Overeenstemming tussen V.N. en Iran over wapenstilstand SHAMIR OYER PLAN HUSAYN VOOR BEZETTE WESTBANK: Carlucci wil defensiebegroting SU zien PLO-delegatie naar Jordanië voor overleg Westoever BUITENLAND Bezichtiging van Russische kruisraketten DE STEM BUITENLAND DINSDAG 2 AUGUSTUS 1988 JERUZALEM - De Israëlische premier Jitschak Shamir heeft gisteren gezegd dat de toespraak van koning Hussayn een doodklap betekent voor de theorie dat er een Palestijns volk bestaat. Washington dreigt tegen Midden-Amerika DE STEM FINANCIËN Dure "edding bank in Texas Anglicaanse kerk kiest voor vrouwen Nieuwe Start-voorstellen Sovjetunie Zuidkorea wil praten met Noordkorea Steeds minder joden in de VS Ernstig busongelukken in Portugal Afghaans verzet laat Russen vrij Oostduits gezin vlucht op trekker Meer dan helft zeehonden in Kattegat dood ^gger^^me^wLd^pT^rnu Wessanen koopt wee bedrijven MSTERDAMS Vaste beurs houdt goed stand Actieve militair voor SPD lid Bondsdag T21 VERENIGDE NATIES (UPI) - Iran heeft maandag meegedeeld dat het met de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Ja- vier Perez de Cuellar, overeen stemming heeft bereikt over de voorwaarden van een wapenstil stand in de bijna acht jaar oude oorlog aan de Perzische Golf. „Alles is klaar om de 'D-Day' aan te kondigen," zei de ambassadeur van Iran, Jaafar Mahallati na overleg met Li Luye, de Chinese V.N.-ambassa- deur, die deze maand voorzitter van de Veiligheidsraad is. „Wij staan klaar om resolutie 598 onmiddellijk toe te passen," zei hij, verwijzende naar de resolutie die op roept tot terugtrekking van de legers, uitwisseling van krijgsgevangenen, stappen in de richting van vrede en oprichting van een orgaan ter vast stelling van verantwoordelijkheid. Er was nog geen commentaar van Iraq, dat geen houtsnijdend overleg met de secretaris-generaal voert van wege zijn voorwaarde dat de onder handelingen met Iran rechtstreeks gevoerd worden. Mahallati herhaalde maandag het standpunt van zijn regering dat geen rechtstreeks overleg met Baghdad mogelijk is vóór de afkondiging van een wapenstilstand, maar over zijn overeenstemming met Perez de Cuel lar verstrekte hij geen bijzonderhe den. Hij zei wel dat zijn minister van Buitenlandse Zaken, Ali Akbar Ve- layati, had ingestemd met het voor stel van de secretaris-generaal om in New York te blijven, maar dat hij uiteraard niet het slachtoffer kon worden van Iraakse vertragingstac tiek. Velayati zou Perez de Cuellar maandagmiddag voor een zesde ge spreksronde ontmoeten. De secreta ris-generaal heeft de Iraakse minis ter van Buitenlandse Zaken, Tariq Aziz, vorige week maar drie keer ge sproken. In een rapport van een speciaal on derzoeksteam van de Verenigde Na ties, naar het gebruik van chemische wapens in de Golfoorlog, wordt het vermoeden geuit dat de inzet van der gelijk oorlogstuig is toegenomen. Daarbij noemen de VN-deskundigen de naam van Iraq. Vorige week is gemeld dat Iraq heeft gepoogd de verschijning van het rapport te vertragen. De publikatie van het recentelijke VN-onderzoek komt aan het begin van de tweede week in de - vooralsnog afzonderlijke - onderhandelingen die VN-secretaris Javier Perez de Cuellar met verte genwoordigers van beide Golflanden voert over een staakt-het-vuren. In het verleden hebben Iran en an dere landen Iraq vaker beschuldigd van het gebruik van chemische wa pens. In het maandag verschenen rapport, gebaseerd op een begin juli uitgevoerd onderzoek, wordt expliciet het bewind in Baghdad genoemd als verantwoordelijke voor de inzet van deze wapens. 