AERDE' 'Fotojournalist: een prachtbaan die aan je vreet' Mij n spuit j ubileert JACQUES KLOK 40 JAAR BIJ ANP RK KERKDIENSTEN PC KERKDIENSTEN DE STEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 30 JUL11988 Bewondering geerte onnen Juliana Aparte regels Plaatjes Status Wereldprimeur Hoofdwond NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdale- na: zat. 19 u. zond. 9.00 en 10.30 u. Zierikzee - H, Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat. 9 u. zond. 11 u. Hansweert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 u. zond. 11 u. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Bath- H. Jozef, ofwel zat om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 da gen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat. 19 u. zond. 9.30 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Emmaus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Paulus, Lombardstr. zond. 10 u. Kerkcen trum De Hoeksteen, Rozenburg- laan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 u. Lieve Vrouwekerk, Singel: zat. 19 en zond. 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- le en 3e zat 19.15 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Clinge - H. Hendricus. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. St Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau lus. zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 17 u. zond. 09.30 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 17 u. zond. 11 u. Koewacht - H. H. Philippus en Ja cobus. zat. 17 u. zond. 9.00 u. Lams waarde - H. Cornelis. zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat 18.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19 u. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 11.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus(Tri- niteitskerk). zat. 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. ZATERDAG 30 JULI ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen, Goede Herderkerk, 10.00 u. leesdienst. Middelburg, Doopsgezinde kerk, 10.00 u. ds C. van der Ploeg. Vlissingen, 't Anker, 9.15 u. ds C. van der Ploeg. ZONDAG 31JULI GEREFORMEERDE KERKEN Axel, 10.00 en 17.00 u. ds E. van der Weide. Hoek, 10.00 u. dienst, 15.00 u. kand. W. Jansen. Terneuzen, Opstandingskerk, 9.00 en 17.00 u. dhr. D. de Best. Noord- straatkerk, 10.30 u. dhr. D. de Best. Zaamslag, 10.00 u. dienst, 15.00 u. ds C. Weijs te Veere. Aardenburg, 10.30 u. ds H. Valk, herv.-geref. dienst in de Ontmoe- tingskerk. Oostburg, 9.00 u. ds M. Lorier. Schoondijke, 9.30 u. kand. W. Jan sen, gez. dienst in Ned.-herv. kerk, 14.30 u. ds M. Lorier. Terneuzen, 10.00 en 15.00 u. ds O. Douwma te Groningen. Zaamslag, 9.30 en 15.00 u. ds P. La- meris te Vollenhove. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK Zaamslag, 10.00 en 15.00 u. lees dienst. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen, De Kandelaar, 10.00 u. dhr. Belis. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg, 10.30 u. dhr. W. de Graaf. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens, 9.00 u. ds Q. de Vrie. Cadzand, 9.00 u. ds J. Verduijn. Nieuwvliet, 10.30 u. ds Q. de Vrie. Retranchement, 10.30 u. ds J. Ver duijn. GEREFORMEERDE (VRIJGEMAAKT) Axel, 10.00 en 15.00 u. ds G. de Kimpe. LEGER DES HEILS Terneuzen, Donze Visserstraat, KERKEN 10.00 u. heiligingsdienst, 17.00 u. gezinsdienst/evangelisatiedienst, beide o.l.v. envoy en zuster De Boer. Vandaag nemen we een wat apart lied-of is het een ge dicht - op. Het is alweer maanden geleden afgegeven op het kantoor te Hulst door 'broer van vrouw' en met de vermel ding: dit is ons toegezonden door de oud-marinier (eertijds te St.