Antwerpen zit met gif-affaire in maag uin IRA zet terreur tegen Britten voort STORT IN HAVENGEBIED LIGT ER NOG ONBEHEERD BU 4Geen reden tot ongerustheid' 9 Stakingen bij bezoek [Gorbatsjov in Szczecin Palestijnse groepering verantwoordelijk voor aanslag op Grieks schip BUITENLAND CgallSUALD pfiSTEM BUITENLAND DONDERDAG 14 JUL11988 ANTWERPEN - Nog steeds staan er geen hekken rond de stortplaats aan de Noorderlaan in het I Antwerpse havengenbied. BURGEMEESTER YAN ANTWERPEN: NEGRV MILITAIREN GEWOND BU AANSLAG IN DUISBURG I De IRA- dat wil dat de Britten I uit Nord-Ierland verdwijnen j- eistede aanslag op in een commoiqué dat werd uitgege ten dor het Ierse Republie- KeinseBureau in Dublin en dat [Was odertekend door P. O'N- I eill. Staking Franse verkeersleiders Acties Griekse verkeersleiders voorbij Azerbajdzjan verwerpt besluit afscheiding Doden door Renamo-aanslag bij Beira Hamadi bekent smokkelen explosieven Lancering satelliet India mislukt weer Commerciële kerncentrale Engeland dicht Inzittenden ongedeerd na heli-ongeval T21 I poor Emile Ca Ion Hoewel het gemeentebestuur van de havenstad al sinds vorige week weet dat op het terrein ernstig verontreinigd js js nog geen enkele voorzorgsmaatregel genomen. Zelfs g^en waarschuwingsbordje is er te bekennen. Al die hervormingen, die nderen, betekenen niets", een korte stilte maakt hij vergelijking met make-up. vrouw maakt zich mooi make-up. Dat duurt evea is die make-up weer weg, ijp je. Ze, de Russen, we- niet wat ze doen moetea ;eet niet dat China mee- Het machtige buurland, doen de Chinese leiders? strojka, de economische ormingen. Prachtig, maar >atsjov vergeet dat je meer g hebt dan technologische lis om een land vrij te ma- Niemand weet hoe dat t. De Russen kunnen niets ;rs dan dit systeem verde- n. Als je de waarheid ver- klopt er niets van. Begrijp et niet. En revolutie is niet elijk. Dus verdwijnt straks nake-up weer", ijechoslowakije, zijn land ebeurt niets, zeggen de te lers. Alles is er, de Tsjechen slowaken komen niets te- „Het leven gaat daar ge- n door. Er is eten, je kunt leren, je kunt sporten. Niets de hand. In de periode tus- '50 en '55 was er terreur, ntig jaar geleden was er de agse Lente. Nu is er berus- Het kan hen niets meer :len. Nu is het, ik wil leven, -leven. Laat me met rust t het zo maar. Dus veran- er niets". Terwijl volgens de milieupartij Agalev daar toch een grote hoeveelheid dioxine is te vin den. Zo veel zelfs dat de gifaf- faire in de Volgermeerpolder bij Amsterdam vergeleken bij deze zaak in het niet verdwij nt. In de Volgermeer was de concentratie dioxine 2 micro gram per kg. Een dusdanig hoge concentratie dat niemand zonder beschermende kleding het gebied mocht betreden. In Antwerpen, waar volgens Aga- lev de concentratie 21 mg per kg is, liggen er echter lege broodzakjes naast de hoop zand aan de Noorderlaan waaronder 2000 ton met dioxine besmet materiaal ligt. En nog geen 100 meter van die stort staan doua neloodsen en lossen en laden chauffeurs hun vrachtwagens. Het gemeentebestuur zit I aardig in haar maag met de af- faire. Want naast de 2000 ton midden in het havengebied ligt I er ook nog eens 8000 ton met dioxine verontreinigd mate riaal op de gemeentelijke stort plaats Hooge Maey. Waar pre cies weet niemand want een deugdelijke boekhouding is nooit bijgehouden. Het gemeentebestuur zal nu I de dag dat de affaire begon wel vervloeken. Niet voor niets weigerde gjsteren schepen J. Devroe elk