Thomaes wil sporthal in Breskens Keurig gepoetst in de rij ZEELAND HEEFT LAST VAN DALING VAN DE DOLLARKOERS ...tussen de koeien... Moerschanswijk wordt geplaagd door vandalisme Campings Hontenisse betalen belasting niet FOHSv. DORST b.v. I OOSTBURG - De Oost- burgse WD-wethouder J. Thomaes wil het geld dat de verkoop van het Ledelthea- ter oplevert, reserveren voor de bouw van een sport hal in Breskens. Nieuw-Namen, Kieldrecht en Prosperpolder staan op speelkaarten AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER DONDERDAG 21 JULI 1988 'OPBRENGST VAN VERKOOP LEDELTHEATER RESERVEREN' {middelburg - Het aantal werklozen in [zeeland is toegenomen. In juni waren er in ver gelijking met mei 788 [personen meer zonder Iwerk. lïetaal Walcheren Prognoses Prognose Oranje Schapen FOUT KAN VEEL GELD KOSTEN Strandtocht in Vlissingen Oisterwijk (N.Br.) Woonwinkelcentrum INSAID Heusdensebaan 50 /la i/m za 10.00 tor 17.30 uur Vr. koopavpnij an een nieuwe keuken te kapen. i Almal keukenboek. Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031 APK-keuring alle merken DE STEM VAN ZEELAND V® onze verslaggever I Thomaes is, als enig Oostburgs collegelid, fel gekant tegen een uitbreiding van het multifunc tionele centrum 'Den Hoekzak' met een grote toneelzaal en aanverwante faciliteiten zoals kleedkamers, een foyer en een I garderobe. Deze uitbreiding zou, in de ogen van een meerderheid van I het Oostburgse gemeentebe stuur, het verlies van het Le- deltheater moeten compense ren. Thomaes is van mening dat met bescheiden middelen-hij denkt dan aan hooguit twee ton-binnen 'Den Hoekzak' een theatervoorziening op maat ge schapen kan worden. „In de huidige grote zaal kunnen ze ker tweehonderd mensen en het lijkt mij goed mogelijk dat binnen het huidige gebouw dusdanige maatregelen getrof fen kunnen worden om een theatervoorziening te maken. Oostburg heeft echt geen zaal voor vele honderden mensen nodig," aldus Thomaes. De wethouder wil na een eventuele verkoop van het Le- del aan de Rabo-bank het res tant aan financiën uit de ver koop reserveren voor een 'sporthalachtige voorziening' in de kern Breskens. „Verschil lende politieke partijen hebben zich in het recente verleden veelvuldig uitgesproken voor een dergelijke voorziening. Al leen is tot op heden toe geen en kele verkiezingsbelofte nage komen. Ook de WD heeft zich tijdens de laatste verkiezing uitgesproken voor de realisatie van een sportvoorziening in Breskens binnen het bestek van deze zittingsperiode. Per soonlijk wil ik die gedane be lofte nakomen," benadrukte Thomaes gisteren. De wethouder wil dan ook dat na de zomervakantie het overleg tussen gemeentebe stuur en een aantal recreatie- ondernemers over een moge lijke totstandkoming van een elk-weer-voorziening aan de kust weer nieuw leven ingebla zen wordt. „De sporthal in Breskens, waar nu al 4,5 ton voor gereser veerd is, zou door de gemeente gebouwd moeten worden. De exploitatie van de hal zou door het bedrijfsleven opgepakt moeten worden. Vandaar dat T27 het overleg met de recreatie- ondernemer hervat moet wor den," stelde hij. Levert de verkoop van het Ledel net zoveel op als de ge meente er enkele jaren geleden bij de aankoop voor moest neertellen - ruim 5 ton-dan gelooft Thomaes dat de sport hal in het vissersplaatsje daad werkelijk gerealiseerd kan worden. „Het zou een prima voorzie ning kunnen worden als de ex- ploiatie een beetje te regelen valt, niet alleen voor de mensen uit Breskens, maar ook voor de toeristen, die nu vaak met slecht weer niet weten waar ze naar toe kunnen," aldus Tho maes. ZIE OOK ZEELAND 3 Werkloosheid is gestegen I Van onze verslaggever r meldden zich