Arbitrage in tennis herleeft VIJFTIENDE CRITERIUM VOOR BEROEPSWIELRENNERS 'Bijzonder leerzame periode' 'Hel is mooi geweest' Gemeente organiseert voetbaltoernooi met drie clubs Terneuzen MEER ZIE Omlijsting van Sasse profkoers Eversdijk onderuit Gehandicapten in concours te Zaamslag Merijntje DE STEM SPORT 7 MAANDAG 25 JUL11988 T8 TIJDENS TOERNOOI VAN SJEF IN AARDENBURG SAS VAN GENT - In Sas van Gent wordt zondag 31 juli de Grote Kanaalzone Prijs verreden, het vijftiende criterium voor profs dat in Sas van Gent op het programma staat. Rennersveld GEORGE DE BLOCK VOLGDE TRAININGEN KV MECHELEN PLANNEN OM OPTREDEN WEGENS ENORM SUCCES TE HERHALEN Basis ■n DE Belofte DE POOTER LEGT FUNCTIE COYS NEER Blokkade Britse regering stopt met ruimtevliegtuig Door Kes Hamelink AARDENBURG - Wie af gelopen week in Aarden burg deelnam aan het zoge naamde Kikker-toernooi of wie zo maar eens een kijkje nam bij het tennistoernooi, zal één ding zeker zijn opge vallen: de stoel van de scheidsrechter was bezet en bij elk gescoord punt hoorde men op een toon die men van de scheidsrechter ge wend is de stand afroepen. Op zich niet zo bijzonder, want zoals Pierre Lampaert het ver woordt: „Heb je al eens een voetbalwedstrijd gezien met 22 spelers zonder een scheidsrech ter?" Het zal zo'n tien jaar geleden zijn dat bij landelijke competi tiewedstrijden een scheids rechter plaats nam op de stoel. Bij slechte weersomstandighe den waarlijk geen pretje om met dekens tegen de kou en een 'zuidwester' tegen de gure re gen en wind torenhoog plaats te nemen. De animo hiervoor werd dan ook steeds minder en tenslotte bleef de stoel onbezet. Alleen nog goed genoeg om drankflessen en scoreborden kwijt te kunnen. Pierre Lampaert maakt in Aardenburg deel uit van de or ganisatie van het door de ver eniging SJEF georganiseerde tennistoernooi. „Het is bij ons nooit verdwenen en altijd een goede gewoonte geweest. Ook tijdens dit toernooi doen we het consequent. In pricipe gaat de verliezer op de stoel," zegt Lampaert. Als andere verenigingen en toernooi-organisaties dit niet doen, dan moet er een reden zijn dat men dit in Aardenburg wel doet. „In eerste instantie doen we het om problemen te voorkomen, maar ook omdat elke wedstrijd de nodige aan dacht verdient. Met een scheidsrechter krijg je die aan dacht," aldus Lampaert. Hij spreekt dan ook tegen dat een scheidsrechter vaak problemen zou oproepen, we gens het feit dat er niet altijd ervaren 'krachten' in de stoel plaatsnemen. „Het is verkeerd om te stellen dat de problemen er door worden opgelost. Nee, je moet zeggen dat de onderlin- gen problemen tussen de spe lers er niet meer zijn. Binnen de vereniging doen we er veel aan en iedereen zet zich in dat bij elk evenement te doen," al dus Lampaert. Maar hoe krijg je de mensen zover, verzucht menig toer- nooileider. Lampaert daarover: „Dat ligt aan jezelf en de orga nisatie. Dat is een kwestie van taakverdeling binnen de com missie." Wat is de ervaring van de spelers en de scheidsrechters zelf? Paul Hendrikse uit IJzen- dij ke was afgelopen week spe ler tijdens het Aardenburgse toernooi. Zijn mening is: „Als speler is het even wennen, want tijdens geen enkel toer nooi wordt het gedaan. Je hebt wel eens de neiging te gaan roepen voordat de scheidsrech ter dat doet," zegt hij. „Om zelf op de stoel te gaan zitten. Ja, ik vind het wel leuk. Je weet dat zoiets er bij hoort." Dat vindt ook Ria Sterrenberg, één van de kanshebsters bij de C-da- mes. Zij zegt: „Ik hoop