de «per Dorpsraad Schoondijke boos over sluiting zwembad Hoog bezoek tijdens bruisende jaarmarkt in Breskens V ee-tentoonstelling tijdens laatste dag oogstfeest Biervliet INSECT NOG NIET GESIGNALEERD IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ministerie berispt Zeeuwse bond voor bedrijfsverzorging A neleman/ Lijk vermiste Belgische scholier geborgen Vrouw met brandwonden naar ziekenhuis in Hulst MUIS TRAINEN VtETTUNTURI .fteiing^ puzzel mee koop extra postzegels en briefkaarten rSh DINSDAG 26 JULI 1988 T27 TERNEUZEN BREDA - Na België wordt nu ook het zuiden van ons land bedreigd door een schildluisplaag. Het beestje, dat in België al veel- schade heeft aangericht aan bomen en struiken, is deze zomer voor het eerst op grote schaal in Zuid-Nederland gesignaleerd. Vampier Explosie Taxi Geen gevaar vw. Inbreker vlucht voor 80-jarige Uitslagen 'ADMINISTRATIE IS OUDERWETS' r A51 KEUKENS - BADKAMERS - KACHELS TEGELS - BOUWMATERIALEN :n, straalt ook dat en levensvreugde ïwust leeft, kijkje ust wat vaker in de ie kapper! tjes van wat kap- kunnen bereiken, dagmiddag in het ife Magazine te 1. iedere uitzen- daar een gast haar die overeen lange jlair is afgevallen. chterbijTonFagel aatsneemt, is het n vakkundige Ne- apper behandeld, w figuur hoort ook haarstyle. Je voelt >as echt lekker en ieer je ook je uiter- igepast! chaam de nodige i en de energie om :naan te gaan. lis te laten maken zijn wij wekelijks i de Way of Life- raar ook heerlijke jollen worden ver- zonde volkoren- ie u alle energie elke zaterdag te in het Way of Life t u in onze Tarvo- informatie krijgen hema 'Ik loop op ly of Life'. R BANK OF oplossing ook per iro insturen. Schrijf an de puzzel en/of de e 2 zoekplaats op 3iljet en maak voor )plossing minimaal over naar Postgiro ten name van Way of ^el in Haarlem, zendingen per bank: e regel van de puzzel et juiste antwoord op e van de week van het 'Spel op een bank et en maak voor iedere ng minimaal f. 2.5» aar Postgiro oio»1»' me van Way of Life in Haarlem. REGELS ,gen ™nien ia Haarlem t door notaris J.H.M. en en in Kaatsheuvel onder »t van notaris W.A.M. Ve en en notaris AJ.M. Isen. Medewerkers, direct iredbü deze aktie betrok zijn uitgesloten van deel Prijswinnaars krijgen lelijk bericht over de door eilaen prijs. Wegens de lüke verplichting wordt bij gen \anaff l.»QO,-kansspel- tiag in mindering gehrach - pbrengst van de Wa) of Life enmarathon Is !)CsU! nwikkeling en invulling van eden van de Nederlandse (stichting. gericht op preven- an hart-en vaalziekten. rdestaalssecretans van Just i- sop 15 april W8» vemunning eend onder nummer lOMETRAINERS OEI MACH IN ES Zondag 31 julia.s. 10.00 uur opname van de TROS Way of Life Show- bouuu/toffen zundert prinsenstraat 12, tal. 01696-6000 ~Geop. 9.00-18.00 u„ zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav. DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever SCHOONDIJKE - De Dorpsraad Schoondijke is bijzonder verbol gen dat hij gisterochtend uit De Stem heeft moeten vernemen dat het plaatselijke zwembad deze I week gesloten is. De toezichthoudster wordt deze week, wegens personeelsgebrek, ingescha keld voor het overdekte zwembad De Veerhoek in Oostburg dat een week eerder dan voorzien de deuren opent. „Als men ons vrijdag had ingeseind hadden we kunnen proberen vrijwil- lig(st)ers te vinden om het bad toch voor onze kinderen open te houden", zegt vice-voorzitter mevrouw L. de Smit. „Nu wordt het wel erg kort dag want we weten het pas sinds gister ochtend. We zijn in feite voor het blok gezet. Alles wordt gedaan om de toe rist te gerieven, maar wij zijn de du pe". Een woordvoerder van het Oost- burgs gemeentebestuur beaamt dat het wat on-elegant was de dorpsraad niet in te seinen 'hoewel die nooit be trokken is bij de openstelling van zwembaden'. „De beslissing is vrij dagmiddag gevallen. Een moeilijk be sluit weliswaar, maar de weersvoor uitzichten waren voor deze week bar slecht en toen is gezegd: we zetten door. Het is tenslotte maar voor één