1st- in DELGADO WEL POSITIEF, MAAR NIET BESTRAFT ERSLAG] Doping: rode draad door geschiedenis Roche roept op] tot boycot dopingcontrole Rooks consolideert op Puy-de-Dome oon van D< 'eloado niet DE STEM Inlijsten doe je (zeil bij L jjst-in. DE STEM COMMENTAAR Oordeel zonder waarde lE STEM SPORT 2 CLERMONT FERRAND - Pedro Delgado is wel positief, maar wordt niet gestraft. Post voor koers uit Dees twee dagen in de Tour Boxmeer ziet af van Delgado Ilermont-ferrand >rde Gert-Jan Theunisj jurnalisten dat ook de coi [rine, die hem was afgenor lorzine, een positief resultd Lubberding en Talen niet lekker TOUR VANDAAG UR FEMININ an i ns blijft ,ongo voor Veemarktslraat 13 4811 ZB Breda telefoon 076-221309 l partners in kreatieve dienstverlening UCI loopt achter bij IOC Omdat het middel probenicide, dat door professor Laf- arge in Parijs in zijn urine ontdekt is, wél op de verboden lijst van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) staat, maar merkwaardigerwijs nog niet op de do- pinglijst van de Internationale Wieier Unie (UCI) voor komt. Onder grote politieke, commer ciële en juridische druk en in het vooruitzicht van dreigende processen met grote financiële risico's, heeft de internationale jury van de UCI gisteravond rond 21.00 uur deze beslissing na raadpleging van de medi sche commissie van de UCI ge nomen. Pedro Delgado vertrekt dus vandaag gewoon weer in z'n gele trui met 4 minuten en 58 seconden voorsprong op Steven Rooks en zal zondag op de Champs Elysées als winnaar van de 75ste Tour de France gehuldigd worden. Ook de contra-expertise bleek gisteren positief. Maar Delgado ontspringt juridisch de dans omdat de dopinglijst van de UCI achterloopt bij die van het IOC. De UCI stelt zich namelijk op het standpunt dat de controle op anabole steroï- den nog niet 100 procent water dicht is. Vandaar dat een mid del zoals probenicide, dat spo ren van anabolengebruik in het lichaam afbreekt, ook nog niet op de UCI-lijst is geplaatst. De positieve reactie van Gert-Jan Theunisse werd gis teravond wel bevestigd. De contra-expertise was ook posi tief en Theunisse wordt ge- Van onze speciale verslaggever CLERMONT-FER RAND - Peter Post volgde de koers giste ren van afstand. Hij liet het ploegleiders- werk over aan zijn assis tenten Walter Planckaert en Ferdi van den Houte. Hij reed zelf voor het pe loton uit. „We hebben vandaag heel veel gasten", ver klaarde de Amstelvener zijn ongewone positie. straft met 10 minuten straftijd. Hij valt daardoor van de vierde plaats in het algemeen klasse ment terug naar de elfde met een achterstand van 18 minu ten en 37 seconden op Delgado. Het verboden produkt dat bij Theunisse werd gevonden heet testosteron. Normaal heeft Theunisse een 'testosteron- spiegel' met een waarde van 6, in zijn urine werd 20 gemeten. De leiding van PDM heeft in middels een advocaat in de arm genomen om de gang van za ken aan te vechten voor de rechtbank omdat er vormfou ten zijn gemaakt Teamchef Jan Gisbers wil vandaag alle ploegleiders oproepen tot een staking als protest tegen de gang van zaken. Aan de zwaar beladen be slissing van de UCI was een dag vooraf gegaan waarin de verwarring soms ten top steeg. Radiostations in diverse landen lanceerden tegenstrijdige be richten. Een Spaanse radiozen der riep 's ochtends om tien urn- al dat Delgado negatief was. De verslaggever had in Pa rijs gesproken met Cecilia Ro driguez, directrice van het la boratorium van de Spaanse re gering in Madrid. Zij verge zelde staatssecretaris Javier Gomez-Navarro op diens spe ciale missie, in een poging te redden wat er te redden viel. Daarop gingen in Segovia mensen spontaan de straat op. Segovia is een Romaans stadje ten noorden van Madrid, waar Pedro Delgado woont. De zus van Pedro dronk er op het marktplein onder een levens grote foto van haar broer in de De drie meest besproken deelnemers van de Tour gisteren in actie tijdens de