Iran meldt successen aan zuidelijke front Premier Kampuchea wil hoofdrol voor Sihanouk Conservatieven winnen verkiezingen in Thailand LEGER VERLIEST STRIJD TEGEN COMMUNISTEN Junta Chili kiest presidentskandidaat BUITENLAND IpeStem financiê BOTTELMAA' I de stem BUITENLAND DINSDAG 26 JUL11988 AMSTERDAMS MANILA (UPI) - Het leger van de Filipijnen is aan de verliezende hand in de strijd tegen de communistische opstandelingen op de eilanden groep. Arrestaties Onderhandelen „NIEMAND TWIJFELT ERAAN DAT KEUZE OP PINOCHET VALT" Posters NIEUWSOVERZICHT Weinig hoop meer voor Japanse vissers Rebellie van politie in India Passtoors terug in gevangenis Pretoria Burmaans parlement in spoedzitting bijeen Nieuwe proeven met Lijkwade van Turijn Schepen VS weg uit Golf bij betere situatie Afghaanse verzet niet oppermachtig Landbouwsubsidies EG moeten veel lager Leven in Nagorny-Karabach weer op gang DONGEN - Doordat ei vervroegde intrede deeó dag het kwik naar de de de Bottelmaatschappij flessen frisdrank méér delde maand mei. Want vloed relatief is afgeno laars de weerslag van h middellijk in hun omzetc 'Drie A's' Staal Bankiers in trek op kalme markt T21 BANGKOK (AFP) - De Chart Thai-partij heeft zondag bij de algemene ver kiezingen in Thailand het meeste aantal stemmen be haald en de coalitie van deze partij met de Demo cratische Partij, de Partij van Sociale Actie en de Volkspartij, aangevoerd door premier Prem, heeft een ruime meerderheid in het parlement behaald: 224 van de 357 zetels. In totaal waren er 3.606 kandi- daten van 16 verschillende par tijen. De opkomst was 63,56 procent, een record voor Thai land. De winnaar van de zondag gehouden parlementsverkie zingen in Thailand, de conser vatieve 'Chart Thai'-partij, heeft de partijloze premier Prem Tinsulanonda gevraagd een nieuwe regering te vormen. Dit heeft de leider van de partij en tevens vice-premier, Chati- chai Choonhaven, maandag ge zegd. Choonhaven zei dat de vier zittende regeringspartijen en een oppositiepartij al in april een 'gentleman's agreement' hebben gesloten om een nieuwe regering-Prem te steunen. Hij bevestigde dat hij, als leider van de winnende partij, een stap terug zal doen om zo de weg vrij te maken voor een nieuwe ambtstermijn van Prem. Deze heeft echter nog niet gezegd of hij terug zal ke ren als premier. De Chart Thai-partij won 87 van de 357 zetels in het Thaise Lagerhuis en is daarin de grootste partij. Zij vormde sa men met de Sociale Actie Par tij, de Democratische Partij en de Volkspartij de vorige coali tie. Deze partijen kregen res pectievelijk 54, 48 en 21 zetels. Volgens waarnemers zal Prem, als hij aanblijft, proberen om ook de oppositionele Verenigde Thaise Partij (35 zetels) in zijn regering op te nemen om zo de stabiliteit daarvan te vergro ten. Prem zal, als hij 'aanblijft, aan zijn zesde ambtstermijn sinds 1980 beginnen. Hij is par tijloos en werd nooit in het par lement gekozen. Volgens waar nemers is hij de enige politicus die het vertrouwen geniet van de drie machtsblokken in Thai land: het leger, het koningshuis en de regering. De opkomst bij de verkiezin gen van afgelopen zondag was 63 procent. Dit was het hoogste percentage van alle verkiezin gen sinds het land in 1932 een constitutionele monarchie werd. Volgens de autoriteiten verliepen zij tamelijk rustig. In de provincie Anthong, in het midden van het land, kwamen twee mensen om na een gra naatexplosie in een stemlokaal. En in de provincie Narathiwat, aan de grens met Malaysia, werden kort voordat zij open gingen zes stemlokalen in brand gestoken. Verzet