fEST-ZEEUWSCH-VLAANDE REN EN SCHOUWEN PROEFGEBIED Informatiepaal met 'Zeeland-zien-systeem' 'Pistoolhelden' voor de rechtbank beperkt en nieuw Breskens echtpaar 65 jaar getrouwd \GEN STOP Bl^ ONZE SHOWROOM van 'CADZAND WORDT OP DEN DUUR WEL DE BADPLAATS VAN DE PALEN' Nieuwe veedrinkput bij Zuiddorpe Reconstructie Castellum Aardenburg goedkoper Vrijspraak dronken Sassenaar AXELAAR WEEK GEVANGENIS IN VOOR BEDREIGEN PZEM-ERS OOSTBURG MIDDEL BURG - De rijkspolitie van West-Zeeuwsch-Vlaande ren en Schouwen-Duive- land heeft een nieuw wapen in de strijd tegen de 'vakan tie-overlast'. ZEILEN Bacterievuur is redelijk goed onder bedwang SCHAKEN .3 van de KNWU de verte voordigers van deze beiar ;roep, die werkt met ruii amateurs en dames v< t gehouden van zijn be vorming. BV AS houdt zijn bezw, tegen de voorkeursposjtj de nationale amateurselec waar in het nieuwe jaa een keurgroep van de da bij zal komen. t)e ama sponsors zijn niet beduch de concurrentie, wel voo •rotere mogelijkheden di ationale coaches hebben bi lantrekken van jonge ama en dames. Daar namelijk itomatisch startrecht aai onden in het national pioenschap en een aan bare voorkeursbehande bij de samenstelling van ;en, die Nederland verte- 'oordigen in het buiten Alle Toyota modellen in voorraad! jteeds grote keus uit ±100 „First Class" occasions r\ d C H'i Meer k,asse min,der kosten Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VAN ZEELAND WOENSDAG 20 JULI 1988 T27 Boete onmiddellijk betalen schoven eerste thuiswedstrijd in dj lag 24 augustus tegen M istus tegen Volendam. net de Maastrichtse club e sdag 21 september. Op a, waar het deelneemt aaw Van onze verslaggevers Met het uitbreiden van de trans actiezaken (het onmiddellijk be talen van een boete) is de moge lijkheid tot het zogenaamde lik- op-stuk-beleid vergroot. De uitbreiding geldt voor de maanden juli en augustus. Openbare dronken schap, baldadigheid, overtredingen van de zedelij kheidswetgeving (uri neren op straat e.d.) en van milieu- en kampeerwetgeving kunnen aanlei ding zijn tot het opleggen van boetes die onmiddellijk betaald moeten wor den. Dit nieuwe wapen in de strijd tegen bepaalde soorten overlast, die zich vooral voordoen in het vakantiesei zoen, is op Schouwen al diverse keren toegepast maar in West-Zeeuwsch- Vlaanderen nog niet. „Wij hebben het nog niet nodig gehad", zegt de Oost- burgse groepscommandant G. Doosje. „Het is ook erg rustig in de streek op dit moment". Hoofdofficier van justitie mr. J. Huijgen sprak van 'bemoedigende' berichten uit Schouwen. „Als Open baar Ministerie dragen wij ook graag ons steentje bij om het vakantiesei zoen zo goed mogelijk te laten verlo pen. Het is een prima mogelijkheid, die past in het samenspel van preven tie en extra-politiemensen in be paalde gebieden". Het uitgebreide transactiesysteem is niet uniek voor Nederland. Vooral in Valkenburg (L), waar Zeeuwse po litiemensen zijn wezen kijken, wordt het toegepast. Het feit dat men direct in de porte monnee moet tasten werkt preventief. Een avondje stappen kan dan negen tientjes duurder worden.Een vol gende keer kijkt men wat beter uit, zo is de ervaring. Heeft de overtreder geen geld bij zich dan krijgt hij een acceptgiro mee die binnen acht dagen betaald moet zijn. Het systeem is wel met diverse waarborgen omkleed. Zo kan alleen een hulpofficier van justitie bepalen of er direct een boete betaald moet worden en niet de optredende verba lisanten. Daarnaast moet uitvoerig gerapporteerd worden aan het Open baar Ministerie. „Het gaat om de klei ne, maar vervelende zaken, zoals het plassen in brievenbussen. Heel irri tant voor het slachtoffer", zegt Huij gen. „Het systeem sprak ons wel aan. Justitie maalt wel zeer fijn, maar