4 9 Peter Post: 'Een mager resultaat' Theunisse grote belofte iangt ;ters •nsort r FICP Tour-schande A tot Z ERIK BREUKINK KENT ZIJN PLAATS tot dag DOPINGAFFAIRE KAN POSITIEVE UITWERKING HEBBEN TOUR 88 Kortste Tour ook de snelste DE STEM SPORT 3 MAANDAG 25 JULI 1988 Weer wisselende omstandigheden bij tijdrit PARIJS - Voor de start van de Tour de France gold Erik Breukink als de grote Nederlandse fa voriet. 'THEUNISSE KRUGT STRAKS HET MEESTE APPLAUS' T14 T4 agint vandaag de isionele wielren- dag legt met zijn kitein Ludo Peeters. ers is de stuurman ot van Raas. Vorig j die groene trui voor Jppel, is hij er slecht nen in de Neder- koersen. Van Poppel i dat toen niet zo ge- ^rd. Dat is nu anders. me op aan Peeters, San-Paul gezegd. Hij lleen in Nederland in jsen, waar ze Peeters nen. Heel loffelijk", latere verklaring van erwen, die zaterdag lijs nog om tafel zat llgado. luurste man van het ak was financieel ar voor de Braban- had ook toegezegd fien. Een uitnodiging 1 Spaanse ambassade en receptie in Parijs omde de plannen pijnen, die in 1984 op baarde door Tour- ar Fignon de eerste i de Grand Bouclé uit 'igen land te houden, [olgens geruchten een van meer dan 25.000 vijfde jaar. in Verbruggen, voorzitter Ie FICP, verklaarde giste- Jij de bekendmaking, dat eks wereldbekerwedstrij - polgend jaar wordt uitge- met een koers ,in Enge len dat er over twee jaar en in Polen wordt gehou- |Het bronwatermerk was jaar een van de hoofd- ;ors van de Tour de Fran- pie jaar geleden gaf de di- van de Tour de voorkeur en contract met Coca Co- )nde een opwindende ont- ïn La Baule en Parijs de met achtereenvolgens de iidrager, de tweede in het Ital deelnemers. enhaagen 00.00 198 bit 00.00 198 peraerden 00.14 198 peraerden 00.18 197 peraerden 00.18 196 Likink 00.00 195 Ier 00.01 193 Ier 00.09 192 |am 00.10 192 mon 00.14 191 mon 00.14 190 mon 00.11 188 er 00.25 179 ks 02.47 179 ks 03.28 176 ks 04.06 170 ks 04.06 170 ks 04.06 164 ks 04.06 159 ks 04.58 154 ks 04.58 152 ks 07.13 151 ks 07.13 151 Pedro Delgado (Spa), pun- bergklassement en combi- [lassement Erik Breukink <laassen (Ned). Ploegenklas- ssement punten: PDM/Gis- 34.30 34.07 34.36 33.21 33.50 33.57 34.28 55.16 55.02 55.13 54.46 55.31 55.35 56.11 1.02.37 1.02.41 1.02.42 1.02.48 1.03.35 1.03.42 1.04.13 I van onze speciale verslaggever PARUS - De 75e Ronde van frankrijk werd in de laat ste week overschaduwd door een groot doping- schandaal. De schande van je Tour van A tot Z is: I s Als. Als alle renners natu- I rel hadden gereden was de uit- j van de Tour de France an- I ders geweest. 18 s Bellocq. Omstreden arts, I medisch begeleider van Delga- I da Franse wielersportliefheb- I ber, die precies wist wat wel en 1 wat niet op de UCI-lijst van I verboden producten stond. Bel- jlocq kreeg Delgado vrij door I sen gaafje onderin de fuik. I c Controle op stimulerende I middelen. Achterhaald en I ouderwets. Ernstig bekriti- 1 Seerd door zowel -zondaars als Idopingbestrijders. |D= Delgado. Winnaar van de I;5ste Ronde van Frankrijk I mede dank zij D doping. Zijn 1 overtreding kwam vast te I staan, de regels konden hem la llen ontsnappen. bs Emulsie. Vermenging van [verboden geneesmiddelen. Steve Bauer zei: „Ik ga niet staan demonstreren met ren ners van wie ik weet dat ze ge drogeerd zijn". F Finish. Werd zondag op de Champs Elysées te Parijs met een zucht van verlichting door iedereen bereikt. Renners, or ganisatie, pers. Voor het eerst in 75 jaar