Monique Knol in finale onderuit Cruyff 'Als ik terugkijk is het heel snel gegaan' GISBERS: 'BEWIJS VAN EEN GOEDE AANPAK' Toon van Dongen eindwinnaar Affaire Theunisse zet domper op Oranje-feest McLAREN Wil DE STEM SPORT 4 MAANDAG 25 JUL11988 FRANS MAASSEN REED 5 JAAR GELEDEN OP GYMSCHOENEN Volksfeest in Segovia PARIJS - De ploeg van Jan Gisbers haalde in de 75ste Tour een geweldige oogst binnen. PLANNEN DAMESPLOEG GEDWARSBOOMD DE STEM SPORT 5 Mark Mouland beste golfer in Hilversum P r. d d T12 PARIJS - „Massén, Mas- sén!" Zijn naam werd de af gelopen weken door duizen den Franse supporters ge roepen. „Dat kwam door die rode trui, ik was heel ge makkelijk herkenbaar", zegt Frans Maassen. Hij is pas 23. Staat toch al bij de eerste honderd op de wereld ranglijst. En won dus het sprintklassement in de Tour. Vandaar dat hij op de Champs Elysées mee op het podium bij de groten van de 75ste ronde mocht staan. „Het is wel het minst ge waardeerde klassement", vindt Maassen. „We moeten er niet zoveel drukte over maken". Voor een zuiderling is de 1 me ter 81 lange en 72 kilo wegende atleet uit Haelen zeer nuchter. „Nuchterheid heb ik van Jan Raas geleerd", legt Maassen uit. „Die zegt altijd: laat je door de supporters in Limburg vooral niet gek maken. Je hebt nog een lange weg te gaan. Zo zie ik het ook. Ik heb als ama teur vrij veel gewonnen. Ben vaak gehuldigd. Dan kom je in de Tour en dan moet je hele maal opnieuw beginnen. Want dan pas merk je dat alles wat je er vóór gedaan hebt, niets voorstelt. Daar heb ik wel even aan moeten wennen". Het werd voor Frans Maas sen een prima debuut. Al heeft hij wel enorm moeten afzien. „Twee keer dacht ik dat ik Pa rijs niet zou halen. In de vijfde etappe naar Lièvin ben ik ge vallen. Ik hield aan die val een grote bloeduitstorting aan een dijbeen over, waardoor ik de volgende dagen steeds kram pen kreeg. Halverwege de Tour heb ik nog eens een kritieke fase doorgemaakt. Mijn grote teen was ontstoken. Als we bergop reden schuurde de teen tegen de toeclips. Ik heb toen dagenlang veel pijn geleden. Vlak voor de rustdag is de na gel van mijn teen verwijderd. Op de rustdag zelf heb ik niet kunnen trainen. Daarna ging het beter". Aanvankelijk sprak Frans Maassen over de Tour als een wedstrijd zoals alle anderen. „We rijden, laten ons masseren, eten en drinken en gaan sla pen". In Parijs denkt hij er an ders over. „Een enorme beleve nis. Ik had wel een idee dat in de Alpen veel mensen zouden zijn. Maar dat er miljoenen overal in Frankrijk langs het parkoers zouden staan, dat heeft indruk op me gemaakt". Het winnen van het sprintklassement, waarvoor Maassen 3.500 gulden ont vangt, heeft voor hem vooral publicitaire waarde gehad. „Toen ik aan de Tour begon, had ik zes wedstrijden gewon nen. Etappes in Bessèges, Va lencia, de Dauphiné en in Ro- mandië. Maar niemand kende me. Dat is nu wel anders. Dat is de invloed van de enorme pu bliciteit in de ronde". Het sprintklassement heeft wel veel kracht gekost. „Je moest elke dag vanaf de eerste kilometers voorin rijden en zeer geconcentreerd zijn. De laatste dagen voelde ik het. Ik begon moe te worden. Vooral geestelijk". Over het dopinggebruik in de Tour zegt Frans Maassen dat hij heel blij is dat niemand van SuperConfex bij de affai res betrokken is. „Ons bloed werd om de vier dagen onder zocht. Als het medisch nodig bleek kregen we extra vitami nes of eiwitten. Ik heb zelf ge merkt dat het niet nodig is do ping te gebuiken. Als ik een Tour op gewone middelen kan rijden, moeten anderen het ook kunnen". De ploeg van Jan Raas heeft veel geld verdiend in de ronde. Frans Maassen: „Ik had me al rijk gerekend. Maar er