Twee doden bij ongelukken in Midden-Zeeland BURGEMEESTERS JACOBS EN KESSEN WILLEN VOORZITTERSCHAP Basiel van Damme zag Der Kaiser nog Eindelijk eens een dagje zomer in Zeeland Organisatie oogstfeest nVFTfflFFT Biervliet al tevreden LEASING CENTRUM JANSEN b.v. Reinvoet wint vlucht Tour Zeldzame vogel in Cadzand n rekkertrek trek bij e toeristen HULST - In Hulst wordt woensdag 3 augustus de Stichting Medisch en So ciaal Centrum opgericht. Afwas BELG VIERT HONDERDSTE VERJAARDAG OP CAMPING HOOGDUIN Tour de France Heilzame werking Snookerweek start in Sluis VANDAAG wnr.T frkiifrj .vrrKF.inM pE STEM VAN ZEELA Juderenkoor luist viert Touwtrekken )ntsnapte ogelspin itten-Leur terecht Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND FUTUliHfLI T15 Stichting voor medisch centrum Van onze verslaggever Deze stichting moet het in Hulst zo vurig gewenste medisch en sociaal centrum definitief van de grond zien te krijgen. In het bestuur nemen vertegenwoor digers zitting van de belangrijkste or ganisaties in de eerste lijns gezond heidszorg, de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen en de burge meesters van Hulst en Hontenisse. De eerste kluif die het bestuur krijgt is het onderling verdelen van de verschillende functies. Dat kan nog wel tot enige discussie leiden, want zowel burgemeester F. Jacobs van Hulst als burgemeester A. Kessen van Hontenisse willen de voorzitters hamer hanteren. Directeur F. van Spanje van de Zeeuwse Raad voor de Volksgezond heid (RAVOZ), die tot nu toe als voor zitter van de stuurgroep is opgetre den, vindt dat er aan die functiever deling niet te veel getild moet worden. „Het gaat niet om een statusfunctie, maar er moet nu zo hard mogelijk ge werkt worden". In het stichtingsbestuur is geen stoel voorzien voor de patiëntenorga nisaties en dat is bij de patiëntenver eniging Samen Beter in het verkeerde keelgat geschoten. „Het is in het ge heel niet zo dat de patiënten buiten spel worden gezet", stelt Van Spanje. „Afgesproken is dat het stichtingsbe stuur later zal beslissen of de patiën ten alsnog in het bestuur worden op genomen. Kijk, iedereen kan wel in dat bestuur willen, maar daar gaat het niet om. Je moet zo'n stichting niet met een grote groep mensen op richten, want er moet nu wel wat ge presteerd worden. Maar ik heb er in de stuurgroep persoonlijk op aange drongen dat de patiënten niet onder de tafel mogen worden geschoven. Maar dit punt wordt gewoon even vooruit geschoven". Door Fred Rabout CADZAND - Groot feest zaterdag op camping Hoogduin van de familie Dees in Cadzand. Middel punt van de feestelijkhe den was Basiel van Dam me, sinds 22 jaar vaste gast in caravan nummer negen. Basiel herdacht het feit dat hij precies honderd jaar geleden bij de burger lijke stand in het nabij Gent gelegen Overmere werd ingeschreven. De krasse oude baas genoot, dat was duidelijk. Er was hem op de camping al jaren lang beloofd dat bij zijn eeuwfeest de fanfare zou op draven en die was er. Klokslag 09.30 uur mar cheerden de mannen en vrou wen van Excelsior uit Cad zand, onder bezielende lei ding van de enthousiaste Knokkenaar Tony Verreman, het fraaie gazon voor de cara van op. Basiel in het zondagse pak kwam naar buiten om, gezeten in een tuinstoel, de aubade af te nemen. En hij deed het met verve, sloeg als onderdirigent de maat, ter wijl een horde campingbewo ners de slaap uit de ogen wrijvend ondertussen het 'Lang zal hij leve' aanhief. Intussen stroomden de