even. „raT UITBLAZEN 'Ons enig kapitaal is de menselijke geest' 'Geen machtsbasis voor Afghaans communistisch bewind' Palestijnse middenklasse verzet zich Aansluiti SLORDIG T Weg met de sport WERKLOOSHEID NU OFFICIEEL TOEGEGEVEN IN HONGARIJE RUSSISCHE GENERAAL VINDT AFGHAANSE LEIDING TE ZEER VERDEELD Toelatingsbele asielzoekers nic DE STEM COI Terug bij af DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 26 JUL11988 -DESTEM- _L. DE STEM BINNENL EUROPESE SPO DEN HAAG (ANP) - Als heid bij de correctie van satiewet' van minister en Wetenschappen dreig' ten zijn beurs voor het k te raken. WIMKOCK T5 DANKZIJ de af standsbediening waarmee ik zonder moeite mijn zoektocht langs de vijftien netten maak, die de kabel mijn huis binnenvoert, heb ik in het weekeinde de fraaie goal van Marco van Bas ten tegen de Russen weer een paar keer gezien. Dat was op een van de Duitse netten en dus blijken die Duitsers toch betere verliezers te zijn dan wij eerst dachten toen we Becken- bauer na de wedstrijd hoorden foeteren. Niet alleen lieten ze mooie beelden zien van onze Oranjeklanten in actie op het gras. Niet tegen West-Duits- land helaas, maar de Sovjet Unie was wat mij betreft ook goed. Het partijtje tegen West- Duitsland was per slot van re kening maar een formaliteit, noodzakelijk om toegang tot de finale te krijgen. Er was méér 'oranje' te zien op dit Duitse net: het studiodecor bestond uit twee groot opgeblazen fo to's. De een van een juichende Rinus Michels, de andere was het hartveroverende plaatje van het Nederlands Elftal, direct na de EK-finale, op de bankjes ge zeten, trappelend met de voe ten, de armen geheven. De ge legenheid: televisie-interview met Generaal Stinkstiefel. Michels' Duits blijkt heel wat beter te zijn dan dat van Jean-Marie Pfaff destijds. Al leen als het om humoristisch ef fect gaat, kan het Duits met dik Amsterdams accent van Mi chels niet op tegen het patat ten-Duits van de Belgische doelman. Het viel me op dat Rinus Michels wel degelijk iets over zijn werkelijke voetbalop vattingen kwijt wil aan een journalist. Het ligt blijkbaar aan de vragen die hem worden gesteld. Die Duitser stuurde hij in elk geval niet met een kluitje nietszeggende volzinnen in het riet. Ik denk dat Nederlandse sportjournalisten te veel voet- balpolitieke en te weinig voet- bsitechnische vragen stellen. Te veel vorm, te weinig inhoud. In de politieke verslaggeverij zie je dat ook wel. Ik weet het niet ze ker hoor, daarvoor heb ik te weinig verstand van voetbalza ken en het kan ook zijn dat Mi chels' antwoorden me wat zwaarwichtiger voorkwamen enkel en alleen omdat ze in het Duits waren gesteld. Sport is een vreemd ver schijnsel. Sport op de televisie krijgt je onherroepelijk in zijn ban, ook al geef je er eigenlijk niet echt om. Tennis bijvoor beeld vind ik een van de saaiste sporten om naar te kijken, golf daargelaten uiteraard. Dat komt omdat ik alleen maar de puntentelling kan volgen en geen oog heb voor de atletische en sporttechnische prestaties die worden geleverd. Dat zié ik gewoon niet, ook al word ik er door de commentator op geat tendeerd. Maar omdat ik niet de enige in huis ben, staat Wimbledon aan. Even ga ik zit ten kijken en verbaas me ver volgens zelf door de snelheid waarmee ik partij gekozen heb. Borg en Becker en Navratilova, daar ben ik altijd tegen ge weest. En altijd voor Evert en llllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim Connors. McËnroe is een twij felgeval, het ligt eraan tegen wie hij speelt. Lendl kan ik eigenlijk ook niet goed uit staan. Die jongen kijkt steeds zo bedonderd, alsof zijn leven op het spel staat. Kunt u na gaan hoe leuk ik, ondanks alles, Wimbledon vond met Graf en Edberg. De Tour de France idem. Staat de kast thuis niet aan, dan wel in de vergaderkamer van de redactie