>nds keert •ag uit ►bilisten BRITTEN VREEMDE EENDEN IN EUROPESE MILIEUBUT £IoAH o*wtut pE NOORDZEE kent een rijke flora en fauna. De ondiepe delen L de zanderige binnenzee achter de Waddeneilanden fungeren Ljs kraamkamer voor vis, schaal- en schelpdieren. De Noordzee [wordt druk bevaren en bevist, uit de bodem worden grote hoe veelheden gas en olie gewonnen en in de zomermaanden slaan honderdduizenden vakantiegangers hun tenten op aan de Levers. Op zich allemaal geen probleem, ware het niet dat de zee sinds jaar en dag ook de rol vervult van het rioolputje van West- Europa. Vorig jaar november spraken de ministers van de j Noordzeestaten in Londen met elkaar af om de vervuiling van LeNoordzee met de helft terug te brengen. Een nobel en begrij pelijk streven, want steeds duidelijker blijkt hoe ernstig het met IEuropa's belangrijkste randzee gesteld is. Zeehonden sterven bij bosjes, algenplagen steken de kop op en de waterkwaliteit laat steeds meer te wensen over. Een verhaal over nestbevuiling en bestuurlijke onmacht. Gestolen Noodzaak DE AFGELOPEN week ontving lister Smit-Kroes van Ver teer en Waterstaat de West- Huitse milieuminister Töpfer op bet waddeneiland Vlieland. Onderwerp van het ministe rieel overleg was de Noordzee- Ivervuiling. Vreemde eend Zelfreinigend Weerstand Besmetting Leukemie Belasting figels viel te beluisteren op tv in de week dat de dolge- kte hondekuil-killers plot. [ling groot nieuws waren ordat ze paarden en kinde- Jn hadden doodgebeten. De ederlandse journaaldienst Irak van pitboels. De Belgj. :he burgemeester, die de ca- :ne vechtmachines een ver- Jhijningsverbod had opge- gd in zijn gemeente, noemde fct ondier piet puul. Daar ek ik even van op, want hel Ingetje dat in de tweede klas gerschool een bank met mij elde heette Piet Buul. De derlandse cineast van we- lldnaam (Oscar-winnaar), Ie gebruik maakte van het anbod van radio 4 om be ende Nederlanders op dins- kgochtend van 7 tot 9 hun Jvoriete klassieke platen te Iten draaien, noemde in zijn fogram de Britse dirigent Sr Neville Marriner maar hij emde hem Soeur Newel lurraainer. De Fransen houden niet an Engelse woorden en vei- angen ze door Franse. De bmputer heet in Frankrijj an ook niet con-pjoe-taire haar 'ordinateur'. Dat is niet prlijk. Zo komen we niet tot turo-Engels. Wat dat betreft jtogen de Nederlanders pio- liers genoemd worden. In De Item van 26-4-'88 adver- erde een Nederlandse firma het schommelstoelen met een |ane zitting. Geen vaticane of ranciscane, nee, gewoon cane litting i.p.v. rieten zitting (ca- fce-bottom chair). Een fabri kant van een frisdrank legt lit in z'n reclamebiljetten dat ijn drank haar frisheid Jankt aan de aanwezigheid ran zowel lemon als lime Ip.v. citroen en limoen. Ne derlanders dienen dat te Inappen en zo niet dan werkt let spreekwoord: wat je ver paalt is lekker. •ffifiTEM EXTRA MAANDAG 18 JUL11988 T47 Radio-actieve vervuiling zeewater neemt fors toe Het aantal nieuwe letsel- schadeclaims nam toe van 1.120 in 1986 tot 1.315 in I Het bedrag aan uitgekeerde j letselschade steeg sterk: met 38 I van 7,8 miljoen naar 10,9mil- I joen gulden. Door het Waarborgfonds wordt ook de schade vergoed die is 1 toegebracht aan gestolen mo torvoertuigen. Gezien het grote aantal gestolen auto's (vorig jaar 19.000, waarvan er circa 7.000 niet werden teruggevon den) valt het schadebedrag van j 1,7 miljoen gulden nog mee. De meeste claims kwamen bi) de verzekeringsmaatschappij en terecht: het Waarborgfonds i hoefde slechts in 575 gevallen j tot uitkering over te gaan. Mr. Droogleever vindt het e harde noodzaak dat het rijden# met een onverzekerd voertuijf in ons land hard wordt aange-j;] pakt: „Naar schatting van i Rijksdienst voor het Wegver-I keer gaat het om 8 van hel Nederlandse wagenpark; in to taal rond 450.000 auto's. Politie;I en Justitie voeren sinds 1987 al een duidelijk strenger beleid nu bij algemene verkeerso troles ook de verzekering vas de wagen wordt gecontroleerd We zijn daarmee op de go weg". In 1965 is het Waarborgfonds J in het leven geroepen om in vallen waarin geen beroep of een verzekeraar kan word® I gedaan, benadeelden onder b® paalde voorwaarden schade J loos te stellen. Met ingang van januari van dit jaar kent W Waarborgfonds een 'eigen risi- I co' bij iedere goederenschade I claim van ƒ200.