Rafsanjani man achter doorbraak in oorlog Iran-Iraq Snel rijzende ster van Kittv Dukakis KWALITEI1 Bezuinigingen geven vrijwilligerswerk bittere smaak even..u UITBLAZEN Vijfjaar geleden MOGELIJKE OPVOLGER KHOMEINI VERSTERKT POSITIE DOOR VREDESINITIATIEF 'Geen extra geld van student voor Hogeschool' DE STEMCOMIt Eenheid in Atlanf DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 21 JUL11988 -DESTEM- pgSTEM BINNENLA BILTHOVEN (ANP) - Terwi niging met zwaveldioxyde gestadig afneemt, wordt i lucht steeds meer bedreigd d van auto's. WAAR blijft de tijd? Vijf jaar geleden reed Joop Zoete melk nog in het peloton. Mijn zoon en ik reden toen in Normandië het Circuit du Dèbarquement. We lagen een vol etmaal voor op Joop Zoetemelk en de zijnen toen we door Pont Audemer kwamen, het Nor- mandische stadje dat goed is voor een voetnoot in onze va derlandse geschiedenis sinds het in 1944 door de Prinses Ire- nebrigade werd bevrijd. De vol gende dag zou de tourkaravaan door Lisieux komen. Daar za ten wij niet zo heel ver van daan, maar om nou speciaal die richting uit te rijden om hon derd wielrenners in een vloek en een zucht voorbij te zien zo even, nee, dat brachten we niet op. Wij gingen die dag naar Ste. Mère Eglise en Utah Be ach. Soms heb ik er spijt van dat ik toen niet naar Lisieux ben gegaan om het peloton live voorbij te zien komen. Die spijt overvalt me op momenten dat ik op de televisie groots wieler spektakel zie. De deskundigen mogen dan vinden dat de Pyre- neën-etappe van maandag sportief gezien weinig voorstel de, ik was zeer onder de indruk van het tempo waarmee de 'groep-Delgado' tegen die ber gen op fietste. Goed, Cubino fietste nog iets sneller, maar die anderen zitten al sinds de eerste Alpenbuit continu 'van voren'. En Gert-Jan Theunisse, die eigenlijk Geert-Jan heet maar dat te hockey-achtig vindt klin ken, maakt ook diepe indruk op mij. Geen heerszucht maar een geweldige kracht, beschei den ambities maar fantastisch presterend, zich oprecht ver heugend in andermans sukses. Bijna te mooi om echt te zijn. De Engelbewaarder van Rooks. Als hij zo blijft leven en praten en de paus zou ooit een wiel renner zalig willen verklaren, dan kan hij niet om Gert-Jan heen. De Franse meisjes vinden hem een stuk, lees ik. Zou er helemaal niks aan te merken zijn op deze modelwielrenner? Blijkbaar niet. Vijf jaar geleden, in 1983, hadden we een prachtige zo mer. Weet u dat nog? De herfst was ook tamelijk heet. Premier Lubbers 'loodste Vrijwel zonder problemen zijn afslankingsbe groting door de Tweede Ka mer. Slechts op één punt ging de kamer dwarsliggen en wel zo dwars dat voorzitter Dolman namens alle fracties het woord voerde. De kamer zelf wilde niet inleveren. Dat zou maar beleidsmedewerkers kosten en die kon de kamer niet missen. De politici als laatste groep met de illusie dat het inleveren aan anderen kon worden overgela ten. 'De anderen' waren er niet blij mee. De ambtenaren kwa men in actie. De politie moest door de rechter tot de orde worden geroepen. Een koekje van eigen deeg. We hadden in 1983 al zeven jaar over bezuini gen, inleveren en afslanken ge- Eraat en geschreven. In die erfst ging het pas echt pijn doen. J5 WIM KOCK Soms lijkt vijf jaar in retros pectief langer dan het in werke lijkheid is. Dat merk ik als ik de lijst van 'Nieuwe woorden 1983' van het Instituut voor Nederlandse Lexicologie nog eens doorneem. Faxen was toen een nieuw woord. Nu faxen be drijven alsof ze nooit anders hebben gedaan. Betonrot staat ook op die lijst. Dat woord be staat m vakkringen al veel lan ger dan 1983, maar toen werd het plotseling gemeengoed