'Chemische wapens worden nog steeds op grote schaal gebruikt tegen de Iraanse strijdkrachten', aldus het VN-rapport. 'Uit nader onderzoek van resten van wapens kan de con clusie worden getrokken dat bom- men, die ook in 1984,1986 en 1987 zijn ingezet, opnieuw op Iraans grondge bied tegen Iraanse strijdkrachten zijn gebruikt.' Volgens het rapport wijst dit op 'herhaald gebruik door strijd krachten van Iraq'. Het onderzoeksteam van de Ver enigde Naties ondernam zijn missie nadat Iran had geklaagd over de inzet van chemische wapens door Iraq op 17 maart, bij gevechten rond het Iraakse dorp Halabja, dat in die tijd door Iran bezet werd gehouden. Daarbij zouden minstens 7.000 Kur- den om het leven zijn gekomen en duizenden anderen gewond zijn ge raakt. Volgens de deskundigen van de VN is bij Halabja mosterdgas en gif gas gebruikt. 'Doodklap Palestijns volk' Van onze correspondent Rob Simons Shamir kwam tot die boude bewering door te stellen dat er met Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever die in hun strijd voor een onafhankelijke Palestijnse staat zijn afgesneden van Palestijnen in Jordanië, geen sprake van een Palestijns volk kan zijn. Shamir kon alleen tot de con clusie komen dat het gepraat over een Palestijns volk slechts op propaganda berust. In zijn ijver om het hele bijbelse 'land van Israël' voor het Joodse volk te behouden, probeert de Israë lische premier de Palestijnen weg te cijferen. Shamir verklaarde dat Israël zich nooit en te nimmer uit de bezette gebieden zal terugtrek ken. De enige praktische oplos sing van het Palestijnse vraag stuk ziet Shamir in de Camp David-akkoorden door uitvoe ring van het plan voor een be perkte vorm van Palestijns zelfbestuur in de bezette gebie den. Minister Peres (Buitenlandse Zaken), die al zijn kaarten op onderhandelingen met Jorda nië heeft gezet, is drie maanden voor de Israëlische parlements verkiezingen door de toespraak van Hussein in electoraal op zicht in een lastig parket ge raakt. Peres probeert er de na druk op te leggen dat Hussayn het vredesproces niet in de steek heeft gelaten. Ook volgens minister van Defensie Rabin is de kans op onderhandelingen met een ge meenschappelijke Jordaans- Palestijnse delegatie nog niet helemaal verkeken, maar vooral afhankelijk van de uit slag van de in november te houden Knesset-verkiezingen en het beleid van de nieuwe Is raëlische regering. Rabin stelt 'heel ernstige' economische ge volgen voor de Palestijnen in de bezette gebieden in het vooruitzicht als Amman de scheiding van de beide Jor- daanoevers in de praktijk brengt door de paspoorten in te trekken, de salarissen niet lan ger uit te betalen en de uitvoer naar Jordanië te beperken. De operationele 'Beweging voor Burgerrechten en Vrede' heeft bij de regering aange drongen op erkenning van het Palestijnse zelfbeschikkings recht en van de PLO als verte- >- V. iv»*" /*- f - - genwoordiger van het Pales tijnse volk en bij de Palestijnen op erkenning van de Israëli sche soevereiniteit. Israël heeft gisteren acht Pa lestijnen uit de westelijke Jor daanoever en de Gazastrook naar Libanon gedeporteerd, terwijl in de bezette gebieden een 48 uur durende proteststa king tegen het Israëlisch de- portatiebeleid wordt gehouden. Sinds het begin van de intifa- dah, de Palestijnse opstand in de bezette gebieden, zijn in to taal 28 Palestijnen als 'aan stichters van onlusten' naar Li banon gedeporteerd/Twee van de gisteren gedeporteerde Pa lestijnen woonden in het vluch telingenkamp Kalandia, dat twee weken geleden door mi nister Van den Broek (Buiten landse Zaken) werd