[concentratie walgelijk hoog' norme gifbelt ij Antwerpen Nog 4 dagen! Amerikaans chemiebedrijf op Moerdijk Belgische expediteur vraagt Nederland politiebescherming Schotenwisseling VS-Iran in Golf Terroristen cruiseschip intsnapt als passagiers' Vakantiereisje komt Belg duur te staan Van Poppel de sprintkoning 'Nagorno-Karabach nu onafhankelijk' Van Ditshuyzen verder met TV3 Onbestendig nbilsen s specialiteiten ERKENDE ERHUIZERS KNOOP WORDT VOLGENDE WEEK DEFINITIEF DOORGEHAKT Krachtpatser Massis dood aangetroffen ANTWERPEN - In Antwerpen is een zeer ern stige milieu-affaire aan het licht gekomen. Op een openbaar terrein bij de haven en op een vuil stortplaats is een grote hoeveelheid van het uiterst giftige dioxine aangetroffen. Levensgevaarlijk Puin Kleilaag 'Vogelspin lief Merijntje SI REGELRECHTE OORLOG TUSSEN BINNENSCHIPPERS Hongaarse leider bezoekt VS WOENSDAG 13 JULI 1988 HET WEER IN ZUIDWEST-NEDERLAND Ambassadeurs VS-Nicaragua uitgewezen GEZAG KREMLIN GETART K lames en heren quartz analoog rloges. Bandjes met div. sport - ssins. 67.50 nil Ig t/m 16 juli 1988 ernemend echtpaar irername aan een lokatie in Zeeuws- taal voor de start is l begeleiding zullen telefonische readies Bilsen b.v. 'en Riider 2 AW ttten-Leur )1608-34852 na 18.00 u. 34816 Particuliere verhuizingen Alle soorten in- en exteme vat" Bedrijfe- en i voor1lwenrhentn9en HOFSTEEMOE B-V. Snland.. «UUST - O1140-1O637 DE STEM i28stêlaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vüssingen Losse nummers J_.25 Van onze verslaggever |moerdijk/den haag - Ijjet Amerikaanse chemi- Igche bedrijf Sartomer ves- Itjgt zich op industrieterrein Moerdijk. Het bedrijf wil daar voor 80 tot 85 miljoen ilden investeren in een üieuwe fabriek. Daarvoor iril Sartomer zes hectare .grond kopen, vlak naast de fabrieken van Shell Chemie op Moerdijk. Een en ander is in doorgaans welingelichte kringen in Den Haag vernomen. Volgens zegs lieden is de kans dat Sartomer zich op Moerdijk vestigt '99,99 procent'. Medio volgende week vinden de afrondende besprekingen tussen het Amerikaanse bedrijf en de directie Buitenland van het ministerie van Economi sche Zaken (EZ) in Den Haag plaats. Daarnaast overwegen nog twee andere Amerikaanse che miebedrijven zich te vestigen op het industrieterrein Moer dijk. Daarover wordt momen teel nog onderhandeld tussen EZ en de twee betrokken be drijven. Sartomer heeft momenteel geen vestigingen buiten de VS. Het chemiebedrijf vervaardigt hoofdzakelijk kunstharsen. Sartomer is erg in Moerdijk geïnteresseerd, omdat het als grondstof een produkt van Shell Chemie Moerdijk nodig heeft. Shell koopt tegelijkertijd zes hectare industriegrond van het Industrie- en Havenschap Moerdijk (IHM), grenzend aan het Shell-terrein. Over die con structie zijn al onderhandelin gen gevoerd met het IHM. De contacten met Sartomer zijn eerder dit jaar gelegd tij dens het bezoek van een Bra bantse delegatie onder leiding van commissaris der koningin Houben aan Florida, USA. Het is niet bekend hoeveel arbeidsplaatsen de bouw en de exploitatie van de fabriek van Sartomer gaat opleveren. GENT - Gistermorgen is in Gent de bekende krachtpatser John Massis dood aange troffen. Massis, die 48 was en vooral bekend als de man met het krachtigste gebit ter wereld, vertoonde al enige tijd tekenen van le vensmoeheid. Sinds 1970 maakte hij naam wegens zijn krachtpatserijen, waar voor hij trouwens ieder jaar in het Guiness Book of Records terecht kwam. In Hollywood belette hij met een touw verbonden aan zijn gebit dat een he licopter opsteeg en in Duitsland trok hij met zijn tanden een tonnen wegend tramrijtuig ver scheidene meters ver op de sporen. Zijn geheime recept om een net zo sterk gebit te krijgen als hij luidde: „Alle dagen kuisen". Van onze verslaggever Volgens de raadsfractie van de milieupartij Agalev gaat het om 168 kilo dioxine, de meest giftige stof ooit door