beklimming van de Puy de Dome. Links Ste ven Rooks, midden Pedro Delgado en rechts Gert-Jan Theunisse. fotocorvos Ondanks het feit dat de Spanjaard Pedro Delgado vandaag in de twintigste etappe van de Tour de France in de gele leiderstrui ver trekt, heeft de wielersport door de doping-affaire rond hem en Gert-Jan Theunisse voor de zoveelste maal een forse deuk opge lopen. Het oordeel wat uiteindelijk geveld werd, is er namelijk een zon der waarde. De contra-expertise van zijn urine-monster leverde het bewijs op dat Delgado het middel probenicide tot zich had ge nomen. Een preparaat, dat gebruik van testosteron (wel verbo den door de UCI) moet versluieren. Probenicide is namelijk een stof, die door de internationale wielerbond (UCI) niet als verbo den stimulerend wordt beschouwd. Tenminste, niet op de lijst van verboden middelen van die overkoepelende organisatie voor komt. Wel echter op die van het Internationale Olympisch Comité (IOC). Dat houdt in dat wielrenners, die in UCI-verband betrapt worden op het gebruik van probenicide vrij-uit gaan en coureurs, die bij voorbeeld tijdens de Olympische Zomerspelen van Seoul dat be wuste preparaat tot zich nemen en gecontroleerd worden, kun nen rekenen op een zware straf. Gert-Jan Theunisse ontsnapte niet aan de doping-bijl van de Tour de France. Wat hij volgens de controlerende doktoren ge bruikte (testosteron), komt volgens de organisatie wel op de lijst van verboden middelen van de UCI voor. Dus straf voor Theunis se. Theunisse zelf ontkent bij hoog en laag dat hij een niet toege staan middel gebruikt heeft. Het bewijs werd echter geleverd door twee controles in het meest moderne laboratorium van Frankrijk. Natuurlijk kan door derden een truc zijn uitgehaald. Maar coureurs weten dat zij risico's lopen als zij van mensen bui ten de officiële ploegleiding om eten of drinken aannemen. Vaak is het zo dat profwielrenners pas na het beëindigen van hun carrière toegeven hoe dopingszaken rond hun persoontje echt in elkaar hebben gezeten. Voorlopig blijft Theunisse de onschuld zelve spelen. Dat is zijn goed recht al heeft hij de schijn van twee medische controles tegen. Het vrij-uitgaan van Delgado en de straf van Theunisse bewijzen dat er iets behoorlijk scheef zit in de sportwereld. Zolang interna tionale sportbonden nog verschillende lijsten met daarop verbo den stimulerende middelen hanteren, kan degene met de slimste dokter zijn gang gaan. Het is op z'n zachtst gezegd heel vreemd dat de een, Delgado, niet gestraft wordt omdat hij een middel ge bruikte om een te grote hoeveelheid testosteron in zijn lichaam te maskeren en de ander, Theunisse, straf krijgt omdat hij eigenlijk vergat om die testosteron te verdoezelen. Dat kan toch niet de bedoeling van het beoefenen van sport. Ook al is het profsport zoals in de Ronde van Frankrijk. Een sport-evenement dat sinds Villard-de-tans vorige week vrijdag ernstig in waarde is gedeva lueerd. gele trui, in het openbaar champagne met vrienden. Het werd een demonstratie voor Pedro. Om nog eens te aan te tonen dat Segovia achter hem staat. En de chauvinistische Fransen, zoals het plaatselijke dagblad schreef, een slachtof fer hadden gezocht teneinde hun ongenoegen af te reageren omdat hun eigen kampioenen gefaald hebben en voortijdig zijn afgestapt. Om acht uur gisterochtend was de contra-expertise begon nen die in het nationaal labora torium van Clichy in de Hautes de Seine bij Parijs onder lei ding van professor Pierre Laf- arge werd gehouden. Inmiddels onder grote internationale po litieke, juridische en commer ciële druk. Niet alleen was de Spaanse staatssecretaris aan wezig, maar ook de Spaanse voorzitter van de internatio nale wielerbond UCI, Luis Puig. Verder dr. Francois Bel- locq uit Bordeaux, de deskun dige namens Pedro Delgado. En de Nijmeegse professor Van Rossum voor Gert-Jan Theu nisse. Verslaggevers beleger den het laboratorium in