i inkrimping beddenbestand zeeuws-vlaamse ziekenhuizen Van doorbraakgeulen en verlande kreekrestanten Directie De Honte wil overleg over busdiensten Natuur-beleid van provincie Zeeland krijgt onvoldoende FONSv. DORST b.v. .tussen het riet. Luchtkussen verhit de gemoederen in Clinge GARAGE RISSEEUW AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER DONDERDAG 14 JULI 1988 CILINDERKOPPEN VLAKKEN GASZITTINGEN MONTEREN SLUISKIL - De drie zieken huizen in Midden- en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen blij ven tot aan de ingebruik name van het nieuwe streekziekenhuis 'De Honte' in Terneuzen operationeel. BESTRIJDINGSMIDDELEN EN RECREATIE BEDREIGEN KREKEN Hengel Moerasscherm Kanoën EXTRA ACTIVITEITEN TIJDENS KERMIS Injectie Mastklimmen ZEEUWSE MILIEU FEDERATIE: Overtredingen Boomkikker Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031 APK-keuring alle merken DE STEM VAN ZEELAND T27 klaar Verhuisplan De Honte boi I geopend, lÜn. Bij vonnis van de arj rondissementsrecht- bank te Middelburg vai 8 juli 1988 is in staat vaj faillissement verklaar) de besloten vennoot schap „Kroonton" B.V. gevestigd en kantoor houdende te Yersekf gemeente Reimerswaal met benoeming van mi A.A. Schuering, to rechter-commissaris van ondergetekende to curator. Mr. H. van Es Postbus 2052 4460 MB Goes Nieuwstraat 3 Groede 01171-1462 Van onze verslaggever Wel zal het beddenbestand van de gezamenlijke ziekenhuizen nog voor 14 december, de uitein delijke verhuisdatum, drastisch worden ingekrompen tot in to taal 266 bedden. Vanaf Sinterklaas worden in de zie kenhuizen alleen die patiënten opge nomen, voor wie medisch ingrijpen direct of op zeer korte tijd noodzake lijk is. De directie van de ziekenhuisgroep 'Zeeuwsch-Vlaanderen' presenteerde gisteren in Sluiskil de uiteindelijke versie van het verhuisplan voor de ziekenhuizen in Hulst en de Kanaal zone. Het definitieve plan wijkt op een punt sterk af van het conceptplan. Dat voorzag namelijk in een afbouw van de klinische functie van het Sluiskilse ziekenhuis in de laatste maanden van 1988. In de nieuwe opzet blijft het Elisabethziekenhuis gewoon open. Door deze maatregel hoeven de me dische diensten in de Zeeuws- Vlaamse ziekenhuizen niet drastisch gewijzigd worden. Alleen de zoge naamde 'care-afdeling' in Terneuzen sluit op 8 augustus haar deuren. Vanaf die datum wordt alleen nog noodopvang in het Terneuzense Ju- liana-ziekenhuis mogelijk. De cardio logie wordt vanaf 8 augustus gecon centreerd in het Elisabethziekenhuis in Sluiskil. De bezem gaat met het oog op de verhuizing echter niet door de specia lismen, hetgeen eerst wel de bedoe ling was. Door te kiezen voor het ope rationeel houden van alle instellingen is de directie wel verplicht om zoge naamde gemengde afdelingen te creeëren. „Uit verpleegtechnisch oog punt zijn dergelijke afdelingen verre van ideaal, maar het is in deze een kwestie van keuzes maken", stelde B. van Oudenniel, directeur patiënten zorg gisteren. Een andere keuze die de directie heeft gemaakt is dat de door het Rijk opgelegde beddenreductie van 450 naar 280 bedden versneld wordt door gevoerd. „Daarbij moet wel de kant tekening geplaatst worden dat het merendeel van de reductie al is door gevoerd. We gaan nu uit van een fei telijk bedden-gebruik van 282, het jaargemiddelde van 1987. De fase-ge- wijze vermindering van de bedden, die wij nu voor de ingebruikneming van De Honte, willen doorvoeren, komt uiteindelijk nog lager uit dan het aantal bedden dat in het nieuwe streekziekenhuis beschikbaar zal zijn. We spreken dan over 266 bedden. Na ingebruikname van het nieuwe zie kenhuis wordt dat aantal weer opge trokken tot 280", aldus Van Ouden niel. In de