mensen gemaakt. Verder ligt er ook nog 96 kilo arseen, 500 kilo zink en 1600 kilo jodium. De gemeente Antwerpen is stortplaats, werd een concen- door Agalev eind vorige week geconfronteerd met het milieu probleem maar heeft ondertus sen nog geen maatregelen ge troffen. Er zijn zelfs geen hek ken rondom de vindplaats bij de haven gezet. Op verzoek van Agalev heeft een onafhankelijk bureau monsters genomen. Op grond daarvan is de graad van verontreiniging vastgesteld. De dioxine komt in een zeer hoge concentratie voor, name lijk 21 mg per kilo. Volgens J. Feenstra van het Instituut voor Milieuvraagstukken in Am sterdam is hier sprake van een absoluut levensgevaarlijke si tuatie. „Die concentratie is walgelijk hoog". Ter vergelijking: in de Vol germeerpolder bij Amsterdam, een ernstig verontreinigde ■THENE (AP) - De vier vermoedelijke daders van de aan lag op het Griekse cruiseschip City of Poros zijn ontko len door zich na hun terreuractie voor te doen als on- ihuldige passagiers. Dat zei gisteravond een ha venfunctionaris, die anoniem wenste te blijven. De terroris ten ontdeden zich na de anslag van hun wapens en sprongen net als de meeste overige opva renden over boord toen er brand was ontstaan. Het ver haal van de havenfunctionaris wordt ondersteund door ver klaringen van andere passa giers, die zeiden dat zij daders van de aanslag zagen onder de opvarenden die uit het water werden opgepikt en met red dingsboten naar Piraeus wer den overgebracht. De havenfunctionaris zei dat hij tot de zekere conclusie was gekomen dat de terroristen niet in een motorboot waren ge vlucht. ZIE OOK BUITENLAND tratie van 2 microgram dioxine per kg aangetroffen. De Antwerpse schepen J. Devroe bevestigde gisteren dat er op de terreinen inderdaad giffen, waaronder dioxine, ge vonden zijn. Hij bevestigde noch ontkende dat het in totaal wel eens om 168 kilo dioxine kan gaan. De giftige stoffen bevinden zich onder de restanten van een in 1983 afgebrand havenpak huis. 8000 Ton puin en andere resten van het pakhuis liggen op de stedelijke stortplaats Hoge Maey. De resterende 2000 ton liggen nog steeds op het ha venterrein, vlak bij de Noor derlaan. De goederen liggen op betonnen platen en zijn afge dekt door (gescheurd) folie en zand. Verdere voorzorgsmaat regelen zijn niet genomen om bijvoorbeeld het regenwater dat in aanraking met het puin komt op» te vangen. Schepen Devroe liet weten dat het ge meentebestuur besloten heeft om binnenkort de zaak op nieuw af te dekken. pe terroristen zijn niet ontko- pen door middel van een snelle jnotorboot, zoals aanvankelijk perd gesteld, zij zijn eenvoudig In de Atheense haven als on- jchuldige passagiers van boord lestapt. Van onze verslaggever OSSENDRECHT «Vogelspinnen zijn volstrekt ongevaar lijk", zegt spinnendes- kundige mevrouw C. Deeleman uit Ossen- drecht. Veel inwoners van Etten- Leur doen al dagen geen °°8 meer dicht wegens de ontsnapte spin. «De vogelspin is een lief dier, zeer geschikt als nuisdier", aldus mevrouw Deeleman. „Mensen hebben niets van die dieren te vrezen, want de vogelspin inte resseert zich absoluut niet voor mensen. Hoog- I u" voor een muis of een 1 vogeltje". ■ZIE VERDER REGIO Onder de stortplaats Hoge Maey ligt volgens het gemeen tebestuur een ondoordringbare kleilaag. Maar volgens de stichting Natuur en Milieu in Utrecht is klei niet echt on doordringbaar. „De penetratie gaat wel erg langzaam, maar ondoordringbaar is klei niet", aldus woordvoerder Klinken berg. Een uiterst lichte besmetting met dioxine kan al voor ern stige huidontsteking zorgen alsmede de beschadiging van hersenen, lever en nieren. De gemeente is voorlopig niet van plan het terrein bij de haven te schonen. Er zijn plan nen om een vuilverbrandingso ven in Antwerpen te bouwen. Er zijn helemaal geen plannen voor sanering van de stort plaats. Johannes Paulus Van Poppet SCHIPHOL (ANP) - Een reisje naar