dikwijls erg langzaam. Nu worden mensen direct geconfronteerd met hun wandaden. Daarnaast zijn wij ook altijd in voor snelrecht als dit no dig is bij de wat zwaardere zaken", aldus Huijgen. In september worden de ervarin gen van beide politiegroepen bespro ken. Dan moet blijken of het systeem ook in Zeeland goed werkt en zonodig volgend jaar in de hele provincie moet worden ingevoerd. rfkampioen dse plankzeiler Wim Optenj itserland de Europese titel zwaargewicht uit Krops-1 ij de dames werd de veer-| zij k derde. d Australië oefenwedstrijden heeft hel g in Canberra met 3-2 (2- onnen. andenploegen (Zuid-Korei frontatie met een elftal dal] Seoul niet in het vaandf coach Hans Jorritsma een; Iers te doen dan gewoonlijk, jerra sterker dan de t< nert en Floris-Jan Bovelan- orte hoekslagen kwam Jong terug tot 2-2. Taco van de naar Nederland ging. ander; Smeekes, Kooijman i Schlatmann, Robert Delissenij gesteld van de Utrechtse arrond «ft Real Sranang in het onl dat de voetbalclub tegen dé g teruggezet naar de vieri )e algemene tuchtcommissii ekomen, nadat Sranang her] in aanraking was gekomei ;t vorige seizoen uit de com- Nieuw Loosdrechtse zeilweek Jitslagen vierde dag: star: Douze (De Bilt), 2. In der Mau Breukeier veen). 470: 1. Vanen Eemnes), 2. Verbrakel (Houten 7inn: Van Hellemond (Hilver urn), 2. Kruijer (Nieuwer Ter Aar). FD: 1. Otto (Woudenberg! Schuiling (Utrecht). Laser: De Jong (De Bilt), 2. Kalffs (Dit nen). Van onze verslaggever GOES - Drastische maatre gelen in voorgaande jaren en een meidoorn-onder houdsplicht in het openbaar groen in bepaalde gebieden hebben het gevreesde bac terievuur dit jaar binnen de perken kunnen houden. De onderhoudsplicht gold dit jaar voor geheel Tholen en voor grote delen van Zuid-Beve land. Die gebieden zijn aange wezen omdat daar ter plekke veel fruitteelt plaatsvindt. Die streken waren altijd slachtof fer van de bacterievuur-epide- mie. Alleen heeft de Plantenziek- tekundige Dienst in Goes veel meldingen van peretelers ge had. In deze fruitsoort is rede lijk veel bacterievuur aange troffen. Veel knip- en snoei- werk aan deze fruitbomen was het gevolg. „Wij hebben het bacterie vuur redelijk onder de knie weten te houden", aldus G. van der Made van de Plantenziek- tekundige Dienst. „Wij zijn nu niet meer bang voor grote ram pen, hoewel je dat met een bac terie niet altijd voor honderd procent weet". Sporen van het bacterievuur zijn altijd in de natuur aanwe zig. Ze weten dikwijls in de bo men door te dringen na een ha gelbui, wanneer wondjes aan de bomen zijn toegebracht. Ook de bloeiperiode maakt fruitbo men kwetsbaar. „De peren hebben dit jaar vrij laat gebloeid en mogelijk was dit net een periode waarin de bacterie wat harder toe sloeg. Een andere verklaring heb ik er niet voor", zegt Van der Made. Van onze correspondent CADZAND - Burgemees ter J. Kruize van de ge meente Oostburg mocht gisteren als eerste gebruik maken van de publieks- terminal van het 'Zeeland zien-systeem'. Nadat eer der op de dag er een in Vlissingen in gebruik was genomen, betekent dit de tweede publieks-terminal in de provincie. Via een beeldscherm, ge plaatst voor de Cadzandse winkelgalerij, kunnen nu de toeristen 24 uur per dag in formatie inwinnen op allerlei gebied. Door een grilden in het apparaat te werpen ko men 6500 pagina's informatie vrij. Burgemeester Kruize was de eerste die in het bij zijn van vele provinciale en regionale VW-notabelen, de informatie kon inwinnen. Adjunct-directrice van het provinciale VW Matty de Muijnck stelde dat met inge bruikname van deze terminal men pas aan het begin staat van een enorme ontwikkeling op het gebied van de toeris ten-informatie. Coördinator van het sys teem, Teun