ewind' Aansluiting van Randstad op TGV-spoor noodzakelijk SLORDIGHEID BIJ CORRECTIE VAN NIEUWE WET Vandaag beslissing over lossen omstreden vlees Slachtoffers mishandeling lopen smartegeld vaak mis I )esreiyd BINNENLAND Toelatingsbeleid Surinaaamse asielzoekers niet gewijzigd DE STEM COMMENTAAR Terug bij af T5 igarijeé eres troika DE STEM BINNENLAND DINSDAG 26 JUL11988 lUROPESE SPOORWEGMAATSCHAPPIJEN WILLEN LIJN VOOR SNELLE TREIN DEN HAAG (ANP) - Als gevolg van een slordig heid bij de correctie van het ontwerp 'Harmoni satiewet' van minister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen dreigt een deel van de studen ten zijn beurs voor het komende studiejaar kwijt te raken. Korthals Altes vervangt al zijn collega's N I EUWSOVERZI CHT Buitenlanders lopen kinderbijslag vaak mis HEAO-student daagt school voor de rechter Nederland krijgt Gala van Theaterprijzen Ravage door ongeval voor Schipholtunnel Antillen aanvaarden Nederlandse hulp ONIER VAN NG heeft Hongarije maat en in stilte ge- n economische hervor- Nu de Russische partij- icha'il Gorbatsjov de we- perestrojka en glasnost roverd', zijn de ontwik- in Hongarije in een ersnelling gekomen. De en, jarenlang met groot wen door het Kremlin en in 1956 met tanks alst, zijn nu de lievelin- Moskou. Ze beroemen p de uitvinders van de ojka' te zijn. Hieronder eerste uit een serie van ikelen die de gevolgen van het pionieren in pe- a aan de Donau. eeft telefoon.) Voorlo- -gtepunt van de Hon- glasnost was de recht- e uitzending van de ering van de commu- he partij begin juli, ndamentele discussie toekomstige economi cs aan de orde was. heeft de vrijheid van gsuiting nog altijd be- gen: wie een krant wil en heeft toestemming regering nodig en een moet gelieerd zijn aan belangenorganisatie, e partij, het gemeente- of een vakbond. Van ht onafhankelijke pers esterse ogen nog geen de glasnost geeft ieder eigen draai „We heb- geen bodemschatten, enige kapitaal is de lijke geest. Die moet je 'et opsluiten", zegt een tueel. Een partijman e nieuwe openheid wat 'scher: „Meer openheid 'g om de democratische kkelingen te propage- aar hebben we een open oor nodig." Of de arme n in de woonkazernes e Biharistraat de discus ver meer vrijheid op de olgen valt te betwij fe- erestrojka en glasnost t hen de komende jaren een nog hardere strijd t bestaan. ..8,"ka ik nog altijd bestaan, hoe- "e communistische lei- beseffen dat verdeeld- uiteindelijk fataal zal „Ik vrees dat de ziekte trijd tussen facties en clan-karakter van de te ver is gegaan", zegt golov wijst de pogingen e Afghaanse communis- partij om een nationale ningscoalitie onder leiding te vormen, van nd. Volgens hem zijn de nningen tot 'falen' ge- d en zullen de andere 'en nooit instemmen met an. Sovjet-generaal voor dat in Afghanistan na de sche terugtrekking de zal doorgaan, zowel tus- e islamitische guerrilla- ers en het bewind in Ka- tussen guerrillafacties rling. Tsagolov verwacht orte opleving van het is- ische fundamentalisme ghanistan, zoals elders in oslim-wereld, waarna de ■gdheid over de economi- ontwikkeling de over- zal krijgen. i, was de aanzet tot een iek verzet met een voor contreien ongewoon dzaam verloop. de dag van de inval den de identiteitskaarten vijfhonderd mensen inge- en. Spontaan gingen op nog eens driehonderd sen naar het stadhuis om hun kaart in te leveren, n Isaac, de zuster van de naar van de winkel in dersbenodigdheden, legt lat de 'Intifadah' een les is eest. „We weten nu beter we samen kunnen wer- Zonder samenwerking leven we niet. De identi- kaarten werden door die isen ingeleverd, zodat ze diegenen konden zijn die gedwongen moesten n." >e soldaten wilden de ver leide massa uit elkaar ven, maar in plaats van te trekken bleef men zitten, rwijl ze op de grond zaten -den zij met stokken gesla- zij pleegden zelf geen ge- d. Om hen weg te krijgen esten de soldaten traangas rubberkogels gebruiken", t Jihan.