was er geen sprake van een F feest. G Gisbers. Ploegleider van op doping betrapte Theunisse. Beschermde zijn renner ten koste van alles. „Ik heb gehei men in mijn familie, ik heb ook geheimen in mijn rennersfami lie". H Hypocrisie. Algemeen in de 75ste Tour. Niemand voelde zich schuldig. Drogeren heette soigneren, of wel verzorgen. I Ideaalbeeld. Van Het Grote Wielerspektakel bleek dit niet meer te bestaan. Tour-direc teur Jean-Pierre Courcol zou zijn kinderen adviseren niet al te ver te gaan in het bedrijven van sport. J Jurykorps. Voorzitter Ma rio Prece uit Italië kon niet verhinderen dat de dopingaf- faire rond Delgado uitlekte en escaleerde. Deze hobby-arbiter en zijn medewerkers bleken niet bekwaam onder moeilijke omstandigheden. K Kanshebbers. Negen wer den er geteld bij de start van de Tour. Delgado was een van hen. De andere acht faalden nadrukkelijk. Zimmermann, Fignon, Bernard, Mottet haal den niet eens de eindstreep. L Lek. Van wie kreeg de sen- satiezuchtige televisie-presen tator Jacques Chancel de infor matie, dat Delgado schuldig was aan doping vóór de renner was ingelicht? Dit was Het Ge heim van de afgelopen Tour. M Misdaad. Vond Giro-wi- naar Hampsten van de jury beslissing Delgado niet te straffen. N Nieuw dopingreglement. Dringend noodzakelijk. O Onschuldig. Wie? P Probenecide. Het ge wraakte camouflagemiddel van de anabole steroiden in het lichaam van de witgewassen gele-truidrager. Q Querulanten. Zij beweer den, dat er nog zestien doping- gevallen waren. De namen van Bernard en Van Vliet vielen, zonder dat er bewijzen van kwamen. R Rooks. Werd, tegen zijn zin, al uitgeroepen tot Tour winnaar. Weigerde gele trui pertinent en was niet ontevre den met uiteindelijke uitkomst. S Staking. Renners gingen in Clermont-Ferrand zitten in plaats van fietsen, een demon stratie voor betere controles. T Tour de France. Werd Tour der schande. U Urine. De plas van de win naar was troebel, zijn blazoen bleef schoon. V Verbruggen. Hein, de voorzitter van het profwielren- nen. IJ IJlbode X. Twee keer op getreden deze Tour. Eerst om te zeggen dat er een dopingaffaire was voor de betrokken renners het wisten. Daarna om mee te delen dat Delgado vrijuit ging terwijl de contra-expertise nog gaande was. Z Zielepoot. Gert-Jan Theu nisse. Er moest iemand hangen om te tonen dat het anti-do pingonderzoek in de Tour deugde. Het werd de man die opzien baarde in het gebergte. Theunisse gaat Delgado vooraf op de Puy de Dome. Ik moet groeien Van onze speciale verslaggever SANTENAY - Voor de tweede maal in deze Tour de France werd een lange tijdrit door een outsider gewonnen. Na de Engelsman Sean Yates in Wasquehal won de Spanjaard Juan Marti nez-Oliver op de voor laatste dag de tijdrit in Santenay. Net als Yates profi- I teerde de 26-jarige Marti nez van een voordelige wind in de ochtenduren. Nooit eerder won hij een tijdrit. Het totale aantal zeges in de loopbaan van Martinez-Oliver kwam in de Bourgogne pas op vijf. Hij stond voor het begin I van de 21ste etappe op de I 137ste plaats in het alge meen klassement op bijna twee en een half uur van zijn landgenoot Pedro Delgado. In de klimtijdrit te Villard-de-Lans ein digde Martinez als 125ste op 9.09 van de winnaar en I in Wasquehal was hij 28ste op 1.47. Erelijst Juan Martinez-Oli ver: 1984: profdebuut, 35ste Ronde vanAsturië; 1985: twee zeges: etappe in Ronde van Catalonië en een criterium; 1986: 1 zege: etappe in Ronde vanAsturië; 