op Filipijnen groeit Dit heeft de chef-staf van de Filipijnse strijdkrachten, generaal Renato De Villa, stilzwijgend toegegeven toen hij commentaar gaf op het uitlekken van een geheim mi litair verslag over het verloop van de strijd. nisten weliswaar beïnvloed, maar in de belangrijkste scher mutselingen 'lag het taktisch initiatief bij de vijand', aldus het rapport. Het verwijt de le gerleiding verder te weinig manschappen in te zetten in grote operaties, slechte com municatielijnen en een gebrek kige taktiek. President Corazon Aquino heeft maandag in een televisie toespraak gezegd dat de com munistische opstandelingen steeds meer terrein verliezen. Ook verklaarde ze dat de wei gering van de rebellen om vrede te sluiten haar regering een 'morele basis voor oorlog voering' heeft gegeven. De generaal gaf het bestaan van het geheime rapport over de oorlog tegen het communis tische Nieuwe Volksleger (NPA) toe, maar weigerde op de inhoud ervan in te gaan. Wel zei hij dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar de wijze waarop het document in han den van de oppositie is geko men. De oppositieleiders Fran cisco Tatad en senator Juan Ponce Enrile maakten vorige week het bestaan van het ver slag bekend. Daarin staat dat het leger van de Filipijnen in de afgelopen vijf maanden een aantal belangrijke gevechten heeft verloren van het onge veer 25.000 man sterke NPA. Verder wordt gemeld dat het leger steeds meer vuurwapens verliest aan de guerrillastrij ders. Tatad zei dat volgens het docu ment de arrestatie van de op standelingenleiders Rafael Baylosis en Romulo Kintadar, in maart, de belangrijkste overwinning van de regering op het NPA was. Dit had het taktisch offensief en de poli tieke activiteit van de commu- „Voor de gewapende opstan delingen is het een jaar van verloren gevechten en het te- rugrekken van troepen ge weest. Zij hebben propaganda met geweld verspreid, terwijl ze zo hoog van de toren hadden geblazen over hun strategische initiatieven," zei de Filipijnse president. Vorige week had Aquino zich nog bereid verklaard om met de rebellen te onderhandelen Tijdens een demonstratie in Manila werden posters van Aquino verbrand. foto ap als zij de eerste stap zouden doen. De leider van het 25.000 man sterke communistische Nieuwe Volksleger weigerde hier aan toe te geven omdat Aquino dit volgens hem alleen maar zegt om de rebellen uit hun schuilplaats te lokken. In haar televisietoespraak SANTIAGO (UPI/RTR) - De Chileense junta heeft maandag in de officiële re geringskrant; 'Diario', aan gekondigd dat zij op 30 augustus bijeenkomt om een kandidaat te kiezen voor een volksraadpleging over een nieuwe president. De uit vier leden bestaande mi litaire junta beslist dan wie ze zal voordragen als kandidaat voor het plebisciet dat op 5 ok tober plaatsvindt. De bevolking mag zich dan met een "ja' of 'neen' uitspreken over de keuze van de militairen. Als het volk zich niet kan verenigen met de voordracht van de junta moe ten binnen een jaar verkiezin gen worden gehouden. Waarnemers menen dat de aankondiging van de militaire bevelhebbers om volgende maand een kandidaat te kiezen, betekent dat de junta heeft be sloten president Augusto Pino chet wederom te steunen voor een volgende ambtstermijn van acht jaar. Generaal Pinochet (72) kwam door een coup in 1973 aan de macht, waarbij de door het volk gekozen president Sal vador Allende omkwam. Pinochet voert sinds een jaar campagne om steun te verkrij gen binnen het leger voor een nieuwe termijn als president. „Niemand twijfelt eraan dat Pinochet