iten ond Landbouwinkomen in EG vorig jaar gedaald MINISTER WIL MINDER VESTIGINGEN BEDRIJFSVERENIGINGEN Gasexplosie in Voorhout Acties tegen 'te zakelijke' PvdA'ers I jeTelUd BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Een wanhopige koning Een wanhopig probleem Leeftijdsgrens Rambo-film met vier jaren verlaagd T5 DE STEM BINNENLAND DINSDAG 2 AUGUSTUS 1988 STIJGING INKOMEN NEDERLANDSE BOEREN GUNSTIGE UITZONDERING DEN HAAG (ANP) - De regionale spreiding van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK) wordt onhoudbaar en onbetaalbaar, als staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkgelegenheid zijn plannen doorzet. HUIZEN WETHOUDERS IN GROTE STEDEN DOELWIT Moeder doodt 3-jarig zoontje NIEUWSOVERZICHT Jongens bekennen 'bijna-onthoofding' Groninger verdacht van hulp aan RAF Aidstest niet voor doe-het-zelvers Meerijden met dronkelap strafbaar stellen Nieuwe bemanning mijnenjager in de Golf Deetman financiert omscholing docenten 'Way of life' enorme strop Hartstichting Reefer Rio T28 zorgt. uéllar is oor- afkomstig van Zijn vader, die deed in de han- loen hij vier was. ante leerde hem heeft nog altijd prliefde voor de eratuur. Zelf .vee boeken over jjke en diploma erpen. int hij als zijn 1971 begon hij er •digde van zijn s welke periode em verscheidene 1 toevertrouwde. hij op tot bijzon- voordiger van de Ineraal op Cyprus later benoemde (ïem officieel tot __s-generaal voor politieke Aangele- ;ijns-Amerikaanse maakte hem de ordiger bij uitstek ;rde Wereld, of- atuurlijkincultu- Westers geörien- j. vertegenwoordig 'ereld, maar in de s vertegenwoordig 157 landen", zegt raagt zich inder- ingetogen, maar i de tijdgeest daar zegt een voorstan- Cuéllars politiek, achtiger had opge- ''i'anuit een bepaalde le VN had geleid, misschien voorzit- i teloorgaande VN." Cuéllar voert ter (lediging aan, dat aris-generaal niet i moet worden met nt van een land. Hij laken met 157 lan- van de respectieve i en inwoners tast- iltaat verwachten [spanningen van de [■generaal. Men 5 aan beslissingen j weer een druppel Kiende plaat beteke- eklaag me daar niet t hij. „Het is nu een- De secretaris-gene- een onuitputtelijke inspiratie pogen te he Times. ïoogte van het smar- geen enkele verhou- het aangedane leed. Veen noemt smarte- ook in veel gevallen pine pleister voor een vond'. „En toch is het i immateriële schade aarten voor de rech- vas het alleen maar aanstichter van het portemonnee te ra kader pleit Van der n ook voor de moge- om beslag te kunnen ip een eventuele uit- ,Op dit moment kan want het is politiek k een uiterst gevoe- c. Dat blijkt ook al uit dat er al acht jaar een werp van die strek- de Tweede Kamer wil er niet aan. BRUSSEL (ANP) - De land bouwinkomens in de EG zijn vorig jaar, vergeleken met 1986, gemiddeld met 3,5 procent gedaald. Maar in Nederland zijn ze met 2,6 procent gestegen. Dat blijkt uit cijfers die de EG- commissie maandag bekend heeft gemaakt. In 1986 waren zij in ons land overigens nog met 6,4 procent omhoog gegaan. De gemiddelde achteruit- gang in de boereninkomens is volgens het bureau voor de sta tistiek van de Gemeenschap vooral het gevolg van de daling van de prijzen met gemiddeld 1,2 procent. De grootste klap pen kregen vorig jaar de boe ren in de Bondsrepubliek en Denemarken. Hun inkomens duikelden met respectievelijk 16,3 en 12,4 procent. In Italië daalden de inkomens met 6,2 procent. In België met 5,8 pro cent. In Groot-Brittannië met 2,9 procent, in Frankrijk met 2,5 procent en in Griekenland met 0,6 procent. Het inkomen van de Ierse boeren steeg met 13,9 procent en dat van hun Spaanse colle ga's met 5,8 procent. Ook de Luxemburgse boeren zagen hun inkomen stijgen, en wel met gemiddeld 2,4 procent. Over de situatie in Portugal zijn geen cijfers beschikbaar. In de veeteelt liepen de prij zen met gemiddeld 2 procent terug. De prijzen voor dierlijke produkten zoals melk stegen licht. Die van de gewassen lie