De tandarts aan huis Woensdrecht via een verrekijker F. FISCHER BOORT GAT IN DE MARKT AAN Uitrusting Woonomgeving Rust Geen honden Computers De Vogeltjesmarkt In Antwerpen op een zonnige zondagmorgen. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Durft u niet naar de tandarts? Of kunt u gewoonweg niet? Geen nood! Gaat u niet naar de tandarts, dan komt de tandarts wel bij u. In een compact autootje rijdt de 29-jarige Folkert Fischer uit Utrecht naar zijn pa tiënten. Hij brengt bij een huisbezoek niet alleen zijn kennis, maar ook zijn praktijk mee. Alles is verpakt in handzame koffers. En als extra service brengt hij echt ang stige patiënten onder hypnose. Zijn werk wijze heeft succes: de patiënten zien deze tandarts graag komen. Als eerste in Neder land heeft Fischer op een bijzondere wijze een gat in de markt aangeboord. Door Paul Bolwerk Niet alles wat er blinkt hoeft goud te zijn. Dat is de visie van de jonge Utrechtse tandarts Folkert Fischer. Met plezier vult hij een deel van zijn tijd met het helpen van een vergeten en financieel onaantrek kelijke groep in de regio Utrecht: de bedle- gerigen, de lichamelijke- en soms geesteüjk gehandicapten én de mensen met een tandarts-trauma. «Tandheelkunde hoeft niet altijd profijte lijk te zijn. Het moet niet zo zijn dat ik er op moet toeleggen, maar ik hoef er ook niet fors op te verdienen. Ik help deze mensen omdat ze ook recht hebben op goede tandheelkundige hulp. Het kost wel meer tijd en energie om deze patiënten te helpen, maar ik doe het graag. Zie het maar als ideaüsme. Het is een jong idealis me, misschien slijt het wel in de loop der jaren", lacht Folkert Fischer. De jonge tandarts staat aan het begin van een nieuwe loopbaan. Medio mei van dit jaar begon hij een bescheiden 'normale' praktijk in Haarzuilens (bij Breukelen) en oen mobiele praktijk. Al tijdens zijn studie lep hij met net idee rond om als tandarts °°k huisbezoeken te brengen. ,.In de krant las ik een verhaal over een chirurg die poliklinisch onderzoek aan huis verrichtte. Meteen dacht ik: wat heeft een tandarts nodig voor een huisbezoek? Een stoel? Als een patiënt gaat zitten, wordt de tandartsstoel achterover geklapt en vaak voor een half uur. Dus is een bank °f een bed ook goed. Zo heb ik alles afge wogen". Folkert Fischer aan het werk: „Door mensen thuis te bezoeken help Ik ze over de eerste drempel heen. In hun eigen woonomgeving voelen ze zich sterker". FOTO GELDERLAND PERS Folkert Fischer beschikt over een com pressor van achttien kilo. Dit is de aan- onjfmotor voor de boren, het vacuüm- pompje, de functiespuiter (water en lucht) fn de afzuiginstallatie. Ze werken op luchtdruk. Daarnaast neemt hij op zijn tochten twee koffers mee: één voor de boreneen- heid en één voor de spiegels, sonden, pin cetten, tangen en anesthesiespuiten. Alles in een kleine hoeveelheid. „Voor twintig mille heb je een compleet pakket met het hele noodzakelijke instru mentarium. Een goedkope 'normale' prak tijk kost al gauw tachtig mille". Hoeveel kost een controle en een behan deling? Fischer, die nog geen contract heeft met een ziekenfonds: „Ik reken het normale tarief. Daarnaast moet de patiënt voor een huisbezoek 23,50 gulden voorrij en voorbereidingskosten en een vergoeding van vijftig cent per kilometer betalen". „Over het algemeen is het zo dat de zie kenfondspatiënten uit mijn doelgroep de halfjaarlijkse controle hebben verzuimd. Hun gebit moet op eigen kosten worden gesaneerd. Gemakzuchtige mensen met veel geld en weinig tijd help ik uit principe niet". De tandheelkundige hulp aan hen, die tot op heden door welke oorzaak dan ook hun huis niet uit kunnen of durven komen laat volgens hem te wensen over. Voor zichtigheidshalve oordeelt hij „dat de men sen niet de