de kandidaat wordt", aldus de voorzitter van de Par tij voor Democratie, Ricardo Lagos. De RK-kerk en de Verenigde Staten hebben de Chileense re gering herhaaldelijk verzocht de staat van beleg op te heffen, de politieke vrijheden te her stellen en de oppositiepartijen evenveel zendtijd voor de tele visie te geven als de regerings partij (Parena). noemde Aquino de democratie het middel bij uitstek om de uitdaging van extreem links te verslaan. Ze riep verder het Congres op om te praten over de mogelijkheid om de buiten landse schulden te verlichten, het onderwijs te verbeteren, nieuwe banen te creëren en de armoede te verminderen. Terwijl de president haar toe spraak gaf, braken in de bin nenstad van Manila rellen uit, waarbij ongeveer 3.000 demon stranten posters van Aquino in militair uniform in brand sta ken. Volgens hen heeft Aquino gefaald in haar beloftes om het land te hervormen en voor so ciale gerechtigheid te zorgen. De links georiënteerde Volkspartij noemde alle belof tes van de president een ma gere verontschuldiging aan het volk van de Filipijnen. In een verklaring zei de partij: „Dit zie je als je naar iedere honge rige familie kijkt, als je kijkt naar de vele bases van de Ver enigde Staten in dit land en bij ieder protest dat wordt ge smoord door kogels". NICOSIA/BAGHDAD (UPI/RTR/DPA) - Iraanse troepen hebben bij aanvallen aan het zuidelijke oorlogsfront een gebied van 40 vierkante kilometer op Iraq heroverd. Aan het centrale front bom bardeerden maandagochtend Iraanse gevechtsvliegtuigen Iraakse troepen en tanks. Dit heeft het Iraanse persbureau IRNA gemeld. Radio-Teheran onderbrak zijn uitzending en zond mars muziek uit om het nieuwe of fensief in het zuiden aan te kondigen. De zender sprak van 'een moedige operatie waarin Iraq zware verliezen werden toegebracht'. Zo zou het Iraanse leger twee Iraakse bri gades hebben vernietigd in de stad Zeid. De aanvallen waren gericht tegen de posities die Iraq tijdens de gevechten van vrijdag en zaterdag had be reikt. De opperrechter van de Hoge Raad, ayatollah Musavi Arde- BOGOR (AFP-RTR) - Prins Hun Sen van Kampuchea heeft een vredesplan gelan ceerd dat voorziet in de vor ming van een nationale ver- zoeningsraad onder leiding van prins Norodom Siha nouk. Deze raad, met vertegenwoor digers van de vier strijdende partijen in Kampuchea, moet algemene verkiezingen organi seren die ertoe moeten bijdra gen dat een einde komt aan het al jaren slepende conflict in het land. De premier maakte zijn voorstellen bekend na de eerste dag van besprekingen in Bogor. Deze besprekingen in het bui tenverblijf van de Indonesische president, die in de wandeling bekend staan als de cocktail party, zijn de eerste sinds de Vietnamese inval in Kampu chea van eind 1978 die een einde maakte aan het bewind van de Rode Khmer. Na jaren van een uitzichtloze guerrilla lijkt een oplossing ophanden nu Vietnam bereid is zijn be zettingsmacht uit Kampuchea terug te trekken Prins Sihanouk zelf neemt niet deel aan het overleg maar heeft zijn zoon, prins Rana riddh, afgevaardigd. Sihanouk trad (wee weken geleden af als leider van de verzetscoalitie, die bestaat uit zijn aanhang, die van de Rode Khmer en de groep van oud-premier Son Sann, die jarenlang het door Vietnam in Kampuchea ge'ïn- De Indonesische minister van Buitenlandse zaken Ali Alatas (links) met de Kampuchea- nen prins Norodom Ranuariddh (midden) en Khmer-leider Sampan. - fotoanp stalleerde bewind van Heng Samrin heeft proberen te ver drijven. Niettemin is Sihanouk in Indonesië als gast van presi dent Sukarto. Volgens