dat het er weer helemaal in komt. Voor de spelers is het veel prettiger." Voor de toernooi-organisatie is er vervolgens nog een goede reden om het op deze wijze te laten verlopen. „Wij vinden het een belangrijk element dat de betrokkenheid bij het toernooi op deze wijze wordt vergroot," aldus de mening van Lamp aert. Een goed voorbeeld doet goed volgen, maar of de andere toernooi-organisaties eveneens deze weg zullen inslaan valt op dit moment nog te betwijfelen. Sasse koers sterk bezet Van onze sportredactie Een nieuwe hoofdsponsor, Cerestar Benelux BV, een nieuwe voorzitter van de organisatie, Ko Torbij n en een derde lustrum. Positieve geluiden bij de voorbereidingen van een na-Tour-criterium. Als dan ook nog het binnen halen van de broodnodige gelden succesvol verloopt kan het eigenlijk al niet meer stuk. Toch een dissonant. De organi satie heeft een moordende con currentie van nog vijf andere organisaties, waarvan met name die in West-Duitsland en Zwitserland met stevig gevulde geldbuidels rammelen. Zodanig zelfs, dat hele ploegen worden gekocht met marken en fran ken. Om daar tegenop te kun nen boksen is geen sinecure. Toch blijft men optimistisch in Sas van Gent, omdat men daar heel goed weet dat een duur renners veld lang niet altijd borg staat voor een goede wed strijd. En omdat de organisato ren in het kanaaldorp toch nog een aantal renners uit het Tour-circus heeft weten te strikken die de liefhebbers naar Sas van Gent moeten kunnen halen. De Nederlandse successen tijdens de 75e editie van de Tour de France zijn daar niet vreemd aan. Omdat geld steeds belangrij ker wordt bij dergelijke evene menten, gaat de organisatie dit jaar opnieuw de afzetting per fectioneren. Werd vorig jaar alleen de Westkade door jute onttrokken aan de 'zwartkij kers', dit jaar wordt ook het Bolwerk 'afgeplakt'. Hilaire Coens, de man die de public re lations verzorgt hierover: „We hopen dat de bezoekers begrip kunnen opbrengen voor deze op zich onvriendelijk lijkende werkwijze. Anderzijds is de wielerliefhebber een onmis bare sponsor. En juist door de successen van de Nederlanders worden de startgelden van de renners, begrijpelijk, opgetrok ken." Daarom ook is de jaarlijkse rondgang over het parkoers langs de bewoners een noodza kelijke, maar dankbare arbeid. Zonder uitschieters vindt men toch een aantal namen bij de deelnemers die van wanten weten. Een aan elkaar ge waagd rennersveld ook, waar door er in Sas van Gent wel eens sprake zou kunnen zijn van een snelle wedstrijd met onverwachte hoogstandjes. Su- perconfex/Yoko/Opel ver schijnt aan de start met etap pewinnaar en drager van de gele trui Jelle Nijdam, die wordt vergezeld door de even eens uit de Tour de France ko mende Toine Poels. De enige Zeeuws-Vlaamse prof, Patrick van Passel, maakt het Raas trio compleet. Peter Post stuurt Martin Van onze sportredactie SAS VAN GENT - Het or ganisatiecomité van de prof koers in Sas van Gent heeft voor een aantrekke lijk omlijstingspro gramma gezorgd. Het pu bliek wordt tussen de be drijven door bezig gehou den met een aantal dweil orkesten, te weten De Deurtrappers uit Clinge en Toeternietoe uit Sas van Gent. De Zelzaatse Regionale Omroep verzorgt nage noeg rechtstreeks verslag op 106.2 meter. Service aan hen die niet ter plaatse kunnen zijn, zoals bejaar den, zieken of mensen die moeten werken. Met name wordt hierbij gedacht aan de Sasse bejaarden in het ziekenhuis te Sluiskil. De permanence en prijs uitreiking zijn in Sport en