Machtsstrijd mogelijk na overlijden Khomeini Van verzorgingsstaat naar liefdadigheid Golfoorlog duurde langer dan gepland ZORGZAME SAMENLEVING' adviescomm Weer meer wandelaars van start in Nijmegen DE STEM COM! Doorbraak Golfc .DE STEM. DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 19 JUL11988 IRAANSE LEIDING LIJKT UIT OP BEËINDIGING ISOLEMENT EN GOLFOORLOG Zwerfkaarten en discriminatie Keihard PAPIER VOOR UW PEN Gratis autorijden Geen woord pESTEM BINNENLAf stn mo sta me en De secretaris-generaal van de VN, Peres de Cuellar, bracht vorig jaar een bezoek aan de Iraakse leider Sad dam Husayn. - fotoap DE IRAAKSE president Saddam Husayn begon de oorlog'tegen Iran op 22 september 1980 in de ge dachte dat hij via een soort 'Blitzkrieg' het be wind in Teheran snel op de knieën zou kunnen dwingen. In Iran hadden zojuist de ayatollahs de macht gegre pen en de sjah verdreven. Het land verkeerde dermate in een chaos dat Irak meende dat een offensief tot een snel resultaat zou lei den. Het einddoel doel van het Iraakse offensief was inlij ving van een gebied in Iran dat een overwegend soenni- tisch-islamitische bevolking heeft, evenals Iraq en de rest van de Arabische we reld. In Iran had een sji'i- tisch-islamitische revolutie plaatsgevonden. Saddam Husayn kreeg de steun van Saudiarabië en de vijf kleine Golfstaten, die vreesden dat Iran hun regi mes ondermijnde door zijn militante islamitische revo lutie te exporteren. Het offensief liep echter niet zo vlot als de Iraakse generale staf had gedacht. De oorlog escaleerde in de loop van de jaren van een pure landoorlog, waarin ze ker van Iraakse zijde ook gifgassen werden gebruikt, ook tot een 'tankeroorlog' in de Golf en de zogeheten .ste denoorlog' waarbij partijen eikaars hoofd- en grote ste den over en weer bestookten niet alleen met hun luch- macht, maar ook met raket ten. Nadat Iran een aantal ja ren de overhand scheen te hebben in de oorlog kwam in april van dit jaar een omr mekeer met de herovering van het schiereiland Faw dat Iran twee jaar had be zet. In mei verdreef Iraq de Iraanse troepen uit het ge bied van Shalamcheh in het zuidoosten van Iraq en in juni heroverde het de olie rijke Majnoon eilanden. In de afgelopen paar we ken werd 4.000 vierkante ki lometer terrein ingenomen op Iraanse troepen. Daarbij bezette Iraq ook de Iraanse grensplaat Dehlorah in het zuiden van de ceentrale sec tor, maar later trok het zich weer terug uit Iraans ge bied. In het noorden dwon gen Iraakse troepen in de afgelopen tijd Iran de plaats Halabja in Iraaks Kurdis tan op te geven. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties veroor deelde in zijn resolutie ook expliciet „het bombarderen van zuiver civiele bevol kingscentra en het gebruik van chemische wapens". De raad beveelt de secre taris-generaal verder aan een groep VN-waarnemers te zenden die toezicht moe ten uitoefenen op de nale ving van het staakt-het-vu- ren en de terugtrekking van de troepen tot internatio naal erkende grenzen. Drin gend verzocht wordt om on verwijlde vrijlating van krijgsgevangen volgens de derde Geneefse conventie van 1949 vanaf het moment dat de actieve vijandelijk heden zijn beëindigd. Een van de hoofdpunten van de resolutie is het voor stel dat de secretaris-gene raal, in overleg met Iran en Iraq, de mogelijkheden na gaat om een onafhankelijke commissie van onderzoek in te stellen, die nagaat wie verantwoordelijk was voor het conflict. De schade die is ontstaan als gevolg van het conflict acht de raad zo groot, dat hij passende in ternationale hulp nodig acht voor de wederopbouw. Daartoe