lalte en. Ch itb 'Vaste gasten moeten worden ontzien' VERLIESPOST' VAN VELE DUIZENDEN GULDENS PER DAG Paard veroorzaakt ongeval bij Hulst 'De veiligste gemotoriseerde sport op de aarde' Aardappel groeit boven het hoofd Achtste Straatfestival in centrum Vlissiiigen neleman/ puzzel mee koop extra 'ostzegels en briefkaarten bouw/toffen zundert DINSDAG 19 JULI 1988 CAMPINGHOUDERS BLIJVEN TEGEN VERHOGING TOERISTENBELASTING t27 OOSTBURG TERNEUZEN HULST - Met lede ogen ziet het personeel van de diverse ge meentelijke openluchtzwembaden dagelijks uit op nagenoeg lege bassins. Wedstrijddag jkoetsenclub bergen op zoom - De Zuid-Westelijke Aanspan- mng. de koetsenclub uit de Tdgio Bergen op Zoom, houdt op 24 juli een wed strijddag op de terreinen van manege Bruys. VOOR DE DERDE MAAL TREKKERTREK-WEDSTRIJDEN IN CADZAND-BAD Parkeren Super Spetter Amerika n teruggebracht :en dieet te voi der te eten, maar icijnen. id komt er een n op de markt, belovende resul- oekt. Het remt aanmaak in het liermeekaneen cholesterolge- dertig tot veer- reikt worden, met de nu ge handeling kan aanzienlijk gro- kundigen ver- t het middel van al worden, eten kan ieder- het klaarmaken ivoor meervou- gde vetten, dus en die rijk aan zoals dieetmar- enzonnebloem- ïu 1 ,ed 11 vaak verkeerd t vlees kunje dus isnijden! En kijk verpakking van leien. Daar staat eld welke vetten En beweeg wat niet alleen goed iterol, maar voor ANK OF issing ook per sturen. Schryi [puzzel en/of de oekplaatjes op en maak voor iing minimaal naar Postgiro 'ame van Way of Haarlem, igen per bank: el van de puzzel ste antwoord op de week van het I op een bank- naak voor iedere inimaal f. 2,50 'ostgiro 313818, an Way of Life larlem. ELS mnlcn in H«ariMn ,r nit).ris J.H.M. n Kaatsheuvel onder notaris W.A.M.Ver- n notaris A.J.M. Medewerkers, direct •ij deze aktie betrok- Hgesloten van dwrl- Ijswinnaars kriiRen bericht over de door nen prijs. Wegens de verplichting wordt bjj .naffl.tHMk-kansspel- i mindering gebracM. r>st van de Way of Life ■athon Is bestemd voor eling en invulling van van de Nederlandse ing. gericht op preven- rt- en vaatziekten, aatssecretaris van Justr 5.frilWIUiverKunntoJ onder nummer L./.W»' ele gezin n Nintendo, s bedenker j-games. Zondag 24 juli a.s. 00 uur opname van de OS Way of Life Show. •If. KEUKENS - BADKAMERS - KACHELS TEGELS - BOUWMATERIALEN. prlnaenstraat 12, tal. 01696-6000 ~^p. 9.00-18.00 u., zat. 9.00-16.00 u.Vrijd. koopav. DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever UIEUWVLIET - De cam pinghouders in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn nog steeds boos op de ge meente Oostburg. In augus tus willen ze een gesprek met het voltallige college van B en W over de verho ging van de toeristenbelas ting. C. Bolijn-Hertzberger, voorzit ter van de Vereniging van Zeeuws-Vlaamse camping-ex ploitanten, kondigt aan in dat gesprek met harde cijfers te zullen komen. „Het is heus niet zo dat alleen de inwoners van de gemeente betalen aan de voorzieningen in de gemeente. Als je ziet wat wij als camping houders bijdragen aan leef baarheid en luxe is dat niet ge ring." Volgens haar zit Oostburg met het probleem dat ze 'de an deren', dat wil zeggen de bur gers, 'niet willen pakken'. „Maar", zegt Bolijn, „daarom mogen onze vaste gasten, die hier soms al jaren achtereen komen, nog niet de dupe wor den. Mischien staat de ge meente wel in haar recht, maar het is de vraag of dat recht ook rechtvaardig is." Als het bestuur van de ver eniging een afspraak kan ma ken met het college, is het de bedoeling dat behalve het be stuur van de vereniging ook Recron-consulent Verstand bij het gesprek aanwezig is. Als het zomerseizoen