Itheunisse slaat aanbod van meer dan half miljoen af en el lorpe Erik Breukink herovert de witte trui iverende ijdag Axel Een dag in de bolletjes-trui DE STEM 'Collega' Lammerts DINSDAG 19 JULI 1988 ivz ARDIDEN - De irofwielerploegen itaan in de rij voor 3ert-Jan Theunisse. irn Axel HET GROTE VERLANGEN VAN GERT-JAN THEUNISSE Nijboer en Beuker afgestapt Ruggesteuntje voor Hennie Kuiper Ploeg Raas grootverdiener Van de Kruijs terug in karavaan Ploeg Gisbers aast op Ralf Moorman TOUR VANDAAG TOUR OP RADIO EN TV TOURMORGEN E Vissers Slematlc keukens en sanitair Tevens leveren wij bouwmaterialen en sierbestrating bouwservice vissers bimlu» 21 - Oistcr/mit - BI67I-5WS - Vrijt* lnfuml ZScz T26 WAM A60 ig 10 augustus: clubcross fentiehouders op het Rjjjj ossterrein SmitschorrJ 18.15 uur. «13 augustus: weekmarkt _ag 17 augustus tot en nw 2 september: expositie door 'an de Fotoclub Axel i„ Ruseum 'Het Land van Voensdag tot en met zaw. I 13.30 tot 17.00 uur en vriil ?ns van 19.00 tot 21.00 uur g 20 augustus: weekmarkt lel. ^tentoonstelling in de hal- 1 de firma Mieras aan de eg van 10.00 tot 18.00 uur ;atie Zeeuws-Vlaamse Kv jclub. ross voor amateurs op het otorcrossterrein Smit- aanvang 14.00 uur. >g 20 en zondag 21 augustw pitfeesten in Zuiddorpe pjes, oude ambachten eitkoeken en Boekweitbier den, Zuiddorpse vlaaien en' ïdere activiteiten, sg 27 augustus: weekmarkt kei. lierendag in café Oude Mo- koewacht van 10.00 tot 16.00 rganisatie kleindierenvere- Ter Verbetering. EL - Op vrijdag 5 augus- looft het weer een gezel- rukte te worden in de winkelstraten. De ing Streekeentrum Axel voor die dag namelijk een 'Daverende vrijdag1 t programma staan. Timmermans, woord ter van de actieve Axelse ?nstandsvereniging: „De ■ie ondernemers komen ag weer met spectalulaire es naar buiten. Er zullen de nodige kraampjes in mkelstaten staan met at- ieve aanbiedingen en we achten weer de nodige verkopen. Zoals alle ;aande 'Daverende vrij- h' belooft het op 5 augus- veer een knaller te wor- Trouw aan eigen ploeg De laatste dagen werd de jostbrabander, die de af kopen week furore naakte in het hooggeberg- talloze malen benaderd )ró volgend jaar elders te raan koersen, maar hij lield de boot af, ondanks inkele zeer lucratieve aan- liedingen. Theunisse: „Bijna elke ploeg leeft de laatste dagen bij mij j) de stoep gestaan. Ik heb echt anbiedingen gekregen, waar- ian je staat te suizen. Heel veel r dan een half miljoen is nij geboden als jaarsalaris. Jaar ik blijf mooi bij PDM. Ik len mondeling tot een akkoord ekomen en daar houd ik mij uur: Gussini-kinderquiz alle kinderen in de leef- van 4 tot en met 12 jaar in Ureel centrum De Halle te li. De bus vertrekt om- eks 09.30 uur bij gemeen- |pshuis 't Kaaike op het psplein. Om 14.00 uur hut- ouw op het sportveld; nekoeken bakken en na- flijk eten en om 20.00 uur enverbranding ter afslui- van de speeldagen. pnsdag 10 augustus: 18.30- uur: viswedstrijd op de ine Kreek. Inschrijven af 18.00 uur nabij de in- g naar de Kleine Kreek de Boslaan. Er wordt ge in twee leeftijdsgroepen, lelijk van 8 tot en met 11 r en 12 tot en met 14 jaar. 