vraagt de raad de secretaris-generaal om een groep deskundigen in te stellen die de kwestie van de wederopbouw moet bestu deren en terzake moet rap porteren aan de Veilig heidsraad. De resolutie werd in juli vorig jaar direct aangeno men door Iraq. De afgelopen drie maanden heeft Iraq vrijwel alle al het terrein heroverd dat het eerder in de oorlog aan Iran verloor. Officiële cijfers over aan tallen slachtoffers zijn er niet, maar het aantal doden wordt geschat op meer dan een miljoen. Een van de voorwaarden die in de VN-resolutie wer den genoemd was dat Beide landen zich zouden terug trekken tot achter de gren zen van voor de oorlog. De resolutie roept ook op tot een uitwisseling van krijgsgevangenen en een onderzoek om vast te stellen wie verantwoordelijk was voor het begin van de oor log. Iran eiste tot dusver dat Iraq zou worden aangewe zen als agressor, voor dat land bereid was de strijd te staken. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of J 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. J 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-atdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen7 Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. HET VERRASSENDE BE RICHT dat Iran bereid is tot een bestand in de oor log met Irak, in gevolge re solutie 598 van de Veilig heidsraad, kan duiden op een machtsstrijd in Tehe ran. Een wijziging van be leid kan het gevolg zijn van een de strijd om de op volging van ayatollah Ru- hollah Khomeini. Khomeini's greep op de macht in Iran is naar het schijnt nog solide, ondanks de hoge poli tieke en psychologische kos ten van de slepende oorlog met Iraq, zeggen diplomaten en Iraniërs. Maar naar hun mening kan de negen jaar oude islamiti sche regering meegesleept worden in een strijd om de macht als de 85-jarige Kho meini sterft. Recente militaire tegensla gen hebben de leiders ver enigd, waarbij met name de rol belangrijker werd van Ali Akbar Hashemi Rafsanjani. Deze voorzitter van het parle ment is vorige maand door Khomeini benoemd tot opper bevelhebber van de strijd krachten. De 54-jarige Rafsanjani, die nu de hoogste politieke leider van het land is, heeft een begin gemaakt met het doorbreken van het door Iran zelf gekozen diplomatieke iso lement al leidt dat tot be schuldigingen van 'defaitis me' uit de mond van islamiti sche fundamentalisten. De geleidelijke opening gaat waarschijnlijk door, zeg gen diplomaten en regerings medewerkers, al speelde het neerschieten op 3 juli door de Verenigde Staten van een passagiersvliegtuig van Iran Air in de kaart van de funda mentalisten. Iraanse functio narissen verwerpen boos elk plan voor een toenadering tot de Verenigde Staten, die door Teheran omschreven worden als 'de grote Satan'. Op de muur van de vroe gere Amerikaanse ambassade - die nu dienst doet als basis van de Revolutionaire Garde, waarvan de leden zich zien als de hoeders van de revolutie van Khomeini - staat in het De geleidelijke opening naar de buitenwereld onder Rafsanjani gaat waarschijnlijk door. Hij is nu de mach tigste man van het land. Engels de leuze gekalkt 'Wij zullen Amerika een zware ne derlaag bereiden'. Boze menigten schreeuw den anti-Amerikaanse leuzen voor westerse journalisten die vorige week na de ramp met de Airbus waren uitgenodigd. „U moet weten, dat wij niet allemaal zo zijn", zei een la gere ambtenaar deze week voor eigen rekening. „Niet alle Iraniërs haten Amerika. Velen zijn ongelukkig met dit beeld dat de buitenwereld van ons heeft". Buitenlanders zeggen dat hoe' langer hoe meer Iraniërs blijk geven van