even._ UITBLAZEN Democraten gaan pogen hun nieuwe kracht te bewijzen Aanpak para-commercie zaak van gemeenten Alsnog rijt 'PLASTIC GI De truc met de OV-jaarkaart voor studenten P- Pastoor Reuten CONVENTIE IN ATLANTA WORDT GROOT SPEKTAKEL DAT VOOR UREN LIVE TV ZORGT STAATSSECRETARIS EVENHUIS KIEST VOOR VRIJHEID-BLIJHEID DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 16 JUL11988 WIM KOCK -DESTEM- pff STEM BINNENLAN STAATSSECRETARI AMSTERDAM - De credit ca meengoed te worden. De Ver die enkele maanden geleden uitgave van deze 'sjieke' b schrijft maandelijks duizenc thouders in. ONDERWIJS DESTEMCOMIVI lap nds i ten, Nederlands spor tiefste missionaris in het land waar God leeft, heeft de krant weer ge haald. Vijf jaar lang had hij in de julimaand de klokkestoel van zijn kerk, bovenop de Alp der Alpen (met excuses aan de Mont Blanc), ingevet met de beste kwaliteit wagensmeer. Vijf keer tevergeefs. Maar donderdag, op de veertiende juli, kon hij ein delijk zijn vreugdedans aan het klokketouw weer eens uitvoe- Quatorze juillet. De bestor ming van de Alpe d'Huez. De Franse wielerkoning en diens hofhouding afgezet door blonde geuzen uit noordelijke provinciën. Pastoor Reutens klok klept het Wilhelmus en het volk danst in de straten, ge tooid met de revolutionaire kleur oranje. „Aanvallen! Olé!", klept de klok en het ge peupel in de straat voltooit de litanie tot de kelen schor zijn. „We are the champions!" Even had het er naar uit ge zien dat de koers werd vervalst. Twee keer stuitte de demarre rende Parra op de voor hem rij dende motoren, die zich met moeite een weg baanden door het opdringende pubhek. 'Je reinste koersvervalsing', riep de commentator, maar toen Rooks en Theunisse met gehe ven armen de finishlijn hadden gekruist hoorde je daar nie mand meer over en kon pastoor Reuten aan zijn klokketouw gaan hangen. De klokkeluider van de Notre Alpe. Twee etap pe-overwinningen achtereen zou ook te veel van het goede zijn geweest. Ook voor een kümgeit als Parra, die zijn beurt woensdag in Morzine al had gehad. 'Oranje-gekte in de Alpen' dus. Het houdt maar niet op. Even dacht ik dat Winnen voor de derde keer als eerste bij de kerk van pastoor Reuten ar riveerde. Ik had mijn tank vol super gegooid en hep het win keltje binnen om af te rekenen. Er stond een klein televisietoe stel aan en ik hoorde Mart Smeets roepen. „Winnen! Win nen! Winnen! Wie had dat dur ven denken?" Het was Winnen die ik op het scherm zag fiet sen, maar iets klopte er niet aan het beeld. Ik hoorde Smeets waarschuwend roepen dat Hi- nault eraan kwam. Hinault? Zei hij Hinault? Of was het Pi no? Weer riep Smeets Winnen toe dat Hinault hem achterna zat. Ik verstond het nu duide lijk. Oud spul dus. Een histo risch overzicht. Ik was een beetje teleurgesteld want ik had het Winnen wel gegund, al is hij een van de kletsmajoors in het peloton. Hij rijdt goed dit jaar en dan hoeft hij niet zoveel uit te 1 noemd. Andere namen schrijft de heer Bode niet te kennen. De naam mulder (mole naar) voor de 'witbestoven' soort is even verklaarbaar als 'bakker'. De dekschilden van die mulders zagen eruit alsof er meel op lag. De bruinere mei kever werd vaak kapucijn of paterke (Zeeuwsch Vlaanderen) genoemd. H. Oerlemans uit Dongenvaart maakt ook nog een ander onderscheid tussen bakkers en kapucijnen, name lijk dat van respectievelijk mei kevers en junikevers. Bij gebrek aan een insectenboek heb ik de Van Dale geraadpleegd. Daarin staat dat de junikever Rhizoth- rogus solstitialis, ook Jahannes- kevertje geheten) maar half zo groot is als de meikever Melo- lontha vulgaris, die in de Van Dale overigens ook als mulder of molenaar te boek