Van Poppel: dat is vier ROOKS: 'IK BEN ALTIJD ZUINIG GEWEEST OP MUN LICHAAM' AR II Pedro Delgado verdient in z'n eentje liefst 525.000 gulden Successen verrassen Raas I /js leasen je Hefk R '88 TOUR DE STEM EINDE IN PARUS MET NEDERLANDS RECORD PARIJS - Steven Rooks staat eindelijk daar, waar hij altijd van gedroomd heeft, tussen de toppers in de Tour de France. Theunisse en Rooks belonen ploegmakkers 'DIT HAD IK VOOR ONMOGELIJK GEHOUDEN' - -i sa cask iet een postzegel va itephensonstraat 12, )an krijgt u het boekj isgestuurd. ts 1 in samenwerking s TOIfi3CO Autoleasing bvCldv Autoverhuur Ginnekenweg 21, Breda. Telefoon: 076 - 222100 T11 I van onze speciale verslaggever I PARIJS - De 75ste Ronde Ivan Frankrijk is gisteren op I de Champs Elysées in Parijs beëindigd met een Neder lands record door Jean- I Paul van Poppel. I De sprinter was de eerste Ne- derlander met vier etappeover- 1 winningen in één Tour. Joop Zoetemelk (1976) en Jan Raas I (1978,1980) hadden er ieder drie I gewonnen. Jean-Paul van Poppel werd jn het hart van Parijs uitbun- dig toegejuicht door duizenden oranje-supporters, evenals trouwens bergkoning Steven I Rooks, beste jongere Erik Breukink, tussensprinter Frans Maassen en de winnende PDM-ploeg. De Nederlandse fans hielden leen wedstrijd in spreekkoren met honderden Spanjaarden, die de eindzege van Pedro Del- gado kwamen vieren. De vierde overwinning in een massasprint voor Van Pop pel kwam aanzienlijk moeilij ker tot stand dan de drie voor gaande. Het verschil met Guido Bontempi was zondag slechts een half wiel. Van Poppel zat opgesloten in het gedrang, leek zich niet tijdig te kunnen be vrijden. Op de laatste meters kon hij met zijn bekende "jump' de Italiaan nog verschalken. Van Poppels sprintvermogen kan hem de volgende seizoenen een kapitaal opleveren. Hij kreeg tijdens deze Tour ver schillende aanbiedingen. Hij voelt er echter weinig voor naar het buitenland te verhui zen. De komende week tekent hij daarom een contract bij een Nederlandse ploeg. Hij blijft ofwel bij Jan Raas of gaat naar Peter Post. Met de vierde koningssprint kwam een einde van de Tour met een weinig betekenisvol weekeinde. De 46 kilometer lange tijdrit door de wijnran ken van de Bourgogne was be paald niet 'Grand Cru'. Del- gado stond te ver voor en bouwde zijn voorsprong op Steven Rooks nog uit tot 7.13. De Tour-directie kreeg de boodschap mee zich te buigen over de formule van de tijdrit. Het gebeuren was met tussen pozen van twee en drie minu ten tussen elke renner weer zo lang gerekt, dat net als in het begin te Wasquehal met Sean Yates een volslagen outsider met de etappezege ging strij ken. De Spanj aard Juan Marti nez-Oliver, nooit bij de eerste tien in een tijdrit, trof de wind in de rug. Zijn tijd werd door geen enkele specialist meer overtroffen. Jean-Paul van Poppel verslaat Guido Bontempi en Mathieu Hermans op de Champs Ely- sées. - foto cor vos Nu ook ronde-topper lende hand uit te steken. >en slechtziende aan lar is bij de Nederlandse i en Slecht- 3500 GH I D - 93 11 41. De nog net 27-jarige Noordhollander bereikte in zijn vijfde Ronde van Frankrijk meer dan iedereen voor mo gelijk had gehouden: een tweede plaats in het eindklas sement en overwinningen in het bergklassement (als eer ste Nederlander in de Tour-geschiedenis), het combina- I tieklassement en de etappe met aankomst op Alpe d'Huez. hoefde nooit diep te gaan. Veel anderen zijn op het vlakke op gebrand. Allemaal reden ze als een raket, omdat iedereen