UITBLAZEN Rijst betekent voor Indonesië méér dan alleen eten Nelson Mandela, gevangene voor de vrijheid van het volk VERHOGI Niet verstandi Als een hekken even -DESTEM- VOOR EIGEN BEHOEFTE MOET GIGANTISCHE BERG WORDEN GEPRODUCEERD SYMBOOL VAN DE STRIJD TEGEN APARTHEID OP 18 JULI ZEVENTIG JAAR PARTEM BINNEN Lansink: 4Beja te hoge ziekte! DE STEM CO] DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 14 JULI 1988 WIM KOCK DEN HAAG - Het kabir tra huurverhoging van DE bakker heeft weer ruzie gehad. Hij heeft zijn wijf door 't brood gejaagd. Dat zeiden sommige mensen vroeger als ze in het brood de holte van een luchtbel aantroffen. Over bakkers gesproken: meikevers wer den vroeger in twee hoofdcate gorieën verdeeld, constateerden we eerder deze week: bakkers en kapucijnen. In Zeeuwsch- Vlaanderen spraken ze echter van mulderkes en paterkeszo verneem ik van de heer Van Looy uit Hoek. Een mulderke was er natuurlijk een van de lichtere soorten die met meel bestoven leken. Mulder is ook een ander woord voor mole naar. Van Looy wijst er ook op dat het woord pattekaol ook wel verwant kan zijn aan het Zeeuwsvlaamse paddernaakt en aan padderendat in (verou derd) dialect naaktlopen bete kent. Of ook deze vorm van de kale pad of kikker afkomstig is, weet hij niet. Ook Van Dale en het Zuidnederlands Woorden boek geven geen uitsluitsel. Dinsdag gaf ik hier de ver klaring weer van de uitdruk king als de stekken biezen. Ik ci teerde daarbij Van Dale die bij zen geeft als nevenvorm van biezen. Volgens Van Looy ech ter zou bijzen iets anders zijn dan biezen. Biezen is, zoals we hebben gezien, hard heen en weer lopen, terwijl bijzen meer slaat op een schommelbewe ging of gewoon schommelen betekent. Hij ontleent dat aan het feit dat een schommel in Vlaanderen vaak bijs wordt ge noemd. Ook al weer even geleden was de uitdrukking hij zal geen zand afgaan hier aan de orde. Dat zei men van iemand die flink gegeten had. Afgaan slaat op de stoelgang. Er is echter nog een andere betekenis. Die komt tot uitdrukking in het ge zegde: hij gaat niet af voor elj uur. Elf uur moet hier gelezen worden als te elfder ure. De let terlijke betekenis van het ge zegde is: hij betaalt pas als hij er niet langer onderuit kan. Iemand die moeilijk afgaat is dus iemand die node van zijn centen scheidt. De verwarring die je met dit woord met twee betekenissen kunt scheppen komt aardig tot uitdrukking in de volgende anecdote die een briefschrijver, die ongenoemd wil blijven, zich uit zijn jeugd herinnert: „Een rijke, maar gierige boer wordt zo ziek dat zijn vrouw de dokter mag gaan halen. De dokter informeert hoe het staat met de afgang van haar man en de vrouw antwoordt: 'slecht dokter, heel slecht'. De dokter weet daar wel wat op. Als hij bij de zieke boer komt heeft hij de medicijnen voor een betere afgang al bij zich. De volgende dag wipt de dokter weer even binnen bij de zieke. Hij vraagt aan de vrouw of haar man al beter afgaat. 'Nee', zegt ze, 'hij gaat nog even moeilijk af. De dokter geeft een nog sterker la xeermiddel. De derde dag komt de dok ter opnieuw. 