Elzacker, gaf te kennen dat in de nabije toe komst ook zal worden samen gewerkt met de Belgische kuststrook. „Ons doel is het publiek extra service te ver lenen. Het apparaat is bijzon ders gebruikersvriendelijk, zodat we geen technicus moe ten zijn om de gewenste in formatie eruit te halen. Alles wat nodig is voor de toerist zit erin, zoals informatie over verblijfsmogelijkheden, eve- Burgemeester J. Kruize neemt de info-zuil in gebruik nementen in de regio enzo voorts. Zo gek kun je het niet opnoemen, of er wordt een antwoord gegeven". Piet Faas, voorzitter van de plaatselijke VW toonde zich eveneens in zijn nopjes met deze nieuwe paal. „We wor den op den duur echter wel de badplaats van de palen", stelde hij schertsens. Hij kwam bovendien met de sug gestie om volgend jaar een wedstrijd paalzitten te orga niseren op de palen van de Boulevard. Op dit moment werkt het provinciaal VW al met een vijfentwintig termi nals, waarvan er dus twee - FOTO WIM KOOYMAN voor het publiek bestemd zijn. Die vijfentwintig zijn geposteerd bij zeventien VW-kantoren, zes bedrijven, één bij de rijkspolitie en één op het hoofdkantoor van de provinciale VW. Open NK in Dieren Tweede ronde: hoofdgroep: Vj Vïil - Rogers (Aus) M"1 GBr) - Hoeksema 1-0, Farai Hon) - Peek Vz-Vz, Belkhodj* Fra) - Karolyi (Hon) 1-0, Val Heste- Reissmann 1-0, Hartoch- Vogel Vz-Vz, Timmerman - O' fuentes (Chi) afgebroken. TRICK VAN DE VIJVER Zuiddorpe achtste en CHEL ZAAN, eveneens ui Zuiddorpe, negende. In Den* tergem was er een eP plaats voor SANDY 1 MUNCK uit Sas van Gent JEAN-PIERRE FORTREI Breskens sleepte een zevenj plaats in de wacht in nieuwelingenkoers in gem. uit Sluiskil eindigde tweede in Sinaai-Waas. De jeugd van de wielervere i-Vlaander» kwam In actie in Puttersho» WILMAR VAN DE BERG»* uit Oostburg werd er zev»' de. Van onze correspondent ZUIDDORPE - Er is een nieuwe veedrink- put bij Zuiddorpe. De put ligt in en weiland van J. Verstraten. Gisteren werd de put of ficieel open gesteld door Peter Maas van de stichting landschapsverzorging Zeeland. Je stichting, die zich inzet voor het onderhou den en in stand houden van kleine landschaps elementen zoals de knotwilg en de veedrinkput, dat eind dit jaar in Zeeland een totaal van 'i>0 drinkputten hebben. Tijdens de ingebruikname wees Peter Maas de aanwezigen nogmaals op het belang: „Een veedrinkput, in de volksmond een koeieput ge doemd, is eigenlijk in Zeeland een uniek stukje datuur. Overal is ons water brak, terwijl de drinkput zoet water bevat. Daardoor voelen veel dieren zich aangetrokken tot een dergelijke drinkput. Binnen een maand heeft de put een eel eigen flora en fauna opgebouwd. Voor de boer is het tevens een zinvolle aanwinst, boven dien is het nog voordelig ook". Voor landbouwer Verstraten was de inge bruikname, die samenviel met de 61 verjaardag een complete verrassing. Namens zijn familie kreeg de jarige een emmertje waterpest en twee lokkikkers aangeboden. Verstraten op zijn beurt zei te hopen dat echte kikkers snel de nieuwe put weten te vinden. Voor hem is het overigens de tweede drinkput. De stichting landschapsverzorging is reeds drie jaar bezig de veedrinkput te promoten. Als de landbouwer akkoord gaat bekostigt de stichting de aanleg- kosten. Het beheer en onderhoud komt voor re kening van de landbouwer zelf. Peter Maas 'opent' de veedrinkput. - FOTO WIM KOOYMAN Het diamanten bruidspaar Boeckhout-van Acker FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent BRESKENS - Groot feest gisteren in de gezellige woning van het Bres- kense echtpaar W. Boeckhout-van Acker aan de TF. Blanken straat. De heer en me vrouw Boeckhout her dachten de dag waarop zij 65 jaar geleden elkaar het ja-woord gaven. Grote drukte