gaat eerst 33 procent belasting in Frankrijk vanaf. Dan moet ik m'n kosten aftrekken. Zo'n ronde van drie weken kost een renner veel extra's. Vervolgens moeten we belasting betalen in Nederland. Ik zie wel wat er nog over blijft. Belangrijker vind ik dat ik nu bewezen heb dat ik in de toekomst misschien nog een goede professional kan worden. Het is nog maar vijf jaar geleden dat ik bij Frans Alberts mijn eerste wedstrijdje op de wielerbaan reed. Ik droeg gymschoenen en moest van iemand een valhelm lenen. Ze wilden me eerst niet laten star ten. Kan die jongen wel sturen? vroegen ze. We zijn nu vijf jaar verder. En ik heb als derde Ne derlander de rode trui in de Tour gewonnen. Als ik terug kijk vind ik dat het toch snel is gegaan". Enorme oogst van ploeg SEGOVIA (ANP) - Met een volksfeest en een langdurig claxonconcert hebben de bewoners van Segovia de overwinning van Pedro Delgado in de Ronde van Frankrijk gevierd. 'Perico, Segovia heeft ook ge wonnen', klonk het door de straten van het klassieke Spaanse provinciestadje. Honderden Segovianen dansten in de straten, staken vuurwerk af en versierden het stadswapen met gele vlaggen. „Dit is het feest van Sint Pedro Delgado", aldus de uitzinnige Alonso Alvarez, in het dage lijks leven een eerzaam archi tect. Ter gelegenheid van de heuglijke dag legden restau ranthouders op de tafels een geel kleedje. Delgado, geboren en getogen in Segovia, traint in het voor seizoen vaak in de Guadarra- ma-bergen, in de onmiddellijke nabijheid van de stad. Het ge meentebestuur wil nu een straat dan wel een pleintje naar de wielrenner noemen. In de straten van het stadje op tachtig kilometer ten westen van Madrid werd slechts schamper gereageerd op de do- pingzaak, die de laatste week van de Tour heeft beheerst. „Natuurlijk was hij gedro geerd. Met gegrild lamsvlees", lalden de Segovianen. 'Cordero Asado', is de culinaire speciali teit in het stadje. Ook in de culinaire geschie denis van Segovia zal de naam van de Tour-winnaar 1988 ge boekstaafd blijven. Het beste restaurant ter plaatse, 'Candi da', serveert als specialiteit stiereballen a la Perico in een gele saus. Naast de tweede plaats van Steven Rooks in het eind klassement sleepte de PDM-formatie winst in het berg- klassement, combinatieklassement (beide Rooks) en de twee ploegenklassementen (op tijd en op punten) in de wacht en boekte zij twee ritzeges (Rooks en Van der Poel). En dan te bedenken dat een dagsucces het eerste uitgangs punt vormde. Jan Gisbers: „Een dagsucces was voor ons primair, omdat wij van het al gemeen klassement niet zeker konden zijn. Waarmee ik ove rigens zeker niet wil zeggen dat ik geen vertrouwen in de jon gens had. Integendeel. Wat Rooks betreft was ik uitgegaan van een vijfde, zesde plaats tot een negende. En Theunisse had ik kort achter hem ingeschat". „Toen wij op Alpe d'Huez wonnen, was de Tour voor ons eigenlijk al geslaagd. Nadien bleef het echter voortreffelijk gaan. Voor mij is het wel een bewijs dat we een goede aan pak hebben gehad. De ploeg heeft zich ontspannen op de Tour kunnen voorbereiden. In de ronden, die er aan vooraf gingen, hoefde niets. Die golden alleen maar als training". „Belangrijk is ook geweest dat we in het begin van de Tour niet te gek hebben gedaan. Een etappezege was dan wel be langrijk voor ons, maar ik heb gezegd dat er in die vlakke etappes alleen in de finale, in de laatste twintig kilometer ge reden mocht worden. In een etappe hebben ze wel een keer lang voluit moeten rijden. Dat was toen een groep van een man of tien weg was, met van sommige ploegen twee man. Ik was bang dat die groep zo een minuut of tien zou pakken. Daar mochten