Hun Sen zullen de andere partijen hem later deze week ontmoeten. De premier herhaalde voorts enkele oude eisen, zoals de vol ledige ontmanteling van de Rode Khmer die dankzij de steun van China veruit de sterkste van de drie verzetsbe wegingen is. De indertijd door Pol Pot geleide Rode Khmer wordt verantwoordelijk ge houden voor de dood van mil joenen Kampucheanen in de periode tussen 1975 en 1979 dat zij het in Kampuchea voor het zeggen had. Vietnam is vier kant tegen een terugkeer aan de macht van de 'Polpotisten'. Hun Sen maakte ook op nieuw duidelijk niets te voelen voor de eis van Sihanouk dat er voorafgaande aan eventuele verkiezingen een coalitierege ring wordt gevormd waaraan de drie verzetsgroeperingen en het zittende bewind in Phnom Penh deelnemen. „We moeten Ijet volk laten beslissen". Maar volgens diplomaten in Bogor komt de premier met zijn voor stel voor de vorming van een raad van nationale verzoening enigszins tegemoet aan de eis van Sihanouk. Het vredesplan van de Kam- pucheaanse premier voorziet verder in het handhaven van de 'status quo' in Kampuchea tot de verkiezingen voor een parlement dat een grondwet moet opstellen en een coalitie regering vormen. Er moet voorts een internationale com missie komen die moet toezien op naleving van alle akkoorden inzake Kampuchea. Hun Sen toonde zich voor stander van een internationale conferentie die 'de onafhanke lijkheid, soevereiniteit, neutra liteit en niet-gebondenheid van Kampuchea' moet waarborgen. Als deelnemers noemde hij Kampuchea, Laos, Vietnam, de ASEAN-landen (de Filipijnen, Indonesië, Malaysia, Singapo re, Thailand en Brunei), de Verenigde Staten, de Sovjet unie, Frankrijk, Groot-Brit- tannië en China en de drie laat ste voorzitters van de Bewe ging van Niet-Gebonden Lan den (Zimbabwe, India en Cu ba). Vietnam, in de persoon van minister van Buitenlandse Za ken Nguyen Co Thach, en de ASEAN-landen schaarden zich 's middags aan de onderhande lingstafel in Bogor. De Indone sische minister van Buiten landse Zaken, Ali Alatas, sprak nadien van een 'goede en con structieve' sfeer, al waren er naar zijn zeggen grote ver schillen van mening over de voorwaarden voor een defini tieve vredesregeling. Alatas merkte op dat in grote lijnen is gesproken over het conflict, zoals de terugtrekking van de buitenlandse troepen, en dat vandaag meer in detail op het probleem zal worden in gegaan. In dit verband zei Hun Sen zei dat de terugtrekking van de Vietnamese troepen macht uit zijn land 'uiterlijk maart 1990' zal worden vol tooid, maar in ruuil daarvoor moet wel de buitenlandse (Chi nese) hulp aan de Rode Khmer wordt stopgezet. bili, riep gelovigen bij de Uni versiteit van Teheran op mas saal naar het front te marche ren omdat dit 'meer effect zou hebben dan een atoombom'. Zondagavond zei de Iraanse president, Ali Khamenei, nog 'dat de Iraakse invasie alleen gewapend beantwoord kan worden'. Baghdad ontkende maandag dat de Iraanse strijdkrachten in de centrale sector van het front in de aanval zijn gegaan. Het herhaalde zijn intentie om zijn troepen uit Iran terug te trekken. „Onze dappere strijd krachten zullen naar hun vroe gere posities op nationaal grondgebied terugkeren in overeenstemming met ons aan gekondigde beleid", aldus een woordvoerder van het Iraakse ministerie van Voorlichting. „Wij zijn niet uit op Iraans grondgebied". Volgens Iran bezet Iraq vijf steden en 4.000 vierkante kilo meter aan het centrale oorlogs front van Mehran tot Qasr-e Shirin. In het zuiden hebben Iraakse troepen bij Zeid nog maar een gebied van 50 