staat. Ver der maak ik uit de Van Dale op dat de juni-kever vooral in de duingebieden voorkomt en daartoe kun je Gilze, Dongen vaart en Wouw niet rekenen. Mijn eigen geheugen schiet tekort. Ik dacht dat wij vroeger beide soorten mulder noemden, al komt de aanduiding kapu cijn mij ook bekend voor. Van bakker had ik nog nooit ge hoord. Mulderke en paterke spoort aardig met bakker en kapucijn, maar mei- respectie velijk juni-kever lijkt niet te kloppen. Als Van Dale gelijk heeft kunnen de juni-kever en de kapucijn niet een en de zelfde zijn, want de bruinere kevers waren weliswaar wat slanker dan de 'witbestoven' exemplaren, maar half zo klein waren ze beslist niet. Misschien dat een meer deskundige zijn licht eens over de kwestie kan laten schijnen. (Even Uitbla zen, Postbus 3229, 4800 MB Breda). Ing. Bode heeft met betrek king tot de meikever nog een vraag: „kent iemand de bena ming kieting voor meikever?" Hij herinnert zich die naam in de jaren '20 in Baarle-Nassau te hebben horen gebruiken. Transport In Capelle aan de IJssel heeft de politie een man en een vrouw gearresteerd die samen 750 gram cocaïne, verpakt in rubberen huisjes, hadden inge slikt. Op die manier hadden ze het spul in hun maag van Co lombia naar hier getranspor teerd. Zij zullen er vast en zeker genadiger afkomen dan de Ne- palees Shuklal Tamang die op het vliegveld van Dhaka werd gepakt met 46.000 dollar in zijn maag. Het geld zat verpakt in cellofaan. De douane van Dhaka verdient wel een com pliment want die was het opge vallen dat 's mans maag vreemd opbolde. Hoe men het geld eruit gekregen heeft, werd voor de rechtbank niet onthuld. De Nepalees werd tot twaalf jaar zware dwangarbeid veroor deeld. Meikever Ik ontving een brief van ing. A.J. Bode uit Breda waarin deze schrijft: 'mulders zijn wel meikevers, maar een meikever is nog geen mulder. De naam mulder is volgens Bode uitslui tend van toepassing op de 'wit bestoven' exemplaren, door an deren ook wel bakkers ge- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIlliliiiiiiiiimilï Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma, t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jo Wijnen IN de Amerikaanse stad Atlanta (Georgia) begint maandag de democrati sche conventie, tijdens welke de partij haar offi ciële kandidaat voor de op 8 november te houden pre sidentsverkiezingen zal nomineren. Dat laatste zal met veel spek takel, clownery en show ge beuren, ofschoon er van echt 'kiezen' geen sprake meer is. Het stemgedrag van de 5373 gedelegeerden staat bij voor baat vast. Ze hebben zich tij dens de voorverkiezingen - die al in februari begonnen - aan hun kandidaten gebon den. Michael Dukakis, de gou verneur van de staat Massa chusetts, heeft zoveel gedele geerden achter zich geschaard dat de nominatie hem niet meer kan ontgaan. Bovendien heeft Dukakis de naam van zijn 'running- mate' - de kandidaat voor het vice-presidentschap - al be kend gemaakt. Dat is de Te xaan Lloyd Bentsen. Overi gens wordt verwacht dat de zwarte kandidaat Jesse Jack son, die zelf graag voor het vi ce-presidentschap in aanmer king was gekomen, nog enig vuurwerk levert om zijn macht, en het grote aantal ge delegeerden dat hij tijdens de voorver kiezingen op zijn naam bracht, uitvoerig te to nen. Maar zelfs dat is een po litieke formaliteit. Voorts zal de conventie een zogenaamd 'platform' aanne men. Dat is het politieke pro gramma waarmee de demo craten de verkiezingen in gaan. Overigens hebben de mocratische topmannen dat programma al nauwkeurig geformuleerd en zijn de de batten daarover eveneens po litieke formaliteiten. Tenslotte zal de democrati sche partij van de conventie