Clichy waarin het Franse nationale Olympische comité al z'n con troles laat houden. Vorig jaar waren dit 32892 testen. Ze kost ten 23 miljoen francs, dat is ruim 8 miljoen gulden. De procedure verliep als volgt. Het zegel van de tweede gecodeerde urinestalen werd verbroken en de inhoud in de chromatograaf gespoten. De naald die de niet alleen de hoe danigheid maar ook de waarde van de in de urine aangetroffen stoffen aangeeft, begon een grillig patroon op het diagram te tekenen. Alleen voor echte kenners te ontcijferen. Intussen groeide buiten het laboratorium alsmaar de span ning. Richard Marillier, direk- Mario Prece, de voorzitter van de internationale jury van de Tour geeft uitleg. - fotoap teur van de Tour de France, had speciaal voor deze gelegen heid een telefoon in z'n auto la ten monteren. Om in contact te blijven met het laboratorium in Clichy. De Franse nationale ra diozender plaatste meteen een verslaggever op een motor naast Marillier, die in de vol slagen gekte die was uitgebro ken, miljoenen luisteraars er van op de hoogte bracht dat Marillier in een half uur tijds al drie keer getelefoneerd had. Niemand wist, naarmate de dag verstreek en de geruchten stroom nog heviger werd, de uitkomsten van het onderzoek in het laboratorium van Clichy. De contra-expertise was om 13 uur afgelopen. Maar ditmaal was de geheimhouding perfect. De betrokkenen hielden zich strikt aan de procedure zoals die is neergelegd in de regle menten van de UCI. Eerst moest het laboratorium in Cli chy de internationale doping- commissaris in de Tour, de Pa- rijzenaar Jean Court, inlichten. Deze diende vervolgens de voorzitter van de internatio nale jury, de Italiaan Mario Prece, op de hoogte te stellen. Mario Prece was ten slotte de man die Pedro Delgado het nieuws persoonlijk zou meede len. Dén pas zouden de media op te hoogte gebracht worden. Want de geringste afwijking van deze procedure zou de ad vocaten van de Reynoldsfa- brieken die in Parijs ter plekke waren, in staat stellen de af faire so wie so wegens 'vorm fouten' in het voordeel van Pe dro Delgado te beslissen. De Fransen vreesden boven dien een diplomatiek incident Van onze speciale verslaggever PUY-DE-DÖME - De geschiedenis van doping in de Tour de France be gon in 1955. Op de Mont Ventoux kwam de Fransman Jean Mallejac op het randje van de dood te balanceren. Vanaf dat moment werd de roep om controles op gevaarlijke stimule rende middelen steeds luider. Pas in 1968 werden in de Tour dagelijks dopingcontroles gehouden. Sindsdien wer den talrijke renners betrapt en gestraft. Onder hen de Nederlanders Karstens en Zoetemelk. Tot 1978 gingen de dragers van de gele trui vrijuit. In 1978 zorgde de Belg Michel Pollentier voor het schandaal van Alpe- d'Huez. Hij probeerde de dopingcontrole te frauderen door een met andermans urine gevuld rubberen geval dat hij onder de arm meedroeg: 'de peer van Pollentier'. Hij werd onmiddellijk uit de Tour gezet. In het geruchtencircuit werd dikwijls beweerd dat de vele Tour-winnaars niet geheel brandschoon uit de strijd waren ge komen. De Tour-directie zou hen onge moeid willen laten vanwege de schanda len. In Italië en Spanje werd strenger opge treden. In 1969 werd Eddy Merckx in win nende positie uit de Giro d'Italia gestoten, In 1982 verloor de Spanjaard Angel Arroyo de Vuelta d'Espagna twee dagen na afloop aan Marino Lejarreta toen zijn dopege- DUBLIN (SID) - Wereldkampioen Stephen Ro-1 che heeft gisteren zijn collega's in de Ronde van I Frankrijk opgeroepen de dopingcontroles in het] vervolg te boycotten. De 28-jarige Ier, die vorig jaar de Tour op zijn naam bracht maar in de 75ste editie verstek moet laten gaan door een knieblessure, zegt in een interview in de Irish I Times: „De renners moeten de dopingcontrole in de I Ronde van Frankrijk boycotten, zolang het verdere] onderzoek zich in het geheim afspeelt". In het bewuste vraaggesprek zet de