evenementencentrum De Vlaanderen in Sas van Gent. Het startschot voor de amateurs, die 45 ronden (80 kilometer) moeten af leggen, klinkt om 14.30 uur. Het startschot bij de amateurs wordt gelost door Evert van Wijk, ma nager communications van Dow Chemical en me vrouw Van Wijk neemt de prijsuitreiking bij deze ca tegorie voor haar reke ning. Bij de beroepsren ners, die om 17.30 uur van start gaan voor een rit over 55 ronden (95 kilome ter) wordt het startschot gelost door burgemeester mevrouw ing. J. M. H. M. van Rest. Zij verzorgt ook de ceremonie-protocolaire na afloop van het profge- beuren. Tussen 13.00 en 20.30 uur worden de bushaltes van de Poelstraat, Canadalaan en Vierambachtenstraat (bejaardentehuis) ver plaatst naar de West- sluis/Bolwerk. Johan van de Velde uit de TVM-ploeg van Cees Priem is één van de trekpleisters in de profkoers te Sas van Gent. - foto dé stem/ben steffen. Hendriks, Anjo van Loon en Corné van Rijen. PDM is verte genwoordigd door drie renners uit de Tour, te weten Gerrie Kneteman, Marc van Orsouw en de Amerikaan Andy Bishop. Peter Hoondert en Frank Ker sten completeren de ploeg, die in de eerste etappe van de Py- rerieën een volgwagen ver speelde. Cees Priem stuurt de groot ste delegatie naar de profkoers in Sas van Gent. Zelf was de huidige ploegleider ooit win naar in het kanaaldorp, te we ten in 1986. Van de zes TVM-ers is Johan van de Velde de meest aansprekende. Vooral zijn op treden in de Giro van dit jaar spreekt tot de verbeelding. Van de Velde laat zich steunen door routinier Ludo de Keulenaer, Jan Simons, Jean Habets en de Van onze tennismedewerker PRINSENBEEK - Eric Eversdijk was donderdag tijdens het internationale 'Piet Geerts-jeugdtennis- toernooi in het Brabantse Prinsenbeek de enige ge plaatste speler die zich ver slikte in een niet-geplaatste tegenstander. Eversdijk, die in de categorie jongens enkel tot en met 16 jaar als achtste stond geplaatst, werd onderuit gehaald door Ralph Scholten. Verder was ook nog wel verrassend de te genstand die Ivo Snelders le verde tegen de als tweede ge plaatste Timo Luca, eveneens in de categorie jongens enkel tot en met 16 jaar. Snelders wist zijn geplaatste opponent drie sets lang bezig te houden, maar ging uiteindelijk toch met 6-2,5-7,6-4 ten onder. Voor de rest beleefde het Prinsenbeekse jeugdtoernooi een rustige dag. Wel zeer gezel lig was de barbecue voor de spelers, samen met de pleegge zinnen, waar zij zijn onderge bracht. George de Block, de ambitieuze trainer van de voetbal - vereniging Clinge. - foto de stem/cor j. de boer. Van onze paardesportmedewerker ZAAMSLAG - De Stichting Paardrijden Gehandicapen, die regelmatig met een groep ruiters en amazones zowel in manege Magrette in Axel als in manege Riemens in Nieuwvliet het paard- en ponyrijden beoe fent, reed tijdens het internationale con cours hippique van Luctor et Emergo in Zaamslag voor het eerst in een echte wed strijd. Negentien combinaties kwamen daar aan het vertrek, .waarbij zij in een bepaald puntensys teem allen een winstpunt verdienden. Het werd een enorm succes en de vreugdekreten tijdens de prijsuitreiking waren niet van de lucht. Er zijn plannen om het optreden van de leden van de Stichting Paardrijden Gehandicapten tijdens een van de volgende concoursen in Zeeuwsch- Vlaanderen te herhalen. PRIJSWINNAARS Tonnie Hoogstraate, Sonja Buijsse, Franklin Wolffe- laar, Fons de Kort, Paul Collet, Koen Paridaen, Mark de Smet, Fienneke van de Bosch, Lidwien Wille, Ton nie