zich blijft voltrekken zoals nu het geval is, zou het college wel eens met zeer humeurige cam pinghouders geconfronteerd kunnen worden. Bolijn: „Ik zie het somber in. Gisteravond heb ik nog een 'belrondje' onder de collega's gehouden. Niemand zit vol, het is heel triest. Nor maal reken je één keer in de vijf a zes jaar op een tegenval lend seizoen. Nu is het al twee jaar achter elkaar. Een hele erge tegenvaller, waar we vol gend jaar natuurlijk weer een klap van meekrijgen. Als we nog eens zo'n seizoen krijgen, kunnen we de kaarten wel schudden." Evenals vorig jaar is er weer een viertal Zeeuwsch-Vlaamse campings die een zogenaamde 'regengarantie' geven. Op deze campings, aangesloten bij de Zeeuwse Vereniging van Gast vrije campings, geldt de regen garantie ook dit jaar. Gasten die door het slechte weer eer der naar huis gaan, krijgen een tegoedbon voor het resterende deel van hun -geboekte-va kantie. Volgens bestuurslid Bo lijn is tot nu toe nog geen ge bruik gemaakt van de regeling. Zwembaden blijven leeg Van onze verslaggevers Alle voorzieningen ten spijt: als het geen behoorlijk weer is, zijn er ook geen zwembadbezoekers. De gemeentera den kunnen dan ook zeer negatieve exploitatierekenin gen tegemoet zien. I De gemeente Oostburg besloot Ivorige week vrijdag en afgelo- I pen zondag het bad in Schoon- Idijke 's middags te sluiten en I het personeel in te zetten bij de (jaarlijkse schoonmaakbeurt jvan het overdekte bad De jVeerhoek in Oostburg. „Wij proberen dat een week eerder jopen te krijgen dan gepland, want je moet de toerist toch iets bieden", zegt hoofd afdeling (welzijn W. Naessens. „Inmid- Idels sturen wij mensen wel (naar de paar particuliere over- dekte banen in de regio." De vier zwembaden in de ge beente Oostburg (Breskens, llJzendijke, Schoondijke en 1 Groede) kosten om ze open te houden dagelijks rond de vier- a vijfduizend gulden. „En daar (staan weinig inkomsten tegen- lover, de bezoekers blijven weg". Ook de oproepkrachten krijgen weinig telefoontjes, „dat spaart dan nog iets uit". Niettemin wil Oostburg zijn belofte om een zwembadtem- j peratuur van 21 graden aan te bieden in zijn verwarmde bui- Itenbaden nakomen. „Het kost (klauwen vol geld aan gas", zegt Naessens, „maar we moeten I onze belofte wel waarmakea I Daarom dat ook niet wordt ge- I dacht aan sluiting. Hoewel, als je afgelopen zaterdag naar IJ- I zendijke keek: heel IJzendijke jvol maar niet één zwemmer. I Voor het personeel ook niet leuk, want dat zit de hele dag te koekeloeren. En dan duurt een dag ook lang", zegt Naessens. Ook het gemeentelijk zwem bad van Aardenburg dreigt een I financieel blok aan het ge- I meentelij k been te worden. „De (inkomsten in juni waren nog maar eenderde van die van vo- |rig jaar en begin juli is het I waarschijnlijk nog minder ge- I weest", zegt een ambtenaar somber. Blijkens informatie van de I gemeente Terneuzen kosten de twee zwembaden (Zaamslag en I Terneuzen) jaarlijks rond de I twee ton. „Hoeveel dat dit jaar [wordt is nog niet te zeggen, [maar het zal aanmerkelijk 1 zijn", zo werd voorspeld. (Niettemin denkt men er ook in Scheldestad niet aan de ba lden te sluiten. ïfLV^trijddag begint om j 00 uur- Eerste onderdeel is de oressuurpj-oef J.Kiljan, die I ®'t meerdere malen heeft "eegedaan aan wereldkam- ?!