geen strandweer dus dan maar naar ijzendijke istival igd iet weer Proef ophalen klein chemisch afval in gemeente Oostburg Simon de Pachter wint ringsteken PLAATSELIJK NIEUWS KORT ZEEUWS UUR FOTOSERVICE Verkeersongeval bij Axel Extra-geld huisvesting Madi Snelkraak in Oudenbosch pE STEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 18 JUL11988 ïigd door vriend Heikant Hulst Retranchement St.-Jansteen Westdorpe Oostburg Opvolgers /<mLTTEn§/<lEUREMöIÖ'S K/j^TïïmiLmWNK£lT ft KODAK EXPRES QUALITY CONTROL t begroet de Bulgaarse len er cadeautjes uitge- - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER groepen zondagmiddag de veilige beschutting zochten van De Vlaande ren. Voorzitter Wim ten Hoor van de stichting Sasse FolMoreweek: „Op dit moment denken we er hard over om in de toe komst het Sasse Folklore Festival tot een binnen- gebeuren te maken. Met een accommodatie als De Vlaanderen moet dan heel wat mogelijk zijn". De organisatie heeft overigens totaal niet te klagen over de publieke belangstelling. De kwali teit van de groepen ligt volgens Wim ten Hoor op een hoog peil. Met name de Burgaarse kinder groep wist met een at tractief optreden al snel de harten te stelen van de Sassenaren. De groep oogstte zaterdagavond in de Vlaanderen een staande ovatie met minu tenlang applaus. Vanaf vandaag moet alles weer volgens draaiboek verlo pen. Vanmiddag om 14.00 uur is er een festival voorstelling voor bejaar den in De Vlaanderen, en vanavond is er een gas touderavond in De Speye. In de loop van de week zijn groepen te gast op de Gentse feesten in Bres- kens en in De Panne. T6 De folkloristische dag blijft trekpleister contacten tussen mens en dier. Diepenbrockstraat eerde stond A. daar beneden» ^de dag an de woning. Toen hij zijnjas "e aag terugtroK littrok zag de politie dat Uniek olf van een revolver tevoof chijn kwam. De jongeman verd gearresteerd en ingeslo en. In de woning werden nog Irie messen aangetroffen. Die verden evenals het vuurwapen beslag genomen. Na verhoor en het opmaken /an een proces-verbaal is de nan gistermorgen weer rrije voeten gesteld. VOOR de zeventiende keer sjeesden gisteren de Belgi sche trekpaarden Ijzen dijke binnen. De aanloop naar alweer een folkloris tische dag. Een evenement dat zich ontpopte tot een blijvertje. Steeds weer zorgt die mengeling van historie, cultuur, folklore en handel voor een sfeertje dat duizenden mensen aanspreekt. Ze zijn er, va kantiegangers die voor de zeventiende keer IJzen- dijke tijdens de folkloristi sche dag bezoeken. Telkens weer genieten van het ringrijden, uren slenteren over de markt waar oude ambachten en kunst hand in hand gaan. Kijkend naar prachtige artikelen, naar vaardige handen die van 'niets iets moois ma ken'. Een door het Streek museum opgebouwde tra ditie die niet meer weg te denken is. Door Romain van Damme 'HOUDEN WE het droog of niet'. Dat was zaterdag de vraag voor de organisatie van de folkloristische dag. De dag daarvoor was er een afknap per. Het aangekondigde optre den van de marinierskapel, vrijdagavond, viel letterlijk in het water. Het bijna opge bouwde podium op de markt kon weer afgebroken worden. De marinierskapel nam het ri sico niet, de regen won. Vandaar dat de knokploeg, een wat vreemde naam voor de Sjouwers die geen vlieg kwaad doen, in alle vroegte bij het aankleden van de markt meer dan eens naar boven keek. 