-; schade te» r gevolge van letsel of overlijd® wordt volledig vergoed. Het Waarborgfonds need! alleen schadeclaims in behanj deling die veroorzaakt z'ïl door motorvoertuigen. Scha» ten gevolge van vandalisme door dieren komt niet voor vtf| goeding in aanmerking, eved min als schade die door braak aan een auto ontstak} Schade die aan een terug# vonden, gestolen motorrijt» door toedoen van de onrecWJ matige bestuurder blijkt te flfl ontstaan, wordt ook niet d» het Fonds vergoed. oorConny van Gremberghe Ha afloop van de bijeenkomst kon- digde de bewindsvrouwe aan dat zij |er voor zou zorgen dat de lozing van bitraten en fosfaten op de rivieren p korte termijn drastisch zou wor sen beperkt. e manier waarop zij de zaak denkt aan te jakken, wilde zij echter niet kwijt, omdat landbouwminister Braks nog niet op de loogte was gebracht van haar actieplan, traten over nestbevuiling en zoeken naar (oplossingen wordt veelvuldig gedaan. Niet felleen op Vlieland. In juni vergaderden de [Parijse commissie en de Oslo-commissie, jraarin vertegenwoordigd de EG-landen i andere Noordzeestaten, (zoals Zweden) Ichter gesloten deuren in de Portugese [oofdstad Lissabon. Deze ambtelijke werkgroepen hebben Jls belangrijkste taak programma's en jnaatregelen te ontwikkelen om de vervui- ing van de randzeeën vanaf het land (Pa- fcjse commissie) en de verontreiniging van lards wateren door droppingen tut de jucht, afvalverbranding op zee en illegale tortingen vanaf schepen (Oslo-commis- Jie) uit te bannen of te beperken. Op de Internationale Noordzeeconfe- rentie, eind november 1987 in Londen, jrerden door de EG-landen afspraken ge haakt om de chemische verontreiniging ianaf het land van de Noordzee, Ierse Zee n Noordoostelijk deel van de Atlantische :eaan met 50 procent terug te brengen boor de mogelijke vervuiling aan de bron pan te pakken met de best voorhanden ajnde technische hulpmiddelen. Sinds die :onferentie heeft de Parijse commissie nog hreinig voortgang geboekt. Dit tot grote te leurstelling van de milieu-organisaties in pinnen- en buitenland. De stellingname van de Noordzeestaten i Londen zou volgens de milieubewegin gen de leden van de Parijse commissie moeten hebben wakker geschud. Het uit gangspunt van de ministers zou namelijk pE gelegenheid moeten zijn om de inter- lationale regelgeving tegen de vervuiling irastisch aan te scherpen. Vandaar ook lat een delegatie van Greenpeace Interna tional in juni haar opwachting maakte in isabon. lewapend met een eigen regelgeving, in [eite niet meer dan een verscherping van in Londen gemaakte afspraken, trachtte de milieubeweging door intensief (ohbywerk de leden van de Parijse com- Bie voor haar zienswijze te winnen. Te- internationale vertegenwoordiging «o t weinig van de milieu-activisten heb- Dat bleek ook bij een eerdere corn er .sie-vergadering twee jaar geleden in Mterdam, toen delegatieleden via een retorecht Greenpeace buiten de deuren pn de conferentiezaal hielden. Ook vorig aar in Cardiff en afgelopen maand in Lis- abon bleef de milieu-organisatie buiten pel staan. Hoe het ook zij, de roep om een grote shoonmaak van de drukst bevaren zee ter wereld klinkt steeds harder. Typerend is dat de roep met name /anaf het continent klinkt. Westduitsland, Nederland, Noor wegen, Zweden en Denemarken hebben duidelijk stelling genomen. Minister Smit- Kroes mag dan de inhoud van haar fosfa- tenbestrijdingsplan nog niet bekend wil len maken, de Westduitse milieuminister Töpfer