we het niet op laten anakomen in verband met het ploegenklassement. Dat we het ploegenklassement gewonnen hebben, is een teken dat we ook in de breedte een heel sterke ploeg hadden". Gisbers, die bekent zelf ner veus te zijn geweest na het uit blijven van succes in het begin van de Grande Bouclé, calcu leert voor zijn ploeg, die in de voorjaarsklassiekers de sterk ste van alle profformaties was, een terugval in het najaar in. „Tussen de voorjaarsklassie kers en de Tour zat een lange periode, waarin gas terug ge nomen kon worden, tussen de Tour en de grote naj aars wed strijden is veel minder gele genheid voor rust. De crite riums, waarin ze veel geld kunnen verdienen, kunnen ze ook moeilijk links laten liggen. De lichamen worden op die manier natuurlijk wel gesloopt. Maar daar zitten wij niet al leen mee. Veel andere ploegen hebben hetzelfde probleem". Het volgend jaar zal PDM mogelijk voor de Tour over een luxe probleem beschikken, want dan staan naast Rooks en Theunisse Lemond en Alcala ter beschikking. Voor Gisbers Steven Rook in actie. Volgens zijn ploegleider Jan Gisbers staat het niet vast dat de Noordhollander volgend jaar op nieuw zo'n gevoeldige prestatie zal verrichten. - fotoap is het echter nog zeer de vraag of hij heel veel aan de twee buitenlanders zal hebben. Al cala beschouwt hij sowieso nog niet als een topper voor het klassement. Gisbers: „Alcala zie ik als een pion voor over een paar jaar. Hij is nog niet een renner, die weet wat een grote wedstrijd is. Hij heeft zich slecht voorbereid op deze Tour. Ja, de laatste paar maanden is hij wel goed bezig geweest, maar dat is niet voldoende. Als je geen basis hebt, kun je in een ronde als de Tour niet optimaal presteren. Geestelijk moet er bij hem nog veel bijgespijkerd worden. Ik denk dat ik wel twee seizoenen met hem bezig zal zijn, voordat er bij hem uit komt wat er in zit. Lemond is een heel ander geval. Hij vormt een groot vraagteken. Hij moet van heel erg diep komen. Als hij dit jaar bij de eerste vijf was geëindigd, zou hij voor mij volgend jaar als een kandidaat voor de eindzege hebben gegol den. Het is heel moeilijk om dat nu nog te verwezenlijken". Van het kopmanschap maakt Gisbers echter nooit zo'n punt. „Rooks en LeMond kun nen voor anderen rijden als die in een spitspositie verkeren. Daar zijn ze ook echt niet te be roerd voor. Je kunt op gele verde prestaties ook niet altijd voortborduren. Rooks is nu tweede geworden, maar er is geen enkele garantie dat hij volgend jaar weer in de top staat. Wat gaan de andere ve detten doen? Misschien wint Bernard de volgende Tour wel en wordt Rooks achtste of twaalfde. Dat is het mooie van de Tour, dat er tevoren eigen lijk weinig van valt te zeggen. Je ziet het aan onze jongens. Wie had dit nou van Rooks en Theunissen verwacht? Ik ook niet. Geweldig zoals zij hebben gepresteerd. Het is alleen jam mer van die dopingaffaire. Dat is een dissonant, die nog steeds onbegrijpelijk voor ons is". Nooit eerder is de Lezers- Tour van De Stem zo span nend geweest als dit jaar. De kopgroep van het grote deelnemersveld bleef de laatste dagen erg compact. De deskundigen namen voor gisteren geen risico meer en speelden steeds op veilig. Ook in de 22ste en laatste etappe ga ven 1130 deelnemers him ver trouwen aan Jean-Paul van Poppel, die men in staat achtte met zijn sprintkwaliteiten de vierde ritoverwinning in de wacht te slepen. De deelne mers, die tot zaterdag de rang lijst aanvoerden, slaagden er in hun positie te handhaven. Toon van Dongen uit Prin senbeek hield het op Van Poppel en met Pedro Del gado als eindwinnaar van de Ronde van Frankrijk pakte hij op de laatste dag van