Mouli Hoe De Quay West-Brabant een 'venster op zee' wilde geven PEREZ R DE STEM EXTRA ZATERDAG 30 JUL11988 DEN BOSCH - Toen prof. dr. J. E. de Quay in oktober 1946, nu nog geen halve eeuw geleden, commissaris der koningin werd, was Brabant een agra- grische gemeenschap, die nog zwaar gebukt ging onder de gevolgen van de oorlog. Een nieuwe tijd 'Laatste grote zaak' Hoofdredacteuren 'Haast en haast' 'Nu rustig blijven' Speciale zegen TERUGKEER O] Yriesekoop via China naar Seoul NAC: geen loon naar werken .Het aanzicht van West-Brabant veranderen. fotoarchief de stem Van Den Bosch naar Den Haag geroepen. 4De heren moeten opschieten!' Door Toon Kloet In zijn dagboek geeft De Quay daar een ooggetuigenverslag van als hij op 8 november 1946 beschrijft hoe hij in zijn eerste werkweek als com missaris met mr. Van Thiel van de 'Stichting Herstel Noord-Brabant' op bezoek is in Zevenbergen, Stand- daarbuiten en Klundert. Om het noodgebied te zien en de men- schen te hooren, uitgaande van de gedach ten Je moet het zien met eigen oogen". Zoo was het. Wat een trieste woningtoe stand, wat een onmogelijkheid om het be drijf weer te beginnen, wat onmogelijk om het aan te pakken, wat een rem voor de overheid met allerlei diensten; ieder zijn eigen terrein. En wat zijn de menschen gelaten. Wonderlijk tevreden Brabantsch volk. Heele gezinnen in een ruimte, menschen, die het vroeger goed hadden, zonder uitzicht... en toch gela ten, ware Christenen. Eenvoudig van geest. De na-oorlogse wederopbouw zou in West-Brabant gepaard gaan met een ge weldige mechanisatie in de arbeidsinten sieve landbouw, waardoor een massa landarbeiders zonder werk dreigde te ko men. De Quay heeft vanaf het begin ge zien dat ontsluiting van het boerenland met zijn wassend inwonertal en een door onderwijs gesteunde industrialisatie voor de broodnodige werkgelegenheid zouden moeten zorgen. Daarnaast heeft ook in zijn ambtsperiode en mede door hem ge stimuleerd, de emigratie een grote vlucht genomen. Bladerend in de dagboeken van De Quay ziet men het beeld ontstaan van een man die steeds bezig is krachten te bundelen - zijn grote kwaliteit - om zijn provincie toe te rusten voor een nieuwe tijd, die hij duidelijk ziet aankomen. Al snel na zijn benoeming brengt hij een bezoek aan de PNEM. Ontvangst te duur, noteert hij daarna. Lunch enz. Overtuigd dat PNEM uitbrei den enz. moet. Electr. verbruik zal zeer sterk toenemen. Hij vecht voor hooggeschoold technisch onderwijs in Brabant, voor de TH, en weet te voorkomen dat die door een ste- denstrijd voor de provincie verloren gaat. Maar ook op ander niveau bepleit hij het beroepsonderwijs. Op 18 mei 1947 schrijft hij in zijn dagboek: Wat zijn de fraters en zusters egoïst in het onderwijs: Mulo, meer inkomsten.de jeugd heeft ambachtscholen nodig, maar dat is bijzaak. Dat hij het er niet bij laat zitten blijkt uit het dagboek van 26 juni. Hij zocht contact met de onderwijscongregaties om meer aandacht te vragen voor het beroepson derwijs in plaats van Mulo en kantoor baantjes. Ze stellen hem echter teleur, want dan staat er: Maar ze komen niet. Onbetamelijk! Ik zal ze toch eens een potige brief schrijven. Zo gaat het niet! Voortdurend geeft De Quay er blijk van vertrouwd te zijn met én veel ver