JKMPLOMA RMffllCA -NIVEAU). opent op rstien juli Ite Markt, op mode Breda... S OYER NOTA RIJKBELANG WESTERSCHELDEBEKKEN MISKEND Onderzoek naar uitbreiding Den Hoekzak Officier van justitie eist celstraf tegen jeugdige afpersers Melkvaars Dina 40 algemeen kampioen fokveedag P. HOMMEL B.V. AD-Toernooi REAL MADRID LEIDINGEN ZATERDAG 16 JULI 1988 Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 k op mode. Gaat bij irie en mentaliteit, leerd. Onze advi- jadvies. Daarbij liteit, exclusiviteit iety Shop is er voor Lady Society voor i relaxed weekend Open House, lang hebben wij 4IDDELBURG/TERNEU- - Het Westerschelde- kken krijgt van de rijks- verheid in de Vierde Nota Wr de ruimtelijke orde- ing niet de erkenning die et op grond van zijn econo- lische betekenis toebedeeld )Umoeten krijgen. l Ton voor sport gehandicapten ng van tenminste We hopen u graag ind velt tent p camping in Retranchement *oerf^ rovincie houdt uderhalf liljoen over *0£®«-rJ LEDELTHEATER IN OOSTBURG WORDT VRIJWEL ZEKER VERKOCHT Scheiding Het vee werd aan kritische blikken van de jury onderworpen Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius heeft altijd zéir mooie „ster-girants" op roorrnd. DE STEM VAN ZEELAND Gemiste kans voor Zeeland' irect gevolg van deze misken ing is het gevaar bestaat dat in toekomst niet adequaat op ansen die dit gebied heeft zal orden ingespeeld. Met het oog de verdere integratie van jropa spreken Gedeputeerde laten van Zeeland in een reac- a liier zelfs van 'gemiste kan ji'. 5 menen dat in de nota een te zwaar (•cent gelegd wordt op de verdere itwikkeling van de Randstad Hol- nd en andere stedelijke knooppun- Het Zeeuwse provinciebestuur vindt dan dat volledig voorbij gegaan wordt aan de internationaal gehan teerde stelling dat Nederland be schouwd moet worden als één verste delijkt gebied (urban field). Binnen dat 'verstedelijkte gebied' speelt Zee land, en meer specifiek het Wester- scheldegebied, een rol van grote bete kenis. Het Zeeuwse provinciebestuur maakt dit nog eens duidelijk met cij fermateriaal. Tussen 1980 en 1986 werd in het havenschapsgebied Vlis- singen voor twee miljard gulden geïnvesteerd. Eenzelfde bedrag inves teerde het bedrijfsleven in de ge meenten Sas van Gent en Terneuzen in de periode '84-'87. De Havenschappen Vlissingen en Terneuzen pompten de afgelopen vijf jaar gezamenlijk voor meer dan 200 miljoen gulden in de infrastructuur van de havens. In totaal werkten bij de bedrijven in de Zeeuwse haven- schapsgebieden ruim 11.000 mensen. Ook de positie van het Wester- scheldebekken als scheepvaartweg wordt volgens GS in de nota onder schat. Gewezen wordt op de 50.000 scheepvaartbewegingen op jaarbasis en de derde positie van het Neder landse Scheldegebied op de trafieken- lijst. Wanneer Antwerpen bij de posi tiebepaling wordt betrokken is er zelfs sprake van een tweede plaats. Er moet dan ook worden gesproken van een 'poortfunctie'. Het Westerscheldebekken heeft, met het oog op de verwezenlijking van de Kanaaltunnel en het openstel len van de Europese grenzen in 1992, een gunstige strategische ligging. Te meer, omdat door deskundigen een verdere verschuiving van het econo mische hart van Europa in zuid westelijke richting verwacht wordt. Het Zeeuwse provinciebestuur wijst minister Nijpels (VROM) nog op de (inter)nationaal sterke concurren tiepositie van Zeeland voor bedrijfs vestiging, de kansen voor de chemi sche industrie in de regio en de moge lijkheden van,met name, het Sloege- bied voor de nationale energievoor ziening. „Deze gegevens," schrijven GS, „rechtvaardigen erkenning van het relatief grote belang van Zeeland en in het bijzonder het Westerschelde bekken voor de nationale economi sche ontwikkeling." Voor