ontevreden heid met de regering en met de Golfoorlog, die in zijn acht ste jaar is en naar schatting van diplomaten 500.000 men senlevens gekost heeft. „Maar zij kijken over de schouders als ze dat doen", zegt een Europese zakenman. „Dit bewind is erg fel op af wijkende meningen". In Teheran bieden met zandzakken versterkte bank gebouwen, schuilkelders en tegen de effecten van bom men afgeplakte vensters dui delijke verwijzingen naar wat officieel bekend staat als „de ons opgedrongen oorlog". Vrouwen dragen tot de en kels afhangende chadors in de verzengende zon, maar vaak komen blauwe spijkerbroe ken en modieuze gymschoe nen onder de zwarte jassen uit die voortvloeien uit de is lamitische eigendomswetten. Veel Iraniërs klagen over de strenge islamitische voor schriften. Toen de openbare moraal verslapte gedurende de zes weken van Iraakse bombardementen op Teheran in maart en april, viel er een bepaalde verwatering te con stateren. Ingevoerde whisky, die ta boe is onder de islamitische regels, is op een riskante zwarte markt te koop voor 30.000 rial per fles. Dat staat gelijk aan 900 gulden volgens de officiële wisselkoers, maar niet meer dan 50 gulden op de heel wat realistischere zwarte markt. „Sterke drank is tot een ob sessie geworden", zegt een er varen diplomaat. „Ik ben nooit bij Iraniërs thuis uitge nodigd zonder dat zij mij een borrel aanboden". De prijzen voor basisvoed sel, medicijnen, eerste levens behoeften, nieuwe huizen en onderdelen voor auto's en ma chines vliegen de hoogte in, maar de regering heeft een programma om arme mensen voedsel tegen een gesubsi dieerde prijs te garanderen. „Zolang zij het volk kunnen voeden - en dat kunnen zij met de inkomsten uit de olie - komt het gevaar van boze me nigten op straat niet op", zegt een gezant. In de straten van Teheran wemelt het van bedrijvigheid, winkeliers en jongens die met een voetbal spelen. Het drink water van Teheran, dat af komstig is uit de machtige Al- borz-bergen die boven de stoffige stad met zes miljoen inwoners uittorenen, behoort nog steeds tot het beste in ver- gelijkbare hoofdsteden in de wereld. De invloed van de mullahs is onder de meer pragmatische maar weg zijn zij niet. Het zelfgekozen isolement van Iran onder Khomeini spoort slecht met de vriende lijkheid en hulpvaardigheid die aan buitenlanders betoond wordt. „De blijvende verdien ste van Khomeini is dat hij de Iraniërs een groter zelfrespect heeft bijgebracht", zegt een diplomaat. De regering van de sjah tot diens val in 1979 stond sterk in het teken van buitenlandse invloed, met name van Wash ington daar de Verenigde Sta ten probeerden hun strategi sche doelen te bevorderen en de oliestroom te verzekeren. Diplomaten menen dat Iran om economische redenen en in politiek eigenbelang gedwon gen zal worden aan verbete ring van de betrekkingen te werken met de buitenwereld, met name het westen. De be trekkingen met de Duitse Bondsrepubliek, Italië en Ja pan, waarbij het vooral om handel gaat, hebben „een be langrijk stabiliserend en ma tigend effect", zegt een Euro pese diplomaat. Frankrijk heeft kort gele den de betrekkingen met Te heran genormaliseerd. Een lichte vooruitgang zit er in de besprekingen met Groot- Brittannië en Canada, zo meent hij. Een strijd om de macht na Khomeini's dood zou Iran dat gebukt gaat onder een oorlogsmachine die een derde opslokt van de 18 miljard gul- mogelijk wat verminderd leiding van Rafsanjani, den aan olie-inkomsten per jaar in beroering brengen zeggen diplomaten. „Als Raf. sanjani zich kan handhaven als de man bij wie alle dr; samenkomen, kan het