een manifestatie van eenheid en vastberadenheid maken. Dat laatste is een niet geheel formele aangelegenheid om dat vooral de aanhangers van Jackson nog moeten worden verzoend met die van Duka kis; een onderneming die aan zienlijk moeilijker is gewor den nu Dukakis niet Jackson maar Bentsen als zijn 'run ning-mate' heeft gekozen. Het 'democratische paar'. Links de kandidaat voor het vice-presidentschap, de Texaan hem Michael Dukakis. Op de conventie zal hun kandidatuur officieel worden bekrachtigd. Verwacht wordt evenwel dat Jackson zich, na enkele politieke schermutselingen, in het gareel zal voegen en zijn voornamelijk zwarte achter ban zal oproepen het duo Du- kakis-Bentsen te steunen. Daarvoor zal Jackson, mocht Dukakis president worden, straks een gepaste politieke beloning in de vorm van een invloedrijke ministerspost worden aangeboden. Al deze formaliteiten ten spijt gaat de vier-daagse de mocratische conventie - en trouwens ook die van de re publikeinen die in augustus in New Orleans wordt gehouden - een van de meest bekeken en gevolgde spektakels van dit jaar worden. De grote Ameri kaanse 'netwerken' verzorgen urenlange uitzendingen en de kabeltelevisie - dig een ploeg van 300 mensen naar Atlanta heeft gestuurd - zendt vrijwel V r, permanent uit. Dat neemt niet weg dat het merendeel van de Amerika nen vrijwel niets begrijpt van het ritueel dat op een conven tie om zich heen grijpt. Het wordt nog moeilijker omdat het echte politieke spel gro tendeels achter de schermen wordt gespeeld en de belang rijkste beslissingen derhalve in de hotels van de delegaties en de kandidaten worden ge nomen. De feitelijke conven tie neemt slechts drie uur per dag in beslag, maar dat belet de politieke machine niet vrijwel 24 uur per dag op volle toeren te draaien. Het grootste bezwaar heb ben de Amerikanen tegen de clowneske sfeer, het spektakel en de show van de conventie. Er zal quasi spontaan worden gejuicht, gezongen en geap- plaudiseerd en de miljoenen televisiekijkers zullen niet of isri J. nauwelijks in de gaten heb ben dat een en ander de vrucht is van een nauwkeu rige regie. Bovendien hebben de ge wone kiezers geen enkele zeg genschap op een conventie. Het zijn uiteindelijk de partij bonzen die de dienst uit ma ken. Zij nemen hun echte be slissingen in het diepste ge heim en houden hun ruzies en meningsverschillen wijselijk binnenskamers om naar bui ten des te meer eenheid te kunnen tonen. Bij dat alles komt nog dat een conventie een partij-aan gelegenheid is en derhalve niet is onderworpen aan door de overheid opgestelde regels. De regels kunnen daarom, desnoods ter plaatse, worden veranderd. Zo wist president Jimmy Carter het in 1980 ge daan te krijgen de stemproce- dure ingrijpend en vooral in QoübiitTQo ïïtte Llcryd Bentson, en naast - - FOTO ANP zijn eigen voordeel te wijzi gen. Dat leverde Carter een zeer prompte overwinning op. Het conventie vindt plaats in het Omni Coliseum, een reusachtig basketbalstadion dat iets buiten het centrum van Atlanta ligt. Dat Coliseum moet 35.000 mensen bergen. Dat zijn niet alleen de gedelegeerden, maar ook duizenden afgevaardig den van de partij, de mede werkers en staven van de kandidaten, de speciale gas ten en de 15.000 man sterke pers. Die pers heeft in een aanpalend congrescentrum een werkruimte van 150.000 vierkante meter opgeëist. Dat zijn ongeveer 7 voetbalvelden. In Atlanta zijn voor de con- ventiegangers tot dusver 18.900 hotelkamers gereser veerd. Laatkomers worden niet bij voorbaat afgewezen, want de zeer snel groeiende stad heeft in totaal 43.000hi, telkamers beschikbaar. De democraten kozen A|, lanta overigens niet omdat 4 