deed dat vorige week wel. Hij wil de landbouwgronden langs de Duitse stro men gedurende een lange periode braak laten liggen. Verder zouden overal aan die rivieren fosfaatzuiveringen moeten ko men. De Engelsen blijven vooralsnog een vreemde eend in de Europese milieu-bijt. Hoewel ook de Britten zich vorig jaar no vember schaarden achter de afspraken van de andere Noordzeestaten om de ver ontreiniging van Noordzee en Ierse Zee met de helft te reduceren, blijven zij door gaan met grootscheepse dumpingen van vliegas, mijnafval, zuiveringsslib, haven- slib en industrieel afval. „De Engelsen zijn werkelijk op een schizofrene wijze bezig de zeeën te verzieken", legt Henk Kersten van Greenpeace-Nederland uit. „Het zou niet correct zijn als we zouden stellen dat de Britten helemaal geen maat regelen hebben getroffen om de lozingen op zee te beperken. Het gebeurt namelijk wel, met name aan de hun oostkust. De meest gevaarlijke lozingen, van het kern energiepark Sellafield aan de westkust en de chemische industriën bij Liverpool, gaan echter onbeperkt door. Het komt er op neer dat de Britten bezig zijn om hun voordeur te sluiten, om gelijkertijd hun Watervervuiling door olie is direct zichtbaar en leidt in veel gevallen met een tot maatregelen. De Noordzee wordt echter op onzichtbare wijze door tal van andere stoffen veel heviger ver vuild. - foto anp achterdeur verder open te doep. Welke deur ook open is, dat maakt niet uit, want de schadelijke stoffen die in de Ierse Zee geloosd worden komen op den duur, via een omweg toch in de Noordzee en het noordoostelijke deel van de Atlantische Oceaan terecht", aldus Kersten. De Britten, in feite ongewild de uitvin ders van industriële verontreiniging, heb ben altijd al op bijzondere manieren de milieuproblemen bekampt. Hogere schoorstenen verlosten de Britse indus triesteden kort na de Tweede Oorlog van hun smogprobleem, met als gevolg dat de buurlanden aan de andere kant van de zee opgezadeld werden met de zure regen. Het gebrek aan zuurstof in de wat grotere En gelse rivieren werd aangepakt met zoge naamde bubbelinstallaties, die grote hoe veelheden zuurstof in de rivieren pomp ten. Het lozen van radio-actief afval zien de Britten vooralsnog niet als een echt probleem, omdat het slechts om geringe hoeveelheden gaat. Ook dumpingen van chemisch afval erva ren de Britten niet als een gevaar voor het zee-milieu. Zolang de waterkwaliteit van de kustwateren goed is, zijn de Engelsen niet genegen om drastische maatregelen te treffen. Vooralsnog blijven zij zich echter -als drenkelingen aan een wrakstuk- vastklampen aan de stelling dat het zee water een groot reinigend vermogen kent. En dat zit de milieu-activisten dwars, om dat de Britten vorig jaar in Londen zich achter de continentale bondgenoten schaarden. Afgesproken werd toen dat de deelne mers aan de Noordzeeconferentie de ver vuiling van de Noordzee via de rivieren bij de bron zouden aanpakken. Technische maatregelen dienden getroffen te worden om elke vorm van verontreiniging bij voorbaat bij de bron aan te pakken. Het Verenigd Koninkrijk stemde in met de voorgestelde aanpak. Neemt niet weg dat Sellafield, in het verre verleden Calder Hall genoemd en enkele jaren geleden bekend staand onder de naam Windscale, haar dodelijke afval stromen in de Ierse Zee blijft spuien. De Ieren pogen de laatste jaren op allerlei manieren de Britse regering op andere ge dachten te brengen. De Ieren wisten zelfs op 20 februari 1986 het Europees parle ment zover te krijgen dat een overweldi gende meerderheid van de Europarlemen tariërs een sluiting van Sellafield eiste. Ook in Albion zelf nam de weerstand te gen de vervuilende kernfabriek in Noord- west-Engeland toe. Dit naar aanleiding van tal van ongelukken, die zich in de fa briek hadden voorgedaan (driehonderd in 35 jaar). Een rapport over de toestand in Sellafield werd samengesteld door de