HULST: NA Gevangenis van 4 en 3 j voor banko 'PAROCHIANEN' BLIJVEN VECHTEN VOOR HF,TT,TC HARTKERK IN BREDA DE STEM EXTRA ZATERDAG 16 JUL11988 'Moge deze feestweek Jezus Christus brengen in het midden van ons Teven'. Met deze woor den sloot bischop H. Ernst van Breda op 21 december 1975 zijn toe spraak af in een plech tige eucharistieviering ter gelegenheid van de viering van 75 jaar Hei lig Hartkerk. Acties Smeekbeden Strijd Bezetting Onderhoud Kort geding Ontruiming DE STEM VAN ZEE Schuilkerk Verwarring HULST - Half augustus Hulst of mensen die probl gisteren officieel ingevoer huisvuil, in aanmerking kt container. Tuintjes Zin Weekenddienst Stem-redactie Katholieken strijden tegen katholieken Door René Kloeg Hij zei in die toespraak ook dat de toekomst van de kerk al aanwezig was. De kerk zal veel meer gedra gen moeten worden door de gelovigen zelf, dat zei hij ook. Geen van de parochianen durfde destijds bevroeden dat dezelfde bisschop tien jaar la ter het 'bevel' tot sluiting van de Heilig Hartkerk zou afkon digen. Begin 1984 werden plannen van het Bisdom Breda bekend om te komen tot herindeling van de vier parochies in het zuiden van Breda. De H. Hart parochie moest sneuvelen en in de toekomst zou hetzelfde ge beuren met de Laurentiusparo- chie in Ginneken. Toen die plannen bekend werden, zijn mensen uit de H. Hartparochie 'opgestaan' om te voorkomen dat het kerkgebouw gesloopt zou worden. Het stak de leden van deze kerngroep vooral dat het bisdom zijn plannen ba seerde op een geheim rapport uit 1980. De parochianen had den er geen inzicht in en het plan werd bekend gemaakt in de vakantieperiode. Bisschop Ernst schreef in een brief aan het parochiebestuur dat het be staan van vier parohies in Bre- da-Zuid te duur is. Het bisdom wilde zijn krachten vooral gaan richten op versterking van de Sacramentsparochie en een bevestiging van Lauren- tius- en Petrus en Paulus Pa rochies. De gelovigen uit de Heilig Hartparochie zouden moeten worden verdeeld over de resterende drie. Het bisdom streefde ernaar de kerk te slui ten in de zomer van 1986. Met ingang van 1 januari 1985 zou den de diensten op een be perkte schaal worden voortge zet. De parochianen hebben de argumenten van het bisdom al tijd verworpen. Ze vinden dat een teruglopend aantal ker kende mensen niets aparts is, De parochie stond er financieel niet slecht voor. Groot onder houd en dagelijks onderhoud zijn altijd uitgevoerd en de kerk was bouwkundig in goede staat. Het plan van het bisdom leidde tot verdeeldheid binnen het pa rochiebestuur. Secretaris P. de Jong werd mede-coördeniator van acties tegen sluiting, ter wijl voorzitter H. van Kesteren het standpunt innam dat het bisschoppelijk beleid gevolgd moest worden. Het bestuur maakte op 4 september bekend dat het de beslissingsbevoegd heid van de bisschop erkende en noodgewongen zou meewer- Katholieken vechten hier tegen katholieken. De bisschop heeft deze strijd op zijn geweten. Dat riep op 16 januari een vrouw toen agenten van de Bredase politie haar uit de Heilig Hartkerk aan de Baronielaan in Breda droegen. Eerder waren de sacramenten al uit de kerk verwijderd, zodat het formeel geen kerk meer was. Parochianen, die streden en nog strijden voor voortzetting bezetten toen de kerk. Na twee kort gedingen tegen de bezetters is de kerk met behulp van de sterke arm ontruimd. Katholie ken die met kaarsen in de hand de kerk uit werden ge dragen. Een onthutsend beeld dat bij velen is blijven hangen. Toch hebben de 'strijders' de moed niet opgege ven. Ze hebben een noodkerk gesticht aan het Van Al- mondepad. De voormalige kerk is