rsSI |£_J6 Rflun 9! Cadeaus voor varenscentrum in Terneuzen Verlies Stoombootdiensten ruim 37 miljoen in 1987 I DORST 'Konsalik krijgen we amper aangesleept' GEDEPUTEERDE STATEN: SNEL DUIDELIJKHEID NODIG Vier weken cel geëist voor stelen brommers rrm STOP BIJ ONZE SHOWROOM T 27 MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zee land willen 75 mille uittrekken om een studie te laten verrichten naar de mogelijkheden om Zeeuws afval gedeeltelijk te verbranden. 410 m VANAf NMACHINE Stortruimte [Zware schade bij [botsing te Axel PHiÜfi )ode bij botsing pn Oud-Vossemeer Minder overlast Snel besluit Libanese Zeina waarschijnlijk toch snel naar Nederland TOERISTENBIBLIOTHEEK ZEEUWSCH-VLAANDEREN BESTAAT 15 JAAR Vakantiebaantje Aanvulling Verveling Literaire kost WOENSDAG 13 JULI 1988 Verpozing Scheepsbel TERNEUZENAAR: 'EINDJE RIJDEN' Eindje rijden Schande Begeleiding Verleiding V&Y W// IbeuxsT Alle Toyota modellen in voorraad! Steeds gro'e keus uit 100 „First Class" occasion Meer klasse minder kosten Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever VLISSINGEN - De rijksbijdrage aan de exploitatie van de provinciale Stoomboot Diensten bedroeg in 1987 ruim 34,8 miljoen gulden. Om de exploitatie sluitend te krijgen heeft de provincie Zeeland 11 miljoen gulden moeten bijdragen. Het totale verlies bij de PSD bedroeg 37.231.382 gulden. Dit blijkt uit de jaarstukken die gisteren door GS van Zeeland ter vaststelling door Provinciale Staten zijn verzonden. De PSD kampte in 1987 met een paar financiële tegenvallers, die uiteindelijk voor rekening van het rijk komen. Zo bleek de revisie van de Prinses Margriet geen een miljoen maar 3.840.461 te kosten en trad wegens scheuren in de voetsteu nen van de generatoren bij de nieuwe dubbeldekker Prinses Ju liana ook een miljoen schade op te leveren. Extra geld (216.000 gulden) was ook nodig voor een veiligheids onderzoek, ingesteld naar aanleiding van de ramp met de Herald. Bij verkoop bracht de 'oude' Prinses Irene bijna 3,1 ton op. De ver- voersinkomsten vertoonden een stijging met dertig mille tot een bedrag van 17.331.000 gulden. De kwaliteit van de veerdiensten kon in 1987 op een goed peil worden gehouden. Op beide veerdiensten (Kruiningen-Perkpol- der en Vlissingen-Breskens) kwamen 122 vaarten te vervallen, waarvan 101 door slechte weersomstandigheden en 21 door tech nische storingen aan boot of brug. Bij de veerdiensten werkten eind 1987 431 mensen, waarvan zeven in deeltijd-functies. Van onze verslaggever Op vrij korte termijn moet de studie gereed zijn, zodat Zeeland eventueel kan aanhaken bij actuele Brabantse plannen tot vuilverbranding; tenminste als dit de goed koopste oplossing is. w&tea# lACfNBTBM/OVeH LUXE PELGRII II GAS- ELECTROFORNUI Kietie: MouLtoa l&ree.i s- s/l mtii MC 1 TH/ÜK Het in te schakelen studiebu reau moet bekijken wat het beste is: verbranding binnen Zeeland; verbranding in Noord-Brabant of scheiding van afval in regionale termi nals en daarna verbranding in Noord-Brabant. Daarbij moe ten mogelijkheden voor vuil verwerking in België eveneens in ogenschouw worden geno men. In 1986 werd in Zeeland 478.000 ton afval gestort, waar voor 435.000 kubieke meter stortruimte nodig was. Een glo bale schatting gaat ervan uit dat van de 478.000 ton er 187.000 brandbaar en 291.000 onbrand baar zijn. In de Brabantse plannen wordt ervan uitgegaan dat het afval in regionale terminals wordt gescheiden in een droog en en nat gedeelte. Het natte deel kan gecomposteerd wor den. Wat overblijft kan gedeel telijk verbrand en gedeeltelijk worden gestort. lAls het Zeeuwse afval op deze I wijze verwerkt kan worden, neemt volgens GS de behoefte aan stortruimte met tenminste 1 175.000 kubieke meter af. Daar- I bij is nog geen rekening gehou- iden met de mogelijkheid afval I nog meer te verminderen