betrek kelijk kalm verlopen", a een diplomaat. „Als er iets met hem gebeurt, weet alleen God wat er kan gebeuren". De Revolutionaire Gardis- ten, een 300.000 man sterkt macht van gewapende fanati ci, zijn een staat binnen staat geworden. Zij zouden dt overgang kunnen verstoren met een kennelijk door Kho meini gestuurde dominante positie van Rafsanjani, aldus diplomaten. „Zij hebben wa pens, zij hebben macht en aj stappen niet vrijwillig opzij' zegt een ervaren westerse di. plomaat. „De enige echte be dreiging voor het hele sys teem doemt op als de politieke macht in handen zou komen van de Revolutionaire Gar disten". De regering omvat reli gieuze leiders die hun machi baseren op de steun van de la gere geestelijken of mullahs, en meer gematigde elementen die voorstander zijn van voorzichtige opening naar hel westen. „Vlak de mullahs niet uit", zegt een diplomaat, „i hebben een sterke machtsba sis als leiders van de vrijdag gebeden. Hun invloed is mo gelijk wat verminderd onde: de meer pragmatische leiding van Rafsanjani, maar zijn zij niet". (RTR) DUS ONZE samenleving moet zorgzaam zijn. Of worden. Goed, maar wat voor zorg. Van wie, en voor wie? Ouders en kinderen voor elkaar. Je buren, je familie, vrienden. Het zijn vooral ouderen en gehan dicapten, de grootste groe pen die zorg nodig hebben. Kwetsbare mensen dus. Grote groepen: er zijn nu 1,8 miljoen Nederlanders boven de 65, 12,5% van de bevolking. Te gen het jaar 2000 zullen in Europa de mensen van 60 en ouder 20% van de bevolking uitmaken. En aan bijvoor beeld geestelijk gehandicap ten telt ons land 120000. Volgens een opsomming van de Leidse hoogleraar so ciologie Dr. Mr. C. Schuyt moet je bij die Zorgzame Sa menleving denken aan heel wat meer: „Mensen zonder baan, de ouderen, de jongeren zonder opleiding, de eerste en tweede generatie geïmmi greerde buitenlandse werkne mers, de zwakbegaafden, de langdurig zieken, de gehandi capten en zwakzinnigen, kortom: al diegenen die naar de heersende maatstaven overbodig worden verklaard, hoewel ze dat naar andere, meer menselijke maatstaven natuurlijk niet zijn." Drs. Jan de Boer, directeur Gemeentelijke Sociale Dienst Leeuwarden, denkt bij de Zorg in de Samenleving aan een combinatie van oude slo gans: Hebt uw naaste lief als uzelf èn Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap. „En dan niet alleen de zorg voor elkaar, maar ook in wijdere, macro- betekenis: de zorg dat we de aarde levend houden. In bij belse termen het Goed Rent meesterschap." De Rotterdamse hoogleraar celbiologie en erfelijkheids leer dr.Hans Galjaard denkt bij zorgzaam aan 'het gevoel dat er iemand is waarop je al tijd terug kunt vallen'. Hij vult de opsomming van Schuyt aan: „Mensen die niet passen in de geldende normen en waarden." Bij de hevige discussies over de Zorgzame Samenle ving is de noodkreet geslaakt dat 'een onderklasse dreigt te ontstaan'. Een klasse van ouderen en zwakkeren, een bevolkingsgroep die wordt gezien als een kostenpost op de winst- en verliesrekening van de samenleving. Dat klinkt weinig zorg zaam, maar zo hard is onze DOOR RINZE BRANDSMA samenleving wel vaak. Schuyt noemt het 'mensen af schrijven zoals men machines afschrijft'. Dat is met geen enkel mooi ideaal goed te pra ten. Terug naar de zorg. Man telzorg, is zo'n begrip dat je steeds hoort. Dat is de vrijwil lig gegeven bijstand van men sen in je omgeving. In feite de kurk, waar een Zorgzame Sa menleving op drijft. In de praktijk zijn dat vooral oudere vrouwen; de echtgeno tes, de dochters, de schoon dochters, de buurvrouw. Zij besparen met hun zorg voor