pen met zo'n 0,4 procent terug. De landbouwproduktie is in het afgelopen jaar in de EG met 0,1 procent afgenomea In Nederland daalde zij met ge middeld 1 procent. In de vee teelt nam de EG-produktie met 1,6 procent af maar die van ge wassen nam met 1,1 procent toe. Die toename wordt vooral toegeschreven aan de gestegen produktie van oliehoudende zaden en van olijfolie. In ons land daalde de produktie in de dierlijke sector met 0,9 procent. Bij de landbouwgewassen steeg de produktie met 0,7 procent Spreiding GAK onhaalbaar Hij wil het aantal bedrijfsverenigingen van 23 tot vijf of zes van gelijke grootte verminderen. Daarmee zou ern stig afbreuk worden gedaan aan de gemakkelijke be reikbaarheid van de kantoren die essentieel is voor de cliënten. Dat staat in het jaarverslag van het GAK over 1987. Het GAK voert voor 16 bedrijfsver enigingen de administratie van de sociale verzekeringen uit. De organisatie heeft over het land 72 kantoren met daar naast plaatsen waar een verze- keringsgeneeskundige spreek uur houdt en plaatsen met een correspondentschap voor uit voering van de werkloosheids wet. Het totaal aantal GAK- vestigingen komt daarmee op 350. Het plan van De Graaf vindt terecht geen steun bij de orga nisaties van werkgevers en werknemers, aldus het GAK- jaarverslag. Het huidige aantal bedrijfsverenigingen belem mert een doelmatige uitvoering van de sociale verzekerings wetten niet. De verscheidenheid is nodig om te voldoen aan het uit gangspunt dat organisaties van werkgevers en werknemers op bedrijfstakniveau de Ziekte- vanzelfsprekend op retatie en de voorbode an is lezen, gedicht - zeker een ;edicht - is een uniek ct: het ontleent zijn :nis en zijn waarde ;t eenvoudige gegeven ooit eerder deze reeks en in dergelijk nauw- verband is gebracht, g is, dat het vers een iek complex van in- m, ervaringen en emo- itdrukt èn overdraagt n lezer, mits deze zich ooroordeeld opstelt ergelijke literatuur op- rg, die niet des Roose- is, steunt de stelling en moet lezen, venstaande kritiek is ;akelijk, daar Roose informatie louter xerend is (in negatieve n geen recht doet aan ézie van Roland Holst, -booms artikel be- heidt eens te meer Jan der Vegts woorden: r dan door zijn werk lat Roland Holst voort herinneringen aan zijn i, en dat had natuurlijk irsom moeten zijn', iaar deze uitvoerige re- >t slot: Roland Holst dan door velen ge- nd zijn tot 'poet laurea- onze hofdichter' is hij ner geweest zoals Roo- om wil doen geloven, r dit is een doorden- je, dat enig historisch :ht vraagt, ïeuzen ak van Doeselaar DE KLEINSTE koning van het Midden-Oosten, Husayn van Jorda nië, heeft in het weekeinde vriend en vijand verrast met een on gewoon besluit. Gedesillusioneerd gaf hij de westelijke Jordaan- oever, een plak grond zo groot als de provincie Noord-Brabant, op om de vorming van een onafhankelijke Palestijnse staat mo gelijk te maken. Daartoe zal hij de wettelijke en bestuurlijke ban den tussen de (door Israël bezette) Westoever en rest van Jorda nië verbreken. De koning wil kennelijk de plak grond definitief uit zijn Hashemitische Koninkrijk verwijderen, een lap grond, be woond door een 'vreemd' volk dat zijn koninkrijk uitholt. Voor geen ander land in het Midden-Oosten - met uitzondering van Palestina zelf - zijn de consequenties van de vorming van een joodse staat zo ingrijpend geweest als voor Jordanië. In de jaren dertig al behandelden de Britten de Jordaniërs hoogst un fair. De mooie beloften in de Sykes-Pico-overeenkomst (1916) en de Balfourverklaring (1917) werden ten aanzien van Jordanië met voeten getreden. De Midden-Oostenoorlog van I948 veranderde het karakter van de oorspronkelijke staat Jordanië volkomen. Haar grondgebied breidde zich uit met 6 procent, haar bevolking met 150 procent. Belangrijk was dat binnen dit gebied, dat bekend werd onder de namen 'Cisjordanië' en 'Westoever', belangrijke religieuze centra lagen zoals de oude stad van