Gladstone Deeltijdparochies bij tekort aan pastores Jeugdhaven Axel voor 20e keer op zomerkamp J. Kruize zet dolle woensdagen in gang neleman/ C0VRA KOOPT GROND ZLM voor behoud schadevergoeding Ernstig ongeval op kruispunt in Hoek 25 VOOR 4.25 DINSDAG 12 JULI 1988 TERNEUZEN VLIS- SINGEN - De NV Cen trale Organisatie voor Radioactief Afval (CO- VRA) kan 9,5 hectare grond bij de Kalootha- ven in Vlissingen in ge reedheid brengen als bovengrondse opslag plaats voor radio-actief afval. GLADSTONE MILD. LEKKER MILD. Goede deal Lovende woorden Reserve GANZEN KOSTEN SOMS 1500 GULDEN PER HECTARE ADVISEUR BISDOM BREDA: 'GOED ALTERNATIEF' Niet gemengd Perkpolder Populair Twee auto's total loss Eerste appels St. Gillis weert vechthonden 'KEUKENS - BADKAMERS - KACHELS TEGELS - BOUWMATERIALEN. bouuj/toffcn zundert prinsenstraat 12, tel. 01696-6000 ^p. g.oo-18.00 u., zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. Koopav. DE STEM VAN ZEELAND Radio-actief afval naar Sloegebied Van onze verslaggever De Raad van Bestuur van (ADVERTENTIE) OOK IN MENTHOL. het havenschap gaf giste ren, met uitzondering van de Vlissingse partner, zijn fiat aan de verkoop van de grond aan de COVEA. Het havenschap verkocht gis teren tegelijkertijd, met goed keuring van de raad van be stuur, op dezelfde locatie 19,5 hectare aan de PZEM. Het nutsbedrijf wil die grond re serveren om daar in de toe komst nieuwe elektriciteits centrales neer te kunnen zet ten. Beide kopers kregen boven dien optie op aansluitende gronden die ze later misschien voor uitbreiding nodig hebben. De COVRA een stuk van 9 hec tare, de PZEM een lap van 10 hectare. Verder heeft het ha venschap met de PZEM een he renovereenkomst gesloten over een optie op een terrein van 16,5 hectare. Het havenschap gaat daar overigens wel de boer mee op maar zal de PZEM van even tuele belangstelling van derden op de hoogte brengen zodat de PZEM daar haar aankoopstra tegie aan kan aanpassen. Een soortgelijke afspraak is met de COVRA gemaakt over een aansluitend terrein van 8 hec tare. Met dat verschil dat het havenschap niet met de grond mag gaan leuren. Als de CO VRA de grond echter definitief gaat kopen, zal de prijs hoger liggen. Met de beide transacties is het havenschap in een klap bijna dertig hectare grond kwijt ge raakt. „Dit is voor het haven schap een erg goede deal", zo hield voorzitter gedeputeerde R. Barbé gistermorgen de raad voor. Het havenschap krijgt voor de grond bijna 30 miljoen gulden. Voor de opties krijgt het havenschap j aarlij k 470.000 gulden. Het betekent ook dat het ha venschap zich de eerstkomende jaren minder zorgen moet ma ken over de exploitatie van het grondbedrijf. Daarbij is uitge gaan van een gemiddelde gronduitgifte van vier hectare per jaar. De rijks vertegenwoordigers van verschillende ministeries in het havenschap hadden gis teren lovende woorden over voor de transacties maar hik ten aan tegen de gunstige voor waarden waaronder de CO VRA en de PZEM opties op hun 'derde' terreinen hadden ver worven. EZ vertegenwoordiger Van de Weelden: „Ik ben niet zo ge charmeerd van dit soort gratis opties". Van de Weelden vond het niet goed voor het image van het havenschap om met grond te gaan leuren waarvoor in principe al belangsteling be staat Verder vond hij dat de COVRA nu al om een vergoe ding gevraagd mag worden voor de optie op het derde ter rein. Dat stuk ligt namelijk heel aantrekkelijk. Barbé had daar wel begrip voor maar liet blijken dat er momenteel niet meer uit te ha len is. „We hebben elkaar diep in de ogen gekeken", zo om schreef Barbé de onderhande lingen met de COVRA. Maar het 'douceurtje' wat de COVRA nu heeft, wordt volgens hem ruimschoots gecompenseerd als de COVRA eenmaal besluit de grond te kopen en een inflatie correctie op de prijs wordt toe gepast. Burgemeester van Borsele G. van de Heuvel, die verwacht dat binnen tien jaar toch wel bekend is welk pad Nederland met de kernenergie op gaat, zag nog andere redenen om ak koord te gaan met de beide 'deals'. Als Zeeland in de toe komst 'in' wil zijn als vesti gingsplaats voor kerncentrales kan het volgens hem geen kwaad dat het in de rest van