in totaal I93 nieuwe mensen voor i arbeidsmarkt. Maar 11605 slaagden erin daad werkelijk aan de slag te I komen. IJuni is elke jaar de maand I waarin het aantal schoolverla- Iters flink toeneemt. Dat blijkt luit het cijfer aan het eind van ■juni dat tweemaal zo hoog lag I als eind mei. Vorig jaar viel de piek in de I instroom van schoolverlaters Iin juli. Kennelijk hebben de I meeste schoolverlaters zich in ljuni al laten inschrijven. Daar- Inaast is het aantal schoolverla- lters dit j aar groter dan in 1987. De grootste stijging van de werkloosheid bij de mannen is te vinden onder het metaalbe- werkend personeel. Verder doet de invloed van het seizoen zich nog gelden in positieve zin, er is een daling te constateren In de sectoren landbouw- en horecapersoneel. De stijging onder het aantal werkloze vrouwen wordt jvooral veroorzaakt door het vrouwelijk kantoorpersoneel. Ook bij de vrouwen is een da ling te constateren onder het horecapersoneel. De werkloosheidsontwikkelin- per gewest of rayon laten |in Zeeland zowel dalingen als stijgingen zien. Het gewest Walcheren springt er zowel bij mannen als bij de vrouwen jait: het werkloosheidspercen tage is in beide gevallen hoger dan het provinciaal gemiddel- pen met een schitterend ord jmatisch bezoek te ontvangen man over boord echter. Wilt U als rzoek of een ander paartjes eens e Stem. s In ën stuur deze op naar )0 VB Breda, (postzegel niet nodig)I; De Zeeuwse economie (en werkgelegenheid) heeft zich de laatste 25 jaar gunstig ontwik keld. Sinds een aantal jaren heeft Zeeland het laagste per centage werklozen van Neder land. Het afgelopen jaar echter neemt de werkloosheid in de Provincie toe, terwijl die lande- iknog steeds (licht) daalt. Dit staat te lezen in een gis teren gepubliceerde nota van Je provincie. Volgens het staf bureau economische ontwikke- Pjng en datavoorziening heeft inland te kampen met onder meer de gevolgen van de daling pan de dollarkoers (van de to- |tele produktie wordt bijna de helft geëxporteerd), de harde |ulden (waardoor de interna- uonale concurrentiepositie verslechterd), het einde van de Industriële groei in de provin- Cle en het achterblijven in de ^groeisector 'zakelijke dienst- "erlening'. IVolgens de nota zal een groei |»an de werkgelegenheid van [Zeeland gezocht moeten wor pen in de dienstensectoren, waarbij onder meer gewezen Wordt op recreatie en toerisme. v°'gens prognoses, gebaseerd PP berekeningen van het Cen traal Plan Bureau, zou de kerkgelegenheid in Zeeland in P Periode 1988-1992 met 2300 rbeidsjaren kunnen toene men, een groei van een half Focent. A r3 4 5 6 7 10 11 12 13 14 \6 17 18 19 20 21 72 23 24 25 26 27 28 29 30 31 EEN keer per j aar is het Ledelplein in Oostburg hèt domein voor de vee fokkers. Eén grote open luchtstal voor bijna drie honderd stuks vee, keurig gepoetst om indruk te maken op de keurmees ters die in kraakheldere witte j assen het vee van alle kanten bekijken. Op de vingers gekeken door duizenden toeristen die verschrikt opzij springen als een stier de dranghek ken op hun sterkte be proeft. Met open mond kijken ze naar het vetvee. In de volksmond de dik- billen, maar door keur meester J. Maris uit Grijpskerke aangeduid als luxe-vee. Een dagje uit voor de boeren uit de streek die enthousiast tekst en uitleg geven als een stedeling wat weten wil over de keuringen. Door Romain van Damme HIJ was er al om zes uur, 's ochtends. Peter Ophof uit Eindhoven, op vakantie in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Gewapend met een fototoe stel had hij in alle vroegte camping 'Wildhof' in Retran- chement achter zich gelaten. „Ik heb dit nog nooit gezien. Het leek me leuk