week, want volgende week is er vol doende personeel voorhanden". Zoals gemeld mag men met een abonnement wel gratis zwemmen in de Veerhoek. „Maar hoe moet dat met vervoer van de kinderen? Denk eens aan bijstandsmoeders", zegt me vrouw De Smit. Contact met de afdeling Sportza ken van de gemeente leerde dat wan neer de dorpsraad erin slaagt be voegde vrijwillig(st)ers te vinden aan het college wordt voorgesteld die in te schakelen. „Bevoegd wil zeggen: in het bezit van een EHBO-diploma en het diploma Reddend Zwemmen. I Van onze verslaggever Zeeland is volgens de Plantenziektekundige Dienst in Goes nog vrij van schildluis. Meldingen zijn niet binnen gekomen. „Wij verwachten het ook niet zo gauw", zei ing. G. van de Made in Goes. De plantsoenendienst van Breda daarentegen heeft al maatregelen aangekondigd om de schildluis te bestrijden. ,De schildluis heeft struiken en I dergelijke nodig om zich te I transporteren en wij grenzen I wat dat betreft alleen via Ka- Ipellebrug en Sluis aan België. I De rest van de grens in I Zeeuwsch-Vlaanderen is vrij I open. Dat scheelt dus." I De schildluis is bruin/geel I ovaalvormig. Als een vampier I zuigt hij het sap uit bladeren I van bomen en struiken. 1 Vrouwtjes baren per keer grote I hoeveelheden nakomelingen. I Het kroost hecht zich aan bla- I deren en is heel duidelijk te I herkennen. „Je ziet het aan 1 witte plekken op bomenen planten", aldus een deskundi- ;e„ Na Italië, Frankrijk en Bel- I gië heeft nu dus ook Nederland I kennis gemaakt met de Eupul- I vinaria-Hydrangeae, beter be- I kend als de schildluis. De laat- I ste jaren trekt het diertje 1 steeds noordelijker. Echt ge- I vaarlijk is de schildluis niet. I Bomen en struiken hoeven er I niet per se dood aan te gaan. I Wel wordt het blad beschadigd. I Belgische dagbladen meldden I deze week dat Brussel gebukt t onder een schildluizen- ig. Ook in Antwerpen en I Gent zijn dit jaar meer luizen I 'e zien dan voorheen. Vooral de I plantsoenen in de binnenstad I hebben veel 'last' van de luis. I De bomen en struiken in Brus- |sel zitten vol. Volgens deskun- en heeft zich door de zachte I winter en natte zomer een lui- zen-geboorte-explosie voorge daan. Om te voorkomen dat het beestje zich nog verder ver spreid in België heeft men de bevolking aangeraden de auto regelmatig te wassen. De luis heeft namelijk hulp nodig om zich te kunnen verplaatsen en aangezien hij zich gemakkelijk hecht aan onder bomen gepar keerde auto's is dat een van de manieren waarop de schildluis zich verspreidt. In de jaren zestig werd de schildluis voor het eerst in Europa gesignaleerd. Het beestje is meegebracht door schepen vanuit Amerika, Ja pan, Nieuw Zeeland en Tasma- nië. De luis valt niet op mensen maar gebruikt ze wel als gratis taxi", aldus H. Burger, entho moloog (insektenkenner) van de Plantenziektenkundige Dienst in Wageningen. In 1965 werd in Zuid-Frank rijk voor het eerst melding ge maakt van zoiets als een schildluizenplaag. In 1984 was het beestje dwars door Frank rijk in de noordelijke stad Reims aangekomen, het jaar daarop werd de schildluis voor het eerst in België gezien. Gevaar voor de mens is er niet. Ook de landbouw heeft niets te duchten van de kleine luis, want landbouw-gewassen ge nieten niet zijn voorkeur. Het kleine wezentje vormt vooral In deze lindebomen huist de schildluis wel een bedreiging voor het open baar groen. In het bijzonder de Hortensia is zeer gevoelig voor het giftige speeksel dat de schildluis produceert. Maar ook lindebomen hebben veel last van het diertje. Bij de Plantenziektenkun dige Dienst ontvangt men sinds verleden jaar regelmatig mel dingen uit Noord-Brabant en Limburg. „De luis is niet ge vaarlijk. In ieder geval niet schadelijk voor grote groepen planten en bomen. Het nare is dat je flinke witte stippen ziet in het groen. Mocht een boom of struik echt lang gebruikt worden door de luis dan kan er FOTO MARCEL BEKKEN sterfte optreden", aldus insek tenkenner H. Burger. Momenteel zoekt de Heidemij naar een