JACKSON STEUNT KANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP VS 'Amerikanen bombardeerden Franse ambassade in Libië' Sudan bereidt zich voor op sprinkhanenplaag Iran wil niet rechtstreeks onderhandelen met Irakezen Nederland bereid waarnemers naar de Golf te sturen BUITENLAND SYSTEM FINANQI DE STEM BUITENLAND VRIJDAG 22 JUL11988 T21 ATLANTA - De Democratische conventie in At lanta heeft gisteravond de gouverneur van de staat Massachusetts, Michael Dukakis, officieel kandidaat gesteld voor het presidentschap van de VS. Nominatie Kalm Accepteren Air Canada verbiedt roken op veel vluchtei Egypte tegen emigratie joden uit SU VS weigeren met Nicaragua te praten Doden bij bomaanslag op Sri Lanka Parasieten oorzaak dood zeehonden Minstens zes arrestaties in Armenië Groei BBP vorig jaar jager dan in 1986 Speciale beleningen ruim 4 miljard tegen hogere rente Goede resultaten Nashua Nederland Zia verbiedt partijen bij verkiezingen I ycTCDnAlli Frankrijk verwerpt alsnog EG-akkoord Berlijnse muur als kunstobject Damrak slikt winsten in; Fokker en Hoog ovens blijven overeind MOSKOU (AP) - Miljoenen Russische tele visiekijkers hebben van een Amerikaanse overloper gehoord dat één van de doelen van de Amerikaanse aanval op Libië, twee jaar geleden, de Franse ambassade was. Om de precieze doelen in de steden Tripoli en Benghazi te bepalen, maakten de Ame rikanen gebruik van uiterst gedetailleerde satellietfoto's. Glenn Michael Souther, van wie zondag werd bekend gemnaakt dat hij in de Sovjetunie poli tiek asiel heeft gekregen, vertelde in het veelbe keken programma 'De camera kijkt naar de we reld' hoe hij toegang had tot satellietfoto's van de doelen van het bombardement op 14 april 1986 in Libië. Souther werkte op een ontwikke lingslaboratorium voor satellietfoto's. Enkele dagen voor de aanval liet een collega hem zien dat de Franse ambassade één van de doelen was. Souther: „Een van de lageren in rang in het laboratorium kwam naar me toe en zei 'Glenn, dit zul je niet geloven. We gaan dit gebouw bombarderen en dit hier is de Franse ambassa de'". Een Russische commentaarstem zei vervol gens, onder filmopnamen van de Amerikaanse aanval, dat de Franse ambassade was uitgeko zen als doel omdat Frankrijk de VS geen toe stemming had gegeven om op weg naar Libië over zijn grondgebied te vliegen. De elf ge vechtsvliegtuigen die bij de actie betrokken wa ren stegen op in Engeland en moesten een enorme omweg maken om Libië te bereiken. Buitenlandse verslaggevers meldden na het bombardement dat de Franse ambassade schade had opgelopen. Volgens de Verenigde Staten waren doelen bestookt die te maken hadden met terrorisme. De aanval was een vergelding voor een bom aanslag op 5 april op een Westberlijnse disco theek waar veel Amerikaanse soldaten kwa men. Eén van hen werd gedood en vijftig men sen raakten gewond. Volgens de VS zat Libië achter de bomaanslag. Libië en de Sovjetunie bestempelden de aanval als 'staatsterrorisme'. Souther (31) verdween een maand na het bombardent, terwijl de Amerikaanse federale politie, de FBI, een onderzoek naar hem instelde wegens vermeende spionage. Voor het interview met Souther op de Russische televisie had een Amerikaanse marinewoordvoerder gezegd dat het Pentagon „zich behoorlijk zorgen maakte over wat Souther aan de Russen zou kunnen vertellen". Souther hielp bij de analyse van sa tellietfoto's. Uit zijn woorden zouden de Russen kunnen opmaken welke mogelijkheden de VS hebben voor het fotograferen van de Russische installaties en ook welke gebieden de Ameri kaanse inlichtingendiensten in de gaten houden. Dukakis winnaar conventie Door Jo Wijnen Toen Dukakis voldoende stemmen had, werden de stern- procedures gestaakt en werd de