praat ndwet )p korte termijn geen processen tegen ether-piraten VOGELVRIJ VERKLAARD Van der Valk-concern koopt Oriental Palace Artsen willen patiënten weigeren die geen aidstest laten uitvoeren I )e$reiya Europese tongen en talen BINNENLAND jpESTEM BINNENLAND ZATERDAG 30 JUL11988 T28 'NALS 1INISTERIE VERWACHT DAT ADVERTEERDERS MET ILLEGALE RADIOZENDERS KAPPEN )EN HAAG (ANP) - De plannen die staatssecre- aris Heerma van Volkshuisvesting heeft met de ïuren van duurdere huizen, leiden volgens het Nederlands Verbond van Huurders tot het vogel vrij verklaren van tienduizenden huurders. - FOTODESTEM/JOHANVANGURP DE STEM COMMENTAAR Bloemkool en champignons helpen tegen tandbederf NIEUWSOVERZICHT Lubbers en Van den Broek naar Indonesië In Colombia ontvoerde Nederlander vrij Acteur Dick Swidde overleden Aantal staaroperaties sterk gestegen Twee doden door treinbotsing in Friesland Recoverkamer vaak oneigenlijk gebruikt YVD wil stop van bejaardenmishandeling een geheime poging van Lgering om de Westland- fopterfabriek toe te spelen |»n Europees consortium "el er een beter Ameri- i bod was. Leon Brittan betrapt op het vertellen leugens aan het parle- 1. Hij nam alle blaam op |om premier Thatcher te ïermen. Zij stond dus bij in het krijt en daarom hij naar Brussel waar salaris 336.300,00 gulden |aar wordt. De conserva- oud-premier Edward heeft Brittan's benoe- fel veroordeeld. „De ianen vragen: wie Groot Brittannië ons [et antwoord is: een oud- :ter die in diskrediet is tcht", riep Ted Heath fend. Ook hij is evenals Cockf ield een voorstan- ran een verenigd Europa, i hij als premier het :e lidmaatschap van de bezegelde. landen tegen ons: nee, u die niet kopen, want u t het non-proliferatiever- tegen kernwapens niet jtekend. Of wij mogen onderdelen kopen die ge kt zouden kunnen worden de fabricage van raket- Deze houding dwingt ons alternatieven te. zoeken rij zelf eigenlijk niet eens len", zei Flecho de Lima. f minister meende ook dat es de zaak overdrijft: „De 'iliaanse economie is een 1 economie, waar het bui- mds kapitaal altijd wei- zal blijven en geroepen is belangrijke rol bij de ont- peling ervan te spelen". EG en Brazilië overleg- n een gemengde commis- Jver investeringsprojecten irazilië. In de commissie n vertegenwoordigers de EG en het Europese ijfsleven. Enkele deels inlandse investeringen in Vijnbouw staan aan felle lek bloot omdat zij het zouden betekenen voor iltuur van tienduizenden iliaanse Indianen. /AFP/RTR) en ze er wel voor, dat jdgenoten het werk on tronden laten. zijn kinderen te betrek bij onderhoud van open- groen, vervanging van gooide ruiten en tal van re klussen. Waar het c is gedaan zou daarnaast orbeeld een sleutelwerk- de behoefte aan het Iselen aan brommers jen opvangen. Trekken eren en volwassenen derlij k met elkaar op dan de behoefte aan vernie- Dmdat aanzien binnen de ook op een positieve fier valt te krijgen. drie hoofdstedelijke on- oekers komen niet toe een dringend beroep op rs. Zij hebben kinderen j wereld gezet. En zij zijn ;erst aangewezenen om st een behoorlijke opvoe- te geven. Maar ouders en nauwelijks tijd voor ten. Zij zijn door de ver- rde tijden hele dagen met zichzelf. Nee, op de ;ving komt het aan: bu- wijkvereniging, woning corporatie, politie, ge- ïte. lang de eerst aangeweze- het echter laten afweten buurmans 'oogje in het geen effect. Dappere po en van anderen zullen eens stranden. Onder- ïende opvoeding kan nu ïaal het verantwoord tbrengen van thuis niet angen. :1. Maar zo is het niet. Hij het dan ook wel ge- eeld hebben, maar hij was t in ieder geval. Want :hten.dat kon Adriaan iland Holst. •eda »b van Brink an onze Haagse redactie lEN HAAG - Het ministe- ie van WVC zal op korte trmijn waarschijnlijk geen jeuwe processen aanspan- ien tegen bedrijven die ad erteren via radio-piraten. Ie bedrijven krijgen eerst de ans om uit eigen beweging iet adverteren te stoppen. Pas Is blijkt dat ze dat nalaten, allen nieuwe gerechtelijke lappen volgen. Een