(Copyright The Ti- I/DE STEM) T28 Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Rotterdam en Brussel moeten in 1995 ver bonden zijn door een nieuwe spoorweg, bestemd voor de TGV of 'flitstrein'. De spoorweg die doorloopt naar Parijs en Zuid-Frank rijk, moet via een tunnel in Antwerpen naar Nederland leiden. Dit stellen de spoorwegmaat schappijen van West-Duits- land, België, Nederland en Frankrijk binnenkort voor in een nota aan de betrokken re geringen. De maatschappijen willen Nederland ook aan het snelle spoorwegnet koppelen, maar gaan er van uit dat deze verbinding niet rendabel zal worden. De vier ministers van Ver keer nemen in september een besluit zo bleek gisteren. De inhoud van de nog niet hele maal gereed gekomen nota lekte uit via de Belgische krant 'De Morgen'. Het standpunt van de spoor wegmaatschappijen heeft in middels voor grote onrust in Vlaanderen gezorgd. In het Belgische regeerakkoord staat dat er ten behoeve van de flits trein geen nieuwe lijn vanaf de Nederlandse grens naar Brus sel mag lopen. Die supersnelle trein kan best over, aangepast, bestaand spoor lopen, zo is de opvatting. Nu de spoorweg maatschappijen toch kiezen voor en splinternieuw spoor vrezen de milieuverenigingen grote schade. De Nederlandse regering is altijd voorstander geweest van aansluiting op het TGV-net, en is van mening dat deze snelle trein best over een nieuw spoor mag lopen. Minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) is op haar beurt bang dat Nederland de aansluiting met het 'snelle net' mist als er geen nieuw spoor tussen Brussel en de Neder landse grens komt. De spoorwegmaatschappijen zien de toekomst van de nieuwe lijn met optimisme tegemoet. Volgens hen maken in 1995 per jaar tussen de 1,1 en 1,5 miljoen reizigers gebruik van de ver binding België-Nederland, Frankrijk-Nederland en Bel- gië-Duitsland. Studenten raken beurs kwijt In de inmiddels door de Tweede en Eerste Kamer aan vaarde wet, die vandaag in het Staatsblad wordt gepu bliceerd, is namelijk een artikel weggevallen waarin de studiefinanciering voor oudere studenten die langer dan zes jaar mogen studeren, is geregeld. Het Eerste Kamerlid J. Vis van D66 heeft dit op het laatste nip pertje ontdekt. Van minister Deetman wil hij nu weten wat hij gaat doen. Wordt de wet naar de letter uitgevoerd, dan wordt een groep studenten de dupe. De bewindsman zal een wetswijziging moeten opstellen om het 'gat' in de Harmonisa tiewet te dichten, zodat de be trokken studenten met ingang van het nieuwe studiejaar het geld krijgen waarop ze volgens het oorspronkelijke wetsont werp recht hebben. Niemand, ook de Eerste Ka mer niet, had de fout ontdekt. Volgens Vis komt dat waar schijnlijk door de grote haast waarmee het wetsontwerp moest worden behandeld. Bij de correctie van de stukken na de vele ingediende amende menten is lid twee van artikel twaalf per ongeluk doorge streept. Hierin was bepaald dat studenten oude stijl, die van wege hun uitvoerige studiepro gramma langer dan zes jaar over hun studie mogen