de Lezers-Tour twintig punten. Van Dongen sluit het spel dan ook als winnaar af met vijftig punten. Edwin van den Heykant uit Den Hout deed precies dezelfde voorspelling als Van Don gen en hij bleef daarmee een punt achter bij Van Dongen. De berekende tijdsduur voor de 22ste etappe moest ook dit jaar weer de beslissing brengen om bij de eerste tien de juiste plaats in het algemeen klassement te kunnen bepalen. De tien best geklasseerden zijn geworden: 50 punten Toon van Dongen, Markt 10, Prinsenbeek; 49 punten Edwin van den Heykant, Her- straat 44, Den Hout; 48 punten C van de Linden, Vermeer straat 14, Breda, 4.18.12; Ben van Doorn, R. van Zuide wijnlaan 9, Breda, 3.58.16; 46 punten Ingrid Leys, Etnastraat 30, Breda, 4.48.00; M Gelten, Stashillen 53, Steen bergen, 4.30.59; Brian van de Pluym, Graven hof 23, Raamsdonk, 4.26.05; Alain de Blok, Gravenstraat 265, Clinge, 4.12.33; 44 punten J Rockx, O. Bredaseweg 89, Et- ten-Leur, 4.37.41; F Gordijn, Scarlattistraat 2, Hulst, 6.07.48. Ritwinnaar Jean-Paul van Poppel met in zijn kielzog Bon- tempi en Hermans zorgden voor een lawine aan punten. In totaal 1382 deelnemers aan de Lezers-Tour pakten in de laat ste etappe punten voor het al gemeen klassement. Delgado zorgde met zijn eindzege in Pa rijs voor honderden fans voor 15 punten extra. Vandaag wordt het eindklasse ment verder samengesteld en in de krant van morgen treft men een uitgebreide kopgroep aan ter afsluiting van een ge slaagde Lezers-Tour '88. Vrijdagavond 19 augustus wordt op het hoofdkantoor van De Stem de loper uitgelegd voor de zeventien etappe-win naars, de acht gele trui-dragers en de tien best geklasseerden in het eindklassement. Tijdens de feestelijke bijeenkomst vindt de huldiging plaats en worden diverse prijzen uitgereikt. Uitslag 22ste etappe: 1. Ingrid Leys, Etnastraat 30, Breda, Van Poppel, 4.48.00; 2. J Korthout, Boutenstraat 22, Oosterhout, Van Poppel, 4.55.12; 3. K l'Abee, Dijkstraat 7, Breda, Van Poppel, 4.45.36. Op 12 juli waren de prognoses voor het trio dat op het ere-po- dium in Parijs zou plaatsne men, in het bezit van de Tour staf. Na tien etappes was het voor menigeen een uiitge- maakte zaak: Bernard werd door 900 deelnemers als eerste in Parijs verwacht. Mottet, Breukink, Kelly, Bauer, Del gado en vooral herrera werden door velen bij de eerste drie verwacht. Herrera heeft zijn vele aanhangers tijdens deze Tour danig in de steek gelaten. Geen etappe-overwinning voor hem, zelfs niet een keer bij de eerste drie in een dagklasse ment. En ook geen extra pun ten voor het eindklassement van de Lezers-Tour. Winnaar Toon van Dongen uit Prinsenbeek krijgt de ge lukwensen en bloemen van Tour-miss Veronique van Brug gen. Rechts Van dongen's echtgenote Wenny. - foto leo van bijnen Gelukkig voor de grote aan hang van Delgado liep de do- pingsaffaire voor de Spanjaard met een sisser af, want 1130 deelnemers pakten nu 15 pun ten extra. Steven Rooks, na de negende etappe nog op de 42ste plaats in de algemene rang schikking, werd alleen door Frank van Groesen uit Made bij de eerste drie ver wacht. Frank van Groesen vermeldde op de extra kaart ook Delgado en hij behaalde met deze prognose de hoog ste score wat betreft extra punten, namelijk 25. Dat was voor hem echter niet voldoende om bij de eerste tien te eindigen. Frank van Groesen bleef op 37 punten steken. De combinatie Delgado- Parra werd door vijf deel nemers ingevuld. En wel door J Boogaard (Sluis), Erik van 't Hof en F van Kuick (bei den uit Prinsenbeek), W Leys (Breda) en F van Remoorte (Sint-Jansteen). De twintig punten extra waren voor hen niet voldoende om in de kop groep van het eindklassement te eindigen. GELE TRUI-DRAGERS le etappe: Rob Meeuwissen, Raadhuisstraat 28, Breda. 