om dat bij wijze van spreken overal de balkons van de flatgebou wen begonnen te vallen. Zou u denken dat woorden als aero bics, no-nonsens, aids, ontbijtte- levisie, oprotpremie, een- en tweeverdieners, uitstoot, leen- moeder en joystick nog maar vijfjaar gemeengoed rijn? Er staan op die lijst ook woorden die je nooit meer hoort. Soms is dat jammer. Verrunderen bijvoorbeeld. Het werd in 1983 graag gezegd met betrekking tot politici. Het be tekende dat die naar verhou ding steeds dommer werden, steeds minder wisten en begre pen van de zaken die de minis ters op hun bordjes legden. De gladstapper is ook geen blij vertje gebleken. Als de beteke nis er niet achter stond op de lijst, zou ik niet meer weten wat een gladstapper was. Ik betwij fel trouwens of ik dat in 1983 wel zou hebben geweten. Er werd een dameslaars mee be doeld waaronder een sneeuw- kettinkje was bevestigd. Vijf jaar geleden viel er voor het eerst zand uit de Sahara op onze auto's. Op zondag nog wel. Of het echt voor het eerst was, valt te betwijfelen, maar in het voorjaar van 1983 gebeurde het op zo'n grote schaal dat het in het hele land werd opge merkt. We wisten niet meteen dat het woestijnzand was. Men sen belden - nieuwsgierig of verontrust- naar de krant of wendden zich tot de milieu dienst en het KNMI. Niemand kon toen al zeggen wat het pre cies was. Sommige deskundigen hielden het op vulkaanstof uit de Etna. Meteorologen dachten aan zand uit de Spaanse hoog vlakte omdat de buien, waar mee het 'poeder' was meegeko men, boven Spanje waren ont staan. Biologen sabelden al di rect de theorie neer dat het stuifmeel van berken zou zijn. Er waren doodeenvoudig niet genoeg bloeiende berken in Ne derland om het hele land te be stuiven. Eén weerman was er die het al meteen op zand 'uit Afrika' hield. De krant kon de lezers geruststellen: het 'poe der' is gemakkelijk van tuin meubels en auto's te verwijde ren en richt geen schade aan. Vijfjaar, waar blijft de tijd? IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHUIIIIIIIIIIIIIIir- Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, f 7,60 per jaar Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J 1,25. Service-aldeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ranlzrolatioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek.,230301584 - Rabo rek. 101053738. DE DOORBRAAK in de bijna acht jaar oude oorlog tussen Iran en Iraq van maandag lijkt voorname lijk een succes voor de Iraanse parlementsvoor zitter Ali Akbar Hashemi Rafsanjani, bijgenaamd 'de vos'. Rafsanjani, die onlangs door de Iraanse geestelijk leider, ayatollah Ruhollah Khomei ni, ook tot opperbevelhebber werd benoemd, was al ge ruime tijd bezig met voorzich tige pogingen het zelfgekozen diplomatieke isolement van zijn land te doorbreken, toen de Amerikanen de Airbus neerschoten. 'De vos' lijkt met dit inci dent, dat voor zijn politiek verkeerd had kunnen uitpak ken, diplomatiek voordeel te doen. Voor het eerst sinds ze ven jaar vroeg Iran om tus senkomst van de Verenigde Naties, die het jarenlang van partijdigheid had beticht. Het beroep op de Veilig heidsraad was de inzet voor het besluit van Iran na acht jaar bittere strijd resolutie 598 te aanvaarden waarin de Vei ligheidsraad Iran en Iraq op roept de wapens neer te leg gen. Naar schatting een mil joen mensen vonden de dood op het slagveld en in de 'ste denoorlog', waarin beide par tijen eikaars steden bombar deerden. Dan was er nog de 'tankeroorlog', bedoeld om de vijand diep in de schatkist te treffen door hem te beroven van olie-inkomsten. De aanvallen op buiten landse koopvaardijschepen tilden