Veel nieuwe zaken voor personeel van De Sterre Run op opleiding van sterrenwacht HANDBOOGMAATSCHAPPU WILLEM TELL BESTAAT 60 JAAR Monumentenwach t kan het werk maar nauwelijks aan M€N. Gehandicapten bezoeken Sterre LEGENHEID v.d. walle blommaert misschien kinderopvang samen met andere bedrijven aVO CITROËN* SCHIETINGEN vrijwilligers staan te dringen voor geven rondleidingen ELASTIEKEN KOUSEN PLAATSELIJK NIEUWS pESTEM VAN ZEELAND 2 DINSDAG 19 JUL11988 Iverteren ;lpt snel, [rogist.^ :atie van de 1tsrechtbank ttogenbosch lillissementswet. ZUIDDORPE - De Handboogmaatschappij Wil- [lem Teil in Zuiddorpe bestaat zestig jaar. Zondag lüljuli is er daarom een speciale jubileumschie- [ting, die bij goed weer op het sprotveld wordt ge- Fabeltjeskrant i Breskens Zomer- programma De Vogel W. DE BLOCK Hulst Stoppeldijk Hengstdijk Lams waar de Kloosterzande A12 com te zoenen se; in Tevens SUPP HOSE Drogisterij Parfumerie Stationsweg 9 Hulst Tel.nr. 13093 T22 n onze correspondent $jNGE - In een goede sfeer is [et voor werknemers prettig wer- ,en en wordt er ook beter gepres seerd. De voorwaarden voor zo'n ninstig werkklimaat worden vol- zens de directie van het instituut zoor geestelijk gehandicapten De Sterre in Clinge nauwlettend ge volgd en waar mogelijk verbe- Momenteel staan er voor het perso neel nogal wat nieuwe zaken te ge beuren, die direct of indirect voor zo'n werksituatie kunnen zorgen.Zo wordt de mogelijkheid bekeken voor opvang van kinderen van op De Sterre wer kend personeel. Wellicht is dat moge lijk in samenwerking met de peuter zaal te Clinge, De Blaauwe Hoeve te Hulst, Dow Chemical in Terneuzen en bijvoorbeeld Neckermann. Het verpleegkundig personeel heeft in haar werksituatie wel eens te ma ken met agressie van bewoners. Om goed om te gaan met deze agressie wordt hierover uitvoerig gepraat en informatie gegeven. Er is nu ook een werkgroep die zich over dit onder werp buigt. Verder is er voor het ver pleegkundig personeel een cursus zelfbescherming onder leiding van H. Hoogkamer. Het is nodig dat deze personeelsgroep doelmatig, snel en goed kan handelen als er zich agres sieve uitspattingen voordoen. Deze cursus heeft tevens tot doel het zelf vertrouwen van het personeel te be vorderen. In de recreatieve sfeer gebeuren voor het personeel van De Sterre leuke dingen. Sinds kort bestaat de mogelijkeheid dagelijks van 12.00 tot 13.00 uur en van 16.00 tot 17.00 uur gratis te tennissen op een baan van tennisvereniging Game'78 uit Clinge. Dit is voor het personeel een ideale gelegenheid om wat aan de conditie te doen en in ongedwongen sfeer colle ga's te ontmoeten om die wat beter te Ieren kennen. Dat de kinderen van personeelsle den elke woensdagavond in het zwembad van De Sterre mogen zwemmen, is een privilege die dankzij de personeelsvereniging WIK van De Sterre al langer bestaat. Tenslotte wordt onderzocht of er via De Sterre een privé personal computer-project opgezet kan worden. De Stem, 076-236911 1AM JAN DE GRAAF, s Hank, gem. Dussen, an Heijningen. Indissementsrechtbank te I. H.S. The. irgen de Volvo's 340 cessen. Onver- erin te bewijzen [60 zo'n ongekend ik kent. Dat heeft [iet de aanwezigheid lie zo kenmerkend eid, een praatpaalbe- ïd en een rijcomfort ou dan ook best eens jr jaren kunnen zijn. iler informeert u des- unstige voorwaarden Ing en Volvo Leasing. '1.645;-. b Jubileumschieting