loop van november wordt langzaamaan begonnen met de ont manteling van het Elisabethzieken huis. Er komen technische beperkin gen; zo zal de röntgenapparatuur ge leidelijk aan minder te gebruiken zijn. Vanaf 8 december is er slechts een mobiel röntgenapparaat in Sluis kil beschikbaar. Op de care-afdeling is vanaf Sinterklaas alleen 'bedside- bewaking' mogelijk. Tot en met 9 december kunnen de poliklinieken volgens de directie op alle locaties, dus ook Hulst, gewoon blijven functioneren. Patiënten die nen wel rekening te houden met tech nische beperkingen. Ze kunnen moge lij k te maken krijgen met wachttij den. Vanaf maandag 12 december Bij in kracht van wijsde gegaan vonni van de arrondisse mentsrechtbank Middelburg van 29 jui 1988 is het faillissema van de besloten ven nootschap „Kroonton b.v., gevestigd en ka» toorhoudende te Yer» ke, gemeente Reimers waal, aan de Korringa weg nr. 27, vernietigd. Mr. H. van Es curator Postbus 2052 4460 MB Goes WIE HET BESTE GEWEfl NEEMT MET MINDER GEEN GENOEGEN^ OOK NIET BIJ ONDERDB Een BMW ri|der ft venveno, een heer betreft of een dame Dat ,sn'et^J het betekent wel dat bi| het vervangenoh wen van onderdelen maar weiniggP^P j In feite alleen de originele dM»*" delen En gelijk hebben ze Trouwens wij hebben hel er» dealer zeil naar gemaakt'Wie kent uwPTg Waar vind ie onderdelen van hogere Waar is uw BMW in betere handen Vanzelfsprekend hebben vwj nele BMW onderdelen in voorraad Om uw BMW alti|d in topconditie te Accu's, mitewissers, trekhaken. uitlaten, schokdempers enzovoort Dus alti|d zeker van BMW kwaWf'l j en BMW service En natuurlijk BMW garantie BMW HAAKT RIJDEN Gg' VEKÜIrPS®!! industrieweg3' terneuzen tel. 01150-811m r\&4 Het riet ruist en wuift als eeuwen tevoren. FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER. Overal in Nederland waar ooit getij dengebie- den werden ingepolderd treffen we kreken en kreekrestanten aan. In de ene regio vinden we er wat meer dan in de ande re. Zeeuwsch-Vlaanderen onderscheidt zich echter op het gebied van kre kenrijkdom van de rest van ons lage landje. Tus sen Eede en Ossenisse treffen we welgeteld 157 binnendijkse kreken aan. Soms ruime waterplassen waarop de toerist blij ge moed zijn recreatieve lus ten kan botvieren. Soms stille, bijna vergeten plekj es met een r ij ke flora en fauna, waar de mist in de vroege och tenduren blijft hangen, de vissers rustig een hen gel uitwerpen en het riet ruist als eeuwen tevoren. foor Conny van Gremberghe IN DE recreatiesector wordt nogal eens geklaagd over het gebrek aan activiteiten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het gekanker uit ondernemers- kringen richt zich veelal op net ontbreken van zoge naamde elk-weer-voorzie- ningen. Ondanks het - mogelijk - ge- Langs de Biezenkreek is het goed vissen. brekkige voorzieningenni veau blijven de toeristen nog steeds naar de West- Zeeuwsch-Vlaamse kust strook komen en nog wel in flinke aantallen. Het credo van veel van deze tijdelijke gasten is dat Zeeuwsch- Vlaanderen 'rust en ruimte te bieden heeft'. Wie het overbe zette strand bij Cadzand beu is, hoeft maar de auto of de fiets te pakken om binnen luttele minuten de recreë rende meute te ontvluchten. Het Zeeuwsch-Vlaamse polderland biedt de lustzoe kende toerist nog voldoende ruimte. Wie oog heeft voor wat het ogenschijnlijk lege en eentonige polderland te bie den heeft, merkt alras op dat tussen de kleipolders in de restanten van de grote voor malige geulenstelsels van het Zwin, de Braakman en het Hellegat geknepen liggen. