Grote vertragingen in Frans luchtverkeer Van den Broek Vlucht' uit vluchtelingenkamp BUITENLAN D EENHEID DEMOCRATEN AAN VOORAVOND CONVENTIE HERSTELD KORTING Labourleider uur lang vastgehouden in Zimbabwe B'i contante betaling ]lles gratis bezorgd Autobom ontploft in Bayrut ATLANTA - Enkele uren voor het begin van de lemocratische conventie in Atlanta hebben pre- iidentskandidaat Michael Dukakis en zijn be- angrijkste tegenstander Jesse Jackson hun ver- chillen van mening bijgelegd. MENINGSVERSCHIL TUSSEN LUBBERS EN SHAMIR OVER PLO PRESIDENT MUGABE BETREURT 'ONGELUKKKIG VOORVAL' Italiaanse fabriek gesloten na gifwolk Slagregens treffen Brazilië Moskou wil cijfers geven over troepen Adviseur Solidariteit begraven Ultra-rechtse partij in Oostenrijk verboden Leidenaar opgesloten in Gentse kerk Paraplu's tegen de hitte Jackson steunt Dukakis )oor Jo Wijnen )e meningsverschillen waren ontstaan nadat Dukakis Ie vorige week de uit Texas afkomstige senator Lloyd Sentsen als zijn 'running-mate' benoemde. vanaf on werd tevoren niet ge- nformeerd over de benoeming, lie hij bovendien liever zelf gehad. Jackson sprak indsdien voortdurend van 'de ilunder van Dukakis'. De twee kandidaten praatten jstermorgen twee uur met Ikaar. Na afloop zei een tevre- len lachende Dukakis: „Ik heb norm respect voor Jesse Jack- on en ik wil dat hij vollledig n actief wordt betrokken bij lijn campagne". Dukakis ioegde daar aan toe dat met de lulp van Jackson de sterkste emocratische campagne in ja- i kan worden gevoerd. Jack- on zei op zijn beurt dat hij nu leel wenst uit te maken van log bredere democratische oalitie' die erop is gericht op 8 lovember George Bush te ver- Het resultaat van de (redesbesprekingen' tussen iet tweetal werd door de vele uizenden gedelegeerden voor e conventie in Atlanta met en zucht van verlichting ont- angen. Jackson oogstte in Atlanta verigens algemene bewonde- voor de wijze waarop hij ie blunder van Dukakis' heeft Jfitgebuit. Hij stelde zich vorige eek hard en kritisch op te- ïnover de democratische par- |en creëerde onmiddellijk een lort crisisfeer die hij nog ver- evigde door de bemiddeling en niemand minder dan oud- resident Jimmy Carter in te epen. Hij zei tegelijkertijd iet op een breuk met de demo raten aan te sturen. Jk loop echt niet van de con- entie weg", zo riep hij zijn endangers zondag toe. Boven- ien tamboereerde hij zo na- wkkelijk op de blunder van akis dat veel gedelegeer de schrik van hun leven 'egen en meteen bereid waren dde Jackson-mensen te pra- •n over een aantal eisen voor politiek programma dat de iventie vandaag gaat formu- en. Kortom, Jackson toonde |h een gelouterd politicus die van zijn nederlagen nog wist te maken. Dukakis speelde het spel niet "ider vaardig. Hij bewaarde ln ijzige kalmte, gaf niet toe hij een blunder had ge- "akt door niet Jackson, maar ator Bentsen als zijn 'run- g-mate' te nomineren en agerde de bemiddeling van May Carter. Had Dukakis le bemiddeling wel gewild, ""zou dat een teken van rakte van zijn kant zijn ge- ""■t. Dukakis had dan de in- gewekt niet in staat te a zichzelf aan zijn politieke Rijkheden te ontworstelen. ivcndien hield Dukakis de :Ur voor Jackson wijd open l,.r' bij zijn aankomst in At- ita te verklaren: „Ik wil dat Be deel uitmaakt van mijn im." Dra conventiegangers in At- a« vragen zich nu af wat de "heke toekomst van Jesse 5® is. Jackson kan na- piijk een ministerspost in raventuele Dukakis-rege- '8 aanvaarden, maar dat hem in bij het politiek waartoe hij liever niet be- Bovendien is Jackson de bsmatische aanvoeder van 1 Met zozeer een politieke eanisatie, als wel een hoogst graven beweging is. Die be- JlnS heeft het zelfvertrou- van de gekleurde bevol- tL Van VS aanzienlijk groot. De kans dat Jackson het verkiest de belichaming van die beweging te blijven is daarom groot. Of dat