TWEEDE Alan Garcia: toch geen 'Messias' "THE SOCIE FALEND BELEID BRENGT POPULARITEIT PRESIDENT PERU NAAR DIEPTEPUNT AMSTERDAMS DE STEM FINANCIËN Zware klap Teleurgesteld BREDA - Machinefabriek te Breda heeft een goed jaf de eerste helft van '88 is z laatste zes maanden kunne ber worden. De vrijbuiter koopt Avant Garde Hoogovens favoriet op Damrak DE STEM EXTRA ZATERDAG 16 JULI 1988 IN 1985 ZEI de Peruaanse schrijver Mario Var gas Llosa over hem dat hij over 'Messiaanse kwaliteiten' beschikte. Men sprak over 'de John F. Kennedy van Latijnsamerika' en het Peruaanse volk stond als één man achter de toen 36-jarige, charismatische president Alan Garcia. 'De Buffel' Geweld Massamoorden Coup Keerpunt Caudillo Zelden kon een Latijnsamerikaanse president op zoveel populariteit en politieke krediet rekenen als Alan Garcia aan het begin van zijn ambtsperiode in '85 in Peru. Drie jaar later is de steun voor zijn beleid echter volledig verdwenen. Waar is het mis gegaan? Een analyse van het politieke krachtenveld in Peru waarin naast Garcia's sociaal-democratische par tij APRA ook de militairen, twee guerrillabewe gingen, een sterk verdeelde linkse beweging en een rechts Democratisch Front onder leiding van de vermaarde schrijver Mario Vargas Llosa om de macht strijden. Politie in Lima neemt de schade op na een bomaanslag door 'Lichtend Pad' op een vestiging van de Amerikaanse Citibank. - fotoap onderwerp rusten en over troeft zijn ministers en partij genoten", verzucht een uni versiteitsmedewerker in Cus- co. Voor Garcia is het bijvoor beeld absoluut onaanvaard baar om weer in zee te gaan met het IMF, ook al gaan er steeds meer stemmen - ook binnen zijn eigen partij - op om nieuwe kredieten aan te vragen en een regeling te treffen met het Monetair Fonds. Hij verzet zich daar hevig tegen, ook vraagt de zieltogende economie van het land om een financiële injec tie. In een cartoon in een Pe ruaanse krant staan enkele 'kapitalisten' met hoge hoed afgebeeld die geknield bidden tot God om het IMF naar Peru te sturen. Achter hen staat een verbaasde maar ogen schijnlijk vastberaden Gar cia. Op economisch terrein heeft Garcia de wind tegen gehad. Op de eerste plaats is hij natuurlijk vanaf het begin van zijn ambtsperiode opge scheept met de puinhopen van de vorige bewindsvoerder. Vijftien miljard dollar schuld, een inflatie van ruim twee honderd procent en een door de buitenlandse concurrenten bijna weggevaagde nationale industrie hebben Garcia voortdurend als molenstenen om de nek gehangen. Daar komt bij dat de prijzen van grondstoffen op de we reldmarkt zijn gedaald in de afgelopen drie jaar. Aange zien grondstoffen 80 procent van het exportpakket van Peru uitmaken, zal het duide lijk zijn dat dat een zware klap voor de economie is ge weest. Hoe zal de politieke toe komst van Peru, afgezet tegen de hierboven genoemde pro blemen, er op de korte termijn uit kunnen zien? Voorspellin gen blijven natuurlijk een kwestie van koffiedik kijken, maar toch zijn er een aantal ontwikkelingen en tendenzen te ontdekken in het politieke krachtenveld in Peru die be slissend kunnen zijn. Op de eerste plaats blijft het spook van een militaire coup boven de Peruaanse po litiek zweven. De militairen zullen niet staan te springen om het beheer van een fail liete economie over te nemen, maar als de in kracht toene mende guerrilla tot politieke onbestuurbaarheid of een ware burgeroorlog leidt, zul len de generaals niet schro men om het 'nationaal belang' te dienen en de macht over te nemen. Ondernemers en militairen in Peru zullen evenmin gediend zijn van een verkiezingsover winning in 1990 van Verenigd Links (IU). Deze samenbun deling van diverse marxisti sche partijen kan - mits de groeiende onderlinge ver deeldheid wordt overwonnen - op dit moment rekenen op een zeer groot aantal stem men van