trouwen te hebben in het bedrijfsleven en de industrie. Maar zijn aandacht en zijn bestuurlijke ambities zijn breder. Hij geeft ook de aanzet tot de oprichting van Het Brabants Orkest en het Zuidelijk To neel. Binnen het geheel van de provincie heeft West-Brabant zijn bijzondere aandacht. Twee aantekeningen in de dagboeken van De Quay maken dat wel heel duide lijk. De avond van 18 j uli 1958 noteert hij Vanmiddag gesprek met Witteveen en Bos GS-adviseur over de hoek Bergen op Zoom - Woensdrecht. Het gaat de goede kant uit. Uitstekend plan. Nu de verwe zenlijking. Wordt mijn laatste grote zaak als Commissaris. Dat ging dus over het Kreekrakplan (door De Quay in zijn dagboeken her haaldelijk fout gespeld als Kreekkrak- plan). Een latere notitie - De Quay is dan premier - betreft eveneens een Westbrabants belang: de onderteke ning, eindelijk!, van het Schelde- Rijnakkoord tussen Nederland en België op 13 mei 1963. Hij schrijft dan in zijn dagboek: Ik acht het een groot historisch gebeuren. Misschien het belangrijkste van deze vier jaren. Zal de verhouding met België nu dit oude twistpunt nog kwijtraken, door ratificatie. Ziet ernaar uit, want Neder land is m.i. nu bereid. God dank - een stapje naar vrede en vriendschap. Het Kreekrakplan, 'Westbrabants ven ster op zee', heeft in de laatste anderhalf jaar van De Quay's commissariaat ge stalte gekregen. Jarenlang had elke ont wikkeling in West-Brabant op een laag pitje gestaan doordat de Nederlands-Bel gische onderhandelingen over het Schel de-Rijnkanaal niet vorderden. In maart 1957 werden die zaken door de regering ontkoppeld en toen kon het uit 1947 date rende Welvaartsplan veel breder worden uitgewerkt. In die jaren zien we De Quay voortdurend op pad om over de toekomst van het gebied te praten. Of hij ontvangt mensen met wie hij er samen over wil nadenken. Op 24 januari 1958 overlegt hij in Middelburg met GS van Zuid-Holland en Zeeland. Enige schermutselingen tussen Zuid-Hol land en mij over hun brochure: Randstad en Delta. Daarna constructief voorstel voor toekomstig permanent overleg. Op 6 februari praat hij - zoals wel vaker - met de hoofdredacteuren van Bra bantse dagbladen: Bruna van De Stem, De Brouwer van het Eindhovens Dag blad, Assman van het Brabants Nieuws blad en Naninck van het Brabants Dag blad. Gesprek over vormen van samenwerking voor West-Brabant natuurlijk grote be langstelling. Zoals Assman reageert is toch wel erg pro-Belgisch. Die houding van Assman, voor wie hij overigens bewondering had, irriteert hem wel vaker. Op 2 juni praat hij met hem over West-Brabant en de Industria lisatienota en noteert: 't Was nuttig; hij blijft een discipel van v. Cauwelaert. Weer een maand later zit Assman als gast bij een ETI-vergadering over de In dustrialisatienota. Ik gaf hem een uitvoerig antwoord, en te rechtwijzing, die bij het hele bestuur erg insloeg. Als hij op 17 maart 1958 een gesprek heeft met minister Witte (eerder burge meester van Bergen op Zoom) over de ontwikkeling van West-Brabant, schrijft hij 's avonds spijtig in zijn dagboek: Niet veel verder gekomen. Wat wil men toch. De Quay weet wat hij wil en hij wil snél verder. Op 4 maart noteert hij Vanmiddag om 3 uur Plechtigheden. (Vermoedelijk Goede Vrijdagviering, t.k.) Om