commentaar nadat hij een da{ eerder nog beves tigd had dat er dioxine gevon den was. „Maar dat hij maar een scheurtje in het folie had kunnen ontdekken", terwijl gisteren luidelijk bleek dat het folie op fele plaatsen verrot en gescheurd is. De burgemeester besloot gisteren de dioxine zaak onder zijn hoede te ne men, tot milieu-schepen J. Mangelschots terug is van va kantie. Antwerpen zit sinds 8 augus tus 1983 met de affaire opge scheept. Die dag breekt er brand uit in vak 1 van het be tonnen stadmagazijn Wilmar- donk III aan de Noorderlaan. De brandweer weet dat in het gemeentelijk magazijn gevaar lijke chemische stoffen liggen. Uit voorzorg wordt dan ook al het verkeer in de omgeving stil gelegd. Na de brand blijkt dat alle ladingpapieren zijn vernietigd. Welke stoffen in het magazijn hebben gelegen is niet meer na De zandhoop aan de Noorderlaan ziet er uit zoals zoveel hopen. Alleen wie wat nauwkeuri ger kijkt ziet dat onder het zand gescheurd folie uitsteekt. - fotocorviveen te gaan. „Maar er kan van uit gegaan worden dat er stoffen waren opgeslagen die absou- luut niet bij elkaar mochten staan", aldus H. Schram, frac tievoorzitter van Agalev in de Van onze verslaggever ANTWERPEN - Er is volgens de burge meester Bob Cools van Antwerpen geen en kele reden tot ongerustheid ten aanzien van de eventuele verontreiniging van de stort aan de Noorderlaan. In een verklaring laat de burgemeester weten dat de stort slechts vervuild is met zeer kleine hoeveelheden van de giftige chemische stof octa cdd, eveneens een dioxine-soort. De stort wordt echter wel opnieuw ingepakt, steviger en absoluut waterdicht totdat het ver nietigd kan worden in de nieuw te bouwen ver brandingsoven. Volgens de burgemeester bleek uit een eerste onderzoek dat er het beruchte dioxine TCDD, bekend van Seveso, in de stort gevonden was. Een tweede onderzoek, bij het Studiecentrum voor Kernenergie in Mol, toonde aan dat de ver ontreiniging veel minder ernstig was. H. Schram van Agalev wijst er echter op dat hij in het dossier wel degelijk heeft zien staan dat er een verontreiniging van dioxine is van 21 mg per kg. „En waarom hebben dan al die afval- verwerkende bedrijven in België, Frankrijk, Nederland en West- en Oostduitsland geweigerd het afval te verwerken of op te slaan". Verder wijst hij er ook nog op dat de Open bare Vlaamse Afvalstoffenmaatschappij (OVAM) een zeer hoog bedrag vraagt om straks, als de nieuwe verbrandingsoven klaar is, het af val te verwerken. |W AHSCHAU SZCZECIN (RTR/AFP/UPI/DPA) - Tijdens ■het bezoek van Sovjet-leider Michail Gorbatsjov aan de I Poolse havenstad Szczecin zijn zes Poolse pacifisten gear resteerd en hebben arbeiders in de zuidelijke stad Stalowa IWola het werk neergelegd. ipping, de profeet (hoe zie je n je godsdienst). „Over het >od", herinnert de heer Van „kwamen de moslims met wij nog nooit hadden ge- ligt de zaak even stil. Dit weer door. Hoe sterk ach- amburger en Van der Voort iarheid voor de verdere toe- er na negen bijeenkomsten renen van vermoeidheid of noede? „Wat nu gebeurt, is n aftasten en verkennen. Er el gebeuren voordat echte 1 ontstaat. Maar het is ook nis van eeuwen, waarin de geïsoleerd van elkaar bezig Dat doorbreek je niet even. verschil zie je tussen het n de islam. De enige manier oetingen te continueren is de iendschapsbanden door ont- t alleen een intelletueel ge- bloedt het dood. De baha'is ;n tijd lang de kar trekken. dat anderen er ook echt