'Nieuwe ploeg bijna niet op te zetten' ACCEPTABE Fietsen voor 'extraatje' ZEGE-TOCHT VAN TOUR-VEDETTEN IN CRITERIUMS KUIPER STOPT MET WIELRENNEN DE STEM SPORT 5 W Vermeulen kampioen SLI ger Slui DE STEM SPORT 4 MAANDAG 1 AUGUSTUS 1988 IEDERE PROFESSIONAL VERZEKERD VAN WETTELIJK MINIMUMLOON BREDA - Het had allemaal zo mooi kunnen wor den en nog dreigt het mis te lopen. Ondergedoken Groot spektakel Pedro Delgado Van onze sportredactie BREMEN - Hennie Kuiper stopt aan het einde van dit seizoen met wielrennen. De 39-jarige Twent debu teert volgend jaar als ploegleider in plaats van zijn contract als renner uit te dienen in de Belgi sche ploeg van Teirlinck. Vrijdag tekende Kui per een contract voor de Westduitse bouwonder nemer Stennis om een nieuwe ploeg op te zetten met jonge renners. Hij ging direct een samen werking met Eddy Merckx aan voor de leve rantie van fietsen. „Het wordt een ploeg van tien tot twaalf ren ners met vrijwel alleen neo-profs. De meerder heid bestaat uit West duitsers, maar er is ook plaats voor een paar Ne derlanders". Voor hij ook maar een naam bekend kon maken, wist Kuiper reeds dat hij het als ploegleider zeer moeilijk zal krijgen. „Volgens de nieuwe reglementen kan ik met mijn ploeg in geen enkele behoorlijke wedstrijd aan de start komen, omdat wij geen punten hebben. Als we nergens meedoen, kunnen we ook geen pun ten veroveren. Het sys teem van Verbruggen deugt niet. Een ploeg op bouwen is niet meer mo gelijk". Kuipers ploeg mag van de klassiekers alleen meedoen in Rund um den Henninger Turm. „Ik hoop ook dat Herman Krott me helpt met een startbewijs voor de Am- stel Goldrace. De Tour kan ik sowieso vergeten, maar ik wil wel proberen de Giro d'Italia binnen te komen". Hennie Kuiper was vo rige week actief in de reeks wedstrijden om de Coca Cola-trofee. Wan neer hij zijn laatste wed strijd als beroepsrenner rijdt, is nog onbekend. Hennie Kuiper bouwde een schitterende staat van dienst op. Hij werd Olympisch kampioen op de weg in 1972. Drie jaar later was hij wereldkam pioen bij de profs. In de Ronde van Frankrijk ein digde hij twee keer als tweede; 1977 achter The- venet, 1980 achter Zoete melk. Op latere leeftijd boekte Kuiper triomfen in de grote klassiekers. Hij won er vier: Ronde van Lombardije 1981, Ronde van Vlaanderen 1981, Parijs-Roubaix 1983, Milaan-San Remo 1985. De enige klassieker die hij in dit rijtje mist, is Luik-Bastenaken-Luik. In 'la doyenne' eindigde hij in 1980 tweede na Hi- nault. met al deze bekende renners toch niet maken dat een veld rijder hier zou winnen Een spel dus? De Venrayse coureur: „Maar wij moeten er wel hard voor werken. Wij worden er voor betaald om er voor te zorgen dat de goeie wint". Dat lukt niet altijd even gemakkelijk vertelt hij, want er zijn er in het gezelschap van vijftig tot zestig renners genoeg die met de eer en premie willen gaan strijken. „Een zware week", verzucht Winnen. „Dit is heel slopend werk. Je moet constant op je hoede zijn. Echt, zo is het voor ons toch een wed strijd...." Ook de vijftigste Acht van Chaam krijgt woensdag in de persoon van Steven Rooks een mooie winnaar. Burgemeester Wil van Zeeland is een tevre den man. „Het is in die jaren wel allemaal veel duurder ge worden. Met alle respect voor die kleinere ronden, maar ik vraag me af hoe die het alle maal betalen". Hij bevestigt wat we dezer dagen al van meerdere ingewijden verne men: „Alleen de grote ronden zullen overblijven". Mede door de enorme basis salarissen moeten de organisa toren steeds meer op tafel leg gen om de Tour-vedetten over hun streep te trekken. Is de Chaamse burgemeester niet bang dat er een moment komt dat het niet meer te behappen is? „Ik zou