geblesseerde] coureur tevens een vraagteken achter de gevolgde] procedure bij de bekendmaking van de affaire. „Het is belachelijk dat Delgado zijn betrokkenheid van colle-1 ga's en journalisten heeft moeten vernemen. Kelly is I hetzelfde overkomen in de Ronde van Baskenland, f Dat is niet goed te keuren". Van onze speciale verslaggever PUY-DE-DÖME - Steven Rooks heeft op de Puy-de-DöJ zijn positie in het klassement van de Ronde van Frankrijk! niet alleen geconsolideerd, maar ook versterkt. met Spanje als ze een fout zou den maken. Want enkele amb tenaren van de Spaanse am bassade in Parijs volgden de affaire op de voet. En hadden zelfs een man in de perszaal in Clermont Ferrand geposteerd om de gang van zaken te vol gen. Het werd steeds later en later. Intussen had Pedro Delgado verklaard dat in zijn urine het produkt probenicide was ge vonden. Een middel dat sporen van anabole-gebruik opruimt. Op de dopinglijst van het IOC staat dit middel sinds vorig jaar. „Maar het is dus nog niet opgevoerd op de lijst van ver boden middelen door de UCI en daar heb ik alleen maar mee te maken", aldus Pedro Delgado. Uur na uur verstreek en het werd duidelijk dat de UCI voor een verschrikkelijk dilemma stond. Of de dopinglijst van het Internationaal Olympisch Co mité volgen, óf het eigen dopin- greglement. En dan het risico lopen van langdurige processen met wellicht grote financiële gevolgen. Daar spitste zich, on der enorme druk van buitenaf, de kwestie op toe. De uitslag van de contra-ex pertise was al een halve dag bekend. Ook Delgado's tweede urinestaal was volgens het la boratorium positief. Er werden specialisten in het internatio nale recht geraadpleegd. En de medische comissie van de UCI. Delgado en het Reynoldscon- cern hadden immers gedreigd dat zij onmiddellijk een scha devergoeding van vijf miljoen gulden zouden vragen in geval de straf werd opgelegd. In deze patstelling bevond zich de meest opzienbare dopingaf- faire van de laatste jaren tot gisteravond 21.00 uur. Toen hakte de jury de knoop door. Delgado zal de Ronde winnen. De Colombiaan Fabio Parra en de Canadees Steve Bauer moesten op de steilste helling van het Centraal Massief zo veel tijd (0.26 en 1.31) toegeven, dat ze in de tijdrit van morgen onmogelijk nog voorbij de Voor de Noordhollander le verde de 188 kilometer lange rit over vlakke bochtige wegen naar de Puy-de-Dóme ondanks tekenen van verzwakking toch CLERMONT-FERRAND - Dick Dees maakte gisteren zijn opwachting in de Tour. De staatssecretaris van WVC volgde de etappe naar Cler mont-Ferrand in de auto van de Tros-radio. Vandaag maakt Dees op nieuw een etappe mee, nu in de auto van Jan Raas. Van onze speciale verslaggever CLERMONT-FER RAND - De organisatie van het profcriterium in Boxmeer, maandag het eerste in Nederland na de Tour de France, heeft afgezien van het contracteren van Pedro Delgado. Was het aanvankelijk de bedoeling dat de Span jaard direct na afloop van de Ronde van Frankrijk voor een week naar Ne derland zou komen en in Boxmeer zijn reeks 'wed strijdjes rond de kerk' zou beginnen; nu blijkt dat 'Boxmeer' het door Del gado gevraagde startgeld te hoog vond. Zeker ook door de vele, negatieve publiciteit die rond Del gado de laatste dagen in de Tour ontstond. fpedro Delgado geeft uitleg aan Mij iets positiefs op: de definitievj achterstand voor Parra Bauer, respectievelijk 2.20 i 4.50. „Meer had ik niet op I oog", zei Rooks na de felicita ties van minister Ruding staatssecretaris Dees. De 26-jarige Deen Johnnj| Weltz greep de overwinning ii de negentiende etappe dot twee kilometer onder de weg te rijden van Rolf Goi| Beide renners hadden in vlucht over honderd kilomelt een kwartier voorsprong opgei bouwd. Er bleef genoeg val over nadat het peloton uitge-l praat was over de dopingal| faire van Delgado. Met een Deen in de bloemt kwam het aantal nationality ten onder de etappewinnaa op tien. Eén groot