be- hechten." volgens Hamburger en Van heel belangrijke, zo niet de factor die aan de basis hgt in de samenleving. Met be- r het begrip tussen godsdien- an de gehele mensheid een en. Kan dat ook niet op een i de regio Nijmegen een vas- krijgen voor de toekomst d op de interreligieuze ont- in nu? Iets in de geest van de Raad van Kerken, maar voor alle religies plaats të- „Ik heb wel eens gedacht aan an een soort platform, ie» lad van religies'. Het zou® dat zou kunnen. De method Hetzelfde blijven." er, maar meer ook nog me staat, is een groot congres op r in De Poort over het onder- lti-ethnische samenleving de religieuze tolerantie'. D' mheid is bepaald niet aUe* emen ook geen genoegen m® willen met elkaar verkere harmonie. Ik ben beter da de beste....onze geloofsdimed' en afwezigheid van macht- Dit is in kringen van de verbo den vakbond Solidariteit ver nomen. Op de derle dag van diens «zoek aan P>len bezocht Gor batsjov de scheepswerf Adolf Warski in Szczecin, met de Le- n-scheepswerf in Gdansk in 1980 de bakernat van Solidari- Iteit. Voor he begin van Gor- Ibatsjovs ronirit door de stad I arresteerde cb politie zes leden Ivan de illegaë pacifistische or- Iganlsatie 'Vrijheid en Vrede', I aldus een woerdvoerder. De activisbn wilden langs de jkant van de veg met spandoe ken hun tevredenheid kenbaar Ite maken o-er de terugtrek- I king van de Sovjet-troepen uit J Afghanistanen Moskou oproe- j pen de in Poen gelegerde Sov- [jet-militairei eveneens terug te halen. InPolen ziin 150.000 [man Sovjettroepen gelegerd. In/de zuidelijke stad Katowice ijn zijh zondag vier leden van 'Vrijheid en Vrede' gearres teerd, die in het stadscentrum een spandoek ontrolden met de tekst 'Het Rode Leger naar huis'. De 2.000 stakende staalarbei- ders in Stalowa Wola eisen van de fabrieksdirectie dat zeven collega's, die in april wegens een staking werden ontslagen, weer in dienst worden geno men. Verleden week was tij dens een bijeenkomst van 4.000 werkers besloten om tijdens Gorbatsjovs bezoek het werk neer te leggen. Drie afdelingen van het bedrijf met 18.000 werknemers deden met de actie mee. Nadat de directie had be loofd de eis in te willigen, ging een afdeling weer aan het werk, maar de overige twee Gorbatsjov maakt Poolse toehoorders. zetten de werkonderbreking voort. Gorbatsjov oogstte met zijn toespraak voor een gehoor van 2.000 arbeiders van de scheeps werf in Szczecin beleefd ap plaus toen hij beloofde zich te houden aan de 'immense taak' het Sovjet-communisme te hervormen. De regeringen van Polen en de Sovjetunie maken één van de moeilijkste perioden uit hun geschiedenis door, al- een overwinningsgebaar I Van onze vrslaggever I DUISBURG/MAAS TRICHT- Het Ierse Repu- Wiekeine Leger (IRA) heeft zich veantwoordelijk ge steld vo<r de bomaanslag op een kazrne van het Britse leger ii Duisburg, gister morgen Bij de aanslag I raakter negen Britse mili- I tairen !cht gewond. Visditzelfde kanaal en on- er uzelfde naam eiste de or- Igaruatie in mei jongstleden de eratwoordelij kheid op voor I rf roordaanslagen in Roer- li™ en Nieuw-Bergen, waar- li., C!e Britse soldaten om het |leve kwamen. mS'Bunc'e's Kriminaal Ambt L, ln Wiesbaden zoekt in- .jr®naar een gele BMW met ■uT™* kenteken. Kort na «ontploffing werd op onge in kilometer van de Bij de aanslag in de kazerne van het Britse leger werd een deel van de buitenmuur weggeblazen. fotoanp trncviUrgse kazerne een pa- "e-a"t0 van Politie met dnr^ïaC eEeweer beschoten