niet durven zweren dat er nog vijftig Achten van Chaam komen", zegt hij. „Vo rig jaar hadden we door slecht weer ons slechtste jaar. Dat heeft geld gekost, de risico's Door Fred Rabout BIERVLIET - Een zich moedig verwerend Biervliet hield zaterdagavond de score tegen eerste divisio nist NAC ruim binnen de perken. Dat de Bredanaars wonnen was een logisch ge geven, maar de dubbele cij fers die meestal in een der gelijk treffen tot stand ko men, bleven achterwege. Toen een goed leidende Peter Bogaert uit Sas van Gent het einde aankondigde, stonden de 0-7-eijfers op het scorebord. Biervliet kon zelfs de eerste veertig minuten de stand op 0-0 houden met goed verdedigend voetbal. Tot dat moment was NAC slechts één keer echt ge vaarlijk geweest en dat was al in de tweede minuut toen laat ste man Robby Versluys, die overigJ een uit rugspel de Vi doorzafl voor \i beland Eenfl overlee een h; I Een v echt tijd ds ken. I. duidefl geet i wedst: wijl keer d Slui Tour-winnaar Pedro Delgado probeert in verbaal contact te komen met zijn collega's bij de start van het criterium in Stiphout. - foto anp zijn enorm. Maar als er een, moment komt dat wij als orga nisatie zeggen 'we stoppen er mee', dan denk ik dat de ge meenschap zal roepen dat we dóór moeten gaan". Om dat laatste te kunnen toelichten vraagt hij om een rondje mee te rijden in de volgauto. Het wordt er inderdaad veel duidelijker op. Talloze kraampjes voor particuliere huizen. Grote terrassen en bars bij anders zo afgelegen boerde rijen. De burgemeester lacht „Het kan officieel eigenlijk wel niet helemaal door de beugel, maar daar kunnen we niet zo maar een einde aan maken. Ik ken boeren, die op deze dag vijftien vaten bier vertappen. Je moet niet proberen die kra men weg te krijgen. Dat tast de sfeer aan...." De goedlachse burgemeester van Chaam is niet te stuiten: „Nu zitten we in wat wij de zuid-lus noemen. Hier komen vooral de Belgen. We tellen twintig franc voor één gulden, dan houden we er ook nog wat aan over". Hij heeft er na twintig jaar nog steeds veel plezier in. Met kennersblik schat hij de op komst dit jaar op zo'n vijftig duizend mensen: „Hou het er maar op dat de helft entree heeft betaald". We achtervolgen het peloton I door een landelijk stukje1 Chaam. Hij kijkt rond en ziet 3 dat het leven op deze woensdag na de Tour goed is. Ook een burgemeester is maar een mens. „Af en toe zou ik willen dat ik niet in de organisatie zat Dan ging ik bij zo'n boer achter een lekker glas bier zitten". Van onze biljartmedewerker SLUIS - Adrie Vermeulen van de snookerclub De Sluyse Haven is de eerste kampioen van Sluis. Hij klopte in drie frames de kampioen van 't Raedthuijs, Martin Minnebo. In café 't Raedthuijs konden de snookerliefhebbers getuige zijn van een spannende strijd om het eerste snookerkampioen schap van Sluis. De eerste frame stak Adrie Vermeulen op zak, maar doordat hij de tweede verloor was de strijd weer helemaal open. De tech nisch iets vaardiger Vermeulen greep de titel door de derde frame naar zich toe te trekken. Hij mocht uit handen van zijn broer Jos Vermeulen, voorzit ter van de organiserende ver eniging 't Raedthuys, de kam pioenstrofee en de wisselbo kaal in ontvangst nemen. Voor Martin Minneboo gold als troost de tweede plaats en het feit dat hij eerder die avond het open snookertoernooi van Sluis winnend afsloot. Hij toonde zich de sterkste. In de finalepartij verwees hij George Koole naar de tweede plaats. Op de derde plaats eindigde Frankie Standaert en de vierde plaats werd opgeëist door de eerste dame, Nicole Wabeke. Door! Dat nee: die: rust schi Al Sluis) kans samq de 1 Frail kers - een maal Slui! helft met dedf de p toeg- niet hom zwa eist tijds nog Bek het met Marina de Fouw met Ticardo v Taaie wijze zegevierde in de Zl-c -v cveneei -K-a——Jhet een 6-0,6-0-z Henk Lubberding, een dag drager van de gele trui in de thalijne Schotte Tour, heeft kennelijk geen zin om de zoveelste handtekening te zetten. fotoa* n„.Ue £lnale trof zij utiviv uivt»ut»u-c./1-y, een u Tour, heeft kennelijk geen te zetten. >r Kees Hamelink JSSINGEN Nathaly Ossen uit St.