conventie voorgesteld hem bij acclamatie te nomineren. Dat werd mogelijk omdat Jesse Jackson zijn gedelegeer den afstond aan Dukakis. o Volgens het ministerie van minister Van den Broek is Nederland in principe bereid waarnemers naar de Golf te sturen. - foto johan van gurp DEN HAAG (ANP) - Ne derland is in beginsel bereid waarnemers naar de Golf te zenden om de uitvoering van een wapenstilstandsak koord tussen Iran en Irak te controleren. Dit blijkt uit een mededeling van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag. Als de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Ne derland zou vragen Neder landse UNTSO-waarnemers ter beschikking te stellen van een VN-waarnemersmissie om een staakt-het-vuren tussen Iran en Irak te verifiëren, dan is Nederland bereid zo'n ver zoek in welwillende overwe ging te nemen, aldus een woordvoerder van het ministe rie. UNTSO staat voor United Nations Truce Supervision Or ganization, de VN-waarne mersmissie die de naleving van de wapenstilstand tussen Israël en Arabische buurlanden con troleert. In de UNTSO zitten vijftien Nederlandse militai ren. Een mogelijke Nederlandse betrokkenheid bij zo'n VN- missie onderstreept het belang dat Nederland hecht aan spoe dige beëindiging van de oorlog op basis van resolutie 598 van de Veiligheidsraad. Nederland, aldus de woordvoerder, heeft de inspanningen van VN-se-' cretaris-generaal Perez de Cuellar om Iran en Irak te be wegen tot uitvoering van reso lutie 598 steeds krachtig ge steund. In het kader van de Westeu- ropese Unie zal met name met België en het Verenigd Ko ninkrijk worden overlegd over de Urk, de Nederlandse mij- nenjager die deel uitmaakt van de Nederlands-Belgisch-En gelse taakgroep in de Golf. Voordat Iran aankondigde re solutie 598 te willen aanvaar den, ging Den Haag er van uit dat de Urk in elk geval tot 1 no vember in de Golf zou blijven. Jacksons gebaar betekent dat hij zich geheel achter Dukakis plaatst en diens campagne vol ledig zal ondersteunen. Michael Dukakis zal het op 8 november moeten opnemen tegen zijn Re publikeinse tegenstander vice- president George Bush, die overigens nog officieel genomi neerd moet worden door de conventie van zijn partij die van 15 tot 18 augustus in New Orleans wordt gehouden. Toen de staat Californië gister avond 235 stemmen op Dukakis uitbracht, overschreed de pre sidentskandidaat de 2082 stem men die hij nodig had voor de nominatie. In het Omni Coli seum in Atlanta brak een onge kend enthousiasme los. w>l»S>lC/ 'Jtl O* De vele duizenden aanwezi gen dansten en zongen op marsmuziek van Sousa. Voor de eerste keer gaf de conventie, die tot dusver nagenoeg volle dig door Jesse Jackson is gedo mineerd, zich over aan een to tale Dukakis-euforie. Daarna werd voorgesteld Dukakis per acclamatie te nomineren, een voorstel dat door een uitzinnige conventie werd meteen overge nomen. De presidentskandidaat zelf verscheen niet in het Coliseum, maar volgde - samen met zijn vrouw Kitty en zijn familie - de gebeurtenissen in zijn hotel suite. Hij reageerde breed la chend, maar uiterst beheerst en kalm op zijn nominatie en sipte zo nu en dan aan het glas champagne dat hem werd toe gestoken. Ook Jesse Jackson vertoonde zich niet in de conventiehal om niet opnieuw de aandacht van Dukakis weg te trekken. Duka kis werd genomineerd door de jeugdige gouverneur van Ar kansas, Bill Clinton. Die be wees de presidentskandidaat een slechte dienst door een lan ger dan half uur durende toe spraak te houden waarvoor de conventie alle aandacht ver loor. Pogingen van conventie-voor zitter Jim Wright om Clinton het zwijgen op te leggen, faal den jammerlijk. Pas vanavond zal Michael Dukakis zijn nomi natie officieel accepteren met een toespraak tot