Doflijk edirig inig Imgs? koop ening. 'De Aardenburgse bevolking wordt vergeten' RAADSLEDEN VALLEN OVER UITSPRAAK VAN THOMAES Bressiaander moet vier weken zitten Forse investering kost honderd arbeidsplaatsen I Axelsestraatfeesten met Oostenrijks bezoek Rechtbank gaat de dodelijke val ter plekke onderzoeken POLITIERAPPORT Kezandse donderdag geslaagd Stankoverlast in Oostburg PLAATSELIJK NIEUWS OESTEM VAN ZEELAND 3 VRIJDAG 22 JUL11988 IRS INICI fAN RIE: GELD VOOR ZINVOLLE DINGEN KOMT NIET LOS OOSTBURG - De Oostburgse gemeenteraad is gisteren akkoord gegaan met een onderzoek naar een nieuwe theateraccomodatie in Oostburg. n Spektakeldag Cadzand-Bad Succesvolle dolle woensdag Voor het blok J. RUBEN: STRAKS BRUIST HET HIER VAN DE ACTIVITEITEN Botsing Aanrijding Gewond Oostburg Terneuzen MARKTEN DIENSTVERLENING MISLUKT SLACHTOFFER VAN DUW TERNEUZENAAR A5S T16 :t aantal graas in aamheden jpleiding sleiding of iS- ing en in Regeltechniek. 01608-35564 .30-17.00 uur Montage Ln onze correspondent ARDENBURG - De eigen bevol- ing wordt in Aardenburg verge- Die kritiek spuide H. van Rie gisteren tijdens de Aarden- §urgse commissievergadering jenbare werken, ruimtelijke or- ning en milieu. fijdens de rondvraag vroeg hij burge meester E. Jongmans hoe ver het nu Ijgenlijk stond met de dorpsplannen. Ijk heb daar nog weinig van gezien. ]jat van St.-Kruis zit al maanden in de in, maar er komt niets uit. Sinds 1972 i ik al bij de politiek betrokken maar zoals het de laatste jaren gaat heb ik het nog nooit meegemaakt. Er wordt hier wel over een muurtje rond de St.- Baafs gesproken en de restauratie van het Castellum maar geld voor zinvolle dingen waar de eigen bevolking bij ge baat is, komt niet los. Dit terwijl ons wegennet binnen de gemeente niet be paald optimaal is. Er wordt hier veel te langzaam gewerkt". Deze kritiek had hij al eerder tijdens de vergadering naar voren gebracht tij dens de behandeling van de agenda punten, restauratie van een muurtje rond de St. Baafskerk en reconstructie Castellum. Burgemeester E. Jongmans stelde dat het realiseren van dorpsplannen niet op een middag gedaan kan worden. „Dan zal het wel een gigantisch pro- dukt worden", aldus Van Rie. De recon structie van het Castellum eerste fase waarvoor een aanvullend krediet van ƒ29.000 nodig is, kreeg alleen het fiat van A. Scheppers (WD). R. van de Wijnckel (CDA) en W. Gij- sel (Gemeentebelangen) konden nog geen standpunt innemen, nu de voorzit ter duidelijk maakte, dat de tweede fase niet nodig was. Ze willen eerst de achterban raadplegen. H. van Rie en E. Rammelaere (Eigen lijst) waren tegen. De restauratie van het muurtje bij de St. Baafskerk-gevraagd krediet 48.000-werd ook al niet met gejuich ontvangen. „Het staat er al veertig jaar en het kan nog wel veertig jaar mee", aldus Van Rie. Ook de commsisieleden Van de Wijnckel en Rammelaere vonden dat de centen binnen de gemeente beter be steed konden worden. Dezelfde gelui den kwamen er aangaande het plaatsen van een aantal rustieke lantaarnpalen in de kern St.