daarna een gesprek te hebben met Margry over het plan West-Brabant. Haast en haast. Moet hem aansporen. Op 8 mei praat hij met o.a. Moonen van het ETI en Margry van de PPD over 'West-Brabant en de desbetreffende pu- blikatie'. Het zal toch nog tijd vragen. Men heeft te lang gewacht. Op 23 mei eindigt een notitie over weer een gesprek bij de PPD met de verzuch ting: De heren moeten opschieten. Welke gedachten er ten aanzien van West-Brabant allemaal zijn geweest, wordt uit de soms summiere notities van De Quay niet duidelijk. Op 6 mei 1958 staat er: Vanmiddag bij dr. Huub v. Doorne ge weest, om met hem eens te spreken over West-Brabant, en over Hoogovens in de buurt van Bergen op Zoom. Op 9 juni spreekt hij in Bergen op Zoom de R.K. Werkgevers toe over West- Brabant. Het was een zeer goede middag, maar in een warm, naar zaaltje, en de kennis of de belangstelling van het publiek was matig. Langzaam maar zeker beginnen de plannen voor West-Brabant én het verzet daartegen ook in het dagboek van De Quay vorm te krijgen. Op de laatste dag praten en nadenken. van juli 1958 staat er: Vanmiddag gesprek met GS (volledig) burgemeesters van Bergen op Zoom, Woensdrecht, Halsteren en Ossendrecht (geheim) over een haven- en industrie schap volgens plan Witteveen en Bos. We gaan nu met GS Zeeland praten. Maar in Zeeland en ook in het westen is niet iedereen even enthousiast over de zeehaven-aspiraties van West-Brabant. Op 8 augustus praat De Quay met de hoofding.-directeur van Rijkswaterstaat in Noord-Brabant, ir. André de la Porte. Hij was erg pessimistisch over haven Woensdrecht-Bath. Maris (Rijkswater staat Den Haag) zou het onaanvaardbaar vinden uit nautische overwegingen. Van middag Witteveen en Bos (na een telefoon foto anp mijnerzijds). Zij waren minder pessimis tisch, met dien verstande, dat ze nu af stappen van een grote zeehaven, beginnen met een caosterhaven a la Van Cauwe- laert-Steenberghe, om later event, van Zandvliet (België) een zeehaven te maken. Geen gekke propositie. Zo wijzigen zich de ideeën, en moet je oppassen met een vi sie voor je de concretisering goed hebt overwogen. Op 13 augustus wordt de zaak met GS van Zeeland besproken en de dagboekno titie daarover eindigt met: Na afloop diner. Prima stemming. Goede vrienden. Na een diner wel, ja... En zo gaan de besprekingen verder, ook tegen de wind in. Op 26 november bij voorbeeld schrijft De Quay: Verder GS. O.a. lang gepraat over een brief van ir. Maris, die ons plan West-Bra bant wil kortwieken. Wordt een moeilijke zaak. Maar op 9 december 1958 houdt com missaris de Quay zijn gebruikelijke ope ningsrede in de zitting van Provinciale Staten en biedt in grote trekken het Kreekrakplan aan. Zijn dagboek: Het had in de Staten een goed onthaal. Nu de rest van het land. Het is een visie die het aanzicht van West-Brabant radicaal zal veranderen. De belangstelling is gewekt. De kranten geven al dan niet instemmend commen taar (het Brab. Nieuwsblad doet wat zuur., maar dan komen op 29 december GS van Zeeland op bezoek. .met allerlei bezwa ren, weer misverstanden over ons Kree krakplan en hun Scheldeplan. Maar dank zij de goede trouw, en de eerlijke instel ling wederzijds was alles ras opgelost. Ze zijn er wat overgevoelig omdat ze wat 'achter'zijn. ten een bezoek aan Uden. 