op de krant. Met al dat Nederlandse geel in de eerste week, ontkom je er niet meer aan. Je wilt toch we ten hoe het die in het oneindige kijkende tobbers van Neer- lands bloed vergaat en je raakt vanzelf gefascineerd door de fy sieke kracht die de renners de monstreren, glimmend van zweet en vet, de mond open, de gespierde benen soepel malend. Je kijkt met ingehouden adem toe hoe ze langs de slingerende rand van de afgrond de berg af- suizen, de kin op het stuur, knieën en ellebogen naar bin nen getrokken. Mensen in druppelvorm. Soms is het prachtig, soms deerniswek kend, maar bijna altijd is het een imposant gezicht. Het is goed dat het afgelo pen is en dat het nog even duurt voor de Olympische Spe len beginnen. Het EK-voetbal, Wimbledon en de Tour hebben te veel tijd gekost; tot te veel uitstel van taken en klussen ge leid. Ik weet het: ik hóef niet te kijken, maar met sportliefheb bers in huis ontkom ik er niet aan. Altijd heeft iemand wel de tv al ingeschakeld. Ik ben niet als mijn vrouw, die zelfs niet geboeid raakt - en het dan ook geen half uur voor de televisie uithoudt - als Nederland in de EK-finale tegen Rusland speelt en een andere stoel opzoekt om te gaan lezen of aan tafel gaat zitten om de administratie van haar bezigheden buitenshuis bij te werken. Als ik ooit wegloop bij een finale (voorbeeld: Argentinië- Nederland, 1978) dan is het in een poging om even de span ning van me af te schudden. Het is dus niet de sport die me boeit, maar de wedstrijd. Ik kijk niet naar voetbal of tennis, ik zie een gevecht en laat me er bij betrekken. Die betrokken heid is deels onbewust. Niet zelden komt die voort uit chau vinisme. Ook dikwijls uit sym pathie voor de underdog en soms uit gecharmeerdheid van een fraaie fysionomie en een kort tennisrokje. Allemaal vol strekt irrelevante beweegre denen als je over topsport praat, maar zo is het nu een maal. Wég met de sport. Voorlo pig- Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of J 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. j 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Theo Giele ZE STEEKT een volle hand met vingers omhoog en wijst naar de bedden in de kamer, de enige van de woning. 'Nicht gut, nicht gut', verzucht de vrouw in de enige vreemde woorden die ze spreekt. Daarna begint ze omstandig in het Hongaars uit te leggen wat er allemaal niet deugt aan de ruimte van vier bij vijf meter waarin ze met haar man, een zwager en twee kin deren bivakeert. Wonen is te veel gezegd. In het woonblok aan de rand van wijk 10 van Boeda pest krijgen de sombere cij fers en statistieken van de Hongaarse economie een ge zicht. Op de hoek van de Bal kan- en de Biharistraat staan twee woonblokken van drie hoog. De grafitti op de muur is minstens dertig jaar jonger dan de laatste streek verf die legaal op de muren en kozij nen is gezet. Dertig procent van de Hongaren leeft op en onder de armoedegrens. Voor wie langs de luxe winkels in de Vaci-straat loopt of aan op een terras aan de Donaubou- levard een drankje bestelt komt dit percentage onwaar schijnlijk over. Maar er liggen slechts zeven metrohaltes, nog geen kwartiertje met de on dergrondse, tussen deze schijnbare rijkdom en de on derkant van de samenleving. Officieel hebben ook de mensen in Biharistraat werk. Tenminste de mannen. De ouden van dagen en de ene dwerg die er rondloopt krij gen een staatspensioentje. Te weinig om van te leven, te veel om van dood te gaan. Of ficieel heten de bouwvallen tijdelijke noodwoningen, maar de kans dat ze ooit in een echte flat terecht zullen komen is erg klein. Voor het gros van de tien miljoen Hongaren is de situa tie nog niet zo beroerd. Ze verdienen hun brood met hun eerste, officiële baan, en het beleg met een tweede of derde baantje in wat de 'tweede eco