Breukelen wil geen Yab Yum-vestiging Dees wil meer concurrentie in farmaceutische groothandel I eim ADVIESCOMMISSIE: CENTRALE REGISTERS MOETEN VERDWIJNEN Weer meer wandelaars van start tin Nijmegen Verschrikt op weg Doorbraak Golfconflict Ginjaar houdt vast aan uitbreiding eindexamenpakket BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR pE STEM BINNENLAND DINSDAG 19 JUL11988 een woord DEN HAAG (ANP) - De overheid moet ernaar streven de persoonsgegevens van burgers zoveel mogelijk eenmalig aan de basis op te slaan bij in stanties die dicht bij de burgers staan zoals ge meenten, bedrijfsverenigingen, sociale diensten en ziekenhuizen. I DE EERSTE tekenen van een koerswijziging in Iran waren vaag len werden slechts door experts opgemerkt. Vanwege de onvoor spelbaarheid van het regime in Iran durfden die insiders - veelal I westerse diplomaten - hun mening nauwelijks wereldkundig te [maken. Maar dat er veranderingen gaande waren, was onmis kenbaar. Het streven van parlementsvoorzitter en opperbevelheb ber Rafsanjani naar normalisering van de diplomatieke betrekkin- Igen met een aantal westerse landen, was zo'n gegeven, j Het drama met het door een Amerikaanse oorlogsboden naar [beneden gehaalde Iraanse passagiersvliegtuig, bevestigde het |9elijk van de Iran-kenners. Uiteraard werd in Teheran de gebrui kelijke anti-Amerikaanse show opgevoerd. Maar wat opviel was de gematigde reactie van Iran's grote man Rafsanjani. STAATSSECRETARIS NEGEERT KRITIEK VAN ONDERWIJSRAAD Basisschool sluit deuren Werkgroep kraakt WVC-rapport Premie scheepsbouw opgebruikt Koper premie A betaalt geen vergoeding Drie ponyveulentjes in weiland geslacht VS-onderminister van Handel in Den Haag Oogziekenhuisproject zoekt samenwerking T51 T28 wat verminderd van Rafsanjani, olie-inkomsten per beroering brengen, plomaten. „Als Raf- |zich kan handhaven I n bij wie alle draden imen, kan het betrek- lalm verlopen", aldus ornaat. „Als er iets gebeurt, weet alleen er kan gebeuren". Evolutionaire Gardis- 300.000 man sterke i gewapende fanati- een staat binnen de vorden. Zij zouden de kunnen verstoren kennelijk door Kho- |»estuurde dominante /an Rafsanjani, aldus jiten. „Zij hebben wa- hebben macht en zij niet vrijwillig opzij", ervaren westerse di- „De enige echte be- voor het hele sys- emt op als de politieke jm handen zou komen Revolutionaire Gar- tegering omvat reli- [leiders die hun mach! I op de steun van de la-1 estelijken of mullahs, gematigde elementen I brstander zijn van een [htige opening naar het „Vlak de mullahs niet Egt een diplomaat. „Zij i een sterke machtsba-1 lleiders van de vrijdag- •n. Hun invloed is mo-1 |wat verminderd onder pragmatische leiding afsanjani, maar weg niet". (RTR) n, dat is nodig. Zorg- leid is niet uitsluitend I Drengen via technologie lofessionele hulpverle- |zorg kwam in vroeger langzamerhand bij de :id te liggen uit nood. het particulier initia- liefdadigheid, het liet :n. Als wij (de verant- elijkheid voor) de zorg bij de overheid willen len en bij de burger in menleving zelf leggen, jeronderstelt dat, dat de ileving zoveel zorgza- ;eworden is. Is dat wel betekent Zorgzame Sa ving ook niet een zorg-1 verheid? Arie Oostlander, direc-1 het wetenschappe- itituut van het CDA en ■lij ke vader van het be- [zorgzame samenleving', |t dat. Helemaal terug I de liefdadigheid, zover mag een overheid niet „Een overheid moet |nd vloeren in het be- garanderen." Niet de baren uitleveren aan de schilligheid. "Je mag de I ileving niet in het water en roepen 'zwem Daar hoort beleid bij. irgzame en verantwoor- ce samenleving bereik je loor alleen maar hard te n van 'het is er'." t de smalle beurs mogen id het huis blijven. Met fiets kom je niet ver en openbaar vervoer is niet betalen. Volgens mij z°u oplossing zijn om inder ad carpooling te bevorde- a en de kosten van het l inbaar vervoer drastisch verminderen. Ik denk dat die manier de verkeers- oom beter in de hand ge-1 uden kan worden en dat files