-Jansteen) C. van Ecke, Australië. Het is gedateerd: Soerabaya, 1940. Dit gedicht, licht men verder toe, gaat vermoedelijk over het enige wapen van de mariniers dat ze hadden: 'Royal Enfield 303'. Het gedicht is eens geplaatst in 'Zeemacht', een blad van de marine. Het heeft toen heel wat stof doen opwaaien. In 1895 werd gij ter wereld gebracht, jaren al hadden w'op Uw komst gewacht. Als een volmaaktheid tot ons gekomen, Overtrof ge slechts m'n stoutste dromen. Nu zijt gij thans 45 jaar in ons bezit. En uit het diepst van m'n hart komt nu dit. RefreinO, goeie ouwe trouwe spuit; Toevlucht der gevaren. 'k Heb U lief gekregen, Overal waar ik ga of sta, Straalt Uw beeltenis mij tegen. Trouwe kameraad van ieder soldaat, Nog vele, vele jaren. Vertroeteld heb ik U en verwend. 't Kleinste roestplekje is jou onbekend. Je ingewanden zijn steeds rijkelijk ingevet, 's Nachts hangt gij als trouwe makker aan m'n bed. Op wacht en in d'eenzaamheid zijn mijn gedachten U steeds toegewijd. Refrein: Als vuurwapen zijt gij ongeëvenaard; Als slagwapen je gewicht in goud waard. Een enkele stoot met Uw kolf gegeven En weer is een vijand minder in 't leven; Met je gezel de bajonet bijzonder te waarderen, Op het gebied van attakeren. Refrein: Moderne wapens wouwen U verdringen; Ik zal steeds je loflied blijven zingen. Zij wierpen een smet op je goeie naam, volgens hen zit ge niet met de tijd meegegaan. Bespot werd gijhun woorden maakten mij woest: „Dat gij bij uitstek geschikt zijt voor oud roest!" Refrein: Vijfenveertig jaren hebt gij de Staat gediend, In menige veldslag je sporen wel verdiend. Ook nu zij n zware dagen voor j ou in 't zicht, Ons aller hoop is thans weer op jou gericht. Vol vertrouwen verlaat ik mij op U, trouw geweer; Verlaat me ook nu niet deze keer. Refrein: Jubilaris, proficiat! Nog vele jaren, Moge gij ons bijstaan in alle gevaren. Nogmaals wil ik een beroep op je doen. De tijd is aangekomen voor Uw pensioen; Verlaat ons niet 't is ons aller innigst streven, Dat gij eens de honderd mag beleven! Refrein: Pegam - foto peter smulders de schade beperkt bleef tot een gapende hoofdwond. De behandelend arts dacht dat ik een ruzie had gehad in het ca fé. Daarna begon men bier te schenken in plastic flessen. De supporters pisten die vol, dus was het nog gevaarlijk. Het is de supporters niet om de fotograaf te doen. Ze moe ten hun agressie kwijt. En de fotograaf zit dan het dichtste bij. „Hoewel Zuid-Nederland mijn gebied is, werk ik zeven tig procent van de tijd in de Randstad. En dan vooral in Den Haag. De politiek is erg statisch. Moeilijk om veelzeg gende foto's te maken, extra spannend om daar een goede foto te knippen. Je moet het dan ook van gezichten heb ben. Een van mijn mooiste fo to's vindt ik die van Lubbers, omringd door zijn ministers. Ik heb hem heel scherp geno men, in het centrum van de groep en de rest nogal wazig. Hij is ook de enige die krach tig kijkt, het middelpunt waar het om draait". „Lijken en bloederige li chaamsdelen fotograferen we niet. Dat is een regel van het ANP. Ensceneren hoort er bij. Als fotograaf doe je eigenlijk niet anders. Natuurlijk moet je de werkelijkheid niet ver draaien. Ik heb indertijd last gehad met een foto van Bern- hard. Hij bracht een bezoek aan een kazerne. De vakbond van dienstplichtige militairen had een vliegtuigje gehuurd met daarachter een protest leus. Tijdens het bezoek keek Bernhard omhoog. Op de foto was het vliegtuigje haast niet te zien. Dus heb ik het ver groot en opnieuw in de foto