nomie' heet. Met het geld hu ren ze een twee- of drieka- Een straatbeeld met westerse reclameborden in Budapest. merflatje in een van grote volkswijken in Pest, het stadsdeel aan de linkeroever van de Donau. Het beeld wordt bepaald door grauwe flats, die zoals in veel grote Europese steden in de jaren zestig uit de grond zijn ge stampt om iedereen een dak boven het hoofd te kunnn ge ven. Werkloosheid is er volgens nu, zeker voor Westeuropese begrippen, nauwelijks. Dit kan echter in de komende ja ren drastisch gaan verande ren. Het nieuwe Hongaarse leider Karoly Grósz kreeg deze zomer steun voor zijn ra dicale economische hervor mingen. Onrendabele, zwaar gesubsidieerde bedrijven moeten sluiten, en het spel van vraag en aanbod zal meer en meer de prijzen moeten gaan bepalen. Het woord 'werkloosheid' heeft inmiddels zijn intrede gedaan in de woordenschat van de economen. Tot voor kort bestond er geen werk loosheid, een van de verwor venheden van het socialisme was immers het recht op ar beid. Nu wordt het getal van honderdduizend werklozen al genoemd en de meest zwart gallige economen voorspellen dat Hongarije binnen twee jaar een kwart miljoen werk zoekenden heeft. Niet alleen de verouderde industrie is de hoek waar de klappen vallen. Ook wie in de relatief sterke agrarische sec tor werkt is niet zeker van zijn baan. Zo'n vijftig kilome ter ten zuiden van de hoofd stad ligt de landbouwcoöpe ratie Kapolnasnyéki Vörös- marty. De coöperatie heeft achthonderd 'leden'. Deze werknemers werken in de veeteelt, op de coöperatieve slachterij of in een van de res taurants of slagerijen van de coöperatie. Tenslotte is er nog een plastic verwerkende fa briek. Nadat hij keurig de or ganisatie van zijn onderne ming heeft uitgelegd wordt de adjunct-directeur wat ner- - foto archief de stem veus als hem wordt gevraagd of de nieuwe koers gevolgen zal hebben. Sinds januari kent Honga rije, als eerste Oosteuropese staat, inkomstenbelasting. Om de koopkracht van de werknemers op peil te houden kregen de meeste werkne mers een salarisverhoging die de gevolgen van de belasting teniet deed. Voor de bedrijven betekende dit echter een be hoorlijke lastenverzwaring. Het in dienst hebben van bo ventallig personeel deed zich dan ook behoorlijk voelen. „We vinden het erg moeilijk om zoveel mensen in dienst te hebben. Er zijn maatregelen nodig om te voorkomen dat we bankroet gaan, want we kunnen niet eeuwig op onze reserves blijven teren", ver klaart de tweede man van de coöperatie. Uiteindelijk komt het hoge woord eruit: een kwart van de mensen is niet echt nodig om de coöperatie op gang te houden. Dan stelt hij snel voor om wat te proe ven van de duizend hectoliter wijn die zijn coöperatie jaar lijks produceert. Niet iedereen heeft het slecht. De bovenlaag van de twee miljoen inwoners van Boedapest kan zich een bui tenhuisje veroorloven. Door het te verhuren aan buiten landse toeristen is het meteen een bron van buitenlandse valuta waarvoor in Wenen leuke dingen gekocht kunnen worden. Wie in de beneden stad woont heeft het slechter. Tienduizenden Trabanljes en Wartburgs met hun vuile tweetaktmotoren, de Dacia's en oude Moskva's bepalen het beeld in de straat en de lucht die de miljoenenstad inademt. Behalve het lokale verkeer is ook het vrachtverkeer van westen naar het oosten van het land gedwongen om zich door de oude stad te persen. Over de Donau, die het land van noord naar zuid in twee ën deelt, liggen in totaal acht bruggen. Zes van die bruggen liggen in Boedapest. Nergens in Europa sterven er meer mensen aan kanker aan de luchtwegen dan in de 'Parel aan de Donau'. Maar er is meer dan ellende en droevenis te melden. De Hongaren hebben Gorbats- jovs ideeën omarmd. Dit heeft geleid tot, voor Oostblok-be- grippen, ongekende openheid. In Boedapest