hun langste tijd ge- j d hebben. jen Incze aar bij diverse media de mpathieën liggen, schijn' zer dagen weer overdui- lijk. Over de daders van waanzinnige aanval °P 'City of Poros' geen enk» os woord of kritiek. Gee" risch commentaar en zelfs arijn verging zijn venijn it hij zo graag gebruikt te- :n Israël. Over smaak ie' ■roken ucphen Marijnissen Het Oriental Palace in Breukelen. UTRECHT (ANP) - De ge meente Breukelen staat niet te trappelen om een vesti ging van Yab Yum binnen haar grenzen te krijgen. Sterker nog: de gemeente zal zich sterk maken om de komst van een seksclub te voorkomen. Directeur Th. Heuft van Yab Yum bevestigde gisteren zijn bod van 19 miljoen op het fail liete restaurant Oriental Pa lace dat langs de autoweg tus sen Utrecht en Amsterdam staat. Hij wil er een internatio nale seksclub beginnen. Loco-burgemeester van Breukelen O. Contant zei later desgevraagd dat de 'grootscha ligheid van het project niet past binnen de kleinschalig heid van de gemeente Breuke len', maar eigenlijk is het de 'inhoudelijkheid van het ge beuren, een bordeel inderdaad' dat de gemeente niet aan spreekt. Volgens de Yab Yum-direc- teur zal het Yab Yum Oriëntal Palace werk bieden aan zeker zeventig mensen, nog afgezien van de gastvrouwen. Dat zal voor de gemeente echter geen reden zijn om de komst van het concern alsnog toe te juichen, aldus Contant. „Er zijn hier in Breukelen heus niet zoveel dames te vin den die daar willen werken. Laat die man met zijn club naar Groningen gaan, waar het wel slecht is gesteld met de werkgelegenheid". Het complex zal vrijdag 29 juli worden geveild wegens faillissement. Mocht het Yab Yum-concern eigenaar wor den, dan wacht de gemeente eerst de aanvragen voor de no dige vergunningen af. „Dan zien we wel weer, maar ik denk niet dat het er ooit komt", aldus de loco-burgemeester. Persoonsgegevens aan banden NIJMEGEN (ANP) - Een I record aantal wandelaars zal vandaag van start gaan I voor de 72e editie van de I Nijmeegse Vierdaagse. Bij I je administratie meldden zich in totaal 31.869 deelne mers. Om de administratieve werk zaamheden te beperken zullen bj wijze van experiment 3.000 van hen een chipkaart in ont vangst mogen nemen. Wanneer dit pasjessysteem een succes blijkt te zijn, zullen vanaf volgend jaar alle wande laars met een dergelijke kaart worden uitgerust. Door deze kaart kan het aantal deelne mers en uitvallers aanzienlijk sneller in beeld worden ge bracht. De Nijmeegse Vier daagse werd maandagavond officieel geopend met de tradi tionele vlaggenparade in het Goffert-stadion. De opening stond voor een I groot deel in het teken van de Zwitserse afvaardiging. Die Uoet dit jaar voor de dertigste keer mee. De leiding van de I Vierdaagse gqg hierin aanlei ding de Zwitsers extra onder de aandacht te brengen. De I Zwitserse delegatie verzorgde I een wervelende show van zo'n 1 twintig minuten, die door de vele duizenden toeschouwers zeer op prijs werd gesteld. Eén groot centraal register is niet gewenst en bestaande centrale registers moeten verdwijnen. De burger moet zo min moge lijk worden lastig gevallen met steeds weer vragen over de zelfde persoonsgegevens: als hij die één keer heeft gegeven, kunnen ze heel goed langs elektronische weg worden uit gewisseld, mits dat wettelijk beschermd is. Geen formulie ren meer in drievoud invullen, één keer moet voldoende zij n. Die gedachte inspireerde de Voorlopige Raad voor de Per soonsinformatievoorziening tot de titel 'In enkelvoud invullen svp' voor een adviesnota over deze materie. Gisteren over handigde de (onafhankelijke) voorzitter van de raad, drs. H.B.P.A. Letschert, de nota aan minister Van Dijk (Binnen landse Zaken). Deze had als coördinerend bewindsman voor de over heidsinformatievoorziening om het advies gevraagd. Hij wil bij het sterk toenemende gebruik van computers voor het regi streren van persoonsgegevens een (toetsings)instrument heb ben om wildgroei tegen te gaan. I£t deelonderzoeken bleek