1987: geen zege, 48ste Spaans kampioenschap; 1988: twee zeges: 18de etappe Ronde van Spanje en 21ste etappe Ronde van Frankrijk. Hein Gi001huis^S„ De held van de Giro (tweede plaats in het algemeen klas sement en winnaar van de barbaarste bergetappe uit de geschiedenis) slaagde er evenwel niet in het te maken. Hij moest genoegen nemen met de twaalfde plaats in het eindklassement en bleef in tegenstelling tot vorig jaar, toen hij triomfeerde in Pau, zonder dagsucces. Tour één zwarte dag, in de etappe naar Alpe d'Huez, toen hij met bijna zeventien minu ten achterstand op winnaar Steven Rooks binnenkwam. Ploegleider Peter Post, die zegt rekening te hebben gehou den met een slechte dag van zijn kopman („Breukink ken nende moest ik dat incalcule ren"), denkt dat de ineenstor ting in de zwaartse Alpen etappe te maken heeft gehad met het feit dat Breukink niet geheel topfit aan de Tour be gon. Post: „Een week voor de ronde was hij zwaar verkou den. Hij heeft problemen met zijn amandelen, waar hij zich de komende winter van moet laten af helpen. We hebben hem antibiotica, een paarde- middel, moeten geven om de infectie de kop in te drukken. Dat gaat ten koste van de macht. Hij heeft daardoor in de begingfase van de Tour gefor ceerd moeten rijden, ook al om dat hij toch aan zijn ploeggeno ten wilde laten zien dat hij er stond. Het heeft hem opgebro ken in die rit naar Alpe d'Huez. Daarin had hij overigens ook weinig geluk. In de eerste plaats was er die vroege aanval van Zimmermann op de Made leine. Waren ze op die col pas drie of vier kilometer voor de top gaan koersen, dan had hij alle kans gehad weer terug te komen. Zijn volgende pech was dat hij tien man aan het wiel kreeg, die niet wilden helpen. De coureur uit Bergen op Zoom, die vorig jaar debu teerde met een 21ste plaats in het eindklassement, na derde te zijn geworden in de Giro, heeft de Ronde van Frankrijk echter allerminst gedesillusioneerd verlaten. „Ik ben tevreden. Zonder die ene slechte dag zou ik bij de eerste tien hebben gereden. Bo vendien heb ik de witte trui mee naar Parijs genomen. Dat is ook niet niks. Ik heb redelijk goed gereden. Dat ik niet mee heb kunnen doen voor de be zetting van de topplaatsen, heeft denk ik niks te maken met het feit dat ik in de Giro voor de overwinning heb gere den. Ik ben gewoon nog niet in staat met de mannen die voorin het klassement staan, te strij den. Ik moet nog groeien. Ik hoop over een paar jaar dich terbij de top te staan. Ik zal niet te ver vooruit kijken, want het gaat toch een beetje geleide lijk". Erik Breukink beleefde in de Erik Breukink (links) met naast zich Eddy Planckaert in de groene trui en Steven Rooks in de bolletjestrui. Daardoor is ook veel tijd verlo ren gegaan". Door de off-day van Breu kink eindigde Peter Winnen zelfs voor zijn kopman, als ne gende. Post: „Winnen heeft een kei van een Ronde van Frankrijk gereden. Hij is de ronde zelfs beter geëindigd dan hij hem begonnen is. Je kunt het ook aan hem zien. Het is een plaatje. Op de dag met de Puy de Dome had hij zijn beste dag, hoewel dat voor de buitenwe reld niet zo tot uiting kwam. Aan het begin van de klim reed hij lek, waardoor hij als een van de laatsten moest begin nen. Hij reed van groepje naar groepje en werd uiteindelijk nog tiende". De Limburger, die twee jaar geleden de Puy de Dóme niet eens haalde - hij viel toen to taal leeg uit, onder meer een gevolg van het feit dat hij met rugklachten