Jeruzalem, Bethlehem en Hebron. De totale bevolking kwam op ruim één miljoen: 450.000 Jorda niërs en 700.000 Palestijnen. De Midden-Oostenoorlog van I967 had wederom ingrijpende gevolgen. De Westoever kwam onder Israëlisch militair gezag te staan. Jordanië werd gescheiden van de in I950 verkregen Wes toever, waar in I966 op 6 procent van de oppervlakte van het land, 47 procent van de bevolking was geconcentreerd. Na de oorlog van I967 hadden enorme bevolkingsverschuivingen plaats. Bijna 400.000 mensen (voornamelijk Palestijnen) stroom den Jordanië binnen. Dat laatste feit leidde in I970 tot de zoge naamde 'zwarte september'. Palestijnse guerrilla's onder leiding van Arafat hadden zich min of meer meester gemaakt van de macht in Jordanië. Husayn wenste geen machteloze pion te zijn op een protocollaire troon. Hij liet het leger de guerrilla's het land uitjagen en dat leidde tot een gigantisch bloedbad. Sinds die tijd I zou Husayn zijn buik vol hebben van de Palestijnen. sinds BEGIN I970 is de internationale en Arabische politiek er I op gericht de Westoever te bestemmen voor de Palestijnen (ini- I tiatieven van Sadat, Carter en Camp David). Ook koning Husayn I is in dit streven zeer actief geweest, maar hij stuitte steeds weer i op muren van onbegrip en politieke onwil, soms bij de Arabieren, [vaker in Washington en Tel Aviv. De Amerikaanse en Arabische i regeringen hebben sinds I970 de mond vol over een Palestijns thuisland op de Westoever en in de Gazastrook, maar erg con creet zijn de mooie woorden nooit geworden. Israël wil de Wes toever onder controle houden, maar aarzelt met annexatie uit vrees voor een eventuele 'verpalestinisering' van de joodse staat. Het is niet geheel duidelijk welke doel koning Husayn op korte termijn wil bereiken met zijn drastische besluit. Uit het feit dat hij geen cent meer wil steken in de ontwikkeling van de Westoever, I zou afgeleid kunnen worden, dat hij definitief van het gebied en n\ HSt''nen' las,'9e horzels in zijn Koninkrijk, af wil. Hij kan ook redeneren dat hij rustig iets kan weggeven wat hij in feite [toch niet bezit. aa 1 Te speculeren valt over andere oogmerken. Misschien wil de Koning het vastgelopen vredesproces in het Midden-Oosten met - lm sPec*acu'a're daad uit de impasse halen. De Westoever is nu 7nül?rS de 'act0 een stok grond zonder staat, met mensen erop fonaer staat. Probeert Husayn Amerika en Israël op te zadelen tme v"1 wanh°P|9 probleem? Is de boodschap van Husayn deze: merika en Israël, jullie willen geen oplossing voor onze proble- maar 'k dwing jullie nu een oplossing te zoeken. Of speelt usayn uiteindelijk een tactisch spelletje en hoopt hij stiekem dat uuoo^1 °te,y tondgenoten' de koning zullen smeken om hen ■nnBr|ln Zl'n ninkrijk te nemen? De koning zal dan wellicht lank- i_|.i®^'9',rnaar ook streng zijn tegen de lastige Palestijnen. De on nn koning zal dan voorlopig van dat volk geen grote monden en geen opstanden dulden. wet, de arbeidsongeschikt heidswetten WAO en AAW, de Werkloosheidswet en de Toe slagenwet uitvoeren. Reorga nisatieplannen moeten voort komen uit de uitvoeringsorga nisaties zelf, waarbinnen werkgevers en werknemers de verantwoordelijkheid dragen. De personeelsomvang van het GAK groeide vorig jaar met ruim 1000 tot 14.796 mede werkers. Bij de 16 bedrijfsvere nigingen die de administratie door het GAK laten uitvoeren, waren 141.627 werkgevers aan gesloten. De personeelsgroei was met name nodig door de uitvoering van de nieuwe werkloosheidswet. Het GAK incasseerde vorig jaar voor de aangesloten orga nisaties voor 22,7 miljard gul den aan premies tegen 21,2 mil jard gulden in 1986. De totale uitgaven bedroegen vorig jaar 21,3 miljard tegen 18,1 miljard in 1986, aldus het jaarverslag. DOOR een gasexplosie in een nieuwbouwwijk in het ZuidholUindse Voorhout is maandagmiddag een zwaargewonde ge vallen. De ontploffing was zo krachtig dat de gevels van drie woonhuizen het begaven. Ook