ge brand was op etappe-overwin ningen. Het is wel gebleken dat twintig procent versleten was, toen we in de bergen kwamen". In de cols sloeg de coureur uit Warmenhuizen zijn grote slag, met de steun van meester knecht en vriend Gert-Jan Theunisse. Rooks: „Theunisse heeft heel veel betekend voor mij in de bergen. Hij heeft zo veel voor mij gedaan. Samen hebben wij het voor een groot deel gemaakt in de cols. Hij is een hele goede knecht en ik denk dat hij in de toekomst een heel goede renner wordt. Hij is een paar jaar jonger dan ik en moet dus nog kunnen groeien. Voor de Nederlandse wieler sport is het alleen maar goed als er meer toppers komen. Het probleem van ons beiden is- echter dat we geen echte win naars zij a We moeten alleen aankomen om een grote wed- strij d te winnen en in een ronde rijden we een tijdrit niet goed genoeg". Ploegleider Jan Gisbers prijst naast de klasse, de rust en de koersintelligentie van Rooks. Gisbers: „De laatste drie jaar heeft Steven zich enorm ontwikkeld. Hij kan heel berekend fietsen. Hij de marreert weinig meer op ver keerde momenten, ziet de koers gebeuren. Verder is hij niet ge makkelijk uit zijn evenwicht te brengen. Zijn tijdrijden is nog voor verbetering vatbaar, maar de progressie is er duide lijk. In 1986 verloor hij nog vijf minuten in een tijdrit op heu velachtig terrein. Nu heeft hij toch zo'n drie minuten ingelo pen. En ik denk dat hij nog be ter kan". Rooks zelf is zich ook goed bewust van zijn koersinzicht. „Ik zie altijd heel goed wanneer het gaat gebeuren. Ik weet ook precies tot hoever ik kan gaan, een kwestie van leeftijd en er varing. Gert-Jan maakt zich dat ook nog wel eigen." Steven Rooks leeft tegen woordig als een monnik, zet bijna alles opzij voor zijn sport. Nog geen tien jaar geleden was de Noordhollander een flinke stapper, die dronk en rookte. „Op mijn brommer, een ge wone fiets had ik niet eens, ging ik vroeger met mijn vrienden naar de disco's, achter de meiden aan. Dat duurde voort tot ik zeventien, achttien jaar was. Toen begon ik een beetje met koersen. In mijn amateurtijd - ik reed op mijn negentiende voor het eerst met een licentie - ging ik ook nog wel eens uit. Maar nu is het wielrennen zo belangrijk voor mij, dat het praktisch niet meer Rooks, die in de klassiekers al tot een vedette was uitge groeid: „Ik had gehoopt mijn prestatie van 1986, toen ik ne gende werd, te verbeteren. Dat het zo zou uitpakken als nu, I had ik natuurlijk zelfs niet I durven hopen. Mijn prestaties vloeien - naast een goede voor bereiding en een sterke ploeg om me heen - voort uit het feit dat ik altijd zuinig ben geweest mijn lichaam, vooral in de iginjaren van mijn carrière. I Dat laatste aspect is een paar jaar geleden de reden geweest van mijn tweede breuk met it. Van hem moest ik altijd I maar rijden. Bovendien was de druk bij zijn ploeg altijd enorm groot. Bij PDM gaat alles veel meer ontspannen en dat ligt mij veel beter". Steven Rooks heeft nogal I eens tegenslag in de Tour ge- 1 had. Twee keer - in 1983 en 1987 - beëindigde hij de ronde voor- I tijdig wegens ziekte. Deze keer was vrouwe Fortuna aanvan- I «lijk ook niet met hem. In de I eerste Tour-week verspeelde I hij kostbare tijd („Ik denk ze- I «r een minuut") door een I twakke ploegentijdrit, veroor- I taakt door het falen van Kne- I 'ornann en Bishop. Een defect I stuur bracht hem nog iets ver- j der achterop. Tot overmaat van ramp I Sfeep hij bovendien net naast I een ritzege, door een sprintduel I