zo'n evene ment eens vanaf het begin mee te maken. Schitterend om te zien. De wagens die aankomen, het vee dat naar buiten moet. Man, dat kostte soms de nodige moeite. Daar, die dikke stier, die moesten ze met vier man uit de wagen halen. Wat ik verder doe? Af en toe een praatje met de boe ren en ik heb zoveel mogelijk foto's gemaakt. Leuk voor la ter". Het is negen uur. Een half uur voor de officiële opening en het begin van de keurin gen. Vandaar dat er op het Ledelplein nog driftig ge poetst wordt. Eerst met de waterspuit, dan een beetje brandspiritus op een doek en wrijven. Soms tot twee keer toe. Want er zijn nou eenmaal koeien die zich nergens iets van aantrekken en rustig de staart omhoog doen. Kan er weer gepoetst worden. Een toerist tussen de schapen Dikbillen, luxe-vee' - FOTO'S WIMKOOYMA»- Ook Bram Dekker uit Water landkerkje is druk in de weer. Het is de eerste keer dat hij met koeien op de veemarkt staat. „We melken thuis al 20, 25 jaar. Vroeger ben ik wel eens met de buurman meege- weest. Om te helpen. Op deze manier hoor je eens wat van elkaar, je leert bepaalde din gen. Er zijn wel beoordelings cursussen. Dan leer je hoe je een koe moet bekijken, waar je op moet letten. Maar die cursussen zijn aan de over kant. Hier in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er niet zoveel veeboeren. Zo'n dag als deze is best gezellig. Laatst was er een dag in Kloosterzande, op een wei land. Dan zie je niet zoveel mensen. De toeristen die hier naar de markt komen, lopen ook eens langs de dieren". Ze houden in als ze de hoek met het vetvee naderen. Daar staan wat kilo's vlees. Of lig gen. Wellicht de routiniers onder het vee die weten hoe vermoeiend een dagje Oost burg kan zijn. Tussen de rijen door lopen de keurmeesters. Witte slagersj assen aan, een groen strikje op de revers. Een van hen is J. Maris uit Grijpskerke. Hij keurt al der tigjaar. Voornamelijk vet- en jongvee. „Waar wij naar kij ken? Naar de lijn. Er moet sprake zij n van een mooie ge strekte lijn. De billen moeten goed achteruit staan, de voor kant breed en diep. Dat is wel het voornaamste waarop we letten bij het luxe-vee. Want zo noemen we dit". Aan de andere kant van het plein stapt Gerrit den Hamer trots een van de twee keur- ringen uit. In zijn kielzog de stier Paula's Magie, goed voor een eerste prijs, IC. „Je hebt een eerste, tweede, derde prijs. Als je nou drie stieren hebt die elkaar weinig ontlo pen, goed zijn voor een eerste prijs, wordt er gewerkt met a, b en c. Bij de eerste hoort een oranje lintje. Die lintjes wor den aan de staart gebonden. Als je straks bij een boer veel koeien met oranje lintjes ziet staan, weet je dat ie goed vee heeft". Het publiek krijgt inmid dels deskundige uitleg van een van de twee keurmeesters die er in iedere ring rondlo pen. W. Vijverberg uit het Schouwse Ouwerkerk be mand samen met J. Verhoeff uit Poortugaal een van die ringen. „We leggen het pu bliek uit waar we naar kij ken. Om welke categorie het r gaat, er zijn dertig categoriën. We bekijken het exterieur, de bouw, de kop, de voorhand en de stand van de benen. En bij de koeien natuurlijk de uiers. Dat is heel belangrijk, de uiers moeten sterk zijn". Keurmeester J. Maris bekijkt het eerstejaars vetvee. Ze helpen elkaar allemaal. Op weg naar de ring vraagt een boer aan Gerrit of hij een vaars wil halen. En Gerrit gaat meteen. Overigens is het niet altijd even gemakkelijk koe of stier de ring in te krij gen. Niet gewend aan zoveel drukte zijn er beesten die wel eens de verkeerde kant op gaan. Zo besluit een stevige stier pas te stoppen als hij de ingang van het het belasting kantoor in het oog krijgt en stuiven