-Jansteen (akte xn het door DOS te hssingen georganiseerde tugdtennis toernooi twee (verwinningen. In de leef- Oascategorie tot en met 14 J3ar was die toernooizege ook voorzien. In haar poule ad zij dan ook weinig te- uVand van betekenis ont boet en op het afvalschema ras zxj eveneens gestart lai^t0K'6;°-zege°pCa- fotoatf j Bninninaile Annemarie wuijnzeel, die met de als Van onze sportredactie BREDA - De professionele wielrenner maakt dezer da gen overuren. Hij maakt de wielergekte, die met de beëindiging van de Tour de France is aangebroken, te gelde. Kassa. Toch wordt het boterham-be leg voor het wielrenners-gezin niet uitsluitend in deze drukke weken verdiend. „Zie het maar als een ex traatje", aldus Peter Winnen, een van de snelle fietsers die op basis van prestaties in het ver leden nog altijd kan rekenen op een heel aardig startgeld in de pakweg vijftien criteriums, die hij met zijn collega's in deze eerste weken na de Tour de France afrijdt. Een extraatje dus. Hoe is het loonstrookje van de wielrenner dan samengesteld? Eigenlijk mogen de licentie houders pas sinds drie jaar met recht beroepsrenners worden genoemd. Lyrisch worden ter men als 'de slaven van het as falt' er bij gehaald als de man nen weer eens in een slopende tocht onderweg zijn. En voor sommigen van hen was die verwijzing naar deze langvervlogen arbeidsverhou ding zo gek nog niet. We heb ben het dan over de renners die te weinig naam hadden en voor niet veel meer dan een broek, een trui en een gratis fiets in het peloton ploeterden. Hun eergevoel hield hen op de fiets. Een kleine drie jaar geleden is aan dat gesappel een eind ge maakt. Sinds die tijd zijn alle 87 licentie-houders in Neder land beroepsrenners in de ware zin van het woord. De sponsor, die zijn naam verbindt aan een wielerploeg en een wielrenner een trui als sandwich-bord om zijn nek wil hangen, is ver plicht hem minimaal een twee jarig contract aan te bieden voor op z'n minst het wettelijk minimumloon. Het 'broek- en trui-verhaal' bestaat niet meer. Voor velen in het peloton van profs bete kent die nieuwe bepaling van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) welis waar een verbetering, maar veel meer dan dat minimum loon valt er voor hen niet uit te halen. De renner, die mee mag naar de Tour de France stijgt al snel uit boven dit niveau. Zij heb ben al zo'n naamsbekendheid en kwaliteit dat ze op zijn minst ingeschat mogen worden op een bruto jaarsalaris van zestig- tot zeventigduizend gulden. De toppers doen het daar uiteraard niet voor. Geen van de corifeeën is bereid zijn loon strookje te laten zien. Toch is van sommige renners wel be kend wat ze jaarlijks als basis inkomen mee naar huis nemen. Hun salaris loopt in de tonnen. Bij supersterren als LeMond en Delgado zitten we al gauw bo ven het miljoen. Echte toppers zijn zeldzaam, dus duur. Dat weet ook de Bel gische firma, die volgend jaar van start wil gaan met een wielerploeg. Voor de kopman'is het oog is gevallen op Adrie van der Poel, die in de klassie kers nogal eens uitdrukkelijk voor het peloton wil uitrijden en dus een prima reclamebord is. Van der Poel, die nu bij PDM al een salaris van zeven ton ontvangt, is door de Belgen een jaarsalaris van ƒ1,4 mil joen geboden. Een KNWU-bestuurder