vier kante kilometer in handen. In de Fakkeh-regio aan het zuide lijke front bezet Iraq 500 vier kante kilometer. In Teheran zijn zondag de deskundigen van de Verenigde Naties aangekomen. Zij zullen de levensomstandigheden van de krijgsgevangenen onder zoeken en de uitwisseling van gevangen genomen militairen voorbereiden. Het Rode Kruis zei dat zij rekening houdt met meer dan 13.000 gevangen Iraanse militairen in Iraq en meer dan 50.000 Irakezen in Iran. In New York beginnen deze week de gesprekken over de beëindiging van de Golfoorlog.' De Iraanse minister van Bui tenlandse Zaken, Ali Akbar Velayati, is zondagavond in New York op het hoofdkwar tier van de VN gearriveerd. Zijn Iraakse collega Tareq Aziz volgde een dag later. Iraq heeft aangekondigd dat vandaag alle Iraakse troepen worden teruggetrokken uit de Iraanse steden die de afgelopen vier dagen zijn bezet tijdens de gevechten aan het centrale oor logsfront. „Nadat onze dappere strijd krachten het doel, de bevrij ding van ons nationale grond gebied, hebben bereikt is beslo ten al onze strijdkrachten vanaf dinsdag 26 juli terug te trekken", zo meldde Iraq in een militair communiqué. YOKOSUKA (DPA) - De aanvaring tussen een Japanse onder- zeeboot en een viskotter in de buurt van de Baai van Tokyo heeft waarschijnlijk aan 29 mensen het leven gekost. Men heeft tot dusver acht lijken geborgen. Voor de 21 die zaterdag metdf kotter de diepte werden ingezogen, bestond maandag weinig hoop meer. De onderzeeboot ramde de kotter ter hoogte van de haven van Yokosuka. De 150 ton metende vissersboot was met 48 opvaren- den op een uitstapje. De onderzeeboot, die in de haven aan een vlootschouw had deelgenomen, liep geen schade op. De oorzaak van de aanvaring was maandag nog niet bekend. NEW DELHI (RTR) - De politie in de westelijke Indische deel- staat Gujarat is ontwapend om te voorkomen dat zij in opstand komt na de arrestatie van haar aanvoerders. Dit meldden maandag de Indische kranten. In de belangrijkste steden van de deelstaat wordt op straat ge- patrouilleerd door het leger. Paramilitaire eenheden hebben politiebureaus bezet. Volgens de kranten deden zich twee inci- denten voor, waarbij leden van de paramilitaire strijdmacht het vuur openden op groepen woedende politieagenten. Er was niets bekend van gewonden. JOHANNESBURG (ANP) - De Belgisch-Nederlandse Hélène Passtoors, die in Zuidafrika een gevangenisstraf van 10 jaar uitzit wegens hoogverraad, is opnieuw overgeplaatst naar een andere gevangenis. Haar advocaat Ismael Ayob, die twee weken geleden met zijn cliënt sprak, deelde mee dat zij plotseling en onaangekondigd van de gevangenis in Kroonstad is teruggebracht naar de ge. vangenis in Pretoria, waar zij het eerste jaar van haar straf uitzat. Mr. Ayob zei dat geen reden is opgegeven voor de over plaatsing. RANGOON (DPA/UPI) - Het 480 leden tellende parlement van Burma zal woensdag in spoedzitting bijeenkomen, zo meldde de staatsradio in Rangoon. Waarnemers verwachten dat het parlement de wettelijke basis moet creëren voor verregaande hervormingen, die een einde moeten maken aan de economi sche malaise waarin het land verkeert. Maandag werd daarover gesproken op de slotzitting van een buitengewoon congres van de Socialistische Programma Par tij. Tijdens dit congres kondigde de leider van de partij, gene raal Ne Win, afgelopen zaterdag zijn aftreden aan en stelde de secretaris-generaal, Aye Ko, een drastische koersverandering voor van de volledig door de staat gecontroleerde economische politiek. LONDEN - Aan verscheidene universiteiten in de