verderop de toe schouwers uiteen als een dik- bil de krachten wil meten met zijn begeleiders. Dergelijke taferelen zijn niet te zien op het parkeerter rein voor het multifunctio neel complex De Hoekzak. Daar staan de schapen. Gei ten zijn er deze keer niet. Die mochten in verband met de zwoegerziekte niet naar Oostburg. „De zwoegerziekte is een virus in de longen", legt schapenfokker Calon uit Nummer Een uit. „Die ziekte is heel moeilijk te bestrijden omdat het virus op verschil lende manieren overgedragen wordt. Alle schapen die je hier ziet zijn zwoegervrij De zweetdruppeltjes staan op zijn voorhoofd. Dat komt omdat hij pal voor de keuring twee eenjarige rammen nog een laatste keer inspecteert. Van meewerken hebben de Texelaars niet gehoord. Van daar dat Calon alle moeite moet doen om de schapen in bedwang te houden. Van een ram weet hij al dat het niet door de keuring komt. „Nee, kijk maar. Dat rammetje heeft achter een van zijn voorpoten een knikje. Dat mag dus niet. Het moet van voor en achter gelijk zijn. Wel, laat het me zo zeggen. Als de kop eraf is, mag je geen verschil zien tussen voor en achterkant". Van onze correspondent HULST - Vandalen hebben in de nacht van dinsdag op woens dag toegeslagen in de Hulsterse Moer schanswijk. Bij de rijkspolitie in Hulst bereikten gisteren ruim twintig aangiften van vernielingen van uiteen lopende aard. Een groot aantal deurbellen moest het daarbij het ontgelden. Verder wer den van enkele gepar- keerdstaande auto's de kentekenplaten en type aanduidingen afgehaald. Een in de wijk gepar- keerdstaande auto van de gemeente Hulst werd ontdaan van het zwaai licht en een buitenspie gel. Ook in een werkkeet van de dienst openbare werken werd ingebro ken. Volgens de politie moet het een en ander zijn ge beurd in de vroege mor genuren. Omstreeks vijf uur gisterochtend was iemand uit zijn slaap ge wekt doordat hij gelui den hoorde bij de uitrit van de woning. De rijkspolitie ver zoekt een ieder die om die tijd of kort daarvoor iets verdachts heeft bemerkt contact met haar op te nemen. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De drie campings in de gemeente Hontenisse weigeren de toeristenbelasting te betalen die dit jaar zou worden ingevoerd.Tot nu toe heeft geen van de drie campings het verplichte kwartje per overnachting aan de kampeerders doorberekend en ze zijn dat dit jaar ook niet meer van plan. De campings menen sterk in de schoenen te staan omdat de ge meente, zo zeggen ze, hen nooit heeft laten weten dat ze dit jaar toeristenbelasting aan hun gasten moesten doorberekenen. Bovendien zouden de campings de speciaal door de gemeente vervaardigde formulieren nooit hebben gekregen. Inmiddels hebben twee cam pings een met deze argumenten omkleed bezwaarschift op het gemeentehuis gedeponeerd te gen de voorlopige aanslag die hen is opgelegd. Een derde be zwaarschrift is op komst. Loco-burgemeester P. Mangnus heeft deze week een ambtelijk onderzoek gelast naar de hele kwestie. „Ik ga er voorlopig vanuit dat alles goed is afgewerkt. Maar als de cam pinghouders gelijk hebben en inderdaad niets hebben gekre gen, dan zou dat wel eens een voor de gemeente duur foutje kunnen zijn", aldus Mangnus. Omdat het recreatiecentrum De Vogel de grootste camping heeft moet daar het diepst in de beurs worden getast. „Wij heb ben een aanslag gekregen van 25.000 gulden", zegt eigenaar G. van de Bosch. „Belachelijk. De gemeente heeft ons nooit op de hoogte gebracht van de invoe ring van de toeristenbelasting. We hebben het uit de krant ge lezen, maar officieel weten we nergens van". Voor De Vogel, en in grote mate ook voor de Zeemeeuw en de Mussenist, geldt