Plasschaert, Edwin de Koeijer, Etiënne Begheijn, Polleke Pijpe, Marian Callon, Edwin Meyer, Petra Langenbeig, Tosja Heyens, Jacco Maas, Estherella Dey, Jacco Hamelinck.ponald Bax en Jan van Meyer. Door Peter Snelders CLINGE/TERNEUZEN - „Ik heb die week stage als bijzonder interessant erva ren. Je zit hier steeds in het zelfde cirkeltje, door eens mee te lopen met een top club doorbreek je dat en verruim je je gezichtsveld. Ik heb dan ook veel opge stoken in die week bij KV Mechelen." Aan het woord George de Block, de ambi tieuze trainer van de voet balvereniging Clinge, over de week stage die hij bij de Europa Cup 2-houder KV Mechelen meemaakte. „Trainen is mijn hobby en in dat beeld past deze week stage. Ik vind het een voorrecht om eens in de keuken van een Europese topclub, want dat is KV Mechelen toch na het beha len van de Cup, te kijken. Het is uiteraard allemaal erg profes sioneel. Ze hebben een hoof- trainer in de persoon van Aad de Mos, maar daarnaast maken ook assistent Van Hooff, loop trainer De Clercq en de trainer van de reserves Aerts deel uit van de technische staf. Er wordt twee keer per dag ge traind en van die trainingen pik je altijd iets mee. Er zijn bepaalde situaties waarvan je zegt: dat is beter, zo zag ik het niet. Als er iets is wat mijn be langstelling wekt en wat niet helemaal duidelijk is kan ik bij één van de trainers, ook bij Aad de Mos, aankloppen. Daar trek ik lering uit en daar kan ik in de praktijk mee uit de voe ten. Let wel, ik ga niet alles klakkeloos nabootsen, want je moet je natuurlijk altijd goed realiseren dat je bij Clinge met amateurs, pure liefhebbers, be zig bent. Wat me opviel bij KV Me chelen is, dat er beslist niet zo hard getraind wordt als je aan vankelijk zou verwachten. Neem nu het individueel schema dat de spelers meekrij gen als aanloop tot de geza menlijke voorbereiding. Dat is minder zwaar dan ik dat aan mijn spelers bij Clinge geef. Natuurlijk wordt daar twee keer per dag getraind, maar de vele duurlopen die je aan het begin van het seizoen zou ver wachten, zie je nauwelijks. Er wordt veel positiespel gespeeld. Zes tegen twee op een beperkte ruimte, of gewoon partijtjes ze ven tegen zeven, negen tegen negen, maar wel op een be perkte ruimte, zodat de weer stand erg groot is." „De opvang was bijzonder goed bij KV Mechelen. Er is daar beslist niemand, ook de onder spelers niet, die met zijn hoofd in de wolken loopt. Het gaat er allemaal erg gemoede lijk aan toe. Aad de Mos vormt geen uitzondering op die regel, al mag hij voor de buitenwacht wat nors ogen. Er is regelmatig plaats voor een gekheidje. Daar heb ik ook maar aan mee ge daan door tegen de KV Meche- len-spelers te zeggen dat ze op 26 juli, als KV Mechelen tegen Clinge speelt, bij ons niet ver der kan komen dan 2-2." In mei dit jaar werd de basis voor deze week stage gelegd. George de Block: „Toen was Aad de Mos bij ons om een jeugdtraining te verzorgen. Ik liet me toen ontvallen dat ik eens graag de trainingen van die club van nabij wilde mee maken. Dat vormde geen enkel probleem en spoedig kreeg ik het bericht dat ik in de week van 10 tot en met 17 juli wel- Belg Yves van Steenwinkel. Sigma laat zich vertegenwoor digen door de rappe Frank Verleyen, Frank Pirard en Adrie Cools. Roland/Colnago brengt de Zeeuwse belofte Patrick Tol- hoek, samen met John Bogers, John van den Akker en Jacq van der Poel aan de start. Wer ner Wieme komt samen met ploeggenoot Patrick Versluys proberen de leidersprijs van