'lname 1,50 per persoon, zijn mooie prijzen te win- ïderdag 11 augustus: 10.00- 0 uur: creativiteit (kleien, lurzagen, plakken, verven schminken) voor de kleu- 1 van ongeveer 3 tot 6 jaar le kelder van cultureel cen- n De Halle. Tevens is er de morgen huttenbouw op veld nabij De Halle voor zinderen van 6 tot en met 12 r. Deelnemers moeten zelf hamer meebrengen. De viteiten gaan van 13.00 tot 0 uur gewoon door en rna worden de hutten af- roken in verband met de branding om ongeveer 0 uur. Dit gebeurt in sa- iwerking met het Axelse ndweerkorps. Ook de bar- ue ontbreekt niet. Voor ere deelnemer aan de hut- bouw is er een fraai ntje. ijdag 12 augustus: 10.00- X) uur: Gussini-kinderquiz >r alle kinderen in de leef- 1 van 4 tot en met 12 jaar in tureel centrum De Halle' in 13.00-16.00 uur rommel' irkt voor alle kinderen van tot en met 12 jaar in de ordstraatpromenade. Lief- bbers moeten op tijd zorgen n deelnemerskaart in het zit te hebben. Deze kaarten nnen voor 1,50 per stuk OP plaats van de activiteiten >rden gekocht. Voor eventuele nadere in- "matie over de speeldagen 18 kan men zich wenden tot afdeling welzijn van de ge' :ente Axel. „Ik heb trouwens ook geen jehoefte weg te gaan. Ik heb iet geweldig naar mijn zin. De loeg staat achter mij op een eweldige manier. Dat heb ik ijvoorbeeld goed kunnen mer en, toen in het voorjaar mijn irouw van mij is weggegaan. )e ploeg heeft me toen fantas- isch opgevangen. Bij Jan Gis- ers kon ik onder meer altijd ramen eten. Dat zijn dingen die tk niet vergeet. Bovendien is DM een ploeg, waar kosten og moeite voor de renners ge el worden. Toen wij vroe- en om naar de Ronde van witserland te gaan, nadat we Italië waren uitgevallen, i het meteen in orde. Een erzoek van mij om lichte fiet- en en wielen werd ook zonder toblemen ingewilligd". „Tegen die achtergrond ga ik och niet zeggen: nou jongens «lankt, ik ben eens weg. Nee, steek ik niet in elkaar. Het is e bedoeling dat de kern van de LeMond, Dhaenens, koks en ik, en de twee meca- iciens en de hoofdsoigneur bij kaar blijven. Wij kunnen heel fed met elkaar opschieten, ok buiten het fietsen om. Met Jcala, een goede sprinter en «n paar stoempers er bijkun- ffl we ons dan nog meer op de "our richten. De klassiekers 'in mooi meegenomen, maar eTour is voor mij toch het be steven Rooks op kop tijdens de beklimming na ar Luz Ardiden. In zijn spoor natuurlijk Gert-Jan Theunisse. - fotocorvos Van onze speciale verslaggever LUZ-ARDIDEN - In de Tour de France glorieert Gert-Jan Theunisse elke dag naast Steven Rooks. Hij begint gaandeweg een groot verlangen te koesteren een dag in de bolletjestrui of in de lapjestrui te rijden. „Dat lijkt me het mooiste dat er is. Een dagje vind ik al geweldig". Beide truien zijn in bezit van zijn kopman Rooks. Hij wil best de bergtrui een dag af staan aan Theunisse. Dat is echter tegen het zere been van de organisatie. PR-man Harrie Janssen pro beerde gisteravond de jury te vermurwen. Vergeefs. De bepalingen zijn als volgt. De leider in een klassement dient de bijpassende trui te dragen. Is hij twee keer eerste, zoals Rooks in berg- en combiné-klassement gaat de bolletjestrui voor. De lapjestrui wordt dan gedragen door de tweede in het combiné- klassement, in dit geval Jérome Simon. Zoals Maassen de rode draagt als tweede in het tussensprintklassement na Eddy Planckaert, die verplicht de groene trui moet dragen. Pech voor Theunisse. Gert-Jan Theunisse schit- ■t(fc gisteren opnieuw in de irande Bouclé. Het was in- hikwekkend zoals hij keer op eer de Colombiaan Parra tot orde riep, tijdens het klim- ien mede het tempo bepaalde 1 in de laatste kilometer