door I het gescheiden inzamelen en Van onze correspondent [AXEL - Bij een vrijwel •frontale botsing op de Lan- peweg te Axel werden gis termiddag twee personen auto's zwaar beschadigd. eide voertuigen moesten wor- [den weggesleept. Niemand liep 7n'g letsel op. Het ongeval gebeurde door dat M. van de L. uit Axel rij- Idend in de richting Hulst op [een gegeven moment linksaf feg om het terrein van een houtzagerij op te rijden. Hij zag daarbij een uit tegenoverge stelde richting naderende per sonenauto, bestuurd door J. S. vit Roosendaal, over het hoofd, I waardoor een aanrijding on vermijdelijk werd. HOUASlPIA é&piï eca&QtscMB teook HOtMNPtA'vV&\ fcA%Tfe- Af HP161Ï SkopS. op*Of s Marconistraat 4 t Torro - tel. 01100-14224 3INGEN Hermesweg 23 lopcenter Groenendijk >1184-12563 JEUZEN schependljk 9 >1150-12423 3ELBURG t.o. trefcenter ihouwerssingel 4 >1180-14406 eldinqen kunnen afwijken an onze verslaggever OUD-VOSSEMEER - Bij ":en botsing in oud-Vosse neer is gisteren de 48-jarige w- Timmermans uit Oud- ssemeer om het leven ge- pnen. I'mmermans reed gistermid- ag rond half een zonder snel ste minderen vanaf de Hik- jpijk de voorrangskruising bij ie Rreekweg op. Daar reed op dat moment sn vrachtwagen, bestuurd L°°r A.G. uit Wouw. G. zag feen kans een botsing te voor- 0Ifen en reed met zijn vracht- agen over de personenauto i®n- Timmermans werd daar- i )0P slag gedood. composteren van gronte-, fruit- en tuinafval (GFT). Geschat wordt dat het inza melen van Zeeuws afval en (gedeeltelijke) verwerking in Brabant uitkomt op 176 gulden per ton. Behoorlijk hoger dan thans het geval is, maar daar staat tegenover dat een aan zienlijk geringere hoeveelheid afval op Zeeuwse bodem wordt gestort. Op den duur leidt dit tot min der overlast (meeuwen, stank, etc.) en minder grondwaterver ontreiniging. Verwacht wordt ook dat door de hogere verwerkings kosten er minder afval zal worden aangeboden omdat het voor bedrijven dan interessant wordt zelf een oplossing te zoe ken voor hergebruik van afval. Voor gemeenten kan het aantrekkelijk worden GFT-af- val gescheiden in te zamelen en te composteren. In Brabant zijn de plannen voor het bouwen van vuilver brandingsinstallaties al verge vorderd. Bij de te kiezen capaciteit wil die provincie rekening houden met afval uit Zeeland, maar dan moet die provincie wel snel een beslissing nemen. Liefst al in september, maar dat lijkt onhaalbaar. „Het is wel duidelijk dat een spoedige besluitvorming nodig is", aldus het college, dat schriftelijk aan de enkele Sta tencommissies toestemming vraagt 75 mille te mogen uitge ven voor de noodzakelijke stu die. Van onze verslaggever WOENSDRECHT - De Li banese Zeina heeft nog al tijd geen contact opgeno men met de actievoerende Ad en Janny Zandee in Woensdrecht, maar die heb ben sinds gisteren goede hoop dat hun nichtje snel toch naar Nederland komt. Zeina wil dolgraag in Delft studeren; in Woensdrecht wordt al enige tijd geld ingeza meld voor de financiering van een overbruggings-studiejaar. In totaal is daarvoor ƒ15.000 nodig. En de allerlaatste reke ningafschriften geven aan dat dit bedrag nu binnen is Zeina zou begin deze maand naar Nederland komen. Ze is er echter nog steeds niet en de af gelopen veertien dagen is het Ad en Janny Zandee ook niet gelukt om, op wat voor manier dan ook, contact met het meisje op te nemen. Ze hebben inmid dels wel een brief ontvangen, die begin vorige maand is ver stuurd. Een redacteur van een groot Nederlands dagblad heeft be loofd dat hij over anderhalve week, als hij in Libanon is, een uiterste poging zal doen. Jenny Zandee: „Hij kent de familie goed en wil persoonlijk langs gaan". ,'jl Boeken zoeken FOTO'S DE STEM COR J DE BOER VIJFTIEN jaar geleden begon de stichting Ge- meenschappelijke Open bare bibliotheek West- Zeeuwsch-Vlaanderen