mi lieucommissie van het Britse Lagerhuis. De voornaamste conclusie luidde: „Binnen twaalf maanden moeten de nodige verbe teringen worden aangebracht of anders dient de opwerking worden gestaakt". Nu, anderhalf jaar na publicatie van het rapport, draait Sellafield nog steeds op volle toeren. De Ieren blij yen nog steeds aandringen op de sluiting van de fabriek. Zo ook afgelopen maand nog in Lissabon. Sinds het begin van de j aren '50 wordt in Sellafield - aan de rand van het Lake Dis trict, ironisch genoeg Engelands meest on bedorven natuurgebied- op chemische wijze uranium en plutonium gescheiden van uitgewerkte brandstofstaven uit kerncentrales. Bij dat proces komt een grote hoeveelheid radioactief afval vrij dat via pijpleidingen in de Ierse Zee ge loosd wordt. Volgens berekeningen van onderzoekers van de universiteit van Ox ford is tot op heden zo'n halve ton pluto nium in zee geloosd. De Britten, vasthoudend aan het zelfreini gend principe van zeewater, gingen er in eerste instantie vanuit dat de stof door verdunning geen gevaar meer zou opleve ren voor mens of dier. Door die houding is het mogelijk geworden dat de Ierse Zee momenteel te boek staat als de meest ra dio-actieve zee ter wereld. Verschillende onderzoeken hebben uit gewezen dat de radio-actieve besmetting zich niet alleen beperkt tot de Ierse Zee. Scandinavische wetenschappers troffen door Sellafield geloosde radio-actieve stoffen aan bij de kust van Groenland. Britse onderzoekers vonden sporen terug bij de eilandengroep Spitsbergen. Via de zeestromingen worden radio-actief be smette sedimenten meegevoerd tot aan de kusten van de overige Noordzeelanden. De opmars van de radio-actieve be smetting van de zeeën lijkt niet te stuiten. Een onderzoeksteam van de universiteit van Bremen ontdekte in mei van dit jaar dat ook de Franse opwerkingsfabriek bij Cap de la Hague een aandeel in de besmet ting van het Kanaal en Noordzee levert. In zeewier op de Kanaaleilanden werden sporen van verhoogde radioactiviteit aan getroffen, zo ook in wier op het strand bij de toeristenstad Saint Malo. De Duitse onderzoekers concludeerden dat de plaatselijke bevolking en de toeris ten geen gevaar liepen, omdat de gemeten waarden relatief gezien laag waren. Niet temin adviseerden de deskundigen de be volking van de Kanaaleilanden om af te zien van het gebruik van zeewier als mest stof voor de teelt van groenten. wij er vanuit dat dit afkomstig is van de opwerkingsfabriek van Cap de la Hague," benadrukt hij. Het Britse Bureau voor Stralingsbe scherming gaat er vanuit dat van de totale hoeveelheid straling waaraan de Europese bevolking wordt blootgesteld als gevolg van, civiele en militaire nucleaire activi teiten driekwart veroorzaakt wordt door Sellafield, acht procent door de Franse op werkingsfabriek bij Cape de la Hague en in een zeer kleine mate door de snelle kweekreactor in het Noordschotse Doun- reay. Het plutonium-gehalte in de Noordzee is volgens dit Britse instituut vijf maal ho ger dan als gevolg van fall-out van atmos ferische atoomproeven mag worden ver wacht. Na stopzetting van de atmosferi sche kernproeven in 1962 - met uitzonde ring van die van de Fransen, die sinds die tijd stug doorgaan met atoomproeven in de Stille Zuidzee - liep de radio-activiteit in het zeewater tot 1971 voortdurend terug. Sinds het begin van de jaren '70 hebben de nucleaire opwerkingsfabrieken ervoor ge zorgd dat het plutonium en caesiumge- halte in" het zeewater fors is toegenomen. Het grote gevaar van de radio-actieve vervuiling zit hem in het feit dat de stra- lingsactieve elementen zich binden aan se dimenten. Deze komen -ondermeer door de getijdebewegingen - weer aan land te recht. De zon droogt de sedimenten waarna de radio-actieve straling weer in de atmosfeer terecht komt. Uit een rapport van de Britse commissie voor de Medische Aspecten van Radioactiviteit in het