°Ünst:tlappen vierspanrijden, de jury van de dressuur- P °ef. Behalve de dressuur wit ook een minithon aan r°o. hierbij moeten koetsiers ®en een bepaalde tijd een f ours met hindernissen af- J»®- Tenslotte is er nog een laardrgheidsproef. De manege is te vinden aan strl!erlengde van de Zand- aat m Bergen op Zoom. De wjsuitreiking is om 17.00 uur. Alleen in Axel schijnt de schade nogal mee te vallen. Volgens badmeester W. Lafort kent Axel nogal wat zwembad liefhebbers. Het zwembad ont vang volgens hem dagelijks zo'n tweehonderd bezoekers, die het gebrek aan zon voor lief nemen. Uiteraard moet ook hier harder gestookt worden om het water op een tempera tuur van 21 graden te houden. „Maar omdat er toch nog wel mensen komen, denk ik dat de schade meevalt", zegt de bad meester. „Er komen namelijk redelijk wat mensen uit Hulst en Terneuzen naar Axel, omdat het zwembad verwarmd is. We hebben hier in ieder geval niet het gevoel dat we voor niks werken. Maar de zon zou na tuurlijk zeer welkom zijn. Als het een beetje weer is, trekken we al snel duizend mensen". In Hulst is sinds dit jaar al leen het overdekt zwembad ge opend. Volgens een woordvoer der van de gemeente is het slechte weer misschien zelfs een reden voor mensen om in Hulst te gaan zwemmen, onder een dak en met behaaglijke temperaturen. Het paard wacht met een verbrijzelde linkervoorpoot op de dierenarts voor het verlossende schot. Op de achtergrond wordt de zwaar beschadigde auto afgevoerd Van onze correspondent HULST - Een losgebroken paard van P. uit Hulst heeft een 'uitstapje' met de dood moeten bekopen. De viervoeter kwam gistermiddag op de kruising Absdaalseweg-Rijksweg 60 in botsing met een personenauto bestuurd door AB. uit Antwerpen. Het paard moest enige tijd later door een dierenarts worden afgemaakt. Bij de botsing had het dier een verbrijzelde lin kervoorpoot opgelopen. Een mede-inzittende van het voertuig, - FOTO WIM KOOYMAN mevrouw D. uit Antwerpen, liep bij het ongeval verwondingen op, doch kon na behandeling in het St.-Luidina zieken huis naar huis worden vervoerd. De personenauto raakte bij het onge val zwaar beschadigd en moest door een takelwagen worden afgevoerd. Van onze correspondent CADZAND-BAD - De toe risten die naar Cadzand zijn gekomen voor rust en ruimte zullen zaterdag 23 juli even de oren moeten dichtstoppen of, als er in- tresse is, de oren en ogen goed de kost geven. Om 17.00 uur wordt dan name lijk het startschot gegeven voor de Trekkertrek-wed- strijden die voor de derde maal in deze badplaats worden gehouden. Op een groot stuk akkerland te genover de wijk Den Bra bander zullen enkele tien tallen supertractoren po gingen ondernemen de sleepwagen zover moge lijk te trekken. Trekkertrek, sinds 1 januari ook wel tractor-pulling ge noemd, is in de streek geen onbekende sport meer. Al vele jaren trekken de wed strijden in Waterlandkerkje tijdens de Meerminnefeesten duizenden bezoekers. Vorig jaar was de enorme toeloop een complete verrassing en werd het bijna een regel rechte chaos. „Er waren toen zelfs bijna vijfduizend bezoe kers," aldus Ronald Lippens, „daar hadden we niet op ge rekend." Ook nu wordt er op behoor lijk veel publiek gerekend. Helaas zijn de parkeermoge- lijkheden in de nabijheid van de wedstrijdbaan, die meer dan 100 meter lang is, niet erg groot. De organisatoren hebben Ronald Lippens, Wilco Vermeulen en Johan de Reu Bellringer vast voor de strijd irj Cadzand-Bad. een kleine financiële reserve kunnen opbouwen en hebben voor dit jaar twee nieuwtjes. Naast de tribunes, zal er ook verlichting zijn. Dat laatste schept niet alleen een leuke sfeer, maar daardoor kan er nu ook tot in de late uurtjes worden doorgegaan. Dat de organisatie niets aan toeval overlaat blijkt wel uit het ge geven, dat onlangs tonnen grond op de baan zijn opge voerd, zodat de lage plekken uit de wedstrijdbaan zijn ver dwenen. Ronald Lippens: „Het is een groot evenement, wat ze ker ook een stuk promotie is voor de sport en voor de ge meente. Het is een al-weers- voorziening geworden. We