het benutten van de mogelijk heden van het Westerscheldebekken is de realisatie van de WOV volgens GS 'van eminent belang'. „De beteke nis van deze verbinding met aanslui tende infrastructurele maatregelen rechtvaardigt dan ook een positievere vermelding in de beleidsafspraken in de Vierde Nota." Het provinciebestuur verzoekt mi nister Nijpels om een nader onder zoek te verrichten naar de economi sche mogelijkheden van het Wester scheldebekken. Het feit dat de rege ring een dergelijk onderzoek afhan kelijk stelt van de realisering van de WOV is volgens GS 'niet correct'. Za ken die los van de WOV spelen, drei gen door de koppeling van de WOV met de economische mogelijkheden van het bekken onvoldoende aan bod te komen. Gepleit wordt dan ook voor de tot standkoming van breed uitgewerkt ontwikkelingsperspectief voor het hele gebied, waarin aandacht besteed wordt aan de uitbouw en eventuele herstructuering van de havens in het (Wester)scheldebekken, waaronder ook de Belgische. Verder moet gedokterd worden over een betere ontsluiting van het gebied via weg, water, spoor en buis leidingen. Gedacht wordt dan aan een mogelijke verdieping van de Wester- schelde, een verbetering van het Ka naal van Gent naar Terneuzen en na tuurlijk de WOV met aansluitende verbindingen. Verder dient binnen het toekomst perspectief een beeld geschapen te worden van de pendel en andere ar beidsmarktverhoudingen in het grensgebied. Ook moet onderzocht worden wat de (onmogelijkheden van grensoverschrijdend gebruik van voorzieningen op onderwijskundig, sociaal-cultureel en medisch gebied zijn. Tenslotte dienen zaken als mi lieu, lozingen en zoneringen en de be hoefte aan dagrecreatie onderzocht te worden. onderzocht moeten worden. „Om een voorbeeld te noemen, in Eloyschoolgebouw in Oost burg is een zaal waar zeker 200 mensen in terecht kunnen. Er is daar een podium en met wat extra financiële middelen is daar zeker iets van te maken. Bovendien levert de theaterac- comodatie de scholengemeen schap nog iets op en dat is ook een positief gegeven." Het onderzoek naar de uit breiding van Den Hoekzak komt volgende week donder dag aan de orde tijdens de maandelijkse raadsvergade ring. De Oostburgse raad oor deelt in augustus over de toe komst van het Ledeltheater. Van onze verslaggever HULST - De collecte van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten heeft in Zeeland 99.470 gulden opge-1 bracht, bijna 3000 gulden meer dan vorig jaar. In 109 Zeeuwse plaatsen gingen vrijwilligers met de collectebus rond. De volgende collecte voor de gehandicaptensport vindt in april 1989 plaats. n geen prijs stelt op het artikel van dit artikel aan u uitgekeerd an onze correspondent BTRANCHEMENT - Op imping De Wildhof in Re- anchement bezweek gis- rmiddag een recreaüe- mt. Kheerder Floor Vriens kreeg ast regen dus nog meer ei nde op zijn dak. „Ons hele rcgramma gaat hierdoor de mieling in. Terwijl het voor vakantievierders met dit eer toch al een en al ellende aldus een teleurgestelde riens. Gisteravond stond er een eeuwse avond op het pro- lamma. „Het wordt op deze lanier een echte Zeewse rond met regen en wind", al- een woordvoerder van het ►creatieteam. Vrijdag 5 augustus 19.00 en 21.00 iw Zondag 7 augustus 17.00 en 19.15 iw e zijde f40,-; zitten korte zijde f30,-; atsen f 15,—kinderkaartje tot 12 jaar f10,-- 3 VOOR SEIZOENKAARTHOUDERS de door de overheid erkende t organiseren van informatica- 988 voor het eerst examens iting van cursussen op MB0- rathetom de basismodules elen, systemen en toepassin- ►ruik). er voortgezette modules voor es in de automatisering, met deze nieuwe, voor een rrmatica belangrijke opleiding Amsterdam, Eindhoven, Den en Utrecht. informatie