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn twee duidelijke typen kreken. Bij de echte doorbraakgeulen, veroorzaakt door een onstui mige zee die pogingen onder nam om het met inpolderin gen gewonnen land terug te winnen, zien we grote water oppervlakken, die vaak een grote diepte bereiken. De Stierskreek, die vanaf Aardenburg kronkelend tot aan de Nederlands-Belgische grens stroomt, is een goed voorbeeld van een door- braakgeul uit ver verleden tijden. Een kreek, hier en daar omzoomd door wuivend riet en met aan de oevers groepjes waterwilgen. Een ander prachtig voorbeeld van een oude doorbraakgeul is de Nieuwerkerkse kreek tussen Schoondijke en Nieuwvliet. Oostelijk van het stadje Aardenburg vormt de weg naar Sint-Kruis de afbake ning van het grootschalige polderland en het kleinscha lig dekzandgebied. Tussen deze twee plaatsen strekt zich een gebied uit met tal van kreekgeulen, bosschages, donkere dreven en kronke lende landweggetjes. Tot het begin van de jaren zestig was deze streek het operatiege bied van de kleine smokke laars. Een speciale toeristi sche route door dit gebied herinnert nog aan de tijd van de illegale boter- en sigaret tenhandelaren voor wie de grens tussen Nederland en België slechts een denkbeel dige lijn was. Langs de Biezenkreek en het Groote Gat bij Sint Kruis is het goed toeven. Houten stei gers verscholen tussen het riet duiden op de vis-rijkdom. Af en toe komt een kunststof hengel boven het riet uitge stoken. Op de vraag „Bijten ze een beetje?" komt geen antwoord. Althans niet ver baal, de man haalt een leef- netje uit het water en toont een paar voorntjes die hap pen naar lucht. Vissen bij het Groot Eiland, restant van de middeleeuwse zeeverbinding met Hulst, is taboe. Net zoals ongestoord rondbanjeren aan de oevers van de grote kreek. Terrein en water zijn in handen van een kapitaalkrachtige Belg. Enkele kilometers noord waarts nog een grote open kreek. De Vogel bij Hengst dijk. Ook hier hebben parti culieren paal en perk gesteld aan het gebruik van het bin nenwater. Surfen, zwemmen en vissen mag in deze plas, maar dan moet er wel voor betaald worden. Recreatie centrum De Vogel bepaalt het beeld. De toerist betaalt de beeldvorming. We laten de al dan niet voor massa-recreatie gereser veerde waterplassen voor wat ze zijn en richten ons op een ander type kreek dat veelvul dig voorkomt in Zeeuwsch- Vlaanderen, de zogenaamde verlande kreekrestanten. Deze zijn meestal niet zo makkelijk te herkennen in het landschap, maar wanneer de weergoden de tijdelijke bewoners aan de kust langere tijd niet welgezind zijn, val len ze gauw op. Drassige laaggelegen graslanden te midden van het strakke pol derland. Bijvoorbeeld in de Philipspolder bij Oostburg, oostelijk van het Grote Gat en de Kreek in de Grote Huis- senspolder bij Zaamslag. De gebieden rond de gro tendeels verlande kreken kenmerken zich door een enorme rijke vegetatie. Zout- minnende en ziltschuwende planten komen op enkele me ters afstand van elkaar voor. Medewerkers van de planolo gische dienst van Zeeland ontdekten twee jaar geleden zelfs het Kruipend moeras- scherm, een plantje waarvan gedacht werd dat het in deze contreien was uitgestorven. Veel van de Zeeuwsch- Vlaamse kreken staan de laatste jaren onder zware druk. De akkerbouwer geeft de voorkeur aan makkelijk toegankelijke landerijen en grootschalige akkers. Kreken kunnen dan een ernstige be lemmering voor de heden daagse boerenbedr ij fs voering vormen. Daarnaast wordt er meer en meer een aanslag ge pleegd op de waterkwaliteit van de kreken in de regio. Herbiciden, pesticiden af komstig van de boeren of ver vuiling afkomstig uit het grondwater vormen een aan slag op het leven in en om het water. Ook worden steeds meer kre ken gereserveerd voor re creatieve doeleinden. De Vo gel en de Otheense Kreek zijn daar sprekende voorbeelden