3e etappe: Merian Couweleers, Dortseweg 25, Ba vel. 4e etappe: Jurgen Naeye, Gentse straat 80, Biervliet. 5e etappe: B. Zijlmans, Groen straat 5, Raamsdonksveer. 7e etappe: Alain de Blok, Graven straat 265, Clinge. 8e t/m 11e etappe: Arnold Ver- vaet, Noordstraat 21, Walsoorden. 12e t/m 18e etappe: Edwin van den Heykant, Herstraat 44, Den Hout. 19e t/m 22e etappe: Toon van Don gen, Markt 10, Prinsenbeek. ETAPPE-WINNAARS le etappe: Rob Meeuwissen, Raadhuisstraat 28, Breda. 3e etappe: C. van Dam, Noord weststraat 11, Sas van Gent. 4e etappe: Jurgen Naeye, Gentse- straat 80, Biervliet. 5e etappe: M. Moos, Spoorlaan 28, Etten-Leur. 7e etappe: v. Kouwenhoven, Raadhuisstraat 55, Raamsdonks. 8e etappe: H. v.d. Boogert, Leeu werikstraat 1, Hulst. 9e etappe: Th. Fonville, Rij voorts- hoef 106, Raamsdonksveer. 10e etappe: A. van Mierlo, Coorn- hertstraat 22, Oosterhout. 11e etappe: Jacq v.d. Voorde, Tivo- liweg 81a, Hulst. 12e etappe: Ton de Peyper, Park laan 16, Prinsenbeek. 14e etappe: L. v.d. Westen, Min. Nelissenstraat 24, Breda. 15e etappe: Conny Melissen, Flint- dijk 104, Roosendaal. 17e etappe: Geert v. Mook, Vicaris laan 47, Oosterhout. 18e etappe: T. v. Wanrooy, Cath. v. Disselstraat 6, Breda. 19e etappe: R. Matthijssen, Breda seweg 12b, Rijsbergen. 20e etappe: J. Gietman, Cyclaam straat 4, Steenbergen. 22e etappe: Ingrid Leys, Etnastraat 30, Breda. Door Bob van Huët PARIJS - „Die overwinningen van Napoleon kun nen ze wel van die Are de Triomphe afhalen. Zet daarmaar voor in de plaats Hamburg, München, Alpe d'Huez en Champs-Elysées, want daar heeft Holland toch maar mooi gewonnen". Terwijl de Fransen wat af standelijk toekijken wordt onder de bomen van 'de mooiste promenade ter we reld' het zoveelste Oranje- feestje gebouwd. 'Les Hol landais' zijn uitgelaten. „We hebben hier effe vier van de zes truien gepakt", juicht een mevrouw uit Warmenhuizen. De dorps genoten van Tour-held Ste ven Rooks zijn met drie bussen naar Parijs geko men. Sponsor PDM deed een duit in het zakje en be taalde ook het huisorkest 'Kleintje Pils' dat, zoals de naam al doet vermoeden, excelleert in het toffe gen re. 'De zilvervloot', 'Hup Holland Hup' en 'Oh wat zijn die Fransen stil' (eens 'Ajax heeft de wereldcup'). Zelfs onder de Are de Triomphe werd gehost, wat Parijse gendarmes toch wat te ver ging. Bijna gingen de blazers op de bon. „Dat was natuurlijk voor het graf van de onbekende soldaat wat je daar hebt. Dat wa ren we even vergeten", ex cuseert bekkenist Ruud Bakker zich. De trotse fans van Rooks omarmen die van 'Perico' Delgado wanneer het huis orkest een sportief 'Viva Espana' inzet. Segovia, het dorp van de winnaar, voelt zich nog steeds aangetast in zijn eer, laat een Spaanse supporter weten. In gebro ken Frans en Engels maakt hij duidelijk de Fransen slechte verliezers zijn en dat Gert-Jan Theunisse, net als Perico, slachtoffer is van een duister komplot. Veel aanwezige Neder landers hebben een zwak voor de man die niet op het podium mocht verschijnen. „Als we straks bij hem kunnen komen gaat hij op de schouders", zeggen Jan Brekelmans en Helma uit Stiphout. „Eerst Zoetemelk en nou Theunisse. Ze (de Franse organisatie) zetten altijd een Hollander aan de kant. Bij Fignon durven ze dat niet. Delgado lieten ze lopen omdat anders de Tour in de soep was ge gaan". Volgens Gerard Meyer uit Scharwoude zijn de Fransen „wat pielig om dat de beste Fransman vijfde staat". „Theunisse for presi dent". Het opvallende span doek wordt hooggehouden door familie van de onge lukkige coureur. „Ik ken hem van kleins af aan. Hij is absoluut