p,,,?e 'nzittenden van de gele Dit gebeurde toen de agenten de auto wilden stoppen om de bestuurder naar zijn papieren te vragen. De BMW reed na de beschieting met grote snelheid weg. De Duitse politie, die het vuur niet beantwoordde, ver moedt dat het om de daders van de aanslag op de Britse ka zerne ging. Bij de schietpartij vielen geen gewonden. Geen van de negen Britse militairen die bij de ontploffing in de Glamorgan-kazerne in Duisburg (03.00 uur woensdag ochtend) gewond raakten, hoefde zich in een ziekenhuis te laten behandelen. De explosie sloeg volgens de politie een gat van drie bij vijf meter in een muur van het woonverblijf waarachter de soldaten lagen te slapen. Het woonverblijf ligt in een woonwijk van Duisburg. Op het moment van de ex plosie waren er ongeveer 50 militairen in gehuisvest. Een deel van het dak werd wegge slagen. Later werd ontdekt dat Antwerpse gemeenteraad. Niemand meldt zich na de brand voor een eventuele scha devergoeding. „Daaruit blijkt dat er dingen gebeurd zijn die niet door de beugel konden", aldus Schram. Hij wijst er ver der op dat het magazijn eigen dom was van de stad. „Men kan dus zeggen dat de gemeente nalatigheid verweten kan wor den". Een jaar na de brand krijgt de aannemer Herbosch-Kiere de opdracht de restanten van het magazijn af te breken en al het afval te vervoeren naar de Hooge Maey. Als het grootste deel, 8000 ton, daar beland is komt er echter een klacht van de arbeidsinspectie. Er blijkt te veel jodium en arseen in het puin te zitten. De Openbare Vlaamse Afvalmaatschappij (OVAM) weigert vervolgens de resterende 2000 ton in ont vangst te nemen. Het gemeentebestuur en Herbosch-Kiere proberen ver volgens die 2000 ton op andere storten in België, Frankrijk, Nederland (Moerdijk) en West- Duitsland te dumpen. Maar nergens wil men het Ant werpse afval hebben. Zelf de Oostduitsers, die toch echt niet vies zijn van chemisch afval, weigeren. Na ai die vruchteloze pogin gen besluit het gemeentebe stuur de resterende 2000 ton maar af te dekken met folie en zand. En zo ligt de zaak er tot op de dag van vandaag bij. De milieupartij Agalev kreeg begin dit jaar via een tip te horen dat er iets mis was met een stort op het haventerrein. Via een brief werd opheldering gevraagd. Na ruim zes maan den ('ongeveer de normale tijdsduur voor het beantwoor den van een brief', aldus Schram) liet het college van burgemeester en schepenen weten dat er inderdaad veront reinigd materiaal op het ha venterrein bij de Noorderlaan lag. In de dossiers ontdekte Schram vervolgens hoe ernstig de verontreiniging was. Vorige week vroeg hij opheldering aan het gemeentebestuur en kreeg een vaag antwoord van sche pen Devroe te horen. Ander officiële instanties in België zwijgen zodra de dioxi ne-verontreiniging in het Ant werpse ter sprake komt. Het kabinet van de Vlaamse minis ter M. Smet van Leefmilieu laat weten dat men op de hoogte is van een vervuiling in het Antwerpse maar verder wordt er gezwegen en wordt verwezen naar Antwerpen waar geen enkele bevoegde in stantie aanspreekbaar is. „Het schokkende van de hele affaire is dat de dienst leefmi lieu van Antwerpen nooit offi cieel op de hoogte is gesteld van een eventuele verontreining van de stort in de haven. De havendienst heeft nooit iets doorgegeven. Maar de dienst leefmilieu is ook nooit op on derzoek gegaan toen men wel op de hoogte was van geruch ten", aldus het raadslid Schram die vreest dat de affaire nog lang