geeft een simpele verklaring voor dat gigantische bedrag: „Als je een nieuwe ploeg wilt beginnen moet je je verzekeren van een topper, anders kom je nergens binnen". Met premies, prijzen en startgelden kan het jaarsalaris worden aangevuld. De KNWU heeft bepaald dat aan de onbe kende renners, in wielerjargon 'strijkijzers' geheten, het mini- mum-startgeld van 250,- moet worden betaald. De man nen, die naam hebben gemaakt in de Tour de France, doen het daar uiteraard niet voor. Zij komen pas voor bedragen van zesvoor een trui-winnaar- tot twintigduizend gulden - de Tour-winnaar - in beweging. Met name de Vereniging van Organisatoren van Beroeps- wielerwedstrijden (VOB) heeft geprobeerd een lijst samen te stellen van vaste startgelden. Daartoe werd de SAL-commis- sie (Start Advies Lijst) in het leven geroepen. Als iedereen het over die lijst eens was ge worden zou vast zijn komen te staan op hoeveel startgeld een renner recht heeft die - bij voorbeeld- een etappe in de Tour de France heeft gewon nen. Gerrie van Gerwen, de oud wielrenner die nu als KNWU- coördinator alle contracten voor Nederlandse wedstrijden regelt, heeft de hoop al lang op gegeven dat zo'n lijst er ooit zal komen. „Die kans is voorbij", zegt hij. „Dat ligt ook veel te moeilijk. Het is nu eenmaal zo dat je de publiciteitswaarde van een renner niet exact kunt meten. Op de eerste plaats tel len zijn prestaties, maar be langrijk nog is zijn uitstraling". Een bekend voorbeeld is Gerrie Knetemann. Voor aan sprekende prestaties van deze vlotte prater moeten we alweer enkele jaren teruggaan, maar er is nog steeds geen enkele or ganisator die hem er niet bij wil hebben. „Het blijft een kwestie van vraag en aanbod", aldus Gerrie van Gerwen. „De prijs wordt bepaald door de markt". Een levendige markt, zo bleek afgelopen week, waarin de grootste criteriums worden verreden. BV Gert-J an Co op toernee Door Vincent Ronnes De Stiphoutse ondernemer Huub van de Voort kijkt te gen het middernachtelijk uur met vrouwlief Kitty nog eens in de vele mooi betegelde hoekjes van zijn giganti sche huis. Niets te vinden. Zijn doch ters zijn twee programma boekjes van de plaatselijke wielerronde kwijt. Op zich geen ramp, ware het niet dat in die boekjes de verse handteke ningen staan van enkele jon gens, die heel hard kunnen fietsen. Even gebruik maken van het vocabulaire van de omroepers in achtereenvolgens Boxmeer, Stiphout, Chaam, Wateringen, Simpelveld en Sas van Gent. „Van pure klasbakken. Onze helden. Onze nationale trots. De mannen, die de Tour de France tot dat mooie drama hebben gemaakt. Deze super mannen. Onze kanjers". Ze hebben het over Steven Rooks, Pedro Delgado en Peter Winnen. Voor de op doping be trapte Gert-Jan Theunisse zijn er nog enkele zeer bijzondere kwalificaties. Terwijl hij maandag nog vertelde bang te zijn voor de reactie van het Ne derlandse publiek, werd hem in deze eerste week na de Tour duidelijk dat hij tot 'nationale martelaar' is verheven. Maandagavond begon de ze getocht van de Tour-vedetten. Wat er ook gebeurd moge zijn, Gert-Jan Theunisse is onschul dig aan welk doping-gebruik dan ook, oordeelden de tiendui zenden die deze week bij de be kende criteriums een kijkje kwamen nemen. „Ze hebben hem geflikt, Gert-Jan heeft nog nooit een pil geslikt", zon gen zijn supporters woensdag middag in Chaam. Reacties van renners verra den, dat de rest van het peloton ondertussen toch wat vreemd aankijkt tegen de reacties van het publiek. De prestatie van Steven Rooks blijkt minder los te kunnen maken dan de ont maskering van zijn ploegmak- ker. Werden in Boxmeer de wiel renners redelijk professioneel ondergebracht in het plaatse lijke