L TIE...! Jaarmarkt Groede slaat alle records Weerman Willy GS NEGEREN BEZWAREN TEGEN STORT OP SCHOR VAN RAMMEKENS Gevangenisstraf van een jaar geëist voor ontucht met jongens Parkeren in Hulst kost voortaan geld DRUKKER Iverteren :lpt snel, oglst.99 MIDDELBURG - Ge deputeerde Staten van Zeeland vinden dat de minister van Verkeer en Waterstaat het Ha venschap Vlissingen toestemming moet ge ven vervuilde bagger specie op te slaan op het Schor van Ramme- kens. Varkenspest in grensgemeente Bassevelde Oostburg: proef met milieu-boxen Terneuzenaar twee keer op een dag aangehouden ZATERDAG 30 JULI 1988 'KINDEREN ZIJN GEMANIPULEERD' Naaktfoto's Manipulatie Nachtmerries Iwalt altijd zMr mooie „itar-garaati" op DE STEM VAN ZEELAND Zoom, n het ingevuld een I wat opres international bv oor technische Mustrstns, reh/sme WwfNM I, buro voor technische illu- huisdrukkerij vraagt op korte noet minstens een aantal ja- toen op het gebied van off-set en A3 persen en in staat zijn innen werken, met leidingge- ten voor deze huisdrukkerij, 13 mensen werkzaam zijn. re vergoedingen zijn in over- et de funktie en ervaring. aan Postbus 228, 5100 AE De Stem, 076-236911 dres te bezorgen, iring van De afdeling abonnementen van 3 eveneens afhalen, tegen U ontvangt hiervoor een an. Hieronder niets invullen BijkAgtsch. Straatcode Reden: Verzendwijze: Q Vak.geb. f Portik.: bonnen verzonden Toezending van: t/m d.o. m.d. T27 Van onze verslaggever GS stellen dat de natuur wetenschappelijke en landschappelijk waarden moeten wijken voor de be langen van het haven schap. Het havenschap van Vlissingen mag de vervuilde baggerspecie uit de havens in Vlissingen- Oost niet langer meer in de Westerschelde dumpen. Rijks waterstaat wil de vergunning die het havenschap daarvoor tot 1 januari 1989 heeft niet verlengen. Voordat het storten weer kan beginnen, moet de specie aan strengere eisen voldoen en dienen de vervuilers aangepakt te worden. Het havenschap verwacht dat van de jaarlijkse een miljoen kubieke meter spe cie twintig procent voor opslag in aanmerking komt. Die wil het havenschap bewerken en geschikt maken voor storten in de Westerschelde. GS schrijven aan de minis ter, dat ze niet verwachten dat er een snelle oplossing komt. Er is dus een grote opslagplaats nodig, temeer daar over een aantal jaren misschien op nieuw gestort moet worden. De cijfers van het havenschap zijn immers niet meer dan ruwe schattingen, stelt het provin ciebestuur. Inmiddels is tegen de opslag bezwaar ingediend door B en W van Vlissingen, de Zeeuwse Milieu Federatie, het dorpsco mité Ritthem, enkele natuur beschermingsverenigingen en particulieren. De bezwaren richten zich tegen het verloren gaan van het Schor van Ram- mekens. GS onderkennen de waarde van het schor, het enig reste rende van Walcheren en laatste restant van een ooit uitgebreid gebied. Ook de flora en fauna zijn van groot belang. Een ander bezwaar is stank overlast voor Ritthem. GS ver onderstellen dat die uitblijft. GS schrijven verder dat het ge bied in het bestemmingsplan 'zeehaventerrein' is en onder het beheer van het havenschap valt. Tot nu toe is er geen ge bruik van gemaakt vanwege het in de buurt gelegen muni tiedepot. Bij de vaststelling van het Streekplan Zeeland heeft (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 tafelbM«ecuE bp™ I excl BT>N Van onze correspondent ASSENEDE - In de woon kern Bassevelde van het aan de Belgisch Zeeuws- Vlaamse grens gelegen plaatsje Assenede is var kenspest vastgesteld. Alle aanwezige dieren in het getroffen bedrijf werden afge maakt en in een straal van drie kilometer mogen geen varkens meer worden vervoerd. Oost-Vlaanderen krijgt daarom geen kwalificatie van gebied dat vrij is van varkens- t. Met als consequentie dat de dreiging bestaat dat Oost- Vlaamse fokkers het eerste jaar niet meer mogen exporte- ren.Dat zou een zware klap zijn: deze provincie is met een produktie