DE STEM h7 O MFR rDtT Wandelen zonder bagage Aandacht voor Marjolein Bastin in Gorichem i i f A Boerderij vol kachels Win een Stern-verrassingspakket De WINTER r - r io r r l l U in Zeeland «ma jeren op ies met mers >nden ïonden Jonge papegaaien ZATERDAG2 um Europa hapslijn Intercompas 3 Routes Kano Lourdes Kort verder landinwaarts schieting ALS JE JOH C BENT, DENK JE MAAR AA» ÉENDUiGJ tweewielers kijk daar eens Chamotle Niks verkopen _A6g van hond gehoorzaamheid ingsschool >r alle honden en alle ikte accomodatie van 13.00 uur. soorten al v.a. 250- 's, kakatoe's, div. groi( rkietensoorten enz. ketoe, Veldhovenring burg, tel. 013-425951. KLEINTJE nu lEFZEKERDER dan voor- en nog dan het grootste buro in weten over onze relatie- kers en de unieke werk- jvend (ook 's avonds/ 076-211698 01640-57339 01100-14123 01650-55398 041 67-79000 Js grootste relatieburo zicht v.h. Min. van WVC dan nu ap tot relatie. tel. 01883-23175 tel. 04242-85518 tel. 03494-59056 De Stem, Postbus 3229, van onze rayonkantoren, nveloppe linksboven hel Zoekt u een reisgenoot, oartner of (pen)vriend(in)? Vraag gratis folder bij Postbus 15, Eindhoven Kontaktblad kost 7, J.MAN, 45 jr., met eigei woning, wil serieuze ken, nism. met j.vrouw, geel kinderen. Br.o.nr. 901343. Door Jack Arentsen Zorgeloos en vrij genieten van de natuur: schitterende vergezichten, tientallen me ren, geurende bossen. Daarvoor hoeft men niets eens zover over de grens. In de Belgi sche Ardennen zijn die plekjes te ontdek ken, maar ook in het Hochsauerland kan men zelfs tijdens de topdrukte van het hoogseizoen, nog altijd uren wandelen zonder dat men echt in een mensenmassa terecht komt. Om dat alles te kunnen beleven moet men natuurlijk niet alleen naar Winterberg, Brilon of b.v. Willingen gaan. Daar is in de regel de grootst concentratie vakantiegan gers te vinden. Maar op de vaak brede pa den door de dichtbeboste naaldwouden van het Sauerland, komt men op één dag hooguit een tiental mensen tegen. En wan neer men onderweg ergens een dorpje aan doet, dan kan men er verzekerd van zijn dat men ook hier niet tussen de touring cars de weg moet zoeken. Op deze manier - iedere dag een flink stuk wandelen - kan men het Hochsauer land op een bijzondere manier verkennen en leren kennen. Na korte aanlooproutes door kleine dorpen, verdwijnt men snel in de bossen van de streek. Stilte en rust zijn de metgezellen van de wandelaar op de pa den door dit schitterend heuvelachtig ge bied. De meren in de dalen, de gevarieerd gekleurde heuvels, het wild dat plotseling het wandelpad kan kruisen en de sfeervolle steden en dorpen die ver in de diepte lig gen en waar het echte vakantie-legioen is te vinden, zorgen steeds voor een sterk wisselend beeld. „Wandelen zonder baga ge" heeft - na een weifelende start enkele jaren geleden- een vaste plaats in het Hochsauerland gekregen. Dit jaar zijn weer 3 verschillende wandel routes door de Touristenzentrale Sauer land in Brilon (telefoon 09-49296191229) uitgezet. De eerste wandeltocht is in totaal 204 km lang en duurt (inclusief aankomst en dag van vertrek) 12 dagen. Vanuit de plaats Amsberg wandelt men door 4 na tuurparken weer terug naar het uitgangs punt. Tijdens de wandeling hoeft men al leen wat proviant voor onderweg mee te nemen; de bagage wordt iedere dag van het ene naar het andere hotel gebracht. De tweede tocht, die 8 dagen duurt en 127 km lang is, is een wandeling rondom Wandelen In Hochsauerland Is wandelen door een schitterend decor van heu vels en bossen. - FOTO ARCHIEF DE STEM de Hunau. Begin- en eindpunt is Ostwig. Vijf dagen en 63 km lang is de wandeling rondom de Kahler Asten met Winterberg als begin- en eindpunt. De prijzen variëren van DM 629 (per persoon in een 2 per soonskamer) voor de 12-daagse tocht tot DM 265.