vijfhonderd gulden in de wacht te slepen. De deelnemerslijst wordt ge completeerd door Peter Schu- mans, Theo van de Velde, Henk Baars, Fred van Bakel, Huub Cools, Jos Alberts, André Lae- remans, Nigel Stephens, Theo Muis, Leo Boelhouwers, Leo Nevels en Daan Luyckx. Veel jonge renners, die tegen de ge vestigde namen best eens zou den kunnen uitpakken. En mis schien ook wel de laatste keer dat de Zeeuwen Gerrie Knete man aan het werk kunnen zien. De voortekenen wijzen er op dat de voormalige Amsterdam mer wel eens zou kunnen afha ken eind 1988. In het voorprogramma ko men ook de amateurs in actie in Sas van Gent. Bij deze cate gorie het bekende pakket ren ners. Uit de streek: Mark de Smit, Chris Goeree, Karei van Goethem, Conno van de Sande, Wim Wolfert en de beide Sas- senaren Patrick van Hulle en Robin van Hecke. Zij krijgen vermoedelijk de meeste tegen wind van Harry Akkermans, Francois Fransen, Peter Mol, Heddy Nieuwdorp, Ad Polak, Pierre Raas en Frank Tim- Adrie de Pooter, de Axelaar die zijn functie in het Zeeuws Vlaamse scheidsrechterswereldje neerlegt. - foto wim kooym Van onze sportmedewerker AXEL - In september 1980 werd Adrie de Pooter tot secre taris van de scheidsrechtersvereniging Zeeuwsch-Vlaan deren gekozen. Op 29 september geeft hij de 'pen' door aai zijn plaatsgenoot Cees van Zuuren. „Voor mij is het moo geweest," aldus de scheidende Axelaar. kom was. Daar offer ik graag een week vakantie voor op." Dat tekent zijn ambitie. Mag daaruit geconcludeerd worden dat de 36-jarige George de Block pretenties heeft als trai ner? „Dat niet direct. Denk niet dat ik pogingen zal onderne men om het diploma oefen- meester 1 te halen. Dat is te tijdrovend en voor trainers hier uit de regio bijna niet rea liseerbaar. Dan moet je al je vrije tijd opofferen aan lessen, stage en analyses. Dat is net iets teveel gevraagd. Trouwens, waar moet je het voor doen? Het hoogst haalbare hier in Zeeuwsch-Vlaanderen is een tweedeklasser. Ik train nu een derdeklasser. Daar heb ik de bevoegdheid voor. Als je een tweedeklasser wil trainen dan krijg je daar meestal dispensa tie voor met een diploma oefen- meester 2. Dus ik hoef niet zo nodig een hoger diploma te ha len. Nee, nogmaals, ik wilde graag ervaren hoe het er in het betaalde voetbal aan toe gaat. Deze ervaring neem ik mee in mijn bagage en komt me altijd wel eens van pas. Wie weet kom ik nog wel eens bij een tweedeklasser terecht of bij een Belgische club, want ook daar sta ik niet direct afwijzend te genover. Voorlopig heb ik nog een jaar Clinge te gaan. Daar probeer ik het beste van te ma ken. We zijn wel enkele spelers kwijt, maar toch heb ik er ver trouwen in. Toen ik hier kwam heb ik gezegd dat ik binnen drie jaar, de periode dat ik on der contract sta bij Clinge, aan de top van de derde klas wilde meedraaien. Vorig jaar hebben we al een aardige stap in die richting gemaakt. Het ko mende seizoen zijn de ver wachtingen nog iets hoger ge spannen." Adrie de Pooter werd regionaal COVS-bestuurder in een pe riode waarin de Zeeuws-Vla mingen volop in de clinch lagen met de overkoepelende bond, de COVS Nederland. Eveneens een woelige periode waarin Le- vien de Groote de voorzitters hamer overnam. Bestuurswij- zingen die de contacten weer tot normale proporties terug brachten. „Sindsdien gaat het goed met de scheidsrechters vereniging. Het is alleen jam mer dat er nog zoveel 'collega's' rondlopen die nog geen lid van de COVS zijn. Dat verzuim kost ons een stuk macht. Onze vuist, in