Tenerife is dins dag een 57-jarige in Groningen wonende Belg letter lijk en figuurlijk duur komen te staan. Bij zijn aankomst 's avonds op Schiphol ontdekte de ma rechaussee dat de man ge signaleerd stond in het op sporingsregister: achter zijn naam stond nog een geld boete open van 180.030 gul den. Alleen als de man deze in dertijd door de rechtbank in Groningen opgelegde boete zou betalen mocht hij als vrij man het land binnen. Toen bleek (nietz zo ver wonderlijk) dat hij deze fikse som geld niet zo snel kon ophoesten, hield de ma rechaussee hem aan. Hij kan nu eventueel de 180 dagen hechtenis ter vervanging van de boete, alsnog gaan uitzitten. De onfortuinlijke vakantieganger wordt van daag overgedragen aan de officier van justitie in Gro ningen. De Belg was onder andere wegens valsheid in ge schrifte tot de geldboete veroordeeld. Omdat hij 'niet thuis' bleek toen het vonnis ten uitvoer moest worden gebracht, werd via het op sporingsregister om zijn aanhouding gevraagd. Daarin staat iedereen ver meld die nog bij Justitie in het krijt staat. Openstaande geldboetes zoals de Belg moet betalen, zijn volgens de marechaussee echter uitzon derlijk. Jean-Paul van Poppel groeide gisteren definitief uit tot de sprintkoning van de Tour de France. De coureur uit de ploeg van Jan Raas versloeg in Besangcon het voltallig pe loton. Het betekende Van Poppels tweede etappe-zege in deze Ronde van Frankrijk. Het Nederlands succes werd in Besangcon compleet gemaakt door de dames. In de Tour Fe- minin won Monique Knol de tweede rit, terwijl Connie Meijer beslag legde op de tweede plaats. fotoap ZIE SPORT 1 EN 2 Van onze correspondent BRUSSEL - Tussen een aantal Belgische en Neder landse binnenschippers dreigt een regelrechte oor log over de vrachtverdeling. Inzet: buiten de beurs om verhandelde vracht met een bestemming in België, die door Belgische expediteurs wordt opgehaald. Ongeregeldheden in Rotterdam begin deze week leidden er gis teren toe dat het Antwerpse expeditiebedrijf De Grave zich schriftelijk tot de Belgische en Nederlandse regering heeft ge wend met een verzoek om poli tiebescherming. De Grave: „De Nederlanders werken met knokploegen, die de laad- en losinrichtingen blokkeren en de hele boel kort en klein staan. Op die manier BUDAPEST (RTR) - De nieuwe Hongaarse partijleider, Karoly Grosz, brengt van 19 tot 28 juli een officiéél bezoek aan de Verenigde Staten. Op het programma staan gesprekken met president Reagan, met za kenlieden en met functionaris sen van Wereldbank en Inter nationaal Monetair Fonds. wordt ons het werken onmoge lijk gemaakt". In zijn corres pondentie met de autoriteiten gaat De Grave niet zover. Daarin spreekt hij van „aktie- voerende, vermoedelijk Neder landse groeperingen, die zon der duidelijke motivatie bela ding van onze schepen verhin deren". Volgens een woordvoerder van de gemeentepolitie in Rot terdam zijn de klachten van de Antwerpse expediteur terug te voeren op akties van een der tigtal Nederlandse binnen schippers, jongstleden maan dagavond in de Rotterdamse haven. De binnenschippers waren kwaad over het feit dat de Bel gen buiten de beurs om een aantal erts- en steenkoolvrach ten wisten te bemachtigen, maar van een blokkade was volgens de politie geen sprake. De ertsschepen mochten ver- Nog maar4 (lagen kuilt u profiteren van Nieuw Engelands unieke opheffingsuitverkoop met fantastisch lage prijzen. Uw laatste kans om uw garderobe zó voordelig aan te vullen. Dus liaust u! NIEUW ENGELAND Houtmarkt, Breda I VANDAAG 2 KATERNEN „In oktober gaan we verder. De formule blijft gehandhaafd, in de aanpak komen wat veranderingen", zegt eindredac trice Ireen van Ditshuyzen opgelucht na zware onderhan delingen over het voortbestaan van de dagelijkse service rubriek TV3 op Nederland 3. „Als het nog goedkoper zou moeten, zou ik waarschijnlijk wel afhaken." ZIE GIDS 1 Het blijft voorlopig onbestendig