Zuiddorpe |van onze verslaggever 'houden. Afgelopen zaterdag zetten de leden vier van hun meest trouwe collega-schutters in het zonnetje. R, Migon is al zestig jaar lid en janteerde veertig jaar lang de 'voorzittershamer. A. de Mey rijdde zich veertig jaar aan het pijlenrapen. P. Samijn en J. Bracke tenslotte zijn beiden naf het begin lid van Willem De maatschappij, die zich al- bezighoudt met het schie- i op de liggende wip, werd 18 aart 1928 opgericht, waar- En onze correspondente BRESKENS - De tweede iolle woensdag in Breskens [fordt gepresenteerd door kele dieren uit de Fa- leltjeskrant. lacob den Uil, Ed en Willem Bever en Chico Lama brengen jen show van anderhalf uur en komen in het bos nog clown ftwipi tegen. De muziektent wordt omge- iuwd als het praathuis voor leze avond. Rond tien is er de rekking van de verloting in De lomer. Deze keer is de eerste Jrijs een fiets, de tweede een tentje en derde een dartsbord. perder zijn er kermisattracties, verkoop en een open lucht- irbecue. schijnlijk door de toenmalige voorzitter F. Moerdijk. Destijds vestigden de schutters zich in het café van René Danckaert. Tegenwoordig zijn ze te gast bij de familie De Cock, in café 't Gemeentehuis en in Onder de Linde. Destijds begon men met 25 leden, een aantal dat nu op 35 ligt. Volgens H. D'Hondt, de hui dige voorzitter, is de maat schappij net als Zeeuwsch- Vlaanderen in het algemeen aan het vergrijzen. „De leden worden inderdaad steeds ouder. Maar ik hoop dat de jeugd weer belangstelling zal krijgen voor het schieten. Het is immers een mooie sport", zegt hij. In de zomer schieten de leden van Willem Teil hun pijlen in de buitenlucht 's Winters zoekt men de behaaglijkheid van het café op. Iedere zaterdag is er steevast een schieting. Mocht het op de dag van de jubileum schieting onverhoopt regenen, dan wijkt men uit naar restau rant Onder de Linden en schiet men op een in plaats van op twee wippen. De aanvang van de jubileumschieting is 14.30 uur. Al acht jaar heeft Willem Teil vriendschapsbanden met een schutterij uit Yerseke. In oktober stapt men gezamenlijk weer in de bus om een schieting aan de andere kant van de Westerschelde bij te wonen. De eerste klus van de monumentenwacht was in 1976de St.-Jacobskerk in Vlissingen. foto de stem /cofij.d€ boer van drie naar vier wordt ge werkt. Veel hangt daarbij af van subsidiëring en het zal zeker niet gebeuren voor 1990. Per 1 januari 1987 waren 522 objecten bij de stichting aangemeld. Actieve werving heeft afgelopen jaren niet plaatsgevonden omdat het bestuur er meer aan hechtte de inspectie-achterstanden in te lopen. Sinds 1976 wor den monumenten in Zeeland geïnspecteerd. Eerst door een ploeg Utrechtse monu mentenwachters. Sinds sep tember 1977 door Zeeuwse wachters. Sinds de Monu mentenwacht met zijn werk in Zeeland begon zijn er in tot 31 december 1986 waren er in totaal 3209 inspecties verricht. Van onze verslaggever [MIDDELBURG-De Mo- bumentenwacht Zeeland 1 kan het aangediende werk nauwelijks aan. Momenteel zijn drie in- spectieploegen, van tel kens twee man, in dienst die kunnen per ploeg 180-190 objecten aan. 