vergaderen al lerlei belangengroepering openlijk: van de tegenstan ders van een prestigieus wa- terkundigproject in de Do nau-de 'Blauwen' geheten- tot de, onlangs van regerings wege erkende organisatie van homosexuelen. Het bestaan van prostitutie wordt niet langer ontkend en om het Aidsprobleem in te dammen importeren de Hongaren voortaan Japanse condooms. De Oostduitse waren van een te slechte kwaliteit. Bestuurders worden meer en meer in het publiek om uit leg gevraagd. Dat kan gebeu ren als de plaatselijke partij secretaris op het lokale televi sienet rechtstreeks antwoord geeft op telefonische vragen van luisteraars. (Hier komt nog een ander groot probleem om de hoek kijken: slechts veertien procent van de Hon- JARENLANG heeft Hongarije mondjesmaat en in stilte ge werkt aan economische hervor mingen. Nu de Russische partij leider Michaïl Gorbatsjov de we reld met perestrojka en glasnost heeft 'veroverd', zijn de ontwik kelingen in Hongarije in een stroomversnelling gekomen. De Hongaren, jarenlang met groot wantrouwen door het Kremlin bekeken, en in 1956 met tanks platgewalst, zijn nu de lievelin gen van Moskou. Ze beroemen zich erop de uitvinders van de 'perestrojka' te zijn. Hieronder volgt de eerste uit een serie van vier artikelen die de gevolgen schetst van het pionieren in pe restrojka aan de Donau. garen heeft telefoon.) Voorlo pig hoogtepunt van de Hon gaarse glasnost was de recht streekse uitzending van de vergadering van de commu nistische partij begin juli, toen fundamentele discussie over de toekomstige economi sche koers aan de orde was. Toch heeft de vrijheid van meningsuiting nog altijd be perkingen: wie een krant wil uitgeven heeft toestemming van de regering nodig en een krant moet gelieerd zijn aan een belangenorganisatie, vaak de partij, het gemeente bestuur of een vakbond. Van een écht onafhankelijke pers is in westerse ogen nog geen sprake. Aan de glasnost geeft ieder zo zijn eigen draai „We heb ben geen bodemschatten Onze enige kapitaal is de menselijke geest. Die moet je dus niet opsluiten", zegt een intelectueel. Een partijman ziet de nieuwe openheid wat praktischer: „Meer openheid is nodig om de democratische ontwikkelingen te propage ren. Daar hebben we een open pers voor nodig." Of de arme mensen in de woonkazernes van de Biharistraat de discus sies over meer vrijheid op de voet volgen valt te betwijfe len. Perestrojka en glasnost belooft hen de komende jaren alleen een nog hardere strijd om het bestaan. DE RUSSISCHE generaal Kim Tsagalov, specialist op het gebied van de oorlog in Afghanistan, meent dat het door Moskou in het za del gehouden bewind in Afghanistan te zeer is ver deeld om te macht te kun nen behouden. Hij laat doorschemeren dat bij het opzetten van een coali tieregering commandanten van het islamitische verzet zouden moeten worden be trokken. Hij schrijft dit in een artikel in het Russische week blad Ogonjok. Generaal-majoor Kim Tsa- golov, militair adviseur tij dens de Russische militaire bezetting van Afghanistan, verklaart dat hij tijdens de oorlog direct contact had met guerrillaleiders. Volgens hem zijn zij bereid een regeling te treffen om verder bloedver gieten te voorkomen na de te rugtrekking van de Russische troepen. Tsagolov verklaart dat de zommandanten van het verzet zouden moeten worden be trokken bij plannen voor een coalitieregering in Kabul. Het artikel van Tsagolov is de hardste officiële kritiek tot nu toe op de communistische Democratische Volkspartij PDPA van Afghanistan. De partij is door de Sovjets in het zadel gehouden sinds zij in december 1979 het land bin nendrongen. „Als ik het Afghaanse leger moet beoordelen en rekening houd met de huidige omstan digheden, heb ik er geen ver trouwen in", zegt Tsagolov over de macht van de Af ghaanse regeringstroepen