AC-restaurant en de sporthal, de ontvangst in Stip hout komt beter overeen met het beeld van een ouderwetse, gezellige kermiskoers. De Stiphoutse (en Neder lands oudste) organisator Mies de Louw vertelt er met trots over, onderweg naar het huis waarin onder andere de gele en een bolletjes-trui zijn onderge doken. Onzichtbaar, want er is geen handtekeningenjager te bekennen. „De renners worden hier al tijd bij particulieren onderge bracht. Als Peter Winnen al ja ren bij de plaatselijke bakker logeert moet je niet proberen hem de volgend keer naar een ander te brengen". De klasbakken Rooks, Theu nisse en Delgado lopen dins dagavond in levende lijve rond in het huis van Huub en Kitty van de Voort. Alsof ze al jaren met de dochters des huizes scharrelen maken ze gebruik van de gastvrijheid van de ge slaagde Stiphoutse zakenman. Zo ligt dat in Stiphout. Pedro Delgado, Steven Rooks, Gert-Jan Theunisse en Adrie van der Poel hebben het toevallig goed getroffen. Hun tijdelijk onderkomen stelt iets meer voor dan het gemiddelde Stiphoutse huis. En later op de avond kan het helemaal niet meer stuk als blijkt dat ook meidengroep Mai Tai te gast is bij de familie Van de Voort. Gillend komt zangeres Jetty naar beneden. „Ik heb nog nooit zoveel blote mannen ge zien", roept ze. Even later wordt deze opval lende combinatie van be roemdheden door alles wat flitst in huize Van de Voort vastgelegd. Het drietal, dat drie weken lang sport-minnend Europa heeft geboeid, wordt er zowaar wat verlegen van. Voor het geval dat renners al leen niet voldoende zijn, moet er ook een heel spektakel rond omheen worden gebouwd om op de dinsdag na de Tour zo veel mogelijk mensen naar het dorpje bij Helmond te krijgen, redeneren de plaatselijke orga nisatoren. „Wij willen er één groot spektakel van maken", vertelt organistor Mies de Louw. Waar een klein dorp groot in kan De nummer 1, Pedro Delgado en de nummer 2, Steven Rooks uit de Ronde van Frankrijk aan het wiel van Frank Pirara. Johan Lammerts kijkt ook goed uit hoe hij de bocht moet 'oversteken'. - foto de stem/ johan van gimp Jean-Paul van Poppel, winnaar van vier Tour-etappes, zet de blik op oneindig als een boekje en pen vooreen handteke ning hem wordt aangeboden. - fotoanp zijn? „Ja, dat speelt ook een rol". Smalend wordt in Stip hout gesproken over de nabu rige stad. „In Helmond hebben ze een amateurwedstrijd. Daar komen maar een paar honderd mensen op af". Klasbakken-gastheer Huub van de Voort zal volgend jaar officieel deel uitmaken van de organisatie. Nu is hij alleen nog de grote sponsor. Zijn zakelijke instelling, die op andere fron ten kennelijk ook al tot succes heeft geleid, kan goed gebruikt worden. Hij heeft zo zijn Ideeën over hoe het met worden aangepakt in Stiphout. „Nu praten de mensen nog hoofdzakelijk over Boxmeer en Chaam. Lang zaamaan worden wij daar ook bij genoemd. We hebben nu al een paar keer de Tour-winnaar hier gehad. Dat levert publici teit op. Maar binnen vijf jaar moet onze naam echt gevestigd zijn. Dan hoeft het geen ramp te zijn als we eens een keer geen Tour-winnaar hebben". Boxmeer is er een duidelijk voorbeeld van dat pas na de Tour-gekte de mensen op de plaatselijke wedstrijden afko men. Toen jaren geleden de Boxmeerse ronde steevast op moederdag werd verreden kon zelfs een absolute uitblinker als Eddy Merckx niet meer dan tweeduizend mensen naar Boxmeer krijgen. Vanaf het moment dat deze ronde daags na afloop van het Franse spek takel wordt verreden is het dorp landelijk bekend gewor den. De komst van Tour-winnaars heeft daaraan een steentje bij gedragen. Maar waarom was hij er dit jaar in Boxmeer niet bij? In een exotische combina tie van Franse, Nederlandse