schoorvoetend met een toeristenbibliotheek. Een leeszaal op wielen voor de verwende toerist, die zon der lectuur of literatuur zijn vakantieweken aan de kust niet kan doorko men. Een duur avontuur leek het. Onbekend was ook of het initiatief zou aanslaan. Nu maakt de toeristenbibliotheek nog steeds haar rondgang langs de campings en toe ristencentra. De voorzie ning heeft haar bestaans recht zonder meer bewe zen. Door Conny van Gremberghe CAMPING Groede, dinsdag ochtend vroeg. Kampeerders gehuld in ochtendjassen schuifelen over het parkeer terrein van de camping op weg naar de supermarkt. Even later stappen ze weer buiten met in hun armen, bo ter, kaas en eieren. De zon laat het deze dag weer eens afweten. Boven de West- Zeeuwsch-Vlaamse zeewe ring trekken grauwe wolken zich samen. De meeuwen hangen krijsend boven de polders. Het zal wel weer gaan regenen. De tienjarige Renato van Esbroek uit Zuiddorpe is één van de eerste bezoekers van de toeristenbibliotheek, die deze ochtend staat opgesteld aan de ingang van camping Groede. Zonder aarzelen kruipt hij de bruine trap op, de wiebelende wagen in. Hij toont zijn pasje aan bibliothe caris Benedict Hamans en schuifelt naar achteren, rich ting stripcollectie. „We zitten hier nog maar twee dagen, maar we blijven drie weken in de caravan van opa en oma. Mijn eigen leesboeken had ik al uit en daarom ben ik hier maar naar toegekomen. Ik ben lid van de bibliobus, dus mag ik hier gratis boeken lenen. Kan ik vandaag wat lezen, want ik denk dat we toch niet meer naar het strand gaan met dit slechte weer", vertelt hij zonder enige omhaal. Het kind rommelt wat in de Gelegenheidsbibliothecaris Hamans begroet een jonge klant voor de 'boekenwagen' bakken met stripboeken, kiest er twee uit, laat ze af stempelen en glipt de bus uit. Terug naar de caravan. Het is redelijk druk vanoch tend in de 'boekenwagen'. Hamans heeft geen tijd om duimen te gaan zitten draai en. Met een grote vaardigheid vult hij kleine formuliertjes in en zet deze in een kaarten bak. De Limburgse student economie heeft plezier in zijn tijdelijke job. „Puur toevallig ben ik twee jaar geleden aan dit vakantiebaantje geraakt. Een kennis van me werkte in de bibliotheek in Oostburg en wees me op deze mogelijk heid. Ik heb toen meteen ge reageerd en heb daar tot nu toe geen spijt van gehad." Jaarlijks stappen er tijdens het zomerseizoen een paar duizend mensen de wagen binnen. Vorig jaar noteerden Hamans en zijn collega Mare Goethals uit Zuidzande -ook een student- 1644 lezers, er werden 548 gezinskaarten verstrekt en ruim 5300 boeken werden er uitgeleend. Tussen 20 en 24 juli vorig jaar, duide lijk de drukste week van het seizoen, werden er 1149 boe ken afgestempeld. „Afgaande op die getallen mag je toch stellen dat we toch aan een vraag voldoen. De toeristenbibliotheek brengt amper iets op, kost best veel geld -ruim tien mille per jaar-, maar is een belang rijke aanvulling op het- toe ristische voorzieningenpak ket in de streek," meent Ha mans. Een man in jogging-pak de poneert de restanten van een avondlijk drankgelag in de glascontainer, terwijl Rico Donga en Rianne Ruffini de trap van de toeristenbieb op klauteren. De verveling valt op de gezichten van de tieners af te lezen. Rico stelt dan ook dat verveling de voornaamste reden is voor zijn bezoek aan de leeszaal op wielen. „Rot weer hè, je moet toch wat, daarom komen we maar een boekje uitkiezen. Kunnen we ons eventjes bezighouden," benadrukt hij. Een forse dame in korte broek stapt binnen en doet de wagen wankelen. Terwijl ze op de streekromans afstevent, golft de wagenvloer. Ze heeft niet veel tijd nodig. Haar vin gers schieten langs de uitge stalde boeken. Ze vindt iets van haar gading, gaat ermee naar Hamans en vraagt: „Meneer, ik neem er maar eentje mee, maar ik zit met een