woord voerster van het ministerie van WVC heeft dat desgevraagd meegedeeld. De Amsterdamse rechtbank president mr. Asscher veroor deelde donderdag twee bedrij ven uit de hoofdstad tot het be talen van een dwangsom van 5000 voor iedere keer dat ille gale radiostations in het ver volg hun advertenties uitzen den. De uitspraak is een gevoelige slag voor de radio-piraten, om dat nu de financierders van de radio-piraten worden aange pakt. Eerdere pogingen om via het strafrecht illegale radio stations aan te pakken, misluk ten meestal. „Het gebeurde vaak dat een dag nadat de Ra dio Controle Dienst de appara tuur van een radio-piraat in beslag had genomen, die piraat alweer met nieuwe apparatuur uitzond", aldus een woordvoer ster van WVC. „Dat kon omdat er zo vreselijk veel geld omgaat in deze sector. De uitspraak van de rechter maakt het nu mogelijk de geldkraan dicht te draaien". Het ministerie van WVC heeft er goede hoop op dat ad verteerders nu vrijwillig afzien van adverteren via radio-pira ten. Het ministerie wordt in die mening gesterkt door het re sultaat van een brievenactie in maart. Honderd bedrijven waarvan de RCD had gecon stateerd dat ze veelvuldig via illegale radiozenders adver teerden, kregen te horen dat een groot aantal belangheb benden overwoog hen via een civielrechtelijke procedure aan te pakken. Dertig bedrijven zegden toen hun advertentie contract bij radio-piraten op. „Nu het duidelijk is dat de rechter ons gelijk gegeven heeft, verwachten we dat nog meer bedrijven hun contracten opzeggen. Een bedrijf voelt meestal niets voor het betalen van een dwangsom en nega tieve publiciteit", aldus de woordvoerster. Een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de ministeries van WVC, Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken en van de NOS, Neder landse Dagbladpers, Neder landse Organisatie van Tijd schrift Uitgevers, STER, de vereniging van kabelexploi tanten VECAI, zal zich nog verder buigen over de precieze consequenties van de uitspraak van de Amsterdamse recht bankpresident. Huur dure woningen hog De huren zullen met honderden guldens worden ver- joogd, heeft het NVH berekend. Jet voorstel van Heerma om per 1 juli 1989 de huren boven gulden per maand vrij te laten drijft de huren onnodig ip, aldus het verbond. Het NVH laakt de afschaffing van iet puntenstelsel voor de duur- iere woningen. Via dat pun tenstelsel kan nu nog worden staatssecretaris Heerma bepaald hoe hoog de huur van een woning maximaal mag zijn en hoe hoog de jaarlijkse huur verhoging. In plaats daarvan stelt Heerma een berekeningsme thode voor waarbij de hum- wordt bepaald op basis van de marktwaarde van de woningen in bewoonde staat en het ren dement van staatsleningen. Vooral in de grote steden be staat een schaarste aan wonin gen en daarom verwacht het NVH dat daar de huren om hoog zullen vliegen en dat ver huurders de hum van hun wo ningen die net beneden de 850 gulden ligt, zo snel mogelijk boven die grens zullen probe ren op te trekken. Het NVH wijst erop dat de voorstellen van Heerma niet alleen gevolgen hebben voor de hmen van nieuwe woningen of woningen waar een nieuwe humder in komt. Ook een zit tende humder kan volgend jaar een huurverhoging van enkele honderden guldens krij gen. Daar kan een humder niets aan doen. De enige moge lijkheid die hem openstaat is verhuizen, aldus het verbond. De veilingmeesters W. A. M. Dieker (links) en A. Troostwijk aan het werk tijdens de veiling van het Oriental Palace. Zo'n 2.000 mensen, waaronder nogal wat Chinezen, woonden de openbare verkoping bij. - fotoanp IN 1849 stierf kardinaal Giuseppe Mezzofanti. Hij sprak, zo wordt gezegd, 50 talen, verstond nog eens 20 andere en kon 114 talen rertalen. Zo'n Europeaan hadden we kunnen gebruiken in I992, het ma gische jaar van dat éne, mooie Europa. Feit is dat dan 95 procent ran de 320 miljoen EG-Europeanen een tweetalig woordenboek moet raadplegen alvorens elkaar simpel te kunnen groeten. Had