met de Portugees Da Silva met I handdikte te verliezen. Rooks: I -''oor de ploeg verliep de eerste I Week niet zo goed. De ploeglei- I mng van niet op zijn gemak en |de renners voelden zich ook pet happy. Persoonlijk heb ik Pe er niet zoveel van aange- I rokken. Ik was er nu eenmaal I Jan overtuigd dat het er pas in I f bergen op zou aankomen. En -aarvoor had ik alle vertrou- I ï'en, omdat ik in de Ronde van Zwitserland een goede test had PARIJS - Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse staan tien procent van hun start- geld in de criteriums af aan hun ploeggenoten in de Tour. Qr, Gert-Jan Theunisse: „Steven en ik vinden dat een heel nor male zaak. De andere jongens hebben heel veel voor ons ge daan. Zij hebben er steeds voor gezorgd dat wij als eersten aan de bergen konden beginnen". „Zij moeten daarvoor ook beloond worden. Het personeel profiteert ook van onze goede prestaties. Dat deelt mee in het prijzengeld van het Tour. Greg LeMond heeft dat ook altijd ge daan. Bij Delgado, die vorig jaar nog voor ons reed, lag het wel anders". Gert-Jan Theunisse is in de 75ste Tour aanzienlijk meer waard geworden voor de crite riums. Hij krijgt aan startgeld tweeëneenhalf maal zoveel als wat hij toucheerde na de voor jaarsklassiekers. „Iets minder dan 5000 gulden, maar niet zo veel", aldus de eindelijk weer eens glimlachende Theunisse, wiens contract na deze Tour voor de rest van het seizoen fi nancieel werd aangepast. door Jean Nelissen PARIJS - De Rey- noldsploeg heeft dank zij Tour-winnaar Pe dro Delgado het meeste geld verdiend in de ronde. Delgado en zijn zeven overge bleven helpers, nemen ruim een half miljoen gulden mee naar huis. Maar ook de renners van PDM en SuperConfex verlieten royaal betaald de Tour. De ploeg van Gisbers eindigde in het geldklassement als tweede met 353.552 gul den. De ploeg van Raas werd derde met 223.782 gulden. Pedro Delgado, die vanaf de 12de etappe op Alpe d'Huez de gele trui droeg, verdiende in z'n eentje méér geld dan 11 van de 22 ploegen met hun 99 renners in totaal bij elkaar gereden hebben. De Tour-winnaar krijgt een auto van 40.000 gulden, een appartement aan zee van 70.000 gulden, een juweel dat 175.000 gulden waard is en nog eens 175.000 gulden in baar geld. Delgado won ook de speciale premie van 35.000 gul den, beschikbaar gesteld door het radiostation Europa I. Hij werd de beste tijdrijder, waarvoor hij 5000 gulden kreeg. In totaal verdiende de Tour-winnaar 525.475 gulden. In totaal was er in de 75ste Tour de France 7 miljoen 567.250 Franse francs aan prijzen en premies. Dat is 2.7 miljoen gulden. Delgado alleen won dus een vijfde van dit prijzengeld. Met de Panasonic-ploeg, die als negende in dit klasse ment eindigde met 84.192 gulden, haalden de drie Neder landse ploegen samen 661.000 gulden uit de Tour-kas. Dat is 40.8 procent. Eten héél aardig resultaat. Maar wat te zeg gen over de arme Teka-jongens, die drie weken lang prak tisch voor niets hebben geleden? De ploeg van José-Anto- nio Gonzales-Linares met als kopman de Westduitser Rai- mund Dietzen won in de hele ronde slechts 6545 gulden, 727 gulden per renner voor drie weken afzien. Dat is op 23 wedstrijddagen slechts 31.60 per dag. Daar kunnen de Spanjaarden niet eens hun extra's in de hotels van betalen. Er moet voor deze jongens dus geld bij. Het" ver schil tuSSöParffT eh rijk, "tïhsfefhVftacht en on macht? is in de Tour de France zeer groot ^t js, niet alle maal glitter in net peloton. Want in de plcteg