manier om de luis te bestrijden. Er wordt gedacht aan het injecteren van de bo men met een insecticide. Op die manier hebben andere bomen en struiken geen last van de Eupul vinaria-Hydrangeae. Van onze correspondente BRESKENS - Bijzondere gasten dit jaar tijdens de jaarmarkt in Breskens. Maximiliaan van Oosten rijk en Philips van Kleef kwamen eens kijken hoe het er tijdens de jaar markten in het Breskens van 1988 aan toe gaat.In 1487 verleende Maximi liaan van Oostenrijk Phi lips van Kleef namelijk het recht om jaarmarkten te houden. De hoge gasten, die danig in hun nopjes leken met de in vulling die in Breskens nu aan het fenomeen jaarmarkt wordt gegeven, werden vel- kom geheten door Gerard van Grieken, de voorzitter van de VVV Breskens. Hij verwel komde ook wethouder Tho- maes (belast met Marktza- ken) en het bestuur van de Maximiliaan was zo tevre den, dat hij Breskens voor log een periode van 500 jaar het recht van jaarmarkt ver leende. De hoge heren uit 1487 maakten veertien keer een ronde over de markt. Ze stel den de bezoekers vragen. Voor de goede antwoorden kregen ze een rijksdaalder, nadat de mensen eerst een gulden hadden gegeven. Op deze manier werd de slogaan 'op de markt is uw gulden een daalder waard' in praktijk gebracht. Cees Blaecke, dorpsomroe per uit Sluis, trouwens de enige in Zeeland, kreeg veel bijval door zijn unieke ma nier van omroepen. Het dweilorkest De Krabben zorgde voor veel sfeer in de straten rond het Oranjeplein en de Mercuriusstraat, waar de markt plaatsvond. Naar schatting zijn er vol gens de politie ook dit weer zo'n 30.000 mensen naar Bres kens gekomen. Tot buiten Breskens stonden de auto's geparkeerd. Volgens Van Grieken was het mede dank zij het uitstekende weer een zeer geslaagde jaarmarkt. Maximiliaan en Philips van Kleef stellen de bezoekers vragen - fotowimkooijman O Eventueel twee mensen, dat maakt niet uit. Maar het toezicht moet wel verantwoord zijn", aldus de woord voerder van de gemeente. De dorpsraad intussen vindt zich door de gemeente niet serieus geno men. „De gemeente zegt altijd blij te zijn met dorpsraden, maar kunnen we daadwerkelijk iets doen dan word je gepasseerd en voor het blok gezet. Een kwalijke zaak", vindt mevrouw De Smit. Schildluis in Zuid-Nederland Aandacht voor het mooiste schaap fotowim kooijman Van onze correspondent VLISSINGEN - De rijkspo litie te water heeft zater dagmiddag het lijk gebor gen van de vijftienjarige Dimitri Lusignan uit Meux (België). De scholier werd sedert vrijdag 15 juli ver mist. Het stoffelijk overschot is gis teren door de justie vrijgege ven en naar Meux overge bracht. Omstreeks drie uur zater dagmiddag zagen opvarenden van een plezierjacht in de vaargeul Deurloo in de mon ding van de Westerschelde een lichaam drijven. Zij waar schuwden de politie. De scholier liep op 15 juli sa men met een groep zeescouts onderaan de zeedijk nabij Oos tende. Op een gegeven moment verloor hij zijn bril. Toen hij die wilde oprapen, werd hij door een hoge golf meegesleurd en verdronk. Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - De 80- jarige mevrouw A.B. uit Ber gen op Zoom kreeg zondag avond de schrik van haar le ven, toen zij een onbekende man aantrof in haar slaapka mer. Bij haar binnenkomst mom pelde de man 'ik ben vermoe delijk verkeerd' en vertrok daaron doodgemoedereerd. Toen mevrouw B. van de schrik was bekomen, ontdekte zij dat het geldkistje uit de kast was gehaald. De man had het op de grond achter gelaten. Me vrouw B. mist niets. Van onze correspondent BIERVLIET - Het oogst feest te Biervliet trok ook gisteren weer menig be zoeker naar de Harings- tad. Bij de veetentoon stelling werden 80 runde ren aangevoerd en 100 schapen. Verder was er een wielerkoers voor trimmers en amateurs en werd het oogstfeest afge sloten met een dans avond in de feesttent. De veekeuring te Biervliet vond gisteren voor het vierde jaar plaats. Vorig jaar moesten de organisato ren vanwege de regen de keuring afgelasten, daarom had men dit jaar aan