'En gaat het nu beter met de afgang?' vraagt T5 hij. Nee helaas niet. De dokter raakt er geïrriteerd door en zegt meer tegen zichzelf dan tegen de vrouw: 'Wel verdomme, ik wil wel eens zien of ik die kerel niet aan het schijten krijg!' Waarop de vrouw zegt: 'Schij ten dokter? Hij schijt de dar men uit z'n lijf.' Dezelfde briefschrijver ver meldt ook het woord hontig, dat in zijn jeugd dagelijks werd gehoord. Ik denk dat dit ge woon on tig is met een Westbra bantse 'h' ervoor. Ontig of on- tieg hebben we eerder al in deze serie gehad. Het betekent: vuil, smerig, niet vrij van ongedierte. Mevrouw E. Veeken uit Breda vraagt naar de herkomst van het woord bekaast, bijvoor beeld in de zin: hij kan er be kaast niet bij. Ik denk dat het een verbastering is van bekant, dat geen dialect is maar een wat ouderwets woord voor 'bij na' of 'vrijwel'. Mevrouw Veeken is afkom stig uit Hank en daar praat men over 'een hortje gaan wan delen' of: 'het duurt nog een klein hortje en dan begint de vakantie'. Zelf heb ik nog nooit iemand het woord horen bezi gen, maar het was snel opge zocht in de Van Dale. Hortje betekent: eindje, stukje of poosje. Het is streektaal, maar de Van Dale vermeldt niet bij welke streek het hoort. Is het Hanks of is het daar geïmpor teerd? L.J. de Ridder uit Breda stuurt me een stukje dialoog uit de revue 'Da's Breda': Rinus: „Ik neem afscheid en gao naor d'n auto terug. En daor stond ons Marie. Frans: „As 'n ekke zeker. Daor kwam wel wa luije. „De betekenis van beide laatste zinnen is duidelijk ge noeg, maar kunt u mij vertellen wat een ekke is?" vraagt De Ridder. Zo kwaad als een 'ek ke' of 'hekke'. Ik ken die uit drukking al m'n leven lang. Al tijd gedacht dat hekken een hek was, maar nooit begrepen waarom of hoe iemand 'kwaad als een hek' kon worden. Zon der veel verwachting de Van Dale opgeslagen. Het staat er in, mét voorbeeld: zo kwaad als een hekken. Spinnijdig bete kent het. Een hekken is inder daad een hek. Van Dale tekent erbij aan dat het streektaal is. Het Zuidnederlands woorden boek heeft het ook: Het hekken aan de oude stijl iaten (hangen), alles bij het oude laten. (Wordt vervolgd). (Dit is de zesentwintigste aflevering van een serie waarvan de voorgaande afleveringen in de krant stonden op 27 jan.; 4, 5, 10, 12, 13 en 26 febr.; op 2, 10, 15, 22, 25 en 30 mrt; op 8, 13, 16, 20, 26 en 30 apr; op 11 mei; op 11, 16 en 29 juni en op 6 en 12 juli) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25 Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738. Door Heieen Paalvast (ANP) HET landschap op Mid den-Ja va is op veel plaat sen een aaneenschakeling van sawah's, kleine rijst velden omzoomd door smalle, hier en daar be plante dijkjes. Op hellin gen zijn de sawah's terras vormig aangelegd, om het zelfde spiegelgladde op pervlak te krijgen als de lager gelegen akkers. Geen enkel stukje van de hier zo vruchtbare grond blijft zo onbenut. Rijst is voor Indonesiërs het belangrijkste voedsel. Of het nu om het ontbijt gaat, de middagmaaltijd of het avond eten, rijst hoort erbij. Een Europese maaltijd - aardap pelen met groenten en een lapje vlees- wordt opgediend met een bord rijst. Veel lek kernijen worden bereid uit rijst. Op Bali, maar ook op an dere eilanden waar de Islam niet zoveel aanhang heeft als op Java en waar niet zo'n groot taboe rust op sterke drank, wordt arak uit rijst ge brouwen. Rijst betekent ook status. Aan iemands rijstcon- sumptie kan men zijn rijkdom afmeten. Hoe meer rijst men eet, hoe rijker iemand is. Ook steeds meer riiet-Ja vanen schakelen, mede om die reden, over op rijst als hoofdvoedsel. De hoeveelheid rijst die een gemiddelde Indonesiër jaar lijks consumeert schommelt rond de 140 kilogram of bijna drie kilogram per week. Dat betekent dat Indonesië een gi gantische berg rijst moet pro duceren, als het in de behoefte van de eigen bevolking wil voorzien. Een bevolking die nog steeds groeit, al is die groei sinds 1980 wel wat min der groot. Niettemin telt Indonesië volgens betrouwbare schat tingen 170 miljoen inwoners. Het land staat daarmee vijfde op de top tien