bezocht. De voormalige directeur-ge neraal Beilin van het ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft de stappen van koning Hussayn ondermeer verklaard als preventieve maatregelen om een massale deportatie van Palestijnen van de westelijke naar de oostelijke Jordaanoe ver te blokkeren. GENODIGDEN, officials en journalisten kijken naar de vier SS-12 raketten voordat deze gisteren voerden vernietigd met springstof. Hiermee werd aangevangen met de uitvoering van het INF-verdrag. - fotoanp Minister van collega Yazov. Defensie Carlucci (rechts) met zijn Russische foto ap MOSKOU (AFP-DPA) - De Amerikaanse minister van Defensie, Frank Carlucci, is maandag in een toespraak in de militaire academie in Moskou behoorlijk van leer getrokken. Hij daagde de Sovjetunie uit om de politiek van openheid (glasnost) ook op militair terrein toe te passen en zijn de fensiebegroting openbaar te maken. Carlucci is de eerste Amerikaanse minister van Defensie die een staatsbezoek brengt aan de Sovjetunie. Hij blijft tot en met donderdag en zal tot tal van militaire gebieden worden toeglaten die tot dusver streng verboden waren voor buitenstaanders. Zijn Russische collega, Dimitri Jazov, zei dat Carlucci de geheime stra tegische bommenwerper te zien krijgt, die in NAVO-jargon bekend staat als de Blackjack. Carlucci verdedigde in Moskou het Strategi sche Defensie Initiatief (SDI) als een 'zuiver de fensief wapensysteem' dat geen bedreiging vormt voor de Sovjetunie. Moskou is volgens hem trouwens zelf ook bezig met de ontwikke ling van een soortgelijk modern anti-raketsys teem. Beide systemen kunnen tot een strate gisch evenwicht leiden. Carlucci pleitte voor opheffing van de ge heimhouding rond militaire zaken in het kader van de politiek van glasnost en een verschui ving van defensiegelden naar civiele projecten in het kader van de politiek van perestrojka (herstructurering). Die openheid zal volgens de minister de dialoog tussen Moskou en Washing ton bevorderen. De Sovjetunie besteedt 15 tot 17 procent van haar bruto nationaal produkt aan haar defensie, en dat loopt ieder jaar op. Vol gens Carlucci ligt dat percentage in de VS op 5,7. BAGHDAD/ AMMAN/ JE RUZALEM (RTR/DPA) - De Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO stuurt bin nen twee dagen een delega tie naar Jordanië voor over leg over het besluit van ko ning Husayn de banden met de Westelijke Jordaanoever te verbreken. In Palestijnse kringen, in de Arabische wereld, in de Ver enigde Staten en Israël breekt men zich het hoofd over het be sluit, dat ernstige gevolgen heeft voor de economie van de Westoever, de rol van de PLO en leidende politici in het door Israël bezette gebied vergroot en het de Verenigde Staten en Israël moeilijker lijkt te maken in het vredesproces in het Mid den-Oosten te spelen op 'de Jordaanse kaart'. In Baghdad vergaderde de Palestijnse Centrale Raad van de PLO maandag in spoedzit ting voort, nadat Husayn zon dagavond zijn nieuwe beleid had aangekondigd. Een PLO- woordvoerder sprak van een zeer gevoelige kwestie. 