ZEEUWEN IN ENQUÊTE: 'AMBTELIJK EN BUREAUCRATISCH' uurwerkfestival >pnieuw in Heist Eerste forel gevangen in visvijver bij De Vogel Nieuwe computer voor de rijkspolitie Provinciale VVV beschuldigd van ronselpraktijken LPT wil Aardenburg trekt geld uit voor heli-dienst Drie maanden cel in voor mishandeling ,AGEN kger jerdeen Iets te vieren? tt tt VRIJDAG 22 JULI 1988 OUDEREN KOMEN NA DE ZIEKENHUISSLUITINGEN IN DE KNEL geblesseerde sporters cht MIDDELBURG - De Zeeuwen hebben een rede lijk positief beeld van hun gas- en elektriciteits- lleverancier, de Provinciale Zeeuwse Energie [Maatschappij (PZEM). Uit een onlangs gehouden [enquête blijkt dat men het bedrijf ziet als een zeer betrouwbare leverancier'. rALIË VERZORGT SHOW •mooi Breskens Urdenburgse )elasting Wat omhoog Fuchsia's SNELHEID EN ALCOHOLGEBRUIK BLUVEN ZORGEN BAREN Boete voor het spitten van zagers TERNEUZENAARS VEROORDEELD Maas maakt zondag tijden jjn rentree als verspringer, l brde in mei zijn enkelbanden" jd om te voldoen aan de limjjï neter. prende Westbrabander sprot,, net rugwind zelfs 8,27. Bij Z1jj atletiekbaan krijgt de atleJ n Emiel Mellaard, die zond;,,] Groningen het Nederlands re armee een startplaats in Seoii bhreven voor de jeuginterlaiS aterdag in Mechelen wordt ge. ;-doelman Theo Snelders speJ tse topclub Aberdeen. Met J (van ongeveer een miljoen gU[j ger Wim Jesse, die de som niJ It staat voor een speler van zijn Specialiteitenrestaurant da* *aan culinair niveau vriendelijke prijzen L Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever TERNEUZEN - De fractie Links Perspectief Terneu zen (LPT) vindt dat de ver antwoordelijke instanties L korte termijn opvang mogelijkheden voor bejaar den moeten creeëren. i gen groot aantal bejaarden dreigt door de op handen zijnde sluiting van de ziekenhuizen in Sluiskil, Terneuzen en Hulst tussen wal en schip te geraken, omdat zij niet meer tijdelijk kunnen worden opgenomen in afwachting van een plaatsje in een verpleeg-of verzorgingste huis. Links Perspectief vreest dat door de beddenreductie binnen het Zeeuwsch-Vlaamse zieken- huisbestel-er moeten voor 1 januari zeventig bedden ver dwijnen-vooral de meest kwetsbaren in de samenleving gedupeerd zullen worden. De fractie is zeer verbaasd over het feit dat de instanties, die allang weet hebben van de veranderingen binnen het zie- kenhuisbestel, nu pas realise ren dat de opvang van ouderen in de streek in het geding komt. „Wij maken ons grote zor gen, zeker na de publicatie van de plannen van de ziekenhuis directie over hoe de zieken huiszorg georganiseerd zal worden. Het aantal bedden nog eens met een veertien vermin derd worden," schrijft de groe pering aan het Terneuzens col lege en gedeputeerde staten. LPT vraagt met klem om ex tra plaatsen voor de bejaarden- T27 opvang op zeer korte termijn. In de brief worden de vrijko mende ziekenhuisgebouwen in Sluiskil, Terneuzen en Hulst als mogelijke lokaties voor tij delijke opvangaccomodatie aangevoerd. LPT geeft hierbij de voorkeur aan het Sint-Li- duina-ziekenhuis in Hulst, om dat dit gebouw na de verhui zing van de Kanaalzone-zie kenhuizen naar het nieuwe streekziekenhuis De Honte in Terneuzen nog in gebruik blijft als polikliniek. I een arts behandelde karateh i deelnemen als de toernooileH (ran 'geen bezwaar' wordt over] jfuit dat de Karate-Do Bond Ne] i KBN-secretaris Kelfkens i knock-out bijvoorbeeld' de re. rlandse hockeyteam heeft donJ br Zuidkorea en Australië voeij lan een hoge productiviteit ge- brritsma, die in de omvangrij keer verloor, won met 6-0 vai was 4-0. Oranje reist nu di |g tegen de nationale ploeg v; efensessie geldt als voorberei- ^an Seoul. en strafcorner, Robert Deli: Ihet halve dozijn vol. bassen; Smeekes, Crucq (Kooijman), Mark Delissen, Diepeveen; Van