optimale hulp krijgen waar ze recht op hebben". Een tandarts komt bij dergelijke patiënten eerder in de verleiding om een zieke kies te trekken, dan om een ingrijpende en tijdrovende kiesbesparende behandeling te verrichten. De doelgroep is volgens Fischer vrij groot, maar moeilijk toegankelijk. Vooral de traumatici zijn moeilijk te bereiken. „Uit onderzoek büjkt dat dertig procent van de Nederlanders het niet erg vindt om naar de tandarts te gaan. Dertig procent vindt het vervelend, maar gaat toch. Het oveng deel gaat dus om uiteenlo pende oorzaken niet en blijft verstoken van tandheelkundige hulp. Hierbij zitten ook de patiënten die al beginnen te trillen als ze alleen al een tandboor zien. Hoe behandelt Fischer dan de angstige pa tiënten? „Door ze thuis te bezoeken help ik ze over de eerste drempel heen. In hun eigen woonomgeving voelen ze zich sterker dan wanneer ze in de praktijk zouden wor den behandeld. Vervolgens maak ik een praatje en leg uit hoe ik te werk ga. Ik grijp niet meteen naar de tangen om aan de slag te gaan; zo werkt /dat niet". „Als een patiënt angstig blijft pas ik en kele kalmenngstechnieken of hypnose toe om ze te laten ontspannen. Daar gaat veel tijd overheen, want achter de angst zit va ker een complex van angsten. Trouwens ook als de patiënt onder hypnose is büjven ze zich bewust van mijn handelingen". „Soms kom ik meerdere keren terug voordat ik ga behandelen. Stap voor stap laat ik de cliënt wennen aan de spullen die ik gebruik. Kijk, als iemand echt bang is, een rotte kies heeft, maar daar nog geen last van heeft, dan laat ik hem even zitten. Ik wacht met de behandeling net zo lang totdat de patiënt er aan toe is". „Je kunt naar een behandeling toe wer ken. Een voorbeeld: als een jeugdige pa tiënt met een grote angst voor de tandarts eenmaal ontspannen is, kun je hem de vraag voorleggen: zullen we de kies nü bo ren of over een half uur. Het kind denkt dan zelf de keuze te hebben gemaakt, dat werkt ego-versterkend. Het kind is blij en ik heb mijn doel bereikt". Door Rob Bruntlnk Woensdrecht. Een naam die misschien ge vallen is tijdens gesprekken tussen de he ren Gorbatsjov en Reagan rondom de on derhandelingstafel in Washington. Toen, begin december van 1987, ondertekenden beiden een akkoord ter vermindering van het aantal kernwapens, en voor Nederland hielden de pennestreken in dat er geen 48 kruisraketten geplaatst hoefden te worden in Woensdrecht. De kruisraket had al bijna tien jaar boven het Nederlandse politieke toneel gezweefd en evenzolang was er actie tegen gevoerd. Maar door het akkoord kon actievoerend Nederland - wat de kruisraketten voor Woendrecht betreft- de biezen pakken. Dat gebeurde dan ook. De laatste stille tocht van de Franciscaaanse Vredeswacht, op Hemelvaartsdag van dit jaar, sloot het actievoeren 'tegen Woensdrecht' af. De vliegbasis bleef gewoon en dat geeft de naam Woensdrecht nog steeds een ge wichtig imago. Slechts enkele tekens van de soms emotionele of harde protesten zijn anno nu nog terug te vinden. Op de Kooi weg, waaraan ook de hoofdingang van de basis ligt, staat nog een aantal teksten te lezen, bijna weggesleten door het weer en het verkeer. In gele en rode verf vermeldt het wegdek 'Njet raket kabinet' en 'Lente, Stop de Bom'. Van een heel ander kaliber zijn de tek sten op borden aan de andere kant van de hekken. Daar, op het terrein van de vlieg basis, staat links van de ingang het on vriendelijke 'WAARSCHUWING. Bij het beveiligen van dit object mogen zonder na dere opdracht conform dé instructies vuur wapens worden gebruikt'. Dat zal niet vaak nodig zijn. De rust die vanuit de basis op de omgeving uitstraalt, is bijna beangstigend. Een wandeltocht vanaf Het Pannehuis, over de Wouwbaan, en via een