niet voorbij is. voor zijn foto ap dus de Sovjet-partijleider. Hij zei dat Moskou de bijdrage van Polen aan de omvorming van het socialisme waardeerde. Gorbatsjov vermeed zorg vuldig de naam van de verbo den vakbond 'Solidariteit' te noemen. Veel arbeiders verlie ten de bijeenkomst nog voordat Gorbatsjov zijn toespraak had beëindigd. „Ik ben teleurge steld. Hij zei niet veel," aldus een werknemer. BAYRUT (RTR/UPI/AFP) - Een Palestijnse groepering, de 'Organisatie van Martelaren van de Volksopstand in Palestina - Commando Abu Jihad -', heeft woensdag mee gedeeld dat zij verantwoordelijk is voor de aanslag op het Griekse toeristenschip 'City of Poros'. in de omheining van de ka zerne een gat was gemaakt, waar de daders waarschijnlijk doorheen zijn gekropen. Een woordvoerster van het Britse leger liet weten dat de aanslag in Duisburg wederom grote paniek onder de Britse troepen heeft veroorzaakt. De jongste IRA-aanslag toont na melijk eens te meer aan dat Britse militairen op het conti- nent niet eens in hun eigen ka zernes veilig zijn voor de ge- weldadige arm van het IRA. Het guerrilla-verzet van de IRA tegen de Britten op het Europese vasteland is de afge lopen maanden - zoals aange kondigd - sterk toegenomen. Op 6 maart schoten Britse com mando's drie IRA-leden dood in Gibraltar, omdat ze een aan slag met een autobom zouden beramen. Op 1 mei sloeg het IRA terug met twee aanslagen in Roermond en Nieuw Bergen waarbij drie Britse soldaten werden gedood. Twee dagen la ter werd op het terrein van een Britse militaire basis bij Biele feld een autobom ontdekt en onschadelijk gemaakt. In maart 1987 had het IRA zijn eerste aanslag op het con tinent sinds 10 jaar gepleegd, met een autobom bij het hoofd kwartier van het Rijnleger in Rheindahlen. Toen raakten 31 mensen gewond. Bij de aanslag kwamen negen personen om het leven en wer den 80 mensen gewond. „De Organisatie van Marte laren van de Volksopstand in Palestina - Commando Abu Ji had - heeft een bliksemactie uitgevoerd tegen tientallen zio nistische, Amerikaanse en Britse soldaten aan boord van het Griekse schip City of Po ros," aldus de desbetreffende bekendmaking. De twee getypte vellen in het Arabisch werden gestuurd naar een internationaal pers agentschap in het moslimwes- ten van Bayrut. De groepering zei dat de aanslag een vergelding was voor de 'moorden en uitroei ingsacties van de misdadige joods-Amerikaanse benden in Palestina, Libanon en de Perzi sche Golf en voor de dwaze steun voor de joodse misdaden van de Britse premier That cher.' De aanslag op het schip was volgens de verklaring niet ge richt tegen 'het vriendelijke Griekse volk dat alle mogelijke druk op de regering uitoefent om de activiteit van Mossad- Israël en van de Amerikanen en hun westerse schijnheilige bondgenoten (in Griekenland) aan banden te leggen.' Integendeel, zo gaat de ver klaring verder, was de aanslag een bewijs van steun aan de in spanningen van de Grieken; 'zij die dorsten naar vrijheid en recht.' De groepering waarschuwt de Griekse regering tegen het aanpakken van Arabische bur gers. „Zolang de Israëlische Mossad (de Israëlische geheime dienst) het recht heeft om in Griekenland werkzaam te zijn, hebben wij het recht van ver gelding," aldus haar verkla ring. In een afzonderlijke verkla ring aanvaardt de groepering de verantwoordelijkheid voor de ontploffing van een auto op maandagochtend 'in de buurt van een van de nesten van de Israëlische Mossad