7 Regenjassen, truien, extra zeiltje 'JULI IS IN IEDER GEVAL NIET MEER GOED TE MAKEN' Duif G. Dusarduijn uit Groede wint wedvlucht uit Dax Veel schade bij brand in woning Philippine F olklorefestival Sas geslaagd ondanks het weer Simon de Pl LEASING CENTRUM Schade aan gewas door laagvliegende helicopter POLITIERAPPORT TERNEUZEN - Het slechte weer is er de oorzaak van dat de bezetting van de va kantie-accommodaties in Zeeland op dit moment be duidend onder de maat is. 4WIE KIEST VOOR EIGEN LAND CALCULEERT REGEN IN' Regenjassen Troosteloos Kinderen Januari EVENALS VLUCHT UIT SINT VINCENT Bordeaux Terneuzense bedreigd door vrien pE STEM VAN ZEEI Uniek Parade Partner In Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND MAANDAG 18 JULI T15 Slap begin van de vakantie Van onze verslaggever Volgens mevrouw M. de Muijnck, plaatvervangend voor zitter van de Provinciale WV, is het vooral slecht gesteld met de hotelbezetting. Zoals de laatste jaren al gebruikelijk was, blijft Zeeuwsch-Vlaanderen over de hele linie achter ten opzichte van de rest van Zeeland. In Cadzand is de hotelbezetting zestig procent, de campingbezetting is onge veer 75 procent en de vakantiehuisjes zijn bijna allemaal vol. Dat is ook geen wonder, want die zijn in bijna alle gevallen maanden vantevoren geboekt. In Renesse en Zoutelande zijn de campings iets beter bevolkt, maar de hotels hebben daar ook te maken met veel lege kamers. In het achterland is het nog slech ter gesteld. De Muijnck: „Normaal raken eerst de accommodaties aan de kust vol. Daarna worden de mensen pas naar het achterland verwezen. Daar is nog geen sprake van. Nie mand komt momenteel op de bonne fooi naar Zeeland. Het weer is de grote boosdoener. Als het goed weer was, waren de hotels zeker vol". „Het begint nu toch wel erg te wor den. Maar als het twee, drie dagen mooi weer is, loopt de zaak achter elkaar vol. Maar de vakantiegangers die nu besloten hebben zonniger oor den op te zoeken komen niet meer. Dat moet je zien als een verliespost. Pasen, pinksteren en juni waren goed. Voor de hotellerie kun je in ieder ge val zeggen dat de maand juli niet meer goed te maken is. Het is nog geen slecht seizoen, maar het zal ze ker geen topper worden", aldus De Muijnck. Zij denkt dat het achterblijven van Zeeuwsch-Vlaanderen bij de rest van de provincie te maken heeft met het bestaan van de veerdiensten over de Westerschelde. „Veel mensen zien die toch als een belemmering", zegt ze. „Eigenlijk jammer, want een tochtje op het veer is erg leuk, zeker als de zon schijnt. Maar blijkbaar werpen ze toch een soort psychologische bar rière op". Volgens de rijkspolitie in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er dit weekeinde geen problemen geweest met de vakantiedrukte. Op alle wegen was het rustig. „Maar als het weer zo blijft en de de mensen zich gaan ver velen, zullen ze er over een paar da gen zeker op uit trekken. Dan kun je misschien wat drukte verwachten", zegt een woordvoerder van de politie. 'LEKKER WEG in eigen land'. Met die slogan pro beren het Nederlands Buro voor Toerisme (NBT) en de gezamenlijke VW's eendrachtig een uittocht van vakantie gangers naar de zon in te dammen. De zomer van 1988 lijkt er alles aan te willen doen om die cam pagne te laten mislukken. En met succes. Het ex treem slechte weer jaagt vakantiegangers massaal op de vlucht. Lange files bij de landsgrenzen, ver stopte luchthavens. Ho tels en campings, die in deze tijd normaal gespro ken uitpuilen van de toe risten, zitten nu slechts - of is het 'zelfs nog' - voor tweederde vol. Toch lie ten duizenden mensen zich ook het afgelopen weekeinde niet ontmoedi gen. Ondanks sombere voorspellingen trokken zij welgemoed naar hun binnenlandse bestem mingen. Onze verslagge vers vroegen zich af wat die mensen daartoe drijft en peilden de stemming op Zeeuwse en