zandpad naar de Verlengde Du instraat en Kooiweg levert weinig meer op winding op dan het zicht op grazende paarden, weilanden vol mais, een fietsende -boer op gele klompen en het, geluid van een tsjilpende vogel en een kraaiende haan. In de verte op de basis scheppen draglines zand in een vrachtwagen, sloft een persoon in grijze overall met handen in de zakken over een grasveld en rijden le gergroene VW-busjes af en aan. Dat is on geveer de enige activiteit. Als de hekken er niet hadden gestaan, zou je niets militairs aan 'Woensdrecht' zien. De omheining bestaat uit twee rijen hekwerk. Het buitenste hek (vlak langs de Kooiweg bijvoorbeeld) is ruim twee meter hoog. Het stevig gevlochten staalwerk laat zelfs een beetje fors uitgevallen muis niet door. Een citroengeel vlindertje blijft noodgedwongen - ondanks dwarrelende bewegingen naar links en rechts - aan de wegzijde van het hekwerk. Bovenop dit hek zit over de gehele lengte nog eens een halve meter prikkeldraad. Het is er schuin omhoog, richting wegzijde, op bevestigd. Het moet potentiële klimmers de lust tot binnentreden van deze militaire wereld be nemen. Achter het eerste hek is een ruimte van drie meter, daarna komt er weer een hek. Een van de vele acties van toen In Woensdrecht. Hartjes In het buitenste hek werk. - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Het zou een jonger broertje of zusje van het eerste hek kunnen zijn, want het is minder hoog en met minder prikkeldraad bekleed. Als extra waarschuwing staat op het gaas nog met borden vermeld dat het hier 'Verboden Toegang' is (want het is 'Gevaarlijk'), onder andere omdat er 'Be waking Met Honden' is. Gedurende het hele verblijf rondom de basis geen hond gezien, maar ach, die zullen er echt wel zijn. Wat wel duidelijk te zien is, qua bewa king, zijn de elektronische ogen. Op een afstand lijken het net schriele lantarenpa len, maar dank zij deze zwart/witte kastjes wordt de hele omheining in de gaten ge houden. Althans, dat zou kunnen. Om de 72 passen blikken de vernuftige dingen schuin naar beneden. Meneer of mevrouw de bewaker, die via deze camera's over de veiligheid waakt, zal niet meer zien dan wuivend gras, zand, een tegelpad en een deel van de omheining. De gebouwen op het terrein lijken te ba den in een diepe, diepe rust. Een groot Oosters aandoend pand Ujkt verlaten. Twee identieke kleinere exemplaren kun nen nog wel op enige aandacht rekenen. Op de tussenliggende parkeerplaats staan enkele auto's. Dank zij de verrekijker (an ders valt er helemaal niets te zien) wordt duidelijk dat het vooral om Amerikaanse modellen gaat. Een aantal kinderen loopt bij de auto's. Of hangt op een motorkap. De stapels zachtroze bakstenen of de riool buizen bij een afgebrokkelde muur bieden misschien ook nog wel even de gelegenheid tot spelen, maar dan houdt het toch al snel op. Hoe zou hen het 'leven achter trahes' bevallen? De mogelijkheid dat ze al lang in Woens drecht zitten is groot. Tot vorige maand zaten er nog een kleine driehonderd Ame rikanen. Uiteindeüjk zal een klein aantal overblijven om de moderne computersys temen van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa te bedienen. De situatie in Woensdrecht nu zal de atoom-pacifisten geruststellen. Een maand of acht terug was dat wel even anders. Had er geen INF-akkoord gelegen, dan waren de 48 kruisraketten nu in Woensdrecht aanwezig geweest. In plaats daarvan zullen binnenkort inspecteurs van de Sovjetunie opvallend aanwezig zijn op de basis. Zij komen controleren of het INF-akkoord netjes wordt nageleefd. Bij de hoofdpoort passeert mij een vrouw. Ze had me al lang zien staan. „Er komt er geen meer hoor. Je hoeft niet bang te zijn", zegt ze. Voldaan loopt ze verder.

de Stem | 1988 | | pagina 23