'Houden we het droog of niet'. Ja dus. Al zag het er daar aan vankelijk niet naar uit. Immers de regengod Pluvius liep par mantig mee in de optocht, maar was daar blijkbaar zo moe van geworden dat hij zich na de of ficiële opening door burge meester J. Kruize voor de rest die over de Slachthuisstraa reed. Beide voertuigen wer den zeer zwaar beschadig! weggesleept. Diefstal OOSTBURG - In verban! met diefstal van een brom fiets is PL. uit Breda doord! Oostburgse rijkspolitie gehouden. Tijdens het ver hoor bleek dat de militair L nog drie fietsdiefstallen zijn geweten heeft aIsme» nog een poging tot diefstal van een bromfiets. L. K X uit Rilland wordt verdam van medeplichtigheid. Beid® verbleven op een camping West-Zeeuwsch-Vlaanderen Ongeval CADZAND - Op de boulf vard De Wielingen vond eenzijdig ongeval plaats, personenauto, bestuurd do» PS. uit Valkenburg reed te gen een lantaarnpaal. De oor zaak is niet bekend. De au# alsmede de lantaarnpa® werden vrij zwaar bescha digd. Aanrijding ZUIDZANDE - Op de burgsestraat ontstond aanrijding. Een personen#» to, bestuurd door De M- Krommestrijen botste pp wagen van E. van P. uit vele in België. Toen De linksaf wilde slaan reed frontaal op de auto van V! P. Hierbij werden de ecM? note van P gewond. De markt bood toen nog een rustige aanblik. Voor de kraampjes waar de mannen van 'den ouden stiel' hun kun nen toonden, was er nog geen sprake van drommen mensen. Langzaam maar zeker veran derde dat. Geen strandweer, maar ook geen regen. Dus dan maar naar Ijzendijke waar het in de middag moeilijk was een parkeerplaatsje te vinden. Wat maakt dit evenement zo uniek? Wat tilt deze dag boven al die 'feestdagen voor de toeristen' die West-Zeeuwsch-Vlaande ren in deze tijd te bieden heeft uit? Is het mede-organisator Pol van de Vijver die van de ene Microfoon naar de andere holt; het ene moment uitlegt waar de pollepel vandaan komt en net andere moment lyrisch verhaalt over de gang van een voorbij hollend trekpaard? In het programma staat: „De folkloristische dag is de afgelo pen zestien jaar kunnen uit stoelen tot een echt streek-eve- Pement met een bezieling die symbolisch is voor onze streek, «•ter in een tijd van herwaar van het dorp als natuur- BEJAARDENSCHIETING - Gemeenschapscentrum 't Heike met 35 personen. Hoge vogel: E. Rietjens, Heikant; eerste zij vogel: C. de Moor, tweede zijvogel: M. Impens, beiden St.-Jansteen; grootste aantal (3): M. de Kind, Kem- zeke. KOERSSPEL - Vandaag wordt door de Katholieke Bond voor Ouderen in het ge meenschapscentrum 't Heike het nieuwe koersspel geïntro duceerd. Om 14.00 uur zijn alle belangstellenden boven de vijftig jaar welkom. Blijkt er voldoende belangstelling te zijn, dan zal dit spel wekelijks op maandag in competitie verband worden gespeeld. KAARTEN EN BINGO - De Katholieke Bond voor Oude ren houdt een kaart- en bin gomiddag in 't Heike op don derdag 21 juli. Aanvang 13.30 uur. BEJAARDENSCHIETING - Woensdag 20 juli wordt er in het gemeenschapscentrum 't Heike een bejaardenschieting gehouden. Aanvang 13.30 uur. OUD PAPIER - Voetbalver eniging HW'24 haalt tot half augustus geen oud papier op in Hulst. De vereniging maakt na de vakantie be kend, wanneer ze weer langs de deuren komt. Lamswaarde BRIDGE - In De Vier Jaarge tijden speelden de leden van de bridgeclub de achtste wed strijd in de zomercompetitie. Het was een draaiende Mit chell met negen paren. Uit slag: 1. heren Aarts-Baggen, 2. heren De Booy-Radema- kers, 3. mevrouw Van Water schoot-de heer De Schrijver. deelnemers inschrijven, ver deeld over elf clubs. Volgende week rijdt men in Breskens. Uitslag: 1. Freewheel en Axel 52 punten, 3. Wielertoerist Sluis 39, 4. TC Sas van Gent en TC Breskens met 34 pun ten. Stand: Axel 513, Sas 392, Freewheel 359, Wielertoerist 286 en TC Breskens 274 pun ten. CONCERT - Op camping De Wildhof wordt vrijdag 22 juli een open luchtconcert gege ven, aanvang 20.00 uur. Het concert wordt uitgevoerd door het muziekgezelschap Excelsior uit Cadzand. HENGELEN - In het kanaal nabij camping De Lange Strink aan de Strengweg wordt zaterdag 23 juli een hengel wedstrijd gehouden van 14.00 tot 17.00 uur. Er is geen speciale vergunning vereist. COLLECTE - De opbrengst van de Caritas-collecte in de maand juli in de parochie H. Johannes de Doper bracht ƒ383,75 op. Dat geld is be stemd voor de hongerende In dianen in Mexico. BEJAARDENSCHIETING - Schutterssociëtei Groot Hulst met 29 personen. Hoge vogel: M. Bakker, Kieldrecht, eerste zijvogel: L. de Groene, St.