betekent dat Jackson een soort 'eeuwige presidentskandidaat' wordt, is nog niet zeker. „Ik zal het nooit opgeven", zei hij in Atlanta, maar hij gaf niet precies aan wat dat betekent. Jakcson is er de afgelopen maanden in ieder geval in ge slaagd het leiderschap van de zwarte bevolkingsgroep zeer nadukkelijk naar zich toe trek ken. Jackson is een politieke factor van betekenis geworden waaraan de democratische partij niet meer kan voorbij zien. Jackson is er, in de ogen van de zwarte bevolking van de VS, in geslaagd het leider schap van de in 1968 vermoorde dr. Martin Luther King over te nemen. Dat is politiek een unieke prestatie waarvoor de democratische partij hem op de een of andere manier zal moe ten belonen. Jackson is politi cus genoeg om zijn nieuwe machtspositie in de democrati sche partij zoveel mogelijk uit te buiten. De democratische negerleider Jackson wil presidentskandidaat Dukakis steunen in de race naar het Witte Huis. Als dank zette Dukakis vlak voor het begin van de conventie een Jesse Jackson petje op. - FOTO AP Door Bob van Huët PARIJS - Ondanks het op het laatste moment afblazen van de grote staking van de Franse luchtverkeersleiders was het vliegverkeer boven Frankrijk gisteren volledig ontregeld. Nadat de grote bonden hun stakingsparool zondag avond hadden ingetrokken bleek het voor de meeste luchtvaartmaatschappijen technisch onmogelijk reeds geannuleerde vluchten alsnog in te lassen. Air France moest zo de helft van het normale vluchtprogramma schrappen, terwijl de Franse binnenlandse maat schappij, Air Inter, slechts 80 van de geplande 350 vluchten kon laten vertrekken. Buitenlandse maat schappijen, waaronder de KLM hadden hun verbin dingen met Frankrijk uit voorzorg al tot een mimi mum beperkt. De Franse transportminister Michel Delebarre is met de belangrijkste bonden, uitgezonderd de commu nistische CGT, overeengekomen de slepende proble men nog deze zomer uit te praten. De minister zegde de luchtverkeersleider, technici en de ingenieurs al vast een premie toe van rond de 1000 gulden. De onge veer 2600 Franse luchtverkeersleiders eisen al vele ja ren een aangepaste salariëring, betere pensioensrege ling en vooral personeelsuitbreiding. Het Franse luchtruim is het meest bevlogen deel van Europa. Da gelijks zo'n 4000 vluchten worden begeleid, wat in de vakantietijd kan oplopen tot 5200. Omdat toezeggingen van vorige regeringen Voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden tot nu toe weinig hadden opgeleverd besloten de luchtverkeers leiders woensdag opnieuw tot een grote staking, niet toevallig midden in de vakantiepiek. Minister Delebarre sprak gisteren de hoop spoedig tot een oplossing te komen en kondigde regelmatig overleg met de bonden aan. Een deel van de proble men moet overigens in een Europees kader worden opgelost, want ook met flinke personeelsuitbreiding zullen de Franse verkeersleiders het steeds sneller groeiend vliegverkeer nauwelijks aankunnen. De mi nister opperde de mogelijkheid de grote Parijse vlieg velden Orly en Charles de Gaulle in de toekomst te ontlasten door andere steden rond Parijs meer bij het luchtverkeer te betrekken. De snelle TGV-trein zou een belangrijker rol moeten spelen in de verbindingen met de Franse hoofdstad. Jacques Maillot, de turbulente directeur van de grote reisorganisatie Nouvelles Frontières heeft de Franse overheid voorgesteld het militaire vliegver keer in de vakantietijd te beperken ten behoeve van de burgerluchvaart. Delebarre zei gisteren ook een spoedige oplossing te verwachten in voor een andere slepende kwestie bij Air Inter. Het vliegend personeel van deze maat schappij houdt nu al bijna een jaar lang stakingen en prikacties om te protesteren tegen de gewijzigde cock pitbezetting in het nieuwe toestel Airbus A-320 waar door verregaande automatisering de