van landen met de grootste bevolking, na Chi na, India, de Sovjetunie en de Verenigde Staten. De positie van de eerste twee landen is onaantastbaar, maar het is niet denkbeeldig dat Indone sië op een goed moment de Sovjetunie en de Verenigde Staten qua inwonertal zal voorbij streven.Bevolkings- deskundigen hebben uitgere kend dat bij een onveran derde groei van iets meer dan twee procent per jaar, het Een rijstveld wordt onderzocht op ziekten en insecten. land in het jaar 2000 mis schien wel 222 miljoen zielen zal tellen. Zij voorzien een ze kere stabilisering van die aanwas pas tegen 2060, maar dan zullen er inmiddels 325 miljoen Indonesiërs rondlo pen. De regering in Jakarta maakt er veel werk van vol doende rijst te produceren om deze miljoenen monden te voeden. Tien jaar geleden nog was Indonesië de grootste rijstimporteur ter wereld. Andere rijstproducenten had den een goede klant aan het land, dat aan het eind van de jaren zeventig jaarlijks twee miljoen ton rijst importeerde. De daaraan verbonden kosten waren niet gering (naar ver luidt twee miljard gulden) en sloegen een flink gat in Indo- nesië's deviezenvoorraad. Om die geldverslindende impor ten te stoppen en de groeiende plattelandsbevolking aan werk te helpen maar ook aan rijst tegen een betaalbare prijs, besloot de regering in Jakarta de binnenlandse rijstproduktie vanaf ongeveer 1978 op te voeren. Daarmee deed in Indonesië de groene revolutie haar in trede, de term waarmee de moderne technologie van de landbouw wordt bedoeld. Men introduceerde nieuwe rijst soorten, zoals de in de Filipij- nen ontwikkelde rijstsoort IR-36. Het gebruik van kunst mest en van bestrijdingsmid delen werd gestimuleerd door middel van subsidies (waar door de boeren slechts een schijntje betaalden vergele ken met de werkelijke prij zen) en verbetering van de ir rigatiesystemen. IR-36 bleek een gouden greep te zijn: de opbrengst was hoger dan die van de tra ditionele rijstsoorten en bleek beter bestand tegen allerlei insecten, met name de We- reng Choklat, de bruine rijst- luis. Aan de andere kant had de 'toverrijst' het nadeel dat zij veel kunstmest moest heb ben en goed bevloeide akkers niet kon ontberen. Maar de zaak werd energiek aange pakt. In een later stadium werden twee nog betere rijst soorten in gebruik genomen, Cisadane en Kruengaceh. De resultaten lieten niet lang op zich wachten. Indonesië was zelfs verrassend snel zelf voorzienend. Al in 1983 werd 24 miljoen ton Beras (onge kookte of B-rijst) geoogst. De jaarlijkse groei van de op brengst beliep tussen 1978 en 1985 op zijn best 5,4 procent. Sindsdien is de groei er een beetje uit. Het door Jakarta zo be geerde niveau van zelfvoor ziening loopt desondanks geen gevaar. Volgens voorlopige cijfers van de Centrale Indo nesische Bank bedroeg de rijstproduktie vorig jaar 27,2 miljoen ton, zo goed als het dubbele van de 13,7 miljoen ton die de rijstboeren in 1971 van het land haalden. Minis ter van landbouw Wardoyo zei eind mei dat voor dit jaar een oogst van 28,9 miljoen ton rijst wordt verwacht. Hij ont kende dat Indonesië wellicht weer rijst zou moeten invoe ren, om de overheidsvoorra- den aan te vullen die eind 1987 werden aangebroken na lang durige droogteperioden op onder meer Noord-Sumatra en de Nusatenggara-eilanden ten oosten van Bali. Volgens Wardoyo produ ceert Indonesië nog steeds voldoende rijst om die geslon ken voorraden weer zelf op peil te brengen. Maar iedere medaille heeft zijn keerzijde. De 'Wereng', die in 1979 ver slagen leek te zijn dank zij IR-36 en de andere genoemde rijstvarieteiten, werd eind 