'a het jaarverslag van de stichting staat te lezen dat in ce, loop van 1988 opnieuw ®ge achterstand in inspec- ;:es kan optreden. „Aan ac tieve abonnementenwerving Wordt dan ook niet gedacht". Wel houdt het bestuur de stichting er rekening ®ee dat aan uitbreiding van het aantal inspectieploegen De jubilarissen van Wil lem Tell, vlnr: R.Migon, J. Bracke, A. de Me ij en P. Sa- mijn. - foto de stem/cotu de boer Hengstdijk - Recreatieter rein De Vogel in Hengstdijk heeft voor de komende da gen een druk programma. Allereerst zijn er verschillende kinderbingo's en superbingo's. Deze zijn woensdag 20 juli zon dag 24 juli en woensdag 27 juli. De aanvang is telkens respec tievelijk 19.00 en 20.30 uur. Zon dag 24 juli is er ook een grote ballonwedstrijd. De aanvang is 15.00 uur en deelname is gratis. Maandag 25 juli is het tijd voor een jaarlijks terugkerend zomerevenement: de lampions optocht. Deelnemers kunnen vanaf 21.00 uur een lampion kopen in de kantine van De Vo gel. Om 22.30 uur gaat de op tocht van start. Donderdag 28 juli kan jong talent zijn of haar beste beentje voorzetten in de playback-show. Die begint om 19.30 uur. Vrijdag 29 juli ten slotte is er een prijskaarting met bieden zonder roem en jo keren, aanvang 20.00 uur. (ADVERTENTIE) Autobedrijf Tivoliweg - Hulst Tel. 01140-12058 CLINGE - Het instituut voor geestelijk gehandi capten De Sterre in Clinge ontving gisteren een groep van 21 thuiswonende ge handicapten, die tot en met 5 augustus in en rond het instituut hun vakantie doorbrengen. De jeugdige vakantiegan- gertjes, in leeftijd variërend van vier tot negentien jaar, worden begeleid door des kundigen van De Sterre, de Sociaal Pedagogische Zorg en een aantal vrijwilligers. Naast een aantal activiteiten op het terrein van De Sterre, staan er ook tal van uitstapjes op het programma. Zo gaan de verschillende groepen naar de kermis in Clinge, naar een recreatie park in het Belgische Wach- tebeke, winkelen in St.- Niklaas en naar de dierentuin van Antwerpen. Vakantie pret 'binnenshuis' is er in de vorm van ondermeer paard rijden, een tuinfeest met pan nekoeken, wafels bakken, knutselen en disco. Het is de bedoeling dat er uiteindelijk een permanente voorziening op De Sterre komt voor weekendopvang en vakantieverblijf tijdens alle vakatieperiodes. Naast de 21 mensen die gis teren aan hun vakantie be gonnen komen er deze zomer nog vijf anderen op vakantie naar De Sterre. De eerste dag brengen de vakantiegangers een bezoek aan de kinderboerderij. - fotowim kooyman KAARTING - In zaal De Smickel werd een kaarting gehouden waaraan 32 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. J. Leeraert, 2. P. Warrens, 3. J. van de Ende, allen Hulst KAARTING - In zaal De Blaauwe Hoeve werd een kaarting gehouden waaraan 73 personen deelnamea Uit slag: 1. J. de Burger, Clinge; 2. H. van de Riet, 3. C. van Hooye, allen Hulst De vol gende kaartingen zijn 25 juli bieden in De Blaauwe Hoeve en 26 juli jokeren in De Lieve. GAAIBOLLEN - In zaal 't Karrewiel werd een gaaibol- ling gehouden waaraan 53 personen deelnamea Uitslag: hoge vogel: M. Buyse; linker zijvogel: T. Compiet; rechter zij vogel: Th. Crombeen; grootste aantal (7): A. Ver- nimmen, allen Vogelwaarde. BINGO - Op recreatiecen trum De Vogel werd een bingo gehouden waaraan 150 personen deelnamen. Uitslag: 1. J. van de Brande, Klooster- zande; 2. mevrouw Van Dors- selaer, St.