boordmechani- cus overbodig is geworden. JERUZALEM (AP) - Het bezoek van minister van Buitenlandse Zaken Van den Broek aan een vluchte lingenkamp in de bezette westelijke Jordaanoever is gisteren ingekort door de aanwezigheid van proteste rende Palestij nen. Bij zijn wandeling door het kamp riep een aantal mensen in de menigte 'PLO, Israël nee'. Na het vertrek van de minister schoot de politie met rubberko gels op de demonstranten in een poging ze uiteen te jagen. De Palestij nen droegen por tretten van Yasser Arafat mee en zwaaiden met de Palestijnse vlag. Een 17-jarige Arabier uit het dorp Beit Sahour op de Westoe ver is bij de onlusten maandag gestorven nadat een zware steen op zijn hoofd viel. Hij liep op dat moment langs een Israë lische legerpost, maar aanwe zige militairen ontkennen dat er hier sprake was van opzet. Vlak voor zijn bezoek aan het kamp had Van den Broek een ontmoeting met veertien Palestij nen, die vroegen om een erkenning van de PLO en een Na de kranslegging bij Yad Vashem maken minister Van den Broek (links), prem ier Lubbers, premier Shamir (mid den) en minister Peres (rechts) een korte wandeling. - fotoanp duidelijk standpunt van Ne derland tegen de door hen ge noemde Israëlische repressie. Na deze bespreking zei hij dat Nederland zijn goede relaties met Israël zou gebruiken om „onze Israëlische vrienden te tonen hoe wij denken over het Palestijnse volk". Bij een toe spraak in Kalandia benadrukte Van den Broek dit streven nog maals en zei dat de Palestijnen recht op zelfbeschikking heb ben. „zoals ook Israël bestaans recht heeft". Ook zei hij dat hij Israël met nadruk gevraagd heeft de mensenrechten niet langer te schenden bij pogin gen om de opstand van de Ara bieren te onderdrukken. Minister-president Ruud Lubbers heeft gisteren gespro ken met zijn Israëlische ambt genoot Yitzhak Shamir. De twee premiers konden het in hun twee uur durend onder houd niet eens worden over hoe vrede zou moeten worden be reikt in het Midden-Oosten, vertelde Shamir. 's Ochtends had Lubbers aan een werkontbijt met minister van Defensie Yitzhak Rabin het Israëlische beleid in de be zette gebieden bekritiseerd. Rabin zei echter voor Radio Is raël dat Lubbers 'de noodzaak van harde maatregelen' had begrepen. Na het gesprek met Rabin bracht Lubbers een be zoek aan een monument voor de zes miljoen joden die door de Duitse jodenvervolging om het leven zijn gekomen. Lubbers, de hoogste buiten landse leider die Israël bezoekt sinds op 8 december de Pales tijnse volksopstand begon, stond de pers na zijn onder houd met Shamir niet te woord, maar haastte zich naar een lunch met Shamirs politieke ri vaal, minister van Buiten landse Zaken Shimon Peres. Maar Shamir vertelde na het onderhoud dat hij van mening verschilde met Lubbers over de manier waarop het Israëlisch- Arabisch conflict zou moeten worden opgelost. „We hadden een zeer vriendschappelijk en openhartig gesprek over ver schillende onderwerpen, het vredesproces, de situatie in het Midden-Oosten en de joden in de Sovjetunie", zei hij. „Er zijn de bekende meningsverschillen die wij met de Europese ge meenschap hebben". Volgens Shamir sprak Lub bers zich uit voor een interna tionale vredesconferentie on der auspiciën van de Verenigde Naties, „en ik meen dat dat een obstakel vormt voor de vrede, dat dat onderhandelingen tus sen ons en de Arabieren belem mert". Shamir vreest dat Israël op een internationale vredes conferentie tegen een over macht van tegenstanders zal komen te staan en gedwongen zal worden concessies te doen. De twee premiers waren het ook oneens over 'het idee van een zekere deelname van de PLO' aan de vredesonderhan delingen. Shamir herhaalde zijn verzet tegen iedere deel name van de PLO, waarbij hij opmerkte dat hij bereid was te „praten en onderhandelen over vrede met iedere Arabische