1985 weer in onrustbarend grote aantallen aangetroffen, op rijstvelden in de eerder zo zwaar getroffen gebieden. De produktie in de rijstschuren bij uitstek, Java en Bali, dreigde voor bijna driekwart verloren te gaan. Voor zover nu al van dé oplossing kan worden gesproken, werd die gevonden in het terugdringen van het gebruik van pestici den. Indonesië haakte in op zogenaamde programma's voor geïntegreerde pestbe- strijding die door de FAO, de VN-voedsel en landbouwor ganisatie, vanaf 1980 in Zuid en Zuidoost-Azië werden uit gevoerd Het systeem is gebaseerd op het scheppen van een ecolo gisch evenwicht tussen scha delijke insecten (die zich te goed doen aan rijst) en nuttige insecten of natuurlijke vijan den van bijvoorbeeld de We reng. Zo'n nuttig dier is de wolfsspin die per dag 15 a 20 Wereng eet. Als men pestici den gebruikt wordt de spin gedood, terwijl de Wereng zich steeds verder uitbreidt. Met geld van Nederland (vijf miljoen gulden) en Australië (drie miljoen gul den) zette de FAO in 1986 het zogenoemde IPM-programma op in zeven landen, waaron der Indonesië. De Indone sische president Suharto le verde een bijdrage door in 1986 57 van de 75 gevaarlijkste bestrijdingsmiddelen te ver bieden en de subsidies op pes ticiden te verlagen. Voor de regering in Jakarta sneed het mes danook aan twee kanten. Na de jaren des overvloeds, toen dankzij de almaar stij gende inkomsten van de olie export de bomen tot in de he mel leken te groeien, moest Indonesië de bakens verzet ten. Na het inzakken van de olieprijzen liepen de over heidsinkomsten drastisch te rug en waren bezuinigings maatregelen onvermijdelijk. Indonesië maakte van de nood een deugd door het IPM- programma van de FAO te' omhelzen. President Suharto verhief het in november 1986 zelfs tot nationaal beleid om het gebruik van pesticiden voor bestrijding van de insec tenplagen te vervangen door een milieuvriendelijke me thode van natuurlijke bestrij ding. Indonesië bespaart daarmee volgens eigen gege vens tot nu 100 miljoen gulden aan subsidies op bestrijdings middelen. De subsidieverle ning werd van 85 naar 55 pro cent verlaagd. Het verbieden van pesticiden (meestal af komstig uit het buitenland) paste in het beleid van dere gulering dat Jakarta de laat ste jaren huldigt. Doel ervan is allerlei marktverstorende elementen (wat subsidies in feite zijn) af te schaffen. Zoals onlangs nog op de jaarlijkse Iggi-conferentie van Indonesië's donorlanden in Den Haag naar voren werd gebracht, lijkt het IPM-pro- gramma na drie seizoen al veelbelovend te zijn. Bij een groep van 1250 Indonesische boeren bleek het aantal be spuitingen per seizoen te zijn gedaald van 4,5 in 1986 naar nog geen 0,5 in het seizoen '87- '88. De rijstopbrengst bleef desondanks gelijk of kwam zelfs hoger uit. Bovendien be spaarden de rijstboeren onge veer vijfduizend roepia per hectare op hun uitgaven aan pesticiden. De bedoeling is dat binnen vijf jaar 2,5 miljoen rijstboeren met steun van de FAO en geld .van de eigen re gering worden opgeleid in deze nieuwe methode van pestbestrijding. Onder hen zijn tienduizend boeren uit Midden-Java (het gebied tus sen Semarang, Magelang en Solo) die aan het project deel- „IK ben zeer gesteld op mijn vrijheid, maar mijn zorg gaat nog meer uit naar uw vrijheid. Ik heb het leven niet minder lief dan u... Ik wil en kan ech ter geen enkele verbintenis aangaan op een moment dat ik en u, het volk, niet vrij zijn. Uw vrijheid en de mijne kunnen niet los van elkaar staan." Hiermee zag Nelson Mandela in 1985, na 23 jaar gevangen schap, af van zijn vrijlating. De