dat er in de openbare sector (en daar gaat het hier om, dus niet om gegevens die voor private of commerciële doelen kunnen worden gebruikt) ruim vier duizend registraties zijn met meer dan vijfduizend personen Eerder al had Iran de wereld verbaasd door zich zonder slag of [stoot terug te trekken uit de - ten koste van veel mensenlevens - [op Iraq veroverde gebieden. Deze opvallende nederlaag werd door Rafsanjani als een on- I derdeel van de nieuwe 'tactische strategie' in de oorlog tegen |lraq omschreven. Vriend en vijand had het moeilijk met deze Jcryptische uitleg. Was Iran echt oorlogsmoe geworden en [stuurde het op een opening aan om een eind te maken aan de [strijd met Iraq? Die theorie sloot wel perfect aan op de berichten t zich - ondanks intensieve wervingscampagnes - nauwelijks [nog vrijwilligers voor de oorlog tegen Iraq meldden. De hoop op beweeglijkheid in het tot voor kort verstarde oor logsfront werd vervolgens aangewakkerd door Iraq. De troepen [van president Saddam Husayn trokken zich vrijwillig terug uit de boor middel van een bliksemoffensief veroverde Iraanse grens plaats Dehlorah, hiermee ruimte creërend voor de volgende stap Ivan Iran. De serie verrassende ontwikkelingen werd gisteren gecomple- serd door het bericht dat Iran bereid is tot een bestand in de al [acht jaar durende oorlog met Iraq, in gevolge resolutie 598 van [oe Veiligheidsraad. Resolutie 598 roept op tot een onmiddellijk [staakt-het-vuren en terugtrekking van alle troepen tot de interna tionaal erkende grenzen. Iran was tot nu toe alleen bereid de re- .solutie te aanvaarden wanneer Iraq door de Verenigde naties [werd veroordeeld als de agressor in de Golfoorlog. In een verklaring die bol staat van de gezwollen taal tracht het [i'aanse opperbevel uit te leggen waarom het is overgeschakeld Van het aanvankelijke doel - doorstoten tot Bagdad en het be wind van president Saddam Husayn omver werpen - naar de tak pak van verdediging van de Islam, buiten het slagveld. Die voor de fanatieke achterban noodzakelijke volzinnen, kun nen echter niet verhullen dat het besluit om akkoord te gaan met |6en staakt-het-vuren uit pure noodzaak is geboren. Niet één land het zich veroorloven om zich politiek te isoleren. Die desas- ""JZe keuze en de geldverslindende oorlog tegen Iraq hebben 1 het olierijke Iran een, economisch gezien, doodziek land ge- akt. In ^emier Rafsaniani heeft blijkbaar zoveel macht opgebouwd Ir™ hij zijn tundamentalistische tegenstanders - zij willen de strijd raet Iraq kost wat kost voortzetten - voorlopig zijn wil kan opleg- »en' Rafsanjani is er echter nog niet. De tegenstellingen in Iran |zi)n groot. Ondanks de onzekerheid over de afloop van de machtsstrijd in °n> mag de huidige doorbraak in de oorlog tussen Iran en Iraq |in verheugende zaak worden genoemd. Er is nu een belang- L laak weggelegd voor de Verenigde Naties en speciaal voor Secretaris-generaal Perez de Cuelllar die al geruime tijd bezig Net bemiddeling in het conflict. Hij zal de komende weken zirh woekeren met zijn diplomatieke gaven. Fouten kan hij «i niet veroorloven. De zinloze oorlog tussen Iran en Iraq heeft f te lang geduurd. in het bestand. Die worden be heerd door een kleine tweedui zend verschillende organisa ties. Iedere sector van de over heidszorg blijkt zijn eigen weg te gaan op dit gebied. Er wordt veel dubbel werk gedaan, de registraties vormen een weinig doorzichtig en gestructureerd geheel en de kwaliteit is niet optimaal. Bovendien blijken er steeds meer personen geregi streerd te worden en neemt het aantal geregistreerde gegevens ook toe. Onderzoek wees bovendien uit dat 'opvallend veel' gege vens tussen instanties worden uitgewisseld op basis van af spraken of incidentele verzoe ken. Daarmee worden per soonsgegevens te gemakkelijk voor een ander doel verstrekt en gebruikt dan waarvoor ze in eerste instantie zijn gevraagd, zo constateerde drs. Letschert maandag bij de overhandiging van de nota. Hij wees erop