'Abu Ammar (PLO-voorzitter Yasir Arafat) heeft bevolen dat ieder commentaar door hem zelf wordt gegeven of met zijn goedkeuring', zei hij. De PLO- delegatie naar Amman staat onder leiding van een lid van het Uitvoerend Comité. In Amman gaf een ingelichte Jordaanse bron te kennen dat de breuk van Jordanië met de Westelijke Jordaanoever een daadwerkelijke 'scheiding' be tekent. Over de praktische ge volgen van zijn besluit heeft koning Husayn zich niet uitge laten, maar volgens de bron zal Jordanië niet langer de salaris sen betalen van ruim 20.000 Pa lestij nse ambtenaren en onder wijzers op de Westoever. Daar door houdt ongeveer 8,5 mil joen gulden op maandelijks naar de Westoever te stromen. Amman ziet verder af van het eigendom van scholen en ziekenhuizen die al voor de Is raëlische bezetting in 1967 be stonden. Ook instellingen die sinds 1985 zijn gesticht onder de Jordaans-Palestijnse samen werking gaan over naar het theoretische bestuur van de PLO. Het Jordaanse konink rijk draagt haar rol op de Wes toever feitelijk over aan de PLO, 'de enige en wettige ver tegenwoordiger van het Pales tijnse volk, en de voorlopig enige verantwoordelijke in de bezette gebieden', aldus de Jor daanse bron. Koning Husayn kondigde za terdag de ontbinding aan van het Palestijnse Lagerhuis, waarin de helft van de zetels werd bezet door Palestijnen van de Westoever, en stopzet ting van het ontwikkelingsplan voor het gebied, dat 2,6 miljard gulden beliep. De financiële onderbouwing van het ontwik kelingsplan is echter nooit rondgekomen door gebrek aan buitenlandse sponsors. Een hoge Jordaanse functio naris verklaarde zondag niet te weten hoe de PLO nu het va cuum gaat vullen dat is ont staan door Husayns besluit. „Het is grote uitdaging voor de PLO en de leidende politici op de Westoever. De PLO zal aan de behoeften van haar volk te gemoet moeten komen. God weet hoe ze dat denken te gaan doen". Koning Husayn kondigde zondag de 'breuk in de bestuur lijke en wettelijke banden' aan tussen Jordanië en de Westoe-' ver, die tussen 1950 en 1967 deel uitmaakte van het hashemiti- sche koninkrijk. Dit volgens Husayn om de PLO in staat te stellen een onafhankelijke Pa lestijnse staat te stichten. De scheiding maakt 'de jure' een eind aan de Jordaanse wet geving over de Westoever, die al 'de facto' was geschorst sinds Israëlische militaire autoritei ten de Jordaanse rechtbanken gingen leiden. Sinds 1967 wordt elke rechtbank geleid door een Israëlische officier en de hoven van beroep zijn ontbonden. Bovendien valt de veiligheid van de bezette gebieden - waar de Palestijnse bevolking sinds acht maanden in opstand is te gen het Israëlische leger - on der Israël, dat de Jordaanse po litie heeft ontbonden en vijf militaire rechtbanken op de Westoever en in Oost-Jeruza- lem heeft ingesteld. In deze rechtbanken werken Palestij nen. Of de breuk gevolgen heeft voor de positie van de 900.000 Palestijnen op de Westoever die een Jordaans paspoort heb ben is niet duidelijk. Dit meende men in Jordaanse poli tieke kringen. Men liet wel we ten dat 'geen oplossing zal wor den opgedrongen' en dat er geen 'inbeslagneming' zal ko men van de paspoorten. Toch sluit men in deze bronnen niet uit dat Jordanië zou kunnen besluiten de paspoorten niet te vernieuwen. De PLO-leiding dient zich op korte termijn bezig te houden met tientallen ernstige zaken wat betreft de Westoever en haar inwoners, nu zij de last van het (theoretische) bestuur van het bezette gebied op de schouders heeft gekregen. PLO-leider Yasir Arafat leidt in Baghdad de besprekingen en behoudt zich het recht voor van commentaar. Een PLO-woord- voerder en een Arabische di plomaat verwachtten niet snel een verklaring van de PLO. „De PLO heeft hoge Palestijnse juridische adviseurs uitgeno digd (in Baghdad) om de grondwettelijke en juridische implicaties van Husayns be sluit te bestuderen", zei de di plomaat. Een naaste medewerker van Arafat, Bassam Abu Shariff, verklaarde in Abu Dhabi dat het Jordaanse besluit niet de bedoeling heeft de betrekkin gen met de PLO schade toe te brengen. Volgens Abu