mogelijkheden daar zo g0 zijn. Het Omni Coliseum eigenlijk te klein en 7200 4 plaatsen moesten worden geofferd voor het reusachl uit drie lagen bestaande dium. Atlanta is voor de democrj. ten zo belangrijk omdat nu eenmaal het democratism bolwerk van de zwarte burge- meester Andrew Young is. I): presidentskandidaat die lij zuiden weet te veroveren, isf bijna zeker van dat hij 04 het Witte Huis in h krijgt. Daarom was de van Atlanta in hoge mate pj litieke bepaald. Daar komt nog bij dat At. lanta het toonbeeld is van 4 economische successen van 4 VS. De 2,6 miljoen inwone; tellende stad breidt zich ra- zendsnel uit. Het inkomen pj hoofd van de bevolking is j procent hoger dan het getnii delde inkomen in de VS. 1 voor niets oefent de 'ha stad van het zuiden' een weldige aantrekkingskracl; uit op buitenlandse investeer ders en bedrijven. Maar liet 200 buitenlandse bedrijven waaronder vele Nederlandse, hebben een vestiging in At lanta, de 30 grote buiten landse banken niet meegere kend. In Atlanta worden jaar lijks 100.000 nieuwe arbeids plaatsen gecreëerd. buitengewoon succesvol At lanta vooral uitgekozen hun nieuw elan te demonstte- dat ze daarom gereed om de macht over te nemen. Of dat zal lukken is oveti gens aan grote twijfel achterstand die hij nog op Michael Dukakis heeft vallen. Door Pieter Eggen WD'ers hebben het toch altijd een tikkeltje gemakkelijker dan hun collega's van CDA en PvdA als het gaat om het besturen van het land. De liberalen kunnen met hun vrij heid-blijheid-filosofie anderen het werk laten opknappen, waar ze hun vingers liever niet aan zouden bran den. Neem nu staatssecretaris Evenhuis (Economische Zaken) met zijn drank en horecawet. Anders dan zijn voor ganger Van Zeil pakt hij de bijbeu- nende sportkantines en club- en buurthuizen niet aan via ingewik kelde omwegen, maar laat de ge meenten rechtstreeks de strijd aan binden met het concurrentiebeder- vende spook van de para-commercie. De tijd dat club- en buurthuizen op geregelde tijden sluiten en afzien van het grootscheeps organiseren van bruiloften en partijen lijkt in aan tocht. Van Zeil beloofde in 1984 de Tweede Kamer na lang aarzelen de para-commercie te bestrijden, maar niet langs de weg van verboden. De toch altijd zeer op harmonie inge stelde CDA'er koos voor de zachte drang. Samen met zijn collega van WVC, Van der Reijden, had hij de strijd tegen het drankmisbruik inge zet. Alcohol was slecht voor mensen en Van Zeil dacht een beroep te kun nen doen op de club- en buurthuizen. Zo in de geest van: het geeft geen pas om mensen eerst gezond te laten spor ten en zich daarna vol te laten gooien met alcohol. Van Zeils ideële aanpak sloeg niet echt aan (net zomin als de anti-alco holcampagne een groot succes is). Ho reca en politiek vonden Van Zeils aanpak in ieder geval ruimschoots onder de maat. De horeca omdat de tientallen miljoenen guldens die per jaar in het laatje van het club- of buurthuis verdwijnen. En in de poli tiek bestonden bij WD en PvdA al langer weerstanden tegen Van Zeil. En dus dreigden WD en PvdA met een eigen wetsvoorstel om de para- commercie aan te pakken. De tekst van het voorstel was al mét het Be drijf sschap voor de Horeca in elkaar gezet. Voor het zover kwam was Van Zeil burgemeester van Heerlen en Lub- bers-1 vervangen voor Lubbers-2. Van Zeils opvolger, de WD'er Even- De middenstand is niet te spreken over de popularisering een gemeente waar de sociaal-culftaa rele en sportwOTeld een sterke inv!» nn rip ppmppntpraad heeft zelfs 1 J Procent van het bedrag dat ^nski Sn g* cr^<=ard wordt afgf dat zo wil dan steken we daar ga d^fen aan de stokje voor. Dan is het aan de hore g zelf om