andere panden in de omgeving liepen schade op. - foto me Van onze verslaggever BREDA - Niet Big Brother is watching us, maar Syl vester Stallone. De Ameri kaanse spierkolos veroor zaakt zelfs bij een net overheidsinstituut als de Nederlandse Filmkeuring een rel. Vorige week had dit instituut namelijk de nieuwe Rambo- film (deel drie) het predikaat 'voor 16 jaar en ouder' meege geven. Dit tot groot ongenoe gen van de Amsterdamse filmdistributeur Columbia Pictures, die hierin een toe komstige financiële strop zag. Immers, een groot aantal potentiële bezoekers is jonger dan 16 jaar. Columbia te kende protest aan en de film kreeg een herkeuring. Dat ge beurde gisterochtend al (nor maal moet de distributeur daar zes weken op wachten), en opeens bleek een dubbele commissie van de Filmkeu ring de film unaniem goedge keurd te hebben voor perso nen van 12 jaar en ouder. Over motieven van de ver anderde opstelling kon giste ren door de Filmkeuring niets worden gezegd, maar volgens Columbia heeft het alles te maken met vooroordelen. „Op de televisie was al veel aan dacht besteed aan het zoge naamd ontzettend geweldda dige karakter van de film, en daardoor heerste er een stem ming van: 'Ach, die keuren we even alleen goed voor 16 jaar en ouder'. Ze reageerden al een beetje lacherig op ons verzoek de film te keuren. (Normaal krijgt de Nederlandse Film keuring geen super-geweld dadige films te keuren; deze worden per definitie voor 16 jaar en ouder in de bioscopen vertoond, -red.) Maar over de redenen om de film '16 jaar' mee te geven, werd ons niets verteld. De vorige twee Ram- bo-films waren ook voor 12 jaar en ouder, en deze derde film is niet minder geweldda dig", aldus Van Steen van de Amsterdamse distributeur. De bioscoopeigenaren zijn verrast door de nieuwe be slissing van de Filmkeuring. Het betekent voor hen in ieder geval een grotere stroom bezoekers. Van Steen van Columbia weet dit te re lativeren: „Denk je dat een bioscoopeigenaar honderd jongetjes van 14-15 jaar wei gert, alleen om zo'n beslissing van de Filmkeuring? Je moet maar zo denken: Rambo 3 is één van de weinige films die dit bioscoopjaar als klapper wordt gezien. Op zo'n mo ment neemt een exploitant het niet zo nauw". De Nederlandse Filmkeu ring beoordeelt jaarlijks zo'n honderd hoofdfilms op scha delijkheid (en niet op de ge schiktheid) voor jeugdigen. In Rambo 3 onderneemt de op geblazen superheld Rambo een mini-invasie in een door de Russen bezet Afghanistan. Vanaf donderdag is de film in de grootste zaal van het Grand Theater in Breda te zien. Woensdagmiddag om half twee komt de Neder landse Rambo naar Breda, om promotie te maken voor de film. Door onze verslaggever ARNHEM - Uit onvrede met het beleid van de 'te za kelijke' Partij van de Ar beid, hebben onbekenden in de nacht van zondag op maandag onder meer de woningen van PvdA-wet- houders in Arnhem en Nij megen beklad. In Arnhem werden op de stoep voor de huizen van de wethou ders W. Lemmens en M. van Meurs leuzen geschilderd Ook het stadhuis werd beklad met leuzen als 'Partij van de Af braak' en 'Van Meurs, je bent een eikel'. In de loop van de middag werd een persverklaring ver spreid van het comité 'Schuif de panelen de wereld uit', een titel die verwijst naar het nieuwe partijprogramma van de PvdA, 'Schuivende Panelen'. In die verklaring wordt het so ciale beleid van de PvdA gehe keld. „De PvdA pretendeert een sociaal rechtvaardige poli tiek voor te staan en op te ko men voor de maatschappelijk zwakkeren. In werkelijkheid kiest zij steeds weer voor zake lijke boven sociale belangen", aldus de verklaring can het co mité. Verder wordt in de verkla ring kritiek geleverd op de mate waarin de PvdA in ver schillende steden meewerkt aan het 'investeringsvriende- lijke klimaat' en de houding ten opzichte van Zuidafrika. Wethouder Van Meurs noemt de blijkbaar gecoörde- neerde acties, die ook in Am sterdam, Rotterdam, Gronin gen en