geplakt. Volgens het ANP had dit niet gemogen. De werkelijkheid werd ver draaid omdat vliegtuigen niet zo laag vliegen. Maar ik ben nog steeds van mening dat ik juist heb gehandeld. Bern hard keek omhoog en de krantelezer moest kunnen zien waar hij naar keek". „Als fotograaf van het ANP blijf je anoniem voor het grote publiek. Je naam komt niet bij de foto te staan. Alle mensen zijn ij del. Dat was ik ook. Ik vond het best wel eens erg als mijn naam er niet on der stond. Maar hoe ouder je wordt, des te beter ga je zien hoe betrekkelijk alles is. Nu vind ik het niet erg meer. Als ik er zelf maar voldoening van heb. Onbewust krijg je veel erkenning van de kran telezers. De foto is de blik vanger van de krant. Mensen bekijken eerst de foto's". „Ik heb erg veel bewondering voor de fotografen van de re gionale kranten. Omdat wij van het ANP het landelijke nieuws coveren, zitten we veel in de wagen. (Jacques reed in 1987 65.000 kilometer - CS.) De regionale foto-jour nalist heeft dagelijks een hele hoop foto's te maken, heeft ook minder tijd een foto in elkaar te zetten. Hij moet zeer snel handelen. Maar voor zo wel de landelijke als de regio nale fotojournalist geldt dat ze een zwaar baantje hebben. Niettemin is het een prachtig vak". - FOTO'S WIM KOOIMAN madame van kasteel No-I s niet thuis. Dat zegt eenl re madame die al vijftigl op 'de tweede verdiepl ït'. Ze wijst de weg naar del ers. Daar zijn glas in lood-l ;n met daarop afbeeldin-l rit de fabel. Boven de deurl oegang geeft tot de kelders! 1349 Mapertuus 1949. oor De Wilde vertelt sma-| k over de streken van del Hoe hij de haan CantecleerI •azen nam, Bruin de Beerl el over de oren trok en Ty-| t de kater een loer draaide.l iin de Beer werd door Rey-| t naar een erf van een tim-l nan gelokt. Dat moet aanl :helde gelegen hebben. Hetl kwam uit de bossen enl met de stroom meege-| d. Bruin kwam in het wa-l erecht, liet zich meevoeren I dauterde er uit omdat iel terug moest. Terug naar! eibergen, naar boven". ij doorsnuffelde talloze do-I enten, ontdekte dat vroe-l in Destelbergen de paters! de abdij St. Pieter daar! oor waren en Willem Fysi-I het opnam voor het celi-l „Telkens weer stelt hij del erlijkheid aan de kaak. Hijl de heersers aan, dat was del Lelijkheid. Aan het eindl het verhaal heeft Reynaertl uiteindelijk toch voor ko-| Nobel verschijnt, het over! :hat die verborgen is in del keputte, aan het eind vanl and van Waas. Dat hij die! t afstaat. In werkelijkheidI at ook gebeurd. De schat I Gent, Zeger III stond hetl sterschap van Gent af. Allej msten, de tollen, de boetes! as verder vrij". zijn tocht door het verle-l ontdekte de pastoor vele! ien die volgens hem keurig! en bij de dieren uit hd| iaal van Reynaert. „Koning! el is volgens mij PhilipP6! Namen. Die had als bij-l n Le Noble, de Nobele en! van 1206 tot 1212 regent! Vlaanderen. Isengrim is| ens mij de heer van Beve-| die meer macht wilde. Ty'l t de kater is Raes van Ga-I n, de heer van Gaveren! raert de haas is de heer van! ïeloseberge die een kastee'l Clinge had. En Bruin del is iemand uit Wallonië.! kan niet missen. Alleen i"l irdennen zijn bruine beren! inden. Dat is in mijn og®| in de Wavrain". ïenkort verschijnt z>in| Uitgegeven door de Pr0"| ie Oost-Vlaanderen. ..I»| mijn bronnen prijs, ieder-1 kan het natrekken en dat het gebeurt. Een 15JI izijdes dik wordt het boek! maar ik heb stof voor nog! meer". Dat geloven ze j11! telbergen en omgeving bi]'| Ier graag, getuige de woor-| van Firmin de Vos: „D'er hl 'een en ander over gezegd! ;eschreven, 't zal niet hetl ste zijn". VAN Speed-Graphic tot