de conventie. Die toespraak is tevens het be sluit van een partijspektakel dat in de grootst mogelijk har monie verliep en dat de twee grootste tegenstanders - Jack son en Dukakis - met elkaar verzoende. Een tevreden Michael Dukakis toast in zijn hotelkamer in Atlanta met familie en vrien den op zijn kandidatuur. - fotoap KHARTOUM (RTR) - Sudan staat een uitput tingsoorlog te wachten tegen reusachtige zwermen woestijnsprinkhanen die de afgelo pen week in het grootste land van Afrika neer streken. Deskundigen verklaarden gisteren dat twee enorme zwermen van de beesten gebieden in het westen en oosten, bij de grens met respectievelijk Chad en Etiopië, zijn binnengedrongen. Een derde zwerm, die een gebied van 135 km2 bedekt, bevindt zich sinds maandag ten westen van Khartoums twee- lingstad Omdurman. Volgens de experts zijn elders kleinere zwermen sprinkhanen ontdekt en kunnen nog zwermen worden verwacht uit de provincie Eritrea en mogelijk uit het noordoostelijk gelegen Saudiarabische schiereiland. De invasie van de woestijnsprinkhanen treft Su dan zwaar, nu de op landbouw gebaseerde economie al te kampen heeft met de effecten van de aanhou dende droogte, die heeft geleid tot misoogsten. De deskundigen zeiden dat de sprinkhanen, die in hun vraatzucht dagelijks tientallen hectare cul tuurgewassen vernietigen, tot dusver nog weinig of geen schade hebben aangericht omdat het nu het zaaiseizoen is. 'Er is gewoon niets voor hun te eten', zei Keith Cressman van de VN-organisatie voor voedsel en landbouw FAO. Maar Cressman en andere deskundigen zeiden te vrezen dat gebrek aan voedsel de sprinkhanen zal drijven in de richting van de groene akkers in het midden van het land, die de ruggegraat vormen van de Sudanese landbouwindustrie en waar de gewas sen in bloei staan. „Nog een slechte oogst kan een werkelijke ramp betekenen voor Sudan", zei een deskundige. Volgens de experts moeten zij een vijand bestrij den die, naar wat ervan bekend is, goed georgani seerd en onvoorspelbaar is en zeer goed weet waar voedsel te vinden. Samir al-Khitim, van de in Adis Abeba gevestigde Organisatie voor controle van de woestijnsprinkhanen, zei dat de zwermen wel vier a acht uur non-stop kunnen vliegen met snelheden tot 35 km/uur. Volgens Shaaban Shihata, een functionaris voor bescherming van gewassen van het Sudanese mi nisterie van Landbouw, kennen de zwermen sprin- hanen het militiare principe van verkenning. „Als een vliegende zwerm hongerig wordt, scheiden zich verkenners van de groep af om de aanwezigheid van voedsel op de grond te onderzoeken. Als het voedsel goed is, daalt de zwerm bijna onmiddellijk af om te zich te voeden", zei hij. Probleem is ook dat de sprinkhanen hun eieren onder de grond leggen waardoor die moeilijk op te sporen zijn om ze te kunnen vernietigen met pesticiden. In Khartoum overleggen deskundigen en verte genwoordigers van donorlanden en internationale hulporganisaties om een oproep op te stellen voor noodbijstand om de sprinkhanen te bestrijden. NICOSIA (RTR/DPA) - Te heran heeft gisteren het voorstel van Baghdad afge wezen om door rechtstreeks overleg tussen beide hoofd steden de Golfoorlog tot een einde te brengen. De ambassadeur van Iran bij de Verenigde Naties, Moham med Mahallati, zei in New Iran wil secretaris-gene raal van de VN, Perez de Cuellar, als tussenpersoon in de onderhandelingen met Iroq over een wapenstil stand. - foto anp York tegen journalisten dat er geen noodzaak bestond voor dergelijk overleg. Iran is even wel bereid secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar te aan vaarden als tussenpersoon. In Baghdad zei president Saddam Husayn van Iraq daarop dat zijn land zonder rechtstreeks overleg geen wa penstilstand