vele miljarden op de collec tieve voorzieningen. Aan onze nobele zorgplan nen mogen/moeten vrouwen uitvoering geven, daar komt het op neer. Terwijl, let op, de goeroes en profeten van de Zorgzame Samenleving vooral mannen zijn. Veel zorgzaamheid ver wachten wij, burgers, van de overheid. Maar tot in deze eeuw waren de zwakkeren, kwetsbaren en kansarmen af hankelijk van liefdadigheid. Van inzamelingen, collectes, erfenissen en legaten waar mee hofjes, weeshuizen, asy- len voor oude vrouwen en mannen gebouwd en gedre ven konden worden. Gaan we naar die tijd terug, nu de overheid haar deel van de zorg te duur vindt worden en het overnemen van taken via de collectieve voorzieningen minder vanzelfsprekend wordt? En is het niet triest voor onze cultuur van beschaving en menselijke vooruitgang dat we met het Grote Schrap pen en Inleveren 'terug naar AF' gaan? Jan de Boer ziet het wel zo: „Wij zijn bezig be langrijke voordelen, die onze samenleving de laatste 150 jaar verworven heeft, in hoog tempo af te breken. Zoals eco nomische zelfstandigheid van mensen, het scheppen van ge lijke kansen, goed onderwijs." Andere sombere lieden voor spellen dat onze samenleving weer, net als vroeger en net als elders op de wereldbol, een 'survival of the fittest' wordt. En dat onze zorgzaamheid daarin teruggaat naar het spreekwoordelijke Pannetje Soep van vroeger. Een schrik beeld. Tijd voor een portie cultuu roptimisme nu. Die liefdadig heid, dat pannetje soep voor de behoeftige buur is ten on rechte zo'n schrikbeeld. Voor Galjaard hóórt het juist bij een Zorgzame Samenleving in kleiner verband. Want „een generatie die bijvoorbeeld niet voor zijn gehandicapte kinderen wil zorgen heeft geen waarde. Dat pannetje soep waar mensen nu zo zuur over doen, dat is nodig. Zorg' zaamheid is niet uitsluiteü op te brengen via technology of professionele hulpverle ning." De zorg kwam in vroege: tijden langzamerhand bij df overheid te liggen uit nood Omdat het particulier initia tief, de liefdadigheid, het lid afweten. Als wij (de verant woordelijkheid voor) de zorg weer bij de overheid wilier weghalen en bij de burger de samenleving zelf leggi, dan veronderstelt dat, dat di samenleving zoveel zorg» mer geworden is. Is dat we zo? En betekent Zorgzame S) menleving ook niet een zorg zame overheid? Drs. Arie Oostlander, direc teur van het wetenschappe lijk instituut van het CDAei geestelijke vader van het be grip 'zorgzame samenleving, erkent dat. Helemaal terug naar de liefdadigheid, zovel kan en mag een overheid niet gaan. „Een overheid me*- blijvend vloeren in het be staan garanderen." Niet df kwetsbaren uitleveren aan df onverschilligheid. "Je mag df samenleving niet in het water gooien en roepen 'zwffi maar'. Daar hoort beleid bij De zorgzame en verantwoor delijke samenleving bereik je niet door alleen maar hard If roepen van 'het is er'." Vreemde combinatie vindt u? Valt best mee als u het onderstaande stukje leest. Er gaat geen dag voorbij of je leest er over in de krant, 'discriminatie'. Ook radio en televisie hebben er hun zegje over. Maar nu doet ook Neelie Smit Kroes haar duit in het zakje. Zij heeft namelijk 'de discriminatie van de alleenstaande bus reiziger' uitgevonden. Wat is het geval? Wil je een dagje alléén bussen met een zogenaamde zwerfkaart dan mag dat niet van haar. Volgens haar voorschriften ben je verplicht met twee personen of meer te reizen. Alleen dan kun je een zwerfkaart kopen voor 9,- per persoon. Zo niet dan blijf je maar thuis of je be taalt de volle mep. Het zal haar worst wezen of je al léén of als alleenstaande eens een