inn (Kruize), ise discuswerpster Daniela Cos Balkan Spelen, die op 16 en 1' :n, aangegrepen om te vluchten, siel gevraagd in Turkije. He Positief beeld van PZEM het enquêterapport, dat gis- andse Zaken Reeft de aanvrager wercj gepubliceerd, staat inor xtiqt-H mot holrnnH rromonU A iner werd niet bekend gemaakt Istrijden onderdook, won bij de ;n met 70,20 meter. Van onze verslaggever Onder de talrijke positieve opmerkingen ten aanzien van het nutsbedrijf staan ook enkele negatieve. Zo is men in het algemeen van mening dat de PZEM een redelijk ambtelijk en bureaucratisch bedrijf is dat bovbendien tamelijk ver van de mensen staat. AN DEN 1-2 (1-2). Doelpunten Ajax: Itó 1 Witschge, Winter. Doelpunt Hoo geveen: Padding. Roden (derde ldasse) - FC Gi ningen 1-4 (1-0). Doelpunten Groningen Eij keikamp 2, Rej Gert-Jan Beltman. Langeweg Vz-Vi, Bosch - Hoek sema 0-1, Garcia-Palermo (Spa)f Van de Oudeweetering 1-0, rolyi (Hon) - Bottema Vi-Vi' - Visser 1-0. Stand aan kop: 1. Nijboer punten, 2. Miles, Ermenkov, N( met, Vanheste, De Boer, Van Farago, Hartoch en Hoel allen 3. Ie lezen dat de PZEM in de van de afnemers nog al tijd enigszins het starre ambte lijke (produktie)bedrijf is dat een monopolitepositie inneemt op de markt. „Er moet dus wor- len geprobeerd om dit aloude mago te doorbreken en er zal an deze negatieve punten leer aandacht moeten worden iteed", is een van de aanbe- ïelingen in het rapport. Niettemin vinden de klanten in het algemeen dat de PZEM lelijk sympathiek, efficiënt, igelijk, klantvriendelijk, goed leorganiseerd, zorgzaam voor it milieu en bovenal een be- wwbare leverancier van ergie is. Overigens weet meer dan :n kwart van de Zeeuwen niet |waar men naar toe moet als men een kantoor van de PZEM bezoeken. Opvallend, dit in tegenstel- tot energiebedrijven elders in het land, vindt men dat het Zeeuwse nutsbedrijf redelijk veel van zich laat horen. Het uitgegeven voorlichtingsmate riaal bleek dikwijls te worden gelezen en is beter bekend dan landelijk het geval is. Belang rijke voorlichtingsmiddelen vindt men de voorlichting aan scholen, het blad 'Energie Water' en het PZEM-voorlich- tingscentrum. Niettemin vindt een op de vier Zeeuwen dat de maatschappij te weinig voor lichtingsmateriaal aanbiedt. Daarnaast zou die voorlichting wel uitgebreid mogen worden. Vrij veel mensen willen graag op de hoogte komen van nieuwe snufjes, zonne- en windenergie, nachtstroom en verwarming. Hoewel men in het algemeen tevreden is over de afrekenin gen van de PZEM blijkt die te vredenheid elders in het land over de daar gevestigde bedrij ven groter. s van Gent reed in een amateur^ en als vijfde onder het spandoe een achttiende plaats voor CIT' s van Gent werd bij de juniore|Vanon2e verslaggever t Heikant kwam uit in een1 aar een fraaie tweede plaats. :kte opnieuw een overwinning, ulle was er een derde plaats voi Dit zal echter geen gemai lijke klus klus worden, wantf concurrentie komt deze te' van buiten Zeeland. John termans uit Heerlen kreeg1 het negen namen teller schema de voorkeur bo« Leenhouwers, terwijl bij dei mes de eerste plaats deze te niet door Jolanda de wordt ingenomen. Anne Bouwhuis uit Oldenzaal is favoriete voor de einc Aardenburger Jo Raedts reikte tot nu toe twee fins In Sas van Gent moest hij vf lies incasseren, maar in Belfort-toernooi in Sluis pa hij de eerste plaats. Ook Breskens werd hij als eer geplaatst op het D-schf waarvoor 31 inschrijvir werden ontvangen. Leen uit Groede is mogelijk de dere finalist. Leon de Borgk] Leon Engelen, beiden Weert, werden respectieve» als derde en vierde geplaaj Bij de D-dames zijn Nicole Janssens en Rita de Clerck' grote kanshebsters. Het toernooi begint maand 25 juli en de finales zijn f pland op zondag 31 juli. OVERIGE