onschuldig", zegt Ernst, de jongere broer van Gert-Jan. „We zijn ge troffen door de vele reacties die we hebben gekregen. Er is post gekomen met de simpele adressering 'aan de beste renner ter wereld'. Mijn vader en mijn zwager zijn na die affaire meteen naar Frankrijk gegaan. In het peloton heeft een ren ner van Weinmann hem voor 'dopingpakker' uitge scholden. Dat heeft hem veel pijn gedaan en hij heeft de ploegleider van die gozer bijna te grazen geno men. Dat waren heel moei lijke momenten voor hem, maar nu is hij er overheen denken we. Gert-Jan zal zijn fiets niet aan de kant zetten, zeker niet na al die steun uit heel het land". Ook het Franse wieler- volk heeft toch een zwak voor de 'fietsende viking'. Het spandoek van broer Ernst wordt vaak gesa lueerd. „Ik denk dat hij met die hele affaire nog meer startgeld kan vragen, al is dat een schrale troost", merkt Gerard Meyer op. De fans van Jelle Nijdam hebben hem al stevig ge raakt voor de eerste cou reur is langs gekomen. „Er is er maar eén die kan ver snellen en dat is Jelle", zo staat er op het grote rode spandoek dat ze meeslepen. De Beatles-hit 'Yellow Submarine' heeft nu als gê nant refrein: 'P. Delgado, sero-positief'. Voorzanger Wil Huybregts uit Zundert laat weten dat het niet zo zeer tegen de Spanjaard be doeld is maar „tegen al dat gerotzooi. Of ze zijn allebei schuldig of geen van bei den. Theunisse is een groot onrecht aangedaan. Het zet een domper op het feest". En zo dachten er gisteren meer over op de Champs- Elysées, ondanks alle blijd schap voor Van Poppel, Maassen, Breukink en Rooks. Van onze speciale verslaggever PARIJS - Van het voorgenomen Hollandse slot aan d( Ronde van Frankrijk voor dames is niets terecht geko men. Monique Knol en Connie Meij er, de snelste sprintsters in de ploeg van Rinus Verboom, wa ren begrijpelijkerwijs aange wezen als de beschermelingen. De andere vier kregen de op dracht mee het peloton tot de eindstreep op de Champs-Ely sées bij elkaar te houden. Ze kweten zich gedegen van hun taak, maar de opzet mislukte in de voorlaatste ronde in het Pa rijse centrum. Knol raakte betrokken bij een valpartij en liep een ach terstand op van 1 minuut en 45 seconden. Chrisna Janssen bleef achter voor een poging Knol naar de grote groep terug te slepen, maar slaagde niet. Het tweetal kwam met een achterstand van ruim vier mi nuten op winnares Virginie Lafargue binnen. De Frangaise ontsnapte in de slotfase en be waarde haar voorsprong van twintig meter tot het einde. Meijer miste de kracht achter de rug van Lafgargue de spurt van het peloton te winnen. Ze werd derde achter de Sovjet- renster Zilporite. Jeannie Longo, wier gele trui mede door het hoge tempo van precies veertig kilometer in het uur geen seconde in gevaar kwam, wilde haar kwaliteiten nog eens onderstrepen. Ze mengde zich ook nog in d sprint en eindigde als vierdeJ de algemene rangschikkin hield ze net als vorig jaar 4 Italiaanse veterane Maria Ca nins achter zich. Het verscb tussen de twee klimsters in dames-Tour bedroeg in Pari 1 minuut en 20 seconden. Het Nederlandse kwam opnieuw alleen Frankrijk voor enkele etappe zeges, op het hellend vlak ha niemand iets te zoeken. Debt tante Karin Schuitema brac het er als klassementsrijdste nog het best van af. Ze wea 28ste op ruim een half uur Longo. Uitslag laatste etappe Ronde Frankrijk voor dames: 1. Lafarg» (Fra) 64,5 km in 1.36.36 (40,00 W uur), 2. Zilporite (Sovj op 0.05, Meijer (Ned), 4. Longo (Fra), Projkova (Sov), 6. Schonenberg" (Zwi), 7. Cappellotto (ita), 8. SÓ hezzi (Ita), 9. Halbach (WD1), 10.9 monnet (Fra), 16. Hage (Ned), Westland (Ned), 37. Canins (Ita),» Schuitema (Ned) allen