de rijksweg een grote tent op gebouwd. Gelukkig liet het zonnetje zich van zijn goede kant zien, zodat het vee zich buiten te goed kon doen aan het malse gras. De keurmeesters Maris, Vermue en De Rijk keurden de runderen, die onderver deeld waren in fok- en melkvee en mest vleesvee, die in diverse rubrieken waren onderverdeeld en waaruit een kampioen en een reserve-kampioen wer den gekozen. De leden van de Neder landse Bond voor Platte landsvrouwen voorzagen de bezoekers van wafels, ouderwetse suikerwafeltjes en Zeeuwse babbelaars. Verder konden de bezoekers meedoen aan een zaad- raad-wedstrijd en was er een demonstratie kantklos sen en rietvlechten. Uitslagen veekeuring: kam pioenen fok- en melkvee: 1. Diana 40 van P. Riemens (Hoek); reserve-kampioen Olga 188 van de maatschap GNR (Cuelenaere); vaarzen: 1. maatschap GNR; groep vaarzen: 1. G. Inghels (Bier vliet); koeien: IA P. Rie mens (Hoek), 1B GNR (Cue lenaere); kalveren: 1. P. Rie mens (Hoek); beste uier: Dyna 32 van P. Riemens. Mest/vleesvee: kampioen vaarzen ras Limosine: E. Claes (Biervliet), reserve idem; kampioen stieren Li mosine: A. Mol (Hoek), re serve idem; groep Limosine: 1. E. Claes (Biervliet), 2. A. Mol (Hoek), 3. A. Mol (Hoek); kampioen stieren: 1. P. van Driessen, reserve idem; vaarzen: 1. M. Wol- fert, 2. P. van Driessen. Vleesvee: groepen: 1. D. van Driessen, 2. P. van Driessen, 3. J. van Vliet. Fok- en melkvee: stieren: IA W. Vervaet; kalfvaarzen: 1. Olga 229 van de maatschap GNR. Eerste kalfskoeien: 1. Tina 40 van P. Riemens, 2. Olga 188 van de maatschap GNR, 3. Dyna 32 van P. Rie mens. Oudere koeien: Jenny 24 van de maatschap GNR. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Brabantse en Zeeuwse bonden voor agrarische bedrijfsverzorging zijn op de vingers getikt voor hun 'ouderwetse' administratie. De accountants dienst van het ministerie van Landbouw kon niet precies achterhalen hoeveel leden de Brabantse en Zeeuwse bon den in 1986 telden en weigerde daarom het jaarverslag goed te keuren. De Bond voor Bedrijfshulp in Noord-Brabant en de Bond van Boeren en Tuindershulp- verenigingen in Goes, die voor aangesloten agrariërs hulp krachten ter beschikking stel len in geval van bijvoorbeeld ziekte, krijgen van het ministe rie voor ieder aangesloten lid een vast bedrag (ƒ107,50) als rijksbijdrage. Voor 1986 was dat in het ge val van de Brabantse bond, die 7535 leden telt, ƒ810.000. De Zeeuwse bond, met 795 leden, kreeg een rijksbijdrage van ƒ83.000. De accountant van het ministe rie vond de administratie van beide bonden echter 'onvolko men', zo staat in een verslag van het ministerie van Land bouw te lezen. Een zegsman van het depar tement van Landbouw zei gis teren dat op basis van de con clusies van de accountant wordt bezien of er de afgelopen jaren te veel of te weinig rijks bijdrage is verschaft. „Maar als het alleen om een wat onvolko men administratie gaat, heeft dat geen gevolgen voor de uit kering." Van onze correspondent HULST - De negentienja rige D. B. uit Hulst is zon dagavond met brandwon den aan het bovenlichaam in het Juliana ziekenhuis te Terneuzen opgenomen. Ze had een blik gevuld met benzine op een vuurtje gegooid, met de bedoeling dat wat aan te wakkeren. Er ontstond een steekvlam, waardoor haar kle ren in brand vlogen. Haar vader, die ijlings te hulp schoot, wist het vuur te doven. In zijn personenauto wilde hij haar daarna naar het ziekenhuis in Hjulst brengen. Maar in de Hulster binnenstad waar het op dat moment nog erg druk was, kwam hij maar langzaam vooruit. De bemanning van een sur veillancewagen van de rijkspo litie merkte op een gegeven moment dat een automobilist (de heer B.) voortdurend met knipperende lichten reed. Toen de agenten zagen wat er aan de hand was, loodsten ze de man door de binnenstad. Inmiddels was een ambu lance opgeroepen, die de jonge vrouw naar het Terneuzense ziekenhuis bracht. Over de toedracht van het ongeval kon de politie nog geen nadere gegevens verstrekken.

de Stem | 1988 | | pagina 9