de strijd voort te zetten, nadat de terugtrekking van de Russi sche troepen is voltooid. „De voorwaarden en kansen voor de Afghaanse strijdkrachten hangen direct af van de toe stand van de PDPA en de staatsmacht", aldus de Sov jet-generaal. „De Afghaanse leiders schenken naar mijn mening niet genoeg aandacht aan het gevaar voor de partij en staatsmacht van binnen uit". De pessismistische be schouwing weerspiegelt het officiële Russische standpunt sinds de aankondiging van de Russische bezettingstroepen verlaten de provincie Mangahar in Afghanistan. - foto anp troepenterugtrekking, waar bij de geldverslindende oorlog als een fout wordt voorgesteld die is veroorzaakt omdat men geen begrip had van de stam- menstructuur van de Af ghaanse partij en maatschap pij- De Sovjetunie begon (naar eigen bewering) op 15 mei haar naar schatting 100.000 man troepen terug te trekken uit Afghanistan. De helft zal naar verwachting rond half augustus het land hebben verlaten en de rest rond me dio februari volgend jaar. De Pakistaanse president Zia ul-Haq beschuldigde Moskou er het afgelopen weekeinde van 10.000 man troepen terug naar Afghani stan te hebben gestuurd in verband met de toenemende guerrilla-aanvallen. Het Kremlin sprak de verklaring tegen. In Washington leek het ministerie van buitenlandse zaken zich niet zo druk te ma ken over de Pakistaanse be weringen. Tsagolov, docent aan de prestigieuze militaire acade mie Frunze in Moskou, schetst een treurig beeld van corrup tie, intriges en 'felle strijd' en soms moord binnen de rege rende Afghaanse partij. „Alle methoden worden gebruikt, waaronder fysieke destructie van politieke rivalen", aldus Tsagolov. „De strijd tussen de facties (binnen de partij) heeft de partij onherstelbare schade toegebracht". De Russische officier zegt dat de in 1967 begonnen in terne scheuringen binnen de partij nog altijd bestaan, hoe wel de communistische lei ders beseffen dat verdeeld heid uiteindelijk fataal zal zijn. „Ik vrees dat de ziekte van strijd tussen facties en het clan-karakter van de PDPA te ver is gegaan", zegt hij. Tsagolov wijst de pogingen van de Afghaanse communis tische partij om een nationale verzoeningscoalitie onder haar leiding te vormen, van de hand. Volgens hem zijn de inspanningen tot 'falen' ge doemd en zullen de andere partijen nooit instemmen met het plan. De Sovjet-generaal voor spelt dat in Afghanistan na de Russische terugtrekking de strijd zal doorgaan, zowel tus sen de islamitische guerrilla strijders en het bewind in Ka- bul als tussen guerrillafacties onderling. Tsagolov verwacht een korte opleving van het is lamitische fundamentalisme in Afghanistan, zoals elders in de moslim-wereld, waarna de bezorgdheid over de economi sche ontwikkeling de over hand zal krijgen. (RTR) Door Ian Murray TOEN ONLANGS kerk klokken in het stadje Beit Sahur op de Westelijke Jordaanoever de mensen opriepen een begrafenis bij te wonen, werd daarmee het uitgaansverbod getrot seerd. De mensen kwamen onder het zingen van leuzen naar de be graafplaats, op die manier uiting gevend aan hun woede over de dood van Edmond Elias Ghanem. Hij was de eerste plaatsge noot die slachtoffer werd van het geweld waarmee de Pa lestijnse opstand gepaard gaat. De zeventienjarige jongen kwam om doordat er vanaf een gebouw van enkele ver diepingen hoog een steen op zijn hoofd terecht kwam. Het gebouw, dat dicht bij een moskee in het centrum staat, wordt gebruikt door Israëli sche soldaten die op het dak een observatiepost hebben in gericht. De steen diende als gewicht om een zeildoek op zijn plaats te houden. De sol daten zeggen dat de steen per ongeluk naar beneden viel, terwijl de plaatselijke bevol king ervan overtuigd is dat er opzet in het spel was. Hoewel de legerleiding zich met de leiders van de gemeen