van" Mathieu Hermans komen de renners ook slechts tot 2600 gulden per man. Het geldklassement van de 75e Ronde van Frankrijk ziet er (in guldens) als volgt uit: 1. Reynolds (Delgado)570.850 2. PDM (Gisbers)353.552 3. SuperConfex (Raas)223.782 4. Kelme (Parra)126.105 5. Weinmann (Köchli)114.047 6. Z-Peugeot (Pensee)111.177 7. Chateau (Bugno)104.492 8. Systeme U (Guimard)84.437 9. Panasonic (Post)84.192 10. Fagor (Bazzo)83.282 11. BH (Pino)82.862 12. Sigma (Kuiper)72.537 13. ADR (Planckaert)71.225 14. KAS (Kelly)64.172 15. Carrera (Visentini)60.725 16. RMO (Vallet)40.250 17. Toshiba (Hezard)36.750 18.7 Eleven (Hampsten)36.697 19. Hitachi (Criquielion)33.250 20. Colombia (Herrera)31.010 21. Caj a Rural (Hermans)23.992 22. Teka (Dietzen)6 545 Hoewel hij niet zo goed weg .jwani in de aanloop naar de I (j rgen, meent Rooks toch dat I *aar een belangrijk deel van de °as,s is gelegd voor zijn latere I Ucces. Rooks: „Meteen de eer- I j^week al ging het formidabel I ®et mij. Ik. kende op het vlakke I «een weinig mindere dagen en Steven Rooks (links) in de schaduw van Tour-winnaar Pedro Delgado. - fotoap gebeurt. Alleen in de winter wil ik hem nog wel eens raken. Maar reken maar dat ik vol gende week best eens uit de band zal springen. Ik vind dat dat nu wel een keertje mag". Dat gebeurt dan in de pe riode van de criteriums. Rooks: „Dat is opnieuw een drukke periode. Het is zaak er geeste lijk heel kalm onder te blijven. Tot en met zondag rijdt ik elke dag een criterium. Daarna zal ik er echter beslist wel eens eentje laten schieten, hoe erg ze dat ook zullen vinden. Ik wil namelijk proberen ook een goed wereldkampioenschap te rijden. Non stop criteriums doen, acht ik in dat kader niet zo verstandig. Het wordt altijd laat en het is van hot naar her vliegen. Ik ga dan liever eens een dag trainen met een stel trimmers en lekker onderweg eens stoppen om een taartje te eten". Vrije-tijdsfietsers vinden om een rondje mee te maken, zal geen probleem zijn voor de coureur uit Warmenhuizen, want hij is de voorbije drie we ken nog veel populairder ge worden in West-Friesland dan hij al was. Rooks: „Ze schijnen bij ons in de buurt helemaal door het dolle heen te zijn. Er schijnt zelfs een kroeg in ons dorp te zijn, die ze met bolletjes als van de bergtrui willen beschilde ren. Ze zijn er gek genoeg voor. Ik denk dat we nog heel wat gaan beleven komende week". Van onze speciale verslaggever Hein Groothuis PARIJS - De ploeg van Jan Raas boekte evenals vorig jaar het grootste aantal dagsuccessen in de Tour. Jean-Paul van Poppel, goed voor vier overwinningen, Jelle Nijdam, die ook twee dagen in het geel reed, en de Westduitser Rolf Gölz brachten zes etappe-zeges binnen, een meer nog dan in 1987, toen Jean-Paul van Poppel (2x), Jelle Nijdam, Nico Verhoeven en Rolf Gölz voor de overwinningen zorg droegen. De buit viel de Superconfex- ploegleider zwaar mee. Raas: „Ik kan gerust stellen dat ik dit voor onmogelijk had gehouden. Ik zou met veel minder al te vreden zijn geweest. Ik vreesde tevoren ook dat we lang niet aan het aantal zeges van vorig jaar zouden toekomen. De an dere ploegen kenden onze tac tiek immers. Ze wisten voor wie we zouden rijden, voor Van Poppel, die nu wel onomstote lijk heeft bewezen de snelste man van het peloton te zijn". De Zeeuw schreef het succes voor een groot deel toe aan de geweldige sfeer in de ploeg. „De geest in de ploeg is fantastisch. Iedereen weet precies wat hij aan een ander heeft. De inzet was ook formidabel. En