DESTEM 17QM F R E DITI El Barbecueën, neem er de tijd voor I f Muziekdozen luisteren f Paalzitters bekijken in Noordwijkerhout 1 Win een Stem-verrassingspakket DES Biich ontde de St De ku en sn F~ r e r r 1 l l W- ZATERDAG r\ 30 JUL119881C. ft specifiek zomers Wachten Kwetsbaar ft kijk daar eens Carillion Konijn ft verder landinwaarts ft even piekeren achter Reporter Ben Quick I De barbecue is niet meer weg te denken uit de zomerse keuken. Het is een populaire en gezellige manier van eten, maar helaas niet helemaal zonder gevaar. De GGD Streekgewest Westelijk Noord-Brabant heeft een lijst met handige tips samenge steld. Om snel en lekker te kunnen roosteren heeft u een heel hete, witte gloed nodig, met rode gloeipuntjes er onder. Geen vuur Met echt vuur verbrandt het eten al leen maar. Voor een goede, withete kool- laag is het belangrijk, dat u zeker 3A uur voordag u wilt beginnen de barbecue in stalleert en aansteekt. En bespaar daarbij niet op kolen. Ge wone houtskool is goedkoop maar brandt snel op, zodat u tijdens het roosteren kolen moet bijvullen. Én dat geeft een heleboel vies stof, vieze rook, vlammen en een vieze smaak aan de gerechten. Briketten zijn be ter, omdat ze, eenmaal heet, heel lang blij ven gloeien. Bij het verbranden van houts kool kunnen gemakkelijk schadelijke stof fen vrijkomen. Wordt het vlees te snel op het vuur gelegd, dan komen die stoffen op het eten terecht. Het is beter te wachten totdat de houts kool met een laagje as is bedekt. Petroleum is met geschikt om vuur aan te maken. Petroleum verbrandt niet volle dig, waardoor schadelijke stoffen ontstaan. Gebruik voor het aansteken van de barbe cue spiritus of, nog beter, aanmaakblokjes. Door oververhitting of te lang verhitten wordt het oppervlak van het vlees eerst droog, dan zwart en tenslotte verkoolt het vlees. Hierbij ontstaan schadelijke stoffen (Een ander nadeel van te snel verhitten is dat het vlees er van buiten wel gaar uitziet, maar van binnen nog rauw is). Tenslotte veroorzaakt vet dat uit het vlees in het vuur druipt, de nodige schade lijke stoffen. De ongewenste stoffen die bij deze processen ontstaan kunnen de kans op kanker vergroten. Een zelfgemaakte barbecue van wat ste nen en een stuk kippegaas is af te raden. Gaas wordt meestal gemaakt van een lege ring van diverse metalen. Kippegaas is niet bedoeld om in contact te komen met voe dingsmiddelen. Gebruik als rooster altijd materiaal dat hiervoor bestemd is. Vlees en kip zijn favoriet op de barbeque. Dit zijn kwetsbare produkten en van na- Barbecueën wordt door alle lagen van de bevolking met graagte gedaan. Onze politici bijvoorbeeld doen zich elk Jaar voor het zomerreces te goed aan flink wat geroosterd vlees. - fotoanp ture besmet met bacteriën. In een warme omgeving vermeerderen deze bacteriën zich zeer snel. De omstandigheden tijdens het barbecueën - warm weer, warmte van het vuur - zijn dus ideaal voor bacteriën. Tijdens het roosteren worden de bacteriën gedood, maar leg het gare vlees dan niet terug op het bord waarop eerst het rauwe vlees lag. Neem hiervoor een schoon bord. Natuurlijk is veilig barbecueën nog wel mogelijk, maar neem de volgende punten in acht: - Voorkom de kans op oververhitting, ver branden of schroeien. Een goede afstand van het rooster is 25-40 cm. - Neem geen vette vleessoorten. Hieruit druipt veel vet in het vuur. Loopt er toch vet uit, doof dan de vlam met een planten spuit. Vaak is aluminiumfolie de oplos sing. - Eet geen donkere of verbrande stukken. - Rooster het vlees goed gaar. Kook even tueel dikke stukken zoals kippepoten kort voor. Stukken dikker dan vijf centimeter zijn niet zo geschikt om te barbecueën. - Voorkom kruisbesmetting door keuken gereedschappen en serviesgoed voor het rauwe en voor het gare produkt gescheiden te houden. - Neem vlees, kip en groente niet te lang