de hele oorlog tevens op internationaal niveau. Wes terse landen zonden oorlogs schepen om de vaarroutes veilig te stellen. Het vlagver toon van de Verenigde Staten viel het meest in het oog, maar ook Nederland was aan wezig met een aantal mijnen vegers. De Golfoorlog kwam in een nieuw stadium terecht, toen de Amerikaanse kruiser 'Vin- cennes' op 3 juli een Iraans burgervliegtuig neerschoot, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. Wie dacht dat hierdoor de oorlog zou es caleren, kwam bedrogen uit. Weliswaar diende Iran bij de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties een aanklacht in tegen de VS en trachtte het de raad tot veroordeling van Washington te brengen, maar toen bleek dat dit niet haal baar was, draaide Iran spoe dig bij en liet het het plan .va ren. Het Iraanse besluit resolu tie 598 te aanvaarden kwam voor vriend en vijand als een volledige verrassing. De door Iran aanvaarde resolutie da teert al van vorig jaar juli. Iraq ging akkoord, maar Iran weigerde omdat het vond dat eerst Iraq als agressor moest worden gebrandmerkt. Daar door kwam maandag het be sluit van Teheran om de reso lutie toch te aanvaarden zeer onverwacht voor zowel vriend als vijand. De ingrijpende koerswijzi ging wordt in de eerste plaats toegeschreven aan de giganti sche verliezen aan mensenle vens en materieel. Daarnaast ook aan de recente nederlagen tegen het Iraakse leger. Iran kan met zijn slecht bewa pende en slecht gemotiveerde infanterie niet op tegen het geavanceerde wapentuig van de Irakezen, die er bovendien niet voor terugdeinzen chemi sche wapens in de strijd te werpen. Ten slotte is de bevolking oorlogsmoe en heeft zij steeds meer moeite om zich in haar dagelijkse levensbehoeften te voorzien. De oorlogsmachine slokt jaarlijks voor circa achttien miljard gulden op. De inflatie wordt geraamd op 100 procent. In de grote steden braken in mei onlusten uit tussen voor- en tegenstanders van voortzetting van de 'op gedrongen oorlog'. Het neerschieten van de Airbus was de beslissende factor om de oorlog te beëin digen, zei Rafsanjani maan dag. Hij is de man die een be gin heeft gemaakt met het doorbreken van het isolement, waarin zijn land verzeild was Een groep theologen vertrekt hier naar het front om Iraanse soldaten bij te staan in hun strijd tegen Iraq. - fótoafp geraakt sinds de gijzeling van Amerikaans ambassadeper soneel in 1979. Iran herstelde onlangs zijn betrekkingen met Frankrijk en Canada, terwijl het ook besprekingen is begonnen met Groot-Brit- tannië. Twee maanden geleden zouden Iraanse politici tevens langs geheime weg hebben getracht om in contact te ko men met Washington. Waar nemers menen dat Rafsanjani al sinds enige jaren streeft naar een verbetering van de betrekkingen met de VS. In 1985 zou hij een belangrijke rol hebben gespeeld bij de vrijlating van vier Ameri kaanse gijzelaars in Bayrut en bij de geheime wapenaan kopen uit de VS die leidden tot de Iran-contra-affaire. De Airbus-kwestie leek twee weken geleden een te genslag voor de door Rafsan jani nagestreefde toenadering tot de de Amerikanen. Het neergeschoten vliegtuig was immers olie op het vuur van de radicale islamieten, die het liefst ten strijde trekken tegen 'de Satan', zoals ze de VS ple gen aan te duiden. Gematigde leiders zoals Rafsanjani wilden de Airbus affaire echter niet gebruiken als excuus om nieuwe Ameri kaanse doelen aan te vallen, waardoor Iran nog meer sym pathie zou verliezen. Na de ramp schreeuwden door de mullah's opgezweepte menig ten anti-Amerikaanse leuzen en even leek de Airbus de om zichtige toenaderingspogin gen van Rafsanjani tot het Westen te torpederen. 