Nederland bekend is dat er in het Sloegebied reserveterrei nen liggen. ZLM-hoofdbestuurslid J. Nieuwenhuyse pleit er voor de ganzen zoveel mogelijk te laten fourageren in natuurgebieden. GOES - Het hoofdbestuur van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) kant zich heftig tegen het ministerieel voornemen een miljoen gulden te besparen op het Jachtfonds. Uit dit fonds wordt de onevenredig grote schade bestreden die wild toebrengt aan land bouwgewassen. Minister van landbouw Braks wil het beschikbare budget be perken tot 1,7 miljoen gulden, terwijl volgens de ZLM de schade het afgelopen jaar meer dan 2 miljoen bedroeg. De bewindsman kondigde zijn bezuinigings voornemen onlangs aan in de nota 'Neder land Ganzenland'. Maar het zijn juist de ganzen die in het voorjaar kans zien soms voor 1000-1500 gulden schade per hectare toe te brengen aan jong gras en wintergranen als tarwe en gerst. Bestrijden van ganzen is dikwijls een moeilijke zaak omdat op bepaalde ganzen- soorten helemaal niet gejaagd mag worden of slechts gedu rende een beperkt aantal uren van de dag. ZLM-hoofdbestuurslid J. Nieuwenhuyse pleit er dan ook voor de ganzen zoveel mogelijk te laten fourageren in natuur gebieden. Daarvoor moeten dan beheersmaatregelen geno men worden. Hij wordt hierin bijgevallen door de Nieuw- vlietse landbouwer I. de Hullu, als deskundige verbonden aan de Zeeuwse Wildschade-com- missie. „Elke boer is een natuurlief hebber, maar als men enerzijds propageert dat Nederland een Ganzenland is, moet men an derzijds de schade die daaruit voortvloeit, niet afwentelen op de rug van de boer. Dan ben je niet juist bezig", zegt De Hullu. Uit eigen ervaring weet hij hoeveel schade een kolonie ganzen kan toebrengen. „Gan zen trekken in het vooij aar met de dooigrens mee. Ze eten het liefst sappige, jonge zaken als pas ontkiemd gras en de win tergranen die net de kop uit de grond steken. Daarnaast ver trappen ze met hun grote zwemvliezen de grond, die dichtslaat en geen zuurstof meer doorlaat. De groei-om- standigheden voor de gewassen zijn dan minimaal. En ik heb wel meegemaakt dat op zo'n perceel de hele oogst verloren is gegaan". Volgens De Hullu is de gan- zenschade dit jaar meegeval len, mede dank zij de zachte winter. „Maar als we volgend jaar een strenge winter heb ben, zul je als gevolg daarvan weer veel meer ganzen zien en kan de schade gemakkelijk vijf keer hoger uitvallen dan dit jaar het geval was. En die schade moet gewoon betaald kunnen worden uit het Jacht fonds". Tijdens ZLM-hoofdbestuurs- vergadering werd ook kritiek geuit op de uitgebracht nota wat betreft het gedeelte waarin staat dat de grondgebruiker pas voor schadevergoeding in aanmerking komt als hij aan toont alles in het werk gesteld te hebben om schade te voorko men. „Een onmogelijk zaak", zo werd geconcludeerd. „Daaraan is in de praktijk niet te voldoen. Moet een boer dan dag en nacht op zijn akker bivakkeren om in actie te komen als er ganzen naderen. Dat kan natuurlijk niet". De Hullu vindt dat gepro beerd moet worden in natuur gebieden ook percelen in te zaaien met gras of wintergra nen. „Op zo'n manier kun je de ganzen lokken en hou je ze bij de boer weg. De ervaring leert dat ganzen dikwijls op het zelfde perceel terugkeren, dus op die manier kun je de schade bij boeren gunstig beïnvloeden. Maar dat kost de overheid wel geld natuurlijk. De uitgebrande auto. foto de stem cor j. de boer Van onze correspondent Van onze verslaggever KLUNDERT - In de regio Westhoek van het deke naat Noordrand (bisdom Breda) zullen de pastores in de diverse parochies noodgedwongen 'in deel tijd' moeten gaan werken. Dit is een gevolg van een nij pend tekort aan pastores in Nederland. Deze maatregel houdt in dat een pastoor niet meer als vanzelfsprekend vast aan een bepaalde paro chie verbonden is, maar dat de werkzaamheden in de verschillende kerkgemeen ten onder een aantal pastores verdeeld worden. De kerkbe sturen in de Westhoek heb ben hierover reeds een prin cipe-overeenkomst gesloten. Pastor Nooren, adviseur van benoemingen in het bisdom Breda, zal zich volgende week hierover beraden. De parochiebesturen on derhandelen