van ongeveer twee miljoen stuks per jaar na West-Vlaanderen de grootste varkensproducent van België. Het getroffen bedrijf is gele gen aan de rand van deze ove rigens zeer landelijke woon kern. Het is een gesloten be drijf, dat wil zeggen waar zo wel varkens worden gefokt als vetgemest. Vandaar dat men hoopt dat het om een geïsoleerd geval gaat en de omvang be perkt blijft. Van onze verslaggever OOSTBURG - B en W van Oostburg willen tot en met 1 januari 1989 gaan experimente ren met het ophalen van klein chemisch af val in zogenaamde mi lieuboxen. Als de proefperiode aan slaat, valt te denken aan een structurele samen werking met de andere twee West-Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten Sluis en Aardenburg. Het dagelijks bestuur van Oostburg, dat het chemisch afval wil laten afhalen door het Reini- gingsbedrijf Boon bv, denkt met de ophaaldienst zo'n tien ton klein che misch afval binnen te sle pen. Boon gaat in een nog nadere te bepalen periode twee weken bij de mensen langs de deur. De proef gaat de ge meente Oostburg zo'n 17.000 gulden kosten. Gaat Oostburg in januari defe- nitief in zee met Boon, dan worden die kosten op jaarbasis 32.000 gulden. Voor de burgers betekent dat een verhoging van de afvalstoffenheffing met 4,5 procent. De commissie voor ge- meentefinanciën en straf- en belastingverordening mag zich maandag 8 augustus uitspreken over het voorstel. De vergade ring in het gemeentehuis van Oostburg begint om 9.30 uur. Van onze correspondent TERNEUZEN - De Terneuzenaar T. L. had gisteren bepaald pech. In zijn woonplaats ont vreemdde hij in de mor genuren eerst een brom fiets, waarmee hij ge zwind op pad ging. Een oplettende burger had de diefstal echter ge zien en waarschuwde de politie. Dat had tot gevolg dat L. nabij Kuitaart kon worden aangehouden. Hij werd meegenomen naar het politiebureau te kloos- terzande en mocht na het opmaken van een proces verbaal heen gaan, echter zonder vervoermiddel. Geen nood, L. eigende zich een fiets toe van een in woner uit Kloosterzande. Ook hiermee kwam hij niet ver, want andermaal kwam hij oog in oog te staan met de Hermandad. Weer volgde een proces verbaal en deze keer achtte de politie het wen selijk om nog meerdere diefstallen van vervoer middelen te voorkomen. L. is in een politiebusje naar huis gebracht. MET INGANG van aanstaande maandag, 1 augustus, moe ten automobilisten voortaan betalen voor parkeren in de Hulster binnenstad. Gisteren in alle vroegte plaatsen mede werkers van de afdeling gemeentewerken parkeerautomaten en borden die parkeerders erop wijzen dat ze hun portemon nee gereed moeten houden. Om acht uur 's morgens ging de eerste spade de grond in, om klaar te zijn, voordat het drukke verkeer begint. Het parkeergebied dat door de nieuwe regel wordt bestreken, beslaat de Grote Markt, de Houtmarkt, het Cornells de Vosplein en een klein deel van de Steenstraat. Boven de twee parkeerautomaten geven blauwe kubussen de weg aan naar de plaats waar men moet betalen. Her en der verspreid komen verkeersborden die aangeven waar het betaalde parkeergebied begint en op houdt. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent GROEDE - Groede zat gis teren stampvol. De jaar markt, die traditioneel de afsluiting vormt van de va kantieweek, trok duizenden mensen naar het dorp. „Vo rig jaar werd het aantal be zoekers door de politie ge schat op 25.000. Vandaag is er zeker nog meer volk", al dus Rudy Kiburg, voorzitter van de zeven leden tellende dorpsvereniging, die ver antwoordelijk is voor het gebeuren. Het was voor de vierde keer dat de markt in deze opzet werd gehouden. De vakantie week is overigens al aan de twintigste uitgave toe. Kiburg: „We zijn destijds als afsluiting van de vakantieweek begonnen met een kunst- en antiekmarkt. Toen die een aan tal jaren geleden sterk terug liep, zijn we met de ambulante handel en plaatselijke midden stand