'De vos' wist uit de kwestie evenwel politieke munt te slaan. Iran heeft de VN altijd verguisd en beschuldigd van partijdigheid. De Airbus was aanleiding om voor het eerst sinds 1981 de tussenkomst te vragen van de Veiligheids raad. Met de aanklacht maakte Teheran zijn rentree in het internationale forum en bleek het bereid om een wa penstilstand te bespreken en te accepteren. De plotselinge aanvaarding door Iran van de resolutie, waarin de strijdende partijen worden opgeroepen tot een wapenstilstand, heeft volgens waarnemers te maken met de De Iraanse parlementsvoorzitter en opperbevelhebber van het leger Hashemi Rafsanjani. - fotoap gezondheid van Khmomeini (85). Na de dood van de geeste lijk leider, die lijdt aan pros taatkanker, zou het volgens waarnemers voor zijn opvol gers politieke zelfmoord zijn om de Golfoorlog te beëindi gen. Alleen Khomeini heeft nu ook ingestemd met het staakt- het-vuren. Hij zei op radio Teheran dat 'het besluit dode lijker was dan het innemen van vergif'. In het verleden heeft Kho meini herhaaldelijk ver klaard dat de oorlog niet kon worden beëindigd zolang hij in leven zou zijn. „Zodra ik ben heengegaan, mogen jullie doen, zoals jullie goeddunkt", placht hij te zeggen. Rafsanjani zei echter dat het besluit akkoord te gaan met de wapenstilstand de goedkeuring had van Kho meini. Naar in Teheran ver luidt zou Rafsanjani na de reeks nederlagen van de afge lopen maanden de vrije hand hebben gekregen in de vre desonderhandelingen. Voor diplomaten in Tehe ran geldt Rafsanjani, die nu na Khomeini de machtigste man is, als de gedoodverfde politieke opvolger van de ayatollah. Wanneer hij beëin diging van de 'opgedrongen oorlog' op zijn conto weet te schrijven, zal Rafsanjani ze ker aan populariteit winnen onder de bevolking. Hierdoor kan hij zijn positie tegenover zijn radicale rivalen verster ken. De aankondiging dat Iran het staakt-het-vuren aan vaardt, werd eerst gedaan in naam van de militaire opper bevelhebber Rafsanjani. Raf sanjani kon dit echter niét doen zonder de andere leden van de Defensieraad te raad plegen. Blijkbaar heeft hij zijn rivalen binnen deze raad kunnen overtuigen van de noodzaak van een wapenstil stand in de bij de bevolking steeds impopulairder' gewor den oorlog. (ANP) Door Jo Wijnen KITTY DUKAKIS-DICK- SON is een van de sterren van de democratische con ventie in Atlanta. Daar over bestaat geen enkele twijfel meer. Vriend en vijand beschouwen de 51-jarige mevrouw Duka kis als een perfecte 'first lady' en de Amerikaanse pers houdt niet meer op met over haar glimlach, haar kleding, haar manier van optreden en haar uitspraken te berichten. De eerste vergelijkingen met Jacky Kennedy zijn al gemaakt en zelfs serieuze kranten hebben al geschreven dat Kitty Dukakis, in verge lijking met Nancy Reagan, 'veel intensiever, agressiever en intelligenter is.' Kitty Dukakis heeft in ieder geval in ruime mate wat haar man te weinig heeft: warmte, charme en vriende lijkheid. Bovendien houdt ze er een opmerkelijke oprecht heid op na. Die stond haar toe uitvoerig te praten over haar eerste huwelijk en over haar 26 jaar lang durende versla ving aan dieet-pillen. De slanke en goed geconser veerde Kitty Dukakis kleedt zich uitstekend, zonder overi gens opzichtig te zijn, en pre senteert zich met nadruk, zonder zich op te dringen. De vele schrijvers van rod delrubrieken die naar Atlanta zijn getogen om uit te pluizen wat de beroemdheden bezig houdt, hebben al vastgesteld dat de oudere en veel rustiger Barbara Bush - de vrouw van Michael Dukakis' republi keinse tegenstander - het te gen Kitty zal moeten afleg gen. Overigens is de toene mende populariteit van me vrouw Dukakis voor een niet gering deel de vrucht van een nauwkeurig uitgekiende pu bliciteitscampagne. Daarbij hoort vooral het 'Dagboek uit Atlanta' dat me vrouw Dukakis voor het mil joenenblad USA-Today bij houdt. Daarin heeft ze het over allerlei niemandalletjes en kleine gebeurtenissen waarbij ze het gebruik van de 'gewone-mensen-taal' tot De populaire First Lady in spé, Kitty Dukakis, met haar echtgenoot Michael.