Zuidafrikaanse president Pieter Botha had aangeboden Mandela vrij te laten als hij 'geweld als politiek middel af zweert. Dat is per slot van re kening een norm die geres pecteerd wordt in alle be schaafde landen van de we reld'. Mandela wees elke voorwaarde af omdat hij niet als vrij mens kan onderhan delen. De vrijlating van Nelson Mandela staat opnieuw ter discussie nu hij op 18 juli ze ventigjaar wordt. Ter ere van zijn verjaardag werd op 11 juni in het Wembley-stadion in Londen een rockfestival gehouden met als thema 'Laat Mandela vrij'. Dit evenement was het begin van een cam pagne in Europa en de Ver enigde Staten voor de onvoor waardelijke invrijheidstelling van de bekendste politieke ge vangene in Zuidafrika. De Zuidafrikaanse rege ring heeft echter een ander verjaardagscadeau voor Man dela in gedachten: hij mag op zijn verjaardag een bezoek van zes uur van zijn hele fa milie hebben. Mandela mag elk jaar maximaal 30 bezoe ken van 40 minuten per keer hebben van niet meer dan twee personen tegelijk. De laatste vijf jaar mag hij met zijn vrouw in dezelfde kamer zitten maar dan blijft daar wel minstens eén gevangenis ambtenaar bij. Het bezoek van zijn familie wordt in Jo hannesburg gezien als een concessie van president Botha zelf als gevolg van de im mense internationale druk. De nu al 26 jaar durende gevangenschap van Mandela heeft president Botha in een politieke houdgreep. Mandela is inmiddels uitgegroeid tot het symbool van het zwarte verzet tegen de apartheid in Zuidafrika. Botha zou winnen bij zijn vrijlating, elk jaar dat Mandela gevangen zit draagt immers bij aan de mythevor ming rond zijn persoon. Zijn vrijlating zou ongetwijfeld goed zijn voor het politieke prestige van president Botha. Bovendien is het mogelijk dat een bejaarde Mandela buiten de gevangenis niet kan voldoen aan de hooggespan nen verwachtingen die de anti-apartheidsbeweging van hem heeft. Aan de andere kant ziet de rechtervleugel van Botha's Nasionale Party Mandela als een soort zwarte Khomeini of als een terreur verspreidend communistisch beest. Botha zal Mandela dan ook niet kunnen vrijlaten zonder van hem te eisen dat hij zich van geweld onthoudt. Als uitweg uit deze patstelling heeft Botha het verjaardags- bezoek aangeboden. Nelson Rolihlalha Mandela werd 18 juli 1918 in Umtata in het huidige thuisland Trans kei geboren. Hij stamt uit een aristocratisch geslacht. Hoe wel zijn ouders ongeletterd waren bezocht hij de metho distenschool. Daarna ging hij naar de Universiteit van Fort Hare waar hij na twee jaar van werd verwijderd omdat hij had deelgenomen aan een studentenprotest. In Johan nesburg voltooide hij via een schriftelijke cursus zijn rech tenstudie. Door vakbondslei der Walter Sisulu kwam hij in contact met zwarte arbeiders. In 1944 was hij samen met Oliver Tambo eén van de op richters van de Jeugdliga van het African National Con gress (ANC). Het in 1912 opge richte ANC was aanvankelijk een gematigde zwarte organi satie voor vreedzame afschaf fing van de apartheid. In 1952 begon hij met Tam bo, die nu die dagelijkse lei- Sinds een maand weet een wereldwijd publiek van Mandela én Apartheid, dank zij het overal live-uitgezonden rockfestival in het Londense Wembley. fotoanp ding heeft van het ANC, een advocatenkantoor. In dat zelfde jaar had Mandela de organisatorische leiding over een massale campagne van burgerlijke ongehoorzaam heid die het ANC organi seerde samen met het Congres van Indiërs (SAIC). Duizen den mensen werden gearres teerd omdat ze opzettelijk de rassenwetten overtraden en de regering legde Mandela een