milieu, dat vorige maand gepubliceerd werd, is gebleken dat de bevolking die in de nabij heid van de twee Britse opwerkingsfa brieken wonen een verhoogde kans lopen op leukemie. Voorzichtig concludeerde de door premier Tatcher ingestelde werk groep dat de leukemiegevallen aan de Schotse Noordkust 'naar alle waarschijn lijkheid' veroorzaakt waren door de uit stoot van nucleair afval door de fabriek bij Dounreay. Een eerder onderzoek had al aange toond dat het aantal leukemiegevallen aan de noordwestkust van Engeland, bij Sella field, aanzienlijk hoger ligt dan het Britse nationale gemiddelde. In Ierland werd be wezen dat een ongeluk in de jaren zestig in de toenmalige Windscale-centrales leidde tot geboortegolf van mongooltjes in het Ierse Dundalk. Terug naar de Noordzee, terug naar de verontreiniging. Het plantaardig en dier lijk leven in die plas wordt ook bedreigd door de lozing van PCB's (polychorinated Biphenols), een verzamelnaam voor gifti ge, niet afbreekbare stoffen. In de jaren '60 waren de chemische in dustriën zich al bewust van de schadelijke uitwerking die deze stoffen konden heb ben op milieu, dier en mens. In die tijd gold echter nog het door de Britten ge koesterde principe van de zelfreinigende werking van de zee. Pas in de loop van de jaren '70 kwam de ommezwaai en reali seerde de mens dat het toch beter zou zijn om die stoffen niet willekeurig in zee te dumpen. Een ommeslag in de gedachtengang die ietwat te laat kwam voor duizenden zee vogels, zeehonden, vissen en schelpdieren in het Noordzee-gebied, die door de lozing van PCB's beavttende stoffen het loodje legden. Opvallend is het gegeven dat de Parijse Commissie een verregaand onderzoek naar de effecten van PCB's op in zee le vende organismen niet wenst in te stellen, omdat de lozingen van PCB's de laatste ja ren redelijk aan banden zijn gelegd. In Lissabon poogden leden van de milieu-or ganisaties de commissieleden zover te krijgen dat zij een, dergelijk grootscheeps onderzoek tbch in óveryfggirig ?ouden ne men. Een klein succesje boekten de milieu-acti visten uiteindelijk toch nog in Portugal. Overigens niet bij de Parijse commissie, maar bij de zogenaamde Oslo-commissie, die zich ondermeer boog over de verbran ding van chemisch afval op zee. De commissieleden kwamen met een re gelgeving voor de reductie van zeever- brandingen. Dit naar aanleiding van de milieu-ministersconventie in Londen vo rig jaar november. Voor het eind van 1991 zal het verbranding van chemisch afval op zee, dat door het bedrijf Ocean Combus ting Services (OCS) met het verbrandings schip Vulcanus II verzorgd wordt 100 mijl ten noordwesten van Den Helder, met 65 procent gereduceerd moeten zijn. Tegen 1995 moet het met de verbrandingen op zee definitief gedaan zijn. Kersten toonde zich vorige week inge nomen met het besluit van de leden van de Oslo-commissie. „Gaan we uit van de voorgestelde reductie, dan blijft er tegen 1992 slechts 35.000 ton chemisch afval over dat in aanmerking komt voor verbranding op zee. Dat is volgens ons een te geringe hoeveelheid om de zeeverbranding nog winstgevend te maken. We verwachten dan ook nog voor 1995 van deze vervui lende activiteit verlost te zijn," aldus de Greenpeace-woordvoerder. Volgens Greenpeace-woordvoerder Ker sten vormt het dagelijks lozen van ette lijke miljoenen liters radio-actief afval water een enorme belasting voor het eco systeem van de Ierse en Noordzee. „Een verhoogde radioactiviteit, enkele malen hoger dan de normale achtergrondstra ling, is al waargenomen in het estuarium van de Westerschelde. Vooralsnog gaan Greenpeace in actie: leden van de milieubeweging enteren het Britse schip Hounslow om te voorkomen dat het op de Noordzee zijn lading zal dumpen. fotoap Protest in Den Haag bij de Britse am- bassase tegen de lozingen van nucleair afval door het kernenergiepark van Sellafield. 1

de Stem | 1988 | | pagina 5