Westbra bantse campings. Door Jos Frijters en Theo Giele „EEN WAARSCHUWING voor de scheepvaart: alle dis tricten noord-west zeven." Zaterdag 16 juli. Hartje zo mer in Nederland. De regen klettert onophoudelijk neer op de A58, Roosendaal-Vlis- Dit manneke hield het in de tent op camping St. Hubertushoeve in Oosterhout echt niet meer un singen. Hoewel niet overma tig druk zien we nogal wat volgepakte auto's en vele ca ravans. Bij camping Valke- nisse aan de kust bij Zoute lande wijst de thermometer 14 graden boven nul aan. De gasten, die zich al buiten wa gen, lopen er rond in dikke truien en laarzen. De andere kant van de dui nen biedt een desolate aan blik. Geen kuilen gravende Oosterburen, geen roodver brande ruggen of kwijtgelo pen kinderen. Slechts een eenzame jogger trotseert de elementen. Met gekromde rug baant hij zich een weg door de striemende wind en regen. Een uitbater van een strand paviljoen heeft het bordje 'ge sloten' maar voor de deur ge hangen. Die ziet het voor vandaag blijkbaar niet meer zitten. - foto marcel bekken In Zoutelande zelf worden de straten geel gekleurd door de regenjassen. Een aantal sla perige campinggasten wacht bij de winkel van Camping Zoutelande op vers brood. Een van hen is een inwoner van Etten-Leur. „Ik sta hier nu al twee weken", vertelt hij. „Met het weer hebben we in derdaad weinig geluk. Of ik het erg vind Och, we trek ken ons plan toch wel", zegt hij weifelend. Wandelend over de camping herkennen we de ervaren kampeerders meteen. Om binnen de tent droge voeten te houden hebben ze een inge nieus afvoerstelsel gegraven om het overtollige regenwa ter snel af te voeren. Anderen hebben een groot stuk plastic over het kleurige tentdoek gespannen. In een hoek is een man bezig het drijfnatte zeil van zijn vouwwagen zo goed mogelijk op te vouwen. Na dere kennismaking leert dat de man een Spanjaard is. Een Spanjaard?! Met dit hondeweer kun je nog beter in West-Brabant op een camping staan dan aan de Zeeuwse kust. Al is het alleen maar omdat het water in zandgrond sneller wegzakt dan in de harde Zeeuwse klei. Echt vrolijk is het op camping Hoeven, naast het bekende bosbad, ook niet. 's Avonds bingo, een playback-show of een miss-camping-verkie- zing. Wie even wat meer ruimte wil dan de zes vier kante meter in de caravan kan in de kantine terecht. Troosteloos hangen aan de bar. De gasten van camping Hoeven boffen nog met de aanwezigheid van een over dekt zwembad. Na enkele er barmelijke zomers is de lei ding van de Oosterhoutse camping De Katjeskelder tot de conclusie gekomen dat een 'subtropisch zwemparadijsje' onontbeerlijk is, wil je als Ne derlandse campinghouder in ons klimaat het hoofd nog bo ven water houden. Volgend jaar moet deze uitbreiding klaar zijn. „Wie bewust voor een vakan tie in eigen land kiest, calcu leert een portie slecht weer in", legt Katjeskelder-direc teur A. Polder uit. Zelf is hij net terug van een vakantie in Zuid-Frankrijk en hij kan zijn gasten met een bruinge brand gezicht begroeten. Een paar dagen slecht weer voor uit, maar de zondvloed die het volkje in caravans en tenten nu teistert, eist toch speciale maatregelen. „Het belang rijkste is dat de kinderen worden beziggehouden. Ver velen de kinderen zich niet dan zijn ook de oudere tevre den." De Katjeskelder heeft een loods waarin voor de jongste gasten van alles wordt geor ganiseerd. Polder: „We zijn aangesloten bij 'Recreatie- werk in uitvoering', een dienst van de provincie. Elke dag hebben we hier tenminste drie activiteiten, die vooral op de jeugd gericht zijn." Camping 't Oekeltje bij Rijs- bergen. Het Rozenpad, de Oude Bosweg, het Klaver veld. Op de paadjes die de verschillende standplaatsen met elkaar verbinden kun je een kanon afschieten zonder iemand te raken. De cam pinggasten zitten in hun tweede huisje televisie te kij ken, de volumeknop wat ver der opengedraaid om het voortdurende getik van re gendruppels op het polyester dak te overstemmen. Bij het verlaten van de camping werpen we een laatste blik op de thermometer. Hij wijst elf graden boven het vriespunt aan. Wat schreven onze weer kundige medewerkers op op 30 januari ook al weer: „Een temperatuur van net boven de tien graden en plensbuien. Het kan niet op deze maand." Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - De provinciale overnachtfondvlucht ge houden vanuit Dax is gewonnen door G (Staf) Dusar duijn uit Groede. Als bijzonderheid kon worden vermeld dat de vier-jarige vogel (ringnummer 84-8454734) drie weken geleden in de wedvlucht vanuit Sint Vincent eveneens de eerste prijs in het provinciale Zeeuwse con cours won en verder met de derde prijs nationaal de hoofdprijs bestaande uit een personenauto won. De winnende duif werd zater dagmorgen om 9.57 uur 'ge klokt'. Snelheid 1079 meter per minuut. De verdere vroegste meldingen kwamen van: Jac. Wille Groede 10.43 uur. 1023mpm: Ed. Vermast Yerseke 11.29 uur. 1002mpm: G. de Wever Schoondijke 11.-uur. 1002mpm: W. Muller Wilhelmina- dorp 11.34 uur, 997mpm: J. van de Branden Clinge 11.13 en 11.20 uur (eerste- en tweede getekende) res pectievelijk 995 en 988mpm: G. Tas Waterlandkerkje 11.05 uur, 992mpm: C. Hermes Lewedorp 11.38 uur, 983mpm: H. van de He mel 11.16 uur, 983mpm: E. en L. Breepoel Hoek 11.21 uur, 982mpm: H. Wijnacker Hengstdijk 11.31 uur, 981mpm: a. Roelofs Middelburg 11.38 uur, 979mpm: D. van Bommel Kruiningen 11.49 uur, 976mpm: P. Oele Oudelande 11.45 uur, 972mpm: J. Simpelaar Oostburg 11.25 uur, 971mpm: R. Thomaes IJzendijke 11.39 uur, 960mpm: W. Wegman Ter neuzen 11.47 uur, 959mpm: H. Mookhoek Breskens 11.45 uur, 959mpm: combinatie Van der Pijl- Berrevoets Goes 12.08 uur, 958mpm: A. Schults Bruinisse 12.41 uur, 949mpm: In concours waren 985 duiven. Inkorfcentrum Terneuzen, vroegste meldingen wedvlucht Bordeaux. Mevrouw Coenen Koe wacht 18.32 uur. Adri Thijs Hei kant 18.46 uur. J. du Puy Sluiskil 19.- uur. G. (Staf) Dusarduijn Groede 19.03 uur. J. en J. P. Nolet Axel 19.10 uur. H. van de Hemel Philippine 19.11 uur. Koch-Rie- mens Terneuzen 19.32uur en 20.22 uur. Th. Koe Sas van Gent 19.35 uur. A. Arens Spui 19.43 uur. Zaterdagavond had onge veer 12 procent van de aan deze eendaagsfondvlucht deelne mende duiven het thuishok be reikt, Toch kon het concours gisteren rond het middaguur worden gesloten. Dat gold ook in ZLU-verband. K Van onze verslaggever PHILIPPINE - Een brand in een woning aan de Vaartstraat te Philippine heeft volgens de politie een schade veroorzaakt van circa 150.000 gulden. De eigenaar van de woning, die op het moment dat de brand uitbrak lag te slapen in de woonkamer, kon dankzij een waarschuwing van de buren het pand ongedeerd verlaten. De brand is ontstaan in de keuken, vermoedelijk door oververhitting van een pan. De brandweer van Philippine kreeg assistentie van het korps van Sas van Gent. Samen wa ren ze het vuur spoedig mees ter. Niet voorkomen kon wor den dat binnen in het pand al les verbrandde. Verder liep een belendend pand enige rook schade op. KRUISPOLDER - Een mi litaire helicopter van het type Sykorski heeft vrij dagavond aan een perceel veldgewas van de land bouwer De F. uit Klooster- zande forse schade toege bracht. Het vermoedelijk Belgische toestel (het Nederlandse leger heeft dit type niet in dienst) 'wiegde' enige tijd op onge veer twee meter hoogte boven een perceel veldgewas nabij Duivenhoek. De F. deed van het voorval aangifte bij de rijkspolitie te Kloosterzande. Omdat het gaat om een militair toestel werd het onderzoek verder in handen gegeven van de ko- ninlijke marechaussee in Terneuzen. Die kon gisteren nog geen nadere gegevens verstrekken over het inci dent. Burgemeester Van Rest begroet de Bulgaarst dansers. Vervolgens