rekenen er dus op dat de ge meente Oostburg eens iets extra's wil doen. Het blijkt nu toch duidelijk geen eenmalige zaak te zijn." Er wordt in Cadzand gereden door de zogenaamde B-divi- sie. Een vrije klasse waar in zetten de laatste boutjes van the - FOTO DE STEM COR J. DE BOER drie verschillende ge wichtsklassen wordt gereden. Dat zijn: tussen de 0 en 2400 kilo, 2400-3400 en 3400-4400 ki lo. Grote namen die zullen aantreden zijn Super Spetter, De Nederlands en Europees kampioen, maar ook Walt zing Mathilda en Scooby Doo. In de zwaardere klassen zul len Asterix, Alligator en Bell ringer zeker een gooi naar de eerste prijs doen. Zij zorgen er eveneens voor dat Trek ker-trek in ons land steeds meer bekendheid krijgt. De rookpluimen, keihard draai ende motoren, stof en specta- kel zijn ingrediënten die goed bij het publiek overkomen. Wat echter op de eerste plaats blijft staan is de veiligeid. „Trekker-trek is de veiligste gemotoriseerde sport op de aarde," weet Ronald Lippens, terwijl zijn teamgenoten Wilco Vermeulen en Johan de Reu aandachtig luisteren. „Naast een helm is een veilig heidsgordel en binnenkort zelfs een brandvrije overall verplicht." Ronald en Wilco hebben er best zin ia Zij hebben met Peter Lippens, Johan de Reu en Marnix Lippens in vier maanden tijd hun Bellringer in elkaar gezet. Vele uren vrije tijd en financiën zijn in dit supermonster gestoken. Gelukkig is vader Lippens de financiële buffer voor deze hobby. Zelfs werden er ban den vanuit Amerika inge voerd om de prestaties nog te verhogen. „Het blijft echter wel een hobby," stelt Wilco vast. Een eigen gebouwd chassis, een vierplaatskoppe- ling met een bak uit een vrachtwagen, banden van 77,5 bij 1,70 centimeter en 1600 paardekrachten moeten de Bellringer op niveau brengen. Toch hebben de mannen van dit supermonster nog weinig succes kunnen boeken. Technische mankementen en daarna weer vele uren sleute len gooiden roet in het eten. Dat Ronald tijdens dit sleu telwerk een voetblessure op liep, kan het enthousiasme niet drukken. Dat kunnen alle bezoekers zaterdag 23 juli in Cadzand merken. »"R. Onghenae in zijn tuin in Koevxicht. De aard appel groeit hem boven het hoofd Van onze verslaggever KOEWACHT - Een beetje verbijsterd be keek Koewachtenaar R. Onghenae de afge lopen weken naar de ontwikkelingen van zijn aardappelplanten. Kennelijk had hij inder tijd pootaardappelen in de grond gestopt die voor een slok extra water niet opzij gaan. Twee meter steekt het aardappelloof nu al boven de grond en het eind is nog niet in zicht. - FOTO WIM KOOYMAN „Uitzonderlijk", beves tigde bioloog George Sponselee. „Loof van een meter hoog is al een uit zondering, maar van deze hoogte komt erg weinig voor". Sponselee vreest overi gens het ergste voor de kwaliteit en kwantiteit van de aardappels, nu nog verborgen in de schoot der aarde. De groei van het loof gaat ten koste van de knollen, en daar is het nu eigen lijk allemaal om begon nen. VLISSINGEN - Het thema van de achtste editie van het Vlissingse Straatfestival is 'theater en vuurwerk. Een om schrijving die zowel letterlijk als figuurlijk kan worden opgevat. Het festival duurt van maandag 25 juli tot en met woensdag 3 augustus. De hoofdmoot van het festival speelt zich af in de Vlissingse binnenstad. In tegenstelling tot veel andere festivals in Neder land, zijn vrijwel alle evene menten gratis te bezoeken. Evenals vorig jaar staat het hoofdpodium in het teken van de soulmuziek. Zaterdag 30 juli staat Joe Louis Walker daar op de planken. Hij behoort tot de nieuwe generatie artiesten die blues, soul en popmuziek ver mengt en een jong publiek aan spreekt. Een dag later vindt op het