-Jansteen; 3. J. Bor- remans, Beverea KAARTING - In zaal 't Ja gershuis werd een kaarting gehouden waaraan 67 perso nen deelnamen. Uitslag bie den: 1. mevrouw De Waal- Bun, Hengstdijk; 2. P. Pijpe- link, Terneuzen; 3. Th. Vet, Hulst. Jokeren: 1. mevrouw De Waal, Ossenisse; 2. me vrouw Luykx, Souburg; 3. mevrouw Domines, Hulst. KAARTING - Op recreatie centrum De Vogel werd een kaarting gehouden waaraan 74 personen deelnamea Uit slag jokeren: 1. mevrouw Verschuren, Kloosterzande; 2. mevrouw De Saeger, Peurs; 3. mevrouw Dieleman, Zaam- slag. Bieden: 1. E. Poppe, Koe wacht; 2. P. van Kerkhoven, 3. A. van Eerdenburg, beiden Hulst. GAAIBOLLEN - Op recrea- tiecenttum De Vogel werd een gaaibolling gehouden waaraan 59 personen deelna mea Uitslag: hoge vogel: A. de Rijke; rechter zijvogel: I. de Putter; linker zij vogel: R. de Wilde; grootste aantal (7): E. van Puyenbroek. KAARTING - In zaal De Lamsoren werd een kaarting gehouden waaraan 53 perso nen deelnamen. Uitslag joke ren: 1. A. Kegels, Kruispol derhaven; 2. mevrouw Im- pens, Terneuzen; 3. mevrouw Van Gink, Axel. Bieden: 1. Th. Piessens, Clinge; 2. me vrouw Van Goethem, Kloos terzande; 3. R. Conciere, St.- Niklaas. BEJAARDENSCHIETING - In café De Kastanje is er van daag een bejaardenschieting. De aanvang is 13.30 uur. HULST - W. Blommaert, 32 schutters: hoge en eerste zijvogel: W. Kuyper, Hulst; tweede zijvo gel: A. van de Branden, St-Jan- steen; grootste aantal (5): P. van de Branden, Hulst. KOEWACHT - Zaal Oude Molen, 27 schutters: eerste hoge vogel: R D'Hondt, Zuiddorpe; tweede hoge vogel: F. Reunis, St-Jansteen; eerste zij vogel: M. Suy, Zuid dorpe; tweede zijvogel; F. Breyaert; grootste aantal (4); F. de Blok, beiden Koewacht STOPPELDIJK - Zaal 't Karre wiel, 20 schutters: hoge vogel: M. Compiet, Vogelwaarde; eerste zij vogel: F. van Kruyssen, Klooster zande; tweede zij vogel en groot ste aantal (6): Th. Boogaert, Vo gelwaarde. KLOOSTERZANDE - Bejaar denschieting, zaal De Reizende Man, 26 schutters: hoge vogel: R Dierikx, Walsoorden; eerste zij vogel: R de Rijk, Hulst; tweede zijvogel: F. Reunis, St-Jansteen; grootste aantal (7): J. Krabbe, Kloosterzande. KOEWACHT - Bejaardenschie ting, zaal Oude Molen, 30 schut ters: hoge vogel: R de Smet; eer ste zij vogel en grootste aantal (4): R Baart, beiden Koewacht; tweede zijvogel: F. van Waesber- ge, St-Jansteen. ZUIDDORPE - Zaal Gemeente huis, 20 schutters: eerste hoge en eerste zijvogel: R D'Hondt; tweede hoge vogel: M. de Cock; tweede zijvogel: M. Suy, allen Zuiddorpe; grootste aantal (4): E. Inghels, Zuiddorpe en D. de Vrie- ze, Westdorpe. LAMSWAARDE - Bejaarden schieting, zaal De Vier Jaargetij den, 23 schutters: hoge vogel: R de Rijk, Hulst; eerste zijvogel: P. Boone, Graauw; tweede zij vogel: F. de Meyer, Ossenisse; grootste aantal (5): B. Hamers, Westdorpe. CLINGE - Zaal De Troubadour, 46 schutters: eerste hoge en tweede zijvogel: P. Turuyn, Bel- sele; tweede hoge vogel: A. Hoog land, Nieuw-Namen; eerste zijvo- gel: A. Kint, Clinge; grootste aan tal (4): mevrouw Dobbelaer, Boschkapelle. CLINGE - Zaal De Landbouw, 62 schutters: hoge vogel: L. Wul- laert; eerste zijvogel: E. Pauwels; tweede zijvogel: R Wullems; grootste aantal (5): P. Bolssens, allen Clinge. KOEWACHT - Zaal Oude Molen, 31 schutters: hoge vogel: J. de Waal; beide zijvogels: A. de Waal; grootste aantal (5): me vrouw Groenewegen, allen Koe wacht. ZUIDDORPE - Zaal Gemeente huis, 17 schutters: hoge vogel: M. de Cock; beide zijvogels: H. D'Hondt, beiden Zuiddorpe; frootste aantal (7): mevrouw De aeger, Westdorpe. HULST - Zaal De Kroon, 