's Avonds no teert hij: Onderweg gepraat met Delprat. Er bestaat Haven-contact tussen Amsterdam en Rot terdam o.lv. Jan Loeff. Zij willen met mij praten, v.d. Mandele en Delprat. Bang voor Rijnvaartpremies enz. Interessant. Nog diezelfde avond krijgt hij een ex- pressebrief van prof. Romme of ik me be schikbaar wilde stellen voor Premier .In de staten van Brabant wordt kort daarna de grote waardering voor het Kreekrak plan in een motie vastgelegd, maar als de nieuwe directeur van het Rotterdams Havenbedrijf, Posthuma, op 21 maart op bezoek is geweest vermeldt het dagboek: Hij wilde me van het Kreekrakplan af brengen, naar Oranjestad en Moerdijk Niet aan toegegeven. Bang voor Rotter dam. Hoezeer hij intussen geplaagd wordt door de vrees naar de landelijke politiek te moeten, blijkt wel uit een dagboeknotitie van 24 maart, als hij een gesprek heeft gehad met mgr. Bekkers. Op 17 januari 1959 worden de plannen met 'Brabant en het nieuwe Westen' via een grote persconferentie wereldkundig gemaakt. De Quay schrijft met spanning af te wachten hoe de Nieuwe Rotter damse Courant zal reageren. Rotterdam ziet ook niet altijd breed. Op 20 januari noteert hij ...en heel mijn hoofd was bij de Pers over Brab. i. h. nieuwe Westen! Het wordt het begin van de strijd; nu rustig blijven. Minister Witte bleek pijnlijk ver rast. Dat zal men veel meer zijn. Zeer be nieuwd naar verdere reacties, 't Begin is in elk geval goed. Men prijst het als ge durfd, flink enz. Dan doemt er opeens een nieuw en voor De Quay zelf immens probleem op. Op 9 februari is hij in Den Haag geweest, waar Beel hem heeft verteld dat hij wel licht gevraagd zal worden als minister president. 's Avonds schrijft hij Hoop van harte van niet. Zou mijn hui dige werk zozeer verwoesten. Met Beel ook gepraat over het Kreekrakplan; hem ver zocht mij de gelegenheid te geven iets te vertellen voor een deel van de minister raad over dit plan. Zal hij het doen Voorlopig blijft het Kreekrakplan zijn gedachten beheersen. Begin maart komt Delprat, voorzitter van de K.v.K. Amster dam, op bezoek in Den Bosch. Op de avond van 6 maart, na een diner met pro minente gasten: Zo nu en dan kwam het Kreekrakplan naar voren. Delprat hield zich op de vlak te. Er blijkt wel weerstand in Rotterdam en Amsterdam; maar hoe en waar. De volgende dag brengt hij met zijn gas- Daarna gesproken over mijn problemen. Ik heb hem de hele historie verteld. Hij was - als eerste reactie - geneigd te ad viseren „weigeren"; maar het was een zaak van mijn geweten. Hij begreep dat het moeilijk zou worden als H.M. een be roep op me zou doen.Tenslotte zou hij Beel laten weten, dat mijn vertrek uit Brabant een groot verlies zou zijn wegens het ver breken van de continuïteit, omdat ik er nu goed inzat; omdat ik nog 8 jaar voor de boeg had, omdat Brabant een bijzondere overgangstijd doormaakt. Verder kreeg ik de speciale zegen, en zou hij om bijzonder gebed vragen van de Clarissen. Dank U monseigneur. Noch die speciale zegen, noch dat bij zondere gebed hebben de gewenste uit werking gehad. Nog de avond van die- zelfe dag werd De Quay in de pers ge noemd als kandidaat-premier van de KVP en op 19 mei nam hij afscheid als commissaris van Brabant, dat met een