-Kruis, een voorstel dat al tijdens een eerdere vergadering aan de orde was geweest en toen ook duidelijk niet haalbaar was. R. van de Wijnckel vond het zelfs verbazingwekkend dat hij dit voorstel nu weer onder ogen kreeg. „Ik dacht dat de vergadering zich de vorige keer duidelijk had uitge sproken. Toen was die unaniem tegen en dat is schijnbaar niet veranderd", concludeerde hij. H. van Rie - FOTO DE STEM COR J. DÊ BOER Raad steunt theater-studie Alleen de CDA'er J. Quist en de beide WD-raadsleden K. Malcorps en J. Provoost waren tegen het beschikbaar stellen van vijftien mille voor het onderzoek. Die nieuwbouw is nodig omdat iet Ledeltheater wordt ver kocht en men een gelijkwaar- voorziening in de ge meente wil behouden. Zowel de PvdA-fractie als upsbelangen en Toerisme (D&T) beaamden dat een on derzoek nodig is teneinde straks een goede beslissing te kunnen nemen. Zoals gemeld Igaat men er van uit hiervoor maximaal één miljoen gulden uit te trekken. I Mevrouw L. Cuelenaere (CDA) vond dat dat bedrag een jslag in de lucht was. Ze vond idat hierover eerst maar eens duchtig gesproken moest wor den in de verschillende com missies. Raadsvoorzitter J. Kruize betoogde dat nu juist die voorbereidende studie no dig was om vervolgens te kun nen praten. „En die studie kost nu eenmaal geld". Tijdens het debat bleek dat raadsleden zich hebben ge stoord aan de «uitlatingen van de vakantie-vierende wethou- Van onze correspondent CADZAND - Met parachute springen, motortrial en een fietscross gaat Cadzand 28 juli de tweede Kezandse donderdag in. Acht parachutespingers van het Paracentrum Zeeland lan den twee keer in het dagjescen trum te Cadzand-Bad. Om 11.00 uur en om 16.00 uur. De motortrailer Frans Ver hoeven geeft om 12.00 en 14.30 uur op het parkeerterrein een demonstratie. De fietscrossclub NARVIC uit Bergen op Zoom geeft om 11.30 en 13.30 uur een voorstelling van behendig- heidsproeven. Verder is er een kermisattractie en het kinder spel 'mens erger je niet'. 7an onze correspondent CADZAND-BAD - Cad zand-Bad maakte gisteren tijdens de eerste Kezandse donderdag sehaar naam als «miliebadplaats helemaal waar. Er was een kinder- en e® poppentheater, kermis- attracties en een rommel markt, kortom voor het hele ëazin van alles te doen. Voorzitter J. Verstraten van de "uddenstandvereniging was erg positief over de eerste Ke zandse dag. „Het weer was 's morgens wat druilerig, maar keerde ten goed. Een aan gename temperatuur, droog, maar geen strandweer. Prima ™oer voor zo'n activiteiten dag". Er was ook een arobicteam c'ief in de badplaats. Als ve stten waren Jacqueline de liter en Frits Wuedenhof ge- omen, beiden van de trampo- mteclub Sparta Ermelo. Frits is eevoudig Nederlands kam- f ??n en staat zesde op de we- n „ranglijst. Dinsdag werd hij Rn ac .tste by een westrijd in u'garije. Jacqueline is gestopt Lj. "e wedstrijdsport. Zij is ?vouc% Nederlands kam- iw?' Het Pnbliek reageerde was enthousiast, vooral na de mhroefdlge Salt°'S met 6en der J. Thomaes. Die heeft in De Stem gezegd het geld uit de verkoop van het Ledeltheater te willen bestemmen voor de realisering van een sporthal in Breskens. Een toneelvoorzie ning kon zijns inziens onder andere gevonden worden in de aula van de plaatselijke mid delbare school. „Stuntwerk naar Breskens toe om stemmen te trekken", zei PvdA-fractievoorzitter J. Wielakker. Hij vond dat in het college de wethouder financiën (Thomaes) hierover eens ern stig onderhouden moet worden. Tenslotte is er een raadsuit- spraak dat bij verkoop van het Ledeltheater er een andere theatervoorziening moet ko men. Burgemeester Kruize be aamde dat de uitlatingen van Thomaes niet direct een schoonheidsprijs voor colle giaal bestuur verdienen. Zonder er veel woorden .aan vuil te maken besloot de rhêer-' derheid van de raad een be roepsschrift van C. Schout on gegrond te verklaren. Zoals ge meld had Schout er bezwaar tegen dat een door hem illegaal geplaatst, en inmiddels gelega liseerd, hek verlaagd moet worden tot een meter, voor wat betreft het deel dat grenst aan de