Shariff wil Husayn de wereld tonen dat de PLO een sleutelrol Koning Husayn van Jor danië. - fotoanp speelt in het conflict in het Midden-Oosten. Ook radicale Palestijnen uit ten hun tevredenheid over de Jordaanse stap. Een woord voerder van het Volksfront voor de bevrijding van Pales tina sprak in Damascus van een stap naar de uiteindelijke onafhankelijkheid van het Pa lestijnse volk. Nayef Hawat- meh van het Democratische Front voor de bevrijding van Palestina sprak van een wel kome stap naar het corrigeren van de betrekkingen tussen de Jordaanse en Palestijnse vol keren. NIEUWSOVERZICHT Brazilië goede schuldenregeling Sao Paolo (ANP/KRF) - Brazilië heelt in het afgelo pen weekeinde met de Club van Parijs, een informeel overlegorgatn van veertien westerse creliteurenlanden, een overeenkomst gesloten inzake de herschikking van I een buitenlandse schuld van dó 4,99 miljard lollar. De overeenkomst betreft een herschikking van de hoofdsom over de peride januari 1987 - augustus 198f en een herstruc turering van ie hoofdsom en de renteverplicHingen vanaf augustus 1981 tot maart 1990. De aflossiig van de hoofd som wordt {espreid over tien jaar met vanaf augustus 1988 een aflossinjsvrije periode van I vijf jaar. Tot 31 mjart 1990 hoeft Bra zilië geen «ent rente te beta- len.Sergio Amaral van het Braziliaans ministerie van fi- i nanciën enhoofd van de onder- handelingdelegatie noemde Ihet resultat het beste dat Bra zilië tot m toe in Parijs heeft bereikt. WASHINGTON/GUATEMALA-stad - De Verenigde Staten hebben gedreigd met 'buitengewone maatregelen' als Costa Rica en Guatemala blijven weigeren een verklaring tegen Ni caragua te ondertekenen. Dat heeft een Hondurese regerings functionaris bevestigd. De functionaris, die anoniem wil blijven, was betrokken bij de besprekingen die de Amerikaanse gezant Morris Busby vorige maand in Midden-Amerika voerde. Busby had een ontwerp- verklaring, gericht tegen Nicaragua, bij zich. In het document wordt de Sandinistische regering onder meer een 'uiting van de Sovjet inmenging in de regio' genoemd. Het Amerikaanse document komt vandaag ter sprake tijdens het overleg van minister van Buitenlandse Zaken George Shultz (FOTO) met zijn ambtgenoten uit Honduras, Guatema la, Costa Rica en El Salvador. Nicaragua is voor het gesprek, dat in Guatemala-stad plaatsheeft, niet uitgenodigd. CANTERBURY (ANP-AFP-RTR) - Met een overweldigende meerderheid hebben de anglicaanse bisschoppen zich maandag tijdens de Lambeth-conferentie in Canterbury uitgesproken voor de wijding van vrouwen tot bisschop. Van de ruim 520 bis schoppen stemden er 423 voor en 28 tegen het compromisvoor stel van de Ierse bisschop John Neill waarin de 25 anglicaanse kerkprovincies worden opgeroepen de besluiten en opvattin gen van andere kerkprovincies over vrouwelijke bisschoppen te respecteren en de 'grootst mogelijke gemeenschap ermee te bewaren'. 19 Bisschoppen onthielden zich van stemming. GENEVE (AFP/RTR) - De Sovjetunie heeft een 'hele reeks' nieuwe voorstellen ingediend in de Start-onderhandelingen over vermindering van de strategische kernbewapening. Het wachten is nu op een 'positieve reactie' van de Verenigde Sta ten, verklaarde Sovjet-delegatieleider Aleksej Oboechov. De nieuwe Sovjet-voorstellen gaan onder meer in op de vraag hoe zwaar de kernkoppen mogen zijn op de vanaf land en zee te lanceren ballistische raketten. Ook hebben de voorstellen be trekking op de verificatie (controle) van mobiele raketsyste men en op de formulering van artikel 8 van een eventueel toe komstig verdrag. Dit artikel behandelt