probleempje. Vrijdag vertrekken we namelijk en waar moet ik dit boek dan la ten?" „Gewoon afgeven bij de receptie van de camping, me vrouw, dan komt alles wel voor elkaar," antwoordt Ha mans. Een woord van dank en weg is ze met de 'Martelgang van Kromme Lindert' Het publiek dat deze ochtend boeken komt lenen heeft hoofdzakelijk de Nederlandse nationaliteit. Het seizoen is echter nog maar net begon nen en de toeristenbiblio theek is pas aan haar tweede openingsdag toe. De Duitse legioenen zijn nog niet echt op de West-Zeeuwsch-Vlaamse campings neergestreken en de bouwvakvakantie is ook nog niet losgebarsten. De grote meute moet dus nog ko men. Vorig jaar maakten name lijk de tijdelijke bewoners vanover de oostgrens ook veelvuldig gebruik van de toeristenbieb. In totaal wer den er bijna 1000 Duitstalige werken uitgeleend. Een handvol Engelstalige en en kele Franstalige. De boeken collectie op wielen omvat dan ook naast de circa 850 Neder- lanstalige werken, ruim 400 boeken in het Duits. De kin dercollectie telt circa 500 boe ken en daarnaast zijn er nog een honderd stuks stripboe ken. De boeken in de rekken van de toeristenbibliotheek zijn tegenwoordig eigendom van de Oostburgse stichting. Vroeger werden de boeken tijdelijk gehuurd van de lan delijke bibliotheekcentrale, maar deze instantie heeft daar nu, door bezuinigingen gedwongen, van afgezien. „We moeten dus noodge dwongen putten uit eigen be stand, maar dat lukt aardig. De zware litariare kost hoe ven we niet aan boord te heb ben. In de vakantie kiezen de mensen vaak luchtige lec tuur. Als er maar een rij Kon- salik-boeken staat, dan zijn veel mensen al tevreden. Die krijgen we amper aange sleept. Verder houden we het op detectives en wat alge mene ontspanningslectuur," aldus Hamans. De oranje-gele wagen doet op zijn rondgang langs de kust Cad- zand-Bad aan op maandagen tussen 17.00 en 20.00 uur en op vrijdagen van 9.30 tot 12.30 uur. Op dinsdagen staat de 'biblio theek op camping Groede van 9.30 tot 12.30 uur en om 17.00 uur arriveert de wagen bij het re creatiepark Schoneveld. Op woensdagen wordt camping De panneschuur in Nieuwvliet aan gedaan om 17.00 uur en op don derdagen staat de leeszaal op wielen tussen 10.00 en 12.00 uur bij de ingang van de Zwinhoeve Studie naar vuilverbranding De nieuwe apparatuur in het varenscentrum. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER TERNEUZEN - In het varenscentrum in Terneuzen staan sinds gisteren een gloednieuwe kleurentelevisie en video-recorder. Deze apparaten zijn geschonken door Dow Chemical en de maritieme vereniging. De plaatselijke Rabobank neemt de kosten van het op knappen van de tv-zaal voor haar rekening. Tot gisteren moesten de zee varenden die hun tijd aan de wal doorbrengen in het va renscentrum het doen met een gebrekkige tv en verou derde video-apparatuur. Een noodkreet van voor zitter P. van Driel namens de Stichting Varenscentrum Kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen bleek niet aan dovemansoren gericht. J. Neve van de maritieme vereniging: „We zijn blij dat we een bijdrage kunnen le veren aan het werk voor de zeevarenden en de binnen vaart. Ik hoop dan ook dat de apparatuur voor veel vermaak en verpozing zorgt." Voorzitter P. van Driel nöm namens de stichting de apparatuur dankbaar in ontvangst. „De aanpassing van de audiovisuele appara tuur was hard nodig. Nu het varenscentrum op de kabel is aangesloten kunnen de varenslieden de Engelstalige programma's bekijken. Doordat we een verouderd videosysteem hadden, kon den we de videobanden uit de eigen uitleenvideotheek niet afspelen. Met de nieuwe apparatuur is hieraan een einde gekomen". Omdat het varenscentrum nog niet over een authen tieke scheepsbel beschikte, kwam het laatste cadeaulje van directeur H. Peij van Ara Shipping die het cen trum