het overleg met de KNVB, is daardoor te klein ge worden. Vandaar ook dat we de kwaliteitszetel in de KNVB-top kwijt zijn geraakt," stelt Adrie de Pooter, die in 1968 zijn in trede in het scheidsrechters- korps maakte. Tien jaar duurde die loop baan. Op medisch advies, rugklachten, stopte hij. Een ge deeltelijk afscheid want on danks dat hij niet meer als fluitist over de velden dwarrel de, bleef hij een fervent wed- strijdbezoeker. Belangstellend kijker naar de verrichtingen van de man in het zwarte pak. Een leidsman die hij moest be oordelen. Een job waarvoor hij vreemd genoeg werd afgewe zen en binnen gehaald. Adrie de Pooter: „In het af delingsvoetbal had men rap porteurs nodig. Ik meldde me aan en zou dus aan de slag gaan. Tot mijn verbazing kreeg ik enkele dagen later een brief in de bus waarin men mij liet weten niet in aanmerking te komen voor rapportage. Colle ga-arbiters beoordelen vond men, omdat ik eveneens in de afdeling floot, niet zo geslaagd. Dat ik toch kon beginnen, kwam omdat er binnen de KNVB eveneens rapporteurs gevraagd werden. Die hoger gekwalificeerden mocht ik wel beoordelen, omdat die niet als collega's werden aangemerkt. Zodoende rapporteer ik sinds 1970 in KNVB-verband." Zoals bekend vormt het 'cij fer' een onderdeel in de kans op promotie. Een acht gemiddeld is veelal nodig om hogerop te komen. Voor de regionale arbi ters in de huidige groep 1 van het afdelingsvoetbal speelt dat momenteel niet. Dit seizoen stroomt er zelfs niemand door. Hoe dit komt verklaart Adrie de Pooter. „Er zijn teveel ouderen in die groep. Zij blokkeren de wi van de jongeren in groep 1. blokkade die zij opwerpen dat zij te oud zijn om nog d« te mogen stromen. Vandaar da ik voorstander ben van twi formaties groep 1. Een grot met ouderen, die niet meer kan stromen en een groep mi jeugdigen die nog wel in c KNVB kan gaan fluiten." Dat dit feit een basis kanzi voor het grote verloop in scheidrechtersclub, ondei schrijft Adrie de Pooter uit „Waarom het grote verloop is, is moeilijk te verklaren denk dat velen niet flexibel gt noeg zijn. Men is te gauw opi tenen getrapt. Daarnaast moe moeder de vrouw er keihan achter staan. Want zonder d steun kun je het wel vergete Mogelijk dat het daar, zond er voor uit te durven kome vaak mis gaat," legt De Poote uit. Persoonlijk kende hij d problemen niet. Echtgeno Truus is wat dat betreft neti clubgebonden als haar echtgi noot. Een duidelijk voorbeel van het samen in de voetballe rij optrekken is het tien jaa lang samen loten verkopen 1 thuiswedstrijden van h AZW-keurkorps. Een job zij vorig seizoen beëindigde Adrie de Pooter kwam daar door echter niet los van de a terdagvoetballers. Hij werdl* stuurder en bleef dus als ra echte AZW-er bij het 'vuur Een vuur dat als jongeling bij hem brandde. Als jeugc voetballer bracht hij het tothi tweede team. Geen hoogvli ger, maar toch een man waan men kon rekenen. Deze loopbaan kende echte 15 februari 1965 een abrupt eii de. Een gescheurde menisci noopte Adrie de Pooter zij voetbalschoenen aan de k kende wilgen te hangen, afscheid met pijn. Bij zijn staande afscheid is pijn er» bij. „Als secretaris van scheidsrechtersvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen heb het druk gehad. Veel werk va vaak te weinig mensen. W als ik de opkomst van onze leden zie bij contactavonÉ dan zakt de moed me wel ee in de schoenen. Toch bewaar aan dergelijke bijeenkomst de mooiste herinneringen, denk dan bijvoorbeeld aan komst van sportverslagge' wijlen