een paar maanden ge leden gekraakt. Het Bisdom Breda heeft 3 juli bekend ge maakt dat de mensen, die de kerk willen behouden, hun beroep bij de kerkelijke rechtbank in Rome hebben ver loren. De oud-parochianen bestrijden dat. Op deze pa gina zet De Stem de perikelen rond deze kerk op een rijtje. ken aan de afbouw van de pa rochie. Het parochiebesuur had wel sterke kritiek op de proce dure, waarin het kerkbestuur en parochieraad pas op de hoogte werden gesteld, toen het besluit al genomen was. Op 24 september 1984 presen teerde de vereniging 'Behoudt kerkgebouw H. Hartkerk' een overlevingsplan voor de paro chie. Kern daarvan was de om vorming van de parochie tot een gemeenschap, die een groot aantal taken zelf ter hand wil nemen. Er zou een part-time priester moeten komen en de kerk moest zo verbouwd wor den dat hij ook voor andere doeleinden geschikt was. Hier bij mag best eens worden aan getekend dat het plan eigenlijk te laat kwam. Het had er moe ten liggen voordat de sluiting de parochie boven het hoofd hing. Wellicht was de bisschop dan nooit met zijn herverdeling gekomen. Brieven en smeekbeden van parochianen konden bisschop Ernst niet van zijn beslissing afbrengen om de kerk te slui ten de parochie op te heffen. Die beslissing 'bracht' deken C. Jespers en oud vicaris-gene raal mgr. A. Theeuwes op 10 oktober 1984 naar de parochia nen. De parochinanen vroegen een jaar uitstel van de beslis sing om het bestaansrecht van de parochie te kunnen bewij zen. Mgr. Theeuwes riep de pa rochianen op mee te werken aan een herindeling van de wijk, waarin drie kerken op vrij korte afstand bereikbaar zouden blijven. Op 12 novem ber 1984 volgde er een gesprek met de bisschop, waarin de laatste de motieven voor slui ting en afbouw nog eens uit eenzette. Op 1 mei van het jaar daarop maakte bisschop Ernst het besluit bekend dat de H. Hartkerk op 1 januari 1986 ge sloten zou worden. De kerk werd - zoals dat heet- 'aan de ere-dienst onttrokken'. Het motief om de sluiting een half jaar te vervroegen lag in het vertrek van de pastor, de op heffing van de Heilig Hart- school en de gevolgen die dat zou hebben voor het pastoraat onder de kinderen. In een brief schreef de bisschop de motie ven van mensen die zich niet met de sluiting konden vereni gingen, te waarderen. De parochianen ondernamen en ondernemen van alles om de sluiting van hun' kerk af te wenden. Zo werd in mei 1980 een protesttocht gehouden. - foto jan zom Deze zalvende woorden in de richting van de tegenstrijders van opheffing van de parochie mochten niet baten. De paro chie gaf de strijd niet op. Op 31 mei 1985 bood een delegatie 2300 handtekeningen en een pe titie aan aan de bisschop. In de petitie werden religieuze mo tieven aangevoerd, maar ook stedebouwkundige, planologi sche en culturele argumenten. Bovendien ging de vereniging 'Behoudt H. Hartkerk' in be roep bij de Congegratie van de Clerus,een kerkelijke recht bank. Die wees het beroep af, waarna de vereniging opnieuw beroep aantekende bij de Apostolische Signatuur, de hoogste kerkelijke rechtbank. In de zomer van 1985 kwamen er scherpe kantjes aan het con flict tussen een deel van de pa rochianen enerzijds en het kerkbestuur en het bisdom an derzijds. Leden van de vereniging 'Behoudt Heilig Hartkerk' be sloten de kerk zelf te gaan on derhouden. Toen ze van het kerkbestuur niet meer in de kerk mochten besloten ze in oktober 1985 het onderhoud tij dens en na de hoogmis te ver richten. Met deze daad maakte de vereniging voor de eerste maal duidelijk dat men over heel wat creativiteit beschikt. Op zondag 29 december 1985 bezet een