doen, ook langer dan zes jaar kunnen rekenen op een studiefinancie ring. Het gaat vooral om stu denten medicijnen en degene die een opleiding tot apotheker volgen. In de Harmonisatiewet is nu de studieduur en daarmee ook de studiefinanciering van nu af aan beperkt tot zes jaar. Het ministerie van Onderwijs kon maandag nog geen commen taar geven op de ontdekking van de D66-senator. UTRECHT (ANP) - Staats secretaris Kor te-Van He mel van Justitie voelt niets voor een wijziging van het toelatingsbeleid inzake Su rinaamse asielzoekers. Dat blijkt uit een uiteenzetting die zij deze week naar de presi dent van de Haagse rechtbank zal sturen. De rechtbankpresident had een nadere uiteenzetting van het beleid gevraagd. De presi dent heeft die informatie nodig bij de behandeling van een kort geding dat door een Surinamer was aangespannen. De staatssecretaris stelt zich in haar uiteenzetting op het standpunt dat er geen reden is voor een speciaal of ander be leid voor Surinamers. Voor hen moeten dezelfde criteria gelden Tijdens de discussie blijkt de grote onrust bij de havenwerkers over de lading vlees. als voor andere asielzoekers. Korte-Van Hemel maakte be gin dit jaar bekend dat naar schatting 5.000 personen gelei delijk aan naar Suriname te rugmoeten. Het gaat daarbij om de zogeheten groep gedoog den, mensen die zich niet veilig voelden door de ontwikkelin gen in Suriname de afgelopen jaren en die tot nu toe in Ne derland mochten blijven. Bij de brief van de staatsse cretaris zal een rapport van het ministerie van Buitenlandse Zaken worden gevoegd over de situatie in Suriname. Dat rap port was maandag nog niet af, omdat daarin ook de ervarin gen van minister Bukman (Ontwikkelingssamenwer king), die vorige week Suri name heeft bezocht, worden opgenomen. ROTTERDAM (ANP) - De directie van het Rotter damse stuwadoorsbedrijf Quick Dispatch (QD) beslist vóór twaalf uur vanmiddag of het de opdracht de partij omstreden vlees aan boord van de Reefer Rio te lossen, accepteert. De Ierse eigenaar Anglo Irish International Meatpackers wil uiterlijk op dat tijdstip duide lijkheid, anders wijkt de Ree fer Rio waarschijnlijk uit naar een andere haven. In dit ver band wordt Vlissingen ge noemd. Na afloop van een 'voorlich tingsbijeenkomst', in de kan tine van QD aan de Beatrixha- ven, toonde QD-directeur J.A. van Rijn zich pessimistisch over de bereidheid van de QD- werknemers het karwei te kla ren. De Vervoersbond FNV zag in het verloop van deze bijeen komst geen aanleiding zijn ad vies aan de leden - 'als je onge rust bent, blijf er dan vanaf', aldus bestuurder P. Gouw in de kantine - in te trekken. De bond wil dat de QD-di- rectie rekening houdt met de ongerustheid onder de haven werkers. Die lijkt onder een meerderheid van de in de kan tine aanwezige QD-werkne- mers niet te zijn weggenomen, ook al verklaarden deskundi gen hier opnieuw dat het lossen ongevaarlijk is. Van Rijn zei toe dat de QD-directie de 'uit slag' van de bijeenkomst bij haar beslissing mee zal nemen. Ook de door de Vervoers bond FNV voor deze voorlich tingsbijeenkomst gevraagde deskundige P.W.F. Louwrier van het Nederlands Instituut voor Kernenergie en Hogere Energie Fysica (NIKHEF) gaf als zijn mening dat het lossen van de partij vlees ongevaar lijk is. Louwrier had voor de gele genheid een kilo van een be paald soort kunstmest in een winkel aangeschaft met een bijna tien maal hogere dosis becquerel dan de tot nu toe hoogst gemeten dosis van een