mensen die teleurge steld zijn in APRA. Links kent overigens ook een (poli tiek gematigd) charismatisch leider in de persoon van de oud-burgemeester van Lima, Alfonso Barrantes. Dat de militairen het on aanvaardbaar over zo'n linkse regering zullen uit spreken en de macht zullen grijpen is niet ondenkbaar. Links telt in tegenstelling tot de rechtse partijen weer hele maal mee in de Peruaanse po litiek. Alleen is links ernstig verzwakt door de onderlinge verdeeldheid die bovendien aangescherpt wordt door de polariserende werking van gewapend revolutionair ver zet. Sendero Luminoso dwingt de linkse partijen een keuze te maken tussen enerzijds gewa pende revolutie of anderzijds heulen met 'de kapitalisten en het leger'. Links is er nog niet uit. Rechts bestaat na de econo mische chaos die zij na vijf jaar regeren in '85 heeft ach tergelaten nauwelijks meer. Hun aanhang is verschrom pelt. Zij vestigt nu echter alle hoop op 'Hun Lieveling' Var gas Llosa die samen met twee oude politieke veteranen een driemanschap heeft gevormd Dit Democratisch Front zal de verkiezingen met één kandi daat ingaan, naar alle waar schijnlijkheid is dat de schrij ver/politicus. Voornaamste verkiezingsleuzen: Weg met het communisme en de over heid moet terugtreden omdat het de economie én het maat schappelijk leven volledig verstikt. De gigantische over- heidsbureaucratie belemmert het bedrijfsleven en de pro- duktie en moet verdwijnen. Ook al zitten er zeker ele menten van waarheid in theorieën van Nieuw Rechts in Peru, toch zijn er bijzonder weinig mensen die er door worden aangesproken. „Var gas Llosa is een elitair iemand die meer in het buitenland verblijft dan in Peru. Hij weet niet wat er in dit land leeft er. maakt bij de gewone man vrouw geen kans als presi dentskandidaat", zo zegt een inwoner van Lima. Links heeft betere kaarten dan rechts in Peru. Daartus sen zit de huidige regerings partij APRA wiens leider Alan Garcia niet als president in 1990 kan terugkeren. Het is nog niet duidelijk hoe diep en hoe hecht APRA zich vanaf 1985 in allerlei maatschappe lijke organisaties heeft kun; nen verankeren, maar hij 'eerlijke verkiezingen' APRA veel moeite hebben opnieuw een overwinning f behalen. Van onze economische redactie Dat zegt adjunct-directeur B. K het jaarverslag over 1987. Schi van wringers, droogautomaten machines. Er werken nu 150 me cent meer dan vorig jaar. De winst over '87 verdriedub- va belde ten opzichte van '86 426 on duizend om 131 duizend gulden, gu 'Zeker bevredigend', zegt Koks wc over die winst. De omzet steeg gei met veertien procent tot 32 mil- nes joen gulden. Aan de hand van eet de cijfers over de eerste helft W< eei GILZE - Uitgeverij De Vrij buiter in Gilze heeft het tijd schrift Avant Garde overgeno men. De oplage van Avant Garde wordt gesteld ep 75.000 exemplaren. De oude eigenaars, Eric Peute en Peter Barneveld, zullen als adviseurs toetreden tot de di rectie van De Vrijbuiter. Zij zullen zich onder meer bezig houden met de verbetering van het Vrijbuiter-blad Pure Style, dat onlangs op de markt is geïntroduceerd en dat geschikt moet worden gemaakt voor een tweemaandelijkse uitgave. (ADVERTENTIES) HUW ADVISEUR in TOP-HIFI brejaart electronics ginnekenweg 41 4818 JB - Breda - 076-219281 he tie lül he „tl. eei Sc vif lia De ha bij pk pre poi Fri kla lia ie rir op dit vil lar ho de dr 4811XI AMSTERDAM (ANP) - Hoogovens was vrijdag duidelijk favoriet op de Amster damse effectenbeurs. Het staalfonds, dat |n de ochtend bekendmaakte een proces [epen de Europese Commissie over te lage leveringsrechten in het verleden te hebben gewonnen, werd ook in een beteggings- Dlad zeer goed beoordeeld. De koers lag al snel ƒ2 boven het slot van donderdag. Hel eind kwam 3,10 beter op 53,40. Hoogovens scoorde ook hoog op de lijst van meest verhandelde fondsen. Het aandeel