij d in tot de andere morgen een half uur voor de zon weer op komt. Een duif die ongetwijfeld tot diep in de nacht heeft doorgevlogen en zich wei nig rust heeft gegund is die van D. Hei doorn uit Zwolle. Met een gemiddelde snelheid van 1948 meter per minuut de snelste van allemaal. In Zuid gaat de pal mares naar de combinatie Van Son-De Jong in Ammerstol, snelheid 1753mpm. Winnaar van het Zeeuwse afdelings concours bij de zondagvliegers werd D. den Tooner jr. uit Ovezande. De winnende vogel werd zaterdagmorgen om 05.33 uur geklokt, afstand ruim 774 kilometer, ge middelde snelheid 1573mpm. De verdere vroegste meldingen kwamen van: J. Bayens 's-Heer Arendskerke 05.42 uur, 1563mpm: J. Wille Groede 05.48 uur, 1500mpm: H. Vermeulen Schore 06.17 uur, 1457mpm: J. Almekinders Kapelle 06.23 uur, 1443mpm: J. van Peenen en zoon Vlis singen 06.44 uur, 1368mpm: J. Haak Hoek 06.38 uur, 1361mpm: J. Boerman Water landkerkje 06.48 uur, 1338mpm: M. van Iwaarden Kruiningen 07.22 uur, 1298mpm: W. Quist Middelburg 07.22 uur, 1291mpm: Ch. en H. de Poorter Hoofdplaat 07.15 uur, 1287mpm: J. Schuls Bruinisse 07.50 uur, 1278mpm: P. Rijk 's-Heerenhoek 07.28 uur, 1276mpm: G. de Wever Schoondijke 07.33 uur, 1240mpm: J. van de Velde Breskens 07.43 uur, 1228mpm: J. Ridderhof en doch ter Kloosterzande 08.07 uur, 1194mpm: Koch-Riemens Terneuzen 08.03 uur, 1189mpm: In concours waren 1460 oude duiven. Van onze correspondente HULST - Vandaag begint voor de vijftiende keer de Jeugdvakantieweek in Hulst. Gisterenavond knalde wethouder W, Kay- ser het feest open. Hiervoor moest hij wel twee maal slaan. De kop van Jut wilde de eerste keer slechts en kele decimeters stijgen. De tweede mep was echter raak. En daarmee was de officiële openingsdaad verricht. De leiding heeft de jeugd van Hulst en de buitenkernen een feestelijke week beloofd. De opening doet het allerbeste vermoeden. Meer dan 200 kin deren kwamen om 19.00 uur bijeen bij 'Den Dullaert' en de Moerschansschool. Gewapend met rammelende dozen, pan- nendeksels, toeters, trommels en ratelaars liepen zij in op tocht naar het buitencentrum 't Jagertje waar zij nadat de wet houder een knallende opening verzorgde door de fraaie in gangspoort trokken. De lawaai-optocht is een soort traditie geworden en als het aan de leiding ligt wordt de opvoering van een musical dat eveneens. Er was hard gewerkt aan decors, attributen en het neerzetten van karikaturale typetjes. De jeugd genoot volop van de musical 'De wonderlijke machine van professor Knap'. Een verhaal dat centraal staat tijdens alle spelen die de ko mende dagen gespeeld worden in Hulst, Sint Jansteen, Hei kant, Clinge, Nieuw namen en Graauw. Professor Knap bleek min der verstandig dan hij eruit zag. Zij wonderlijke machine transporteerde mensen uit het verleden naar deze tijd. Binnen korte tijd verschenen een trou badour, holbewoners en die naars van de wet op het toneel. De prof werd zenuwachtig en bovendien bleek er geen re- tourknop te zitten op de tijd machine. Als het gevaarte uit elkaar ploft verdwijnen de op geroepen personages en de dor pelingen weerhouden de ge leerde ervan om een nieuwe machine uit te vinden. Als besluit van de eerste avond kregen de kinderen li- monade en peperkoek. De hele week zijn er spelen van 9.30 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.30 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 5