van te voren uit de koelkast. Zet niet te veel van te voren klaar. - Maak rauwkost kort voor de maaltijd klaar en was de groente goed. - Zet een kleine braadslee op de rand van het rooster om gare stukjes meteen van het vuur te halen. - Bewaar geen resten, ook niet van sau sen. - Blijf altijd bij het vuur, want barbecue eten kun je niet genoeg omdraaien. Het brandt jammer genoeg sneller aan dan je zou denken. - Zet de barbecue uit de wind, zodat u zelf niet in de rook zit. En de buren zitten ook graag uit de stank - Met een emmertje met zand, een schepje en een gieter vol met water naast de barbe que, handelt u snel als er toch iets mis mocht gaan. - Hoe eenvoudig barbequen ook lijkt houd kleine kinderen bij de barbecue van daan. - Gooi nooit tussentijds spiritus op de barbecue, dit is levens gevaarlijk. - Mocht u zich tijdens het barbecueën verbranden. Denk dan aan de regel eerst water de rest komt later. Dus koelen en dan naar de dokter. Door Rob Bruntlnk „Ga jij maar buiten spelen!" Het zal je maar gezegd worden. Je zou er haast boos van worden. De toegesprokene is er echter niet zichtbaar rouwig om; de toegesprokene is een speeldoos. Desbetreffend doosje maakt deel uit van het Kijk- en Luistermuseum in het Gel derse Bennekom. Tientallen mechanische muziekdozen staan er opgesteld, van hand palm-grootte tot metershoog. „Maar er is één nadeel aan alle muziekdozen: als je ze eenmaal hebt aangezet, moet je het hele melodietje wel blijven afluisteren, want je kunt het niet stopzetten. Sommige duren gewoon veel te lang om tijdens een rond leiding te laten luisteren", zegt Marieke van den Hazel, terwijl ze een groep van vijfentwintig bezoekers de museumzaal rondleidt. „Vandaar dat dit doosje buiten mag spelen". Van den Hazel is tevens bestuurslid van de stichting die het museum onderhoudt. In het museum staan twee verzamelingen geëxposeerd: een collectie mutsen, kos tuums, gebruiksvoorwerpen en foto's van Bennekom in vroeger tijden, en een unieke en kostbare verzameling speeldozen. De verzameling was een bezit van Ir. F. Moltzer uit Bennekom. Na zijn overlijden ging de collectie over in handen van een daarvoor speciaal in het leven geroepen stichting, de Moltzerstichting. Vanaf 1974 zit zij met het museum in een pand aan de Kerkstraat, in het centrum van Bennekom. In de verzameling valt een technisch on derscheid te maken tussen de cilinder- en schijvenspeeldozen. De cilinder speelde tussen 1796 en 1885 de hoofdrol bij de ver vaardiging van muziekdozen. De eerste doos werd gemaakt door een Zwitserse horlogemaker, die graag een muziekje uit zijn horloge wilde laten komen. Het prin cipe keek hij af van het carillion. Met de nodige aanpassingen komt het erop neer dat hij pinnetjes op een ronddraaiende ci linder plaatste die tegen de ijzeren tanden van een kam tikten. Elk tandje heeft een andere toon. De hoogte en lengte van het pinnetje bepaalt hoe hard en hoe lang de toon de ruimte wordt ingeslingerd. Vanaf 1885 werd de cilinder van minder belang: de schijf werd ontdekt. Terwijl de pinnetjes één voor één met de hand op de cilinder moesten worden geplaatst, kon een machine op tientallen schijven tegelijk verhogingen aanbrengen. Maar rond 1920 stortte de muziekdo- zenmarkt in. De grammofoon kwam op en vernietigde de behoefte aan de speeldoos. Veel instrumenten kwamen op de vuilnis hoop terecht, slechts sporadisch vervulde de speeldoos nog de primaire functie. De De zeer beweeglijke banjospeler uit 1908 - foto kijk-en luistermuseum industrie reageerde erop door steeds meer de souvenir-kant op te gaan. Vooralsnog met succes. Van beide soorten speeldozen (met ci linder en schijf) staan vele voorbeelden op gesteld in Bennekom. Ze werden in ver schillende vormen gegoten: bij voorbeeld als sigarettendoosje, beker, kerstklok of bierpul. Er staat zelfs een antieke pispot