tobde - was zelf ook zeer te spreken over zijn verrichtingen. „Het is buiten verwachting gegaan. Hoewel ik vanaf de eerste dag actief ben geweest, heb ik maar een slechte dag gekend, op weg naar Nancy. Anders heb ik meestal wel meer slechte da gen. Ik denk dat ik nog nooit zo goed gereden heb in de Tour, zelfs niet in het jaar dat ik derde werd. Dat ik toch niet FOTO COR VOS verder kom dan de negende plaats, heeft te maken met het feit dat de concurrentie groter is geworden. De wielersport is volop in ontwikkeling. Je schijnt tegenwoordig zelfs met anabolen te mogen rijden. Het overtreffen van Breu kink verandert bij Winnen niets ten aanzien van de dienstbaarheid ten opzichte van Breukink. Winnen: „Wat hier gebeurd is, is een incident. Breukink is de betere klasse mentsrijder van ons tweeën. Daarom blijf ik gewoon voor hem rijden. Ik denk niet dat hij nog lang nodig heeft om bij de eersten te komen". tussentijden bij de indivi- 24 km 40 km eindtijd categorie: 1. Magnago, 2. Weltz, run. km: doorkomst Pave des Gar- 3de categorie: 1. Weltz, 2. zant, 3. Rooks, 4. Alcala, 5. La" one. Kopgroep van acht met >ks, Lavainne, Breukink, Alcala, Itz, Gayant, Maassen en Dhae- iS. km: derde tussensprint: 1. Wel- 8. Alcala, 3. Gayant. km: voorsprong bij eerste pas- ;e Champs Elysées 30 seconden. km: vierde tussensprint: 1- iltz, 2. Gayant, 3. Lavainne. km: kopgroep ingelopen. -172 km: verschillende ontsnap- gspogingen mislukken. 5 km: Van Poppel wint in mas- print tegen Bontempi slotetap- Delgado wint 75ste Tour de ïnce 7.13 voor Rooks. Van onze speciale verslaggever [Hein Groothuis I PARIJS - De formatie van Peter Post ging voortvarend van start in de 75ste Tour de [Prance. Zij won de ploegen tijdrit en had Teun van [Wiet drie dagen in de gele [trui en Henk Lubberding [een dag. [Daarmee was de koek echter [Mk helemaal op. Een dagsucces [wam er niet meer bij en de eindklasseringen van Winnen ['negende) en Breukink (twaalf- zijn ook niet direct aanlei- 1 om gillend wakker van te Worden. »Het resulaat dat wij in tota liteit hebben geboekt, is ma- gaf Peter Post toe, die 'zijn klassementsrenners [wel tevreden was. „Winnen en [weukink hebben goed gereden, [wrest van de ploeg was zwak. winnen en Breukink zijn bui- |jn Delgado de beste renners in U Tour, die ook de Giro heb- |9en gedaan. Winnen is heel °»stant geweest. Bij Breukink |*as het jammer dat hij die ene ®chte dag had. Dat heeft hem [Ut de eerste tien van het klas- |*tnent gehouden. Hij heeft |f'n echter goed hersteld. Een l,a? na Alpe d'Huez, dat toch |s'echt was voor zijn moreel, d hij vierde in de tijdrit. Daarna is hij goed blijven rij den. Dan zie je duidelijk dat we goed met hem bezig zijn. Als hij zich zo blijft ontwikkelen, komt hij er wel". Wat betreft de rest van de ploeg, wenst Post zich niet te verschuilen achter de tegenslag - uitvallen Van Vliet, De Rooy en Lubberding door ziekte en van Vanderaerden door een blessure - die zijn ploeg onte genzeggelijk heeft getroffen. Post: „Vanderaerden sukkelt - daar ben ik eerlijk in - met een vormcrisis. Daarbij komt die blessure. Maar die is ergens door ontstaan. Het mindere rij den van Vanderaerden vormde een probleem, voor de renner, voor de ploeg en voor ons bege leiders. Als een sprinter een slechte vorm demonstreert, is het nutteloos andere renners voor hem te laten werken. Ik heb daartoe moeten besluiten. Er zaten nu eenmaal betere sprinters in het peloton. Er is wel gewerkt