en Spaanse woorden licht Pedro Delgado toe dat hij daar abso luut de tijd niet voor had. KNWU-coördinator Gerrie van dagavond dit Oostbrabantse dorp. Het eten en drinken was er goed; en vooral veel van dat laatste. De Stiphouters Wies de Louw en Huub van de Voort durven dinsdagavond tegen de klok van achten nauwelijks naar buiten te kijken. „Ik ben bang dat we het schip ingaan", bromt Huub. Even later blijkt het toch mee te vallen. Een ritje over het parkoers, even nadat de ve detten zijn weggeschoten, stemt hem milder. Ook de tent met Mai Tai zit bomvol. De hoeveelheid volk waarop ge hoopt werd, is er. En een brede lach siert zijn gezicht als de bekendheden langs flitsen. De Tour-sterren laten zich van hun goede kant zien. „Het is niet meer zoals ja ren geleden", vertelt Van de Voort voldaan. „Toen gebeurde het dat je iemand voor duur geld hierheen haalde en dat hij na drie of vier rondjes al af stapte. LeMond won hier, Ro che won hier". Nog twee ronden te gaan. Gert-Jan Theunisse is alleen weg. Het publiek raakt door het dolle heen. Een ronde later is hij weer opgeslokt door het peloton. Daarna mag Pedro Delgado alleen voorop. In de laatste ronde ontsnapt Erik Breukink. Hij wint. Een grote naam is toegevoegd aan de ere lijst van Stiphout. De dag er voor won Gert-Jan Theunisse in Boxmeer. Van Poppel verloor in België de sprint, terwijl hij in de Tour met gemak vier sprints won. Reden om voor de start in Chaam aan ervaren rot Peter Winnen te vragen of dit alle maal wel geloofwaardig is? Of de wielersport hiermee een dienst wordt bewezen? Peter Winnen vindt van wel. „Er is een aantal renners dat goed wordt betaald en zij ken nen hun verantwoordelijkheid ten opzichte van de organisato ren", zo vindt hij. „Je kunt het Gerwen, de contactpersoon tussen organisatoren en wiel renners, bevestigt dat. Maar de rest van de week is de Spanjaard wel van de partij. De Hollandse gulden speelt daarbij een belangrijke rol. In Spanje zijn nauwelijks crite riums van betekenis, maar in Frankrijk valt dezer dagen voor de gevierde renners wel een aardige cent te verdienen. „Maar Pedro Delgado vindt de afstanden daar veel te groot. Hij wil het toch een beetje rus tig aan doen. Hier neemt hij één hotel en reist van daaruit de criteriums in het land af". Voor elk optreden beurt de Spaanse renner pakweg twin tigduizend gulden. Een klein deel daarvan gaat naar zijn ploeggenoten, die hij meenam naar Nederland als waardering voor hun hulp in Le Grand Bouclé. De tienduizenden die op de Tour-helden afkomen maken het met hun tientje entree-geld samen mogelijk, dat die enorme sommen geld op tafel kunnen worden gelegd. De or ganisatoren van Boxmeer en Stiphout zijn bereid een tipje van hun financiële sluier op te lichten. De Stiphoutse organisator Mies de Louw vertelt ongeveer hetzelfde als zijn Boxmeerse collega Rijnen: „Ongeveer de helft van ons budget krijgen wij bij elkaar door sponsors". Burgemeester Wil van Zeeland van Chaam hoeft iets minder een beroep te doen op gulle on dernemers. Zijn ronde trekt immers al jaren gemiddeld veertigduizend mensen. Twintigduizend gulden voor één bekende Spanjaard en twee anonieme landgenoten. Wat kost het dan wel niet om een compleet peloton aan de start tekrijgen. KNWU-coördinator Gerrie van Gerwen: „Zeg maar tussen de ƒ40- en ƒ125.000; veertigduizend is echt wel een minimum". Voor organisatoren die zoveel geld riskeren moet het weer natuurlijk wel even meezitten. Boxmeer had alle geluk van de wereld. Een slordige 30- tot 35.000 mensen bevolkten maan- Tour-winnaar Pedro Delgado wordt bestormd door hand tekeningenjagers in Chaam. - foto de stem/johan van gurp

de Stem | 1988 | | pagina 12