waarin een muziekdoos is bevestigd. En de modernere toilet-variant: trek aan het pa pier van de toiletrol en een deuntje volgt. Ook in de speelgoedsfeer was de speeldo zen-industrie actief. Het leukste voorbeeld daarvan is een wollig wit konijn, dat in een groene kool zit verstopt. Zodra de veer is opgedraaid, klinkt er een melodietje, wipt het konijn vanuit de kool omhoog, hapt het in de koolspitst ondertussen zijn oren en duikt vervolgens terug in de kool. Nog meer beweging zit er in een mecha nische banjospeler, uit 1908. Met een enorm geratel wordt de veer opgewonden, maar het resultaat mag er zijn. Het is een ingenieus schouwspel; bijna alles beweegt. Zijn ogen, zijn schouders, de nek, de lin kervoet die de maat meetikt.... En onder tussen wordt niet vergeten de banjo te be spelen. In 1987 bezochten zesduizend mensen het museum. Iedere bezoeker krijgt een rondleiding en alle dozen zijn in werking te zien. Gevolg daarvan is wel dat er regel matig wat kapot gaat, en de reparaties zijn zeer duur. „Maar ja", denkt Van den Ha zel hardop, „wat moet je dan? Moet je die dozen alleen maar laten zien? Een luister museum in diepe stilte bezoeken...? Nee, dat is niets. Dat zou jammer zijn". Het Kijk- en Luistermuseum, Kerkstraat 1, 6721 VA Bennekom, telefoon 08389-14629. Openingstijden: 1 mei-15 september, op dinsdag tot en met zaterdag van 14.00-17.00 uur. In de periode 16 september-30 april, op woensdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen na afspraak. 'Verder landinwaarts' is een rubriek met toeristische en culturele tips. De rubriek komt tot stand iri samenwerking met ANP, ANWB en het Nederlands Bureau voor Toerisme. Stolpboerderijen - In het Stedelijk Mu seum in Alkmaar kan tot en met 14 augus tus de tentoonstelling 'De stolp te kijk' worden bekeken. In deze tentoonstelling staat een typisch Noordhollands agrarisch bouwwerk centraal: de stolpboerderij. Aan de hand van foto's, plattegronden en teke ningen wordt een beeld gegeven van de ontwikkeling, de verschillende typen en de constructie van deze boerderij. Ook wor den voorbeelden getoond van goede of slechte restauraties en renovaties van dit pyramide-vormige bouwwerk, dat in hoge mate het beeld van het Noordhollandse landschap bepaalt. Het museum is ge opend van dinsdag tot en met vrijdag van 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. Paalzitten - In Noordwijkerhout heeft tot en met morgen weer het wereldkampioen schap paalzitten plaats. De 18 deelnemers op de palen in het Oosterduinsemeer mo gen hun palen in het geheel niet verlaten, maar kunnen wel meegenieten van de di verse activiteiten die rond het kampioen schap plaatsvinden. Er zijn o.a. touwtrek wedstrijden, er stijgt een luchtballon op, de jeugd kan schatgraven en er is vuur werk. Voor meer inlichtingen VW Noord wijkerhout 02523-2096. Frans festival - Rond de schilderachtige Oude Haven en de kubuswoningen in Rot terdam heeft tot en met morgen een Frans festival plaats. De Parijse sfeer is een be langrijk uitgangspunt voor dit festival. Zo kunnen bezoekers o.a. een klein Montmar- tre verwachten met veel lichte muziek, dans, theater en mode. verder zijn er ten toonstellingen, Franse reisorganisaties en luchtvaartmaatschappijen en volop stok brood, wijnen, kazen en andere Franse heerlijkheden. Bezoekers kunnen vrijdag en zaterdag vanaf 21.00 uur rond de Oude Haven terecht. Op zondag kan het festival vanaf 13.00 uur bezocht worden. Country - Tijdens het Country en Western Festival vandaag en morgen in Oirschot treden o.a. Albert West en het orkest Voice op. Dit optreden begint vandaag om 20.00 uur. Op zondag treden diverse coun- try-groepen op. Verder zijn er attracties waaronder een rodeo-stier, het ponyzitten en een kop van Jut. Het festival duurt dan van 14-20 uur. Staphorst - Op de woensdagen 3 en 10 augustus kan de bezoeker