- Jansteen; tweede zij vogel: A. d'Hooghe, Kemzeke; grootste aantal (3): J. Suy, Koewacht. STERRIT - Freewheel uit Schoondijke en TC Axel deel den de eerste prijs na de Tol- sterrit in Oostburg. Er kwa men ondanks de regen 72 REISJE - De afdeling West dorpe van de Kahtolieke Bond voor Ouderen is op reis geweest naar Guntlerhof in het Belgische Schilde. Vijftig leden ondernamen de reis. Door het slechte weer maakte men, in plaats van een bezoek aan Scherpenheuvel en het karrenmusem De Kiekenhoe ve, een rondrit door de Noor derkempen. Langer zomerpeil op Veerse Meer lijke leefgemeenschap. Een le vend geworden verleden is wellicht hierdoor het beste de- Zenuwachtig is hij niet meer, Pol van de Vijver. Na zestien keer organiseren krijgen de ze nuwen geen kans meer. „Nee, het is een perfecte organisatie. Na al die jaren weet iedereen wat ie doen moet. Wel ben je iedere keer wat gespannen. Zo als een atleet voor een wed strijd. Maar dat hoort erbij". Het programma ziet er al jaren hetzelfde uit. Hier en daar een aanpassing, maar de grote lij nen zijn telkens goed zichtbaar. De oude ambachten, de molen in volle actie, het concert van 'Geduld overwint' in de meer dan 350 jaar oude Nederlandse Hervormde kerk, de jaarmarkt en natuurlijk het ringrijden. Of er oude ambachten zijn die in die zeventien jaar nog niet in Ijzendijke te zien ge weest zijn? Mede-organisator Charles van de Wijnkei krabt eens achter zijn oor en zegt: „Misschien, maar dat zullen er niet zoveel zijn. Weet je wat wel moeilijker wordt. Mensen vinden die de oude ambachten nog kunnen uitoefenen". Daar is Marius van Doorn uit het Brabantse Berlicum het roe rend mee eens. Hij is voor de derde keer in Ijzendijke. Met zijn oeroude installatie voor het pottenbakken. „De enige in West-Europa die op deze manier werkt", zegt hij met gepaste trots. „Maar in derdaad, een opvolger vinden, dat wordt een probleem. Ik ben nu 51 jaar. Ik ga hopelijk nog wel een tijdje mee, maar dit is zwaar werk. Als ik er mee op- hou, gaat het hele spul wellicht het museum in. Jammer, maar wij, mijn vrouw Carla en ik, zijn al tevreden als het com plete spul goed bewaard blijft". En neem Omeir van de Veire uit het grensplaatsje Water- Iand-Oudeman. De manden maker. „Awel, zeven, acht jaar geleden was ik eens hier in Ij zendijke en zag n'en mens die biertonnen en houten kuipkes maakte", vertelt hij in sappig West-Vlaams. „Die was 84, maar ik zie hem nie meer. Zonde is da. Als die oude man nen d'er mee stoppen, wat dan. Da zal nie bots gaan, maar wat gaat er over tien jaar zijn? Neem da mandenmaken. Mijn grootvader leerde da van zijn vader, zo oud is da al. Maar ik heb nog genen opvolger". 'Nieuwe oude ambachten' zijn er ook. Onder andere het kra- lenbreien, gepresenteerd door Wemeldingse Nelly Ruissen. „Werken met kralen is al heel oud. In de tijd tussen 1860 en 1920 hadden de vrouwen vaak een gebreide kralentas. Iedere streek kende zijn eigen patro nen. De sterren, dat is Zeeuws. Typisch voor Zuid-Beveland". Voor haar ligt een fraai ge breide kousebeurs. „Vroeger was dat de portemonnee. Daar komt het gezegde vandaan, die heeft nog wat in een oude kous verstopt. Ik erfde zo een oude beurs. Vanaf dat moment ver diepte ik me in het kralen- breien. Het is hier nog niet zo bekend". Tegen het eind van de mid dag, ieder jaar weer, trekken de bezoekers naar de rand van HET waterpeil in het Veerse Meer zal tot en met 2 oktober worden gehandhaafd op het zomerpeil: 0 NAP. Dat houdt in, dat het recreatieve ge bruik van het meer met vijf weken kan worden verlengd. Rijkswaterstaat heeft hier toe besloten op aandrang van het recreatieschap Veerse Meer. De afgelopen twee jaar is geëxperimenteerd met een tussenpeil van -0,30 m. NAP in het najaar. Gebleken is, dat ook dat seizoensverlengend werkt en dat een aantal re- creatiebedrijven langer open bleef, zelfs tot na de herfstva kantie. Daarna wordt overge gaan op het winterpeil (-0,70 m. NAP), dat peil zal tot eind maart, begin april worden gehandhaafd. Het recreatieschap Veerse Meer wil met deze maatregel bijdragen aan seizoensver lenging en aan een betere mo gelij kheid tot vakantiesprei ding. De samenwerkende be drijven rond het Veerse Meer, verenigd in de stichting Pro motie Veerse Meer, is ge vraagd met de organisatie van activiteiten in te spelen op de nieuwe situatie. 