zou accepteren. De hoogste militaire chefs van Iran hebben de natie giste ren gevraagd zich te verenigen achter het besluit om een wa penstilstand met Iraq te accep teren. De commandant van het Korps Islamitische Revolutio naire Wachters, Mohsen Re- zaei, zei dat hij achter de wa penstilstand stond, maar dat zijn legerkorps op zijn hoede zou blijven. Ali Akbar Hashemi Rafsan- jani, in juni benoemd tot waar nemend opperbevelhebber van de krijgsmacht, drong ook aan op eenheid en zei dat men bij het wapenstilstandsbesluit geen vraagteken moest zetten. „Nu de geëerbiedigde poli tieke autoriteiten van het land tot een wapenstilstand hebben besloten en zij door de leider (ayatollah Ruhollah Khomeini) is goedgekeurd, steunen wij de maatregel in alle ernst", zei Hashemi Rafsanjani in een boodschap die door radio Tehe ran werd uitgezonden. De commandant van de Re volutionaire Wachters, die zich in mei keerde tegen vrede met Iraq uit een positie van zwakte, zei dat zijn mannen Khomeini's bevelen als altijd zouden uit voeren en niet zouden optreden als „de vredesrhinnaars van gisteren die in vredestijd revo lutionair en oorlogszuchtig handelen". Zowel Rafsanjani als Rezaei zei dat de troepen aan het front moesten blijven en klaarstaan om een Iraakse aanval af te slaan die vóór een wapenstil stand haar beslag zou hebben gekregen, zou worden onderno men. NIEUWSOVERZICHT Montreal (RTR) - Air Canada breidt zijn tot dusverre tothf paalde lijnen beperkte rookverbod uit tot alle bijna 400 dag lijkse vluchten in Noord-Amerika, inbegrepen Mexico. De maatregel gaat 3 september in, ook voor de langste lijn- e* chartervluchten. De maatschappij vervoert in Noord-Amerii] meer dan tien miljoen passagiers per jaar. Het besluit is het resultaat van een diepgaand onderzoek naj wat de klanten wensen, aldus het bedrijf. Moskou (DPA) - Egypte heeft zich met nadruk uitgesprok# tegen de emigratie van joden uit de Sovjetunie naar Israël, ojj dat zij Arabisch land plegen in te nemen en vaak worden g vestigd in de door Israël bezette gebieden. Naar het Sovjetpartijblad Pravda meldde, is dit verklaard dot de voorzitter van het Egyptische parlement, Rifaat el Mail goub, die op het ogenblik een officieel bezoek brengt aan M kou. „Als het aan Egypte lag, zouden wij ons inspannen voor lJ recht van de joden om in de Sovjetunie te blijven en niet naai Israël te gaan opdat zij geen Arabisch land innemen", zo a Mahgoub in een gesprek met Sovjetpresident Andrej Gromyij Erkennen van het recht van joden op emigratie uit de Sovje unie betekent 'stilzwijgend dulden van het verdrijven va Arabieren uit hun land'. De Verenigde Staten hebben het ove de rechten van de joden. „Maar hoe zit het dan in dit geval i® de mensenrechten van de Arabieren", aldus Mahgoub. WASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten hebben r® kracht een oproep van president Daniel Ortega van de ha» gewezen tot rechtstreekse onderhandelingen met Nicarag® Eerder deze maand stuurden de twee landen acht diplomate van het andere land naar huis. „Wij geloven onze oren niet", zei woordvoerster Phyllis Oakfe van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij herinnerde i aan dat Managua een aantal van de uitgewezen diplomaten! van beschuldigd heeft dat zij agenten waren van de inlichtinj gendienst (CIA), wat een gevaar betekent voor de rest van hu loopbaan. President Ortega had dinsdag tot rechtstreekse bespreking» tussen Managua en Washington opgeroepen in een rede tet gt legenheid van de negende verjaardag van het in Managua de macht komen van de Sandinisten. COLOMBO (AFP/DPA) - Bij een bomaanslag in de havensta| Trincomalee in het oosten van Sri Lanka zijn minstens vijf dc den en 14 gewonden gevallen. De met een