daar actie tegen te ondeni men", aldus een woordvoerder De ondernemersorganisaties ijn daarom sinds enkele schap werd een regeling getroffen. Daar staat onder meer in dat in sport kantines tot één uur na de wedstrijd op de gemeenteraad heeft zelfs alcoholische drank mag worden ge schonken. Deze afspraak schijnt goed nagekomen te worden. Evenhuis stapte deze week met de langverwachte aanscherping van be leid naar het kabinet. Zijn voorstel behelst een door de Horecawereld voorgekookte eenvoudige aanpassing van de Drank- en Horecawet. „We kunnen wel zeggen dat we zeer posi tief zijn. We hebben er dan ook druk lobbywerk voor verricht", heet het bij het Bedrijf sschap. Evenhuis laat het de gemeenten biljetten en dergelijke laten weteni 1 _i zelf uitmaken. Als een gemeente ze onder de prijs (van de horeca) 1 oOllddlT lïl©t Itlfjlfl vindt dat horeca-achtige activiteiten fo»=Ho kimnm nrmmitoren F.n het ministerie van Economische naanden met dg banken in de ^e?L?Ta^un^°^ral^l™,! la§ over een kleinere afdracht. ■ij willen een lager percentage den in Limburg en Brabant nog lei discussiestof gaan opleveren. Dwingender is Evenhuis is het bod op het maken van reclame 0 para-commerciële instellingen, mogen straks niet meer via aanpli biljetten en dergelijke laten weten: Van onze verslaggever PEN HAAG - De eigenaren van premie A-woningen, die een deel van de rijkspre- roie voor hun huis dreigden mis te lopen, kunnen opge lucht ademhalen. Staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting heeft giste ren besloten dat deze mensen alsnoj gen. Enl scher; schrif van d Tot v rente besch bepaa degeli Cred Van onze verslaggever De Nederlandse markt van 'plastii naar schatting met 25 procent. Toen de bank de Visa Card-or- ganisatie in Nederland eind vo rig jaar overnam van de Bank of America, waren er ongeveer veertigduizend kaarthouders. De Verenigde Spaarbank kop en eer waaro afdrac pelde de Visa Card aan een De democraten hebben ha pakket bankdiensten tegen sterk concurrerende voorwaar den. Binnen enkele maanden zijn er twintigduizend nieuwe ren. Want er is de democrata creditcards uitgereikt. Aan het alles aan gelegen aan te tone eind van het jaar denkt men er dat de Reagan-periode ech voorbij is, dat democraten ut degelijk tot zeer succesrijk honderdduizend te hebben. De stunt van de Verenigde bestuursdaden in staat zijne Spaarbank met deze 'allemans kaart' in de deftige wereld van American Express, Diners Club en Eurocard, heeft de afgelopen maanden in het bankwezen en hevig. George Bush maakt d bij de middenstand veel beroe ring gewekt. Enkele banken zijn in reactie op deze zet met langzaam maar zeker goed bun eigen versie van de Euro En miljoenen Amerikans naru gekomen en melden ook zijn niet bereid de Reagan-re snelle aanwas van kaar- volutie - die ze met zoveel na thouders. druk hebben gesteund en di hen een nieuw zelfvertroii wen en een herleefd patriot Deze goedkopere kaarten loncurreren met de veel duur- tisme heeft opgeleverd-afti lere Amerikaanse kaartorga- iisaties American Express en Jiners Club, die vooral op de Koopkrachtige zakenreiziger ijn gericht. Daardoor neemt iet aantal credit cards in Ne- ierland dit jaar toe van onge- reer 300.000 tot plm. 400.000. Secr van h grote t KNOV kaarto nu o steeds zet eer omdat wordt Hij i stand groot menlij staat, vorm 1 derlan nisatie onderr Gamm hebber cards, tie zot. bezinn Volg bank ii handelt Een v maand duizem ingesct accepte volgent netwer ondern Intuf met de; opzicht van de met ar Vereni; lopen 25 proc aantal binnen, ten is van de feestje kunnen organiseren. En niet thuis horen in club- en buurthui- stelt de bewindsman een verscli®)NZE