wielerfan hoorde nog niet in het rijtjf| thuis: België. Van onze speciale verslaggever CLERMONT-FERRAND Theo de Rooy, die woensdai uitviel, blijkt niet het enigi slachtoffer binnen de Pans] sonic-ploeg van voedselvei] giftiging. Henk Lubberding en John len hebben ook last van hu maag. „Zij waren vanochtend ter al weer aardig opgeknaplj aldus verzorger Piet Boot teren voor de start van etappe naar de Puy de Dóme: TELEVISIE Nederland III: 15.40 uur: recht) streeks verslag van de etappe sen Clermont-Ferrand en Chalo sur-Saöne. Nederland III: 19.04 uur: samen vatting Tour de France. BRT II: 15.40 uur rechtstreekse i portage Clermont-Ferrand-Ch lon-sur-Saöne. BRT I: 19.00 uur: samen vattin Tour de France. RADIO Radio I: 14.02 uur Tour de Franc Extra. Radio I: 15.05 uur: Radio Tourd! France. BRT 1:13.30 uur Radio Tour. Clermont Ferrand-Chalon-sur- Saène 223.5 kilometer Santenay 46 kilometer Individuele tijdrit -*&- bruik vaststond. Pas in 1988 werd de gele-truidrager en aanstaande winnaar van de Tour de France van doping beschuldigd. De Span jaard Pedro Delgado, positief bevonden na de tijdrit in Villard-de-Lans, bleef echter wel in de gele trui. Het middel, dat hij ook volgens de con tra-expertise zou hebben geslikt, kwam (nog) niet voor op de lijst verboden midde len van de internationale wielrenunie. Pas in augustus beslist de UCI of het betref fende medicament probenicide, dat de tes- tosteronspiegel zo kan beïnvloeden dat er in de urine amper nog sporen van dit mannelijke anabole hormoon kunnen worden getraceerd, in navolging van het IOC op de zwarte lijst wordt gezet. CHALON-SUR-SAÖNE K Germagny| y^Beaubery Marcigny i an3i.cc» Clayetle Semur-en-Brionnais Ulcl,»<fjolan CLERMONT-FERRAND I Vj IaaaaaaIAAA 1131A A V IAAAAAAIAAA IBIAAA anguit liggend op bed mompel ort in elkaar". Joor Hein Groothuis [lit] [•Ti] in onze speciale verslaggever ERMONT FERRAND - iria Canins heeft in de ;nde etappe van de Ronde in Frankrijk voor dames tweestrijd met Jeannie ingo voor één dag gewon- in. Italiaanse had na de etappe in Giat naar de Puy-de- ïme een voorsprong van vijf- »n seconden op de wereld- impioene, die haar eerste lats in het algemeen klasse- ;nt behield. ïste Nederlandse was, zoals ide voorgaande bergritten, de fgentien-jarige Karin Schui- la, die in het totaal versplin- rde vrouwenpeloton als 26ste men kwam op een achter- md van 4 minuten en 37 se- ïden. slag tiende etappe damesronde: I Canins (Ita) 61,5 km van Giat iar de Puy-de-Döme in 1 uur 55 lnuten en 7 seconden, 2. Longo ra) op 15 seconden, 3. Gould us) 1 minuut en 29 seconden, 4. itt (Aus) 1.46, 5. Hepple (Aus) 5, 6. Larsen (Noo) 2.10, 7. Seg- pi (Ita) 2.11, 8. Gyr (Zwi) 2.11, 9. in (Fra) 2.22,10. Bonnoront (Fra) 26. Schuitema 4.37, 35. Hage 6,47. Knol 7.52,50. Meijer 8.16,54. assen 8.22,61. Westland 8.46. gemeen klassement: 1. Longo ra) 18 uur 58 minuten en 52 se- jlden, 2. Canins (Ita) op 1.20, 3. IPPle (Aus) 13.04,4. Vikstedt (Fin) l30, 5. Chiappa (Ita) 17.06, 6. Odin ra) 17.38, 7. Watt (Aus) 18.14, 8. Irsen (Noo) 19.32, 9. Kibardina ?v) 19.54,10. Lafargue (Fra) 20.08, Schuitema 31.06, 37. Hage 36.42, Knol 45.02, 49. Westland 48.14, Janssen 1.15.40, 73. Meijer >•34, 78. en laatste Zang (Chi) 1.15. gel pel del zon ma wq mi[ pal chl kei wq" dol alt: nel ren dia hei bei val hal zoq is vril |le mensen, die gisteren in strijd van de Lezers- pw van Dagblad De Stem Mro Delgado hadden ge- r> hebben lange tijd in 1st gezeten wat de des- idigen zouden beslissin- in de dopingaffaire. De jr-staf bereikte ook en- Ie verzoeken om de tip op ■Igado te annuleren. Het S'ernent staat dat echter t toe. grote aantal deelnemers dankzij Delgado gisteren 3/haar conto met drie pun- ^ag toenemen, leverde na- Fhjk behoorlijke verschui len op in het algemeen Psement. [leider Edwin van den Hey- r uit Den Hout gokte ver- Pd en hij verloor na vijf PPes de gele trui. De nieuwe

de Stem | 1988 | | pagina 6