- fotoap bijna in het absurde door voert. Na haar aankomst in At lanta schreef Kitty Dukakis: „Het wordt voor ons een echte gezinsweek hier in Atlanta. De kinderen zijn er en ook mijn schoenmoeder, mijn va der en mijn zus en haar man. Vanavond dineren we met z'n allen in een Grieks restaurant waarvan de eigenaar een neef van Michael is. Een paar ne ven uit Fort Lauderdale ko men ook." Natuurlijk wordt in het in tussen gretig gelezen dagboek ook de nodige vrouwelijke be wogenheid verwerkt. Zo schreef Kitty (of haar ghostwriter): „Vandaag ont moette ik een Russisch- Joodse refusnik op het vlieg veld, iemand die ik graag wil helpen. Hij heeft kanker en is waarschijnlijk stervende. Ik was zeer geëmotioneerd. Mijn grootouders waren Russische immigranten en deze man was van mijn leeftijd. Ik keek naar hem en dacht: 'Dit zou ik zelf kunnen zijn'. Het was een vreselijke gedachte." Kitty Dukakis heeft het voordeel dat ze uitstekend kan opschieten met Jesse Jacksons vrouw Jacqueline. Die zei: „We roken stiekem wel eens een sigaretje achter de ruggen van onze mannen", Toch is Kitty Dukakis er niet alleen om te glimlachen of om roerende dagboekpassages te schrijven. Ze heeft deel aan de belangrijke beslissingen die haar man neemt. Zo was ze mede-verantwoordelijk voor de keuze van Lloyd Bentsen als 'running-mate' van haar man. De relatie tussen de 66-ja- rige Beryll Ann Bentsen, een voormalig fotomodel, en Kitty Dukakis, die vroeger ooit le rares 'moderne dansen' is ge weest, is uitstekend. De beide dames geven elkaar uitvoe rige complimenten en verze keren het Amerikaanse volk dat politiek weliswaar be langrijk is, maar dat het gezin en de kinderen boven alles staan. De beide dames hebben uitstekend begrepen wat het miljoenenpubliek wil horen en wat goed is voor de poli tieke opmars van hun beider echtvrienden. Van onze Haagse redactie pgN HAAG - De PvdA- fractie vraagt premier Lub- ugrs of minister Van Eeke- ten (Defensie) terecht be daar aantekent tegen de bezuiniging van ƒ40 mil joen. ng pvdA-kamerleden Meijer en Wöltgens willen bovendien opheldering over het begro- yngsakkoord voor 1989 dat het kabinet zaterdag sloot. Vice-fractievoorzitter Meijer en c nam van bers Ond voor van stek stijg Eek< begi Uillaii Vooral op plaatsen met veel verke vormt de luchtverontreiniging lcoolstofmonoxide in toenemende i De grenswaarden worden wel iswaar nog niet overschreden, maar maatregelen zijn nodig om de komende jaren aan de nonnen te kunnen voldoen. Dit meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (RIVM). Uit het verslag van het Landelijk Meetnet Luchtkwaliteit over 1987 blijkt dat de concentratie stikstofoxiden in de lucht, waar voornamelijk het autoverkeer voor verantwoor delijk is, sinds 1980 in de steden aanzienlijk is toegenomen. Dit Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Hogescholen mogen studenten niet dwin gen tot het betalen van bij dragen voor extra voorzie ningen (dictaten, kopiëren) of van de kosten verbonden aan inschrijving en selectie. Een student hoeft alleen maar het wettelijk vastgestelde col legegeld te voldoen om aan de