dat de komende wet persoonsregi straties goede waarborgen blijkt te bieden, maar, zo zei hij, „veel zal afhangen van de wijze waarop organisaties het doel van hun registratie om schrijven. Daar zal de proteste rende burger immers een be roep op moeten kunnen doen". De Raad zocht in zijn advies naar doeltreffend en doelmatig werken, instrumenten die steeds zijn afgewogen tegen de privacy. In die filosofie past de constatering dat het uitwisse len van gegevens veel doelma tiger is dan dat iedere instan ties maar weer gegevens ver zamelt, opslaat en actueel houdt. Dat dient ook het belang van de burgers die geïrriteerd raken als ze steeds weer de zelfde gegevens moeten ver strekken, terwijl de techniek anno 1988 ver genoeg geschre den is om daar oplossingen voor te geven. Om die informatietechniek ook zo optimaal mogelijk te la ten functioneren doet de Raad enkele aanbevelingen. Zo zou de schrijfwijze van persoons gegevens gestandaardiseerd moeten worden. De Raad doet aanbevelingen voor het ge bruik van een berichtennetwek voor het uitwisselen met ge bruikmaking van internatio nale normen. Bij de keuze voor zo'n netwerk speelde de be scherming van de persoonlijke levenssfeer een grote rol. Met een verschrikt gezicht bestuurt minister Neelie Smit Kroes een Benz Patent-motorwa gen uit 1888 als openingshandeling van de tentoonstelling '100 jaar vrouw en auto' in Ros malen. Naast de minister zit mevrouw J. Rienstra van Stuyvemande, de eerste Nederlandse die een rijbewijs (in 1927) haalde. fotoanp UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) heeft een nieuwe maat regel aangekondigd om de prijzen van ge neesmiddelen in bedwang te houden. Samen met staatssecretaris Evenhuis (Economi sche Zaken) heeft hij het Centraal Orgaan Ta rieven Gezondheidszorg (COTG) een advies ge vraagd over plannen om de concurrentie binnen de farmaceutische groothandel te stimuleren en zo tot een verlaging van de marges te komen. Op het ogenblik heeft de groothandel belang bij hoge geneesmiddelenprijzen. Ze berekent de apotheker namelijk een bepaald percentage van de fabrieksprijs. In 1984 was dit percentage vol gens het ministerie 21,2, De bruto-marge maakte 11 procent uit van de eindprijs van de geneesmiddelen. In andere EG-landen is de marge aanzienlijk kleiner. Bovendien wordt ze hier door de groothandel zelf bepaald en is ze in Nederland -in tegenstelling tot de overige EG- landen- aan geen enkele wettelijke regel gebon den. De bewindslieden vragen het COTG welke feitelijke kosten door de marge zouden moeten worden gedekt. Ook zou het COTG moeten aan geven hoe deze kosten op een aanvaardbare ma nier in de geneesmiddelentarieven kunnen wor den verwerkt. Dees en Evenhuis verwachten dat het vervangen van de eenzijdige marge-vast stelling door de groothandel door een systeem van onderhandelingen tussen de groothandel, apothekers, ziekenfondsen en verzekeraars, zal leiden tot prijsconcurrentie en verlaging van de marges. Daardoor kan het hoge prijsniveau in Nederland omlaag. Een verlaging van de bruto groothandels marge naar 13 procent zou al bijna 100 miljoen gulden kunnen opleveren. De voorgestelde maatregel kan volgens de staatssecretarissen ook rationalisatie van de distributrie van ge neesmiddelen in Nederland tot gevolg hebben. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecre taris Ginjaar-Maas (Onder wijs) blijft, ondanks kritiek van onderwijsorganisaties, bij haar voornemen om het aantal examenvakken in het voortgezet onderwijs uit te breiden. Zij wil daarvoor geen extra lesuren uittrek ken. De staatssecretaris handhaaft haar voorstel dat over enkele jaren mavo'ers en havo'ers examen moeten doen in zeven vakken (is nu zes). Het aantal examenvakken in het vwo gaat van zeven naar acht. Ook breidt de staatssecreta ris het aantal verplichte vak ken uit. Alle leerlingen in het voortgezet onderwijs moeten voortaan in twee van de drie moderne vreemde talen (Frans, Duits, Engels) examen doen. Voor