het Esperanto, de geflopte, kunstmatige wereldtaal, een uitkomst kunnen zijn? Esperantisten die vorige week op een in ternationaal congres in Rotterdam het honderdjarig bestaan van de taal herdachten, beantwoordden die vraag bevestigend. De werkelijkheid is dat sinds de Pool dr. Zamenhof in I888 de taal sa menstelde, het Esperanto door slechts een paar miljoen mensen wordt gesproken. Veilige conclusie: het Esperanto is onbruikbaar als wereldtaal en als Europese taal. Wat dan, als we ons tot dat éne Europa beperken? In de Euro pese hoofdkwartieren worden de Europeanen aangemoedigd eikaars talen te leren. Dat is (in alle talen) gemakkelijker gezegd dan gedaan. Zeker, het is buiten kijf, dat Europese talen en culturen onover troffen gemeenschappelijke erfgoederen vertegenwoordigen. Wie zijn ogen echter niet wil sluiten voor de werkelijkheid moet levens constateren dat zij barrières vormen. De taalbarrière wordt verantwoordelijk gehouden voor de geringe mobiliteit in het Europa van de Twaaf. Voorbeeld: minder dan 2000 van de 60.000 doktoren in de EG werken in andere landen, terwijl zij voor alle landen gekwalificeerd zijn. De kleine landen in de EG, Nederland voorop in Europa is het gezegde, dat elke Nederlan der wel een taal over de grens spreekt - leveren de meeste Euro- craten. De grote landen, met uitzondering van West-Duitsland, de minste, omdat zij het minst veeltalig zijn. Het taalprobleem kost Europa ook handen vol geld. Een derde van het administratieve budget in de EG is nodig voor het vertalen en het tolken. Een van de drie Eurocraten is fulltime bezig met het omzetten van teksten uit de ene taal in de andere. Vertaalcomputers zullen op een goede dag een uitkomst zijn, maar zover is het nog lang niet. Intussen zal de voertaal in Europa steeds meer Engels worden, omdat de meeste leerlingen op de scholen in de EG-landen in de eerste plaats Engels kiezen en leren. Dat verdriet de Fransen. Bij de oprichting van de Euro pese Gemeenschap, de Zes, voerde de lingua franca de boven toon, maar sinds het aantal landen verdubbelde is Frans naar de achtergrond gedrongen. Nog een factor die het Frans verdron gen heeft: de taal der computers en data-processors is Engels, internationale wetenschappers, popsterren en verkeersleiders converseren in het Engels Toch wordt Engels, hoewel overheersend, nog niet zo alge meen gesproken als de Britten en leren zelf wel eens denken. Als een Engelsman 20 kilometer buiten Milaan autopech krijgt, komt hij met zijn beste Engels mooi niet in een garage. Belastingwetten, muntkoersen en technische dingen kunnen in Europa gemakkelijk worden geharmoniseerd of gestandaardi seerd, maar talen? No way, gelukkig niet. Levende talen vertegenwoordigen het leven en de cultuur van een volk en moeten dus blijven bestaan en dus door onszelf en andere volkeren geleerd worden. Zelfs de zogenaamde dode ta len vertegenwoordigen een stuk van ons leven en cultuur en zij verdienen het eveneens permanent bestudeerd te blijven. Er is één maar. De regeringen van de Europese Twaalf moeten he mensen de kans geven een vreemde taal te kunnen leren. Dat betekent dat regeringsleiders wat minder moeten gaan luisteren naar de hartslag van het bedrijfsleven - dat almaar meer geld wil voor exacte wetenschappen, omdat dat in toekomst het meeste 'endement zou opleveren. Dat betekent automatisch dat de rege- bngsleiders gevoeliger moeten zijn voor de hartslag van de cul- tuur, de taalwetenschappen en de menswetenschappen in het al- Oemeen. Meer geld voor taal en cultuur, desnoods wat minder voor de technologische ontwikkeling. Dat is nodig willen we straks in Europa onze tong niet breken. 