banmaatregel op die hem verbood aan vergaderingen deel te nemen. Hij ging echter door met zijn politieke activi teit. Mandela werd in 1956 met 155 anderen opgepakt wegens deelname aan het Congres van het Volk in Kliptown bij Johannesburg waar het Handvest van de Vrijheid werd geproclameerd. In het Handvest, dat het ANC nog steeds als haar ideologische grondslag beschouwd, staat 'Zuidafrika behoort aan allen die er wonen, blank en zwart, een regering kan slechts met recht gezag opeisen indien zij haar basis vindt in de wil van het gehele volk'. Het massa proces wegens hoogverraad duurde vier jaar maar alle beklaagden werden vrijge sproken. Tijdens dit proces trouwde Mandela met Winnie Madikizela, samen met haar kreeg hij twee dochters. Na het bloedbad bij Soweto in 1960 waar de politie 69 mensen doodschoot bij een betoging tegen de pasjes wet verloor het ANC zijn vreed zame karakter. De regering kondigde de noodtoestand af en het nu illegale ANC richtte een militaire vleugel op, Um- konto we Sizwe (Speer der Natie). Mandela ging op reis naar Afrikaanse en Europese hoofdsteden om steun te vra gen voor de strijd tegen de apartheid. Ook bracht hij enige tijd door in een guerril la-opleidingskamp in Alge rije. In augustus 1962 werd hij gearresteerd en tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens opruiing en het ille gaal verlaten van het land. Na een wapenvondst op een boer derij in Rivonia bij Johannes burg volgde in 1964 een nieuw proces tegen Mandela en een aantal anderen wegens een complot om de regering ge wapenderhand omver te wer pen. De 7 hoofdverdachten, onder wie Mandela en Sisulu, kregen levenslang. Hij zat achttien jaar gevangen op het beruchte gevangeniseiland Robbeneiland tot hij in 1982 werd overgebracht naar de Pollsmoorgevangenis in Kaapstad. Zijn strijd tegen de apartheid is voortgezet door zijn vrouw Winnie Mandela. Mandela is tijdens zijn ge vangenschap steeds vast blij ven houden aan de beginselen van het Handvest, zo zeggen zijn medegevangenen. De schaarse bezoekers van Man dela vertellen dat hij zeer goed op de hoogte is van de laatste ontwikkelingen in en buiten Zuidafrika. De Ameri kaanse advocaat Samuel Dash die hem in 1985 bezocht kreeg de indruk 'niet in het gezelschap van een guerrilla strijder of een radicaal ideo loog te verkeren, maar van een staatsman'. Dit werd be vestigd door de missie van 'eminenten' van het Gemene best in 1986. Dwingt hij bin nen de gevangenis het ontzag af van medegevangenen en bewakers, buiten de gevange nis blijft hij de man waarnaar de jonge generatie militante Afrikanen opziet als hun gids naar een Zuidafrika zonder apartheid. Hij is zich ervan bewust dat hij symboolwaarde heeft ge kregen. Dit blijkt uit de brie ven die hij schreef naar zijn vrouw en die zij openbaar heeft gemaakt. Het klinkt ook door in de woorden waarmee hij in 1985 zijn voorwaarde lijke vrijlating afwees: „Te veel mensen zijn gestorven sinds ik de gevangenis ben in gegaan. Teveel mensen heb ben geleden om hun vrij heidsliefde. Ik heb verplich tingen aan hun weduwen, aan hun wezen, aan hun moeders en aan hun vaders die om hen getreurd en gehuild hebben Ik ben niet de enige die gele den heeft in deze lange, een zame, verspilde j aren". Hij staat nog volledig ach ter de beginselen die hij tij dens zijn proces in 1964 in zijn beroemd geworden toespraak als volgt verwoordde: „Ik heb gevochten tegen blanke over heersing en ik heb gevochten tegen zwarte overheersing. Ik heb het ideaal gekoesterd van een democratische en vrije samenleving waarin alle mensen samenleven in har monie en met gelijke kansen- Het is een ideaal waarvoor ik hoop te leven en dat ik hoop te bereiken. Maar zonodig is het een ideaal waarvoor ik bereid ben te sterven."