zelf belichtende en scherp stellende foto-toestellen. Van plaatjesmaker tot foto-journalist. Jacques Klok (58) uit Sprang-Capelle heeft veel ontwikkelingen in de foto-journalistiek aan zich voorbij zien trekken. Als foto graaf van het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) vloog, reed en rende hij van hot naar her. Koningin Juliana naar de binnenlanden van Afrika; Jacques was erbij. Anton Geesink Olympisch kampioen in Tokyo; Jacques was erbij. De kapers van de trein in de Punt gewond in een ziekenhuis in Zwolle; Jacques was erbij. Door Cengiz Solak JACQUES Klok werkte op 1 mei, de Dag van de Ar beid, precies veertig jaar bij het ANP als foto-jour- nalist. Voor dit unieke ju bileum kreeg hij dit jaar een koninklijke onder scheiding. Hij is de eerste die 40 jaar bij het ANP werkt als fotograaf: „Een prachtige baan die aan je vreet." Klok wist tijdens de oorlog al dat-ie fotograaf wilde wor den. In de hongerwinter drukte hij samen met een vriend papieren filmpjes af. Hij was toen veertien. Na de oorlog werkte hij een poosje bij een fotograaf. Jacques wilde meer. Hij solliciteerde bij Het Parool maar daar werd hij doorverwezen naar het ANP, waar hij werd aan genomen. De eerste jaren zat hij bij de binnendienst als la borant. Hij moest foto's ont wikkelen, afrukken en ver groten. Jacques Klok is al veertig jaar ANP-fotograaf „Mijn vader was razend. Hij zag liever dat ik assistent boekhouder werd. Dat zag ik dus helemaal niet zitten. Naast mijn werk voor de bin nendienst ging ik ook regel matig mee als hulp met een van de fotografen; platen aangeven en aanpakken. Mijn eerste klus als hulpje was in 1948 tijdens de inaugu ratie van Juliana tot konin gin. Juliana heb ik als konin gin van het begin tot het einde meegemaakt. De eerste keer dat ik haar als fotograaf meemaakte, was bij haar be zoek aan een ziekenhuis in Breda, ik meen het Ignatius. In een open rijtuigje reed ze rond. Bewaking was haast niet te zien. Tegenwoordig is het praktisch onmogelijk een glimp van zo'n hoge gast op te vangen door al die lijfwach ten. Vorig jaar heb ik nog een prijs gewonnen met een foto van een hollende prinses Ju liana op de Stormvloedkering in de Oosterschelde". „Tijdens staatsbezoeken aan het buitenland was het nog wel eens mogelijk een praatje te maken met Juliana of Bernhard. Maar in Nederland zat en zit meteen de Rijks Voorlichtingsdienst (RVD) ertussen. Die zijn er overi gens ook om ons in toom te houden. Alleen mogen ze wel wat meer rekening met ons houden. Als er hoog bezoek voor de koningin naar Neder land komt, zijn er aparte re gels voor de visuele pers. Waar we moeten staan, wat we mogen fotograferen, etce tera. Maar er wordt vooraf niet met ons overlegd. Terwijl niemand beter kan vertellen waar een foto genomen kan worden dan de fotograaf." „Ik ben de eerste die het veertigjarig jubileum haalt. Volgend jaar is het de beurt aan mijn collega Cor Out. We zullen ook wel de enigen blij ven. Het is niet voor velen weggelegd veertig jaar het vak uit te oefenen. Het is erg zwaar, het vreet aan je. Een jachtig leven. Altijd moet je op tijd zijn. Na veertig jaar is het mij momenteel even te veel geworden. Ik moet dan ook een tijdje gedwongen rust houden. Als het mee zit, wil ik in oktober weer aan de slag en rustig 2,5 jaar doorwerken totdat ik vervroegd uittreed. „Het is niet zomaar even een kiekje maken. Daar gaat veel voorbereiding aan voor af. Op weg naar de plaats waar de foto gemaakt moet worden begin ik al te denken hoe hij eruit moet komen te zien. Eenmaal aangekomen, moet je gaan regelen. Je vraagt