monster uit de lading vlees van circa 800 becquerel. Het gaat hier om een produkt dat in de Rotterdamse haven vrijwel da gelijks wordt geladen en gelost, zo merkte hij op. Ook de andere aanwezige deskundigen kwamen met soortgelijke voorbeelden. Prof.dr.ir. Keveling Buisman van het kernenergie-onder zoekscentrum in Petten: „Als je dat schip niet in wil, moet je ook niet in de bus gaan zitten, want al die mensen achter je zijn radioactief." Directeur H. Kloosterboer van Eurofrigo, het bedrijf waar - foto anp het vlees eventueel wordt op geslagen, merkte op dat de re putatie van de Rotterdamse haven op het spel staat. Vol gens hem heeft het bedrijf Flushing Coldstorage Com pany in Vlissingen de Ieren al aangeboden de lading te lossen tegen aanzienlijk lagere tarie ven. Uitgerekend Vlissingen, al dus Kloosterboer, waar al dui zenden tonnen stukgoed uit Rotterdam naar toe zijn ge gaan. Ais de Reefer Rio daad werkelijk uitwijkt naar Vlis singen, zal er om Rotterdam worden gelachen. En, wist Kloosterboer, 'er wordt al om Rotterdam gelachen'. „Een laakbare bijdrage", reageerde FNV-havenbestuur- der P. Rosenmöller fel. „Alsof de Rotterdamse havenwerker verantwoordelijk is voor het verleggen van de goederenstro men." Rosenmöller verzekerde Kloosterboer dat de Vervoers bond FNV ook in Vlissingen le den heeft. „Eén bond, één ge luid", aldus Rosenmöller. ER HEEFT nooit een goede oorlog of een slechte vrede bestaan. De Iraakse en Iraanse volkeren zullen deze uitspraak van de Amerikaanse staatsman Benjamin Franklin hartgrondig onder schrijven als zij hun zinloze oorlog beëindigen. De oorlog consu meerde in acht jaar meer dan één miljoen mensen. Na alle gru welijke slachtingen vechten de legers zich terug naar hun uit gangsstellingen, de plaatsen vanwaar zij oprukten of terugtrok ken: naar de oorspronkelijke, betwiste, internationale grenzen. Geen enkele partij heeft iets gewonnen. Alleen de twee akelige 'egiems zijn gered, maar noch het Iraakse noch het Iraanse was het leed en de offers waard. Het Iraanse besluit om een staakt het vuren volgens de VN-re- solutie 598 te accepteren, biedt een kans de oorlog te stoppen op de minst slechte wijze. De strijdende partijen behoeven geen ver- cederende nederlaag te slikken die de aanleiding zou kunnen zijn tot nieuwe vijandelijkheden. Er zal echter nog veel werk verzet moeten worden om een 'angdurige vrede tussen Iraq en Iran te bereiken. De landen willen eigenlijk geen vrede - de vredeswil aan beide kanten is afwezig maar pure uitputting dwingt beide partijen ertoe de gevechten 'e staken. De Amerikaanse diplomatie in combinatie met groot maritiem machtvertoon in de Golf heeft de Iraniërs er waarschijnlijk uitein delijk toegebracht naar de onderhandelingstafel te gaan. Amerika drukte de befaamde VN-resolutie door de Veiligheidsraad en de VS lieten er nooit enige twijfel over bestaan dat zij niet zouden toestaan dat de ene partij de andere zou vernietigen. Waarom speelde Amerika - ayatollah Khomeini vernederde de Presidenten Carter en Reagan met talloze revolutionaire acties - deze 'genereuze' rol? Heel simpel: In de regio van Iraq en Iran bevindt zich de helft van de 's werelds oliereserves en het mach tigste land ter wereld kan niet toelaten dat die vitale voorraden voor het Westen verloren gaan en nog minder dat het lokale con to in de Golf explodeert tot een wereldbrand. Amerika heeft zich tegenover Iran uiteindelijk zeer terughoudend en gematigd opge beld met het oog