'En ja hoor, hij heeft hem'. de markt. Daar zorgt presenta tor Pol van de Vijver wel voor. Met soms overslaande stem be geleidt hij de ringrijders die aan het slot van hun wedstrijd gekomen zijn. Het ringrijden voor de sjezen zit er dan al op. Alles concentreert zich op die typische Zeeuwse sport, het ringrijden. Meer dan 200 jaar oud. 23 April 1767. Volgens de ge schiedschrijving is dat de eer ste datum waarop sprake is van ringsteken, wanneer veer tien adelijke Heren op het Ab dijplein te Middelburg bijeen zijn om de ring te steken. De ringrijders in Ijzendijke zijn lid van de Zeeuwse ringrijders vereniging (ZVR). Van de 700 leden nemen 450 deel aan wed strijden en demonstraties. „Vanaf twaalf jaar mogen ze meedoen", leggen de bestuurs leden Leen van der Weel (Mid delburg) en Bram Cevaal (Rit them) uit. „We hebben dertien afdelingen die onderlinge wed strijden rijden. De grootste wedstrijd is 11 augustus in Middelburg waar dan op vijf banen gestreden wordt om de koninklijke bekers. Er is een ereklas, eerste, tweede, derde en vierde klas. In een Mas ko men dertien drietallen uit. Twee drietallen degraderen, - foto's de stem/corj.de boer twee drietallen promoveren. En je kunt natuurlijk persoon lijk kampioen worden". In Ijzendijke wordt Simon de Pachter uit Koudekerke kampioen. Na een uitermate spannende barrage waarin de doorsnee van de ring die gesto ken wordt slechts twintig mil limeter groot is. Het kan trou wens nog kleiner, tot tien milli meter. „Dat is voor de echte toppers. Die trainen vrijwel elke avond. Ringlopen. Lopend proberen ze dan een ring te ste ken. Dit is een echte sport ge worden die je niet zomaar even tussendoor doet". Voor de duur van het project moeten wel zogenaamde mi lieuboxen worden ingevoerd. De kosten van de proef voor de rest van dit jaar bedragen dik 17.000 gulden. Het college heeft drie bedrij ven gevraagd offertes in te die nen. Deze drie vuilophalers hebben de gemeente ieder twee keuzemogelijkheden voorge legd. Zo kan er een aangepast breng- en haalsysteem worden ingevoerd, dat een aanvulling Van onze verslacffpvpr Dp nas zest.ieniaripe Marcel u ino Tamhcon nioc onze verslaggever IJZENDIJKE - Simon de achter uit Koudekerke tergde zaterdag tijdens de aforistische dag in IJ- tendijke voor een verras- ®n6- De ringrijder uit koudekerke, als invaller aanwezig, kaapte voor de n.auzen van de andere 23 ringrijders de hoofdprijs weg. Dat gebeurde in een span nende barrage waaraan vier rijders deelnamen. Toen de «oorsnee van de te steken "iig nog maar twintig milli meter groot was, viel de be slissing. Simon de Pachter stak de ring. De pas zestienjarige Marcel Provoost uit Oostburg zorgde ook al voor een verrassing. Het jeugdig talent won de kamp voor de deelnemers die na de wedstrijd de twaalf laatste plaatsen bezetten. De dag op de markt werd ingezet met een duivenloop- vlucht. De tien-jarige Kim de Puy zorgde er voor dat de ring van de duif van opa A. de Puy als eerste terug was op de markt. De uitslagen: ringrijden gjeezen: 1. Karin Franke/ Gerrit van de Driest (Oostkapelle/Gapinge); 2. Ina Wattel/Adri verhage (Ga- pinge); 3. Koke en Cees Wisse (Ritthem); 4. Eline en Jan-Krijn Coppoolse (Gapinge); 5. Diny krijger/ Henk de kam (Zoutelan- de); 6. Corrie en Albert de Visser (Souburg); 7. Marian Rotte en Wim de Visser (Oostkapelle); 8. Suzette en Cees Marinussen (Big- gekerke); 