wereld wordt op het ogenblik nog steeds onderzoek gedaan naar de juiste herkomst van de Lijkwade van Turijn. Een Ameri kaanse geestelijke, die aanwezig was bij proeven om-door mid del van koolstofdatering de oudheid van de Lijkwade vastte stellen, gaf evenwel al te kennen dat deze hebben uitgewezen, dat men te maken heeft met een vervalsing. De Lijkwade wordt bewaard in een kathedraal in Turijn. Het gaat er in het onderzoek om te ontdekken of het mogelijk is hij gediend heeft als lijkwade voor het lichaam van Christus. Op het linnen is een afdruk zichtbaar van een lichaam met doornenkrans. WASHINGTON (AP) - Na een staakt-het-vuren tussen Iran en Iraq zullen de Verenigde Staten, 'zo dra we dat veilig en ver antwoord achten' hun marinestrijdkrachten in de Golf verminderen en het escorteren van tan kers staken, heeft de Amerikaanse minister van Defensie, Frank Car- lucci, gezegd. Carlucci zei dat het nog te vroeg was om een datum vast te stellen voor terug- Frank Carlucci - fotoanp trekking van de Amerikaanse vloot. Hij zei dat na onderteke ning van een verdrag waarschijnlijk nog enige tijd zal wordi afgewacht of een staakt-het-vuren stand houdt. „Maar het ii niet onze wens die 27 schepen daar langer dan nodig te hand haven". Carlucci zei dat een aantal schepen in de Golf zou blijven, zoals dat veertig jaar lang het geval is geweest. Voordat de Ameri kanen hun escorte-missie begonnen voeren doorgaans vijf zes Amerikaanse marineschepen in het gebied. ISLAMABAD (RTR) - Ondanks de toenemende raketaanvallen op de Afghaanse hoofdstad Kabul dooi guerrilleros vormen de islamitische opstandelingen nog geen werkelijke dreiging. Dat hebben Westerse diplomaten maandag gezegd. Volgens een Westerse diplomaat is er geen reden veronderstellen dat de toestand in Kabul onhoudbaar wordt zoals de Pakistaanse president, Mohammad Zia ul-i afgelopen weekeinde zei. „Wij hebben het gevoel dat Kabul redelijk veilig is. Ik denk niet dat de stad morgen valt", zo zei de diplomaat. De afgelopen maand vormde de Afghaanse hoofdstad hel toneel voor raketaanvallen en bomexplosies, die volgens de regering en de Sovjetunie voornamelijk hun tol eisten onder de burgerbevolking. Het artillerievuur vanuit de omringende bergen is in de stad duidelijk hoorbaar en komt dichterbij. Regelmatig slagen mujaheddin-strijders erin de hoofdstad binnen te glippen om autobommen te plaatsen. Zelfs zou er strijd zijn geleverd tussen opstandelingen en hel regeringsleger. Een Sovjet-generaal schreef afgelopen (zie achtergrond-pagina) dat de Afghaanse regeringstroepen niet lang stand kunnen houden. BRUSSEL (ANP) - Zowel de EG als de VS hebben groot economisch belang bij een drastische vermindering van de landbouwsubsidies. Alleen de boereninkomens zouden zwart klappen krijgen. Dat staat in een studie die de Europese Commissie maandag heeft gepubliceerd. Volgens de Commissie is de studie het werk van 'onafhankelijke landbouweconomen uit de EG en de Verenigde Staten. Uit het rapport blijkt dat het totale welvaartsniveau in de EG met vijftien miljard gulden zou stijgen bij een prijsdaling val twintig procent voor graan, oliehoudende zaden en olijfolie," procent voor zuivel, vijftien procent voor rund- en lamsvlees en veertig procent voor suiker. De import van oliehoudends zaden zou via een heffing tien procent duurder moeten worden MOSKOU (RTR/DPA/AFP) - De inwoners van Nagorny Karabach zijn maandag voor het eerst in twee maanden u aan het werk gegaan. Dit heeft een redacteur van plaatselijke krant 'Sovjetskaja Karabach' gemeld vanuit i Armeense hoofdstad