hbo-studie te kunnen begin nen. Dat schrijft minister Deet- man (Onderwijs) in antwoord op vragen van het PvdA-Ka- merlid Netelenbos. Uit onderzoek van het minis terie is gebleken dat nagenoeg alle hogescholen studenten kosten van extra voorzienin gen, variërend van 150 tot meer dan ƒ300, in rekening brengen. Die bedragen zijn meestal niet uitgewerkt. Bo vendien wordt studenten niet duidelijk gemaakt dat ze, als ze van de aangeboden diensten geen gebruik willen maken, niet hoeven te betalen. is vi van ontw geeft met den 1 centi toom duid zelfd met 1 van noxit De xyde raffi en ft van rook] der. de u bijdr zure dani Da| nog Nede maar plaag nigdt len, DDR de gelde kele den. 1 xide was RIVfl wikk renz De van trekk de ni geen volks conce hoog Voor breng gewa ozont breng waar joeng VRIJWILLIGERSWERK is een van de sleutelwoor den in de Zorgzame Sa menleving. Het heeft al leen een bittere smaak voor wie zijn of haar baan door bezuinigingen ziet verdwijnen. Het door bewindslieden ha meren op overdracht van ta ken aan vrijwilligers, in het kielzog van enorme bezuini gen, heeft er een negatieve klank aan gegeven. Doodzonde. Want (Gal- jaard:) waarom zou vrijwilli gerswerk geen bevrediging mogen geven. En (Oostlan- der:) moet je dan alles verta len in geld? Het is ook niet eerlijk, dat de goeroes van de Zorgzame Samenleving net doen of zij de vrijwilliger herontdekt hebben. Als 'reddende enge len, voortrekkers, dragers van het sociale elan'. Alsof zij het buskruit opnieuw hebben uit gevonden. Ons land kent al DOOR RINZE BRANDSMA bijna 500 vrijwillige hulp diensten met samen zo'n 23.000 vrijwilligers. In en om het huishouden, klussen, ver voer, bezoekwerk, hulp aan huis bij mensen met een ziek te, een handicap, ouderdom. Stervensbegeleiding, SOS- centrales, Aids-buddies: alles uit de burgers, uit de samen leving zelf gekomen en niet door oproepen van de over heid. Internationale vergelijking wees uit dat Nederland al meer dan waar ook in Europa voor zijn buren en naasten zorgt. Puur vrijwillig. Zorg zaam. Uit onderzoek bleek dat een kwart van de 65-plussers eni gerlei vorm van hulp nodig heeft. Maar van deze groep krijgt 90 géén hulp. Van de genen die wel hulp krijgen is die voor de helft professioneel en betaald (gezinsverzorging, wijkverpleging) en voor de helft vrijwillig (zorgzame fa milie, buren, vrienden, inwo nende gezinsleden). Zó somber is het beeld dus ook niet. Wij hoeven niet te doen, alsof sociale solidariteit niet (meer) bestaat. Intussen zouden samenle ving en overheid wél wat mo gen sleutelen aan de waarde ring van de vrijwilliger. Wij zien vrijwilligerswerk nog veel te vaak als 'tweederangs'. Werk zonder aanzien, juist ook omdat het niet betaald wordt. Dat is ook al niet eer lijk, maar daarover later. Volgens cultuurfilosofen moeten vrijwilligers en her boren zorgzaamheid zoveel taken overnemen, omdat (Galjaard:) de overheid 'moe is geworden van de eisen die de samenleving blijft stellen'. Sommigen spreken van een afbraak. CDA-brein drs. Oostlander gelooft niet dat de bezuinigin gen werkelijk veel afbreken. „De oudere generatie is niet ontevreden. Er is ook geen dreiging dat bijvoorbeeld de AOW onbetaalbaar wordt. Bankiers verzekeren ons dat je daarvoor niet bang hoeft te zijn. Het moet alleen eenvou diger, goedkoper, met meer inzet van de burgers zelf. An ders wordt de zorg te duur. Wij moeten de stijgende kos ten in de klauw houden." Ja, dank je de koekoek, rea geert directeur sociale dienst (Leeuwarden) Jan de Boer; het beleid van bezuinigingen leidt wel degelijk tot een af braak en een neergang. „Als ik in de bestanden kijk dan zie ik