al ruim een jaar over deze plannen. Recht streekse aanleiding is het na kende vertrek van pastor J. Rood van de RK parochie in Dinteloord. Hij zal op korte termijn - de exacte datum is nog niet bekend - met emeri taat gaan. Het liefst wil het Dinteloordse parochiebe stuur natuurlijk een pastoor die 'full-time' aan de paro chie verbonden is, maar het gaat er bij voorbaat vanuit dat dit niet mogelijk zal zijn. In overleg met de andere pa rochiebesturen in de West hoek is toen het idee van 'deeltijd-parochies' geop perd. „Dat idee is overigens niet nieuw. In de regio Made en omstreken, wordt al op die manier gewerkt", vertelt pastor G. Dirven van de RK parochie Johannes den Do per in Klundert. „Het plan is eigenlijk om met een regio naal team van pastores de geestelijke zorg in de hele Westhoek te verzorgen. Al thans, als Dinteloord geen nieuwe vaste pastor krijgt. Want een vaste pastor per parochie is toch het meest ideaal. Voor de parochianen is zo iemand een vertrou wenspersoon, een gemakkke- lijke manier om contact met 'de kerk' te krijgen. Steeds andere gezichten in de kerk maakt dat voor hen wellicht moeilijker. Maar door het te kort aan pastores zullen we door nood gedwongen toch op een andere manier dan nu de parochies moeten organise ren", stelt pastor Dirven. De adviseur van benoe mingen in het bisdom Breda, pastor Nooren, zegt desge vraagd de plannen van de gezamenlijke Westhoekse parochies 'een goed alterna tief' te vinden. Hij wil echter niet te diep op de plannen in gaan omdat hij ze nog niet onder ogen heeft gehad. „Pas volgende week ga ik met de mensen in Dinteloord over de opvolging van pastor Rood praten. Het vermoeden dat die opvolger, niet een-twee drie klaar staat, kan ik wel bevestigen. Maar de situatie die daardoor onstaat be spreek ik uiteraard liever eerst met die mensen zelf". HOEK - Bij een aanrijding op de kruising Hoekseweg- Molendijk te Hoek raakte gistermorgen de personen auto bestuurd door A. M. uit Terneuzen spontaan brand. in Van onze verslaggever RUCPHEN - Op tal van plaatsen in de regio worden gedurende de vakantie zomerkampen voor kinderen gehouden. Meestal voor de periode van een week worden kinderen, uit alle hoeken van het land, onder bezielde leiding van vrijwil ligers, gedropt bij 'de boer', voor ontspanning in veelal wat primitieve omstandigheden. Zoals bij de kampeer boerderij van Jan Mies in Rucphen. Daar is deze weken de Jeugdhaven Axel uit de gelijknamige Zeeuwsch-Vlaamse plaats te gast. Een honk vaste club, want het is al voor het twintigste jaar dat deze uit het patro- naatswerk ontstane jeugdclub de Rucphense bossen en heide vanuit de boerderij van Mies door kruist. „Je moet eigenlijk een beetje onnozel zijn om dit werk te doen", vertelt Paul de Wolf, een van de vrij willig-leidinggeven- den van het zomerkamp. Hij zit even enigszins be schut voor de luchtdruk verplaatsingen die de ronddarrende kinderen in de voormalige koeien stal van Jan Mies veroor zaken. „Iemand met een helder verstand doet dit niet", zegt hij. De Rucphense oude stal en de tenten op het erf vormen vier weken de woonplaats van Jeugd haven Axel. Elke week wordt de groep van twin tig kinderen afgelost door een nieuwe. „De ene week jongens, de andere week meisjes. Nee, niet ge mengd. Het is nu al een hele toer om er 's nachts geen kwijt te raken", zegt De Wolf. Ook hij wordt na een week afgelost. Hij is dan aan vakantie toe. „Dit is echt geen vier we ken vol te houden". Het jeugdwerk in Axel is 25 jaar geleden onstaan op initiatief van de in middels overleden kape laan Hermans, die uit Sprundel afkomstig was. „Patronaatswerk, in fei te. Herderstochten tegen Kerstmis, elke maand en paar avonden om te ping pongen, biljarten en wat dies meer zij. Hermans begon in die jaren al met de organisatie van de zo merkampen. Naar Ruc phen en Baarle-Nassau, op de fiets. Een hele orga nisatie. Vlak voor het vertrek werden de fietsen van de kinders gecontro leerd. Of er een bel op zat, of de banden goed waren. En toch, als de dag van vertrek daar was, weer volop lekke banden als je vijftig meter het dorp uit was hè. Wat heeft die man afgezien". De Zeeuwen fietsten