PLAATSINGEN HD-D: 1. De Rijk/Klooster, M Borgie/Engelen. DD-D: 1. Janssens/De Clerc|t Vermeire/Trapman. GD-D: 1. JanssenS/Raedts. Boeckhout/ Boeckhout. [Niettemin heeft men vorig jaar per deze oude traditie weer pieuw leven ingeblazen. De espons hierop was zo groot dat «sloten werd dit keer een fes tival in twee edities af te wer- |en: een in Heist en een in 'aiokke. \RDENBURG - Woning- zitters in de gemeente [lardenburg kunnen dit aar een verhoging van de Inroerendgoedbelasting lan ongeveer zes procent Fgemoet zien. [Taxateurs van de stichting afi hebben de afgelopen aanden de woningen in Aar tenburg opnieuw getaxeerd, r'l die hertaxaties zijn de Faarden van het woningenbe- ™d een kleine zeven procent bger uitgekomen dan bij een [Mere taxatie. Het gemeentebestuur van ardenburg gaat ervan uit dat e daadwerkelijke opbrengst fan de onroerendgoedbelasting Tet zeven procent, maar hts zes procent meer dan Pig jaar zal bedragen. De leden van de financiële remissie krijgen dinsdag 26 'de bedragen van de herta- aties voorgeschoteld tijdens commissievergadering. eze wordt gehouden in het ardenburgse stadhuis. In het gisteren geplaatste ver haal over de Zeeuwse Vereni ging van Liefhebbers van de Fuchsia is een vervelende fout geslopen. Een der foto-onder schriften vermeldde dat hier A. van Herwijnen was afgebeeld met zijn wedstrijdplanten. Dat is onjuist. Het was een foto van J. de Boeij uit Ossenisse. Campinggasten van De Vogel opforeljacht Van onze verslaggever HENGSTDIJK - Wethouder J. Joos- sen heeft gistermiddag de eerste fo rel binnengehaald uit de visvijver op het recreatieterrein De Vogel te Hengstdijk. Daarmee was meteen de officiële ope ning van deze nieuwe attractie verricht en konden de zowat 130 deelnemers aan de openingswedstrijd hun hengel uit gooien. De 750 panklare forellen die sinds woensdag de vijver bevolkten bleken alle medewerking te willen geven aan een succesvol begin. Al na een kwartier hengelen lagen er al enkele tientallen vissen op het droge. Eigenaar G. van de Bosch van De Vogel wist er zelfs eentje te verschalken met een lijntje dat sim pelweg aan een bezem bevestigd was. Wethouder Joossen wees er in zijn openingstoespraak op dat De Vogel zo wel in Nederland als in België een uit- - FOTO WIM KOOYMAN stekende naam heeft Hij sprak de hoop uit dat de hengelaccommodatie mag bij dragen aan nog meer vakantiegenot De forelvijver is de eerste in Zeeland en moet de functie gaan vervullen van een 'elkweervoorziening'. Immers, hengelen kan men zowel bij goed als bij slecht weer. Aan de hand van het aantal vissers worden dagelijks tien vissen per henge laar uitgezet. De forellen, die rond de 250 gram wegen, worden drie keer per week vers aangevoerd. ;|KNOKKE-HEIST (B) - In de jaren zeventig behoorde "nokke tot de toonaangevende badplaatsen in Europa wat «treft zijn grootscheepse vuurwerk-festivals. De hiervoor «nodigde gelden waren echter ook in het rijkste stukje telgië steeds moeilijker bij elkaar te krijgen. Afgelopen dinsdagavond en gisteren (de Belgische Natio nale Feestdag) kregen de vuur werkmakers erg veel belang stelling te verwerken. Morgen avond, zaterdag 23 juli, is het derde en laatste vuurwerk in Heist ter hoogte van het Hel denplein. De serie van drie vuurwerk avonden in Knokke vindt plaats op 22, 24 en 26 augustus op het strand voor het Rubens plein. Het festival heeft een inter nationaal karakter. Spanje beet het spit af, België trad gis teravond aan en zaterdag is het de beurt aan Italië. Oostenrijk, Nederland en Frankrijk ver zorgen de avonden in augustus. De (ongekroonde) winnaar van vorig jaar, West-Duitsland, is dit keer niet van de partij. De vuurwerken beginnen in principe om 22.30. Een en ander is echter wel afhankelijk van het wolkendek en