dat de armoede terug is van weggeweest. Het gaat weer net als 30 jaar geleden, van ouders op kinderen. Net als vroeger zijn armoede en kansloosheid overdraagbaar, van de ene generatie op de an dere." De Boer voorspelt geen zonnige Zorgzame Samenle ving waarin alles weer goed komt, maar 'rooftochten naar de goudkust door mensen die aan de andere kant van de streep staan'. „Proletarisch winkelen, uw recht is het onze niet. Net als vroeger is er dan weer een kleine bovenlaag die profiteert en de massa's met geweld onder de duim moet houden." Eerlijke verdeling van werk - via een baan én vrij willig - en een afbreken van de scheiding betaald/ niet be taald kan dat spookachtig toekomstvisioen helpen voor komen. Galjaard: „Jongeren, die los willen komen van het doemdenken, moeten een per spectief krijgen." Een nieuw ethisch reveil? Oostlander: „Er zit een moreel appel in, jazeker." Maar wat kan Zorgzame Samenleving concreet beteke nen? Bijvoorbeeld burenhulp. Noaberschap, zo heette dat in plattelands-gemeenschappen in het oosten. Is het uitgestor ven in de verstedelijking? Als u achteraf hoort, dat uw buurman een paar weken ziek thuis lag, trekt u zich dat aan? Akkoord, die buren hou den zélf de contacten wat af. Ze redden zichzelf wel, of hebben familie vlakbij. Maar durven wij elkaar nog wel wat te vragen, een beroep op elkaar te doen? Een bood schap doen is een kleine in vestering. Hulp durven vragen en aanbieden leidt niet meteen tot een betere wereld. Maar zorgzaamheid maakt het le ven met elkaar wel stukken aangenamer. Met of zonder dat pannetje soep voor de zieke buurman. Misschien heeft 'ie wel liever een borrel. Of een babbel als menselijke opkikker. Dit is de derde aflevering van een serie over de 'Zorgzame Samen leving*. Morgen de individualise ring als wapen. "ER JAAR geleden tijdens de Nationale tratische Partij in San Francisco, vroec tangers om geduld uit te oefenen. Zij Hen, maar eens zou het moment er zijr ot presidentskandidaat zouden kiezen. De dromen van Jesse Jackson zijn i eravond werd in Atlanta Michael Dukak tentskandidaat. Zelfs het vice-presiden 'oor Jesse Jackson. In een eerder sti l'ote woede van de zwarte dominee - Us running-mate aangewezen. Het klinkt paradoxaal maar die vooi lang van zaken heeft hem niet aan pol 3n. Het tegenovergestelde is eerder hl Jeverfde Jackson heeft de situatie maxii Dukakis kan niet buiten de steun van 1 volgelingen van Jackson. Zonder de2 underheden is hij kansloos in zijn strij ttetde Republikeinse kandidaat George Daarom ook was een vredespact voc tecratische Conventie van enorm chrik over de afgang van Walter Mond ®uen de kandidaat van een verdeelde p ira'en nog stevig in. Er ging bij wijze v; erlichting door de mensenmassa's in «lanta, toen Jesse Jackson zich in e «enter Dukakis schaarde en 'eenheid' ir De extra debatten die voor de aanva ]®t probleem Jackson werden gewijd p «stuur - Jackson-aanhanger Brown oorzitter worden benoemd - geven «n veel moeite heeft getroost om Jac e krijgen. Dat gegroeide respect voor de politi ar|s nauwelijks tot uitdrukking in het v ezingsprogramma. De onstuimigheid optreden van Jackson, is terug te aanse begrippen tamelijk radicale mat h ?an toegeven zou het gros van d rikken. De aanhangers van de veel in geslaagd om Jackson van die risici e 'ans van Jackson zien het 'vredes lis alom verraad aan hun principes. Zij blijvi ïin ,wordt gezien als de opvolger var én h dominee Martin Luther King. H n dat er in Amerika ook voor de mini nappij toekomst is. Zij laten zich c Cae Jackson ook niet. Hij gelooft onv 'our voor over vier jaar.

de Stem | 1988 | | pagina 2