- voor de 'vijfdaagse' rond de Kahler Asten. In de prijs is steeds inbegre pen logies/ontbijt in een 2 persoonskamer met bad of douche/wc en bagagetransport. Voor kinderen geldt een reduktie van 30 De belangrijkste bergrivier in het Kartner Oberland is de Möll. Deze zomer zijn in dit deel van Oostenrijk speciaal voor kano vaarders en vakantiegangers die deze sport willen beoefenen, extra activiteiten georga niseerd. Vanuit Obervellach worden kano safari's georganiseerd. Eerst zakt men de Möll af, daarna gaat men met de auto plus kano naar andere Alpenrivieren als de Lie- ser, de Steyr, de Joegoslavische Gorednica of de Noorditaliaanse Isonzo. Kapelaan Benedict Banning uit Dor drecht, die al eerder fietstochten naar Rome organiseerde, heeft voor dit jaar het oog laten vallen op de Franse bedevaart plaats Lourdes. De Lourdes-fietsvakantie is voor actieve jongeren tussen 18 en 35 jaar en wordt gehouden van 24 juli tot 15 augustus. Vanuit Lourdes gaat men ook nog de Pyreneeën in. In totaal zullen zo'n 2500 fietskilometers afgelegd worden; het daggemiddelde ligt op ongeveer 165 kilo meter. Wanneer men een goede fietserva- ring heeft, kan men contact opnemen met kapelaan Benedict Banning, Burg. de Raadtsingel 45, 3311 JG Dordrecht, tele foon 078-136390. BELSUD, de reisorganisatie voor Brus sel en de Ardennen heeft een nieuw tele foonnummer. Het adres is nog steeds Grasmarkt 61 te Brussel. Vanuit Neder land nu telefonisch te bereiken onder nummer 09 - 32 25 13 86 30. HET SPOORWEGMUSEUM van de Deense stad Odense op het eiland Funen is heropend. Het is thans 2 Vi keer zo groot als vroeger. Knokke houdt voor de 20e keer, iedere donderdagmiddag van juli en augustus, een zomerse folkloremarkt. Op de markt is een rijke verscheidenheid aan authentieke ambachten en lang vergeten beroepen die ter plekke gedemonstreerd worden. DE FIETSVAKANTIEWINKEL heeft een 52 pagina's tellende catalogus uitge bracht met kaarten en gidsen in verschil lende landen voor fietsers. De catalogus kost 4,50 en wordt opgezonden na over making van het bedrag op giro 5560206 t.n.v. Fietsvakantiewinkel in Woerden. BIJ HET FINS VERKEERSBUREAU in Amsterdam (telefoon 020 -7198767778) is een nieuwe brochure verkrijgbaar waarin een tiental boeiende autoroutes zijn opgenomen. 'Verder landinwaarts' is de agenda met toeristische en culturele tips. Hij werd sa mengesteld in samenwerking met het ANP, het Nederlands Bureau voor Toe risme en de ANWB. Marjolein Bastin - In het museum Dit Is Bethlehem aan de Gasthuistraat 25 in Go richem is tot en met 25 september een ex positie te zien van tekeningen van Marjo lein Bastin. Marjolein Bastin is gespeciali seerd in natuurtekeningen en ze kreeg grote bekendheid door haar bijdragen aan het weekblad Libelle. De tekeningen van Marjolein Bastin kenmerken zich door hun alledaagse onderwerpen die tot in het al lerkleinste detail heel realistisch worden weergegeven. De expositie in Dit Is Beth lehem is steeds geopend van woensdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. Dit Is Bethlehem is telefonisch te bereiken op het nummer 01830-32821 Walvisvaart - In het Rijksmuseum in Am sterdam kan tot en met 9 oktober de ten toonstelling 'Walvisvaart in de Gouden Eeuw - opgravingen op Spitsbergen' beke ken worden. De tentoonstelling geeft een overzicht van de Nederlandse walvisvaart in de 17e en 18e eeuw. Bezoekers worden met diverse voorbeelden van dit vroegere seizoensbedrijf geconfronteerd, behuizing, werkplaatsen, werktuigen en met de vele andere aspecten van het leven en sterven op Spitsbergen. De grote variëteit aan voorwerpen, reconstructies en foto's op de eerste verdieping van het Rijksmuseum zijn te bezichtigen van dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur en op zon- en feest dagen van 13-17 uur. Folkloristische parade - In Brunssum heeft tot en met 21 juli weer de 'Folkloristische parade' plaats. Honderden vertegenwoor digers van ongeveer 30 landen uit Europa, Afrika, Azië en Amerika doen deze plaats bruisen van dans, zang, muziek en vooral van veelkleurige folklore. Voor het eerst