nog egsprong uit het groepje met ooks. Theunisse, die vierde werd hter winnaar Cubino, Du- °s-LassalIe en gele-trui-dra- ir Delgado en Luis Herrera de Uwe plaats in het algemeen nent ontfutselde, was danks zijn krachtsinspan- ngen op de top in Luz Ardi- en bepaald niet aan het eind 'n zijn latijn. „Ik ben hele- aal niet moe", zei de uiterlijk ol! volkomen fitte coureur uit erkdriel, nadat hij even een ""og shirtje had aangedaan. snap er zelf ook helemaal 'ets meer van dat ik zo goed erstel. Vandaag reed ik nog iter dan gisteren. Ik had ver eent dat ik een keer helemaal het ijs zou gaan, op een uur zou binnenkomen, «ar ni^ daarvan. Het is on- a'ooflijk zoals het gaat". Als klimmer had Theunisse ln het recente verleden al 7°nd. Theunisse: „Ik rijd n yanl beter dan in mijn vo st'ï°Ur' verschil is alleen i. toen steeds op de laatste m loste. IK was dan meestal 'aeg, omdat ik Delgado de e uag uit de wind had gezet kntpo voor hem had ge- ®kt Ik volgde de besten op laatst niet meer om me te ?n voor de volgende dag. In °nde van Spanje, waarin ik in de bergetappes steeds bij de eerste tien zat, en de Ronde van Zwitserland heb ik ook goed gekoerst in de bergen. Al leen valt het in zulke rondes minder op, omdat er minder publiciteit aan gegeven wordt". Geen toeval is het echter dat de bloeiperiode van Theunisse is begonnen bij de PDM-ploeg, waar hij het van meet af aan beter naar zijn zin had dan bij de formatie van Peter Post. Theunisse: „Bij Post kreeg je bijna nooit een kans. Hij zag het liefst zijn kopmannen win nen, had liever niet dat de kleintjes succes hadden. Ik had twee keer de Ronde van Neder land kunnen winnen. Beide ke ren moest ik mijn benen stil houden. Eenmaal stond ik derde in het algemeen klasse ment, toen ik met Jacq Hane- graaf een voorsprong van 40 seconden had. Post kwam toen persoonlijk bij mij om te zeg gen dat ik niet door mocht gaan. Bij onze ploeg is zoiets ondenkbaar. Bij ons gaat het er om dat er iemand van ons wint. Wie doet er niet toe". Theunisse kreeg bij PDM zo veel meer plezier in het wiel rennen, dat hij er ook veel se rieuzer voor ging leven. Theu nisse: „De laatste twee jaar heb ik er echt alles voor gedaan. Daardoor is mijn huwelijk denk ik ook spaak gelopen. Het was bij mij niets anders dan rusten, slapen en trainen. Aan iets gezelligs deed ik niet meer mee. Elke avond was het om negen uur naar bed. Naar feestjes ging ik niet toe. Ik heb daar heel bewust voor gekozen. Ik wil nog een jaar of zes alles doen voor de wielersport". Theunisse plukt nu de vruchten van zijn monniken bestaan. En ook trouwens Ste ven Rooks, die volop profiteert van de onvoorstelbare macht van de openhartige Oostbra bander. Gisteren was daar weer een goed voorbeeld van, want Theunisse acteerde tot de laatste kilometer geheel in dienst van de Noordhollander. Alles bij PDM stond gisteren in het teken van het handhaven van de ingenomen stellingen. Ploegleider Jan Gisbers: „We zijn met de instelling vertrok ken de tweede plaats van Rooks en zijn bergtrui te ver dedigen. Meer zat er niet in. Delgado had immers de dag te voren al laten zien dat hij niet te kloppen is. Je hebt het van daag ook kunnen zien, de ren ners van het klassement die aangevallen hebben, zijn met een weer teruggevallen". In het kader van het berg- klassement kwam er even een kink in de kabel, toen Millar met een groepje weg was. Rooks: „Dat was een beetje link, want Millar had een ge vaarlijke klant voor de berg trui kunnen worden. De ploeg zette zich echter al snel op kop en pakte dat groepje terug". Meer gevaar had Rooks eigenlijk niet te duchten. Wel iswaar ging tijdens de beklim ming van de Tourmalet Her rera er even tussenuit in gezel schap van Delgado, maar dat vermocht het PDM-kamp niet te verontrusten. Gisbers: „Ik ben meteen naar de jongens toegegaan en heb gezegd dat ze die twee rustig moesten laten rijden. Ik wist dat ze niet weg zouden blijven. En dat klopte als een bus". Pogingen van Parra in de fi nale werden in de kiem ge smoord door de ijzersterke Theunisse, die zelfs inhield om zijn kopman Rooks te plezie ren, toen Delgado de tijd rijp achtte voor zijn aanval. Theu nisse: „Toen Delgado voorbij kwam, riep Rooks ho, ho tegen mij. Hij vroeg om bij hem te blijven. Anders had ik Delgado gemakkelijk kunnen volgen, want ik was echt super. Rooks was niet zo goed, voor zover je daar tenminste van kunt spre ken, want als je bij de eerste tien rijdt, ben je natuurlijk ook niet slecht. Ik kon me er ge makkelijk in schikken, want het ploegbelang gaat nu een maal voor. Het had inderdaad nog wel gevaarlijk voor Rooks kunnen zijn in die laatste drie kilometer". Een kilometer voor de top kreeg Theunisse alsnog de vrij heid zijn grote kwaliteiten volop te tonen. Rooks: „Toen kon er toch niet veel meer ge beuren. En omdat hij weer enorm zijn beste had gedaan - hij was echt weer superieur - verdiende hij een goede plaats". Gert-Jan Theunisse was er blij mee. „Heb ik me toch nog even goed kunnen laten zien", zei hij. Het lijkt er wel eens op dat de Oostbrabander te gauw tevreden is. Maar dat zal alles te maken hebben met het feit dat hij niets moet hebben van een kopmanschap. Theunisse: „Ik kan er niet goed tegen. Die stress is niks voor mij. Er zijn dan gezinnen van renners van jou afhankelijk. Ik moet er niet aan denken. Bovendien, ik kan toch niet tijdrijden. De laatste twee j aar van mij n carrière zou ik nog wel willen proberen kopman te zijn. Dan heb ik toch niets meer te verliezen". Steven Rooks, die achter de streep duidelijk vermoeider toonde dan Theunisse (Rooks: „Ik ben blij dat het voorbij is. Het was toch een dag die er in hakte".), heeft die angst niet een ploeg te dragen. Maar een absolute must is het kopman schap voor hem ook niet Rooks, een niet veel betere tijd- rijder dan Theunisse: „Als Le Mond volgend jaar weer in orde is, koers ik met het groot ste gemak voor hem. Ik rijd nu een goede Tour, maar ik ben geen Tour-winnaar. LeMond heeft bewezen dat hij het wel kan. Het is voor mij wel de vraag of hij op zijn oude niveau terugkomt. Momenteel is hij verkeerd bezig. Hij leeft niet genoeg voor zijn sport. En als hij zo doorgaat, wordt hij nooit meer de oude". Van onze speciale verslaggever LUZ-ARDIDEN - Voor twee Nederlanders bete kende de grote Pyreneeën- etappe het einde in de Tour. Erwin Nijboer en Rene Beuker stapten af. De twee reden vele kilometers vlak voor de bezemwagen. In principe was hun taak vol bracht. De twee vazallen had den Mathieu Hermans door het hooggebergte geloodst, zodat hij de laatste dagen van de Tour zijn plan kan trekken in de massasprints. Alle overige Nederlanders voor wie uitsluiting dreigde, kwamen in Luz-Ardiden bin nen de tijdslimiet aan de eind streep. Frankrijk kwam in de Pyre neeën bij