groep parochianen de Heilig Hartkerk. Dezelfde dag nog verklaart een woordvoer der van het bisdom dat daar zo snel mogelijk een einde aan moet komen. Volgens de actie voerders was de bezetting een laatste middel om sloop van de kerk en opheffing van de paro chie te voorkomen. „Wij heb ben vanaf oktober 1984 gewerkt aan goede plannen om de kerk in stand te houden. Daar is nooit meer over gesproken. Desondanks blijven we vechten voor ons doel", aldus destijds Pietro de Jong. Veel mensen droegen de ac tie een warm hart toe. „Heel mijn leven is dit mijn parochie kerk geweest en dat moet hij blijven. Bij dit besluit van de bisschop kan ik me niet neer leggen", zei een oudere paro chiaan. Andere vertelden van hun emotionele binding met de kerk. Ank Kamp: „In 1941, ik was nog maar 16 jaar, heb sa men met mijn maat het Ange- lusklokje uit het kleine torentje gejat." Voorzitter Van Kesteren van het kerkbestuur was het vol strekt oneens met de argumen ten van de bezetters. Het ging volgens hem om een actie van een handjevol mensen. Een dag na de bezetting kon digde het kerkbestuur al een kort geding aan om de bezet ters uit de kerk te krijgen. De heer Van Kesteren kondigde het geding aan op de laatste dag van zijn voorzitterschap. Met ingang van 1 januari 1986 was het bisdom verantwoorde lijk voor de kerk omdat die aan de eredienst werd onttrokken. Overleg met de actievoerders zou er volgens het bestuur en het bisdom niet komen zolang de bezetting voortduurde. De opstelling van het bisdom verraste de actievoerders niet. Pietro de Jong destijds: „Er is nooit ruimte geweest voor overleg. Ze hebben wel braaf naar onze klaagzangen geluis terd, maar argumenten worden klakkeloos opzij geschoven." Voorzitter Van Kesteren ver klaarde dat er voor een kort geding werd gekozen omdat er haast geboden was bij de ver deling van de inboedel over an dere kerken. Bovendien zette de bezetting volgens hem veel kwaad bloed bij mensen die in goede vrede de sluiting van de kerk wilden accepteren. Op 9 januari, ruim een week na de zitting, bepaalde oud-recht bank president Mr. B. Pronk dat de bezetters binnen 24 uur uit de kerk moesten. De presi dent wilde aannemen dat de actie werd ingegeven door op rechte bezorgdheid over de toe komst van het gebouw, maar dat gaf hen nog niet het recht eigenmachtig inbreuk te ma ken op de bevoegdheden van het kerkbestuur. Het beroep van de bezetters op het kerke lijk recht schoof de president terzijde. Volgens hem ging het in de zaak van de bezetting uit sluitend om de vraag of het verblijf in de kerk onrechtma tig was of niet. De president ging er in zijn uitspraak vanuit dat de sterke arm er niet aan te pas zou moeten komen om de kerk ontruimd te krijgen. Mis, bleek een dag later, want de bezetters wisten van geen wij ken. „Wij hebben een lange adem. Bisschop Ernst zal zich deze sluiting zijn hele leven blijven heugen", sprak een van de bezetters. P. de Jong, strijd vaardig. Tegelijk verklaarde hij dat de actievoerders en de vereniging 'Behoudt H. Hartkerk' al hun Roiïie hoop hadden gezet op de proce dure voor de kerkelijke recht bank in Rome. Omdat de bezet ters weigerden de kerk te ver laten spande het kerkbestuur (lees bisdom) opnieuw een kort geding aan. Dat diende op 15 januari 1986. In dat geding he kelde de advocaat van het be stuur het feit dat de bezetters het bevel tot ontruiming naast zich neerlegden. Hij vroeg de president van de rechtbank met klem om politiedwang toe te staan. Tijdens het geding maakten de bezetters bekend dat leden van de vereniging naar Rome wa ren afgereisd om boven water te halen of het beroep op