is er ook een groep uit China van de partij. Het hoogtepunt van de parade is morgen middag, wanneer alle folkloristische groe pen vanaf 15.00 uur zingend, musicerend en dansend door de straten van Brunssum Een van de tekeningen van Marjolein Bastin. trekken. Samen met muziekverenigingen, vendeliers, steltlopers en schuttersgilden vormen zij een bonte stoet met ca. 3000 deelnemers. Voor meer inlichtingen over de diverse aktiviteiten (pers) 045-250222. Dag van mens en dier - In het recreatiege bied de Merwelanden wordt vandaag weer 'De dag van mens en dier' gehouden. Be zoekers vinden hier paarden, pony's, scha pen en andere gezelschapsdieren. Naast keuringen, demonstraties en spring- en dressuurwedstrijden, zijn er ook oude en nieuwe ambachten, stands met voorlich ting over dier en milieu en een kleindieren- tentoonstelüng. De hele dag zijn er activi teiten voor kinderen. Dierenliefhebbers zijn welkom van 9-17 uur, de entree is 5 gulden voor volwassenen en 2.50 gulden voor kinderen van 6-12 jaar. Kinderen be neden 6 jr. hebben gratis toegang. Standwerkersconcours Op de markt in Epe heeft vandaag een internationaal stand werkersconcours plaats met deelnemers uit België, Denemarken, Duitsland, Frankrijk en Nederland. Op de markt in Epe-cen- trum worden de standwerkers gejureerd op welsprekendheid, overtuigingskracht en originaliteit. Het concours duurt van 11 tot 16 uur. De uitslag zal rond 17.00 uur bekend gemaakt worden in 't Hof van Gelre te Epe. Stoom - Tot en met morgen wordt in Hoorn het 20-jarig bestaan van de mu seumstoomtram Hoorn-Medemblik ge vierd. Bezoekers kunnen hier o.a. terecht voor een modelbouw stoommanifestatie, een tentoonstelling over 20 jr. museum- stoomtram en een grote koop-, kijk- en ruilbeurs. Ook zullen er vele soorten stoomtreinen rijden. De aktiviteiten heb ben van 10-18 uur plaats aan het parkeer terrein aan de Van Dedemstraat. Volwas senen betalen 3 gulden en kinderen 2 gul den. Voor meer inl. 02290-14862 (Mu seumstoomtram). Windmolens - Alle zaterdagen van juli en augustus draaien de windmolens van de Neder- en Overwaard in Kinderdijk. Tus sen 13.30 en 17.00 uur kunnen bezoekers aan het molengebied niet alleen de molens in bedrijf zien, maar ook wandelen over de -normaal niet toegankelijke- molenka den. De bezoekmolen is evenals op andere werkdagen van 9.30-17 uur te bezichtigen en de rondvaartboot vaart korte tochtjes langs de molens. Op deze speciale .'Molen dagen' betalen de bezoekers 2,50 gulden entree tot het molengebied. De bezoekmo len blijft open tot eind september. Zomerbloemen - Tot en met morgen zal ter gelegenheid van de officiële opening van het CNB-handelscentrum aan de Grachtweg in Lisse een grote zomerbloe men-expositie worden gehouden. Met name knol- en bolgewassen als dahlia's, le lies, gladiolen en knolbegonia's hebben een belangrijke plaats in deze expositie. De zomerbloemenexpositie is vandaag van 10 tot 16 uur en morgen van 12 tot 16 uur te bezichtingen. Ook het nieuwe handels centrum en de kantoren zijn op die tijden te bezichtigen. De toegang is gratis. Rietveld Academie - In vervolg op de vei ling ten bate van de Gerrit Rietveld Aca demie die onlangs ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van Gerrit Riet veld bij Christie's in Amsterdam plaats vond, zal bij dit veilinghuis eindexamen werk van studenten van deze academie worden tentoongesteld. Er is een selectie gemaakt waarin alle afdelingen zijn verte genwoordigd. De tentoonstelüng is nog te bezichtigen tot en met 27 juli. Nederlandse kunst 1920-1940- In gemeen temuseum de Wieger in Deurne is van 23 juli tot en met 11 september de tentoon stelling 'Nederlandse kunst 1920-1940' te zien. Het betreft een keuze uit de eigen collectie van het museum. Op de tentoon stelling zijn schilderijen, tekeningen, gra fiek en beeldhouwwerk te zien, onder an dere van Schelfhout, Van Rees, Willink, Toorop en Fernhout. Grafische kunst - In het