het zoveelste diepte punt in deze Tour. Na Laurent Fignon verdwenen ook de twee andere favorieten uit de kara vaan. Jeff Bernard stapte af bij de eerste bevoorrading, Charly Mottet bij de tweede. De Span- jaard Angel Arroyo, in het be gin van de etappe nog betrok ken in een vlucht, stapte kort voor het einde af, evenals de Zwitser Urs Zimmermann, vo rige maand derde in de Ronde van Italië. Steven Rooks had het moeilijk gisteren in de Pyre neeën. Een verfrissende dronk helpt daar soms tegen. foto AP Van onze speciale verslaggever LUZ-ARDIDEN - De jury heeft na de 15de etappe van de Ronde van Frankrijk 53 renners bestraft, die tijdens de Pyreneeënrit naar Luz- Ardiden door toeschouwers naar boven waren geduwd. Onder hen bevonden zich niet minder dan elf Nederlanders. De betreffende coureurs kre gen strafseconden toebedeeld, afhankelijk van het aantal ke ren dat ze werden voort gehol pen. 'Beste' Nederlander was Hennie Kuiper, die 1 minuut en tien seconden kreeg wegens ze ven helpende handjes. De overige Nederlanders die werden bestraft waren Steven- haagen, Van der Poel, Talen (0.50), Van Orsouw, Lubber- ding, Nijdam, Jakobs (0.40), Poels, Solleveld (0.30) en Van Poppel (0.20). Van onze speciale verslaggever LUZ ARDIDEN - Sinds De Stem heeft geschre ven dat Johan Lam merts journalist wil worden, wordt hij in de Tour door een aantal persmensen aange sproken piet 'collega'. Johan Lammerts vindt het niet zo leuk. „Ik heb wel vage plannen. Maar ik wil eerst nog een aantal jaren blijven fietsen. Ik hoorde vandaag dat de Tour in 1990 in Montreal start. En ze zijn van plan de Tour in Bogota te laten vertrekken. Erg interes sant. Dat wil ik allemaal nog meemaken". En de journalistiek? „Ach, ik lees bij. Dat wel. Goede boeken. Van Char les Dickens. Van goede Franse auteurs. Ik heb niet gestudeerd, maar als je veel leest en veel erva ring opdoet in de praktijk, dan kom je er ook". Met argusogen kijkt Jo han Lammerts naar het televisiepodium. Daar zit ten elke dag twee oud renners commentaar te geven. Raymond Poulidor voor de Franse zender Antenne 2 en Roger Pin- geon voor de Zwitserse te levisie. Bernard Hinault beantwoordt in l'Equipe vragen van lezers. In Ita lië geeft oud-wereldkam pioen Vittorio Adorni commentaar voor RAI 3. Lammerts: „Dat bedoel ik nou. Praktijkmensen. Wij weten vaak meer dan journalisten". Van onze speciale verslaggever LUZ-ARDIDEN - De Nederlandse ploegen hebben gedurende de eerste veertien etappes van de Ronde van Frankrijk het meest ver diend. In het voorlopige geldkla- sement komt de ploeg van Raas op de eerste plaats, de ploeg Gisbers is tweede en de ploeg Post zesde. Het geldklassement (in gul dens) na 14 etappes is: 1. Raas f. 128.00Ö, 2. Gisbers f. 83.000, 3. 70.000, 4. Köchli f. 65.500,5. Stanga f61.500,6. Post 53.500, 7. Boifava f. 50.000, 8. Bazzo f. 49.000, 9. Rumeau f. 47.500, 10. Echavarri 44.500, 22. en laatste Gonzalez-Lina res f.2065. Van onze speciale verslaggever LUZ ARDIDEN - Erik Breukink smaakte giste ren een groot genoegen, want hij heroverde de witte trui op de Mexicaan Alcala, die in de finale van de zwaarste Pyre- neeën-etappe getroffen werd door een lekke band, tijden moest wach ten op materiaalhulp, weer aansluiting kreeg, maar kort daarna op de Tourmalet moest lossen. Breukink: „Die witte trui was toch al het belangrijk ste voor mij. Er zat niet meer in. De