begonnen, het gevolg: 102 kramen en 140 meter voor de ambulante handel, die hun eigen accommodatie meebren gen. Daarnaast nog een rom melmarkt, zodat we op ruim een kilometer markt uitkomen. Het is prachtig zoals iedereen hier in het dorp meewerkt". Naast de markt was er ook in de tent, geplaatst voor de rk kerk, een aantal festiviteiten. De clown 'Ome Ko' verzorgde er een aantal optredens, de Zeeuws-Vlaamse troubadour en Groedenaar van geboorte Piet Brakman was van de par tij, terwijl in de avonduren de muziekvereniging Groede op- De bezoekers hadden volop belangstelling voor de curiosa en antiquiteiten die te koop werden aangeboden FOTO WIM KOOYMAN trad, gevolgd door de band Jacky Eddijn uit het Belgische Watervliet. De gehele dag door kon een stoomvoertuig bewonderd worden, terwijl ook de trekker- trek was vertegenwoordigd. Zodra de brandstofkraan van 'Scooby Doo' open ging, wilde het publiek wel even een paar stappen zijwaarts maken. Een waardige afsluiting van de va kantieweek, die ook dit jaar weer geslaagd was. Kiburg: „We hadden gemiddeld zo'n 80 kinderen bij onze evenemen ten. Gezien het matige vakan- tieweer boven verwachting.". I Vuile specie naar natuurgebied een meerderheid van de pro vinciebestuurders besloten de bestemming ook niet te veran deren. GS wijzen erop dat de locatie voor het havenschap min of meer voor de hand ligt; ze is makkelijk te bereiken en de grondprijs is laag. De totale kosten zouden op zes ton ko men. Het havenschap moet een vergunning krijgen voor de op slag en als er meer dan een half miljoen ton per jaar gestort gaat worden, is er zelfs een mi lieu-effect rapportage nodig. Het enige dat we u deze week kunnen aanbieden zijn van daag en morgen meer en vooral langduriger opklaringen, maar voordat we van stabiel zomerweer kunnen spreken moet er nog veel veranderen. Vandaag komen onze streken onder invloed van een wig van hogere druk. Ondanks die langere perioden met zon worden de temperaturen toch niet hoog. Doordat de wind uit westelijke- tot zuid-westelijke richtingen waait, is de aanvoer van koele zeelucht verzekerd. Dat betekent dat de middagtemperaturen tussen de 18 en 22 graden schomme len. Aan de kust 18 en meer in het binnenland 22 graden. Ook voor morgen geldt die verwachting. De komende dagen van de nieuwe week brengen ook geen stabiel weer. Alleen kunnen de temperaturen vanaf dinsdag iets oplopen. De vraag of deze 'zomer' uitzonderlijk is, kan men met een duidelijk neen beantwoorden. Wel wat de neerslagcijfers betreft zitten we in een bedenkelijke hoek. Normaal regent het in Zeeland in juli 72 millimeter. Nu al bedraagt de neerslag 98 millimeter. Volgende week krijgt u de juiste cijfers over juli. Dit wisselvallig weer kent één veroorzaker en dat is de bekende Straalstroom. De enorme stormwind die op 15.000 meter hoogte van west naar oost raast en daarbij vooral veel van plaats verwisselt. Normaal ligt deze stormbaan op de 60e breedtegraad. Nu blijft die baan met slecht weer zich rond de 50e breedtegraad bewegen en dat is precies boven onze streken. De Straalstroom lijkt nu de neiging te hebben naar het noorden op te schuiven en daardoor ontstaat een sprankje hoop op beter weer. Voor de duiven lijken er weinig problemen. De surfers kunnen rekenen op vier tot zes Beaufort uit westelijke- tot zuid-westelijke richting. Vorige week hebben wij u nog gewaarschuwd voor wind stoten, onweersbuien en fors wat regen. Daar zijn we in Zeeland van verschoond gebleven, maar andere delen van België en Nederland kregen er flink van langs. Gemiddeld viel er op sommige plaatsen in zeven uur tijd 41 millimeter regen. In Charleroi werden de hulpdiensten 704 maal opge roepen en in Hasselt 150 maal. De brandweer en andere hulpdiensten bleven dan ook een hele dag in touw. We beleven nu de Hondsdagen. Dat duurt tot 18 augustus. De Hondsdagen worden afgeleid van de de twee sterren Si- rius en Canicule. De verschijning van deze sterren zou vroe ger hondsdolheid veroorzaakt hebben, vandaar de naam Hondsdagen. De weerspreuken: 'Margriets regen brengt geen zegen.' 