fa milieleden uit België toe. Bloemen, kussen en felicita ties, Basiel genoot met volle teugen. Moeder Dees, met haar 88 jaar nog een groentje in de ogen van Basiel, kwam in vol ornaat (de Cadzandse dracht) de jubilaris felicite ren. Zij was speciaal uit het bejaardentehuis gekomen om de man die 22 jaar geleden op hun camping kwam, op beide wangen te kussen. Basiel van Damme zag een eeuw aan zich voorbijtrek ken. Geboren en gewerkt in Overmere nam hij na een ar beidzaam leven als agrariër zijn intrek bij zijn enige Basiel van Damme voor de caravan die zijn 'schoon leven' heeft gemaakt: goed' 'Geen overdaad, want dan gaat het niet - foto wim kooijman dochter in Deurne, op een boogscheut van het Sportpa leis. Toen was hij 64 en kon het leven pas echt beginnen, Hoe je de honderd haalt? „Op het gemak leven, goed eten en drinken. Pas op voor overdaad zulle. Bovenal blij ven werken. In beweging blijven. Ik doe nog dagelijks de afwas en dan die gezonde lucht hier. Schrijf gij da maor op. Hoogduin heeft me 'on- derd jaor gemaokt." Als boer ('ge moet dat an dere moeilijke woord niet ge bruiken') lag zijn interesse vooral bij de paarden. Hij was keurmeester in de streek. Kocht en verkocht zijn favo riete dieren, want er moest Ere-lid ook brood op de plank komen. kasteel op zo'n apparaat reed. Een groot wiel van voren en een kleintje van achter. Den bierbrouwer was den twee den die nen fiets had en ik den vijfden." Hij zag de eerste fiets ko men. „Ik weet nog als de dag van gisteren dat kasteelheer Vervier van bij ons op het In zijn dorp was hij ook een man die zich als een van de eersten inzette voor de 'min dere man'. Hij werd voorzit ter van de commissie open bare onderstand, mede-op richter van de Raiffeissenkas en ere-lid van muziekvereni ging St.-Cecilia. „Bij mijnen trouw kreeg ik ook een sere nade. Da's toch schoon hé." Hij zag ook twee wereld oorlogen over zich heenko men. „Tijdens de eerste we reldoorlog lagen er bij mij thuis Duitsers ingekwartierd, waardoor mijn broer en ik moesten onderduiken. We kropen in de hooimijt. Op ze kere dag hoorden we dat de machtige Duitse keizer Wil helm voorbij zou komen om zich te verplaatsen van kas teel Overmere naar het kas teel van Uitbergen. Dienen man wilden we ook wel eens zien. Daarom werden de pan nen van het dak verhoogd en ik heb den Keizer gezien in zijnen auto." Dat hij nog goed bij de dage lijkse gang van zaken betrok ken is, blijkt uit het feit dat hij de Ronde van Frankrijk nauwgezet volgt, hoewel hij acht dagen geleden nog een oogheelkundig ingrijpen moest ondergaan. „We heb ben na Merckx echter nie mand meer. Den opvolger moet nog geboren worden. Ze zijn toch zo lui tegenwoor dig." Heel wat genodigden wa ren na de aubade van Excel sior in de kantine van Hoog duin present. Onder hen wet houder A. de Feyter namens de gemeente Oostburg. Hij bracht een fles 'Cadzandse borrels' mee. Een kleinood waarmee Basiel wel raad weet, want voor het middag maal moet hij zijn borreltje gehad hebben en 's avonds voor het naar bed gaan zijn 'Duveltje'. „Zonder dat dat engeltje op mijn tong gepiest heeft, kan ik niet slapen. Jong, het is toch zo lekker. Maar pas op hé, geen over daad want dan gaat het niet goed." Basiel komt uit een gezin van acht kinderen (drie jongens en vijf meisjes), heeft een dochter van 64 bij wie hij in woont. De camping heeft ech ter 'zijn schoon leven ge maakt'. „Hij is de eerste die op een Zeeuws-Vlaamse cam ping honderd wordt. Let