dat de meeste kampeerders ver voor uit reserveren en afrekenen. „Met onze vaste gasten is voor 15 december het contract al ge sloten en is er een prijs afge sproken", stelt Van de Bosch. VLISSINGEN - Wandelsport vereniging De Vrolijke Tippe laars in Vlissingen houdt 6 augustus de tweede Duin- en Strandtocht over afstanden tussen vijf en twintig kilome ter. Het startbureau is geves tigd in strandpaviljoen De Ka- novijer aan de Burgemeester Van Woelderenlaan. Er kan gestart worden tus sen 10.00 en 14.00 uur. „Die zien me al aankomen met het verhaal dat er nu plotseling nog een bedrag aan toeristen belasting bij moet. En dan de kampeerders die we hier tot nu toe al gehad hebben. Hoe moet ik nog aan dat geld geraken? Hoe kunnen we nou betalen wat we niet ontvangen heb ben? Als het nou nog teveel moeite is om ons iets te laten weten, geloof ik het verder ook wel". De speciale formulieren die de gemeenteraad heeft vastge steld en waarop de overnach tingen moeten worden bijge houden, heeft Van de Bosch ook nog niet gezien. „Het enige wat ik heb gezien is iemand van de gemeente die hier de ca ravans kwam tellen. Maar het is natuurlijk volslagen onzin nig om aan de hand daarvan een aanslag te sturen". Van de Bosch is, evenals zijn twee col lega's, niet van plan te betalen. „Als het moet vechten we het uit tot bij de rechter en ik denk dat we dan zeker in het gelijk worden gesteld". Voor loco-burgemeester P. Mangnus is de situatie op dit moment nog onduidelijk. Im mers, de ambtenaren die de toeristenbelasting behandelen zijn op vakantie. „Het is voor zover ik weet wel altijd de be doeling geweest om de cam pings op de hoogte te stellen. Maar de zaak wordt nu uitge zocht, het dossier gelicht. We gaan uitzoeken wat nu wel en wat ze niet hebben gekregen. Als inderdaad blijkt dat een en ander vergeten is, dan hebben de campinghouders wel ergens gelijk met hun bezwaar". Mangnus wijst erop dat de invoering van de toeristenbe lasting juist, om de camping houders meer tijd te geven, al een jaar is uitgesteld. Eerst zou de invoering al vorig jaar plaatsvinden. „Het is natuur lijk niet zo dat het met de toe ristenbelasting hetzelfde is ge gaan als met de WIR. Er is ge noeg bonje over geweest. De campinghouders konden weten dat de belasting dit jaar afge dragen moet worden". De loco- burgemeester hoopt volgende week meer duidelijkheid te hebben, als naar verwachting dan het ambtelijk onderzoek is afgerond. Van onze correspondent KIELDRECHT - Het pronkstuk van de Kiel- drechtse Verzamelaars vrienden, een spel kaarten, is vers van de pers. Het kaartspel draagt afbeeldin-' gen van oude postkaaren van Kieldrecht, Prosperpol der en Nieuw-Namen. Er zijn ook drie met de hand getekende jokers. Deze vor men de blikvangers tussen de 52 andere, goed ver zorgde kaarten. De eerste joker houdt fier een embleem in de hand met daarop een vissersvaartuig. Eens was dit een typerend beeld voor Kieldrecht, dat toen een eigen haventje had met de bekende vissersvloot en de vele visleurders. De tweede joker toont een afbeelding van drie trekpaar den, weer kenmerkend voor Kieldrecht, bekend als land- bouwgemeente. Joker nummer drie toont het typische Kiel- drechtse kreekhuisje, symbool van het natuurreservaat De Grote Geule. Het kaartspel en is te ver krijgen op de maandelijkse ruildagen van de Kieldrechtse Verzamelaarsvrienden. Ook liet de Kieldrechtse Ver zamelaarsvrienden een inge kaderde compositie van de 52 speelkaarten en drie jokers maken. Dit werk van 75 bij 57 centimeter is alleen te krijgen op bestelling. Deze compositite is uniek, daar het gaat om een beperkte en genummerde uit gave.

de Stem | 1988 | | pagina 11