Utrecht gehouden wer den, een 'slechte zaak'. Ik ben zelf ook tegen Schuivende Pa nelen' maar dit is niet de ma nier om kritiek te uiten. Zeker niet wanneer het de persoon lijke levenssfeer van PvdA-po- litici raakt." Ook het partijbureau van de PvdA in Amsterdam moest het afgelopen nacht ontgelden. Een ruit sneuvelde en andere wa ren besmeurd met teksten die kennelijk afkomstig waren van de actiegroep 'Help de Schui vende Panelen de wereld uit'. Een woordvoerster van het partijbureau zei in het duister te tasten over de motieven en achtergronden van de actie. „Wij hebben geen flauw idee". CUYK (ANP) - Een 38-ja- rige vrouw uit Cuyk heeft maandag tegenover de poli tie bekend haar 3-jarig zoontje eerder op de dag om het leven te hebben ge bracht. Volgens de politie wilde de vrouw naar aanleiding van problemen in haar huwelijk zelfmoord plegen en haar beide kinderen (twee jongens van drie en vier j aar oud) doden. De vrouw heeft verklaard een aantal schoonmaakmidde len bij elkaar te hebben ge gooid om een chemische reactie uit te lokken. Toen de vrouw merkte dat haar poging voor haarzelf en het andere kind niet slaagde, heeft zij familie leden en een arts gewaar schuwd. J J/ y V5 Als ik vroeger in berichten over schepen in nood hoorde dat die schepen voor anker waren gegaan op de rede van Vlis- singen, dan haalde ik opgelucht adem, want ik stelde me voor dat die rede iets met gezond verstand te maken had. Tegenwoordig weet ik wel beter. De enige reden die men mo menteel in Vlissingen lijkt te hebben, is er één van vlug wat geld verdienen met vuil werk. 'i Misschien is het iets voor de jongens van Nypels om bij Vlissingen zo'n dure radioactieve snuffelpaal neer te zetten. Alhoewel, waarom zou je tegen straling waarschuwen als mensen bereid blijken om voor een paar centen met radio actief materiaal te gaan sjouwen? Hoeveel schepen met vlees zouden er tijdens de omzwervingert van de Reefer Rio intussen onbekommerd en ongecontroleerd gelost zijn? Wie het weet mag met zijn Kardinaalshoed zwaaien. Er is in de geschiedenis van het Nederlandse wegennet nog nooit een autobaanvak geopend wat zo snel weg was. De Kardinaalshoed: de enige weg die sneller scheurt dan de er op rijdende automobilisten. Merijn iut A Af UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft drie 17-jarige jongens uit Utrecht en Houten aangehouden, die hebben be- kend twee weken geleden een staaldraad over de Burgemees ter Reigerstraat te hebben gespannen. Twee fietsers die er te-, genaan reden raakten gewond. De ene man scheurde zijn lip en liep bij de val van zijn fiets een hoofdwond op. Hij reed zo hard dat hij volgens de politie ont hoofd zou zijn als de draad iets lager had gehangen. Bij de tweede brak een tand af. GRONINGEN/DEN HAAG (ANP) - De 36-jarige Groninger J.W.A. zit sinds enkele weken vast in een cel in het Westduitse Lünenburg op verdenking van hulp aan de Rote Armee Frak- tion (RAF). Hij zou als koerier voor deze organisatie hebben gewerkt. Hij wordt door de Westduitse politie beschuldigd van het bezit van verboden literatuur. Door als koerier voor de RAF te wer ken zou hij artikel 129A van het Westduitse strafrecht hebben overtreden dat 'ondersteuning en/ of lidmaatschap van een cri minele dan wel terroristische vereniging' verbiedt. UTRECHT (ANP) - De door Du Pont de Nemours ontwikkelde aidstest (HIV-Check) is beslist niet bestemd voor leken. Het concern heeft dit maandag meegedeeld naar aanleiding van een kritische beoordeling van de test door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). Daarbij werd ook gesteld dat de test geschikt is voor doe-het-zelf gebruik. Du Pont zegt dat de test alleen beschikbaar wordt gesteld aan gespecialiseerde laboratoria en bloedbanken. Hij is bestemd voor een gemakkelijke en snelle schifting. Als besmetting met het aidsvirus wordt vastgesteld is, net als bij de andere testme thoden, altijd bevestiging nodig via een tweede