schap in verbinding stelde in een poging de gemoederen te sussen, was er al snel een woedende menigte bijeen. Met behulp van traangas en rub berkogels werd deze uiteen gedreven. Nog geen twee da gen nadat het uitgaansverbod was opgeheven ging het weer in. De avondklok was aanvan kelijk ingesteld toen het leger tien dagen nodig had om de stad uit te kammen, op zoek naar de voormannen van de zogenaamde 'bevolkings commissies'. Deze commissies hebben Beit Sahur niet zon der reden de reputatie be zorgd van de best georgani seerde Palestijnse gemeente in bezet gebied. Beit Sahur is een bour- geois-stadje dat even onder Bethlehem ligt. Het gaat er prat op dat de bevolking rela tief gezien het hoogste aantal universitair geschoolden telt in het hele Midden-Oosten. Ruime, luxueuze woningen met blinkende ramen die een blik gunnen in fraai inge richte huiskamers. Keurig on derhouden tuinen zijn er, met in veel van de oprijlanen nieuwe auto's. De ellende van de vluchtelingenkampen lijkt duizenden kilometers verwij derd. Naar een suggestie in een pamflet van de ondergrondse aanvoerders van de 'Intifa- dah' (opstand), richtte het stadje eind maart de bevol- kings-commissies op, om de dagelijkse gang van zaken te waarborgen. Men deed er niet geheimzinnig over en had volgens Tawfik Abu Aitah geen enkele intentie buiten de wet te treden. De commissies waren niet meer dan een uit breiding van het netwerk van de samenwerkingsverbanden en zelfstandige hulp-organi saties, dat al langer bestond. Ongeveer zeventig procent van de bevolking van 15.000 mensen is christen, het reste rende deel, waaronder 2.000 vluchtelingen, is moslim. De aanhangers van beide gods diensten leven en werken zij aan zij. Er zijn vijftien ver schillende clubs en vereni gingen die sportieve en cultu rele evenementen organiseren .sociaal werk doen en geld in zamelen voor de armen. De organisatie van de bevolking liet weinig te wensen over. Bij de vorming van de be- volkings-commissies werd de stad opgedeeld in 22 distric ten, elk met tussen de dertig en de zeventig gezinnen. Uit de vertegenwoordigers van alle gezinnen werden tien mensen gekozen in een com missie die het hele district vertegenwoordigde. Deze commissie had de taak het contact tussen de gezinnen te onderhouden en de hulpbe hoevenden (werklozen, men sen die afhankelijk zijn van een kostwinner de in de ge vangenis verblijft) van voed sel te voorzien. Daarnaast kwamen er zes specialistische comité's. Eén daarvan zorgde voor de dis tributie van medicamenten en aanverwante zaken. Een an der comité hield zich bezig met de landbouw en beplantte een halve hectare met groen ten, voor het geval de toevoer zou stagneren. Ook legde men zaadvoorraden aan, fokte men kippen en konijnen, en zorgde men voor gereedschap, zodat de bevolking zichzelf zou kunnen bedruipen. Halverwege de vorige maand droeg het hoofd van het militaire bewind in Beth lehem twaalf leiders van der gelijke comité's op hun bezig heden te staken. Terzelfder- tijd werd een winkel in tuin dersbenodigdheden te Bethle hem gesloten, omdat hij zulke goede zaken deed met het agrarische comité. De bevolking van Beit Sa hur heeft stilzwijgend de kant van de comité's gekozen en neemt deel aan de 'Intifadah' door geen belasting meer te betalen. Belasting-inspec teurs hebben al twee maal een inval gedaan in de stad, bijge staan door zo'n tweehonderd soldaten. De laatste razzia, op 6 juli, was de aanzet tot een publiek verzet met een voor die contreien ongewoon vreedzaam verloop. Op de dag van de inval werden de identiteitskaarten van vijfhonderd mensen inge nomen. Spontaan gingen daarop nog eens driehonderd mensen naar het stadhuis om ook hun kaart in te leveren. Jihan Isaac, de zuster van de eigenaar van de winkel in tuindersbenodigdheden, legt uit dat de 'Intifadah' een les is geweest. „We weten nu beter hoe we samen kunnen wer ken. Zonder samenwerking overleven we niet. De identi teitskaarten werden door die mensen ingeleverd, zodat ze bij diegenen konden zijn die dat gedwongen moesten doen." De soldaten wilden de ver zamelde massa uit elkaar drijven, maar in plaats van te vertrekken bleef men zitten. „Terwijl ze op de grond zaten werden zij met stokken gesla gen, zij pleegden zelf geen ge weld. Om hen weg te krijgen moesten de soldaten traangas en rubberkogels gebruiken", zegt Jihan.