van, maar er zijn er meer. De Kanoclub Zeeland zoekt bijvoorbeeld naar steeds meer binnenwateren waar recreanten hun kano's in kunnen uitgooien. Zoekacties zijn niet tevergeefs geweest. Vorig jaar werd er in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een speciale kanoroute uitgezet. N atuurbeschermingsvere- niging 't Duumpje is weinig gelukkig met deze ontwikke ling, evenals de sportvissers, maar ja. De toerist die verpo zing zoekt, hoeft voorlopig nog niet te vrezen. De 157 kre ken in Zeeuwsch-Vlaande ren, ruilverkavelingsactivi teiten ten spijt, blijven nog wel even behouden. worden alle onderzoeken en verrich tingen in het Juliana- en Elisabeth ziekenhuis gestaakt. In geval van nood kunnen verrichtingen en opna mes in Hulst verzorgd worden. De si tuatie in het Antonius-ziekenhuis in Oostburg blijft ongewijzigd en in ge val van uiterste nood kunnen patiën ten altijd nog in die instelling terecht. Op woensdag 14 december verhui zen de patiënten uit de Kanaalzone ziekenhuizen naar De Honte in Ter neuzen. Vijf dagen na de eigenlijke verhuizing starten zowel in het nieuwe streekziekenhuis als in Hulst de normale poliklinische functies. In de eerste weken na de verhuizing zal De Honte op klinisch gebied nog niet op volle toeren kunnen draaien, om dat een deel van de apparatuur nog moet worden geïnstalleerd. Voor de verhuizing van de patiën ten moet de ziekenhuisdirectie in sa menspraak met centrale onderne mingsraad en medische staf nog een draaiboek opstellen. Van onze verslaggever SLUISKIL - Het nieuwe streekziekenhuis 'De Honte' komt er; dat is ze ker. Maar of de busdien sten van het streekver voer Zuid West Neder land (ZWN) de nieuwe instelling allemaal zullen aandoen is nog een vraagteken. De directie van het zieken huis hoopt dat het overleg met de ZWN, dat op korte termijn plaatsvindt, resul taat oplevert. „We zullen onze wensen voorleggen aan de directie van de ZWN. Die moet dan maar eens uitzoeken of zij onze wensen kunnen ver vullen. Het kan en mag na tuurlijk niet zo zijn dat wij een bepaald routeschema gaan voorschrijven. Niette min hoop ik dat de ZWN op onze vervoersprogrognoses en wensen kan inspringen", zei ziekenhuisdirecteur B. van Oudenniel gisteren. Zeker is dat er pal voor het nieuwe streekziekenhuis een halte zal komen. Welke bussen er allemaal zullen stoppen en wanneer zij dat doen moet nog worden uit gedokterd. Van onze verslaggever CLINGE - Komt er wel of geen luchtkussen waarop de Clingse jeugd zich tijdens de kermis kan vermaken. Dat was de vraag die de gemoederen in het dorp de afgelopen dagen flink bezig heeft gehouden. Aanleiding daarvoor vormde het initiatief van de dorpsraad om het jaarlijkse kermisgebeu- ren weer wat nieuw leven in te blazen. Daarbij werd vereni gingen en ondernemers ge vraagd ook eens iets op touw te zetten. Een Hulster horea-onderne- mer kwam vervolgens op de proppen met een luchtkussen annex terras bij het kerkplein. Terwijl de kinderen zich zou den vermaken, konden de ouders dan vanaf het terras toezien. Toen enkele plaatse lijke kroegbazen daarvan lucht kregen, sprongen deze op de barricaden. Dat had tot gevolg dat B en W aanvankelijk geen vergun ning voor het luchtkussen ga ven. Na spoedberaad komt er nu toch een luchtkussen met terras. De attractie wordt nu geëxploiteerd door de plaatse lijke friettent-uitbater. Die heeft geen extra vergunning nodig en daarmee is meteen het protest de kop ingedrukt. Overigens kan worden gesteld dat de extra injectie die de dorpsraad voor ogen had ge slaagd is. Het plaatselijke feestcomité heeft in samenwer king met verschillende vereni gingen veel activiteiten op touw gezet. De kermis wordt zaterdagavond om 20.00 uur ge opend