het vernietigen of om bouwen van verboden wapensystemen. SEOUL (AFP) - Zuidkorea heeft Noordkorea voorgesteld in augustus bilaterale gesprekken houden in de vorm van bijeen komst van parlementsleden van beide landen ter voorberei ding van een gezamenlijke zitting van beide parlementen. Die gesprekken zouden gehouden moeten worden in Panmun- jon, het dorp aan de grens tussen de twee landen waar destijds het bestand tussen Noord- en Zuidkorea werd getekend en waarmee een einde kwam aan de Koreaanse oorlog. Dit is ver nomen in parlementaire kringen in Seoul. In een brief van de voorzitter van het Zuidkoreaanse parle ment, Kim Jae Soon, aan zijn Noordkoreaanse collega, Yang Hyong Sup, stelt Kim voor dat de twee delegaties, elk te- staande uit 15 parlementsleden, van 7 tot 13 augustus bijeenko men om een agenda op te stellen voor een gezamenlijke parle- mentszitting. WASHINGTON (EPD) - Het percentage joden van de Ameri kaanse bevolking is de afgelopen vijftig jaar gedaald van 3,6 naar 2,5 procent. Van de ruim 220 miljoen Amerikanen zijn er ongeveer 5,4 miljoen joods. Dit blijkt uit een onderzoek van het Amerikaans Joods Congres. Als oorzaken van de teruggang worden genoemd het lage ge boortecijfer onder de Amerikaanse joden en het groeiend aan tal gemengde huwelijken. Bovendien trouwen joden verhou dingsgewijs laat en stijgt het aantal echtscheidingen onder jo den. Bovendien slaat de vergrijzing toe. Van de Amerikaanse joden is 17 procent boven de 65 jaar, terwijl dit van de gehele bevolking 13 procent is. LISSABON (DPA/AFP) - Een autobus is maandagochtend in het noorden van Portugal in een ravijn gestort. Minstens acht j mensen kwamen om het leven en 35 personen liepen verwon dingen op. Dit heeft een woordvoerder in Lissabon bekendge maakt. De bus met werknemers van een fabriek in Sao Joaode Madeira (ongeveer 30 kilometer ten zuiden van Porto) stortte i een dertig meter diep ravijn. Volgens getuigen reed bus te tijde van het ongeluk veel te hard. ISLAMABAD (RTR-AFP) - Het Afghaanse verzet heeft 'a gebaar van goede wil' twee Russische soldaten vrijgelaten. Zij zijn overgedragen aan het internationale Rode Kruis, zo staal in een verklaring die maandag door de alliantie van zeven ver zetsbewegingen in Peshawar (Pakistan) werd verspreid Daarin koppelt het verzet de vrijlating van nog meer Russische gevangenen aan een positieve of negatieve reactie van de Sov jetunie. HOF (AFP) - Een uit vier personen bestaand Oostduits gezifl en twee jongemannen zijn in de afgelopen 24 uur van de DDB naar de Bondsrepubliek gevlucht. Dit heeft de Westduitse poli tie in Hof (Beieren) maandag bekendgemaakt. Een man van 31 zijn vrouw en hun twee kinderen, van vier en drie jaar, seerden op een landbouwtrekker de grensblokkades tussen df DDR en de Bondsrepubliek. Vervolgens klommen zij met be hulp van een ladder over het laatste hek tussen de twee Duits staten. Twee jonge Oostduitsers zijn zondag, los van elkaar, naar hel westen gevlucht zonder dat zij opgemerkt werden door Oostduitse grenswacht. op ƒ268. Hatielshuis Borsümij dëëd'het KIEL (DPA) - Meer dan de helft van de zeehonden in het Kat- ®nne''ik he'3rote 'nterna,ionalfi aanhnri tegat en in het Skagerak is dood. Dit heeft het international! gemeenschappelijke Waddenzeesecretariaat in Wilhelmshavei in Niedersachsen meegedeeld. Sinds het begin van de slachting vroeg in april voor het Deens' eiland Anholt, zijn in de wateren van zuid-Noorwegen, westkust van Zweden en het oosten van Denemarken ongeveei| 3.800 dode dieren geborgen. In de lente waren er in Kattegat Skagerak