Oude Raadhuis in Oirschot, het gebouw van de Nieuwe Bra bantse Kunst Stichting, is van 18 juli tot en met 21 augustus de tentoonstelling 'Verbeelding in druk' te zien. Op de expo sitie worden werken getoond van negen kunstenaars die aangesloten zijn bij de Grafische Ateliers in Eindhoven en Den Bosch. ONAFH. vrouw 45 jr. heel behoefte haar „eenzaam' leventje te delen me symp. heer om zo nog iet van ons leven te mak» Br.m. foto en tel.nr. ondi nr. 903394. Zaterdag 16 juli in café de Vier Jaargetij den te Lamswaarde. Aam 14.30 uur. Soc. de Vrede (Nou voorxrt oon twee don.) Jouw Puch dealer: Spuiplein 1A BRESKENS tel. 01172-1990 JtJL GOED SBB Het OBAS bed geeft de juiste aan ieder van beide partners, het zorgt voor ontspanning en voor verlichting van pjjn er goed kunnen slapen, r weten over OBAS bedden, rplichting aan. Postcode; Woonplaats: ÏAS, Antwoordnummer 2110, el is niet nodig. Door Rob Bruntlnk Net buiten de bebouwde kom van het dorpje Boekei staat de oudste boerderij van deze Oostbrabantse plaats. Hij dateert uit 1664. Hier bevindt zich de hoogste con centratie kachels per vierkante meter van Nederland. Dat is niet zo verwonderlijk: de boerderij - De Drie Kronen - herbergt het enige Kachelmuseum in Nederland. Overdonderd word je, als je de deur van het Kachelmuseum opentrekt. In een lage, donkere ruimte van ongeveer vijftig vier kante meter staan 58 kachels en een aantal schouwen zij aan zij opeengepakt. De grootste ruimte tussen twee naast elkaar staande kachels is hooguit dertig centime ter; de 'wandelroute' vernauwt zich op een enkele plek tot veertig centimeter. Niet echt ideaal, zo'n krap bemeten opstelling. Dat beseft ook de eigenaar van dit parti culiere museum, W. van Gurp. Hij begon midden jaren '60 met het aanleggen van zijn verzameling. Uit hobbyisme haalde hij voornamelijk bij boerderijen de meestal verroeste exemplaren op. Toen waren de gietijzeren kachels weinig waard. Een open haard, of centrale verwarming, dat was pas een warmtebron, zo luidde de redenatie destijds. De boeren waren maar wat blij als ze verlost werden van 'die rommel'. Het was dan ook een relatief makkelijke verzameltijd voor Van Gurp. „Nu zijn de aankoopbedragen flink gestegen. De eige naars merken dat ik ze graag wil hebben", zegt Van Gurp met hoorbaar veel spijt in zijn stem. Desondanks is zijn collectie een veelvoud van de tentoongestelde kachels. In een opslagplaats staan nog vier a vijf honderd kachels te wachten op een poets beurt of reparatie. Ook staan er veel in complete kachels. De opknapbeurt vergt soms weken werk. Meestal vraagt het bin nenwerk om een behandeling met cha- motte (een soort vuurvaste steen) of giet- 'jzer. „Maar dan kan de kachel ook weer jaaren mee", aldus de conservator/mu seumbaas. Die degelijkheid van toen brengt Van Gurp op de kwaliteit van de verwarming van nu. Vooral voor de CV heeft hij geen goed woord over. De CV moet voor hem een belediging van het kachelwezen zijn. „De meeste gietijzeren kachels die hier s'aan, komen uit de laatste helft van de ne gentiende eeuw. In die tijd werden de plat- uiskachels, die vooral werden gebruikt Uj boerderijen, stuk voor stuk door de Plaatselijke smid gemaakt. Alles is hand- werk. De ruimte van de keuken en de wen sen van de toekomstige eigenaars bepaal den de grootte van de kachel. Wat later in de negentiende eeuw, rond de Industriële devolutie, werd het handwerk naar de ach- ergrond gedrongen en namen machines over. Ook nu is de kachelproduktie een Een multl-functlo- nele plattebuiska- chel van Godin uit de negentiende eeuw. Want behalve warmte, biedt de ka chel de mogelijkhe den om er de was aan op te hangen en om de voeten eraan te warmen. massaproces. Daardoor valt er niet meer te tippen aan de kwaliteit van de eerste hout en kolenkachels. De echte antieke gietijze ren kachels gaan honderden jaren mee. Dat valt van de huidige exemplaren niet te zeggen". Een andere historische