dagje voordelig uit wilt. Zij hoeft niet op de kleintjes te letten. Ik dacht dat zij zo haar best deed om het openbaar vervoer te sti muleren. Maar op deze Minister SMit-Kroes van Verkeer en Water staat. - foto de stem/j0han van gurp V wijze zal haar dat niet luk ken, want heel veel passa giers mogen van haar niet mee. Ik hoop nog te beleven dat zij ook alleen is en dat haar, om die reden, een goedkope zwerfkaart wordt geweigerd. Ik zal dan nog meer plezier hebben als van een dagje zwerven. Zeker weten. Breda mevr. Naninck-v. Helvoirt Dat werkgevers keihard kunnen zijn tegenover werknemers weet ik al vanaf mijn veertiende jaar. Natuurlijk spelen ze het an ders dan vroeger. Maar is hun mentaliteit veranderd? Jarenlang loonmatiging door werknemers. Gevolg een groeiende economie en meer winsten voor vele be drijven. Allerlei lapmidde len ter bestrijding van de werkloosheid, maar het grote sociale schandaal van de grote werkloosheid blijft. Het zoveelste plan van de FNV, loonmatiging in ruil voor koppeling lonen en uit keringen en bestrijding werkloosheid, wordt direct keihard afgewezen. Weer een bewijs dat het de werk gevers geen zier kan schelen hoeveel werklozen er zijn en hoe die mensen zich voelen. De werkers in de bedrijven en ook de uitkeringstrek kers hebben ruimschoots hun offers gebracht. Wat hebben de werkgeversorga nisaties gedaan? Goede plannen van werknemers organisaties torpederen, an ders niets. Kan de vakbewe ging het aan zijn leden nog verkopen om loonmati- gingsvoorstellen te doen, S0& terwijl de werkgeversorga nisaties tegen alles nee zeg gen. Beseffen de werkne mers wel wat voor spel er gespeeld wordt door de werkgeversorganisaties. Laat de werknemers niet denken dat ze altijd ge spaard zullen blijven van het werkloosheidsspook. Bijna iedere dag staan er een aantal verloren gegane arbeidsplaatsen in de krant. De laatste jaren hebben he laas geleerd dat je er bij bent voor je er erg in hebt. De vakbeweging zal naar andere middelen moeten grijpen voor dit sociale pro bleem. Praten en voorstel len doen aan de werkge versorganisaties en rege ring hebben tot heden toe njets opgeleverd voor de bijna 700.000 werklozen. Breda P. v. Gurp Vier weken gratis met de auto naar het werk, alleen de benzine zelf betalen, wanneer men minstens twee collega's meeneemt. Deze vorm van carpooling - als oplossing voor het file probleem - is een experi ment van de hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Tilburg. Het is een schone zaak wanneer carpooling massaal ingang zou vinden, maar het zal helaas nooit veel uithalen. Men gaat nu eenmaal niet massaal bij elkaar in de auto. Dat weet ook de regering, en daarom denkt men erover om het autorijden flink duurder te maken, het zogenaamde ontmoedigingsbeleid. Dan wordt het weer net als vroe ger; alleen de echte draag- krachtigen kunnen dan nog volop van een auto gebruik kunnen maken. De mensen met de smalle beurs moge rond het huis blijven. M* de fiets kom je niet ver het openbaar vervoer is nif te betalen. Volgens mij zt dé oplossing zijn om inde: daad carpooling te bevorè ren en de kosten van te openbaar vervoer drastisd te verminderen. Ik denk dl op die manier de verkeers stroom beter in de hand houden kan worden en i> de files hun langste tijd gf had hebben. Rijen L. Incze Waar bij diverse media _ai sympathieën liggen, schijf dezer dagen weer overdte delijk. Over de daders de waanzinnige aanval o de 'City of Poros' geen enk® boos woord of kritiek. lyrisch commentaar en Merijn verging zijn veni) dat hij zo graag gebruikt k gen Israël. Over smaak i- sproken Rucphen