Breedestraat. Hij viel hier bij in zijn eigen zwaard want het college ging nog een stapje verder en vond dat het behalve dat stuk ook het westelijk deel van het hekwerk verlaagd moest worden. „Onnodig", zo oordeelde I. de Hullu (D&T) en hij stemde dan ook tegen. De wijze waarop soms inge komen post in het gemeente huis wordt behandeld was weer eens in het verkeerde keelgat van de raad geschoten. Namens alle fracties ver woordde J. Provoost de gang van zaken bij de briefwisseling met de voetbalvereniging Schoondijke. „Een en ander wekt irritatie bij de burgerij en leidt tot allergie voor alles wat met de gemeente te maken heeft", zei hij. Voorzitter Kruize was het met hem eens. „Wij hebben dat nog eens onder de aandacht van de ambtenaren gebracht. De verantwoordelijkheid ligt natuurlijk bij ons". OOSTBURG - Gisteravond werd Oostburg getroffen door een stankgolf Vermoedelijk was een var kenshouderij de bron van de overlast. Een onderzoek door de rijkspolitie leverde echter niets op. De stank was dusda nig dat veel bewoners van Oostburg hun ramen moesten afsluiten. BRESKENS - De dolle woensdag in Breskens is soccesvol verlopen. Vooral voor veel kinderen die spe ciaal voor de dieren uit de Fabeltjeskrant waren geko men. De muziektent was veranderd in het praathuis. Meneer de Uil, Ed en Willem Bever, Chrico Lama en clown Kwipi praatten en zongen afwisselend met de kinderen, die rondom de mu ziektent stonden. Clown Kwipi goochelde en nodigde enkele kinderen uit om in het praat huis te komen. Twee maanden geleden ontvingen de kerkvoogden een schenking van tien Burgemeester E. Jongmans overhandigde toen de cheque aan de heer Hoste. Van onze verslaggever AARDENBURG - De kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Ge meente in Aardenburg mag niet mopperen over de steun van subsi diegevers voor de restauratie van de monumentale St.-Baafskerk. Gisteren ontvingen de kerkvoogden een schenking van 30.000 gulden van het Prins Bernhardfonds. Eerder werd tien mille toegezegd door het Comité Zomer postzegels. Bij de schenking van het Prins Bern hardfonds is wel nadrukkelijk bepaald dat de schenking alleen zal worden uit gekeerd als de achterkerk van de Sint- Baafs in beheer blijft van de kerkvoog dij. Op dit moment heeft de kerkvoogdij nog subsidie-aanvragen lopen bij een zestal verenigingen en organisaties. Het gaat om verzoeken voor vrij geringe bij dragen. Kerkvoogd P. Hoste gaf gisteren te kennen dat er voor de bekostiging van de restauratie van de gotische achter- kerk nog een gat in de begroting resteert van ruim 16.000 gulden. „Dat bedrag kan, als andere subsidiege vers ons ter wille zullen zijn, nog wat la ger uitvallen. Maar dan zijn we er na tuurlijk nog niet. Na de restauratie ko men er natuurlijk nog herinrichtings kosten en wat onvoorziene kosten om de hoek kijken. We rekenen er dan ook op dat het tekort nog wel eens zou kunnen oplopen tot zo'n dertig mille," aldus Hos te. Om het tekort zo klein mogelijk te krijgen is de kerkvoogdij deze week ge start met een speciale fondswervingsac tie. „We hopen dan ook dat mensen die deze monumentale kerk, die werkelijk uniek is, een warm hart toedragen een bijdrage zullen storten op de speciale Restauratierekening die we hebben ge opend bij een plaatselijke bank. De res tauratie is gewoon een enorme finan ciële krachttoer. Maar dat neemt niet weg dat na de grote opknapbeurt de kerk voor jaren behouden blijft," ver duidelijkte de kerkvoogd. De kerkvoogdij hoopt verder dat de ge meente Aardenburg alsnog een finan cieel gebaar zal maken. „Over