voor de gele trui, maar daarna was het ver over bij de helpers. In de laatste week restte er natuurlijk hele maal niets meer om nog een succes te behalen. Talen, die net een beetje aan het terugko men was na een vormcrisis, was ziek, net als De Rooy en Lubberding. Hij viel niet uit, maar je had ook niet veel meer aan hem. Het hield in dat nog slechts Nulens en Van Lancker over waren. Met hen kon je niets doen, want hen moest ik bij Breukink en Winnen hou den". De Tour op zich vond Post een goed evenement. „Het was een flitsende, moderne Tour met die korte etappes. Het hoort bij deze tijd. Het is goed dat we van die wandeletappes af zijn. De hele maatschappij zit nerveus in elkaar. Dat hoort dan ook terug te komen in de Tour. Je kunt niet meer met schema's van dertig, veertig jaar geleden werken. Het moet spetterend zijn. Dat het toch niet helemaal volmaakt was, kwam door die dopingzaken. Zoiets gaat ten koste van de Tour. Het was jammer dat er klassementsrenners bij betrok ken waren. Vroeger hadden ze dat, weliswaar ten koste van de kleine man, altijd goed in de hand, als je begrijpt wat ik be doel". „Overigens wordt er niet zo zwaar over gedacht. Wat er met Delgado en Theunisse aan de hand is geweest, stelt in we zen helemaal niets voor als je het afzet tegen het drugsge bruik. En drugsgebruik is in middels toch de gewoonste zaak van de wereld geworden. Het is een bedrijf op zichzelf geworden. Maar om te staven, dat er door het volk niet zwaar aan getild wordt: toen Zoete melk betrapt was, was hij po pulairder dan ooit. En let straks maar eens op bij de cri teriums, Theunisse krijgt straks het grootste applaus". Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse hebben deel uitge maakt van de ploeg van Peter Post, Steven Rooks zelfs twee maal. Is de Amstelvener niet van mening dat hij het tweetal te gemakkelijk heeft laten ver trekken? Daar gaat de ploegleider eens recht voor zitten. „Rooks past niet bij mij. Andersom is dat ook het geval. Ik heb altijd gezegd dat Rooks grote kwali teiten had. Het botste echter al tijd tussen ons, omdat ik vond dat hij van zijn grote kwalitei ten onvoldoende gebruik maakte. Ik heb zo vaak gezegd: jongen, doe er wat mee. Hij dacht dan: die man is tegen mij. Maar zo was het helemaal niet. Als het echter helemaal niet klikt, kun je beter uit elk aar gaan". En Theunisse dan? Die vond onder meer dat hij geen kansen kreeg bij Post, vertelde dat hij twee keer de Ronde van Neder land had kunnen winnen, maar de benen had moeten stilhou den. De ogen van Post schieten vuur. „Zegt hij dat. Nou, dan zal ik eens vertellen hoe het werkelijk is gegaan. En je vraagt het Johan Lammerts maar na, want die reed in de oranje trui, toen Theunisse met Hanegraaf weg was. 's Avonds tevoren kwam aan de orde wat we de volgende dag zouden doen. Iedereen zei toen dat we de trui moesten verdedigen, ook Theunisse. En toen Theu nisse weg was met Hanegraaf, heeft Hanegraaf tegen Theu nisse gezegd: „Trek je er toch niets van aan, ik de etappe en jij de eindzege". „Nee", zei Theunisse, „wij rijden voor Lammerts". Zo is het gegaan. Theunisse heeft het me zelf verteld. Theunisse spreekt zichzelf trouwens tegen als hij het heeft over kansen krijgen, want dan vraag ik me af waarom hij niet de Ronde van Frankrijk wint. Hij rijdt voor Rooks, maar is in de bergen wel stukken beter. Dat ziet ieder een. De waarheid over het ver trek van Theunisse bij ons is dat hij twee