verschuiving bin nen de kachelmarkt betreft de functie. „Voorop stond de warmtevoorziening bij de negentiende eeuwse kachel. Daarna kwam de kookfunctie en vervolgens aller lei andere praktische nuttigheden, zoals de mogelijkheid om de was aan de kachel te hangen en zo te laten drogen, en een ring om het onderste van de kachel waarop de voeten konden worden verwarmd. Als je dan nog geld over had, mochten de kachels ook nog wel eens mooi zijn". Tegenwoordig staat de mooiigheid voor op. „De kachels van nu zijn best leuke din gen, maar ze moeten passen in de trend", stelt de Boekelse kachelverzamelaar. Bij de moderne kachels wordt gepretendeerd dat de er bij het ontwerp bijzonder veel aan dacht is besteed aan het energieverbruik van de kachel, maar dat is - zo valt uit de woorden van Van Gurp op te maken - een wassen neus. „Het energieverbruik van de huidige kachels kan veel zuiniger. Als je al leen al naar de afvoerpijpen kijkt: hoe gro ter die zijn, hoe sneller de warmte weg is en hoe minder zuinig de kachel dus is. En wat zie je? De afvoerpijpen van de antieke kachels zijn hooguit 131 millimeter in De tweede puzzel van onze Zomereditie heeft weer een stortvloed aaninzendingen opgeleverd. Uit die stapel zijn drie win naars getrokken. Met vele, vele anderen hadden zij de juiste oplossing: de woorden linnenkast en voetenbank De winnaars zijn: Mevr. Verwey, Arkelhof 185 in Zevenber gen J. van Rheenen, Anjerstraat 20 in Putte B. David, Van Gistellelaan 12 in Axel Zij krijgen hun Stern-verrassingspakket zo snel mogelijk thuisgestuurd. Ook deze week kunt u weer meedingen naar een van de drie Stem-verrassingspak- ketten. Los dus de puzzel op, zet de oplos sing op een briefkaart en stuur die voor woensdag a.s. naar: Redactie De Stem, t.a.v. Even Piekeren, Postbus 3229, 4800 MB Breda. doorsnee, terwijl die van de 'nieuwe' ka chels al gauw honderdvijftig tot tweehon derd millimeter zijn". Geregeld wordt Van Gurp gevraagd een exemplaar te verkopen. „Maar daar ben ik heel eigenwijs in. Ik verkoop niets, tenzij ik een dubbel exemplaar heb. De oudste ka chel blijft dan hier. Er is mij voor een ka chel wel eens vijftienduizend gulden gebo den, maar als ik er maar één van heb, ver koop ik hem niet". Het streven van Van Gurps verzamel woede is zich eigenaar te mogen noemen van alle hout- en kolenkachels. Bij voor baat weet hij al dat zijn 'jacht op com pleetheid' vruchteloos zal zijn, want alleen al uit de Parijse fabriek van Godin (tevens vestigingen in Brussel en Amsterdam) zijn tienduizend verschillende modellen ver trokken. Het (gebrek aan) geld speelt hier ook een rol. „Het grootste probleem voor de kleine musea is dat particuliere initia tieven als dit kachelmuseum niet worden ondersteund. Gelukkig zijn er nog gekken zoals ik, maar anders was de complete Ne derlandse kachelhistorie geheel onbekend gebleven". Kachelmuseum De Drie Kronen. Volkelseweg 8, 5427 RB Boekei, telefoon 04922-1595. Openingstij den: maandag tot en met vrijdag 10-18 uur, zaterdag 10-17 uur, dinsdag gesloten. Toegang gratis. kruiderij redenaar 4 loof boom wind richting pro- jektiel f- schape- haar deel van een dier geluid v. kippen 11 dwaas T T 3 beroep af voerbuis boei bazige vrouw 12 lekkernij 8 etui T hoofd deksel grote uil 17 Spaans rijpaard groene edelsteen heraut vóór Troje vreemde munt werk gebied 20 vrucht evenaar pas gebeurd bloedvat bereden politie man bijbelse naam zeurkous ordenen 15 vogelver schrikker 6 woon vertrek grof kor relige sneeuw vogelnet gebraden ribstukje 14 vlakte maat wreed aard vreemde munt Japans bordspel brand stof huis houding doop getuige 5 lijk van een dier Grieks eiland vogel bloem herfst bloem 1 familielid bijbelse naam 18 verlaagde toon muur holte serieus 16 oude lengte maat voeg woord gods dienst thans vereist kunst- produkt zee macht 9 7 rustteken handvest 13 Welke woorden vormen de letters in de vakjes 1 t/m 10 en 11 t/m 20?

de Stem | 1988 | | pagina 25