het kerkelijk recht de bisschoppe lijke beslissing tot sluiting van de kerk zou schorsen. De recht bank-president bepaalde een dag na de zitting al dat de be zetters uit de kerk moesten, desnoods met behulp van poli tiedwang. Hij deed die uit spraak mede omdat de bezet ters niet hadden aangetoond dat het beroep in Rome schor sende werking had. De dag na de uitspraak, 17 januari 1986, volgt de ontruiming van de kerk. Deurwaarder Voeten komt begeleid door drie agen ten en een inspecteur naar de kerk waar op dat moment 20 mensen in gebed bijeen zijn. De bejaarde mevrouw Muijsen- berg gaat in dat gebed voor. De mensen weigeren de kerk te verlaten. Korte tijd later arri veert een bus agenten verge zeld van een hoofdinspecteur en commissaris W. van Brug gen van de Bredase politie. En kele mensen lopen daartoe ge dwongen door agenten de kerk uit. Bezetters Pietro de Jong en enkele andere ook oudere gelo vigen worden die dag door agenten de kerk uitgedragen. Een foto, gemaakt tijdens de laatste dienst met oudjoj 1987 in de 'noodkerk'. - foto marcel In januari dit jaar werd de Heilig Hartkerk gekraakt. D bezetters richtten het gebouw in als atelier en beloofden ei uit te gaan, wanneer de kerk weer open gaat. - foto de stem/dick de!» Van onze verslaggever MIDDELBURG TER- NEUZEN - In de Vierde nota voor de ruimtelijke or dening dient volgens het Zeeuwse provinciebestuur alsnog voldoende ruimte worden geboden voor een passende uitbreiding van de verblijfsrecreatie in Zee land. De plannen van Gedeputeerde Staten van Zeeland om de ca paciteit voor verblij fstoeristen Van Rie en zijn medestanders vinden het ondoenlijk met de 240 liter grote container of door hun woning te rijden, of via hun tuintjes achterom naar de straat te rijden. „Dat is meer dan veertig meter", zegt hij, Het zijaanzicht van de Heilig Hartkerk in Breda. „Bovendien betekent dat dat er foto de stem johan vang» aan de twee uitgangen van het krakers zeggen de kerk uit! gaan als het Vaticaan de ve eniging in het gelijk stelt. Eind januari rees er weer hoop bij de strijders voor het behoud van de kerk. Er zou een telegram van de Congreatie voor de Clerus in Rome naar bisschop Ernst gestuurd zijn, waarin de schorsing van zijn besluit tot sluiting van de kerk werd afgekondigd. Begin maart van dit jaar deed een zo geheten kleine commissie van de Apostolische Signatuur, een uitspraak waarin de Vereni ging 'Behoudt H.Hartkerk' niet ontvankelijk werd verklaard. De vereniging heeft nu om een uitspraak gevraagd van de to tale Signatuur, het college van kardinalen. De parochianen die hun kerk terug willen hebben zitten ondertussen niet stil. In een gebouwtje aan het Van Al- mondepad houden ze regelma tig gebedsbijeenkomsten en ze organiseren tal van acties om de parochie levend te houden. Begin januari van dit jaar vindt de vereniging 'Behoudt H. Hartkerk een nieuwe schuil kerk. Een poging van het Bis dom Breda om via het oude kerkbestuur de gelovigen te weeren uit de omgeving van het kerkgebouw aan de Baro nielaan is daarmee omzeild. De kerk wordt gehuisvest in con tainers, die geplaatst zijn op het schoolplein aan het Van Al- mondepad. De vereniging kocht de kerk voor 20.000 en de gemeente Breda verleende in recordtijd de benodigde ver gunningen. Een nieuwe fase in het geschil tussen het Bisdom Breda en de groep (oud-) paro chianen. Oud-vicaris-generaal mgr. •Theeuwes zei destijds over het weren van de oud-parochia nen: „U zult begrijpen dat wij niet graag zien dat zij zich als parochie gedragen. Dat kan namelijk niet, want de H. Hart- kerkparochie bestaat namelijk niet meer." Nog geen maand