nader kennis maken met de gemeente Staphorst. Op een groot aantal bedrijven wordt dan weer open huis gehouden en krijgen belangstel lenden voorlichting over de te bezoeken Paalzitters In Noordwijkerhout op Jacht naar de wereldtitel. - foto anp bedrijven. Bezocht kunnen o.a. worden de Nederlands Hervormde kerk, de Koren molen Staphorst, het gemeentehuis en de gemeentelijke museumboerderij. De natio nale vlag en het bordje met het opschrift 'Staphorstdag' wijzen de weg naar de ob jecten. De bezoektijden zijn van 10-12 uur en van 13-17 uur. Voor meer inlichtingen VW Zwolle 038-213900. Glas - Leerdam: de naam van deze stad is verbonden met glas. Op drie plaatsen in de glasstad zijn exposities over glaskunst. 'De smaak van glas' is te proeven in glasstudio 'De oude Hom' - een omgeving waar glas wordt gemaakt - en waar de stichting 1000 graden Celsius (een club van glasverzame laars) werk uit deze werkplaats toont. Deze glasstudio van Willem Heesen ligt aan de Vlietskant 6. In de binnenstad, aan de Kerkstraat, bevindt zich het Hofje van mevrouw van Aerden. Daarin bevindt zich de expositie 'Een glazen architectuurma quette' met geheel in glas gebouwde archi tectuurmaquettes, waaronder een Rietveld. De Rietveldacademie uit Amsterdam laat tenslotte in De Meelfabriek aan de West- wal kunstwerken in glas zien van een tien tal docenten en (ex-)studenten van deze academie. Tot 20 augustus; donderdag-za terdag 11.00-16.00 uur en zondag 13.00- 17.00 uur. Vingerplanten - In het Kruithuis in Den Bosch is tot 4 augustus de expositie 'Vin gerplanten' te zien. Daarachter gaat schuil een presentatie op de scheidslijn tussen ge bonden en vrije kunsten. Het motto is 'il lustreren'; vanuit drie invalshoeken, on derling alleen verbonden door humor met een surreële inslag. Theo Barten laat teke ningen zien waarbij de lijnvoering (ge dacht vanuit de strip) belangrijk is. Ze ont staan met mallen, sjablonen, passers, ar- ceerapparatuur en airbrush. Sylvia Weve heeft een enorme vaart (agressief en gewild slordig) in haar tekeningen zitten. Ander zijds maakt zij ze ook heel rationeel met de computer. Studio Dumbar werkt vooral met geënsceneerde foto's. Alle drie werken voor grote uitgevers en bladen. Ma.-zo. 10.00 (zo 13.00)-17.00 uur. Utrecht, een hemel op aarde - In het fraaie Catharijneconvent aan de Nieuwegracht is tot 18 september 'Utrecht, een hemel op aarde'. Deze expositie is een van de hoog tepunten van de manifestatie 'Utrecht Middeleeuwse kerkenstad 1988' bij de vol- tooing van de restauratie van de oude bin- nenstadskerken. Het denken van de Mid deleeuwse mens, zoals dat in de religie/ kerken tot uitdrukking komt, wordt aan de hand van kostbare handschriften, relieken, schilderijen etc. geïllustreerd. Uit Aken is er de Liutharcodex; uit Emmerich de Wil- librorddiarche; uit Keulen het Modoaldus- kruis; uit Parijs het tiende eeuwse Apoca- lypshandschrift etc. Di-zo. 10.00 (za./zo. 11.00)-17.00uur. Hendrickje Stoffels - In Bredevoort in de Achterhoek viert momenteel haar 800-jarig bestaan met onder meer een tentoonstel ling rond Hendrickje Stoffels, vrouw van Rembrandt. Zij werd in 1626 in Brede voort geboren, waar haar vader als ser geant in garnizoen lag. Haar leven wordt geïllustreerd met onder meer tien etsen van Rembrandt, het wassen beeld van Rembrandt uit Madame Tussaud, oude prenten, archiefstukken en reprodukties. Tot 15 augustus dagelijks van 10.00-21.00 uur ih de school 'Op 't Zand'. Afrikaanse cultuur - Het Afrikamuseum in Berg en Dal bij Nijmegen is de moeite waard om je te oriëteren in culturele en ar tistieke uitingen in zogeheten Derde-We reldlanden. Tot half oktober extra: 'Het sterke geslacht'; een expositie met film over het leven van plattelandsvrouwen in Nepal, Nederland en het Afrikaanse Bur kina Faso. Zeven units waarin vergelijkin gen worden gemaakt over