jaar geleden te leurgesteld was over het feit dat hij niet mee mocht naar de Tour. Een jongens, die in de tweede of derde ronde van het Nederlands kampioenschap moet lossen, kan ik toch niet in de Tour-ploeg opnemen. Daar moet iets mee aan de hand zijn. En dat bleek later ook wel. Hij was ziek. Theunisse tekende vervolgens een contract bij Schuiten, die hem garandeerde dat hij twee jaar de Tour kon rijden. Bovendien heeft hij een handgeld gehad. Hijzelf heeft het me verteld. Maar verder sans rancune hoor. Theunisse en Rooks hebben het fantas tisch gedaan. Het zijn de twee renners, die de Tour hebben gemaakt. Het zijn jongens waar we trots op moeten zijn. Ze waren een openbaring. Nie mand had die twee toch gezien. Ik ook niet, anders had ik het wel gezegd". Van onze speciale verslaggever Hein Groothuis PARIJS - Als een ding duidelijk is geworden in de 75ste Ronde van Frankrijk, dan is het wel dat Gert- Jan Theunisse een grote belofte is voor het ronde- werk. De 25-jarige coureur uit Kerkdriel, die vorig jaar debuteerde in de Tour, heeft het in zich om in de nabije toekomst mee te strijden om de podium plaatsen. Buiten Delgado was er niemand die beter reed in de cols dan Theunisse. Ook Rooks niet. Het was dat de Brabander zijn rol als hel per op ideale wijze vervul de, anders was hij onge twijfeld nog veel sterker voor de dag gekomen in het hooggebergte. Ploegleider Jan Gisbers: „Theunisse is op de langere cols iets beter dan Rooks. Hij is echt een van de sterk ste renners in deze ronde geweest. Delgado heeft mij zelfs verklapt dat hij bang was dat Theunisse eens weg zou rijden. Die zal ook nog wel even teruggedacht hebben aan vorig jaar, toen hij de steun van Theunisse genoot. In de rit naar La Plagne, waarin Delgado de Tour verloor, was Theu nisse beter dan hij. Toen kon Theunisse als enige Roche volgen op de Made leine". Maar zo steekt Theunisse niet in elkaar. Hij is zo on geveer trouw tot in de dood. Zelfs na zijn schitterende Tour praat hij nog steeds over werken voor Rooks 'omdat hij een betere tijd- rijder is'. Bij Theunisse moet ech ter wel het besef gegroeid zijn dat hij meer in zijn mars heeft dan knechten. Wat dat betreft zou het wel eens zo kunnen zijn dat de dopingaffaire positief voor hem heeft uitgepakt. Vanaf het moment dat de geruch ten de kop op staken, ging de PDM-renner met een nog grotere agressie rijden dan voorheen. Dat resul teerde onder meer zaterdag in een voortreffelijke tijd rit, waarin hij zelfs zes se conden sneller was dan Rooks. Als Theunisse niet stekeblind is, moet hem dat de ogen hebben geopend. Theunisse zal echter nog wel wat moeten rijpen. Gis bers: „Hij is nog te veel een wildebras. Op de Tourma- let sloeg de schrik hem om het hart, toen Herrera, die pal achter hem stond, en Delgado wegreden. Hij zou er het liefst onmiddellijk naar toe gevlogen zijn. Ik heb hem daar echter van afgehouden, omdat het niet verstandig zou zijn ge weest. Herrera kan als geen ander op een geweldige wijze demarreren en voor sprong nemen. Dat zit in zijn benen. Daarna moet hij echter weer gas terugne men. Als je dat weet, zorg je dat je langzaam terugkomt, want anders heb je de kans dat je je opblaast. Derge lijke dingen moet hij goed in zich opnemen. Maar ik moet zeggen dat hij heel snel leert". Gert-Jan Theunisse wist dat hij goed kon klimmen, maar dat hij zo zou uitha len - zijn tempowerk sloopte onder meer een groot gedeelte van de er kende klassementsrijders - had ook hij niet bevroed. „Ik had nooit verwacht dat het zo goed zou gaan. De goede voorbereiding zal er voor een deel verantwoor delijk voor zijn geweest. Maar het scheelde ook dat ik al tamelijk snel in de ronde blaakte van zelfver trouwen. Na de eerste ber gen zeiden Breukink, Del gado en Pino dat ik hen zeer had gedaan. Daar krijg je natuurlijk een enorm moreel van". Het moreel van Theunis se, wiens gestel een zware ronde zonder problemen verteerd („Hoe langer en zwaarder het is, hoe liever ik het heb. Ik herstel name lijk heel goed"), kreeg ech ter een geweldige knak, toen bekend werd dat hij positief was na de controle van Morzine. „Ja", verzucht Theunisse, „het was voor mij een Tour met twee gezichten. Dat rare geval heeft er voor mij een enorme domper op ge zet. Zonder dat en als Del gado gestraft was, zou ik bij de eerste drie zijn geëin digd. Maar dat ik een top- plaats ben kwijt geraakt, vind ik niet het ergste. Mijn goede naam vind ik veel be langrijker. De positieve re acties hebben mij op de been gehouden. Als ieder een zoals ik zou zijn, zou ik denk ik nooit meer boven water zijn gekomen, had ik me niet meer op straat dur ven vertonen. Van al die re acties heb ik echt versteld gestaan. In Nederland gaat het maar door. Mijn huis schijnt één grote bloemen tuin te zijn. En de tele grammen en brieven blij ven binnenstromen. Er za ten onder meer adhesiebe tuigingen bij van Wille- brord Frequin, de vader van Erik Breukink, de ouders van Adrie van der Poel en Tonny Eyk. Het is zomaar een greep. De men sen langs het parkoers rea geren ook op een geweldige wijze. Zaterdag, toen Ste ven en ik inreden voor de tijdrit, hebben de mensen mij het hele rondje van 46 kilometer staan toejuichen. De naam van Steven werd helemaal niet geroepen. De ploegleiders staan ook ach ter me. Dat blijkt wel uit het feit dat ook na de con tra-expertise de aanbiedin gen gewoon zijn blijven doorgaan". Gert-Jan Theunisse kreeg slechts een negatieve reactie. Dat gebeurde vrij dag, kort na de start van de met een staking begonnen etappe naar Chalon sur Sa- öne. Theunisse: „Toen zei een Oostenrijker (Zadrobi- lek, van de Weinmann- ploeg, die met zijn ploegge noten Bauer en Rüttimann de staking aan zijn laars lapte - H.G.) tegen mij: „Bedankt vieze, vuile do- pingpakker, datje het wiel rennen door het slijk hebt gehaald en daardoor ook mij. Dat moet ik je zeggen van mijn ploegleider". Theunisse werd er zo fu rieus door, dat hij de be wuste ploegleider, Paul Köchli, naderhand aan vloog, hetgeen hem twee strafminuten kostte. Theu nisse: „Er knapte even iets bij mij. Ik pakte hem bij zijn strot en zorgde er voor dat hij even geen zuurstof kon krijgen. Gelijk na het incident is hij naar Jan Gisbers gegaan en heeft ge zegd dat het zo de bedoeling niet was. Hij zei dat hij van niks wist en dat hij zijn renners was vergeten te vertellen dat ze moesten blijven staan. Flauwekul natuurlijk. Later is hij aan mij ook nog zijn excuses komen aanbieden". Van onze speciale verslaggever PARIJS - De kortste na-oorlogse Ronde van Frankrijk is ook veruit de snelste geworden. Pedro Delgado legde de 3000 kilometer van 1988 af met een gemid delde snelheid van 38,909 kilometer per uur. Het oude record stond met 37,844 km op naam van Bernard Hi- nault in 1981. Om nog een andere reden dan de geringere afstand kon Delgado het nieuwe record vestigen; de wind blies vele dagen in de rug.

de Stem | 1988 | | pagina 11