ook. De elf kinderen, dertig kleinkinde ren en een flink aantal van de achttien achterkleinkin deren plus de nodige vrien den en kennissen zorgden voor een voortdurend ko men en gaan. Het jubilerende echtpaar kon deze drukte goed aan. Niet zo verwonderlijk. Want ondanks zijn 93 jaar is de bruidegom - die nog zonder bril zijn dagelijkse krantje leest-nog steeds een druk baasje. Tuinen van kinde ren, die in Breskens wonen worden bijgehouden, de vuilniszakken buitengezet en daarnaast hakt hij regel matig hout voor een familie lid. „En dat brengt hij zelf op de fiets met een karretje erachter weg", vertelt een van zijn dochters niet zon der trots. „Vader fietst ook regel matig voor familiebezoek naar Rozenoord in Sluis". De 85-jarige bruid zorgt nog dagelijks voor haar eigen huishouding. In Breskens is het echt paar bepaald niet onbekend. De heer Boeckhout heeft on der meer 33 jaar gewerkt bij de toenmalige suikerwerk- fabriek van Van Melle. Ook was hij nog geruime tijd beurtschipper op Rotter dam. De laatste jaren voor zijn pensionering werkte hij bij de Cebeco. Onder de talrijke geluk wensen gisteren het gebrui kelijke telegram van de ko ningin. Ook het gemeente bestuur van Oostburg bood bij monde van burgemeester Kruize en zijn echtgenote gelukwensen aan. Van onze verslaggever AARDENBURG - De eerste fase van de reconstructie van het Romeinse Castel lum in Aardenburg kan een stuk goedkoper dan in eer ste instantie door het ge meentebestuur geraamd was. De aannemer, die het karwei wil uitvoeren, Leenhouts uit Sluis, heeft onlang het Aarden- burgse college laten weten het project te kunnen klaren voor dik 56.000 gulden. Eerst zou de reconstructie ruim 72 mille ge kost hebben. De gemeenteraad van Aar denburg vond dit nogal aan de prijzige kant. Ook zag men weinig in het in eigen beheer laten uitvoeren van de werken aan de fundering van het Ro meinse bouwwerk. Het college werd dan ook verzocht om heel de reconstructie nog eens in overweging te nemen. Het college heeft dit gedaan en vraagt de raad nu om het beschikbaar stellen van een krediet van ruim 29.000 gulden, bovenop de 27 mille die eerder door de raad voor het project was uitgetrokken. Aangezien er beduidend minder voor de reconstructie uitgetrokken wordt, zullen de uiteindelijk uit te voeren wer ken ook wat afwijken van het oorspronkelijke plan. Zo zal de betonfundering van het castel lum niet gewapend worden. Ook wordt er geen betonbekis- ting tussen betonlaag en kant stenen aangebracht. Daarnaast zullen enkele bouwtechnische werken op zeer bescheiden schaal worden uitgevoerd en zal de aankleding van het gere construeerde bouwwerk door de dienst gemeentewerken worden verzorgd. De commissie voor openbare werken en milieu spreekt zich donderdagavond uit over het voorstel. MIDDELBURG - Omdat hijzelf de enige was waar van een verklaring op schrift stond dat hij in dronken toestand een auto had bestuurd, kon politie rechter mr. Janzen niets an ders doen dan Sassenaar P. de B. vrijspreken. De B. bracht op 24 januari een paar vrienden van hem naar huis, nadat die bij hem thuis wat hadden gedronken. Vol gens de verdachte waren ze op de fiets gekomen, maar besloot hij hen vanwege het slechte weer met de auto naar huis te brengen. Tijdens die tocht knalde hij tegen een lichtmast. Eenmaal thuisgekomen, be sloot hij toch de politie te bel len. Deze constateerde een al coholpromillage van 2,17 in zijn bloed. Officier van justitie mr. Groen eiste aanvankelijk twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf, 1500 gulden boete en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan vier maanden voorwaardelijk. onze verslaggever cinigciiiVVJCXÖ 1» - W 00 DAVY DUBBELDA» MIDDELBURG - Axelaar ;S. gaat in beroep tegen Jjjn veroordeling gisteren in „-„0_ Middelburg door politie- niging Zeeuwsch-Vlaandet» rechter mr. Janzen tot vier Weken gevangenisstraf, ■•fit Waarvan di uit Axel eindigde als viji Waardeliik bij de 14-jarigen. DANNj 1_ SCHOUT uit Sas van werd achtste bij de 13-iafl' Bij de BWF was er een fjjergie Maatschappij plaats voor BERT DE Rf'vZEM) van zijn toenmalige SCHER uit AardenburgWoning in Sas van Gent. Rumbeke. RINUS DE BU^ s "au betalingsmoeilijkheden et de PZEM, omdat hij naar Waarvan drie weken voor- S. verjoeg in aPnl '87 met een luchtdruk- vier medewerkers l'an de Provinciale Zeeuwse eigen zeggen een kapotte meter in huis had. Omdat hij zijn re keningen niet had betaald, bel den op 15 april vier PZEM-me- dewerkers bij hem aan om het gas en licht af te komen sluiten. Toen de deur niet open werd gedaan, begonnen de vier een put te graven om van daaruit S. af te sluiten. Deze kwam toen naar buiten met het pistool en zei: „Gooi die put maar weer dicht, anders zal ik eens andere maatregelen nemen". S. verweerde zich door te zeggen dat hij het pistool niet op de mannen, maar op de put had gericht. Van bedreiging was volgens hem geen sprake. De politierechter was echter niet te overtuigen. Een tweede feit dat bij de veroordeling werd betrokken was het stelen van een brom mer, in maart van dit jaar toen hij al in Axel woonde. Volgens S. had hij de brommer 'in stuk ken en brokken' gevonden in het Axelse bos. Omdat zijn grootste hobby het repareren van brommers is, zou hij ook dit exemplaar hebben meege nomen. De officier van justitie, mr Groen, kreeg zijn zin, want de veroordeling was conform de eis. Groen wilde rekening hou den met het verleden van de verdachte. Deze was namelijk al herhaaldelijk veroordeeld wegens diefstal, mishandeling, vernieling en heling. Toen de politierechter uitspraak deed, kondigde S. meteen aan dat hij in beroep gaat. Van onschuldiger aard was het klappertjespistool waar mee Middelburger L.S. op 6 april een barkeeper bedreigde. Hij was even tevoren, in zicht baar dronken staat, bij een dis cotheek gearriveerd. De ser veerster zette hem eerst een be steld pilsje voor, maar haalde dat even daarop weg. S. ging daarop verhaal halen bij de barkeeper. Een gesprek dat uitliep op het trekken van het klappertjespistool. Omdat het nogal donker was, dacht de he vig geschrokken barkeeper dat het om een echt vuurwapen ging. Hij pakte S. bij zijn arm, draaide die op zijn rug en pas na herhaaldelijk met de arm tegen de bar slaan liet S. zijn speelgoedwapen vallen. Vol gens mr Janzen had de barkee per alert gereageerd. S., die halverwege de behan deling van zijn zaak pas in de rechtszaal verscheen, zei zich het geval niet helemaal meer te kunnen herinneren, maar nam aan dat hij het wel gedaan had. Het speelgoedpistool had hij volgens hem gekocht voor de verjaardag van een zoontje van een kennis. Vanwege zijn alco holische avonturen van die dag, was hij echter nooit op het feestje gearriveerd en liep dus nog met het cadeau op zak. Toen mr Groen hem erop at tent maakte daj; het pistool er oud uit zag, antwoordde S. dat hij het een tijdje eerder had ge kocht. Zijn raadsman viel hem bij toen hij begon over zijn ver slaving. S. zei zijn huidige vriendin meer lief te hebben dan 'die rotzooi' en deelde mee serieus begonnen te zijn met afkicken. Zijn raadsman liet als bewijs een rapport van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs zien. De officier eistte eerst een boete van vierhonderd gulden en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De politie rechter liet de boete vallen en hield het bij de dreiging van een week zitten, als S. opnieuw de fout in gaat.

de Stem | 1988 | | pagina 9