test (de 'Wes tern Blot'). DEN, RAAG (ANP) - Het meerijden met iemand van wie meri weet dat die teVeel heeft gedronken, moet strafbaar worden gesteld. Dit is een van de algemene voorstellen die de Raad voor het Jeugdbeleid dinsdag doet aan minister Brinkman van (WVC) om het overmatig drankgebruik beter te kunnen aan pakken. De raad voor het jeugdbeleid, die vindt dat alcoholmatiging niet alleen op jeugdigen betrekking kan hebben, stelt ook voor de strafmaat voor het zelf onder invloed rijden te verhogen. Een andere aanbeveling is verhoging van de accijns op alcohol. Met dat geld zou een preventiefonds tegen alcoholmisbruik moeten worden gevormd. DEN HAAG (ANP) - Ter aflossing van de bemanning van de Nederlandse mijnenjager Urk die 5 april naar de Golf is ver trokken, vertrekt de bemanning van de mijnenjager Zierikzee 5 augustus naar Dubay in de Verenigde Arabische Emiraten, zo heeft de marine-voorlichtingsdienst meegedeeld. De beman ning van de Urk komt op 12 augustus naar Nederland terug. De Urk maakt deel uit van een taakgroep onder Brits com mando, die verder bestaat uit een Belgische en drie Britse mij- nenjagers plus een Brits bevoorradingsschip. Nadat Iran had" aangekondigd de Veiligheidsraadsresolutie (598) te aanvaarden waarin wordt opgeroepen tot een wapenstilstand, zijn de drie landen overleg begonnen over wat hen te doen staat. Dit over leg, aldus een marine-woordvoerder, gaat nog steeds door. DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (Onderwijs en Weten schappen) heeft aan dertien Nederlandse gemeenten een be drag van bijna 12,5 miljoen gulden toegezegd voor de her-, om en bijscholing van werkloze docenten uit het voortgezet onder wijs. Het geld is bestemd voor 1988. Volgens het ministerie zullen door de maatregel op langere termijn 500 docenten een nieuwe baan vinden. I MAASTRICHT - De Nederlandse hartstichting maakt enkele miljoenen guldens verlies op haar 'Way of life'-campagne. Met deze actie wil de stichting via alle media het publiek waar schuwen voor hart- en vaatziekten. Reitse ten Cate, lid van de campagnecommissie, verwacht dat de Way of life-actie een financiële strop zal opleveren van maximaal 5 miljoen, ondanks sponsoring door de ANWB en verscheidene grote bedrijven. Volgens Ten Cate is dat op zich niet zo heel erg. „Het budget van de Hartstichting bedraagt jaarlijks zo'n ƒ30 miljoen. Daarvan wordt éénderde besteed; aan voorlichting. VERVOLG VOORPAGINA „EEN TELLER in gesprek met bemanningsleden (die opge lucht zijn eindelijk hun vrachtje kwijt te kunnen) vindt het allemaal politiek. „Die Amerikanen hebben een exclu sief contract met Venezuela over de levering van vlees. Toen dat EG-vrachtje daar aankwam, hebben ze gauw de norm laten verscherpen. Weg met de concurrentie. Maar waarom die bond nou in Rot terdam zo moeilijk deed, be grijp ik niet goed. Ze schijnen getipt te zijn door Greenpeace, maar waarom?" Het karwei in Vlissingen gaat twee weken duren, niet omdat Flushing Cold Storage niet sneller kan, maar omdat van ieder vleespakket een monster naar het laboratorium in Goes moet. En dat is niet ge- t bouwd op zoveel werk ineens. Pas vandaag (dinsdag) zal het verantwoordelijke ministerie (WVC) de eerste resultaten vari de metingen bekend maken. Bijl meer dan 600 becquerel worden; de achterhammen resoluut' vernietigd. De rest blijft achter in Vlis singen. De Ierse eigenaars zul-] len buiten de EG een bestem ming voor het vlees moeten' zoeken, want in Venezuela lag] het even in een niet erkende vriescel. En dan moet Europa er niks meer van hebben. Op de Bijleveldkade depo neert een kraan de zoveelste pallet onder een stralende zon.' Hoe vaak kun je dat eigenlijk ongestraft doen met diepgevro ren vlees? Nog een controleur:. „Nou, bij dit weer moet het toch weer snel in de cellen hoor, an ders gaat het niet goed. Maar misschien blijft dit wat langer' goed. Het is toch bestraald..."

de Stem | 1988 | | pagina 17