Kreekrakplan en een gevoel van ver- weesdheid achterbleef. De afloop is bekend. Toen minister president De Quay op die historische 13e mei 1963 samen met Luns en de Belgische, premier Lefèvre en diens minister van Buitenlandse Zaken Fayat het verdrag over het Schelde-Rijnkanaal onderteken de, was het Kreekrakplan vanwege dat kanaal al verhuisd van de Wester- schelde- naar de Oosterschelde-oever. En omgedoopt tot Reimerswaalplan. Onder welke naam het gedoemd was in de mist te verdwijnen, voorgoed. En dat na zóveel inspanningen. MULTI MULTI TAPUL RUUD MICHELS ZN. Breda: t Van onze sportredactie ROTTERDAM - Coen Moi lijn keert terug bij Feyei oord. De legendarisc! linksbuiten wordt het k mende voetbalseizoen beg leider van het eerste elftal De aanstelling is geschied voordracht van trainer Rob J] cobs. Het voorstel vond e warm onthaal bij directe Hans Kraay, die graag zo va mogelijk oud-Feyenoord« naar de Kuip wil halen. Het vernieuwde Feyenoo trad gistermiddag ambitie Span HAZERSWOUDE (ANP) - De weg naar Seoul loopt voor Bet- I tine Vriesekoop via China. De tafeltennis-prof is gis teren met coach Gerard Bakker vertrokken naar Chengdu in midden- China voor een trainings kamp van vijf weken. Na de stage zal Vriesekoop direct doorreizen naar de Zuidkoreaanse hoofdstad om zich bij de Neder landse Olympische ploeg te voegen. De trip naar China is voor Vriesekoop pas in een laat stadium geregeld. De Chinezen zagen haar niet graag komen. „Ze zien in mij een concur rente voor eremetaal. Een pottekijkster wilden ze niet in huis. Vandaar dat ze aanvankelijk negatief reageerden op ons ver- zoek". Bemiddeling van Yang Ying, de Chinese trainster van Vriesekoop, leverde alsnog toestemming op. Van onze sportredactie WESTKAPELLE - NA] speelde gisteravond in de f: nale van het Noormanner toernooi in Westkapelle té gen Sparta. De Bredanaars verloren h duel met 2-1, maar dat was gt zien het spelbeeld zeker in c tweede helft onveidiend. NAC kwam in de tiende m nuut op voorsprong via Pet Matena, die een voorzet vsl Peter Remie doeltreffend on zette. Tien minuten later stor het gelijk via Ronald Lengket van Sparta. Tien minuten r rust zorgde Lengkeek voor c winnende treffer voor zij club. Pal voor het eindsigna spatte een kopbal van Mater van NAC op de onderkant va de lat 'uiteen'. Opstelling NAC: Karelse; Van d( Dungen, Dennis van der Gij Schrijvers, Michel van der Gij Remie, Sweres, Van Gils (46. V: Helmond), Haarman; Matena, Co nelissen. Toeschouwers: 400. MW-Szeged (Hon) 1-0 (1-0) - Arts 1-0. Toeschouwers: 200. Eindhoven-Roda JC 1-1 (0-1) Doelpunten Maas (strafschop) vo Eindhoven en Van de Luer. To schouwers: 500. Cambuur-Go Ahead Eagles 0-3 I 2) - Doelpunten: Baadila 2 en W sterman. Toeschouwers: 700. SV De Lutte (3e klas zon)-FC Gr ningen 1-8 (1-2) - Doelpunten Gr ningen: Groeleken 3, Eykeikamp Regtop 2 en Boekweg. De Lut' Olde Riekerink. Toeschouwet 1000. Varsseveld (2e klas zon)-PSV 0 (0-5) - Doelpunten: Gillhaus Lanckohr 2, Kieft, Heintze en V nenburg. Toeschouwers: 3000. DVS'33 (le klas zat)-Wagening 1-3 (0-0) - Doelpunten Wageni gen: Van Dijk, Koeman en V Kuilenburg. Toeschouwers: 300. Uitslagen Bundesliga: Hamburg SV-Borussia Dortmund 0-0, V Stuttgart-Hannover'96 2-1.

de Stem | 1988 | | pagina 6