de be- mïlle van het Comité Zomerpostzegels FOTO DE STEM COft J. DE BOER heerskwestie is als veel gesproken. Zoals bekend wil de gemeente 40.000 gulden in de restauratiekosten bijdragen als de kerk wordt overgedragen aan de rijks gebouwendienst. Zouden we daar op in gaan, dan zouden we voor het blok ko men staan. Want een aantal subsidiege vers heeft de eis gesteld dat de door hen toegekende bedragen alleen uitgekeerd worden wanneer de kerk in particuliere handen blijft. Geven we het beheer over, dan wordt het een rijksgebouw en dan is het rijk voor de restauratie verantwoor delijk. Daar zit het hele probleem," luidde de uitleg van de kerkvoogden. Hoewel de financiën nog niet hele maal rond zijn verloopt de restauratie van de achterkerk volgens schema. Ver wacht wordt dat de St.-Baafs eind dit jaar weer in vernieuwde glorie gebruikt kan worden. Tijdens de restauratiewer ken blijft de kerk overigens open voor bezichtiging. De afgelopen weken zijn - -dankzij het matige weer- honderden mensen in de kerk een kijkje komen ne men. Elke dag, met uitzondering van dinsdag en zondagochtend, is de St.- Baafs toegankelijk en is er een gids aan wezig, die tekst en uitleg verschafd over het roemrijke verleden van kerk en stad Van onze correspondent TERNEUZEN - Het dage lijks bestuur van de Vereni ging Ondernemers Axelse- straat (VOA) heeft het voorlopige programma van het winkeliersfeest bekend gemaakt. Behalve het bra- deriegebeuren, waarbij de winkeliers zich met kraampjes en demonstra ties presenteren, luistert dit jaar een Oostenrijkse volks dansgroep uit Obervellach de feesten op. De zesde editie van de Axelse straatfeesten wordt woensdag 24 augustus geopend door bur gemeester C. Ockeloen. Om 14.00 uur gebeurt dat, waarna het Vestekoor nabij de Huizin- gabank een open luchtconcert verzorgt. Volgens secretaris J. Ruben bruist het dan van de activiteiten in de winkelstraat. „In de langgerekte winkel straat zijn diverse plaatsen waar allerlei activiteiten wor den gehouden. Zo zijn er vier buitenpodia, te weten het plein voor De Bree, nabij De Crab, het plein voor het GAK-ge- bouw en ter hoogte van de Hui- zingabank. Natuurlijk is het braderiegebeuren ons voor naamste uitgangspunt. Daar naast zijn er diverse activitei ten voor kinderen en bejaar den. Gelukkig heeft de ge meentepolitie weer toestem ming gegeven gedeelten van de Axelsestraat af te sluiten." Woensdagmiddag komen de kinderen aan de beurt. Voor hen is er bij dansschool Bilder- beek een kinderdisco. Aanslui tend is er vanaf 16.00 uur een playback-show op het pleintje voor het GAK-gebouw. De woensdagavond wordt gevuld met levende muziek op de bui tenpodia en een optreden van de hondenvereniging ter hoogte van de Van der Peyl- straat. De donderdag is traditioneel gereserveerd voor de bejaar den. Van 14.00 tot 17.00 uur is er voor hen een bingo in dans school Bilderbeek. De straat worden weer gezellig aange kleed, terwijl de jeugd zich kan vermaken met oud-Hollanse spelen. De donderdgavond is gereserveerd voor de zeskamp. De ploegen van Bilderbeek, Wisse, De Crab 1 en 2, Van Strien en Schneiders bekam pen elkaar, waarbij De Crab 1 zal trachten de wisselbeker voor de derde keer in de wacht te slepen. De zeskamp wordt gehouden vanaf de Tramstraat tot aan de Verlendge Van Steenbergenlaan. 