daarbij wil ik ook eens de aandacht vestigen op jongens als Poels, Solleveld en Jakobs, die altijd in de schaduw staan, maar ge weldig veel betekend hebben voor de ploeg. Het zijn stuk voor stuk jongens, die een paar jaar tussen wal en schip heb ben gezeten. Ze wisten in die periode niet goed of ze voor zichzelf of voor de ploeg moes ten koersen. Ze zijn er achter gekomen dat ze geen winnaar stypes zijn en nu zijn het heel goede knechten voor jongens als Van Poppel, Nijdam en Gölz, de mannen die het wel kunnen afmaken". Nog meer overwinningen hadden tot de mogelijkheden behoord. In Pau ging het op het bochtige aankomstcircuit, waar Van Poppel te weinig steun in de laatste kilometers genoot, mis. In Chalon sur Sa- öne greep Van Poppel naast de bloemen, doordat Thierry Ma rie in de slotfase uit het peloton ontsnapte. Jan Raas wenste aan die in cidenten niet zwaar te tillen. Raas: „De Tour begon op het laatst toch zwaar door te we gen bij de jongens. Zij hadden zich in de vlakke aanloop naar de bergen, toen zij bewezen de koers in handen te kunnen ne men, volledig gegeven. Daarna hebben de bergen hen ook geen goed gedaan. Nee, dan kan ik het de jongens niet kwalijk ne men dat het een paar keer mis gaat. Dat moetje gewoon incal culeren". Dat Van Poppel niet de groene trui vanuit Parijs mee naar huis nam, zoals vorig jaar, beschouwde Raas ook niet als een ramp. „Het was al snel dui delijk dat het groen niet be reikbaar voor hem zou zijn, ook doordat hij het in het begin een beetje liet liggen. Daarom is het een goede zaak geweest dat hij er zich niet voor heeft inge zet. Die tussensprints hadden hem kracht kunnen kosten, die hij nodig had om zijn flitsende eindschot te behouden". Tegenover de groene trui van vorig jaar stond deze keer echter een rode trui, die ver overd werd door Frans Maas sen. Raas: „Ik ben bijzonder over Maassen te spreken. Het is heel knap dat hij er als debu tant in is geslaagd die rode trui in de wacht te slepen. Hij moet nu wel oppassen dat hij zich niet gek laat maken door de supporters in Limburg. Daar heb ik hem al voor gewaar schuwd". De ploeg van Raas was een echte rittenkaper, maar telde voor het algemeen klassement totaal niet mee. Raas: „Ik had Jan Raas samen met minister Ruding van Financiën in de karavaan van de Tour de France. - fotoanp gedacht dat Gölz een goed klas sement zou kunnen rijden, maar hij schiet nog een beetje te kort in hét hooggebergte". Voorlopig zal het wat betreft een echte ronderenner onge twijfeld tobben blijven voor de Zeeuw, want bij de talentvolle amateurs, die hij heeft gecon tracteerd (Jagt, die in juni al prof werd, Cordes en De Vries, die volgend seizoen voor Su- perconfex gaan rijden) lijkt ook niet direct een kanjer voor het klassement te zitten. Raas: „Ik ben nog steeds aan het zoeken naar een klasse mentsrenner, maar kan er geen vinden. Ik ben mét Toni Ro- minger bezig geweest. Voor de Giro was ik rond met hem. Zijn ploeg kreeg er echter lucht van en heeft hem het mes op de keel gezet. Hij moest tekenen voor volgend jaar. Anders had hij niet meegemogen naar de Giro. Rominger zette toen zijn pootje. In zijn plaats was ik lekker met vakantie gegaan. Je hebt toch veel meer aan de Tour dan aan de Giro. Ik vind het wel jam mer dat het niet is doorgegaan. Rominger zou bij ons uitste kend als klassementsrenner in de ploeg hebben gepast. Ik denk beslist dat hij bij ons ook beter tot zijn recht zou komen dan bij zijn huidige ploe^".

de Stem | 1988 | | pagina 9