factor, met ieder Arabisch land, met iedere Palestijnse factor. Maar niet met de PLO, niet met de terroristische orga nisaties". Twee Japanse dames, die het Griekse Athene bezoeken, hebben hun paraplu's opgestoken om de. zon te weren. Griekenland lijdt momenteel onder een hittegolf met temperaturen var) boven de veertig, graden. - fotoap Kinnock kan weer lachen. Mugabe biedt de leider van La- iotirzijn verontschuldigingen aan. - fotoap HARARE (RTR) - Zim babwe heeft zich gisteren op hoog niveau en op last van president Robert Mu gabe verontschuldigd voor het onder bedreiging met vuurwapens vasthouden van de leider van de Britse socialistische partij, Neil Kinnock. Mugabe had toen hij Kinnock ontving, gezegd dat Zimbabwe zich in het openbaar tegenover hem zou verontschuldigen voor het uur dat hij vastzat. Het mi nisterie van Voorlichting pu bliceerde later een verklaring, waarin stond dat men 'het on gelukkige incident diep be treurt'. In de verklaring werden Kinnock en zijn vrouw Glenys gerespecteerde vrienden en gasten van Zimbabwe ge noemd. In een afzonderlijke verklaring van minister van Voorlichting Witness Mang- wende namens de regerings partij ZANU-PF, werd even eens grote spijt uitgedrukt over wat ook hier 'een ongelukkig voorval' werd genoemd. De emotionele schok die de Kinnocks was bereid, aldus deze verklaring, was niet op zettelijk en het incident werd toegeschreven aan de gespan nen sfeer in het zuiden van Afrika, waardoor Zimbabwe's veiligheidsapparaat extra ge voelig is. Reeds eerder had Kinnock, alvorens van Harare te vliegen naar Mutare, in het openbaar verontschuldigingen aangeno men en het incident voor geslo ten verklaard. Kinnock en zijn gezelschap waren een uur vastgehouden toen zij zondagavond uit Mo zambique in Mutare waren aangekomen en ervoeren dat er niemand was om hen te ver welkomen. De Labourleider had zich geleidelijk meer opge wonden en uiteindelijk ge dreigd met het rapporteren van het incident aan president Mu gabe. Een krachtterm van een militair was door hem met een krachtterm beantwoord. Gouverneur Joshua Dhube van de provincie Manicaland zei tegen Kinnock en zijn vrouw: „Wat gisteravond op het vliegveld van Mutare ge beurde, maakt dat wij ons zeer ongelukkig voelen. Wij scha men ons ervoor". Nadat hij er aan had toege voegd dat het incident „een van die dingen is die nu eenmaal wel eens gebeuren", ant woordde Kinnock „dat is zo". Kinnock schreef het voorval toe aan „Zimbabwe's bezorgd heid over de bedreiging voor zijn veiligheid die van Zuid- afrika uitgaat". Het incident was een onprettig einde van een vierlandenreis van Kin nock naar Afrika. Een ontplofte boobytrap heeft weinig heel gehouden van een auto in Oost-Bayrut. Op het moment dat de be stuurder de auto startte, ontplofte de wagen. De man ivas op slag dood. - fotoap MASSA (DPA/AFP) - Het openbaar ministerie in Italië heeft maandag de onmiddellijke sluiting gelast van de chemische fa briek 'Farmoplant'. Zondag was op het terrein van de fabriek in Massa een tank ontploft met een vloeistof voor het maken van een insectenverdelgend middel. Een dikke zwarte rook wolk maakte zich daarbij los en honderden mensen in de om geving sloegen op de vlucht. Meer dan 150 mensen meldden zich in zienkenhuizen met klachten als hoofdpijn en misselijk heid. De meesten konden nog zondagavond weer naar huis. Hoe giftig de rookwolk was, is nog niet vastgesteld. De burge meester van Massa besloot maandag uit voorzorg tot de slui ting van een kilometer lang strand. RIO DE JANEIRO (AFP) - Bij hevige slagregens in het noord oosten van Brazilië zijn de afgelopen vijf dagen 33 mensen om gekomen en 13.000 dakloos geraakt. De gouverneur van de pro vincie Alagoas heeft de noodtoestand afgekondigd voor het rampgebied rondom de provinciehoofdstad Maceio. Dit heeft de politie van die stad gisteren