havo- en vwo-kandidaten wordt tevens wiskunde a of b verplicht. De Onderwijsraad, de voor naamste adviseur van de rege ring op onderwijsgebied, en de onderwijsvakbonden hebben kritiek op het voorstel van de staatssecretaris. Ze zijn in principe geen tegenstander van uitbreiding van het vakken pakket, maar vinden wel dat de staatssecretaris daar extra les uren tegenover moet stellen. Ginjaar-Maas is dat pertinent niet van plan. Volgens de Onderwijsraad leidt uitvoering van het plan tot een zware belasting van de leerlingen. Het is ondoenlijk een scholier te vragen een ex tra vak te leren, zonder dat hij daarvoor extra tijd krijgt. Het plan van Ginjaar-Maas leidt volgens de Onderwijsraad tot meer zittenblijvers, meer scho lieren die zakken voor het eindexamen en meer drop outs, jongeren die hun studie beëindigen. Ook de onderwijs bonden zien om die reden wei nig heil in het voornemen van de staatssecretaris. Volgens Ginjaar-Maas zal verbreding van het vakken pakket leerlingen echter dwin gen om zelfstandiger, buiten de lessen om, te gaan werken. Scholieren kunnen zich zo be ter voorbereiden op wat hen in het vervolg-onderwijs, waar veel meer aan zelf-studie ge daan moet worden, te wachten staat. De staatssecretaris streeft met haar plan vier doelen na: verhoging van het onderwijs- peil en een meer evenwichtige algemene vorming; een verbe tering van de kansen op door stroming naar het vervolgon derwijs; een verandering van het patroon van de studiekeuze, meer in overeenstemming met de maatschappelijke behoef ten; en minder verschillen in pakketkeuze tussen jongens en meisjes. Wiskunde wil Ginjaar-Maas verplicht stellen, omdat dat vak steeds vaker nodig is voor vervolgopleidingen. In steeds meer studierichtingen worden statische methoden gebruikt, ook bij alpha-studies. En bo vendien, aldus de staatssecre taris, rukt de informatica steeds verder op. Willen alle studenten in havo en wvo met succes examen kunnen doen in wiskunde, moet wel de inhoud van het vak worden ver nieuwd. Omdat in de toekomst de contacten met het buitenland alleen nog maar zullen toene men, wil Ginjaar-Maas ook twee moderne talen verplicht stellen. Zeker diegenen die zich voorbereiden op het hoger on derwijs, moeten goed de vreemde talen beheersen, ge zien het feit dat veel vak- en studieliteratuur vaak niet in het Nederlands of Engels te verkrijgen is. Uitbreiding van het vakken pakket in de bovenbouw van het voortgezet onderwijs zal niet voor het schooljaar 1989/ 1990 plaatsvinden. De eerste eindexamens-nieuwe-stijl zul len op zijn vroegst in het voor jaar van 1992 worden afgeno men. NIEUWSOVERZICHT De basisschool De Toonladder in Swifterband is giste ren gesloten. Vier basisscholen op een bevolking van vijfduizend was volgens minister Deetman (Onderwijs) wat te veel van het goede. Om de kwaliteit te verbeteren fuseerde De Toonladder met De Branding. De nieuwe klasgenootjes van De Branding kwamen vandaag per tractor en aanhanger hun nieuwe schoolkameraadjes op halen vanaf het schoolplein van de gesloten school. De leerkrachten van De Toonladder worden niet ontslagen. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur (WVC) moet afstand nemen van de con clusie dat in de oorlog geen vervolging van homoseksuelen heeft plaatsgehad. Dit zegt de Interfacultaire Werkgroep Ho mostudies van de Rijksuniversiteit in Utrecht. De gewraakte conclusie valt op te maken uit een onlangs verschenen rappori over homoseksuelen in de oorlog, dat in opdracht van WVC en onder auspiciën van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie (RIOD) werd gemaakt. Er valt nogal wat af te dingen op de conclusie, zo stelt de werk groep in een brief aan de minister. De werkgroep meent dat homoseksualiteit terecht als vervolgingsgrond in de Wet Uit keringen Oorlogsslachtoffers (WUV) is opgenomen. Haar is bij voorbeeld gebleken dat 'op last van de nazi's een apart regi stratiesysteem voor homoseksuelen werd opgezet als onderdeel van de plannen om homoseksualiteit intensiever te bestrijden'. ROTTERDAM (ANP) - De investeringspremie bij de bouw van nieuwe schepen, waarvoor de reders in aanmerking kunnen komen op basis van de regeling Investerings Premie Zee scheepvaart (IPZ), is voor dit jaar geheel opgebruikt. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) had voor dit jaar IPZ- premie beschikbaar tot een investeringsvolume van 800 mil joen gulden. Omdat het aangemelde investeringsvolume dit bedrag al flink overschreden heeft, heeft de minister besloten dat met ingang van het afgelopen weekend geen aanmeldingen meer kunnen worden gedaan voor de IPZ-premie 1988. Dat heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat maandag bekend gemaakt. Sedert het ingaan van de regeling voor dit jaar op 29 februari is een totaal investeringsvolume van 1,5 miljard gulden aan nieuwe schepen voor premietoekenning aangemeld. Overigens komt niet iedere aanmelding voor pre mie in aanmerking. Iedere aanvrage wordt nauwkeurig op haar merites bekeken. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Heerma van Volkshuis vesting ziet ervan af om voor de vaststelling van de 'stichtings- kosten' van premiekoopwoningen nog langer een rentevergoe ding van de koper aan de bouwer mee te tellen. Daardoor dreigden duizenden eigenaren van premiewoningen (een aanzienlijk deel van) hun subsidie mis te lopen. Heerma komt hiermee tegemoet aan bezwaren van de vereniging Eigen Huis. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de staatssecretaris dat het strikt toepassen van de voor verschillende interpreta ties vatbare premieregeling onredelijke gevolgen kan hebben voor sommige eigenaren van deze gesubsidiëerde koopwonin gen. Bovendien volgt hij met zijn besluit een uitspraak van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, die deze reken methode vorig jaar heeft veroordeeld. REUVER (ANP) - De 54-jarige J. Hermans uit Reuver heeft maandagmorgen in een wegberm in de buurt van zijn weiland de afgesneden hoofden gevonden van drie van zijn in mei ge boren pony veulentjes. De rijkspolitie van het Noordlimburgse Reuver is na onderzoek tot de conclusie gekomen dat de Shetlandveulentj es vakkundig zijn geslacht waarna de kadavertjes vermoedelijk per auto zijn afgevoerd. In de buurt van het weiland zijn bandensporen aan getroffen. Van de illegale slachters ontbreekt evenwel nog elk spoor. DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse regering ziet in de gro tere openheid in de Sovjetunie vooralsnog geen aanleiding om de beperkingen die zij en daarmee de meeste andere Westerse landen hanteren voor de uitvoer van 'strategische' goederen te verminderen. De Verenigde Staten willen eerst de kat uit de boom kijken, maakte de Amerikaanse onderminister van Handel Paul Free- denberg maandag in Den Haag duidelijk. Ondanks tekenen van ontspanning is de strategische analyse van de Oost-West verhouding niet veranderd, aldus Freedenberg. Een kijkje binnen in het Orbis-vliegtuig. SCHIPHOL (ANP) - Het internationale vliegend academische oogziekenhuisproject 'Orbis' wil zijn krachten bundelen met de Nederlandse oogheelkundige gemeenschap. Het is de bedoeling dat vanaf 1989 pas afgestudeerde Nederlandse oogchirurgen een jaar deelnemen aan het medisch team van Orbis en dat Ne derlandse topchirurgen voor een korte periode op vrijwillige basis met het Orbisvliegtuig meegaan als lid van het docenten team. Orbis zegt zeer veel waarde te hechten aan een 'partnership' met de Nederlanders, onder andere gezien het hoge niveau waarop de oogheelkunde in Nederland staat, zo liet voorzitter O. Foot van Orbis maandag weten tijdens een presentatie van Orbis op Schiphol. Het vliegend ziekenhuis is namelijk voor onderhoud in Nederland, een gelegenheid die Orbis tegelijker tijd wil aangrijpen om de Nederlandse medische- en zakenwe reld warm te maken voor zijn activiteiten en een vorm van sa menwerking tot stand te brengen. I

de Stem | 1988 | | pagina 3