later doet zich in de hele affaire een nieuwe verrassende ontwikke ling voor. Een aantal Bredase studenten kraakt de buiten ge bruik gestelde kerk. Ze doen dat om aan goedkopere huis vesting te komen en als sympa thiebetuiging aan de vereni ging 'Behoudt H. Hartkerk'. De Begin juni van dit jaar d( Van de Voorde deelde bij de zich een nieuwe ontwikkell |"§ebruik"ame V™T het stfd- voor. De vereniging voelt a Weme c°ntal" geroepen het kerkgebouw zi tffs beschAbaar zijn met een te gaan onderhouden omÈ 'het bisdom zijn plicht ve: zaakf. De mensen worden, confronteerd met een laag Rol-< Van onze verslaggever Vanaf maandag mogen Hulsten nog maar aan de vuilniswagen rolcontainers. Hulst is de eerste Vlaanderen die met de mobiele ken. Hulstenaar A. van Rie bood na mens vijftig bewoners van de Van Waesberghestraat, de Vestdijkstraat en het Houten kwartier een protestbrief aan wethouder G. van de Voorde aan. „Zo wordt het een rotzooi in onze straat", zei hij pad aan de ene kant negentien en aan de andere kant tweeën twintig containers komen te staan. Het is daar toch al zo smal". ment nog slechts enkele, maar zo da da lee uil - - be Hij had echter meer oor voor de ve gelijk zijn om iedereen die echt ter in de kelder. Het Bisdc .^bltemen heeft van een klei- heeft de pomp daar weglate halen. „Daarmee is willens wetens door het Bisdom verborgen aanzet gegeven het gebouw te vernielen", alt de werkgroep 'restauraïi werkplaats' van de verenigt 'Behoudt H. Hartkerk'. De bisschoppelijk woffl voerder verzucht bij nieuwe actie: „Het is te hop dat er binnenkort definite uitsluitsel komt uit Rome. ft is de zaak tenminste uit de» reld. Dat definitieve uitsluit komt er in het weekend vai en 3 juli. Volgens het Breda heeft Rome de vera ging 'Behoudt Heilig Hartkt niet ontvankelijk verklaar De opheffing van parochie daarmee gesanctioneerd sloop moet op korte temt mogelijk zijn. Maar uit de reld is de zaak zeker niet. B tro de Jong heeft nog tijde het laatste weekeinde ld weten dat er nog stappen dernomen kunnen worden Rome. De oud-parochiat vechten echt tot de laatste sri Heeft dat nu wel zin? Die vra mag na drie jaar best welf steld worden. De oud-pa chianen zijn voor de zoveels maal in het ongelijk Misschien hebben zij die steil dat de parochie niet opnie opgericht kan worden well lijk en moeten de betrokken met z'n allen gaan werken behoud van het kerkgetx* dat voor de Baronielaan zot rakteristiek is. Van onze verslaggever MIDDELBURG De rechtbank teren R.E. en D.V. uit Spijkenissi nge gevangenisstraffen. E. moet vier jaar zitten voor sar zlJn aandeel in de overval op beo een filiaal van de Rabobank in bi issingen, d'e hij op 21 maart Voor redactionele zaken, niet voor advertenties of bezorgklachten, kunt u dit weekeinde terecht bij Joep Trommelen, 01155- 4974. B.g.g. 01153-1534. fondagmiddag 01150- 17920. De parochianen bezetten in januari 1986 het kerkgebouw. Ze weigerden het gebouw vrijwillig te verlaten, zodat uiteinde lijk de politie eraan te pas moest komen om de parochianen uit de kerk te verwijderen. - foto s de stem johan van gurp kantoren Terneuzen, Hulst en Goes, «aressen en telefoon nummers op pagina 2. Peningstijden: 30-12.30/13.30-17.00 uur. (edactie neuzen: Rein van der ieim (^tie-chef), Romain ?n Damme, Frank Deij, ■j nny van Gremberghe, °"ald Verstraten, Cor de r„ tf°t°), Ton Koomen Import). Jan Jansen, j ®'_^ugène Verstraeten, 'oeP Trommelen. dvertentie-exploitatie "MeCteur Zeeland: '5839nU' Pr'Vé tel' 0115°- vro hiel ver| eer nail ver| een! en een| var A.C inb disc viel) weq var waa wad voo| beh pro den waa

de Stem | 1988 | | pagina 18