worden er cadeautjes uitge. wisseld. fotodestem/corj.deb® Van onze correspondent SAS VAN GENT - De start van het interna tionaal folklorefestival in Sas van Gent is on danks het trieste weer van afgelopen week einde toch niet hele maal in het water ge vallen. Rekening hou dend met de ervaring van voorgaande jare- n - ook toen werkte het weer tijdens het volks- dansfestival niet erg mee-schakelde de or ganisatie van het festi val in Sas van Gent za terdag en zondag moeiteloos over op een slechtweerprogram- ma. De buiten geplande voor stellingen vonden zonder problemen doorgang in een droge evenementen hal van De Vlaanderen. Slechts de zaterdagmid dag geplande aankomst van de buitenlandse volksdansgroepen in de Sasse jachthaven, moest definitief afgelast wor den. Daarnaast vielen ook de randactiviteiten van middenstandsvereni ging Sas '70 zondagmid dag in het water. De folk loristische optocht werd ingekort en vroegtijdig afgesloten, waarna de groepen zondagmiddag de veilige beschutting zochten van De Vlaande ren. Voorzitter Wim ten Hoor van de stichting Sasse Folkloreweek: „Op dit moment denken we ei hard over om in de toe komst het Sasse Folklore Festival tot een binnen- gebeuren te maken. Met een accommodatie als De Vlaanderen moet d; heel wat mogelijk zijn". De organisatie heelt overigens totaal niet klagen over de publieke belangstelling. De kwali teit van de groepen ligt volgens Wim ten Hoor op een hoog peil. Met name de Burgaarse kinder groep wist met een at tractief optreden al de harten te stelen van de Sassenaren. De g oogstte zaterdagavond in de Vlaanderen een staande ovatie met minu tenlang applaus. Vanaf vandaag moet alles weer volgens draaiboek verlo pen. Vanmiddag om 14.01 uur is er een festival- voorstelling voor bejaar den in De Vlaanderen, en vanavond is er een touderavond in De Speye, In de loop van de week zijn groepen te gast op de Gentse feesten in Bres kens en in De Panne. TERNEUZEN - De dertig jarige mevrouw GV. uit Terneuzen kwam vrijdag avond ontdaan het politie bureau aan de Rosegracht in haar woonplaats binnen omdat ze niet meer naar huis durfde. Ze voelde zich bedreigd door haar vriend. Enkele weken geleden had de ze, de 23-jarige TA. uit Brus sel, ook al eens een revolver te gen haar hoofd gehouden. Nu vreesde ze voor erger. Toen de politie bij de flat aan de Diepenbrockstraat veerde stond A. daar bene aan de woning. Toen hij zijn uittrok zag de politie dat kolf van een revolver tev# schijn kwam. De jonge» werd gearresteerd en inges ten. In de woning werden drie messen aangetroffen, werden evenals het vuurwi] in beslag genomen. Na verhoor en het opmai van een proces-verbaal is man gistermorgen weer vrije voeten gesteld. Inbraak PERKPOLDER - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in de verkeersto ren en in een kantoortje van r)jPfct.i| de Provinciale Stoomboot Dienst (PSD). Vermist wor den een portofoon en bijbeho rend oplaad-apparatuur. die over de Slachthuisstrs reed. Beide voertuigen w den zeer zwaar beschad weggesleept. Vernieling GROENENDIJK - J K. uit Vogelwaarde deed bij de rijkspolitie te Kloosterzande aangifte van vernieling aan zijn personenauto. Deze stond vrijdagavond geparkeerd te Groenendijk. Van het voer tuig werd de antenne en een ruitenwisser afgerukt. Lek gestoken TERNEUZEN - Van de per sonenauto van mevrouw ST. uit Terneuzen werd zaterdag middag de achterband lekge- stoken. Dat gebeurde toen ze even bij een kennis iets ver derop de planten verzorgde. Het voertuig, dat stond ge parkeerd aan de Eikenstraat, bleef slechts tien minuten on beheerd. Toch zag iemand kans in die korte tijd onopge merkt de vernieling aan te brengen. OOSTBURG - In vertó met diefstal van een broi fiets is PL. uit Breda doon Oostburgse rijkspolitie gehouden. Tijdens het hoor bleek dat de militait nog drie fietsdiefstallen