(ANP) LEIDEN (ANP) - Er moet een onderzoek worden inge steld naar de gevolgen voor het milieu van een natio naal racecircuit. Daartoe hebben acht natuurbe- schermings- en milieuorga nisaties bij de verantwoor delijke bewindslieden van landbouw, milieubeheer, economische zaken en WVC aangedrongen. De milieuorganisaties achten Kab Van onze Haagse redactie De jaarlijkse verhoging van drie procent worden, omdat ders niet meer te betalen zijr De verhoging met drie procent is bovendien dichterbij geko men aangezien het kabinet het huurwaardeforfait (het bedrag dat huiseigenaren bij hun be lastbaar inkomen moeten tel len) met een procent wil opho gen: van 1,3 naar 2,3. Eerdere verzoeken aan staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) om de hu ren duurder te maken hield de bewindsman tegen. Hij wilde dit pas doen als het huurwaar deforfait inderdaad omhoog ging. Buiten de uit de pan rijzende subsidies en de koppeling met dat huurwaardeforfait kunnen de huren volgen het kabinet ook wel wat stijgen omdat de inflatie tot nu toe groter is dan de huurstijging. De Tweede Kamer zal overi gens niet zonder slag of stoot akkoord gaan met een derge lijke verhoging. Tijdens vorige debatten over de huurprijzen bleek dat er geen meerderheid in de Tweede Kamer te vinden is, die een huurverhoging met drie procent zonder meer over neemt. DEN HAAG (ANP) - CDA- Kamerlid dr. A. Lansink wil dat staatssecretaris Dees (volksgezondheid) 'onver wijld' een einde maakt aan buitensporig hoge premies die particuliere ziektekos tenverzekeraars in reke ning brengen aan 65-plus- sers. Dees moet bovendien zijn toe zegging gestand doen dat wat de bejaarden teveel hebben be taald wordt gerestitueerd. In schriftelijke vragen aan Dees merkt de volksgezond- heidsspecialist van de CDA- fractie op dat de staatssecreta ris zich niet heeft gehouden AMPER EEN JAAR geleden gloo rlkaanse landen. Op initiatief Costa Rica zetten de presidente regio een handtekening onder ee Zou er dan eindelijk vrede korr groeperingen elkaar al jaren op I Ondanks regelmatige schendi. dende partijen, kon in de aanvan de hoop op een goede afloop r Vooral in Nicaragua gebeurden lijk had gehouden. De Contras w ner geaccepteerd en de oppo weer publiceren. Door de ontwikkelingen van d desgedachte als een zeepbel ui de Amerikaanse ambassadeur functionarissen het land uitgeste ben gehouden met subversieve t chaos en geweld in Nicaragua. Radio Catolica het zwijgen opge Rrensa tijdelijk niet verschijnen. De Amerikaanse regering hee acht diplomaten uit Nicaragua, [ban, het land uit te wijzen. Die Nicaragua niet geaccepteerd on oassadeur van Nicaragua is, ma ®btie van Amerikaanse Staten. Wellicht is de boosheid van Nic hij staat bekend als een man gua - terecht. Maar dan nog we 'egering bevreemding. Door kn an president Ortega van Nicara Jiek van de Verenigde Staten in i Maan. De onverzoenlijke houdin over de Sandinisten werd steeds werd door sommige experts zelf; omschreven. Un^et is onbegrijpelijk dat de H oor een zo harde opstelling kid emocratie en een pluriforme st recepteren dat tijdens dit proce: mi<f VIs °°.k alle reden toe. Nicara cfje crisis en er is een groot uatie wordt er niet beter op doe de Verenigde Staten de vi, "uil te buiten, zal best wa tincf '9 om het tot een totale d Zn u9ens,ander te laten komen wewcht voor afstel - van het vre Cnnt anse Congres wel eens as alsnog extra steun te ver

de Stem | 1988 | | pagina 2