prijkte daarop als nummer vier na ™n. Olie, Akzo en Unilever. De totale om zet op de beurs kwam vrijdag uit op ruim 11,5 miljard, waarvan de aandelen 605 miljoen voor hun rekening namen. De rest van de aandelenmarkt trok zich aanvankelijk nauwelijks iets aan van de vaste dollar maar gedroeg zich afwach tend. Dat wachten was met name op de 'ater op de dag bekend te maken Ameri kaanse handelscijfer over mei. De gun stige publikaties in Amerika staken beleg gers duidelijk een economisch hart onder h! wm' Betlalve de dollar konden vooral h„ erriati°nals en andere flink dollarge- onoen fondsen profiteren van de publika- f in 2o„sch00' Akzo f 3-20 omhoog naar en. Kon- 0lie J2-30 naar jLij 'ï0- Philips en Unilever wonnen 1,20 op resp. 34,40 en 112,50. f zo cS„sanen 9in9 11 omhoog naar J'8,-50 en bols ƒ2,30 naar ƒ139,50. E fn werd 11-50 duurdar °P f 147 en 2,10 op 88,30. i/Jm? 'n de markt 'a9 00k KNP met een vooruitgang van ƒ3 op ƒ158. Ocê-van nn w! werd een rijksdaalder duurder f 64 on en 'nfernatio-Müller 2,20 op 7\wT obligatiemarkt was weer zwak gestemd. K-, p de lokale markt zetten Verkade en fnnrtc P ky de opmars voort. Het hotel- tn» A„V^de ne9 eens f 17 aan de koers verrw ?2' Verkade ging nog eens 10 ornta k° °9 naar 265. Grolsch volgde f, "roer Heineken met een winst van foniicf f93-50- Ook enkele electronica- Dm-rS1 ïaren weer gevraagd. Zo steeg en i n 1,60 naar 138-70 en ook Tulip bedjes k?rok'<e'den er weer een paar dub- Leden van de Peruaanse guerrillagroep 'Tupac Amaru' in het noorden van Peru. Garcia, alias 'De Buffel' tijdens zijn inhuldiging in - FOTO ANP 1985. - FOTOAP Door Frank van Ooijen Zijn dadendrang, zijn voor een politicus ongebruike lijk publiek optreden en felle, sociaal bewogen toe spraken maakte een ongekend enthousiasme los in het land. Met veel gevoel voor drama en public relations wist hij bij de modale Peruaan het idee levend te maken dat eindelijk een man uit hun midden de presidentiële sjerp droeg. Alan Garcia leek oog te heb ben voor de problemen van miljoenen arme Peruanen. Hij vestigde definitief zijn naam als één van de pragma tische 'Nieuwe Leiders' van de Derde Wereld met zijn besluit om niet meer dan 10 procent van de exportinkomsten van Peru aan afbetaling van de buitenlandse schuld van 15 miljard dollar te besteden. Alan Garcia had het lef om niet alleen het Internationaal Monetair Fonds - 'de politie van de bankiers' naar zijn zeggen - maar ook de mach tige noorderbuur, de Ver enigde Staten in de kwestie Nicaragua te trotseren. Daar mee gaf hij Latijnsamerika nieuw zelfvertrouwen en Peru hoop op een betere toe komst. Maar nu, drie jaar later, is van de enorme populariteit van Alan Garcia - bijge naamd 'De Buffel' - niet veel meer over. De hooggespannen verwachtingen zijn zwaar ge frustreerd, alle hoop is de bo dem ingeslagen en de meeste Peruanen zien de toekomst van hun land zeer duister in. De 'Messias' blijkt toch een doodgewone aardse sterveling te zijn die fouten maakt. Garcia's urenlange donder- speeches voor televisie zijn nog slechts voor buitenlan ders boeiend, de bevolking zelf weet allang dat het toch alleen bij holle woorden blijft. Garcia wil misschien wel her vormen, maar hij kan een voudigweg niet omdat hij daarvoor niet de middelen noch de mensen heeft. De drie hoofddoelstellingen van het beleid zijn geen van drieën gehaald. Op de eerste plaats is de economische crisis - vooral een erfenis van het desas treuze beleid van de vorige president uit het rechtse kamp, Belaünde Terry - is door Garcia's 'anti-imperia listische' politiek niet over wonnen, maar juist ver scherpt. Twee jaar lang leek het erop dat zijn beleid een succes zou worden, want de economie groeide zeven acht procent per jaar en de inflatie werd beteugeld. Maar het sti muleringsprogramma van de overheid dat via een vergro ting van de