een dertig jaar oude scheepsbel cadeau deed. Volgens voorzitter Van Driel is er weer een lichte stijging waar te nemen in het bezoekersaantal van het varenscentrum. Per 1 sep tember wordt het centrum gerund door het echtpaar Tannis en Smaal. Behalve amusement zoals een bar, tv-zaal en allerlei spelletjes kunnen de bezoekers er te recht voor de eerste levens behoeften en gebruik maken van diverse hand- en span diensten van het varenscen trum. Van onze verslaggever MIDDELBURG - In amper drie maanden tijd stal de ne gentienjarige R.N. uit Terneuzen samen met plaatsge noot R.W. vijftien brommers en vijf fietsen. Voor drie van die diefstallen stond N. gisteren terecht voor de Mid delburgse politierechter. Op 18 januari van dit jaar kwamen N. en W. op de fiets langs zwembad De Honte. Ze zagen een Zündapp staan, ver braken het contactslot en na men de brommer mee. Een van de fietsen moesten ze daarbij achterlaten, maar dat was geen probleem: het was een gestolen fiets. Na een tijdje met het voertuig te hebben gereden, lieten ze het 'geheel intact' ach ter in een sloot. De eigenaar, die de brommer inmiddels te rug heeft, had daar toch een andere mening over. Hij diende gisteren een schadeclaim in van 265 gulden. Zowel N. als zijn raadsman vonden dat be drag reëel. Twee andere brommers ver wisselden op respectievelijk 29 januari 1988 en op 5 december 1987 onrechtmatig van eige naar. De eerste - een Yamaha - stond bij een school in de Zel- denrustlaan, de tweede - een Vespa - in de Breitnerstraat. „Maar", stelde politierechter mr. Janzen, „het zijn er nog heel wat meer geweest. Waarom was nou?" Veel wijzer werd ze niet uit N.'s antwoord, die schouderophalend ver klaarde: „Ik wilde gewoon een eindje rijden". „Maar u had toch zelf een brommer", stelde de politierechter, waarop de verdachte er verder het zwij gen toe deed. Uit het proces-verbaal bleek dat een aantal van de brom fietsen was gebruikt en vervol gens weer 'gedropt'. De andere waren gedemonteerd. Alles bij elkaar ging het daarbij om een schade van zo'n twaalf en een half duizend gulden. Officier van justitie mr. Groen stelde er geen sprake van was dat het 'slechts om joy-riding' zou gaan. Ondanks N.'s blanco strafblad eiste hij tien weken gevangenisstraf, waarvan zes weken voorwaar delijk. Hij hield de deur even wel op een kiertje, door te stel len dat hij het betreurde dat N.'s advocaat geen dienstverle- ningsvoorstel had gedaan. De raadsman had daar, zei hij, te weinig tijd voor gehad. Vol gens hem had een positieve be-' geleiding door zijn ouders N. weer op het rechte pad ge bracht. De geëiste straf vond hij nogal fors en hij vroeg de rech ter N. alsnog een kans te bieden door het opleggen van een ge heel voorwaardelijke straf. De politierechter besliste echter anders. Ze wilde meer weten over N.'s achtergronden en motie ven en hield de zaak voor onbe paalde tijd aan. Intussen kan de reclassering dan een rap portage opstellen en mag N.'s raadsman de mogelijkheid van een alternatieve straf in de vorm van dienstverlening on derzoeken. Voor de vereoordeling van de 21-jarige R. van 't V. uit Ter neuzen had de politierechter geen rapportage nodig. Van 't V. was al eerder veroordeeld en stond gisteren terecht voor he ling van een Yamaha brom fiets. Die had hij van eerder ge noemde W. gekregen, omdat hij onderdelen nodig had voor zijn eigen brommer. „Ik kon de verleiding niet weerstaan", zei hij gisteren, maar de politierechter corri geerde hem: „U had er om ge vraagd!" Ze wees erop dat Van 't V. bovendien had geprobeerd een ander een loer te draaien. Omdat die hem geld schuldig was, had hij tegenover de poli tie verklaard dat hij de brom mer van hem had gekocht. Hij kreeg een boete van 500 gulden en een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken.

de Stem | 1988 | | pagina 11