op mijn woorden, er komen er meer," zei De Feyter, over tuigd van de heilzame wer king van de West-Zeeuws- vlaamse lucht. Van onze verslaggever CADZAND - Met plezier - in tegenstelling tot diegenen die het betrof- hoorde de Zeeuwse recreatiesector za terdag de meldingen op de radio. Een file van vijf kilo meter op rijksweg 58 bij Bergen op Zoom, richting Zeeland en een uur wacht tijd in Vlissingen voor de veerboot naar Breskens. „De toeristen komen af", werd handenwrijvend ge zegd. In de loop van de dag raakten ook de stranden vol, het mooie weer en de warme, zij het drukkende, temperatuur, ver lokten menigeen tot een zonne bad. De klad kwam er 's avonds al snel in. In een mum van tijd viel zaterdagavond en in het begin van de nacht het water met bakken uit de hemel. Op sommige plaatsen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen werd zelfs 35 mm gemeten, vertaald in gewoon Nederlands: bijna vier emmers water op een vier kante meter. De trekker-trek-wedstrijd in Cadzand eindigde zodoende in een modderballet. Op alle campings bleek de waterafvoer zodanig dat zelfs de hoeveelheden die zaterdag vielen, binnen niet al te lange tijd verwerkt kunnen worden. Er was een uitzondering, om dat door werkzaamheden afge lopen jaar de grond was dicht- geklonken. Maar daar wist men met behulp van de brand weer het zaakje te klaren, zo dat de campinggasten gister ochtend weer met droge voeten over het terrein konden. (ADVERTENTIE) gedlpl. orthopedisch schoentechnicus Min óoMferd»! SPREEKUUR Volgens afspraak tel. 076-148168 GESPECIALISEERD IN ofthop. schoenen, lemororthop. schoenen steunzolen en Inlays voor alle sport-en trlmschoenen Teterlngsedijk 60, Breda Grote Zwanenstraat 21. Hulst (Z.VI.) Eindelijk weer eens een zomers beeld op het strand bij Nieuwvliet foto wim kooijman SLUIS - Vandaag (maan dag) begint de Sluise snook erclub EDR (Eerst De Rooie) een zomervakantietoernooi in clublokaal 't Raedshuys. Het toernooi duurt tot en met vrijdag en men begint telkens 's avonds om 19.00 uur. Vanavond mogen beginners (onder wie men ook tal van toe risten hoopt te verwelkomen) het spits afbijten. Dinsdag avond is het de beurt aan de gevorderden. Woensdagavond weer de beginners en vervol gens donderdag weer de gevor derden. De finalewedstrijden zijn vrijdagavond 29 juli. Op die avond spelen tevens de twee kampioenen van de plaat selijke verenigingen in Sluis - A. Vermeulen (De Sluyse Ha ven) en M. Minneboo (EDR) - om het kampioenschap van Sluis. iweii ifan onze verslaggever qOSTBURG - Met ingang jan vandaag (maandag) is 'et openlucht zwembad in choondijke voor een week ,esloten. jeze maatregel is nodig omdat et zwembadpersoneel van dit jad moet worden ingezet in het iverdekte bad De Veerhoek in lostburg. De Sloebers in actie tegen Driewegen 2 - foto wim koon», Van onze correspondent BIERVLIET - De organi satoren van het oogst feest in Biervliet zijn na twee dagen tevreden. Het touwtrekken en het ring steken trokken redelijk wat bezoekers, waaron der veel toeristen. Van daag staat de veekeuring annex tentoonstelling en een wielerkoers op het programma. Zaterdagmiddag gaf de plaatselijke ponyclub De Haringruiters een demon stratie. Zondagmiddag werd in beslag genomen door een demonstratie ringsteken en touwtrekwedstrij den. Bij het ringsteken gaven twaalf aanspanningen acte de présence. Op de eerste plaats eindigde bij het ring- steken de combinatie van Willy en André Maas met een ponywagen. Tweede