mensen of ze even bij elkaar willen gaan staan. Of Haagse gezichten 2: premier Lubbers, krachtig middel punt tussen zijn ministers foto jacques klok Haagse gezichten 1: een ambtenaar wordt ondervraagd door de Parlementaire Enquêtecommissie Bouwsubsidies - fotojaquesklok een bepaalde handeling doen". „Vooral bij vergaderingen moet je de boel ensceneren. Een foto van een groep man nen aan een lange tafel zegt niets. Dus vraag je vooraf of de belangrijkste mensen even bij elkaar willen gaan staan, elkaar een hand geven. De foto moet weergeven wat er aan de hand is. Dat was vroe ger wel anders. Bijvoorbeeld bij een voetbalwedstrijd. Je ging er naar toe en maakte een paar foto's. Het maakte niet uit wat er op stond. Als het maar een moment in de wedstrijd was". „Ik heb op veel plaatsen in de wereld gefotografeerd. Niet alleen met leden van het koninklijk huis, maar ook met het leger en Nederlandse sporters. Met Juliana naar Afrika, met de Nederlandse luchtmacht naar Canada. En met de sporters naar de Olympische Spelen van Ro me, Tokyo, Mexico en Mün- chen. Nu heb ik geen zin meer in de Spelen. Het gaat alle maal te snel en overal waar je komt word je gefouilleerd. Vroeger kon je met de atleten naar het Olympisch dorp. Dat, is nu wel anders". „Straks, als ik er mee stop, ga ik van het fotograferen mijn hobby maken. Foto's van de natuur, dat vind ik mooi. Toch zal het niet mee vallen geen foto-journalist meer te zijn. Ik heb dat nu al in mijn vrije tijd. Ik kan niet ergens in de rij gaan staan. Je bent er zo aan gewend ge raakt als journalist door te kunnen lopen." „Er is in veertig jaar veel ver anderd. Het belangrijkst vind ik de verandering van plaatjesmaker naar foto journalist. De naam zegt het al, we hebben de status van journalist. We horen er ook bij. Vroeger werden wij ge zien als lastige ventjes. Bij voorbeeld in de Tweede Ka mer. Als fotograaf moest je een zwart pak aan en achter het groene gordijn blijven. Tegenwoordig mag je in je gewone kloffie gewoon naar binnen". „Ook technisch is er een hoop veranderd. Maar de ro mantiek is eraf. Vroeger met je Speed-Graphic, loeizwaar, moest je alles zelf doen. De belichtingstijd, diafragma en scherp stellen. Nu doet je toe stel dat allemaal. Als foto graaf word je steeds meer be diener van de elektronica. En dat wordt in de toekomst al leen maar erger. Wat dat be treft ben ik blij dat ik er over 2,5 jaar mee stop". „Een van de mooiste gebeur tenissen in de afgelopen 40 jaar was de eerste draadloos geseinde foto, in de jaren vijf tig. Een wereldprimeur van het ANP waar ik ook aan meegeholpen heb. Prinses Beatrix doopte op volle zee, 22 mijl uit de kust, het schip de Statendam. Precies 40 minu ten later lag deze foto in Am sterdam, Parijs en Frankfurt. De foto ging mee in de och tendbladen. Die waren al aan boord voordat het schip terug in de haven was". „De toename van het ge weld is een zeer negatieve ontwikkeling sinds de oorlog. Tegenwoordig wordt overal geweld bij gebruikt. Demon straties kunnen haast niet meer zonder. Er wordt teveel aandacht aan besteed. Neem bijvoorbeeld een aandeelhou ders-vergadering van Phi lips. Buiten staan vier men sen luidruchtig te demonstre ren. Dat lees je de andere dag en niets over de vergadering". „Langs de voetbalvelden het zelfde recept. Ik was een van de eersten die een fles naar het hoofd geslingerd kreeg. Dat was tijdens een wedstrijd van Feyenoord. Gelukkig droeg ik een hoedje waardoor Tweede prijs bij de Oranje-foto's 1987: een hollende prinses Juliana op de Stormvloedkering foto jaques klok

de Stem | 1988 | | pagina 17