dan naar de pont van Perk polder, waar het gezel schap en het materieel in een vrachtwagentje werd geladen. „En als Jan wist dat we in aantocht wa ren, werden snel de kal veren de wei in gejaagd, zodat de kinderen de stal konden gebruiken. De kapelaan bleef dan gedu rende twee volle maan den in Brabant om lei ding te geven aan de zo merkampen", vertelt De Wolf. Het jeugdwerk leeft nog steeds in Axel, vertelt hij. „Ook de zomerkam pen slaan elk jaar weer nog steeds aan. Dat zal ook wel aan de prijs lig gen. Voor een tientje of zeven is je kind een week onder de pannen, onder goede leiding. Hier in Rucphen hebben we bos sen. Die hebben we in Zeeuwsch-Vlaanderen niet. Ja, er is er wel een, maar als je daar tien stappen in zet ben je er al weer uit En het gaat om de vrijheid, die je hier hebt. De kinderen zijn er helemaal uit". De zomerkampen zijn zo populair, dat velen er toch weer elk jaar door worden aangetrokken. Zo zijn de leiders van het kamp van Jeugdhaven Axel vrijwel allemaal voormalige snotneuzen die vroeger ook al de tocht naar Brabant on dernamen. „Het blijft toch steeds weer leuk. We zitten met twintig kinde ren. Voor de uitstapjes, naar Bosbad Hoeven, naar Etten-Leur, hebben we maar twee auto's be schikbaar. Dat kost je je schokbrekers. Toch heb je het er voor over. En er is heet stromend water te genwoordig. Alleen voor de leiding. Dat wel". BRESKENS - Burgemees ter J. Kruize van Oostburg geeft woensdag officieel het startsein voor de eerste Breskense dolle woensdag, de eerste van een reeks van HULST - Bij een verkeers ongeval op rijksweg 60 tus sen Terhole en Hulst, ter hoogte van de Hontenisse- straat, werden zondag twee personenauto's geheel ver nield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. K. van W. uit Nieuw Namen reed in de rich ting Hulst. Hij raakte in de berm en botste vervolgens te gen de zijkant van de perso nenauto van H. F. uit Terneu zen, die vanuit tegenoverge stelde richting naderde. M. kwam bekneld in zijn voer tuig te zitten en raakte daarbij bewusteloos. Dank zij het kor daat optreden van twee getui gen van het ongeval die achter het voertuig van M. reden, kon het slachtoffer nog tijdig uit de brandende auto worden ge haald. Hij werd per ambulance overgebracht naar het Juliana ziekenhuis in Terneuzen. Het ongeval kon gebeuren doordat de automobilist H. H. uit Philippine die met zijn per sonenauto vanuit de Hoekse- weg de kruising naderde het voertuig van M. over het hoofd zag. Bij de botsing werden beide voertuigen geheel ver nield. KAPELLE - Gisteren is het eerste kavel ap pels van het nieuwe seizoen geveild door telers I. Kole en C.W. Rouw, beiden uit Ka- pelle. De eerste appels van dit seizoen zijn negen dagen vroeger dan vorig jaar. Het eerste kavel appels betrof een partij van 48 kilo Yellow Transparant 170/80. Deze partij van 48 kilo nieuwe appelen werd gekocht voor ƒ2,48 per kilo door koper J. Fluyt uit Wolphaartsdijk. feestdagen in het toeristen seizoen, die telkens op woensdag gehouden wor den. Na de openingshandeling om 19.00 uur treedt de muziekver eniging Breskens/Groede op op het Spuiplein. Daarna treden onder meer op de goochelaar Manro Potman en zangeres Channah Channah. In de open lucht wordt er verder een bar becue gehouden, vis verkocht en staan er voor de kleintjes verschillende kermisattracties. De tweede dolle woensdag volgt op 20 juli. Op die dag zijn de figuren uit het tv-pro- gramma 'De fabeltjeskrant' te gast in Breskens. Een week la ter staat er een waterbakspek takel op het programma en op 3 augustus komt de Will wight Kindershow naar Breskens met een uitgebreide kinder voorstelling. ST. GILLIS-WAAS - In de grensgemeente St. Gillis- Waas worden vechthonden zoals Pittbull-terriers voor taan geweerd. De gemeenteraad besloot in het algemeen politieregiment een bepaling op te nemen die het. houden en kweken van honden van alle rassen die gefokt wor den voor gevechtsdoeleinden verbiedt. Bovendien wordt het, «en dat is voor de Zeeuwsvlamingen van belang, volgens diezelfde verordening ook verboden der gelijke honden oyer het grond gebied van de gemeente te ver voeren.

de Stem | 1988 | | pagina 15