aspecten van het leven (wonen, gezin, werk etc.). In april '89 komt deze tentoonstelling naar Breda. Ook de afgelopen week kwamen de puzzel oplossingen weer met honderden tegelijk binnen. De volgende drie Stem-lezers sleepten een Stem-verrassingspaket in de wacht: A. Tak, Burgemeester Freijterslaan 94 in Roosendaal C. Kustermans, Patrijsstraat 30 in Hulst C. Spinnewijn, De Casembrootstraat 2 in Groede De winnaars krijgen hun prijs zo snel mo gelijk toegestuurd. Ook deze week kunt u weer meedingen naar een van de drie verrassingspakketten. Los dus de puzzel op en zet de twee sleu telwoorden die er uit af te leiden zijn, op een briefkaart. Stuur die briefkaart voor woensdag a.s. naar: redactie De Stem, t.a.v. Even Piekeren, Postbus 3229, 4800 MB Breda. gebraden ribstukje drabbig 4 kunst- produkt sint ontharen 7 raam- scherm beest on kreukbaar 12 speel goed r> 8 bericht gever viseter rijg- snoer tegen over grillig harig draadje vakantie slecht viool speler knaag dier schaak stuk gewis vrouw, dier 15 oude munt onder wijs roofdier kolftles 2 dieren verblijf bezor ging vloei stof 11 10 muziekin strument met een lepel eten inwendig orgaan telwoord uitvinder van de telefoon zwaar lijvig in boorling grond soort buiten muur draag baar wiskun dig getal lastdier hard ge steente militaire insluiting 5 Javaans orkest gemeen schappe lijke weide com mando zuurdeeg 13 stad in Duitsland 14 droog- vloer rivier in Engeland 20 visgerei 18 tussen- zetsel hier of daar voor zetsel draag- balk f muziek noot symbool van neon 17 idee vrucht baar 19 maan godin steun paal 9 slot woord 16 Welke woorden vormen de letters in de vakjes 1 t/m 10 en 11 t/m 20? 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Van onze Boudewijn Biich kri Verenigde Staten er naar elementen van tuur waarmee hij band onderhoudt, schappelijke kenmer 'De wereld van Bou gen bij de VARA va In de eerste afleve kaanse televisie in I Büch vraagt zich he waar is dat in de vijf jaar eerder gebe klopt het dan ook d de Nederlandse tele zelfde zijn als de A ma's van nu? Boudewijn neemt studio's van een kaanse tv-produkties levisiedominee, neen name van een quiz spreekt met de nieuwsshow. Telkens toetst Büch die van Miles Beller de Hollywood Repo bijna Europese mer van de televisie in heeft Boudewijn Büc ring van zijn 'Wereld colm Jamal Warner, van zoon Theo speelt en met de Nederla Jong. Vanuit Hollyw een vergelijking met tie. Boudewijn Büch oppakte met het zee programma Büch rr Britse (ex-)Stoneszan Büch trok met een Verenigde Staten en menten van de Amen mee hij zich verbonde In de perste afleven, de Amerikaanse tele dook tv-studio's in, sj Door Dirk Vellenga In de strijd om de A smakeloze, vrouw-om deel-bevestigende en serie aller tijden be enige duidelijkheid heeft er tien jaar op met elke logica en ze de BRT zijn JR en zi derdagavond nog te b Diezelfde BRT heeft gelijkingsmateriaal gi zendt men op zondag veringen uit van 'Bo roemde moederloze g anno 1860, dat ons in vertrouwd was als de jaren tachtig. De Cartwrights wai deugdzaam en de tege door verdorven, dat precies wist waar hij Joe deed wel eens one Hoss, die dikke goei wat al te snel zijn vui: dan was er altijd Pi voor kalmte zorgde Adam. 'Bonanza' draaide voor de ogen. Met 1 dween Adam uit de nooit meer terug. E stierf in 1972. Lome serie en mocht zelfs r de serie 'Battlestar G stierf hij. De Ponderosa-farm den geen pogingen j comboys aan te laten kers van 'Dallas' zeke hebben. Michael Lan< enige die actief is. Vii de prairie' belandde 1 way to heaven', die d dag om zeven uur op 1 met de titel 'De myste: Voor 'Bonanza' toond afleveringen van de f wit serie 'The Long I mee de AVRO in 1966 aan zich bond. De Quick tegen de mac Varner. Daarin zag je king. De man die 15 van Varner had gespt door een andere, die ii op hem leek. Op dal

de Stem | 1988 | | pagina 20