zelfde als Zilporite, 72. Knol (Ned) op U 73. Janssen (Ned) 4.14. Eindstand: 1. Longo 22.14.38, 2, Cl nins op 1.20,3. Hepple (Aus) 13.04, Vikstedt-Nyman (Fin) 15.30, Chiappa (Ita) 17.01, 6. Odin iP 17.38, 7. Watt (Aus) 18.14, 8. La» gue 19.48, 9. Kibardina (Sov) »-• 10. Seghezzi 20.11, 28. Schuite® 31.00, 37. Hage 37.02, 48. WestU» 48.14, 50. Knol 49.01, 70. Meik 1.18.29, 71. Meijer 1.19.49, 77. laatste Grivell (GBr) 1.43.47. jiOPRIVNICE (ANP) - Het Nederlands UEFA-jeugdel- I fal is er bij het toernooi om het Europees kampioen schap onder achttien niet in geslaagd zich te kwalifice ren voor de eindronde omn het wereldkampioenschap, jat volgend jaar in februari in Saudiarabië wordt ge speeld. pe formatie van trainer Bert van Lingen verloor zondag in Koprivnice ook zijn tweede vvedstrijd, tegen Tsjechoslowa- Vijf HILVERSUM (ANP) - Mark Mouland uit Wa les heeft het open Ne derlandse golfkam- pioensehap op de banen van de Hilversumsche Golfclub veroverd. Op de laatste dag maakte hij een achterstand van zeven slagen goed op de Zimbabwaan Tony Johnstone, die gedeeld derde werd. Het totaal van Mouland over 72 holes was 274, veertien onder par. De titelstrijd heeft over vier dagen ongeveer 45.000 toeschouwers getrokken. Dat is vijfduizend meer dan begroot.Zestig pro cent van de kijkers be taalde voor een kaartje, ruim 25.000 mensen. Om de begroting sluitend te krijgen waren maar tienduizend betalenden nodig. De toeloop naar de banen van de Hilversum sche Golfclub viel alleen donderdag en vrijdag wat tegen, mede door het slechte weer. De eerste twee dagen waren er sa men zo'n tienduizend mensen, tijdens de slotdag kwamen er ruim twintig duizend. V E D rj Ti D v< A h< h< w ei oi w lii g< V( ta ze dc tv Pi m vi tic fo to de de tu zi< de tie m op vc di ra te Pi lai Ni hei BARCELONA - Barcelona- trainer Johan Cruijff heeft de eerste serieuze kracht meting met enkele weer barstige spelers van zijn nieuwe team met succes doorstaan. De doorgewinterde internatio nals Carrasco en Julio Alberto hebben op de eerste trainings dag, zaterdag, aan den lijve on dervonden wat Johan wellicht bedoelt met zijn uitspraak: „Voetbal is pure democratie in een dictatuur." Vijf van de twee en twintig eerste elftal spelers, Salva, Zu- bizarreta, Urbano, Carrasco en Julio Alberto, hebben in het verleden van de royale club voorzitter Josep Lluis Nunez een contract gekregen dat hen automatisch verzekerde van de extra wedstrijdpremies. On geacht of ze wel of niet werden opgesteld beurden de vijf spe lers per man ruim 125.000 aan premiegelden per jaar. Cruijff is het met dit systeem helemaal niet eens. Hij vindt dat al zijn 22 eerste elftalspe lers op dit punt een gelijke be handeling moeten ondergaan. De nieuwe technisch directeur van de Catalaanse miljoenen- Ploeg stelde de vijf betrokken spelers voor hun jaarsalaris met ongeveer 60.000 te verho gen onder voorwaarde dat ze zouden afzien van de bijzon dere premieclausule in hun contract. Zubizarreta, Salva en Urbano accepteerden het voor stel van hun nieuwe baan. Ca- rasco en Julio Alberto echter melden hun been stijf: ze wei- Serden af te zien van hun be voorrechte positie. De reactie van Cruijff liet met op zich wachten. Hij ver- T°°d beide spelers toegang tot de training en stuurden hen daar een bijveldje waar ze in deu eentje onder het doen van enkele gymnastiekoefeningen Konden nadenken over hun be sluit. Bovendien deelde Johan den mee dat ze zondagmiddag met met eerste team naar het trainingskamp in Papendal zouden vertrekken. „Ik wil to- ta Ci Al de ni ni fe: SI de te! te st( tet he te hi dii kc Ri en da A< ac Itf sp zij va he

de Stem | 1988 | | pagina 12