01 komen we toch ooit nog uit bij iets zo kunstmatigs als het Es peranto? BREUKELEN (ANP) - G.A. van der Valk, eigenaar van de gelijknamige keten van hotel-restaurants, heeft vrijdag het Oriental Palace in Breukelen gekocht. Van der Valk moet welgeteld 14.111.220 gulden neerleggen voor het gebouw en een deel van de inboedel. Het Van der Valk-concern telt reeds 42 hotel-restaurants. Het Oriental Palace behoudt op deze manier zijn huidige be stemming als eet- en slaapgele- genheid. Wat dat laatste be treft sprak Van der Valk al over 'goedkope overnachtin gen'. Ad van der Valk, de 32-ja- rige zoon binnen het familiebe drijf, verwacht dat het nieuwe hotel-restaurant al begin sep tember open gaat. Er zal wel het een en ander moeten wor den verbouwd. Van der Valk: „De Chinese tuin veranderen we in een mooie Van der Valk parkeerplaats en die enge dra ken gaan ook weg." Ook zijn vader zei van plan te zijn 'de tierelantijntjes' te verwijderen. De grootste verbouwingen, zo als het verwijderen van de in Chinese stijl uitgevoerde kap, zullen na de opening gebeuren. Het nieuwe hotel moet zo snel mogelijk open om geld te ver dienen, aldus Van der Valk. Grootmoeders keuken zal er centraal staan, zo kondigde de horecaman al aan. Vader Van der Valk was met twee zoons en twee neven naar de veiling gekomen. Volgens zoon Vincent van der Valk zou het concern bereid zijn geweest tot 18 miljoen gulden te bieden. Het werd een kleine 4 miljoen gulden minder. Van onze verslaggever Het dagelijks spoelen met een mondvloeistof waarin een natuur lijke zoetmaker is op gelost, voorkomt tand bederf. Twee onder zoekers van de tand- heelkunde-faculteit van de Rijksuniversi teit van Groningen zijn tot deze opzienba rende conclusie geko men, die loodrecht lijkt te staan op de ettelijke tandarts-campagnes tegen het eten van snoep en andere zoe tigheid. Prof. dr. J Arends en dr. M.T. Smits ontdekten dat kleine hoeveelheden van de natuurlijke zoetstof xylitol de ontkalking van het tandglazuur en het tandbeen tegengaan, vooral op plekken waar weinig tand-aanslag of plaque te vinden is. Er treedt maar liefst 65 pro cent minder ontkalking op bij gebruik van xylitol vergeleken met gewoon water en een suiker-op- lossing. De zoetstof komt van nature voor in vruchten als aardbeien, kersen, pruimen, maar ook in groentes: bloem kool, champignons. Het gehalte aan xylitol kan oplopen tot een pro cent van het gewicht van vrucht of groente. UTRECHT (ANP) - Prof. dr. F.L. Meijler van het In teruniversitair Cardiolo gisch Instituut Nederland vindt het verdedigbaar dat cardiologen een aidstest willen laten uitvoeren bij patiënten bij wie ze een ver richting moeten uitvoeren waardoor ze met bloed in aanraking komen, zoals een catheterisatie, en bij patiën ten op de hartbewakingsaf- deling. „Indien de patiënt hiertoe toe stemming weigert, ontslaat dat de cardioloog van de (morele) verplichting het voorgenomen onderzoek of de behandeling uit te voeren", aldus Meijler in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Hij acht deze stelling in nog sterkere mate van toepassing op de hartchirurgen. Als blijkt dat de patiënt seropositief is kan de arts extra voorzorgs maatregelen nemen. Meijler zegt 'niet aan te nemen' dat een cardioloog een onderzoek of be handeling zal weigeren als de patiënt aan de test meewerkt en seropositief blijkt. Hij heeft zich zeer geërgerd aan de uitspraak van staatsse cretaris Dees (Volksgezond heid) dat artsen die buiten me deweten van de patiënt een aidstest uitvoeren met het me disch tuchtrecht kunnen wor den geconfronteerd. Zorgverle ners hebben er volgens Meijler recht op te weten, welke risico's ze nemen. Hij zegt dat de arts of verpleegkundige vooral on der spoedeisende omstandighe den vaak danig onder het bloed kan komen te zitten. De gang bare hygiënische maatregelen bieden bij rondspattend bloed volgens hem geen waarborg te gen besmetting met het aids vi rus. Zelfs als de kans op besmet ting in de hartcatheterisatieka- mers en bewakingsafdelingen verwaarloosbaar klein zou zijn, kan de afweging van de door Dees benadrukte bescherming van de persoonlijke levenssfeer van de patiënt tegen de ge zondheidsrisico's van de zorg verleners naar de mening van Meijler een beroep op het me disch tuchtrecht niet recht vaardigen: „Binnen de Neder landse gezondheidszorg, dus ook binnen de cardiologie, wordt tot dusver in voldoende mate rekening gehouden met de belangen van de persoon lijke levenssfeer van alle pa tiënten, ook zonder dat het me disch tuchtrecht in stelling werd gebracht." Meijler stelt dat 'men als buitenstaander geen partij moet kiezen tussen vaag om schreven privacy-principes, waar men zich bij andere pa tiënten nauwelijks om lijkt te bekommeren, en het beroepsri sico van de zorgverlener'. De politiek moet er zich niet mee bemoeien, vindt hij: „Genees kunde wordt niet in de Tweede Kamer gemaakt, hoogstens be lemmerd, maar in de laborato ria, de ziekenhuizen en aan het ziekbed thuis." Voorzitter prof. dr. H.H.M. de Boer van de Nederlandse Vereniging voor Heelkunde meldt dat het bestuur de chi rurgen heeft geadviseerd om, als ze dat relevant vinden, pa tiënten te vragen hen te infor meren over mogelijke risico's voor de hulpverleners. Als de patiënt kenbaar maakt dat hij een verhoogd risico draagt kan hem worden gevraagd een aid stest te ondergaan. Het bestuur gaat er daarbij van uit dat se ropositieve patiënten niet van behandeling worden uitgeslo ten en dat ze net zo worden be handeld als seronegatieven. Doel van de test is het nemen van specifieke maatregelen om de kans op besmetting tot een minimum te beperken. Daar onder vallen volgens De Boer ook het werken met ervaren personeel en het vermijden van tijdsdruk tijdens de ingreep. Het belangrijkste risico tijdens operaties vormen verwondin gen door een naald of mes. Om dat dit soort ongelukjes zich bij assistenten in opleiding bijna twee keer zo vaak voordoen als bij chirurgen, moeten operaties bij seropositieve patiënten door ervaren operatieteams worden uitgevoerd. De Boer wijst ook op de kos ten. De ziekenhuizen werken nog met budgetten van voor de aidsperiode en dat betekent volgens hem dat öf de extra preventieve maatregelen niet of onvoldoende kunnen worden genomen, óf dat andere uitga ven voor onderzoek en behan deling omlaag moeten. Dat de extra voorzorgsmaatregelen duur zijn illustreert hij met de mededeling dat de VU in Am sterdam en de KU in Nijmegen de minister voor 1988 bijna 2,5 miljoen gulden extra hebben gevraagd om de studenten tandheelkunde te beschermen tegen besmetting met het aids- virus. JX fiT 15 In Amerika, waar anders, is eens op een rijtje gezet hoe ge welddadig samenleven kan zijn. En wat blijkt? 14 Procent van de getrouwde stellen rost elkaar af, terwijl bij lieden die onge huwd samenwonen maar liefst 35procent meppen uitdeelt. Bij geliefden die apart van elkaar wonen, heeft 20 procent losse hanjes. Maar in hun geval kan het natuurlijk ook zo zijn dat ze er elkaar met de LAT van langs geven. Er zijn in Amerika gevallen bekend van teerbeminden die elk aar de ogen uit krabden. Het klopt dus dat liefde blind maakt. De betreffende onderzoeker wijt het hoge aantal vechtpar tijen onder samenwonenden aan het feit dat die paren meestal armer zijn. Daardoor hebben ze met elkaar veel meer te stellen. Armen nemen elkaar kennelijk minder in de armen. De onderzoeker, ene Murray Strauss, gelooft ook heilig in de kracht van het boterbriefje. Zonder dat bewijs botert het niet tussen twee partners, stelt hij. Zou dat in ons land ook zo zijn of hebben we hier te maken met een typisch Amerikaans verschijnsel? Gaat er ook in Ne derland achter de vitrage een hoop ellende schuil of is er bij ons geen vit-rage Ik stel voor dat we hoe dan ook dit weekeinde eens extra lief zijn voor elkaar. Geen discussie maar een kussie. Dag schatjes van me, tot volgende week. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers en minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken brengen in het najaar een kort officieel bezoek aan Indonesië. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst heeft dit vrijdag bevestigd. Over het precieze tijdstip van het bezoek is nog overleg gaande. Maar naar het zich laat aanzien valt het in de periode oktober- november. Ook het programma staat nog niet vast. Volgens de woordvoerder gaat het in elk geval om een bevestiging van de betrekkingen en politiek overleg. Eerder hebben enkele vakmi nisters Indonesië al bezocht. DIEMEN (ANP) - Eén van de twee Nederlanders die op 19 fe bruari in Colombia werd ontvoerd, is vrijgelaten. Het is H. Bol huis, medewerker van Holland Chemical International in Die- men. Een woordvoerder van het bedrijf heeft dit vrijdag mee gedeeld. Hij heeft dit vernomen van een aan HCI geliëerd bedrijf in de Colombiaanse hoofdstad Bogota dat de onderhandelingen met de ontvoerders voert. De andere Nederlander, J. Meertens, wordt nog vastgehouden. Over de identiteit van de ontvoerders is nog niets bekend, maar zij zouden slechts geldelijke motie ven hebben voor de ontvoering. AMSTERDAM (ANP) - In zijn woonplaats Amsterdam is vrijdag op 82-jarige leeftijd de acteur Dick Swidde over leden. Hij werd vooral be kend door zijn rol als Boze Buurman in de televisieserie 'Ja Zuster Nee Zuster' van Annie M.G. Schmidt. Twintig jaar geleden was deze serie een enorm succes. Swidde de buteerde in 1933 als toneelac teur. Twintig jaar lang speelde hij bij de Nederlandse Comedie. Daarnaast speelde hij in enkele Nederlandse speelfilms en schreef hij tek sten onder meer voor Wim Sonneveld. Swidde speelde vooral kleine karakterrollen. UTRECHT (ANP) - Het aantal staaroperaties is de afgelopen jaren zeer sterk toegenomen. De stijging deed zich vooral voor bij bejaarden van 75 jaar en ouder, een groep waarin het sinds 1975 meer dan verdubbeld is. Maar ook in de groep tot 45 jaar steeg het met bijna de helft. Dr. D. Hoogendoorn van de Stichting Informatiecentrum voor de Gezondheidszorg schrijft deze ontwikkeling in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde toe aan de overgang van het verwijderen van de lens met het omringende kapsel, naar een operatie waarbij alleen de lens wordt verwijderd en wordt vervangen door een kunstlens. Het totale aantal operaties is gestegen van ongeveer 4.900 in 1971 tot 18.750 in 1986. Dat komt neer op een stijging van 44 tot 126 per 100.000 inwoners. De implantatie van een kunstlens heeft nu vrijwel algemeen ingang gevonden. UTRECHT (ANP) - De machinist van de trein Leeuwarden- Groningen is vrijdagmiddag om het leven gekomen door een botsing met een vrachtwagen op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg over het enkelsporige baanvak tussen Leeuwarden en Hardegarijp. Ook de chauffeur van de vrachtwagen kwam door het ongeval om. De 25 reizigers bleven ongedeerd. De trein reed volgens de NS met een snelheid van honderd kilometer per uur toen hij tegen de met zand geladen vrachtwagen botste. De trein is volgens NS gedeeltelijk ontspoord en ernstig beschadigd. De reizigers zijn met een buurtbusje naar het station Hardegarijp gebracht. De spoorwegen hebben bussen ingezet voor het vervoer van reizigers tussen Leeuwarden en Hardegarijp. UTRECHT (ANP) - De verkoeverkamer, bestemd voor de bewaking van patiënten direkt na een operatie, wordt steeds vaker oneigenlijk gebruikt. Op de verkoeverkamer worden wel eens kleine ingrepen uitgevoerd, hetgeen aanleiding kan zijn tot ongelukken. Daarnaast wordt de verkoeverkamer volgens de commissie gebruikt als wachtruimte voor te opereren patiënten en zelfs als 'overloop' voor een te volle intensieve zorg-afdeling. De commissie heeft daar bezwaar tegen, omdat dit ten koste gaat van de bewaking en verzorging van de verkoeverpatiënten. DEN HAAG (ANP) - Het VVD-kamerlid Terpstra eist in schriftelijke vragen aan minister Brinkman (WVC) op korte termijn alsnog maatregelen om paal en perk te stellen aan mis handeling van ouden van dagen in bejaarden- en verpleegte huizen. Terpstra verwijst naar een recente publikatie in het blad Samen Op Weg van de ANBO, de bond van ouderen, over situaties Wharin (soms demente) bejaarden zouden worden vastgebonden, in het gezicht geslagen en vernedera

de Stem | 1988 | | pagina 3