rit van zondag was mijn enige kans. Een etappe met zes cols is te veel voor mij". De coureur uit Bergen op Zoom werd er zich op de Tourmalet van bewust dat hij Alcala in het klassement van de jongeren zou kunnen passeren. „Toen ik er op die voorlaatste col af moest, heb ik goed om me heen gekeken en geconstateerd dat Alcala er niet bij was. Ik dacht: nou moet ik sterk blijven; dan is die witte trui voor mij". Breukink, die veertiende in de etappe-uitslag werd, op nog geen twee minuten van Delgado, ging zo hard door, dat hij tijdens de laat ste klim zelfs nog weer aan sluiting kreeg. Breukink: „Ik voelde me erg sterk. An ders kun je ook niet terug komen". Volgen op de laatste berg kon Breukink echter niet lang. Breukink: „Ik kon die tempoversnellingen niet aan. Op de voorlaatste col overkwam met dat ook. Als ze demarreerden berg op, moest ik het laten afweten. Voor mij is het in zulke si tuaties altijd het beste mijn eigen tempo aan te houden. Erik Breukink - foto coa vos Daar ben ik nu toch ook een eind mee gekomen". Breukink haalde de streep niet ongeschonden. Hij arri veerde in Luz Ardiden met een snee in zijn neus en een schaafwond op zijn kin. Het waren met een gebroken voorvork de gevolgen van een valpartij tijdens de be klimming van de eerste col, de Portet d'Aspet (tweede categorie). Een kilometer of drie onder de top ging de Panasonic-renner plotseling onderuit Breukink: „Ik had een hand aan het stuur. Met de andere hand wilde ik schakelen, toen het stuur in eens omsloeg. Ik moet denk ik door een gat of over een steen gereden zijn. Ik raakte met een knie een toeschou wer en even later lag ik op de grond. In de afdaling kwam ik gemakkelijk weer bij. Kennelijk werd er niet zo hard gekoerst". Van onze speciale verslaggever LUZ-ARDIDEN - In een poging zo snel mogelijk over de schrik heen te komen hebben Piet van de Kruijs en Johri Krijnen net als altijd de etappe in de Ronde van Frankrijk gevolgd. Zondagmiddag kwamen ze met de tweede ploegleidersauto in het ravijn terecht na een slip op gesmolten asfalt in een haarspeld bocht. De assistent-ploegleider en de materiaalverzorger stapten weer samen in dezelfde auto. „Dat is de beste manier", waren beiden van mening. „Dat doen autocoureurs ook na een ongeluk". De tweede Pyreneeënetappe verliep voor allebei naar wens. Krijnen viel na een paar uur zelfs eventjes in slaap. LUZ ARDIDEN - PDM pro beert Ralf Moorman in te lijven. De Nederlandse amateur, die in het voorjaar drie nationale klassiekers op zijn naam schreef, zou Wim Arras, die on langs de ploeg heeft verlaten na dopingperikelen in de Ronde van Zweden, moeten vervangen als sprinter. Er zijn echter meerdere ploe gen geïnteresseerd in Moor man, die overigens meer kan dan spurten alleen. Tarbes-Pau 38 kilometer Pau-Bordeaux 210 kilometer Ksr TELEVISIE Nederland III: 17.55 uur: rechtstreeks verslag van de etappe Pau-Bordeaux. Nederland III: 23.00 uur: sa menvatting Tour de France. BRT II: 17.55 uur: recht streekse reportage van de rit tussen Pau en Bordeaux. RADIO Radio I: 14.05 uur: Tour de France extra. Radio I: 15.02 uur: Radio Tour de France. BRT I: 13.30 uur: Radio Tour. Ruelle-Limoges 93.5 kilometer BORDEAUX *QLaM ire'JTïflrTii Mont-de-Marsan L Arzacq-Arraziguet iLuy-deFrance Ste-Qwtterie3± PAuêCl-TARBES Soumoutou# .i,i H&AAA "IJ "W -cv V^„c V! KWVWslAftA liasAA TcLs

de Stem | 1988 | | pagina 9