maar redelijk weer. Van daag: opklaringen met later op de dag een enkele bui, mo gelijk met onweer. Wind: matig uit westelijke richtingen. Max. 20-22, min. 13-15 graden. AL MANAMAH (AP) - Na een aanval van Iraanse kanon neerboten op een Panamese tanker in de Perzische Golf heeft gisteravond een schotenwisseling plaatsgevonden tussen Amerikaanse helikopters en Iraanse kannoneerbo- ten. Bronnen in het Pentagon zei den dat de helikopters niet wa ren geraakt. Zij wisten niet of de kanonneerboten waren be schadigd. De helikopters, afkomstig van het fregat Nicholas, waren naar het gebied gevlogen in re actie op een noodsignaal van de tanker, die ruim 30 kilometer ten westen voer van het Iraanse eiland Farsi. „De helikopters werden be schoten door de twee kleine bo ten en vuurden terug met ra ketten", aldus een Ameri kaanse functionaris. „Er was geen schade aan de helikopters. Wij weten niet of de boten zijn beschadigd". WASHINGTON (AP) - Pre sident Reagan heeft giste ren opdracht gegeven tot de uitwijzing van de Nicara guaanse ambassadeur in de VS, Carlos Tunnerman. Voorts moeten nog zeven diplomaten het land verla ten. De maatregel komt als reactie op het besluit van Nicaragua om de Amerikaanse gezant en zeven van diens medewerkers het land uit te zetten wegens 'staatsterrorisme'. De president voegde daaraan toe dat de betrekkingen met Nicaragua vooalsnog niet ver broken worden, maar gaf te- De uitgewezen ambassa deur, Carlos Tunnerman. fotoap vens te kennen dat zulks in de nabije toekomst niet geheel uitgesloten is. trekken, de steenkoollading zou met wederzijds goedvinden zijn vastgehouden in afwach ting van een kort geding waar van vandaag de uitslag wordt bekend gemaakt. Om die reden was gisteren de Belgische minister van Ver keerswezen, vice-premier Jean-Luc Dehaene, terughou dend: „Deze zaak ligt niet heel eenvoudig". Hij wil vandaag, via zijn col lega Tindemans van Buiten landse Zaken, contact opnemen met de Nederlandse autoritei ten. Minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) stuurde gisteren de brief van De Grave al door naar haar collega Kort hals Altes (Justitie). Volgens Smit-Kroes hebben de Belgi sche binnenschippers legaal hun vracht bemachtigd en mag hen het uitvaren niet worden belet. MOSKOU (RTR) - Nagorno-Karabach, het omstreden Ar meense gebied in de Sovjet-republiek Azerbaidzjan, heeft zich gisteren officieel afgescheiden. De bestuursraad heeft Na gorno-Karabach uitgeroepen tot autonome provincie van Armenië. Het gaat hier om een ongekende uitdaging van het gezag van het Kremlin. Een woordvoerder van het partijblad van Nagorny-Kara- bach zei in Moskou dat het be sluit genomen is tijdens een spoedbij eenkomst van de sov jet (parlement) van het auto nome gebied dat officieel deel uitmaakt van de Sovjetrepu- blike Azerbajdzjan. De vergadering was gewijd aan de al weken durende sta king in de voornamelijk door Armeniërs bewoonde enclave en de voedseltekorten die daar het gevolg van zijn. De stakers eisen dat Nagorny-Karabach wordt gevoegd bij Armenië. „Het besluit is met algemene stemmen aangenomen", aldus de woordvoerder. Volgens waarnemers is een scherpe reactie van Moskou en van de autoriteiten in Bakoe, de hoofdstad van Azerbajdz jan, onvermijdelijk. „Zij kun nen beslissen wat ze willen, wij hebben al voor ons zelf beslo ten", aldus de woordvoerder. (ADVERTENTIES! Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan- 0 DE NIEUWE ABONNEE HEET Naam: Adres: Postc.:..Plaats: Telefoon: Bank of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving adƒ23,90 kwartaal acceptgirokaart ad71,85 kwartaal per autom. afschrijving adƒ69,95 Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ontvang ik uw PARKER JOTTER BADHANDDOEK Mijn naam: Adres: Postc.:Plaats:.. handtekening Stuur deze bon in een envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB Breda

de Stem | 1988 | | pagina 1