27 schutters: hoge vogel: G. Her- wegh, Hulst; eerste zij vogel: R de Sterke, Zelzate; tweede zij vogel: C. van Gassen; grootste aantal (7)A. de Bliek, beiden Hulst WALSOORDEN - Zaal Rue du Nord, 24 schutters: hoge vogel: A. Heene; eerste zijvogel: J. Crom- heke; tweede zijvogel: J. Sinave, allen Hengstdijk; grootste aantal (4): O. de Moor, Hulst. OSSENISSE - Camping De Zee meeuw, 27 schutters: hoge vogel: R Buyl; beide zijvogels: E. van de Kelen; grootste aantal (5): L. de Klerk, allen Ossenisse. OSSENISSE - Camping Musse- nest, 21 schutters: hoge vogel: J. Sinave, Hengstdijk; eerste zijvo gel: M. van Hooywegen; tweede zijvogel: J. de Kort, beiden Osse nisse; grootste aantal (5): W. Bos- man, Hengstdij k. AXEL - Ons Vermaak, 71 schut ters: Wip 1: eerste hoge vogel: H. van de Hemel, Axel; tweede hoge vogel: G. Buys, Stekene; eerste zijvogel: M. van de Voorde, Koe wacht; tweede zijvogel: B. de Ruyter, Hulst; derde zijvogel: A. Ganzebeek, Stekene; vierde zij vogel: A. Suy, Koewacht Wip 2: eerste hoge vogel: A. Ganzebeke, Stekene; tweede hoge en tweede zijvogel: P, Samijn, Zuiddorpe; eerste zijvogel: R Vermeire, Koe wacht; derde zij vogel: J. Roeland, Zuiddorpe; vierde zijvogel: J. Verberkmoes, Terneuzen. Wip 3: eerste hoge vogel: A. Bruggeman, Graauw; tweede hoge vogel: H. van de Hemel, Axel; eerste zijvo gel: J. de Wolf, Zuiddorpe; tweede zijvogel: H. de Waal, Koewacht; derde zijvogel: J. Bruggeman, Westdorpe; vierde zijvogel: P. Roels, Kemzeke. CLINGE - Zaal De Landbouw, 30 schutters: hoge vogel: D. van de Veeke; eerste zijvogel: W. Ivens; tweede zijvogel: J. de Vet; groot ste aantal (6): B. Scheffer, allen Clinge. HOOFDPLAAT - Zaal De Vriendschap, 48 schutters: eerste hoge en tweede zijvogel: R Cor- tell, Bentille; tweede hoge vogel: L. Martens; eerste zijvogel: A van Morgem; grootste aantal (3): A. Maenhout, alien Hoofdplaat LAMSWAARDE - Zaal De Vier Jaargertijden, 29 schutters: hoge vogel: R Verschoten, Boschka pelle; eerste zijvogel: E. Huls thout, Lamswaarde; tweede zij vogel: R Ringoot, Clinge; grootste aantal (6); F. de Vos, Kieldrecht KOEWACHT - Zaal P. de Vlie ger, 50 schutters: hoge en eerste zijvogel: M. Suy, Zuiddorpe; tweede zijvogel: O. Saman, Koe wacht; grootste aantal (3): J. Noens, Hellestraat. HOOFDPLAAT - Zaal De Vriendschap, 30 schutters: hoge vogel: R van Steenbergen, Oude man; beide zijvogels: C. Vereec- ken; grootste aantal (4): A. van Morgem, beiden Hoofdplaat. WALSOORDEN - Zaal Rue du Nord, 24 schutters: hoge vogel: E. Luykx, Hulst; eerste zijvogel: J. Everaert, Vogelwaarde; tweede zij vogel: C. van Gassen, Hulst; grootste aantal (7): P. Neve, Kloosterzande. HOOFDPLAAT - Zaal De Vriendschap, 29 schutters: hoge vogel: L. Martens, Hoofdplaat; eerste zij vogel: R Crane, Eeklo; tweede zijvogel: A. van Morgem, Hoofdplaat; grootste aantal (4): L. Hollebosse, Bassevelde. TERNEUZEN - Westerschelde, 50 schutters: Wip 1: eerste hoge vo gel: J. Bruggeman, Westdorpe; tweede hoge vogel: E. Inghels; eerste zijvogel: J. Martinet, bei den Koewacht; tweede zijvogel; N. Bil; derde en vierde zij vogel: Th. Baart, beiden Terneuzen. Wip 2: eerste hoge vogel: R de Wispe- laer, Aardenburg; tweede hoge vogel: W. van Acker, Terneuzen; eerste zijvogel: L. Verschraegen, Kemzeke; tweede zij vogel: G. Du- cheine, Hulst; derde zij vogel: Th. Neve, Westdorpe; vierde zijvogel: E. Verschuren, St-Jansteen. HOOFDPLAAT - Zaal De Vriendschap, 34 schutters: hoge vogel: A. van Koly, Bouchaute; eerste zijvogel: N. Flaming, Ben tille; tweede zijvogel: M. Lyman, Bassevelde; grootste aantal (4): L. Martens, Hoofdplaat Van onze verslaggever HOEVEN - Volkss terre- wacht Simon Stevin in Hoe ven is de komende jaren uit de brand als het gaat om het verzorgen van rondleidin gen. Meer dan vijftig men sen willen worden opgeleid tot Vrijwillig rondleider' bij de Hoevense sterrenwacht Directeur T. Vermeesch van de sterrenwacht spreekt van 'een stroom van recaties' nu ruim vijftig mensen hebben gerea geerd op de oproep van de ster renwacht. Simon Stevin heeft dringend behoefte aan mensen die op vrijwillige basis groepen rond leiden en informeren. Momen teel doen dat al 23 van de 37 vrijwilligers die in de sterren- wacht actief zijn. Door verloop en de grote belangstelling voor Simon Stevin is er behoefte aan meer vrijwilligers. Vandaar dat het plan werd opgevat be langstellenden door middel van een cursus zelf op te leiden tot 'rondleider'. Het was de bedoeling de cur sus in oktober te laten begin nen. Nu er een storm van reac ties is gekomen, zijn er al twee groepen gestart met de oplei ding door de Volkssterrewacht zelf. „We hebben meer dan de helft van de mensen op een wachtlijst moeten plaatsen. Er zjjn inmiddels twee groepen van acht personen gestart. De ene voor mensen die al veel van sterrenkunde afweten, de an dere voor mensen die er nooit iets aan hebben gedaan. De eerste groep kan over ongeveer een half jaar al zelfstandig groepen rondleiden. De andere over ongeveer anderhalf jaar", zegt Vermeesch. Onder de vrijwilligers be vinden zich volgens de direc teur opvallend veel vrouwen. „Daarnaast ook veel VUT-ters. De mensen die hebben gerea geerd komen zo ongeveer uit het gebied tussen Goes en Oos terhout. Opvallend veel oudere mensen, die hun tijd nuttig willen besteden. Wij zijn er erg mee geholpen. Nu zijn het nog voornamelijk jongeren die de groepen rondleiden. Daaronder zit elk jaar nogal wat verloop, doordat ze bij voorbeeld afstu deren en een baan vinden. Nu hebben we een aardig bestand aan vrijwilligers". In de nu onlangs gestarte cursussen wordt vooral veel aandacht besteed aan pedago giek, didactiek en het omgaan met het instrumentarium dat in de sterrenwacht aanwezig is. „Wat de sterrenkunde zelf be treft moeten de mensen zich zelf de leerstof eigen maken. Wij stellen wel boeken ter be schikking, maar de sterren kunde moet thuis worden be studeerd. Het hoeven geen ge leerden te worden, maar een uitgebreide elementaire kennis van die materie is toch wel noodzakelijk", zegt Vermeesch. Vorig jaar werd Simon be zocht door bijna 26.000 mensen. Daarvan kwam 85 procent in groepsverband. „Dat is een vast gegeven, dus de behoefte aan mensen die rondleidingen verzorgen blijft. De mensen die op de wachtlijst staan zullen zeker ook in aanmerking ko men". De afgelopen maand juni was een topmaand, zegt Ver meesch. „Er kwamen 4200 men sen. Vorig jaar juni waren dat er duizend minder. Opvallend veel dus nu. Te meer als je be denkt dat er gedurende de zo mermaanden vooral indivi duele bezoekers komen". Die toeloop is waarschijnlijk te verklaren door de expositie 'Ruimteschip Aarde', die in mei is geopend. Die tentoonstelling blijft anderhalf jaar te zien in de sterrenwacht.

de Stem | 1988 | | pagina 15