binnenlandse koopkracht tot industriële- en werkgelegenheidsgroei zou moeten leiden, bracht slechts 'schijnwelvaart'. De winsten zijn naar veilige bankreke ningen in Miami gegaan. En door de kredietprogramma's, belastingverlaging en salaris verhogingen steeg de vraag naar consumptiegoederen dusdanig dat ook de importen flink toenamen. Daardoor ontstonden tekorten op de handelsbalans. Nieuwe investeringen zijn uitgebleven omdat onderne mers blijkbaar het vertrou wen in de Peruaanse econo mie misten. De redenen daar voor moeten gezocht worden in het grillig karakter van Garcia's 'linkse' beleid, zijn privé-oorlog met internatio nale kredietinstellingen en de instabiele politieke situatie in Peru. Het gevolg van dit alles: een snelle terugkeer van een torenhoge geldontwaarding, economische chaos en schaar ste die tot grote ontevreden heid onder de bevolking lei den. In steden als Lima, Are- quipa of Cusco gaat geen dag meer voorbij zonder stakin gen en demonstatieve optoch ten waarbij salarisverhoging wordt geëist. Het minimum loon is ongeveer 35 gulden per maand, maar volgens een re cente publicatie in het linkse dagblad 'La Voz' heeft een ge middeld gezin voor de aan schaf van een pakket basis goederen maandelijks 270 gulden nodig. 'De president van alle Perua nen' is er evenmin in geslaagd om een antwoord te vinden op het politiek geweld in het land. Dat is ook geen eenvou dige zaak omdat politiek ge weld eigenlijk een constante factor is in de Peruaanse ge schiedenis. De Spaanse kolo- nialisatie en drie eeuwen later het onafhankelijk Peru zijn immers beide geboren uit bloedig geweld. De realiteit van Peru anno 1988 is niet veel anders. Geweld van de kant van de twee guerrillagroepen 'Lich tend Pad' en de op Cuba ge richte Revolutionaire Bewe ging 'Tupac Amaru' (MRTA) wordt slechts beantwoord met meer geweld van de kant van leger en politie. 10.000 slacht offers heeft deze strijd inmid dels gekost sinds 1980. Het merendeel daarvan bestaat uit onschuldige burgers. Dat de aanhang van de guerrillagroepen groeit, dat zij hun actiegebied steeds ver der uitbreiden en dat het aan tal aanslagen dramatisch toe neemt, is volgens de opposi tiepartij 'Verenigd Links' vooral te wijten aan het rege ringsbeleid. De militairen zouden 'carte blanche' hebben gekregen voor het aanpakken van de 'subversivos' en nau welijks onderscheid weten te President Alan Garcia: 'de John F. Kennedy van Latijnsamerika'? maken tussen guerrillastrij ders en burgers. Regelmatig verschijnen er be richten in de pers over massa moorden door het leger. Zo zouden in april door militai ren honderd onschuldige bur gers zijn vermoord in Cayara vlak na een bomaanslag op een legertruck in de omgeving van het dorp. Door dit soort acties en de scherpe repressie in gebieden waar Sendero ac tief is, worden steeds meer mensen tot gewapend verzet aangezet. De guerrilla is een gevaarlijke uitdaging voor Garcia én de democratie in Peru. Dat schrijnende armoede, absurd scheefgetrokken inko mensverhoudingen en de eco nomische en politieke machtsconcentratie bij de kleine, blanke elite een ware kweekvijver voor politieke terreur en guerrilla vormen, is voor Alan Garcia altijd dui delijk geweest. Maar hij is niét in staat geweest om deze voedingsbodem voor politiek geweld op te rumen. Van zijn verkiezingsbelofte van demo cratisering van de Peruaanse politiek - altijd gedomineerd door de economische elite - is weinig terecht gekomen. Garcia's partij, de Allianza Popular Revolucionaria Ame ricana (APRA), is juist volop bezig met de verbreding van zijn machtsbasis door APRA- stromannen in allerlei volks- en overheidsorganisaties te benoemen. Nu ze eindelijk voor het eerst sinds de oprich ting van de partij door Haya de la Torre in 1924 de rege ringsmacht hebben, ligt de prioriteit eerder bij het veilig stellen van deze