andere weersomstandigheden. Het moet redelijk donker zijn, want Bengaals vuur en Romeinse kaarsen komen minder goed uit bij een heldere hemel. Burgemeester E. Jongmans, adjudant G. Doosje en burgemeester J. Kruize luisteren naar de uitleg van een wachtmeester - FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent OOSTBURG - Op het hoofdbureau van de Rijks politie in Oostburg mocht gisteren adjudant G. Doosje de nieuwe automatiserings apparatuur in ontvangst nemen. De drie West- Zeeuws-Vlaamse gemeen ten besloten onlangs in het kader van de actie '-25 pro cent' - het terugdringen van het aantal verkeersslacht offers- 13.000 gulden be schikbaar te stellen voor. De burgemeesters J. Kruize van Oostburg en E. Jongmans van Aardenburg waren present bij de overdracht. De politie wil met de registratie het aantal ongevallen nog verder terug dringen. G. Doosje: „Het ontbrak tot nu toe aan een goede ongeval lenregistratie. Het moest met de hand gebeuren en daarvoor ontbreekt de tijd nu eenmaal. Met de apparatuur die we nu in huis hebben kunnen we alles netjes op een rij zetten. Waar het gebeurt, hoe het is gebeurd en vervolgens met een druk op de knop worden deze vragen direct beantwoord. Deze gege vens kunnen dan worden door gespeeld naar de burgerlijke overheden, die er dan mee aan de slag kunnen om wat aan het wegennet te doen". Ondanks het begin dit jaar gestarte project '-25 procent' waren er de afgelopen mei maand meer verkeersslachtof fers dan de voorgaande mei maand. „De curve liep op, maar in andere delen van het land bleek die bij navraag nog ster ker op te lopen, zodat van mis lukking van ons project zeker, geen sprake is", aldus adjudant Doosje. Overigens blijven de snelheid en het alcoholgebruik de politie in West-Zeeuwsch- Vlaanderen grote zorgen ba ren. Van onze verslaggever AARDENBURG - In navolging van de ge meente Sluis is nu ook de gemeente Aarden- burg bereid om de he- licopterdienst van het Instituut voor Medi sche dringende hulp verlening in Brugge financieel te steunen. Het gemeentebestuur van Aardenburg is van plan om een eenmalige subsidie voor de dienst uit te trekken van een kleine tweeduizend gul den, hetgeen neerkomt op twee kwartjes per inwo ner. Het Aardenburgs college legt met deze be slissing het advies van de centrale post ambulances (CPA) om niet te subsi diëren naast zich neer. B en W van Aarden burg menen dat de ge meenten in Zeeuwsch- Vlaanderen niet versto ken mogen blijven van de belangrijke hulpdienst. Temeer, omdat procentu eel gezien in Zeeuwsch- Vlaanderen de meeste verkeersslachtoffers val len van heel Nederland. Het voortbestaan van de Brugse helicopter- dienst is, doordat de Bel gische overheid de steun aan de Brugse instelling heeft opgeschort, mo menteel nog in het ge ding. Aardenburg meent door de voorgestelde sub sidiëring een bijdrage te kunnen leveren in de in standhouding van de dienst. De commissie voor fi nanciële aangelegenhe den buigt zich dinsdag 26 juli over het collegevoor stel. Van onze verslaggever CADZAND MIDDELBURG - Het bestuur van de WV Cadzand is zeer slecht de spreken over de wijze waarop de Provinciale WV de bemiddeling voor de huur van bunga lows en appartementen geregeld heeft. In een brief aan het bestuur van de PVW reppen de Cad- zandse recreatieondernemers van 'ronselpraktijken en een beleid van volstrekte wille keur'. Volgens de Cadzandse WV is de PVWZ volledig voorbij gegaan aan de belan gen van de verhuurkantoren, die aangesloten zijn bij plaat selijke VW's. Eerder uitte ook de Kust WV Zeeuwsch-Vlaanderen felle kritiek aan het adres van de provinciale instantie. Het gerezen conflict draait om de rol van de bemiddelingscen trale van de PVW in het ge heel. Die centrale bemiddelt in de verhuur van appartementen