en de Ame rikaanse inlichtingendienst, waarbij enkele zionisten en Amerikaanse mariniers wer den gedood en gewond.' Er was in dit geval sprake van vergelding voor moorden van de zionistische Mossad en Amerikanen, die alle facilitei ten voor het maken van plan nen krijgen en alle vrijheid van beweging hebben in Grieken land, aldus de verklaring. Een Franse veiligheidsfunc tionaris die niet genoemd wilde worden, trekt in twijfel of bo venstaande claim echt is. Hem komt het voor dat de plegers van de aanslag op het schip dichter bij pro-Iraanse bewe gingen in Libanon staan die de naam Islamitische Jihad bezi gen. In Athene verklaarde de Griekse minister van toerisme, Nikos Skoulas, dat zijn rege ring niet met de armen over elkaar zou blijven staan tegen over het verschijnsel van het internationale terrorisme en niet zou toestaan dat wat voor groeperingen ook hun rekening in Griekenland vereffenen. „Wij hebben de wil en de middelen om te garanderen dat ons land een vreedzaam land blijft waar buitenlanders en Grieken zelf ongestoord va kantie kunnen houden," aldus Skoulas. NIEUWSOVERZICHT PARIJS (AFP) - Het Franse - en dat niet alleen - luchtverkeer zal naar alle waarschijnlijkheid maandag in de war worden gestuurd door een actie van Franse luchtverkeersleiders. Men rekent bij het doorgaan op een 'minimum dienst.' De staking komt bovenop die van de piloten en boordwerktuigkundigen van de binnenlandse maatschappij 'Air Inter', die al weken ac tie voeren tegen automatisering van Airbussen, waardoor een bemanning van nog maar twee, i.p.v. drie nodig is. De bonden van verkeersleiders eisen een herwaardering van het beroep en dat niet alleen naar beloning. Zij wijzen op de sterke toene ming van het luchtverkeer. SCHIPHOL (ANP) - De acties van de Griekse luchtverkeers leiders zijn voorbij. Hun honger- en slaapstaking zullen zij woensdag beëindigen. Dit heeft een woordvoerder van de luchtvaartmaatschappij Martinair woensdagochtend meege deeld na hierover vanuit Athene bericht te hebben ontvangen. Ook de directeur van het Grieks Verkeersbureau in Nederland, Ioannidis, bevestigde het einde van de acties van de Griekse luchtverkeersleiders. De Martinair-woordvoerder toonde zich bijzonder opgelucht over het feit dat nu naar verwachting het luchtverkeer van en naar Griekenland weer normaal zal kun nen verlopen. De Griekse verkeersleiders zijn maandag met een hongerstaking begonnen. Bovendien weigerden zij te sla pen. Deze actie, een protest tegen het bevel van de regering om op het werk te verschijnen, was tevens bedoeld om hun salaris eisen kracht bij te zetten. MOSKOU (RTR) - De Sovjet-republiek Azerbajdzjan heeft het besluit tot afscheiding van Nagorny-Karabach 'van nul en ge- ner waarde' verklaard. De Sovjet (parlement) van Nagorny- Karabach, een Azerbajdzjaanse enclave met de status van autonoom gebied waar een meerderheid van Armeniërs leeft, had dinsdagavond tijdens een spoedbijeenkomst gestemd voor afscheiding van Azerbajdzjan en aansluiting bij Armenië. De autoriteiten in Moskou hebben nog geen officiële reactie ge geven op het afscheidingsbesluit van de enclave, een onge kende gebeurtenis in de 70 jaar oude Sovjet-geschiedenis. Het parlement van Armenië heeft het presidium van de opperste sovjet om een spoedzitting gevraagd over het besluit van Na- ogrny-Karabach zich af te scheiden van Azerbajdzjan. MAPUTO/LISSABON (UPI/DPA) - Guerrillastrijders van de Mogambiquaanse verzetsbeweging