macht, dan bij het realiseren van daad werkelijke politieke partici patie van brede lagen van de bevolking. Het toch al zwaar gedeukte vertrouwen van de bevolking in overheid en par tijpolitiek loopt door dit poli tiek nepotisme - het benoe men van 'vriendjes' op diverse posten - nieuwe schade op. En het is uiteraard koren op de molen van 'Lichtend Pad' en 'MRTA' voor wie achter de regeringspartij een 'fascisti sche organisatie schuilgaat die alleen de belangen van de welgestelden dient'. Wat Sendero vooral probeert te bereiken is dat 'de staat zijn ware, ondemocratische ge zicht laat zien' en door de mand valt voor het front van het volk. De guerrilla's probe ren zo'n politieke en economi sche chaos te scheppen dat het leger tot een coup wordt aan gezet. Waarmee het 'revolu tionair klimaat' verbetert en 'het volk' - lees Sendero - de macht kan grijpen en een boe ren/arbeidersrepubliek naar het voorbeeld van Mao vesti gen in Peru. Aanhangers van Sendero hebben alle hoop op maatschappelijke verande ring en verbetering van de si tuatie van de armen via par lementaire weg laten varen. 'Peru colombianiseert' door toenemend politiek geweld, cocaïnehandel en economi sche chaos, zo schreef een po litiek commentator onlangs in Le Monde. Het beleid van Garcia is zo goed als failliet in drie jaar. Waar is het nou eigenlijk fout gelopen? Vol gens veel Peruanen heeft Alan Garcia in juni 1986 al een forse politieke nederlaag geleden toen hij het leger en de Republikeinse Garde de vrije hand gaf om een gevan genisopstand te onderdruk ken. Daarbij zijn in drie ge vangenissen enkele honder den, onder wie vele ver meende Senderistas. gedood. „Geëxecuteerd", zeggen velen. Garcia beloofde weliswaar de zaak diepgaand te onder zoeken en de schuldigen voor de rechter te slepen, maar daar is helemaal niets van te recht gekomen. Sendero kreeg zijn martelaren en Garcia raakte besmet met het bloed van de gedetineerden. Het grote keerpunt kwam voor Alan Garcia vorig jaar toen hij totaal onverwacht voorstelde om alle banken te nationaliseren. Hij bracht een schok teweeg in het land en verspeelde veel van zijn po pulariteit. Hij wilde met deze maatregel de kapitaalvlucht uit het land aan banden leg gen, maar dit besluit stuitte op zoveel verzet van midden klasse, ondernemers en poli tici dat er uiteindelijk niets van uitkwam. Onder leiding van schrijver Vargas Llosa werd een spontane demon stratie georganiseerd waarbij honderdduizend mensen op de been waren. Vargas Llosa (schrijver van - FOTOAP wereldberoemde boeken als 'Het Groene Huis' en 'De oor log aan het einde van de We reld'), ooit een linksradicaal en sympathisant van Castro maar nu als een 'bewaker van de vrijheid, politiek plura lisme en mensenrechten in Latijnsamerika' in het rechtse kamp verzeild, ondernam een ware kruistocht tegen Alan Garcia. Vargas Llosa zag in de nationalisatie van het fi nanciële systeem van Peru het begin van een totalitaire staat en communisme. De ac tie onder zijn bezielende lei ding had in ieder geval succes en vanaf dat moment is zijn betrokkenheid bij de Pe ruaanse politiek alleen maar toegenomen. Hij geldt nu als de 'hoop van rechts' bij de presidentsverkiezingen in 1990. Op de derde plaats heeft Alan Garcia veel politiek krediet verspeeld met zijn buitenge woon eigenzinnig en eigen machtig optreden. Als een ware Latijnsamerikaanse 'caudillo' bepaalt hij vorm en inhoud van de Peruaanse po litiek. Hij staat bekend als een impulsief persoon en en poli tieke duizendpoot die niet al leen het onmogelijke van zichzelf maar ook van zijn medewerkers eist. „Met de persoon Alan Gar cia hebben we niet alleen een president gekregen in Peru maar tegelijkertijd een minis ter van Buitenlandse Zaken, van Defensie, van Economi sche Zaken etc. Dominant als hij is, laat hij geen politiek

de Stem | 1988 | | pagina 6