en bungalows. Voor dat doel heeft de centrale een speciale accomodatiegids samengesteld. Alleen staan daar niet alle bij de VW's aangesloten verhuur kantoren in. Sterker nog, in de inventarisatie zijn zelfs niet- leden opgenomen. De Cadzandse VW voorzit ter P. Faas maakte voor het zo merseizoen PVW-directeur A. Bontenbal attent op dit gege ven en verzocht hem passende maatregelen te treffen. „Toege zegd is dat hiertegen maatre gelen getroffen zouden worden, maar tot op heden is aan deze belofte geen gevolg gegeven," stelt een verontwaardigd WV- bestuur in het schrijven aan de overkoepelende organisatie. Bijzonder ongelukkig zijn de Cadzandse ondernemers met de persoon die de PVW ge vraagd heeft om als Zeeuws- Vlaamse contactpersoon van de bemiddelingscentrale op te tre den. Het gaat hier om mevrouw J. Wielakker van het Cad zandse verhuurkantoor WOD. „Nu zitten we met een situatie dat een mevrouw, die zelf die niet eens contributie heeft af gedragen aan de VW bemid delen moet voor de bij onze vereniging aangesloten ver huurkantoren. Dat is natuur lijk een zaak die niet door de beugel kan," meende voorzitter Faas gisteren. „Als zaken op een dergelijke manier geregeld worden en er bovendien cliënten door de be middelingscentrale geronseld worden, daar zijn bewijzen van, dan zit er iets goed mis. We kunnen de zwarte piet niet toespelen aan directeur Bon tenbal, omdat die natuurlijk ook slechts doet wat hem door het bestuur van de PVW is opgedragen. Een van zijn taken was het rendabel maken van de bemiddelingscentrale, nou, als dat op deze manier moet ge beuren, dan denk ik dat de re latie tussen de PVW en de Zeeuwsch-Vlaamse leden bin nenkort weer voorgoed ver ziekt is," voerde Faas aan. Evenals de Kust-VW hoopt de Cadzandse vereniging dat het provinciale VW-bestuur in augustus komt met passende maatregelen. Verzuimd het PVW-bestuur om dit te doen, dan stappen de Zeeuwsch- Vlaamse verenigingen voor het vreemdenlingenverkeer, die overigens gesteund worden door VW's in heel Zeeland, naar de rechter. Van onze verslaggever MIDDELBURG - J. de G. uit Bergen op Zoom is een verwoed sportvisser. Iets minder sportief komt hij soms aan zijn aas, zoals bleek op 13 juli vorig jaar toen hij werd betrapt bij het illegaal spitten van zagers op een mosselperceel in Krabbendijke. Een maand later had hij een ander stekje gevonden op het eiland Tholen, constateerde de politie. Gisteren moest De G. zich verantwoorden voor de Mid delburgse politierechter, waar hij niet verscheen. Bij verstek werd de Bergenaar veroor deeld tot een geldboete van driehonderd gulden. De in be slag genomen riek werd 'aan het verkeer onttrokken', zoals de politierechter formuleerde. MIDDELBURG - Op zes september vorig jaar werd Ter- neuzenaar C.D op ernstig mishandeld door twee jonge Terneuzenaars. Ze sloegen er in de donkere Dijkgang in het centrum van de Scheldestad lustig op los met stokken. D. moest zich onder doktersbe handeling stellen en die consta teerde beschadigingen van het gelaat, bloeduitstortingen op het achterhoofd en pijnlijke plekken over het lichaam. Ter zitting van de Middel burgse politierechter kon geen duidelijkheid over het motief verkregen worden omdat beide verdachten, de 23-jarige I.S. en de 19-jarige I.A. er de voorkeur aan hadden gegeven niet te verschijnen. Zodoende had de raadsman van A. ook een te- vergeefse reis gemaakt. Officier van justitie mr. H. Oppe, die eraan herinnerde dat beide jongelui onder meer dief stal met geweld op hunstraf- blad hadden staan, vorderde een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie voor waardelijk. Mr. G. Nomes was het volledig met de officier eens. „Die jongens hebben te veel op hun kerfstok". Hij von niste conform de eis.

de Stem | 1988 | | pagina 9