9. Ina Jacobsen en Ries de Visser (Ritthem); 10. Margriet Jacobse/Bram Franke (Gapin ge); 11. Ina en Cor Coppoolse (Ga pinge); 12. Koos en kees Stroo (Middelburg); 13. Prina en Ab Pauwe (Gapinge). Ringrijders individueel: 1. Simon de Pachter (Koudekerke); 2. Ma rie van de Langebeeke (Westka- pelie); 3. Han Dekker (Melisker- ke); 4. Marcel van de Broeke (Ga pinge); 5. Jacco de Visser (Sou burg); 6. Edwin Dellebeke (Rit them); 7. Ko Blaas (Aagtekerke); 8. Wilco van de Broeke (Gapin- ge)/Leo de Visser (Ritthem); 10. Jaap Vos (Koudekerke)/Leo Bos- gra (Koudekerke); 12. Pieter Boone (Grijpskerke); 13. Adri Provoost (Oostburg)/ Bregit Pe per (Grijpskerke); 15. Rinus Hei boer (Middelburg); 16.Tom Bostelaar (Zuid-Beveland); 17. Krijn poppe (Oostkapelle); 18. Marcel Provoost (Oostburg); 19. Tonny Maranus (Aagtekerke) 20. Sonja Poppe (Oostkapelle); 21. Arjaan Brassaar (Biggekerke) 22. Bea de hamer (Zuid-Beveland). (ADVERTENTIE) ^Hulst, 's-Gravenhofplein 8, tel. 01140-16162 AXEL - Bij een eenzijdig ver keersongeval op de Kinderdijk te Axel is de Belg MV. uit Moerbeke aan het hoofd ge wond geraakt. Hij kon na behandeling door een arts naar huis worden ver voerd. De man reed rond half zeven met zijn personenauto over de Kinderdijk, de macht over het stuur kwijt en kwam in een slip. Hij ramde daarbij een geparkeerd staande perso nenauto Door de klap reed die wagen tegen een andere auto. Gevolg: twee voertuigen total loss en een zwaar beschadigd Van onze verslaggever OOSTBURG - Vlak voor haar vakantie hebben de direc trice van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening (Madi) en wethouder J. de Vries van Oostburg een compro mis bereikt over het financiële geschil tussen stichting en gemeente. De stichting ging niet akkoord met de door de gemeente opgelegde korting en diende hiertegen een bezwaarschrift in. Anderzijds bleek de gemeente alsnog bereid een extra-bedrag van 8640 gul den structureel beschikbaar te stellen voor de nieuwe huisvesting van de stichting. Daarnaast zou de van rijkswege opgelegde kor ting van elf mille in 1989 niet aan de stichting worden doorbere kend. Niettemin prijkt op de raadsagenda van volgende week don derdag een voorstel van B en W om het ingediende bezwaar schrift van de stichting ongegrond te verklaren. Het stichtingsbe stuur heeft hetbezwaarschrift nog niet ingetrokken. „De voorzit ter zei op dit moment nog te weinig informatie te hebben, omdat direct na het bereikte compromis de directrice met verlof is ge gaan. Die komt pas terug na de raadsvergadering", aldus een woordvoerder van de gemeente. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het gemeentebestuur van Oostburg wil op korte termijn starten met het huis-aan-huis ophalen van klein chemisch afval. Dit bij wijze van proef tot 1 januari is op het huidige depot voor chemisch afval in de gemeente. Andere optie is de invoering van een huis-aan-huis ophaal dienst. De laatste mogelijkheid heeft het meeste rendement. Uitgaande van gegevens uit veertien andere gemeenten verwacht het Oostburgse col lege dat jaarlijks zo'n tien ton klein chemisch afval vergaard kan worden. Het ophalen van klein che misch afval in Oostburg gaat, wanneer de proef aanslaat, op jaarbasis ruim 32 mille kosten. De afvalstoffenheffing zal hierdoor met 4 te procent om hoog moeten. Nog niet bekend is wie de proef gaat uitvoeren. Het college vraagt de raad dan ook om in principe in te stem men met het proefproject en de afwikkeling van de contracten over te laten aan het gemeente bestuur. De Oostburgse raad spreekt zich donderdag 21 juli uit over het voorstel. OUDENBOSCH - Uit een zaak voor motorkleding in Ouden bosch is voor enkele duizenden gulden aan jacks gestolen. Zondag rond 5.00 uur ging het alarm af. Toen de eigenaar arriveerdekon hij slechts con stateren dat tien tot twaalf ny lon motorjacks van de rekken waren gegrist.

de Stem | 1988 | | pagina 7