tijdklok ingesteld bom onplofte in een restaurant in de binnenstad. De autorit ten verdenken de separatistische Tamils van de aanslag. Kort na de bomexplosie viel een groep gewapende mannen ziekenhuis van de stad binnen en opende daar het vuur. Min-| stens twee leden van het ziekenhuispersoneel raakten gewor aldus een woordvoerder van het leger. WEST-BERLIJN (DPA) - Parasieten zijn waarschijnlijk d| oorzaak van de massale sterfte onder zeehonden in de Noori] zee. De parasieten, wormpjes in de longen, veroorzaken bij dieren dodelijke allergieën. Bij ongeveer tweeduizend kadavers van één- en tweejarig zeehonden zijn behalve longwormen ook andere parasieten sporen daarvan gevonden in de hersenen en lever. Drie weten schappelijk medewerkers van het instituut, waarschuwda nadrukkelijk voor elke generalisatie van de kennis over dit on derwerp. Er zijn geen aanwijzingen gevonden die de tot dusve gehuldigde opvatting bevestigen dat een virusinfectie de doener zou zijn. Opvallend is dat het sterftecijfer onder de zeehonden voord hoog is in de gebieden voor de kust van Denemarken en dt| Westduitseideelstaat Sphleswig-Holstein, waar veel zeehondf leven. In gebieden waar minder zeehonden vertoeven, zoals de Waddenzee bij Nederland, ligt het sterftecijfer relatief la| ger. MOSKOU (RTR) - Minstens zes personen zijn gearresteerdil de Sovjetrepubliek Armenië in verband met de onrust roti™ Nagorny-Karabach, de autonome regio in Azerbajdzjan. hebben de media in de Sovjetunie donderdag bekengemaakt, Het officiële persbureau TASS zei dat twee arrestanten, Albril Gevojan en Artur Pogosjan, door een arrestatieteam zijn opge| bracht dat speciaal naar Armenië werd gezonden, omdat d Armeense politie zelf niet ingreep. TASS bekritiseerde de Arl meense politie omdat het in gebreke bleef in het uitoefenen vai| haar taak. Wanneer het tweetal werd opgepakt is niet bekendgemaakil Gevojan en Pogosjan leidden op 4 juli de blokkade van di| luchthaven in Jerevan. Ze werden gearresteerd wegens heto ganiseren van stakingen en het storen van de werkzaamhedei| op het vliegveld, zo berichtte TASS. Bij twee andere arrestanten zijn volgens TASS vuurwapen| gevonden, maar het persbureau noemde geen namen. PEN HAAG (ANP) - De vo lumegroei van het bruto binnenlands produkt (BBP) tegen marktprijzen bedroeg vorig jaar 1,5 procent, tegen 21 procent in 1986, aldus ra mingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek in bet kader van de Nationale Rekeningen. Die groei van 1,5 procent ging gepaard met een groei van de invoer van goederen en dien sten met 5,7 procent (1986: 3,9 procent) en een uitvoer daar van met 4,3 procent (1,7 pro cent). De nationale bestedingen namen in volume gemeten vo rig jaar met 2,1 procent toe, te gen 3,4 procent in 1986. Daar van steeg in 1987 de consumptie door gezinnen met 3 procent het meest, terwijl de bedrijfs investeringen in vaste activa met 2,2 procent groeiden. AMSTERDAM (ANP) - De geldmarkt is donderdag verruimd met speciale bele ningen ten bedrage van f 4161,5 miljoen tegen een rente van 4,6 procent. De Nederlandse Bank heeft de rente sedert de vorige uitgifte met 0,2 procentpunt verhoogd, naar men in de markt zei om de koers van de gulden ten op zichte van de Duitse mark op peil te houden. In de afgelopen dagen is de geldmarkt onver wacht krapper geworden. Op inschrijvingen tot f 100 miljoen werd 100 procent toe gewezen en op hogere 40 pro cent. De beleningen lopen van 21 tot 29 juli. Beaphar verkoopt vlooienbanden in Japan RAALTE (ANP) - Als eerste buitenlandse producent is het Beaphar in Raalte ge lukt met vlooienbanden door te dringen tot de Ja panse markt. Eind juli be gint daar de verkoop. Voor het bedrijf, dat zich be weegt op het gebied van dier