Renamo hebben 16 mensen gedood en 72 verwond bij een aanval op de markt van het dorp Inhamizua, 12 kilometer van de havenstad Beira. Dit heeft Mozambique woensdag officieel bekendgemaakt. Volgens het Mo?ambiquaanse persbureau AIM verklaarden ooggetuigen dat zaterdag vijftig rebellen 'zich op de markt plaats in twee groepen verdeelden en onmiddellijk het vuur openden. Er brak paniek uit en mensen begonnen alle kanten op te rennen'. Twaalf mensen werden op de marktplaats dood geschoten. Vier zwaargewonden overleden later in het zieken huis van Beira. De opstandelingen plunderden de marktkra men en dwongen de marktkooplui hen te helpen bij het vervoe ren van de goederen. FRANKFURT (DPA/REUTER) - De Libanees Mohamed Ali Hamadi, die voor een jeugdrechtbank in Frankfurt terecht staat, heeft woensdag bekend dat hij explosieven de Bondsre publiek binnengesmokkeld heeft. De eerste keer lukte dat zonder problemen, aldus Hamadi die terechtstaat op de beschuldiging dat hij betrokken was bij de kaping in 1985 van een Amerikaans vliegtuig en de moord op een Amerikaanse passagier. De tweede keer, in januari vorig jaar, liep hij tegen de lamp op het vliegveld van Frankfurt. Hij verklaarde gehandeld te hebben op verzoek van iemand in Libanon, die hem het doel van de missie niet meedeelde. NEW DELHI (REUTER/AFP) - India heeft woensdag een tweede poging zien mislukken om met behulp van een Indische raket een satelliet in een baan om de aarde te brengen. Enige minuten na de lancering stortte de raket met satelliet en al in de Golf van Bengalen. De lancering vond plaats vanaf een ba sis op het eiland Sriharikota in het zuiden van India. Vorig jaar maart probeerde India voor het eerst een raket te lanceren. Ook die poging mislukte. Dat het woensdag voor de tweede keer misging betekent een nieuwe tegenslag voor In- dia's ambitieuze ruimtevaartprogramma. LONDEN (DPA/AFP) - De eerste commerciële kerncentrale die werd gebouwd in Groot-Brittannië wordt volgend jaar ge sloten. Dit heeft de Britse Central Electricity General Board (CEGB) in Londen woensdag bekendgemaakt. De kosten van exploitatie van de centrale, die staat in Berkeley in Glouces tershire, zijn te hoog geworden. De centrale werd in 1962 ge bouwd en heeft een vermogen van 275 megawatt. Nog tien andere atoomkrachtcentrales van hetzelfde verou derde type, Magnox, blijven voorlopig draaien, misschien tot hun maximale ouderdom van 30 jaar. De centrale in Berkeley was ook de eerste ter wereld die elektriciteit voor commercieel gebruik produceerde. LONDEN (RTR) - Woensdag is een helikopter die bij de olie winning in de Noordzee is betrokken ter hoogte van de Schotse kust in zee gestort, maar de 21 inzittenden zijn ongedeerd ge red. Dit heeft de Britse kustwacht meegedeeld. Volgens een woordvoerder had de helikopter een 'gecontroleerde landing' gemaakt op 17 mijl ten oosten van de stad Lerwick op de Shet- landeilanden. Daar werd de helikopter rechtop drijvende met alle inzittenden aan boord vanuit de lucht waargenomen. De bemanning was volgens de woordvoerder nu aan het overstap pen op reddingvlotten om van daar naar boven te worden ge hesen in reddingshelikopters. De verongeluke helikopter was op de terugweg naar het vasteland van het 'drijvende hotel' Safe Felicia, voor werkers op oliebooreilanden. (ADVERTENTIE) ËAN^ABD PiMfiHïï CÓTESBU 0,70 lite r voor 4.95 BOOK RUM wit/bruin 0,70 liter van 15.95 voor ADRESSEN?: 01858-17288

de Stem | 1988 | | pagina 5