Theo Koomen en tol scheidsrechter Ignace Swieten. Vandaar dat ik ikan zeggen, het is mooi I weest." Van onze sportredactie TERNEUZEN - Ter afsluiting van de sport integratie-a viteiten wordt op zaterdag 20 augustus een voetbaltoernü gehouden door de gemeente Terneuzen in samenwerk!' met de voetbalverenigingen Spui, Terneuzen en Terne' zense Boys op het sportpark Oude Vaart te Terneuzen. Het toernooi begint om 12.00 Terneuzen, TIKV, AZ' uur en zal rond 17.00 uur afge lopen zijn. Er wordt gespeeld in twee poules van vijf teams elk. De deelnemende teams zijn af komstig van de volgende voet balverenigingen: Spui, Antiya- na, Terneuzense Boys, Aster, Turkse Jongeren Verenig"1 Zaamslag en Hoek. Als arbiters fungeren del ren Bombeleyn, Stof fijn, H' tema, Leunis, Van Wensen Hamelink. Maakt u een dikke kans op succes, b leans, omdat negen van de tien Sten- week in week uit In onze ..Kleintjes"- van hun gading bij staat. Dat zijn elke kleintjes lezer [28ste jaargang Kantore Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Bij jongeren bestaat een duidelijk ver band tussen het vaak be oefenen van kracht- en vechtsporten en voetbal en het plegen van veel voor komende criminaliteit als vernieling, geweld, graffiti en zwartrijden. Actieve sportbeoefening vormt dus, in tegenstelling tot wat vaak gedacht wordt, niet zonder meer een rem op cri mineel gedrag. Tot die conclusie komt drs. Aid Van onze verslaggever DEN BOSCH/AMSTERI aidspatiënten klopt niet Brabant lopen meer lijc ziekte rond dan de offic geloven. Aldus het blad Aids Info, da heeft gehouden. Het blad ko sprake is van een aanzienlijk spatiënten door artsen. Dit 1 ben voor de vaststelling van 1 van voorzieningen, omdat di ciële cijfers. De Inspectie voor de Volksge zondheid in Noord-Brabant is niet bij de steekproef betrok ken geweest. Een woordvoer der zegt in een reactie op het Aids Inf o-artikel: „Zolang aids niet valt onder de wet op de in fectieziekten zal het moeilijk blijven een juist cijfer te geven van het aantal aidspatiënten. Zelfs al zou aids onder die wet vallen, dan nog vraag ik mij af of alle aidspatiënten te regi streren zijn." Een landelijk deskundige geeft een zelfde soort reactie. Harde cijfers zijn niet te geven. Per 1 juli zijn 539 patiënten ge registreerd. Maar elke betrok kene is ervan overtuigd, dat het werkelijke aantal veel hoger ligt. Misschien wel tien procent hoger. Elke gissing berust op natte vingerwerk. Hoewel, als het echt onvoorstelbaar hoger zou zijn, dan was de hulpverle ning allang spaak gelopen. En daarvan is geen sprake. Het hoofd van de Amster damse afdeling infectieziekten, A. Leentvaar, denkt dat er ook sprake is van onderrapportage in de Amsterdamse regio. „We gaan binnenkort een onderzoek starten dat antwoord op de werkelijke omvang moet ge ven. We vermoeden dat het verschil met de officiële cijfers gering zal zijn." Het vertrouwen in de door artsen verstrekte aantallen is groot. Leentvaar maakt zich tot spreekbuis van beleidvoerders LONDEN (RTR) - De Britse regering heeft besloten de financiering van de ontwik keling van een revolutio nair ruimtevliegtuig stop te zetten. be minister van handel en in dustrie, Kenneth Clarke, liet weten dat de regering wel de Pogingen zal steunen van het lucht- en ruimtevaartconcern British Aerospace en vliegtuig- rnororenfabrikant Rolls Royce orn buitenlandse partners in het project te vinden. (ADVERTENTIE) Eindstraat 10, Breda, Tel.076-215469 Spordief

de Stem | 1988 | | pagina 16