bekendgemaakt. De meeste slachtoffers vielen in de armenwijken van Maceio, waar de regens overstromingen en aardverschuivingen ver oorzaakten. De burgemeester van de stad heeft de Braziliaanse regering verantwoordelijk gesteld voor de gevolgen van de ramp. Volgens hem waren de regens door weerdeskundigen voorspeld, maar had de regering verzuimd voorzorgsmaatre gelen te nemen. MOSKOU/BRUSSEL (REUTER/AFP) - De Sovjetunie heeft gisteren aangeboden het Westen gedetailleerde gegevens te verstrekken over de kracht van haar strijdkrachten in Oost- Europa. Deze cijfers zouden gecontroleerd kunnen vóór het be gin van nieuwe conventionele onderhandelingen. Dit aanbod werd gedaan door Viktor Karpov, de ontwape ningspecialist van het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Za ken. Het is het jongste uit een reeks voorstellen die de landen van het Warschaupact afgelopen week deden. Kennelijk wil het Oostblok proberen de impasse te doorbreken rond de be sprekingen die in Wenen worden gevoerd over een nieuw fo rum voor conventionele ontwapening. WARSCHAU (AFP) - De begrafenis die gisteren in Warschau plaatshad van de voormalige adviseur van Solidariteit, de 69- jarige Jan Strzelecki, is aanleiding geworden tot een belang rijke samenkomst van de oppositie rond Lech Walesa. De socioloog Strzelecki werd in de nacht van 29 op 30 juni op de oever van de Wisla overvallen en mishandeld. Hij was be wusteloos met een schedelfractuur aangetroffen en hij over leed zonder nog tot bewustzijn te zijn gekomen. De oppositie was geneigd mee te gaan met de lezing van de politie, dat van een gewone misdaad sprake was. De begrafenis van Strzelecki had plaats op het Powazki-kerk- hof in Warschau en er namen meer dan 1.000 leden van de ver boden vrije vakcentrale en vertegenwoordigers van oppositie- stromingen aan deel. Men zag er onder meer Adam Michnik en Jacek Kuron, de theoretici van de oppositie. WENEN (AFP) - De Oostenrijkse uiterst rechtse Nationaal- Democratische Partij NDP is maandag vanwege nazistische activiteit en propaganda door het hooggerechtshof in Wenen veroordeeld en als politieke partij verboden. De NDP was in 1966 opgericht door Norbert Burger, leider van de Oostenrijkse neo-nazi's en kandidaat voor het president schap in 1980. Zij schreef in haar programma dat lustmoorde naars gecastreerd moesten worden, zong er de lof van het 'bio logische ras', eiste de teruggave van de 'Oostduitse gebieden aan gene zijde van de Oder-Neisse, bezet in 1955' en zette zich in voor de 'eenheid van het Duitse volk'. Burger is vroeger lid geweest van de Oostenrijkse liberale par tij (FPO), die in eigen rangen mensen heeft die terugverlangen naar het Derde Rijk. De NDP is in Oostenrijk nooit officieel als politieke partij erkend. GENT - De Leidenaar Rob Meurs heeft zondagavond drie uur opgesloten gezeten in de toren van de Gentse St. Baafkathe- draal. Het is een herinnering aan de Gentse feesten die hem lang zal bijblijven. Want uiteindelijk diende hij zichzelf te be vrijden. En dreigde hij wegens het forceren van het slot van de deur schade te moeten betalen. Meurs was in de toren geklommen om foto's te maken van Concordia uit Leiden, die zondagavond om 17.00 uur aan de voet van de toren moest optreden. De showband kwam met enige vertraging op het podium en daardoor kwam de Leide naar pas tegen 18.00 uur naar beneden. Aangezien de toren maar tot 17.30 uur te bezoeken is, was de toegangsdeur dicht en kon deze laatste bezoeker niet meer naar buiten. Door de luide muziek van zijn eigen landgenoten werd zijn geroep en gebons op de deur niet gehoord. Pas om 19.30 uur toen de leden van de showband de terugtocht naar leiden wilden aanvangen, be merkte men dat iemand van de reisgenoten ontbrak en rees het vermoeden dat hij zich nog op de toren bevond.

de Stem | 1988 | | pagina 5