met een muzikale rond gang door de fanfare Weldoen door Vermaak. Zondag dweilen drie boerenkapellen door het dorp. Voor de schooljeugd is er maandagochtend rond 11.00 uur een rommelmarkt en 's avonds om 19.00 uur begint in De Smidse een touwtrekwed strijd. Dinsdag is er heel wat te doen in de wijk het Zeegat rond het café De Gouden Kroon. Om 9.00 uur mastklimmen voor de jeugd, een duivenwed strijd en een verkleedwed- strijd. Een en ander wordt be geleid door het orkest de Deur trappers. Voorts zijn er dinsdag wielerwedstrijden voor lief hebbers, dames en amateurs. Tijdens de kermisdagen zijn er overal schietingen, zowel op de liggende als op de staande wip. In alle horecazaken is ge legenheid tot dansen. Van onze verslaggever GOES - Bestuurders van de provincie Zeeland doen niet genoeg hun best om de toekomst van de Zeeuwse natuur te waarborgen. Dat schrijft Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federa tie (ZMF) in het ZMF-blad Wantij. Hij reageert in zijn artikel op de ontwerpnota die het provin ciebestuur heeft gemaakt voor het toekomstig natuurbeleid. De provincie zou de goede wil niet waarmaken en vooral de bescherming van de bestaande natuur zou in Zeeland te wen sen overlaten, klaagt Kramer. Het grootste probleem vormt volgens hem de omgang met de bestemmingsplannen. De grootste hapering die het be stemmingsplan als instrument om het karakter van een gebied vast te leggen kent is de manier waarop er in Zeeland mee wordt omgesprongen. De arti kel 19 procedure, gebruikt door gemeenten om wijziging van een bestemmingsplan te be spoedigen, beperkt de beroeps mogelijkheden van particulie ren, waaronder ook de natuur beschermingsorganisaties. Be stuurders vinden elkaar vaak na overleg in een plan dat een compromis is tussen hun ver schillende standpunten, en dat maakt de kans dat een beroep tot resultaten leidt alleen maar kleiner, stelt Kramer. „De handhaving van bestem mingsplannen is een apart as pect", schrijft hij. „Gemeenten schieten schromelijk tekort op dit punt. We hebben nog nooit een gemeente kunnen betrap pen op een actieve controle in het buitengebied". Meestal zijn het milieube schermers die overtredingen aanhangig maken. Kramer stelt de provincie voor de handhaving van de ruimtelijke ordening in een provinciaal overleg te bespreken, net zoals nu al met de milieuregels ge beurt. Kramer doet een oproep tot ac tievere bescherming van de be staande natuur, vooral omdat er door de jaren heen al veel verloren is gegaan. „De basis voor zo'n actief natuurbouwbe- ieid is wel in de nota terug te vinden. Maar jammer genoeg ontbreekt de vertaling in con crete beleidsvoornemens." De ZMF wil daarbij de aan dacht richten op twee kenmer ken van de Zeeuwse natuur: het zeldzame milieu van de grote wateren en de betekenis voor vogels die zich daarin thuisvoelen. Kleinere natuur gebieden tussen de grotere kunnen een vitale rol spelen als 'verbindingszone', suggereert Kramer. Als de afstand tussen deze gebieden niet al te groot is, kunnen de verschillende gebie den elkaar beïnvloeden. De ZMF pleit daarnaast voor een speerpuntenbeleid waarin zaken als bescherming van de boomkikker in West- Zeeuwsch-Vlaanderen of een inlagen-reservaat langs de zuidkust van Schouwen-Dui- veland prioriteit krijgen. Geld dat ieder jaar in het potje van het natuurbeschermingsfonds overblijft, kan gestoken wor den in uitbreiding van de na tuur en de provincie kan zich meer inspannen voor natuur- bouw in landinrichtingsprojec ten. Kramer: „Dit alles kost geld. Maar wil het provinciebestuur de doelstelling van haar eigen natuur- en landschapsbeleid waarmaken, dan is er meer no dig dan alleen goede wil."

de Stem | 1988 | | pagina 13