op het machtsevenwicht in de wereld. De su permacht heeft haar verantwoordelijkheid daarvoor waarge- Nu de macht in Teheran verschuift in de richting van de 'vre destichters' (onder aanvoering van Akbar Rafsanjani), probeert Amerika alles om voor alle partijen een 'eervolle vrede' te berei- *en. Het tijdstip lijkt er rijp voor en de omstandigheden lijken er dermate geschikt voor. Of het zover komt, hangt ook af van de tedelijk onbetrouwbare Iraakse leider Saddam Hussayn. Maar telfs hij, die de eerste schoten loste in het Golfconflict, kan niet 'erugblikken op een goede oorlog. ZUTPHEN (ANP) - Slacht offers van geweldsdelicten lopen vaak het smartegeld dat hen door de rechter is toegekend mis, omdat de daders niet betalen. Er moeten daarom wettelijke mogelijkheden komen om be slag te leggen op een deel van het loon of de uitkering van de dader. Ook zou het aanbeveling verdienen om in geval waarin de daders geen verhaal bieden, aan te sturen op betaling in termijnen. Dat schrijft de Zutphense advocaat mr. Th. L. van der Veen in het jongste nummer van 'Smartegeld', een driejaar lijks overzicht van uitspraken van de Nederlandse rechter over vergoeding van immate riële schade, dat door de ANWB wordt uitgegeven. Volgens mr. Van der Veen is het 'een algemeen bekend feit' dat veel daders van geweldsde licten niet werken en van een uitkering leven. Zij kunnen zich door een beroep op de per soonlijke levenssfeer 'zonder enig risico' onttrekken aan de hen door een rechter opgelegde schadevergoeding. Via beslag op een deel van die uitkering - Van der Veen denkt aan een maximum van tien procent ge durende tien jaar - zou dit voorkomen kunnen worden. Men zou dan volgens hem kun nen bepalen dat zolang de af lossing stipt geschiedt de wet telijke rente niet blijft lopen. Nodig is wel, aldus Van der Veen, dat personen die over een onherroepelijk vonnis tot scha devergoeding beschikken, via de inspecties van de loonbelas ting, de administratie van zie kenfondsen of de organen van de sociale verzekering kunnen navragen of de dader soms in loondienst werkt en bij wie, of van welke instantie hij een uit kering ontvangt. Van der Veen houdt voorts een pleidooi voor onbreekbare glazen in discotheken en kroe gen. Verwondingen in het ge zicht door een kapot geslagen drinkglas zijn volgens hem een steeds terugkerende vorm van letstel. „Heel veel leed, vooral aan jonge mensen, wordt daar door toegebracht." Het gebruik van onbreekbare glazen zou volgens Van der Veen miljoe nen besparen aan uitkeringen van ziekengeld, medische on kosten en ziekenhuiskosten. 'Onbegrijpelijk' vindt Van der Veen het dat in Nederland voor bromfietsen wel een ver zekeringsplaatje en een verze keringsbewijs werd ingevoerd, maar niet voor alle auto's. „Het gevolg is bekend. Zeker één op de tien auto's rijdt vrijwel straffeloos onverzekerd rond. Er zijn echter maar weinig on verzekerde bromfietsen." Rechters tonen zich overi gens weinig bereid om een vor dering wegens letselschade te matigen als de schuldige in een niet-verzekerd motorrijtuig rijdt, aldus Van der Veen. Als het om een eigen auto gaat zegt hij dit juist te vinden. Anders wordt het naar zijn oordeel als het een huur- of leaseauto be treft. De 'zeldzaam naïeve wet gever' heeft namelijk nagela ten een verzekeringsbewijs met vignet achter de voorruit in te voeren, zodat de gebruiker van het voertuig moeilijk kan na gaan of dit verzekerd is. Uit een artikel van de Leidse arts, advocaat en