's Avonds is er tenslotte de prijsuitreiking bij Bilderbeek. Vrijdag beginnen de Oosten rijkse dagen. Dankzij de con necties die de gemeentepolitie onderhoudt met Obervellach, is het bestuur van de VOA erin geslaagd een achttien man tel lende volksdansgroep naar Terneuzen te halen. Behalve dansers en muzikanten telt de groep ook een bakker en een slager, die streekgerechten klaar zullen maken. Om 16.30 uur geven zij diverse optredens op de podia. Vanaf 18.30 uur treedt de Oostenrijkse groep samen met Hava Naquila uit Vogelwaarde op. De derde dag wordt afgesloten met een feest avond, vezorrgd door De Crab. De vierde en laatste dag kan de jeugd vanaf 08.00 uur te recht op de rommelmarkt. Vanaf 10.00 uur wordt daar door de organisatoren een kunstmarkt aan toegevoegd. Ook nu verzorgt de Oosten rijkse dansgroep diverse optre dens. Grote trekker is echter de trekking van de loterij. „Tij dens de feesten reiken de win keliers gratis loten uit. Zater dagmiddag is dan de trekking. Om 14.00, 15.00 en 16.00 uur wordt iedere keer een hoofd prijs getrokken," aldus VOA- voorzitter W. in 't Veld. De stands van de diverse winke liers worden zaterdag nog uit gebreid met stands van chari tatieve verenigingen. EEDE - Op de Brieversweg kwamen de personenauto's van P. van W. uit Waterland kerkje en CB. uit Den Haag met elkaar. De botsing in ge beurde toen B. de parkeer- strook verliet en zonder kij ken de weg opreed. BRESKENS - Op het Spui- plein ontstond een aanrijding tussen FC. uit Sluis en MB. uit Maldegem. Het ongejux gebeurde toen C. op de weg wilde keren op het moment dat B. er aan kwam. CADZAND - Op de Boule vard De Wielingen is de drie jarige N.G. uit Linnick ge wond geraakt aan het hoofd toen ze werd aangereden door een bromfietser. Het ongeluk gebeurde doordat ze plotse ling de weg overstak op het moment dat de bomfietser JD. uit Oostburg passeerde. BRIDGE - De Oostburgse Bridgeclub speelde een wed strijd voor de competitie. Er namen dertig paren aan deel. Uitslag groep A: 1. echtpaar Legrand, 2. echtpaar Kwaks, 3. dames Buysrogge-Spieren- burg. Groep B: 1. dames Christiaanse-Lalkens, 2 en 3 gedeeld: dames Van de Dries- Bogart en mevrouw Poisson- nier-de heer Sijnesal. Groep C: 1. dames Faas-Luteyn, 2. echtpaar Van Beekum, 3. echtpaar Van Steenberge. SOOS - Het COC regio Zeeuwsch-Vlaanderen houdt vrijdag 22 juli een soosavond voor homoseksulen en les biennes, aanvang 21.00 uur. De soos wordt gehouden op de bovenverdieping van het jon gerencentrum Jamasj, Dijk- straat 80. KAPELLE, 21 juli - Fruitveiling: Mantet: kil 60/70 15-16, 70/80 45- 64, kl2 60/70 15-28, 70/80 27-56, 80/90 15. Vista Bella: kil 55/60 28, 60/65 19-27, 60/70 59, 65/70 56-72, 70/80 95-166, 80/90 116-135, kl2 55/60 16, 60/70 42, 70/80 84-121, 80/90 79. Yellow Transparent: kil 60/70 30-44, 70/80 84-97, kl2 60/70 15,70/80 16-37. Stark Earliest: kil 55/60 15, 60/70 68, 70/80 136, kl2 60/70 65, 70/80 123. Morel zonder steel: kl2 80-110. Pruimen na tuur: kil 250. Early Laxton: kil 120, kl2 60. Opal: kil 230-300, B 270. Sanctus Hubertus: kil A 140- 250, B 170-220, kl2 A 140, B 130, GR 150-160. Rode bessen: kl2 103. Rondom kg: kl2 B 111-112. Rondom doos x 500 gr: kil A 109- 112, B 65. Rode bes doos X 500 gr: kil JB 50-58, kl2 58. Zwarte bessen doos 500 gr: kil 225, A 262-272, B 249, kl2 187. Bramen doos X 150 gr: kil 160-180. Bramen doos X 200 gr: kil 210-230, kl2 150. Bra men doornloos ds x 200 gr: kil 190-200. Kruisbes rood doos X 500 gr: kil 265-285. Kruisbessen kg: kl2 110. Kruisbessen rood kg: kl2 80-180. Schonemann doos X 200 gr: kil A 177-189, B 151. Frambo zen doos X 200 gr kil 150-152, k!2 73-112. Glen Glova doos X 200 gram: kil A 183. Witte bessen doos x 200 gr: kil 67-68. Witte bes doos x 500 gram: kil 130-137. Stanza kg: kl2 134-137, A 173. Stanza doos