KRANT staat teruqhoudend teqen LI111TAJnlnn nnnv irnv. éNrlnn itrontvin 0 J? Staatssecretaris Evenhuis - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP huis, beloofde met hardere maatrege len te zullen komen. Intussen bleek een aantal sport bonden zoals de KNVB het signaal te hebben begrepen. Met het Bedrijf s- zen, sportkantines en in kerkzaaltjes, dan kan de gemeente een verordening opnemen die alcohol weert uit deze gelegenheden. Bruiloften en partijen behoren dan weer exclusief toe aan de reguliere horeca. De gemeente kan het de para-commerciële instellingen ook beperkt toelaten zich met horeca zaken bezig te houden. Het is zelfs denkbaar dat een ge meenteraad de oneerlijke concurren tie wil laten voortbestaan. Dat zou in ping voor van de tijden waarop al hol mag worden geschonken. Het nu voorliggende voorstel in de politiek op weinig problema zullen stuiten. Ook de horeca en sportbonden die al tot overeenste Na aanvankelijke aarzeling hebben w< ming met de horeca waren ge™* zijn er zeer mee in hun nopjes. ming met de horeca waren geKO»emaakt voor de'hongerlijdende Indianer S. L t i3cir levenrte 7flnntoWein \A/aron hun a I an om er beleid van te maken. DE openbaar-vervoer kaart (OV-jaarkaart) voor studenten, die er uiterlijk volgend jaar september zou moeten zijn, is in meer dan een opzicht een vondst. Minister Deetman is af van alle beroepszaken over reis kosten - en dat zijn er nogal wat - en hij bezuinigt vele miljoenen. De student mag onbeperkt gratis reizen en dat levert voor het openbaar ver voer zo'n dikke 500.000 vaste gebruikers op, die zo van deze vorm van voortbewegen zul len gaan houden. Zo kan wel licht het motto 'Trein, bus en tram zijn zo gek nog niet' ooit nog eens de kaft sieren van een kloeke promotie over de geneugten van het openbaar vervoer. Voor het lijdend voorwerp in kwestie, de student zelf dus, ligt het echter een pietsie anders. Hij wordt namelijk gekort op zijn basisbeurs, de thuiswonende student 40 en de uitwonende 60 gulden per maand. Dat is, zei premier Lubbers bij de presentatie van het plan, het 'reiskosten- bestanddeel in de basisbeurs' en dat wordt er nu dus uitge haald. Op het eerste gezicht lijkt dat heel redelijk. Studenten krijgen een vergoeding voor het aantal kilometers, dat ze maandelijks per trein, bus of tram plegen af te leggen. Straks zouden ze onbeperkt mogen gaan reizen en dus zouden ze toch minimaal hun huidige reistoelage kunnen inleveren. Niks aan de hand dus? Nou nee, want zou de onderwijs minister Toon Hermans heb ben geheten, dan zou hij heb ben uitgeroepen 'en dan nu de truc met de OV-jaarkaart'. Want net als bij die 'duif in het kissie' loopt het met de student slecht af. De uitwo nende student wordt recht streeks gekort op zijn levens onderhoud. Een uitwonende student krijgt namelijk hele maal geen reistoeslag. De basisbeurs voor de vol tijds-student in het hoger on derwijs - we laten de middel bare scholier en de deeltijd student buiten beschouwing - is de optelsom van verschil lende bedragen. Normbedra gen voor levensonderhoud, boeken- en leermiddelen, een tegemoetkoming in de onder wijsbijdrage en een normbe drag voor de ziektekostenver zekering. En dan, maar alleen voor de thuiswonende stu dent, een normbedrag aan reiskosten. De basisbeurs wordt daarna verhoogd, af hankelijk van het inkomen van de ouders, met aanvul lende financiering. Die be staat dan uit een extra beurs en een rentedragende lening. Zo komt de student met een bijdrage van de ouders aan een maandinkomen. Maar als een uitwonende student geen reiskosten ver goed krijgt, op welke geheim zinnige toeslag doelen Lub bers en de zijnen dan? Je moet