procureur mr. R. A. Sleeuw in 'Smartegeld' blijkt dat medische fouten zel den tot smartegelduitspraken leiden. Volgens Sleeuw komt dit doordat de bewijslast berust bij de patiënt, die niet over vol doende deskundigheid of over getuigen beschikt. Er zou vol gens hem veel voor te zeggen zijn om die bewijslast om te draaien. Het ziet er echter niet naar uit dat de Hoge Raad voor een dergelijke oplossing voelt, aldus Sleeuw. Hij pleit daarom voor een onafhankelijke, deskundige in stantie, die bij onbedoeld letstel als gevolg van een medische behandeling een gedegen on derzoek zou kunnen instellen. Het openbaar ministerie be schikt wel over de bevoegheden in dergelijke gevallen, maar niet over de deskundigheid, zo stelt hij. Van onze Haagse redactie DEN HAAG-Minister van Justitie Korthals Altes 'regeert' deze week, als enige minis ter die niet op vakantie is, Nederland. Korthals Altes neemt tot eind deze maand de ho- neurs waar van zijn der tien collega's, die op va kantie zijn. De minister van Justi tie is er, volgens een zegs man van de Rijksvoor lichtingsdienst, vooral 'voor het geval zich er iets onverwachts voordoet'. Daarnaast tekent hij ur gente stukken van zijn collega's. Tussen de ministers onderling is afgesproken dat Korthals Altes alleen maar die stukken van zijn collega's ter onderte kening ontvangt, die geen uitstel kunnen velen. „Als het even kan, wordt ge wacht totdat de eigen mi nister weer terug is. An ders zou Korthals Altes de hele dag bezig zijn met het zetten van handteke ningen". Ook stukken die poli tiek 'moeilijk liggen', blij - ven liggen, netzomin als Korthals Altes besluiten neemt die op meer dan één ministerie betrekking hebben. Yv -4 Wist u dat u van tafeltennissen crimineel kunt worden en dat veelvuldig volleyballen u juist op het rechte pad houdt? Ene meneer Kruissink heeft dat allemaal onderzocht en hij is tot de conclusie gekomen dat er tussen bepaalde sporten en crimineel gedrag opmerkelijke overeenkomsten zijn. Te veel ping pong leidt tot extreme behoefte aan ping ping. Slechte sporten zijn verder, kracht- en vechtsporten, voet bal, honkbal, en basketbal. Zwemmen en schaatsen schijnen extreem brave en oppassende burgers te creëren. Het criminele gedrag kent vormen als vernieling, geweld, graf fiti en zwartrijden. Het ANP, dat het bericht de wereld in stuurde, lichtte niet toe hoe het een uit het ander voortvloeit. Ik ben bijvoorbeeld benieuwd hoe je van een simpel spel letje tafeltennis ineens de behoefte krijgt om zonder kaartje in de bus te stappen of hoe je bij honkbal criminale neigin gen krijgt. Meneer Kruissink wil toch niet beweren dat je door het stelen van een honk meteen een dief bentMisschien heeft hij ook wel opgevangen dat die en die basketballer geen dunk had en heeft hij dat vervolgens als een negatieve kwaliteit bestempeld. En hoe verklaart Kruissink dan de uitdrukking 'Een scheve schaats rijden'? Als dat echt zo'n onschuldige sport is dan zou hij toch niet op een dergelijke manier tot de verbeelding spreken? Meneer Kruissink concludeert nog meer 'vreemde' zaken. Zo heeft hij ontdekt dat jongeren die regelmatig delicten plegen op een ongestructureerde en vrijblijvende manier hun vrije tijd doorbrengen. Zijn er ook nog andere manieren dan? MERIJN UTRECHT (ANP) - Turken met een bijstandsuitkering die kinderen hebben in Turkije lopen vaak hun kinderbijslag mis. Dat blijkt uit een onderzoek van het Inspraakorgaan Turken in Nederland (IOT). Het IOT noemt