X 500 gr: kil A 114, kl2 51-60. Rosetta kg: kl2 153-157, A 175, B 147. Rosetta doos X 500 gr: kil B 51-85. Rotet kg: kl2 125, B 143. Rotet doos X 500 gr: kil A 116, B 104-118, kl2 62. MIDDELBURG - Bressiaander HS. werd door de Middel burgse politierechter in januari dit jaar veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke celstraf met als bijkomende straf negentig uur dienstverlening in het bejaardentehuis in zijn woonplaats. Het voorwaardelijk hing af van de wijze waarop de dienstverlening werd vervuld. Niet best, zo bleek gisteren tij dens de zitting van de politie rechter. Mr. G. Nomes zei dat S 'het erbij had laten zitten'. Hij baseerde zich op het rapport van de reclassering die had ge meld dat de dienstverlening was mislukt. „U heeft de boel geflest. De eerste dag kwam u een half uur te laat, werd daar over onderhouden en kwam de dag daarop een uur te laat. En op de derde dag meldde u zich ziek drie uur na aanvangstijd. Maar even later zag het perso neel van het tehuis u in het café ziijen". S. zei iqderdaad ziek te zijn geweest, 'diarree'. Officier van justitie mr. H. Oppe vroeg ten uitvoerlegging van de indertijd opgelegde ge vangenisstraf. Raadsman mr. Cambier vroeg echter om re vanche voor zijn cliënt, mede omdat hij momenteel een zelf standig bedrijfje heeft opgezet, waarvan hij kan rondkomen. De politierechter bleek niet te vermurwen. „U gaat vier we ken zitten", zei hij tegen de verdachte en veroordeelde con form de eis. DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch gaat 5 augustus naar een studentencentrum in Eindhoven om te onderzoeken hoe in augustus 1986 de negentien-jarige Benno Vos om het leven is gekomen. Vos viel zes meter om laag na een duw van de 26-jarige FK. uit Terneuzen. Vos raakte in coma en overleed een half jaar later. K. stond 8 juli terecht op ver denking van dood door schuld. De rechtbank zou donderdag uitspraak doen, maar houdt de zaak nu aan tot na het onder zoek ter plekke. De officier van justitie vroeg 8 juli om vrij spraak. Het slachtoffer kwam de be wuste nacht met een stel vrien den ongenodigd op een afstu deerfeestje van de verdachte, in het studentencentrum van de Technische Universiteit in Eindhoven. Na misdragingen werd het groepje naar buiten gewerkt, waar een klein rel letje ontstond. De verdachte zou Vos toen een duw hebben gegeven. „Ik had geen idee dat hij daardoor naar beneden zou vallen", verklaarde hij later. Officier mr. Regelink vond ook dat de gewezen student re delijkerwijs niet kon voorzien dat de duw zulke ernstige ge volgen zou hebben. De recht bank wil zich daar nu van overtuigen door de situatie ter plekke in ogenschouw te ne men. Van onze medewerker GENT - Bij Rhone Poulenc Chemie, gevestigd bij Zei- zate aan de linkeroever van het kanaal Gent-Terneuze- ne, komen meer dan hon derd arbeidsplaatsen op de tocht te staan. Oorzaak is een forse investe ring van dertien miljoen gul den. Meteen krijgt het perso neel dat het bedrijf waar schijnlijk in de toekomst be houden blijft. Enkele maanden zag het er neg naar uit dat het bedrijf, dat een dochteronder neming in Sas van Gent heeft, gesloten zou worden. Het personeelbestand zal in Zelzate mogelijk teruglopen naar 180 man. Nu werken er nog 317 mensen. Het is vooral de afdeling waar fosfaten worden gemaakt die getroffen wordt. Na Neder land komt er met name in Bel gië nu ook een actie op gang te gen het gebruik van fosfaten in waspoeders. De kans is niet ge ring dat de fosfaat-afdeling volgend jaar gesloten moet worden.

de Stem | 1988 | | pagina 13