(Copyright The Ti- mes/DE STEM) Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Rotterdam en Brussel moeten in 1995 ver bonden zijn door een nieuwe spoorweg, bestemd voor de TGV of 'flitstrein'. De spoorweg die doorloopt naar Parijs en Zuid-Frank rijk, moet via een tunnel in Antwerpen naar Nederland leiden. Stud In de inmiddels door de Tw vaarde wet, die vandaag in bliceerd, is namelijk een ar1 studiefinanciering voor oud< zes jaar mogen studeren, is g Het Eerste Kamerlid J. Vis van D66 heeft dit op het laatste nip pertje ontdekt. Van minister Deetman wil hij nu weten wat hij gaat doen. Wordt de wet naar de letter uitgevoerd, dan wordt een groep studenten de dupe. De bewindsman zal een wetswijziging moeten opstellen om het 'gat' in de Harmonisa tiewet te dichten, zodat de be trokken studenten met ingang van het nieuwe studiejaar het geld krijgen waarop ze volgens het oorspronkelijke wetsont werp recht hebben. Niemand, ook de Eerste Ka mer niet, had de fout ontdekt. Volgens Vis komt dat waar schijnlijk door de grote haast waarmee het wetsontwerp moest worden behandeld. Bij de correctie van de stukken na UTRECHT (ANP) - Staats secretaris Korte-Van He mel van Justitie voelt niets voor een wijziging van het toelatingsbeleid inzake Su rinaamse asielzoekers. Dat blijkt uit een uiteenzetting die zij deze week naar de presi dent van de Haagse rechtbank zal sturen. De rechtbankpresident had een nadere uiteenzetting van het beleid gevraagd. De presi dent heeft die informatie nodig bij de behandeling van een kort geding dat door een Surinamer was aangespannen. De staatssecretaris stelt zich in haar uiteenzetting op het standpunt dat er geen reden is voor een speciaal of ander be leid voor Surinamers. Voor hen moeten dezelfde criteria gelden ER HEEFT nooit een goede oorlc De Iraakse en Iraanse volkeren Amerikaanse staatsman Benjarr schrijven als zij hun zinloze oorlc meerde in acht jaar meer dan éf welijke slachtingen vechten de gangsstellingen, de plaatsen var ken: naar de oorspronkelijke, b Geen enkele partij heeft iets gev regiems zijn gered, maar noch h het leed en de offers waard. Het Iraanse besluit om een sta solutie 598 te accepteren, biedt e de minst slechte wijze. De strijder nederende nederlaag te slikken d tot nieuwe vijandelijkheden. Er zal echter nog veel werk 'angdurige vrede tussen Iraq en Ir eigenlijk geen vrede - de vredes maar pure uitputting dwingt be te staken. De Amerikaanse diplomatie in machtvertoon in de Golf heeft de delijk toegebracht naar de onder! drukte de befaamde VN-resolutie VS lieten er nooit enige twijfel o toestaan dat de ene partij de andr Waarom speelde Amerika - ay Presidenten Carter en Reagan m deze 'genereuze' rol? Heel simp bevindt zich de helft van de 's wé tigste land ter wereld kan niet tc voor het Westen verloren gaan er '"ct in de Golf explodeert tot een1 tegenover Iran uiteindelijk zeer te steld met het oog op het machts Permacht heeft haar verantwo maakt. Nu de macht in Teheran verse destichters' (onder aanvoering v Amerika alles om voor alle partijc ken. Het tijdstip lijkt er rijp voor i U|termate geschikt voor. Of het z redelijk onbetrouwbare Iraakse zelfs hij, die de eerste schoten Ic 'erugblikken op een goede oorlog

de Stem | 1988 | | pagina 2