kunt u de bon bellen: 071-258585. len en in een envelop zonder :n naar: ISW/Opleidingen, er 10120,2300 VB Leiden. itie over de opleiding nformatica. XG LEIDEN. TELEFOON 071 258585. De tent beslaat een opper- akte van 180 vierkante meter. wrdat deze op een kaal ter- sin stond had de sterke noord- esten wind vrij spel. De wind sed de houten scheerlij nspan- srs finaal doormidden splijten van de tent bleef weinig leer over dan een brok ver- rongen zeil. Het bleef bij materiële scha- 0p het moment dat de zaak aar beneden kwam, waren echts enkele tieners aanwe- die een feestavond aan het «orbereiden waren. Vandaag wordt gepoogd de nt weer in normale staat te- te brengen. Nodig, omdat komende weken toch veel eristen worden verwacht, omenteel is het niet zo druk de camping. „De helft min er dan andere jaren. Vooral de ngd laat het afweten", ver acht Vriens. an verslaggever foDELBURG - Het pro- hciebestuur van Zeeland in 1987 netjes op de «jes gepast. Bij afslui- van de rekening over 't jaar bleek dat de pro- icie 1.564.652 gulden heeft ^gehouden. Wdneiale Staten, die de reke- m de septembervergade- H "loeten vaststellen, wordt ^gesteld dit bedrag toe te •gen aan de algemene re ende provincie. Het voordelig saldo is een re- 'van mee- en tegenval- uit een toelichting op de "Tekening blijkt dat in het 'rokken dienstjaar de post wissen en sociale lasten ze- ton meeviel en dat er 'ho- Te baten' waren van ruim Mton. Rjenvallers waren een la- 'e Kasgeldrente (128 mille) en "oger nadelig saldo 'ter- »re wegen' (154 mille). (ADVERTENTIE) Grensweg 16, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 20. o I 25 ItteL 1 ir b'iïwetwak i excl. BTW '-19881 Van onze verslaggever OOSTBURG - Het ziet er naar uit dat het gemeente bestuur van Oostburg het Ledeltheater toch van de hand doet. Voor het theater bestaat belangstelling bij de plaatselijke Rabo-bank. Met het oog op het concrete bod van de bankinstelling en een principe-uitspraak van de ge meenteraad vorige maand wil het college nu een bedrag van 15.000 gulden uittrekken voor een onderzoek naar de realisa tie van vervangende theaterac commodatie bij het multi functionele centrum 'Den Hoekzak' in Oostburg. Alleen wethouder J. Tho- maes (Financiën) houdt er een afwijkende mening op na. Tho- maes is weliswaar voorstander van de verkoop van het Ledel theater, maar wil de opbrengst niet aan een vervangende voorziening besteden. De overige collegeleden zijn ervan overtuigd dat de bouw van een nieuw theater, gekop peld aan 'Den Hoekzak' ver schillende voordelen biedt, in de exploitatiesfeer en op het gebied van het concentreren van culturele activiteiten. Uitgangspunt van het ge meentebestuur is dat de 'ver nieuwde voorziening' de ge meente Oostburg geen finan ciële lasten oplevert. Voor de nieuwbouw, inclusief de in richting en aanpassingen aan het huidige centrum, wil het college maximaal een miljoen gulden besteden. Zeker is dat de verkoop van het Ledelteha- ter dat bedrag niet oplevert. Burgemeester J. Kruize gaf dit gisteren toe, hoewel hij niet op het bod van de bank wilde in gaan. „Op het moment lopen de onderhandelingen nog. We zijn in principe bereid om de zaak te verkopen, maar we willen eerst zekerheid over wat we met een Hoekzak nieuwe stijl aankunnen", aldus Kruize. Inmiddels heeft de architect van 'Den Hoekzak' de moge lijkheden voor de uitbreiding van het culturele centrum al eens bekeken. Er bestaan nu enkele ideeën, maar die moeten nog nader worden uitgewerkt door een speciale werkgroep. Deze groep bestaat uit een lid van het college, iemand uit de culturele werkgroep, een lid van de beheerscommissie van het Ledel en ambtenaren. Wethouder Thomaes blijft vooralsnog van mening dat an dere -meer voor de hand lig gende -alternatieven eerst eens Velen van u zullen gisteren gedacht hebben: 'is de herfst nu al begonnen?' Wel dat was gisteren. Vandaag wordt het be ter en morgen wordt het veel beter. Een bestudering van de weerkaarten leert dat het vandaag droger wordt, minder wind en enkele graden warmer. Mor gen krijgt de zon nog meer kans. In de morgen- en middag uren zal het waarschijnlijk helemaal droog zijn. In de avonduren komen de eerste kenmerken van een nieuwe de pressie aan de horizon. Een depressie die ons maandag en de komende dagen van de nieuwe week naargeestig weer zal brengen. Het weer van juli is danig in het slop geraakt. De depres sie die nu naar Denemarken is weggetrokken heeft een 'kou- deput' nagelaten. Een enorme hoeveelheid koude lucht, die zelfs tot de hogere luchtlagen is doorgedrongen, bepaald ons weer. Deze 'koudeput' heeft een doorsnede van 1500 kilome ter. Dat betekent dat bij de geringste opwarming van de lucht enorme buien zich kunnen ontwikkelen. Die kunnen gepaard gaan met windhozen en de bekende en beruchte wolkbreuken. De korte weersverbetering vandaag en morgen hebben we te danken aan een uitloper van een hogedrukgebied bij de Azoren. Het systeem is echter te zwak om de depressie- golven vanaf de Atlantische Oceaan te weerstaan. Het brok kelt morgen alweer af. Het enige voordeel van deze ontwik keling is een tijdelijke weeersverbetering tijdens dit week einde. Dat kan betekenen dat de temperaturen stijgen naar 20 tot 21 graden. Voor Sas van Gent met het buitengebeuren van het grote Folklorefestival een meevaller, evenals voor de Folkloristische Dag in IJzendijke. De duiven kunnen ook van de tijdelijke weersverbetering profiteren. Alleen kan de nu en dan forse noord-westelijke wind de vliegtijden nadelig beïnvloeden. Voor de surfers en zeiiers is het redelijk vaarweer, maar zondag aan het begin van de avond moet men opletten. Door de komst van een nieuwe depressie kan de wind plotseling aanwakkeren. Overigens is dit weerbeeld in juli geen uitzondering. Vo rig jaar kregen we in de tweede helft van juli ook af te reke nen met vrij slecht weer. Als u wilt genieten van mooi en warm weer, zult u een flink eind uit de buurt moeten gaan. Het Middelandse Zee-gebied laat mooi weer zien en daar worden maxima bereikt van 30 tot 35 graden. Aan de Riviera zijn de watertemperaturen 23 graden. Dat scheelt 6 graden met ons strandwater, dat nu tot 17 graden is gestegen. Wie tijdens het weekeinde in zee wilt zwemmen kan dat veilig doen vanaf deze morgen half elf tot half vijf en morgen van half twaalf tot half zes. De weerspreuken: 'Libertus (14 juli) heldere zonneschijn, met witte wolken dun en fijn, doet zeggen wijd en zijd, de sneeuw zal vallen voor wintertijd.' 'Met Sint-Henricus (15 juli) droog, zeven weken droog.' De familie Riemens uit Hoek presenteerde een koe (rechts op de foto), die een vierling ter wereld bracht. De jonge dieren - foto's ge stem cor j de boer zijn door andere koeien gespeend. Van onze verslaggever Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Op het terrein van de handboog schutters langs de Hulsterweg in Kloosterzande werd gisteren voor de dertiende keer een fokveedag gehou den. De melkvaars Dina 40 van eigenaar P. Riemens uit Hoek werd door de jury uitgeroepen tot algemeen kam pioen van deze fokveedag. Onder zeer slechte weersomstandigheden werd deze fokvee dag geopend door baron Collot d'Escury, waarna de jury, die uit vier keurmeesters bestond, met haar werk begon. In totaal waren negentig dieren aangevoerd, ongeveer veertig minder dan voorgaande jaren. Er waren stieren, kalf- en melkvaarzen en melkkoeien. Allereerst werden de aangevoerde dieren door de jury in een