geneesmiddelen, betekent dat een omzetstijging van ruim f 1 miljoen. Beaphar is vijf jaar bezig geweest om de benodigde vergunningen te verkrijgen. Directeur H. Aa (40) is over tuigd van het succes: „Over een jaar hebben we dertig procent van de markt en binnen drie jaar vijftig procent". In Raalte werken bij Bea phar ruim 120 mensen. DEN BOSCH (ANP) - Nas hua Nederland heeft de winst vóór belasting in de eerste helft van dit jaar vergeleken met dezelfde pe riode van 1987 zien stijgen van f 3,3 tot f 7,7 miljoen. De omzet nam toe van f 56,3 miljoen tot f 77,9 miljoen, zo heeft de onderneming donder dag bekendgemaakt. TST.4MiRAn /BTB\ Tlo PoVirfaanco „moiHont Via nl-Hanl A I V I O I CZ fl L.AA I V ISLAMABAD (RTR) - De Pakistaanse president, Zia ul-Hasl heeft gisteren meegedeeld dat politieke partijen niet zulle] deelnemen aan de algemene verkiezingen in november. Tijdens een persconferentie zei Zia dat het de partijen nidi wordt verboden campagne te voeren maar de kandidaten onl der eigen naam aan de verkiezingen moeten deelnemen. Zul verklaarde het besluit te hebben genomen omdat een cairl pagne met politieke partijen 'eenvoudige mensen' zou kunne] misleiden en etnische vooroordelen doen oplaaien. De president kondigde woensdag aan dat de verkiezingen worden gehoude;| op 16 november. PARIJS/BRUSSEL (REUTER/ANP) - Frankrijk heeft gistel ren laten weten niet te kunnen instemmen met het akkoord dal de EG-ministers van milieu vorige maand bereikten ovei strengere normen voor de uitlaatgassen van kleine auto's. Hei Franse ministerie van Milieu verwijt sommmige lidstaten! waaronder Nederland, dat zij zich te weinig gebonden achto| aan een gemeenschappelijke Europese markt. Op 28 juni besloten de EG-ministers van Milieu bij meerder! heid tot strengere milieunormen voor de uitlaatgassen va:| auto's met een cilinderinhoud die kleiner is dan 1,4 liter. T werd afgesproken dat nieuwe modellen vanaf oktober 1992 f alle nieuwe auto's vanaf oktober 1993 aan de nieuwe normal moeten voldoen. Nederland, Denemarken en Griekenland, dill vonden dat de normen niet ver genoeg gingen, stemden tegen. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse effectenbeurs was donderdag in de och tenduren weer vast gestemd, maar toen Wall Street duikelde en de dollar steeds meer terrein verloor was er ook in Am sterdam geen houden meer aan. Door toe nemend aanbod zagen veel fondsen hun eerder bereikte winsten als sneeuw voor de zon verdwijnen. Blikvangers Fokker en Hoogovens wisten evenwel overeind te blijven. De handel was zeker voor een zomer dag aan de ruime kant. In totaal bedroeg de affaire ƒ1,5 miljard, waarvan ruim f600 miljoen in aandelen. Op de optie- beurs was Hoogovens met 7600 contrac ten het meest verhandelde fonds. Fokker, die op de mogelijke Canadese order ƒ3 winst boekte op ƒ33,90 werd voor bijna ƒ15 miljoen verhandeld waarbij 434.000 stuks van eigenaar verwisselden (dubbeltelling). Hoogovens werd nummer vier op de omzetlijst met ƒ29,5 miljoen en een slot van ƒ57,50 of ƒ1,50 hoger Hoog op de omzetlijst stonden ook Tu- Hp en Datex. De laatste werd ƒ0,30 duur der op ƒ21,80 na een top van ƒ22,50. Op de lokale markt won Nedap ƒ16 op ƒ246 en Landré en Glinderman ƒ10 op ƒ385. De laatste maakte overigens nabeurs afvlak kende resultaten bekend. Het sleepbedrijf Smit boekte een voor uitgang van ƒ3,50 op ƒ28. Ook fondsen als Geveke (hogere halfjaarcijfers), Kop- Pelpoort, Vereenigde Glas, Wyers en Aal- berts scoorden goed. Ulf Switalski, een 24-jarige Oostberlijnse artiest, wfl met het verkopen van beschilderde stukjes Berlijn muur beginnen. De Oostberlijnse autoriteiten hebben n<f\ geen besluit genomen over het plan van de jonge duitser. foto'1

de Stem | 1988 | | pagina 4