waarschijnlijk ongeveer zevenduizend dieren. lid dt ton ge' aai )ALLAS (RTR/UPI) - De Amerikaanse First Repu- blicBark, de grootste bank /an Tetas, is van de onder gang gsred via een operatie lie de duurste tot nu toe tan warden in de Ameri- taanse bankwereld. ie Ffderal Deposit Insurance orprration (FDIC), de over- eidsnstantie die bankreke- Ingtn verzekert, heeft onge- •eervier miljard dollar in de ipeiatie gestoken. Uiteindelijk :al le FDIC blijven zitten met •n schadepost van ongeveer ,7 niljard dollar, lirst RepublicBank wordt orrtgezet onder de naam CNB Texas National Bank. De overgenomen bank is, zo al; zoveel banken in Texas, in ie problemen gekomen door le ningen aan de onroerend-goed- ector en de olie-industrie. VMSTELVEEN (ANP) - Jet voedingsconcern Wes- anfn heeft tegen een niet ;en|>emd bedrag in contan- en twee distributiebedrij ven in de Verenigde Staten, Gou-met Foods te St. Paul in ce staat Minnesota en Awtrd Foods te Dallas in de itaat Texas, per 29 juli weigenomen. Dit heeft de 'aad van bestuur van Wes- anen bekendgemaakt. 3e bedrijven distriburen een ireed scala van specialiteiten n de gezondheidsvoeding en ielicatessen, gedeeltelijk onder ïigen merken, in het Midden westen en in het Zuidwesten nan de VS. Deze activiteiten sluiten tolgens Wessanen goed ian op het distributiepatroon 'an Tret of Life, een dochter- indernening van Wessanen in 'e VS. uit mt zep uu Bu Pid lerj ha mé Dü ho af de' ne. hd va gq bi na Di no he lad ISTERDAA (ANP) - Het Beursplein is de justusmand in een zeer vaste stem ing begoniên. Met name de internatio- 'ie. maar ok de meeste hoofdfondsen ekten flinle winsten en ook in de an dere sectorei van de beurs kwamen aar dige wapenfiten tot stand. De obligatie- markt was factioneel beter. De omzetten waren met jl,2 miljard voor een zomer dag met sleet. Koninklijk! Olie, met f148 miljoen om- EJin onetwist aan kop, (Unilever nummer twermet ƒ60 miljoen) deed het Per saldo ƒ450 beter op ƒ244,60. Unile- "or e 3.2° beter OP f 119,60 en Jkzo (dondeilag halfjaarcijfers) ƒ1,40 op 1145,40. Hoofovens ging ƒ2 hoger van de ze|fs Philips deed hsd J0,60 beter oi ƒ31,20. Van de anjere hoofdfondsen werd KNP ïïwïSÜS f167-50 0" Bürhmann JI.OU op ƒ5660. Een groot voordelig ver- 00I268 WrfrGrin,en te beurt: f9 op J268. Hatielshuis Bnrsnmii riooH ho* BONN (ANP) - Van de SPD-fractie in Bonn maakt sinds koi een actieve militair deel uit. Generaal Manfred Opel kwam een zetel die vacant geworden was nadat twee Bondsdagledf hadden plaatsgenomen in de regionale regering van Schles- wig-Holstein. Met zijn 50 jaar is Opel voor politieke begripi een jonkie. Maar vooral het feit dat hij actief militair is, maal zijn parlementaire optreden opmerkelijk. Bij dit feit stond fractieleider Hans-Jochen Vogel dan ook s' in de eerste vergadering van de sociaal-democratische fracti' waar Opel aanwezig was. Ruim een eeuw hebben de socialist! de strijdkrachten met meer dan een zweem van wantrouw! bekeken. internationale aanbod sJ^Jhlok'.e markt kwamen de koer- tox dfrht t "Ifar1ners Getronics a" Da- ftuïi1 t"'llkaar- Oatex verloor ƒ1 op teaëtuifnno^rf dubbeltje «iffiK sda9 zu'len beide «stekken h n verdere de,ails ver" gekken ovei hun voorgenomen samen- fc°Sllfe HCS kwam een om- 30w"Kf ,oen 00k weer in de top- ïiMnta d^f kreeS maandagmid- e sïrMrt ^?,erdamse rechtbank gelijk nS h I °PP°nerende aandeelhou- nhS nl ïop van M'crolife. El- OD f-wna J1,2'50 h09er van de ïn ZP1ZTrden deden Pet goed. an (alt|er, Gelderse Papier en ar-; Ook fondsen als if en oi Vredestein, De Tele-

de Stem | 1988 | | pagina 18