prijsklasse ingedeeld. Later werden uit de eerste prijs winnaars de kampioenen en reservekampioenen gekozen. De kampioenen werden gesierd met een oranje rozet, terwijl de reservekampioenen een rood-wit-blauwe rozet kregen. In de zaal Van Leuven werden na afloop de prijzen uitge reikt door wethouder Joosen aan alle kampioenen en eerste prijswinnaars. De uitslagen waren als volgt: algemeen kampioen melk vaars Dina 40 van P. Riemens uit Hoek; kampioen stieren Olga 80 van maatschap Cuelenaere uit Philippine; kampioen koe met beste uier Dina 40 van P. Riemens uit Hoek; kam pioen beste vaars Olga 229 van maatschap Cuelenaere uit Phi lippine; kampioen jonge koeien Dina 40 van P. Riemens uit Hoek; reservekampioen jongere koeien Olga 206 van maat schap Cuelenaere uit Philippine; kampioen oudere koeien Ra- mona van J. Verdurmen uit Hulst; reservekampioen oudere koeien Dina 27 van P. Riemens uit Hoek. MIDDELBURG - Klappen in het gezicht, een 'knietje' in het kruis en het dreigement dat ze hem door zijn voet zou den schieten. Zo kregen R.C. (22) uit Hoek en zijn maatje F. van der H. (19) uit Philippine het voor elkaar dat een inwo ner van Sas van Gent hen 150 gulden gaf. Het slachtoffer moest in een café in Sas van Gent een kennis bellen om aan het geld te ko men. Hij was zo bang van het tweetal, dat de gedachte aan vluchten niet eens in hem op kwam. Een en ander gebeurde eind januari. C. en Van der H. hadden de man in hun auto ge sleurd en hem bedreigd. Het was al de derde keer dat ze hem geld afpersten. Het was begon nen met vijftig gulden, de tweede keer was het honderd, de derde keer weer vijftig gul den meer. De bedoeling van het duo was om het slachtoffer op 2 fe bruari opnieuw geld afhandig te maken. De afgifte vond in derdaad plaats, zij het 'onder regie' van de door het slachtof fer gewaarschuwde politie. Behalve voor vrijheidsbero ving en afpersing stond C. gis teren terecht voor vernieling van een personenauto in Sas van Gent in 1986. Bovendien was van hem bekend dat hij nog een twaalftal diefstallen had gepleegd en al eens twee maanden in België had vastge zeten. Van der H. werd naast de gebeurtenissen in Sas van Gent, beschuldigd van diefstal van geld uit een verpleegtehuis in Terneuzen op 24 juni 1987. In IJzendijke stal hij een autora diocassetterecorder uit een winkel op 1 oktober van vorig jaar en in Axel stal hij een sweater uit een kledingzaak op 6 juni 1987. Beiden waren al eens eerder veroordeeld door de kinderrechter. Officier van justitie mr. Groen had voor de daden van het tweetal geen goed woord over. Het zwaartepunt lag wat hem betrof bij de afpersing: „Een laffe daad. Ze wisten dat het slachtoffer doodsbenauwd was." Voor deze 'sadistische omgang met een medemens' en voor de andere feiten eiste hij forse gevangenisstraffen: ne gen maanden, waarvan drie voorwaardelijk tegen C. en ze ven maanden, waarvan drie voorwaardelijk tegen Van der H, De laatste moet wat hem be treft ook de schadeclaim van 1120 gulden betalen die door de eigenaar van de radiocassette recorder werd ingediend. De raadsman van C. vond dat vrijheidsberoving niet was be wezen. Zijn cliënt zou van het rechte pad zijn afgeweken door de scheiding van zijn ouders. Zijn vader heeft hem weer on der zijn hoede genomen. Hij vroeg een langer voorwaarde lijk deel van de straf, zodat C. zijn werk kan behouden. De raadsman van Van der H. sprak over het 'geijkte pro bleem': ook diens ouders waren gescheiden. Ten aanzien van de afpersing zei hij dat van het slachtoffer bekend was dat hij vaak veel geld had. Hij zou zijn cliënt in het verleden wel heb ben betaald om voor hem als lijfwacht op te treden. Hij vroeg om een alternatieve straf.

de Stem | 1988 | | pagina 15