ilLl |PllTTlfpp«t werd de familie Martenj U"UCU1U1CC»1 met een Duitse jachtwaga. en op de derde plaats kwam T. Heyens met een landauer uit 1800. In de touwtrekwedstrijden streden veertien ploegen de hoogste eer. In de hoogste klasse wist de ploeg van Combrinus Lucasse de ploeg uit Kieldrecht te verslaan zodat zij op de eerste plaats eindigden. In de B-categorit waren de Polders uit Bier- vliet de sterkste ploeg, ge volgd door de Bulls uit Zei- zate (België) en de combii uit Kloosterzande. Bij de re creanten werd café-restau rant Tobbetje eerste, volgd door de ploegen vat de Sloebers en Driewegen 2. ItlLST - In het diensten- mtrum De Lieve vierde et ouderenkoor Hulst het vintigjarig bestaansfeest. ok de koren uit Groenendijk, int-Jansteen en het Neder- nds Hervormd koor uit loosterzande waren van de artij. De middag werd geopend et een optreden door het koor tSint-Jansteen. Voorzitter R. juret van het Hulster koor rees vooral de pioniers die het in®°r in cie loop cler ïaren ge uite hebben gegeven. Met ime waren er lovende woor- in voor René Boon, die bijna maf de oprichting trouw lid is in het koor. Nadat alle zanggroepen een itreden hadden verzorgd ird de middag besloten met tgezamenlijk zingen van het leuwsch-Vlaams volkslied. Van onze correspondent op GOES WISSENKERKE - De 21-jarige P. Cammaerts ui Knokke/Heist(B) is zaterdagochtend kort na aankomst het Oosterschelde ziekenhuis te Goes aan zijn bij een ver keersongeval op Noord-Beveland opgelopen verwondingeiljeui overleden. Diezelfde zaterdagochtend kwam de 18-jaf automobilist V. Stolk om het leven bij een ongeluk Deltaweg in Goes. De Belg Cammaerts raakte met zijn personenauto in een flauw bocht van de provinciale weg in Wissenkerke op Noord-Bevelar: door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt, raakt met zijn voertuig in de berm en sloeg vervolgens over de Twee andere inzittenden, D.P. uit het Belgische Ekeren en J.R. Kortgene werden zwaar gewond. P. werd overgebracht naar accademisch ziekenhuis in Antwerpen en R. naar het ziekenhuis; in Goes. Nog twee andere inzittenden van het voertuig E.G. Gent en L. van D. uit Kortgene werden licht gewond en kondenn behandeling naar huis worden vervoerd. Het tweede ongeluk betrof een frontale botsing op de Deltaws in Goes. Stolk kwam volgens de politie vermoedelijk tijdens inhaalmanoeuvre frontaal in botsing met een vrachtwagencom binatie, bestuurd door L. H. uit Kerkwerve. Bij de botsing we™ het slachtoffer uit zijn voertuig geslingerd. Hij was vrijwel slag dood. De door hem bestuurde VW-bus werd geheel en ook de vrachtwagencombinatie, waarvan de bestuurder deerd bleef, liep zware schade op. Het verkeer moest enige worden omgeleid. De gemeentepolitie van Goes zou graag in contact komen de bestuurder van een camper die S. kort voor de botsing gingin halen en nog enige tijd na het ongeval heeft stilgestaan. (tin ITEN-LEUR - De twee eken geleden in Etten- ir ontsnapte vogelspin is rig recht. Afgelopen vrijdag- 'ond zag de eigenaar, Vin- snt Kerstens, het dier plot- Sing over de vloer in de ïiskamer kruipen. kop vangen. Lui ,the ;ee 1 verniel Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - Aan het zaterdag gehouden provincial concours vanuit Tours werd door 3.347 oude duiven deelge| ng 4.000 bezoekers hebben nomen. Winnaar werd een duif van J. Reinvoet uit Bres kens. De winnende vogel kwam tot een gemiddelde snel heid van 1612 meter per minuut en werd om 12.05 uur ge- (ijgewoond