dit discriminerend en heeft de resultaten van het onderzoek naar het ministerie van Sociale Zaken gestuurd. Na een radio-uitzending over kinderbijslag aan Turken kreeg het IOT vijfhonderd reacties. Het pikte daaruit 120 concrete ge vallen. Daaronder waren een aantal gevallen waarin de kin derbijslag aan Turken was stopgezet omdat zij niet genoeg konden bijdragen aan het onderhoud van hun kinderen. Daar bij ging het in totaal om 200.000 gulden 'dat de Raad van Arbeid ten onrechte heeft onttrokken aan de Turken', aldus een woordvoerder van het IOT. MAASTRICHT - De vice-president van de Maastrichtse rechtbank, mevrouw mr. Gemmeke-Vah Delft, zal maandag 1 augustus laten weten bf dë HEAO in Sitta'rd dé'20-jarige scholier Ton van Ingen uit Kerkrade had mogen laten zitten omdat hij te weinig gymlessen volgde. De jongeman daagde school voor de rechter met de bedoeling het 'gym-besluit' terug te draaien en hem alsnog toe te laten tot het volgend schooljaar. De HEAO wil daar niets van weten. Van Ingen hield zich niet aan het reglement, waarin staat dat hij minstens 80 procent van de gymlessen moet bijwonen. En dat percentage haalde de student niet, zegt de school. AMSTERDAM (ANP) - Voor het eerst in de Nederlandse theatergeschiedenis zullen alle prijzen voor de Theater- en Podiumkunsten tegelijk tijdens één groot - naar buitenlands voorbeeld - showprogramma worden uitgereikt. Dit Gala van de Nederlandse Theaterprijzen wordt op 19 september in de Stadsschouwburg in Amsterdam gehouden. Dit is bekendgemaakt tijdens een persconferentie van de Vereniging voor Schouwburg en Concertgebouw Directies (VSCD) en KRO. Tijdens de presentatie van de plannen voor het gala werden ook de nominaties voor de prijzen bekend gemaakt. De genomineerden zijn: Frisse Jongens, Youp van 't Hek, Freek de Jonge en Dubbel en Dwars (cabaret), Frans Brüggen, Reinbert de Leeuw en Elly Ameling (klassieke muziek), de Max Havelaar, Evita en Cats (musical). Voor de Louis d'Or zijn genomineerd, Porgy Franssen, Carol van Herwijnen en Kees Hulst, voor de Theo d'Or, Marion Brandsma, Ilse Uitterlinden en Sigrid Koetse, voor de Arlecchino Joop Admiraal, Wim van der Grijn en Theo Pont en voor de Colombina Marlies Heuer, Els Ingeborg Smits en Hedy Lester. Beeld van de ravage bij de Schipholtunnel - fotoanp HOOFDDORP (ANP) - Een kettingbotsing op de A4 (Den Haag - Amsterdam) vlak voor de Schipholtunnel heeft in de nacht van zondag op maandag nogal een ravage aangericht. Een vrachtwagen reed volgens de politie omstreeks half twee in op een rij auto's die wachtte voor de stoplichten voor de tunnel in de richting Amsterdam. Vijf auto's en twee vrachtwagens raakten betrokken bij het ongeval. Twee auto's vlogen in brand. Er werden drie mensen gewond. Het verkeer richting Amsterdam werd de eerste uren omgeleid via Schiphol. DEN HAAG (ANP) - De Antilliaanse premier, mevrouw Maria Liberia-Peters, heeft aangekondigd dat haar regering het Nederlandse aanbod om de komende vier jaar hulp van in totaal 170 miljoen gulden te verlenen, zal aanvaarden. De Antilliaanse regering had aanvankelijk om steun ten bedrage van 310 miljoen gulden (285 miljoen Antilliaanse guldens) gevraagd, teneinde een begrotingstekort van ruim een miljard gulden te overbruggen. Nederland verklaarde zich bereid tot een in vier delen te verstrekken lening van 150 miljoen, met een looptijd van dertig jaar en een rente van 2,5 procent, plus een schenking van 20 miljoen.

de Stem | 1988 | | pagina 3