P. Marijnissen Het Oriental Palace in Breukelen Perso DE Eéri een De lijk stee zelft hij kun elek gew besc ren één D Voo SOOI de t svp' deze han vooi H.B min lanc D< bew heid het; het van strei een ben gaar V dat daar om of cc won duiz meei NIJMEGEN (ANP) - Een record aantal wandelaars zal vandaag van start gaan voor de 72e editie van de Nijmeegse Vierdaagse. Bij de administratie meldden zich in totaal 31.869 deelne mers. Om de administratieve werk zaamheden te beperken zullen bij wijze van experiment 3.000 van hen een chipkaart in ont vangst mogen nemen. Wanneer dit pasjessysteem een succes blijkt te zijn, zullen vanaf volgend jaar alle wande laars met een dergelijke kaart worden uitgerust. Door deze kaart kan het aantal deelne mers en uitvallers aanzienlijk sneller in beeld worden ge bracht. De Nijmeegse Vier daagse werd maandagavond officieel geopend met de tradi tionele vlaggenparade in het Goffert-stadion. De opening stond voor een groot deel in het teken van de Zwitserse afvaardiging. Die ■-doet dit jaar voor de dertigste keer mee. De leiding van de Vierdaagse £ag hierin aanlei ding de Zwitsers extra onder de aandacht te brengen. De Zwitserse delegatie verzorgde een wervelende show van zo'n twintig minuten, die door de vele duizenden toeschouwers zeer op prijs werd gesteld. DE EERSTE tekenen van een koersw en werden slechts door experts opgen spelbaarheid van het regime in Iran di westerse diplomaten - hun mening r maken. Maar dat er veranderingen g kenbaar. Het streven van parlementsvc ber Rafsanjani naar normalisering van gen met een aantal westerse landen, v\ Het drama met het door een Ameri beneden gehaalde Iraanse passagiei gelijk van de Iran-kenners. Uiteraard v kelijke anti-Amerikaanse show opgevt be gematigde reactie van Iran's grote r Eerder al had Iran de wereld verbaa: stoot terug te trekken uit de - ten kosti op Iraq veroverde gebieden. Deze opvallende nederlaag werd d( Oerdeel van de nieuwe 'tactische stn kaq omschreven. Vriend en vijand cryptische uitleg. Was Iran echt stuurde het op een opening aan om strijd met Iraq? Die theorie sloot wel p öat zich - ondanks intensieve wervini oog vrijwilligers voor de oorlog tegen De hoop op beweeglijkheid in het t 'ogsfront werd vervolgens aangewakk van president Saddam Husayn trokkei Ooor middel van een bliksemoffensiel plaats Dehlorah, hiermee ruimte creër van Iran. De serie verrassende ontwikkelinge 'eerd door het bericht dat Iran bereid acht jaar durende oorlog met Iraq, in öe Veiligheidsraad. Resolutie 598 roe staakt-het-vuren en terugtrekking van t'onaal erkende grenzen. Iran was tot solutie te aanvaarden wanneer Iraq werd veroordeeld als de agressor in de in een verklaring die bol staat van c iraanse opperbevel uit te leggen waa van het aanvankelijke doel - doorsto wind van president Saddam Husayn or nek van verdediging van de Islam, buit* Die voor de fanatieke achterban no< oen echter niet verhullen dat het besli =en staakt-het-vuren uit pure noodzaa kan het zich veroorloven om zich poli1 va keuze en de geldverslindende nn het olierijke Iran een, economisch niaakt. funnier Rafsanjani heeft blijkbaar mo. iIJ zijn fundamentalistische tegenst kost wat kost voortzetten - v< yen. Rafsanjani is er echter nog niet. Zijn groot. .Ondanks de onzekerheid over de afl an, mag de huidige doorbraak in de riik ^erheugende zaak worden geno* JKe taak weggelegd voor de Verenigt e secretaris-generaal Perez de Cuelll met bemiddeling in het conflict. H zirh woekeren met zijn diplomatie en niet veroorloven. De zinloze oorlo te lang geduurd.

de Stem | 1988 | | pagina 2