klokt. De verdere vroegste meldingen uit de verschillende inkorfcentra kwamen van: A. Schuuren Boschkapelle 12.13 uur, 1590mpm: M. van Iwaarden Kruiningen 12.28 uur, 1560mpm: J. Blom Hans weert 12.27 uur, 1559mpm: L. Herwgh Heikant 12.16 uur, 1556mpm: W. van der Bilt Koewacht 12.14 uur, 1555mpm: P. Baecke West- dorpe 12.13 uur, 1550mpm: Gebroe ders De Baer Graauw 12.26 uur, 1544mpm: J. de Vreeze Eede 12,07 uur, 1541mpm: H. van Dijk Klooster zande 12.30 uur, 1527mpm: G. Dusar- duijn Groede 12.21 uur, 1525mpm: Combinatie Elegeert Sas van Gent 12.17 uur, 1522mpm: J. Polfliet Lewe- dorpe 12.34 uur, 1519mpm: A. Ris- seeuw Oostburg 12.18 uur, 1515hipm: H. van Damme-Verheule Sluis 12.16 uur, 1513mpm: Combinatie Du Puy- Van Biezen Sluiskil 12.25 uur, 1505mpm: Visser-Lensen Axel 12. 26 uur, 1505mpm: P. Borremans Sctö burg 12.32 uur, 1505mpm: R. ColpaeJ IJzendijke 12.24 uur, 1500mpm: van Looy St.-Jansteen 12.30 ujj 1498mpm: C. Baute St.-Kruis IJj uur, 1498mpm: M. Nelisse Goes 12* uur, 1488mpmD. van Kerkhovö l icist-ivc 14.1/u mui nuu" r van de Waart 's-Heerenhoek uur, 1448mpm: W. Blom Noordgoutt 13.09 uur, 1443mpm: CADZAND - Vreemde reigers, vond mevrouw M. van de Velde de twee vogels die ze bij het Eras- musbosje te Cadzand in een boom zag zitten. Het bleken twee volwassen kwakken te zijn. Een kwakken is een kleine reigerachtige en een voor Nederland zeldzame vogel soort. „Een mooie waarne ming", vindt bioloog George Sponselee. „Ware het niet dat het nabij gelegen vogel park 't Zwin een vrij in- en uitvliegende kolonie van deze vogels herbergt. Het is dus moeilijk uit te maken o het hier Zwin-vogels betrof danwel vroege trekkers van de erg kleine populatie dje in Nederland broedvogel is" an onze correspondent in onze verslaggever spin was vervolgens snel Vincent vermoedt het beest zich de afgelopen weken in de schoorsteen ft schuilgehouden. „Ik heb hele huis afgezocht. Ik heb :s de achterwand van de te- hsie geschroefd om te kijken ze daar in zat. De enige waar ik niet heb geke- is de schoorsteenpijp". Het nieuws dat er een giftige igelspin was ontsnapt heeft ;al wat opschudding teweeg iracht in Etten-Leur. aats r mi an onze correspondent &DZAND - Naar schat- iterdagavond de trekker- lekwedstrijden in Cadzand Ke wedstrijden, die nu voor 1 derde maal in deze West- seuws-Vlaamse badplaats érden gehouden, zijn dus dui- ik een goede aanvulling op activiteiten die voor de tal- SSÏent def streek wor- viissingen 12.37 uur, i479mpm:gehouden. De weergoden Luteijn schoondijke 12.31 J ,aren van mening dat na een 1475m-m: H. de Schepper ClingelW Ur striid de nret lane een nep uur, 1474mpm: J? Dingemans ArW .o J lang genoeg muiden 12.44 uur, i473mpm: Cora» u geduurd. De renners, maar 14Ylmpm: e a tionui ,a -f— - r-----' 12.41 uur, i459mpm: G. vioen La» '«nx en Max de eerste prij- waarde 12.46 uur. 1458mpm: Ed. Ï1 Wegslepen mast Yerseke 12.56 uur, 1453mp»; het begin van de wedstrijd gstten de renners veel ap- aus van het in groten getale I®® publiek. Er werden P tuil-pulls gereden op de "tekend aangelegde baan. k Pierre Eysackers en Kees «s, de presentatoren, deden a aardige duit in het zakje, steer was enorm totdat Plu- s toesloeg. Veel bezoekers ren tn hun zomerse kledij ar deze wedstrijden geko- zodat na de regenbuien in m^T duizend belang enden resteerden. Toch deed dit niets aan de eties af. De demonstratie de Franse Two Weelers etrucks was adembene- u- Van het begin tot het

de Stem | 1988 | | pagina 6