zijn geweten heeft alsW nog een poging tot d van een bromfiets. L. uit Rilland wordt verds van medeplichtigheid, verbleven op een campini West-Zeeuwsch-Vlaanderf Ongeval Botsing IJZENDIJKE - Op de krui sing Slachthuisstraat-Gou verneursstraat verleende H. van B. uit Scherpenzeel geen voorrang aan J M. uit Axel CADZAND - Op de bot vard De Wielingen vond' eenzijdig ongeval plaats.' personenauto, bestuurd PS. uit Valkenburg reed gen een lantaarnpaal. Def zaak is niet bekend. De alsmede de lantaari# werden vrij zwaar t digd. Aanrijding ZUIDZANDE - Op de burgsestraat ontstond aanrijding. Een persone" to, bestuurd door De M Krommestrijen botste of wagen van E. van P. uit' vele in België. Toen W linksaf wilde slaan reed frontaal op de auto van' P. Hierbij werden de echtf note van P gewond. VOOR de zeventiende keer sjeesden gisteren de Belgi sche trekpaarden IJzen dijke binnen. De aanloop naar alweer een folkloris tische dag. Een evenement dat zich ontpopte tot een blijvertje. Steeds weer zorgt die mengeling van historie, cultuur, folklore en handel voor een sfeertje dat duizenden mensen aanspreekt. Ze zijn er, va kantiegangers die voor de zeventiende keer IJzen dijke tijdens de folkloristi sche dag bezoeken. Telkens weer genieten van het ringrijden, uren slenteren over de markt waar oude ambachten en kunst hand in hand gaan. Kijkend naar prachtige artikelen, naar vaardige handen die van 'niets iets moois ma ken'. Een door het Streek museum opgebouwde tra ditie die niet meer weg te denken is. Door Romain van Damme 'HOUDEN WE het droog of niet'. Dat was zaterdag de vraag voor de organisatie van de folkloristische dag. De dag daarvoor was er een afknap per. Het aangekondigde optre den van de marinierskapel, vrijdagavond, viel letterlijk in het water. Het bijna opge bouwde podium op de markt kon weer afgebroken worden. De marinierskapel nam het ri sico niet, de regen won. Vandaar dat de knokploeg, een wat vreemde naam voor de sjouwers die geen vlieg kwaad doen, in alle vroegte bij het aankleden van de markt meer dan eens naar boven keek. 'Houden we het droog of niet'. Ja dus. Al zag het er daar aan vankelijk niet naar uit. Immers de regengod Pluvius liep par mantig mee in de optocht, maar was daar blijkbaar zo moe van geworden dat hij zich na de of ficiële opening door burge meester J. Kruize voor de rest van de dag terugtrok. De markt bood toen nog een rustige aanblik. Voor de kraampjes waar de mannen van 'den ouden stiel' hun kun nen toonden, was er nog geen sprake van drommen mensen. Langzaam maar zeker veran derde dat. Geen strandweer, maar ook geen regen. Dus dan maar naar IJzendijke waar het in de middag moeilijk was een parkeerplaatsje te vinden. Wat maakt dit evenement zo uniek? Wat tilt deze dag boven al die feestdagen voor de toeristen' die West-Zeeuwsch-Vlaande ren in deze tijd te bieden heeft uit? Is het mede-organisator Pol van de Vijver die van de ene microfoon naar de andere holt; het ene moment uitlegt waar de pollepel vandaan komt en het andere moment lyrisch verhaalt over de gang van een voorbij hollend trekpaard? In het programma staat: „De folkloristische dag is de afgelo pen zestien jaar kunnen uit groeien tot een echt streek-eve- nement met een bezieling die symbolisch is voor onze streek. |teker in een tijd van herwaar dering van het dorp als natuur- Van onze verslaggever IJZENDIJKE - Simon de ^achter uit Koudekerke zorgde zaterdag tijdens de lolkoristische dag in IJ zendijke voor een verras- ?JnS- De ringrijder uit Koudekerke, als invaller aanwezig, kaapte voor de h.euzen van de andere 23 Ungrijders de hoofdprijs weg. JJat gebeurde in een span nende barrage waaraan vier rijders deelnamen. Toen de doorsnee van de te steken ™g nog maar twintig milli- meter groot was, viel de be- siissing. Simon de Pachter stak de ring.

de Stem | 1988 | | pagina 6