hoofdpodium het Super Salsafestival plaats met de groepen Johnny Pacheco, Con- junto Classico en Enos. Op 1 augustus is er een concert van het duo Womack Womack; twee bekende telgen uit legen darische soulfamilies. Cecil Womack is de broer van Bobby Womack en Linda Womack is de dochter van Sam Cooke. Woensdag 3 augustus wordt het festival afgesloten met een optreden van Junior Walker and the AU Stars. Het thema 'vuurwerk' is ook in zeer letterlijke zin te zien. Er staan tijdens het festival na melijk twee vuurwerkprojec ten op het programma die er hun Nederlandse première be leven. Vrijdag 29 juli brengt Artifictions uit Frankrijk een vuurwerkshow met duizenden projectielen. Het rondtrekkend carnavalesk spektakel Cirque du Trottoir voegt hier op 2 augustus haar eigen versie aan toen. In een tent is een speciaal 'chapiteau de cordes' gemon teerd; een soort gigantisch spinneweb. Vandaaruit brengt het gezelschap Archaos een cir cusachtige voorstelling. Vrijdag 29 juli treden op het festivalterrein de Marino Basso Vendelzwaaiers op. Eveneens uit Belgïe komt de drukpers Pioneer I van Mass Indivi dual Moving. De groep besteedt op hedendaagse wijze aandacht aan de 250e geboortedag van Betje Wolff. Tien auteurs, die voor het grootste deel een rela tie met Zeeland hebben, lever den teksten aan het kunste naarsgezelschap. Met behulp van de drukpers drukken zij die op banieren. Op 30 en 31 juli brengt het Franse gezelschap Airvag een bezoek aan Vlissingen. De le den ervan kleden het hele festi val aan met licht- en geluids kegels van veertien meter hoog. Een van de succesvolste straattheatergezelschappen van Europa, Teatro Tascabile di Bergamo uit I talie, is 30 juli te bewonderen. Het theater presenteert de voorstelling Al batros, waarbij gebruikt wordt gemaakt van de aanwezige ar chitectuur in de binnenstad. Honderdveertig vierkante meter rock 'n roll is het resul taat van de voor 1 augustus ge plande Zeeuwse première van de film Chuck Berry. Hail! Hail! Rock 'n Roll. Traditiegetrouw kent het Straatfestival ook een Zeeuws project. Het inmiddels lande lijk bekande Flup en Ju Be drijf, maakte speciaal voor het festival een project met de titel De Bevlieging. In het kader van het Straat festival Vlissingen vinden er twee grote exposities van he dendaagse kunst plaats. De eerste duurt tot en met 21 augustus en bestaat uit werk van de Eindhovense Alex Ver meulen. Hij exposeert foto's en objecten. De tentoonstelling vindt plaats in de watertoren van Oost-Souburg. De tweede expositie vindt plaats in de voormalige smederij van De Schelde en duurt tot en met 28 augustus. De titel luidt 'Mens, mythe, getijdebeelden'. De deelnemende kunstenaars zijn Gerhard Lentink uit Dor drecht, Gerij an Evenhuis uit Vlissingen en Rien Halters uit Etten-Leur. Eeb bezoek aan de smederij voert de bezoekers langs sculpturen, acrylschilde- rijen, zeefdrukken, collages, houten beelden, draadfiguren en getijdebeelden. Traditiegetrouw vindt op za terdag 30 juli de internationale straattheaterdag plaats. Een greep uit de programmering: Geometrie Variable John Lee en het Kneehigh Theatre, Moshe Cohen en Dennis Mor gan, Pieter Baalbergen, Gene raal Heusdenbroeck, Virata en Otomobiel. Op het festivalterrein is een aantal acts gedurende de hele periode aanwezig. De Stijle, want...'88 is bekend van de Boulevard of Broken Dreams. Ruby Newman brengt er haar foto-attraction en iedere dag zijn er voor jongeren work shops. Die worden op 3 augus tus afgesloten met een optre den van Roberto Jacketti and the Scooters. Er is een special festival krant samengesteld, die op alle VW-kantoren in Zeeland te verkrijgen is.

de Stem | 1988 | | pagina 13