'Op Sint-Petrus Banden (1 augustus), trekken ooievaars naar andere landen.' Van onze verslaggever MIDDELBURG - R.L. (35) uit Vlissingen hoorde gisteren voor de rechtbank in Middelburg achttien maanden ge vangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, met begelei ding door de reclassering tegen zich eisen. Officier van justitie mr. Stein achtte bewezen dat de man ontucht met zes jongens, geboren tussen 1970 en 1977, had gepleegd. De man werkte tot voor kort als groepsleider bij een instel ling van Kinderzorg. Een van de tegen hem geuite beschuldi gingen luidde dat hij twee van zijn pupillen gedwongen had seksuele handelingen met hem te plegen. Een daarvan zou hij volgens een verklaring van het slachtoffer zelfs hebben vast gebonden. De verdachte bleeft ten stel ligste ontkennen dat hij de twee pupillen zou hebben mis bruikt. „Daar klopt werkelijk niets van", zei hij. In het onder zoek tegen hem verklaarde hij eerder al dat hij, hoewel pedo fiel van aard, zijn werk ge scheiden wilde houden van zijn geaardheid. De officier vond ook dat de twee gevallen niet bij de overige pasten. Er was daar immers geen bewijs van dwang of geweld. Toch vond hij de verklaringen van de twee jongens elkaar dusdanig dekken, dat hij de feiten bewe zen achtte. Wel maakte hij een verwijt naar Kinderzorg, dat volgens hem bij de sollicitatie van L. zorgvuldiger had moeten han delen -hij was al eens eerder voor het maken van naaktfo to's van jongens veroordeeld in Groningen-, en dat erg lang wachtte alvorens de zaak in de openbaarheid te brengen. De advocaat van R.L. haalde aan dat de psychiater, die L. ontoerekeningsvatbaar ver klaarde, hem tevens 'niet agressief' had genoemd. „Als een kind iets niet wil, doet ie het niet", aldus mr. Schute. Hij vertelde verder dat L. in het huis van bewaring erg moei lijke tijden doormaakte. Ze dendelicten en zeker pedofilie worden door de medegedeti neerden hoog opgenomen en de verdachte was zelfs al eens in elkaar geslagen. Na een aantal groepsge sprekken was de sfeer pas on langs iets verbeterd. Als hij meer dan een jaar gevangenis straf krijgt, vervolgde Schute, betekent dat verhuizing naar een andere inrichting. „En dan begint alles weer opnieuw". Bovendien zou L. volgens zijn advocaat nu voor de tweede keer moeten verhuizen naar een ander deel van het land, en had hij zich voorgeno men niet langer met kinderen te werken maar te kiezen voor herscholing in de grafische sec tor. Schute zei na het horen van de eis van de officier dan ook: „De straf is ongemeen hoog en niet op zijn plaats". Minder discussie was er over de andere vier gevallen. De verdachte gaf toe seksuele con tacten te hebben gehad met jongens die hij bij hem in huis haalde. Ook gaf hij toe in een geval naaktfoto's te hebben gemaakt. Die contacten varieerden van betasten tot anaal verkeer. Over de bewering dat al deze gevallen op basis van vrijwil ligheid tot stand zijn gekomen, zei de officier: „Dat lijkt op het eerste gezicht wel zo. Maar op mij komt het over als manipu latie, het langzaam werken aan seksueleomgang met kinderen, stap voor stap". Mr. Stein ging ook nog in op de schadelijke gevolgen van pedo filie. Hij volgde het oordeel van de psychiater dat het schade lijk moet worden geacht tot het tegendeel is bewezen. Hij wees op nachtmerries en het gebruik van kalmerende middelen bij de jongens en de grote angst onder de ouders. Schute zei dat er verschil lende theorieën zijn over de schadelijkheid, en achtte deze in ieder geval niet echt bewe zen. Hij vroeg rechter mr. No- mes in elk geval niet meer dan een jaar gevangenisstraf op te leggen, rekening houdend met de gevolgen van overplaatsing. De rechtbank doet uitspraak op vrijdag 12 augustas.

de Stem | 1988 | | pagina 13