nog dieper graven. Voor wat de student maande lijks nodig heeft, gaat de Wet Studiefinanciering uit van het minimum dat een 18-jarige alleenstaande nodig heeft vol gens de Algemene Bijstands wet. En daar zit vermoedelijk de kneep. Want in het bedrag dat de Bijstandswet hanteert voor de kosten van levensonder houd - een deel van de basis beurs dus - zit inderdaad een soort post 'reiskosten'. Alleen heet die niet zo. De bijstands wet vergoedt namelijk 'so ciaal en maatschappelijk ver keer'. In 1987 bedroeg het be drag voor alleenstaanden 45 gulden en voor echtparen 64 gulden per maand. De omschrijving van dat deel van de bijstand geeft duidelijk aan waarvoor het bedoeld is. Niet voor de reis kosten van en naar een onder wijsinstituut dus, maar voor sociale doeleinden. Je kunt dat illustreren aan de hand van wat jurisprudentie. De man met de bijstandsuitke ring, die vier keer per week zijn vrouw in het ziekenhuis moest bezoeken, vond zijn vergoeding voor sociaal en maatschappelijk verkeer te laag. Hij kreeg in beroep ge lijk en er werd bepaald dat de werkelijke kosten (van de taxi in dit geval) vergoed moesten worden. Voor dat soort 'reis verkeer' is die vergoeding dus bedoeld. Mocht het kabinet blijven bij de nu aangekondigde kor tingen, dan is dat in ieder ge val onbehoorlijk tegenover de uitwonende studenten. En thuiswonende studenten zijn alleen beter af als hun reis kosten nu hoger zijn dan de korting voor de OV-kaart straks. Uitwonende studenten zijn echter het haasje. Die wordt eiden van hulpacties. Niet dat deze om ■ijn; het grote probleem is eerder: waar Iriekwart van de wereld wordt honger c jllende. Daarvan op een indringende, loen is onze eerste taak. laar levende Zapoteken waren hun al an huis heeft met zijn vrijheid-blijn 'echt tegen de droogte aan het verliezen aanpak het probleem van zijn bo ien geheel eigen cultuur dreigde - als geveegd. Het is nu aan de genu® anden - de Vernederende en heilloze ga Jioeten maken. Met als vooruitzicht te wc lie wanhopigen die in de overbevolkte gr aarschap zijn gedoemd. Tot zover onderscheiden de Indianen it er niet van bijvoorbeeld de hongerende lue waar ook een schrijnend tekort aan end voor onze ondersteuning van dei Mensen in Nood', zijn de speciale bande net Tehuantepec onderhoudt. Het versi stem loopt nagenoeg parallel met dat de and waar de grenzen van het bisdom E inze visie voldoende reden om ons ee woordelijk te voelen. Om die reden durft inze lezers te vragen dat te laten blijken ie indianen. De wetenschap dat het gel lemming had en goed zou worden beste Palend voor ons besluit. Inria6^f de bevolking van Tehuantepec Ipht '~let bijzonder ongunstige tijdstip iiolU met z'in a"en een bedrag van ee JN n weten te brengen. Dat is - zo erke renciPi een forrnidabele prestatie. Op h> J? laest zijn de helpers van bisschop T.„k hop ^rnst van het bisdom Breda is 1 aaar alle waarschijnlijkheid al op Brsh^V 1 er voor gezorgd dat de Indi 'aard oogst kunnen overleven. een kr'tisch lezerspubliek. Dat r fcanno brieven en aan de telefoon Ate hq+ r we iets geschreven hebben dat lonri t 00ra' 20 houden. Wij zijn er niet v iet k ®meren en u hoeft niet alles voo fer bpr8 >]ter pret,ig om te constateren de blirkr f 's om Positief te reageren wanr uan,eitsgevoel wordt gedaan. DOOR FRANS VAN MOURIK 1 iets afgepakt, een reisti die ze niet krijgen. Die denten zijn nu juist om teveel te hoeven reizen v) bij hun onderwij sinstit gaan wonen. Het kabinet hen wel een OV-jaarkaart ven, maar die hebben meesten eigenlijk niet w De uitwonende student, ditj reislustig is, stopt met studie en gaat gewoon een leiding voor conducteur gen.

de Stem | 1988 | | pagina 2