Stepanakert. Hiermee gaven de inwonen van de enclave na een staking van twee maanden gehoor de oproep van de leider van de communistische partij in gebied. Het besluit van de Opperste Sovjet vorige week bied volgens de stakers genoeg aanknopingspunten om de door gewenste hereniging met Armenië te bereiken. Het is niet precies bekend hoeveel mensen weer aan het wei' waren gegaan maar het openbaar vervoer in Stepanake' kwam maandagochtend weer op gang en de straten watt' drukbevolkt. Vorige week wees de Oppertse Sovjet het verz®' af van de Armeniërs die in de Sovjetrepubliek Azerbajdzj'" wonen om Nagorno-Karabach te herenigen met Armenië. 1; straatinterviews met inwoners van Stepanakert bleek dat al de beslissing niet als definitief beschouwen. Fris* Door Willem Reijn De Bottelmaatschappij Don gen is nog twee maanden on derdeel van de Verenigde Bierbrouwerijen Breda-Rot- terdam, waarvan de hoofd vestiging in Breda staat. Het bedrijf produceert honderd- dertig miljoen liter frisdrank, waarvan zeventig procent de Coke-produkten Coca-Cola, Fanta en Sprite, tien procent Schweppes, tien procent Vic toria bronwater en tien pro cent kleine merken, waaron der 'private-labels' zoals Spar. Daarnaast verkoopt de Bottelmaatschappij nog eens twintig miljoen liter fris drank voor derden, waaron der het Looza-vruchtensap. Het werkterrein van de Bottelmaatschappij Dongen is beperkt tot Zuid-Nederland (Zeeuwsch-Vlaanderen, Bra bant en Limburg) en de vier noordelijke provincies Gro ningen, Friesland, Drenthe en Overijssel. Dat komt omdat er in Nederland nog drie andere bedrijven zijn, die Coca-Cola in licentie bottelen. „De laatste jaren heeft Coca- Cola een marketingstrategie gevolgd, die er op is gericht om de consument niet alleen te bereiken als hij toevallig dorst heeft", zegt H. van Mou- rik, algemeen verkoopleider van de Bottelmaatschappij Dongen. Hij zet die strategie uiteen aan de hand van de 'drie A's': acceptability: de acceptatie MILAAN (DPA) - De Ita- iaanse magnaat Silvio Ber- usconi heeft zijn imperium ors uitgebreid. Via zijn len houdstermaatschappij Fi- ninvest heeft hij voor 970 miljard lire (ongeveer 1,45 miljard gulden) 70 procent overgenomen van het aan delenkapitaal van Standa SpA, het grootste waren huisconcern van Italië. ge De Berlusconi-groep bestaat hu AMSTERDAM (ANP) - Op een kleurloze en Mille vakantiemarkt waren aandelen Staal Bankiers maandag gevraagd. Na een iets togere opening ging de prijs omhoog naar 123 en het slot kwam op ƒ22,80 of 12,30 boven vrijdag. Elders op de lokale «kt won IHC Caland ƒ1,70 op ƒ21. Boskalis, Datex, Holec en Docdata Mren wat beter. De stilte was duidelijk af «lezen op de omzettenlijst, die op 730 Mjoen bleef steken. Aandelen en obliga- :ies namen hiervan ongeveer evenveel "oor hun rekening. Bij de hoofdfondsen boog een ver- Wde stemming in de loop van de middag w in een wat vriendelijker aanzien, toen 'I Street niet verder zakte en de dollar wt verder aantrok. Zo kon Akzo de dag «sluiten met een winst van krap 2 op 1'38,50 en sloot Koninklijke Olie 0,80 wer op 234,80 na op 233 te zijn be- Bonnen. Hoogovens zette de opmars met I '.60 voort tot 58,70. Man de banken ging NMB 1,20 voor- J" naar 181 Elders wisselden kleine Balingen en stijgingen elkaar af, waarbij meeste verschuivingen tot het bekende «"beitjes- of kwartjeswerk konden wor- ei> beperkt. Ook op de obligatiemarkt 'Wanderde niet veel. De meeste staatsle- ngen waren nauwelijks prijshoudend. Ho AH Ah AJG A.B Air Am Am Asr By CS Fok Gisl Heli Hoe Hur Int.l m Kon Kon Nat

de Stem | 1988 | | pagina 4